Interaktywne Kafelki i Powiadomienia czyli zmiany, których nie ma

W obiegowej opinii Aktualizacja Rocznicowa (Anniversary Update) w wersji mobilnej nie wprowadza nic ciekawego poza kilkoma zmianami wizualnymi i dopracowaniem słownika. Microsoft w trakcie tegorocznej konferencji Build 2016 zapowiedział jednak kilka rewolucyjnych zmian…

…których trudno dopatrzeć się w wydanej wersji systemu. Dla wyjaśnienia: wydanej w wersji stacjonarnej oraz mobilnej w kanale Insider.

Zmiany te to:

  • Chaseable Live Tiles
  • Adaptive and Interactive Toast Notifications.

Chaseable Live Tiles – „Podążalne (za treścią) Żywe Kafelki”. W zasadzie trudno o dobry przekład. To chase to ścigać, polować za czymś, podążać etc. Suplement w pełni interaktywnych kafelków. Chaseable Live Tiles miały pozwolić na większą interakcję z treścią pokazywaną na kafelkach. Ileż to razu widzieliśmy ciekawy artykuł na kafelku Wiadomości czy Finansów a po kliknięciu w niego otwierała się sama aplikacja na stronie głównej z całkowicie inną zawartością. Jedna z większych nowości AU w praktyce nie została nigdzie wprowadzona! W zasadzie jedyną aplikacją, która stosuje opcję „chaseable” jest klient portalu WMPoweruser, gdzie sprawdza się to znakomicie. Brakuje tylko opcji bezpośredniego przejścia do strony głównej, bo nie zawsze chcemy klikać w dany artykuł.

Czy znacie jakąkolwiek inną aplikację, która wdrożyła rozwiązania „chaseable”? Ja osobiście nie znam, a sprawdzałem większość najpopularniejszych. Rozwiązanie jest świetne, jest obecne w kodzie i powinno zostać wdrożone we wszystkich aplikacjach społecznościowych, a raczej wymuszone do wdrożenia. Chyba, że zmiana aplikacji uniemożliwiałaby korzystanie z niej na TH2 co prowadziłoby do jeszcze większej fragmentacji sklepu.

Świetne rozwiązanie zaimplementowane do systemu. Jeśli jednak nie zostanie wdrożone w aplikacjach systemowych i społecznościowych oraz w news feedach pozostanie jedynie martwą opcją niczym radio fm w Lumii 950 XL.

Adaptive and Interactive Toast Notifications – Adaptacyjne i Interaktywne Powiadomienia Systemowe. Kolejna piękna opcja, której wdrożenie zakończyło się na… lepszej segregacji danych. Przypomnijmy sobie screen z prezentacji Build 2016. Adaptatywne Powiadomienia miały oferować coś na kształt widżetów wyświetlanych w centrum powiadomień. Powiadomienia miały być bardziej rozbudowane wizualnie z przyciskami do interakcji. Zasady działania nowych powiadomień zaprezentowane zostały już w lipcu 2015 roku na blogu Microsoftu.

notificationsPodobnie miały wyglądać powiadomienia z Messengera, Skype’a czy Wiadomości. I co? I NIC! ZERO. Messenger oferuje malutkie komunikaty, nowy Facebook cofa się w rozwoju, nowy Skype Preview W OGÓLE nie potrafi wysłać powiadomienia co centrum akcji, przez co jego używanie to krok wstecz i nieporozumienie. Wiadomości mailowe nie mają przycisków np. automatycznej odpowiedzi. Tak to miało wyglądać:

powiadomieniaŚwietne rozwiązanie. Tyle, że… Jak na razie nieobecne w żadnej aplikacji!

Przed sekundą otrzymałem wiadomość na Messengerze. Wiem, bo sprawdziłem stronę na komputerze. Aplikacja Messenger nie wysłała żadnego powiadomienia ani na komórce, ani w systemie stacjonarnym. Żywy kafelek też milczy i prezentuje nieaktualną informację. Zgroza.

Odnoszę wrażenie, że po Aktualizacji spadł poziom interakcji z systemem. Wcześniej otrzymywałem pop-upy w trakcie dyskusji na messengerze – teraz: ani jednego. Wcześniej Skype zintegrowany z Wiadomościami oferował spójne prowadzenie konwersacji – teraz: szkoda słów.

Odnoszę wrażenie, że Anniversary Update nadal funkcjonuje w fazie pre-beta i nie oferuje wszystkich planowanych udogodnień i zmian systemowych. Gdyby wprowadzono wszystko co miało być wprowadzone, otrzymalibyśmy nowy, lepszy Windows 10.1, tak jak kiedyś Windows 8.1.

Zamiast tego mamy jakąś atrapę Aktualizacji Rocznicowej. I być może to dobrze, że aktualna wersja nie została wydana na komórki bo wydanie systemu w takim stanie to wg mnie wstyd i nieporozumienie. Być może sporo osób zapomniało jak miały wyglądać kafelki i notyfikacje. Dlatego też powyższy wpis miał na celu przypomnienie pewnych funkcji. Jak na razie ich obecność jest śladowa. Miejmy nadzieję, że w oficjalnej wersji AU pojawią się w sposób bardziej widoczny.