Interaktywne Kafelki i Powiadomienia czyli zmiany, których nie ma

W obiegowej opinii Aktualizacja Rocznicowa (Anniversary Update) w wersji mobilnej nie wprowadza nic ciekawego poza kilkoma zmianami wizualnymi i dopracowaniem słownika. Microsoft w trakcie tegorocznej konferencji Build 2016 zapowiedział jednak kilka rewolucyjnych zmian…

…których trudno dopatrzeć się w wydanej wersji systemu. Dla wyjaśnienia: wydanej w wersji stacjonarnej oraz mobilnej w kanale Insider.

Zmiany te to:

 • Chaseable Live Tiles
 • Adaptive and Interactive Toast Notifications.

Chaseable Live Tiles – „Podążalne (za treścią) Żywe Kafelki”. W zasadzie trudno o dobry przekład. To chase to ścigać, polować za czymś, podążać etc. Suplement w pełni interaktywnych kafelków. Chaseable Live Tiles miały pozwolić na większą interakcję z treścią pokazywaną na kafelkach. Ileż to razu widzieliśmy ciekawy artykuł na kafelku Wiadomości czy Finansów a po kliknięciu w niego otwierała się sama aplikacja na stronie głównej z całkowicie inną zawartością. Jedna z większych nowości AU w praktyce nie została nigdzie wprowadzona! W zasadzie jedyną aplikacją, która stosuje opcję „chaseable” jest klient portalu WMPoweruser, gdzie sprawdza się to znakomicie. Brakuje tylko opcji bezpośredniego przejścia do strony głównej, bo nie zawsze chcemy klikać w dany artykuł.

Czy znacie jakąkolwiek inną aplikację, która wdrożyła rozwiązania „chaseable”? Ja osobiście nie znam, a sprawdzałem większość najpopularniejszych. Rozwiązanie jest świetne, jest obecne w kodzie i powinno zostać wdrożone we wszystkich aplikacjach społecznościowych, a raczej wymuszone do wdrożenia. Chyba, że zmiana aplikacji uniemożliwiałaby korzystanie z niej na TH2 co prowadziłoby do jeszcze większej fragmentacji sklepu.

Świetne rozwiązanie zaimplementowane do systemu. Jeśli jednak nie zostanie wdrożone w aplikacjach systemowych i społecznościowych oraz w news feedach pozostanie jedynie martwą opcją niczym radio fm w Lumii 950 XL.

Adaptive and Interactive Toast Notifications – Adaptacyjne i Interaktywne Powiadomienia Systemowe. Kolejna piękna opcja, której wdrożenie zakończyło się na… lepszej segregacji danych. Przypomnijmy sobie screen z prezentacji Build 2016. Adaptatywne Powiadomienia miały oferować coś na kształt widżetów wyświetlanych w centrum powiadomień. Powiadomienia miały być bardziej rozbudowane wizualnie z przyciskami do interakcji. Zasady działania nowych powiadomień zaprezentowane zostały już w lipcu 2015 roku na blogu Microsoftu.

notificationsPodobnie miały wyglądać powiadomienia z Messengera, Skype’a czy Wiadomości. I co? I NIC! ZERO. Messenger oferuje malutkie komunikaty, nowy Facebook cofa się w rozwoju, nowy Skype Preview W OGÓLE nie potrafi wysłać powiadomienia co centrum akcji, przez co jego używanie to krok wstecz i nieporozumienie. Wiadomości mailowe nie mają przycisków np. automatycznej odpowiedzi. Tak to miało wyglądać:

powiadomieniaŚwietne rozwiązanie. Tyle, że… Jak na razie nieobecne w żadnej aplikacji!

Przed sekundą otrzymałem wiadomość na Messengerze. Wiem, bo sprawdziłem stronę na komputerze. Aplikacja Messenger nie wysłała żadnego powiadomienia ani na komórce, ani w systemie stacjonarnym. Żywy kafelek też milczy i prezentuje nieaktualną informację. Zgroza.

Odnoszę wrażenie, że po Aktualizacji spadł poziom interakcji z systemem. Wcześniej otrzymywałem pop-upy w trakcie dyskusji na messengerze – teraz: ani jednego. Wcześniej Skype zintegrowany z Wiadomościami oferował spójne prowadzenie konwersacji – teraz: szkoda słów.

Odnoszę wrażenie, że Anniversary Update nadal funkcjonuje w fazie pre-beta i nie oferuje wszystkich planowanych udogodnień i zmian systemowych. Gdyby wprowadzono wszystko co miało być wprowadzone, otrzymalibyśmy nowy, lepszy Windows 10.1, tak jak kiedyś Windows 8.1.

Zamiast tego mamy jakąś atrapę Aktualizacji Rocznicowej. I być może to dobrze, że aktualna wersja nie została wydana na komórki bo wydanie systemu w takim stanie to wg mnie wstyd i nieporozumienie. Być może sporo osób zapomniało jak miały wyglądać kafelki i notyfikacje. Dlatego też powyższy wpis miał na celu przypomnienie pewnych funkcji. Jak na razie ich obecność jest śladowa. Miejmy nadzieję, że w oficjalnej wersji AU pojawią się w sposób bardziej widoczny.

 • Widzę, że autor się rozkręca. Super. Mówiąc szczerze zapomniałem w ogóle o tych całych kafelkach i jak to miało funkcjonować. Mam insidera na lumii i człowiek się cieszy jak mu się kafelek poruszy, a co dopiero mówić o jakiejś większej interakcji. Proponuję opatentować nazwę: „martwe kafelki”

  • Jarek

   „Martwy system” to za to określenie, które w stosunku do WM10 coraz częściej jest używane 🙂

   • Lidia

    System doprowadzający mnie coraz częściej do szału, zawodzi w najmniej odpowiednich momentach, portowane aplikacje potrafią się zamrozić, pomaga tylko reset. Problemy z łapaniem ostrości – Lumia Camera była przecież tak świetną aplikacją… Słownik działa lepiej, ale wciąż niektóre podpowiedzi przyprawiają o ból żołądka. System ładny, mógłby być czymś więcej niż tylko przestrzenią do testów (wytrzymałości nerwów i cierpliwości również). Przykro mi to mówić, ale czas ucieczki zbliża się nieuchronnie…

    • Jarek

     Mam to samo zdanie. Kiedy po raz n-ty chce wrzucić fotkę na Insta i mnie z niego wywala no to sorry….

     • Lidia

      A to tylko niektóre z występujących problemów – co build, to inne błędy, w poprzednim telefon lubił się zrestartować średnio raz dziennie, sam z siebie. Zdjęcia się nie usuwają, zdjęcia się nie zapisują. Nie można sobie pozwalać na tak częste niespodzianki. Powtórzę to, ale Android jest jaki jest, jednak bardziej przewidywalny w kwestii błędów, które mogą wystąpić. Tu mamy nieustające „surprise!”.

    • Mariola

     Ja uciekłam choć tego nie planowałam.

     Jeszcze niedawno nawet mi do głowy nie przychodziło że będę miała tel z Androidem, miałam Lumię 650 i byłam z jej walorów fizycznych prawie zadowolona, brzydziłam się wręcz grafiką Androida.

     Spontanicznie, z dnia na dzień, gdy pewnej niedzieli miałam bardzo smutny nastrój i chciałam zrobić fotę telefonem nie mogłam dać rady bo L650 jest bardzo lekka wagowo (a dużo cięższego telefonu nie utrzymam) nie ma fizycznego spustu migawki …a jedną ręką nie idzie ogarniać wszystkiego…

     Tamtej niedzieli chciałam zrobić zdjęcie i nie mogłam, aż płakałam nad tym że nie mogę dać rady.

     Tego dnia po raz enty przejrzałam specyfikacje telefonów Lumia (a nie ma ich wiele) i niestety jak fizycznie mi pasował to technicznie odpadał.

     Tegoż dnia podjęłam decyzję ‚jutro kupuję lekki telefon z fizyczną migawką obojętnie czy to Android byle bym mogła go utrzymać i robić nim fotki, no i tak zrobiłam, kupiłam Xperię XA która jest lekka, bardzo szybka, płynna …i ma fizyczny spust.

     Po za tymi walorami (dla mnie) ma Android 6.0, jest w nim tyle fajnych udogodnień że nawet nie patrzę na grafikę tylko na to co w nim można a można wiele na prawdę.

     Na dzień dzisiejszy śledzę i porównuję rozwój mobilny obu systemów i z przykrością mówię ‚obecny Windows może się schować do Androida i powinien się wstydzić tego jak upadł’ .

 • zynio

  Ja jednego nie rozumie, na wp 8.1 tak dobrze działało i stabilnie a wp10 wszystko się schrzaniło.

  • Alicee

   Bo Microsoftowi przy wp 8.1 jeszcze zależało, a w10m to porażka, gdyż MS chyba już się pogodził z wymarciem tego systemu ;p

 • Konrad Uroda-Darłak

  I właśnie dlatego nawet tak zatwardziały Windowsiarz jak ja używa Lumii wyłącznie w formie zastępczego telefonu, by być z Windows na bieżąco ;P

  • Nylu

   Mam tak samo od zawsze miałem nokie i kilka juz z windowsem ale na codzień używam S5 a l735 trzymam tylko dlatego ze lubie i jestem ciekawy co i jak będzie z windowsem

   • Konrad Uroda-Darłak

    No w chwili obecnej to inaczej się nie da.

 • Najsmutniejsze jest to, że nawet sam Microsoft nie wprowadza tych nowości do swoich aplikacji. To powinno być zrobione w pierwszej kolejności tak aby inni brali przykład. Niestety wszyscy zapomnieli o tych funkcjach a szkoda bo świetnie się zapowiadały.

 • RDF3

  „nowy Facebook cofa się wstecz’
  Byłby numer, jakby się cofał do przodu. ;))

 • Obiecanki cacanki, jak to się w dzieciństwie mówiło. W obecnych czasach, kiedy smartfonów i komputerów jest na rynku tak dużo, tak wiele się zmienia w systemach, producenci powinni stosować deklarację zmian w np. okresie równym gwarancji (czyli przeważnie 2 lata) dla swoich produktów, odpowiednio często aktualizowaną, aby była na bieżąco. Byłby to rodzaj umowy producenta z klientem automatycznie zawieraną podczas zakupu urządzenia. Chodzi o to, żeby klient, idąc do sklepu po telefon, wiedział, co to urządzenie (system) zawiera i co będzie oferować w przyszłości. Bardziej jaśniej: idę do sklepu albo sprawdzam telefon na stronie producenta, widzę Lumię 640 LTE i czytam:
  Specyfikacja:
  Aparat 8 MP, 1 GB RAM-u, system Windows Phone 8.1, bla, bla, bla…
  Deklaracja zmian:
  2.08.2016 – aktualizacja systemu do Windows 10 Mobile Anniversary Update, wprowadzający funkcje takie jak:
  Windows Hello, Cortana w języku polskim, Continuum, ikona aparatu na pasku nawigacyjnym itd.
  1.01.2017 – aktualizacja zbiorcza wprowadzająca nowe funkcje:
  Chaseable Live Tiles, Adaptive and Interactive Toast Notifications.
  I oczywiście dokładny opis. Minęły czasy Nokii 3310, człowiek nie kupuje telefonu, którego oprogramowanie się nie zmienia i którego będzie używał 10 lat w takiej samej formie. Skoro dają gwarancję na uszkodzenia fizyczne, powinna być gwarancja na system. Nie miałoby być to obowiązkowe, ale niedopełnienie umowy skutkowałoby rekompensatą, która byłaby wyrażona w tej gwarancji systemu.
  Nie byłoby obietnic bez pokrycia, rozczarowań, zmian decyzji ze strony producenta jak wycofanie danych modeli z aktualizacji czy okrojenie funkcji dla poszczególnych urządzeń. Ludzie widzieliby, co kupują i co dostaną. Producenci byliby zmobilizowani do działań i odpowiedzialni za swoje słowa.
  Plany rozwoju nie powstają z dnia na dzień, ustalane są potencjalne terminy realizacji zmian, dla rzetelnych producentów nie mających klientów w dupie nie byłoby to dużym problemem. Skoro podpisuje się umowy z wykonawcami np. dróg i określa się termin wykonania prac, to dlaczego niby w przypadku systemów nie mogłoby tak być?
  Umówmy się, większości z nas nie stać na częste zmiany urządzeń. Obecnie wygląda to tak, że człowiek kupuje sprzęt i staje się jego niewolnikiem. Producent może nas olewać, a my musimy to znosić, bo nie stać nas na kolejną zmianę. Jutro nasze Lumie mogą przestać działać, bo Dona wyrzuci mobilny Windows do kosza, a my nic z tym nie zrobimy. W dzisiejszych czasach należy się jakieś zapewnienie co do sprzętu, aby wybór był możliwe najlepszy i żeby była pewność, że telefon i jego funkcje zawsze będą działać. W przeciwnym razie oddanie telefonu i zwrot pieniędzy, dzięki którym bez strat pójdziemy do konkurencji.

 • W10M to martwy system, planowo przez MS uśmiercany. Taki wygaszany projekt – nie można tego zrobić póki co oficjalnie, więc się robi powoli. Za dwa lata nie będzie śladu po mobilnych okienkach. Smutne ale MS już nauczył, że jak się za coś bierze sam, to najczęściej to niszczy (z drobnymi wyjątkami potwierdzającymi regułę).

 • Mariola

  Zmieniło się jeszcze: ikona Centrum powiadomień na pasku pokazuje liczbę nowych wiadomości, nie można wcale zmieniać jasności ekranu i nie wiem czy to tylko u mnie po kilku minutach od uruchomienia systemu Bluetooth się wyłącza i za nic nie idzie go włączyć a ja mam głośniki na bluetooth, ale fajne to Anniversary Update.

 • Simon Pater

  Napisalbym czy sa jakies nowosci…ale nie dostalem AU a w Insidery nie chce mi sie bawic. Co powiedziec, W10m jest porazka jakich mało. Glupi FB wywala i otwiera sie za 3cim razem. Aplikacji brak, aktualizacji rowniez. Odnosze wrazenie ze jak ktos tu juz napisal, mamy do czynienia z wygaszaniem systemiku:/ powolutku zostana tylko niedobitki:) a Google bedzie mialo 95% posiadania rynku. Apple dostaje zadyszki a z cen nie zejda wiec gawiedz bedzie miala tylko Androidy:)

  • Daniel Orzanowski

   Stawiam że apple zrobi znów co na wzór 5c.Sami ostatnio mówią że trzeba obniżyć ceny zresztą nic dziwnego ostatnio na jednym z rynków sprzedaż im spadla

 • Kontrast

  Zmiany jakie będą w rs2 ,,ficzery”
  – wróci informacja ile czasu pozostało do wyczerpania baterii
  – kafelek baterii będzie odwzorowywał liczbowo i diagram-owo ,,tłokiem”jakie jest napięcie.
  – Będzie to tez stosowane w innych kaflach które podają wartość – diagram
  – na małym kaflu aplikacji sklep będą powiadomienia o aktualizacjach
  – zrobią coś z tymi debilnymi kółkami w kontaktach
  Z tej okazji Dona będzie stała na łapkach jak mały piesek przy drzwiach na widok pani i będzie popuszczać.
  Prawdopodobnie będzie z tej okazji feta i posypia się koty ninja i inne pokemony.
  To optymistyczna wersja i jak widać to już było.

 • Simon Pater

  Ps. Zapomnialem napisac Surface phone jest tak samo realny jak UFO

  • Z tym ze ufo istnieje, a surface phone nie wiadomo ?

   • Simon Pater

    Spodziewalem sie, ze ktos „I want to believe ” lol:)
    Jakkolwiek z pracami MS z w10m jestem pewnien, ze Surface bedzie cancelled:P

    • RDF3

     Nie no,coś wypuszczą. Myślę, że sporo zależy od ewentualnego sukcesu/porażki HP Elite x3. To ich poligon.
     Telefonik ma mocne parametry i jest stosunkowo tani. Jeżeli on nie wypali, to co ma wypalić?

  • Kowalczyk Damian

   w Klewach ponoć się pojawili, więc kto wie..

  • Daniel Orzanowski
 • Tyran1918

  To jest dno i tyle. Im nie zależy na tym systemie i takie są fakty. Zamiast gonić konkurencję to bawią się z doprowadzeniem systemu do stabilności,a gdzie jest miejsce na nowości. Coś tam robią, ale jak na takie korpo to system mobilny stoi im w miejscu. Brak innowacyjności i przyłożenia się do W10m widać na każdym kroku. Tylko nie wiem jak oni wyobrażają sobie przyszłości jeśli ludzie przechodzą na smartfony i tablety, czyli sprzęt mobilny i zarazem dotykowy, a M$ w tym temacie jak widać nie radzi sobie. Już chyba pogodzili się z rolą dostawcy aplikacji, chmury itp. rzeczy a o własnym systemie już nie myślą… Z takim rozwojem to nikomu ich system nie będzie potrzebny. Nie wierzę również w korporacje, które rzucą się na sprzęt M$ do nich skierowany.

 • Lidia

  Messenger od kilku dobrych dni filtruje powiadomienia i zdaje się rzucać monetą: „To pokażę, tego nie i tego też nie.” – dla mnie nieporozumienie, co się dzieje ostatnio. Żart i żenada.

 • Piotr Jaworski

  Gotowałem się z powodu śmierci klinicznej kafelków poczty i kalendarza a tu Microsoft sprawił, że przestały mieć znacznie. Oto w AU dla pecetów skopał powiadomienia Outlooka. (pojawiają się w Centrum Akcji tylko po wyłącz / włącz i do pierwszego uruchomienia aplikacji. Po niej nie pomaga już wyłącz / włącz powiadomienia tylko wyłącz / włącz komputer) Wydaje mi się, że Apple ma to jakoś lepiej rozwiązane 😀

  • RDF3

   Różnica jest taka, że Apple rozwija swoje oprogramowanie konsekwentnie i z pomysłem od 10 lat (przejście na procesory Intel)
   Nie przepisuje wszystkiego co dwa lata i nie miota się w koncepcjach zmienianych co sezon. Może więc dla wielu jest nudne (nie ma dotykowych ekranów w laptopach), ale przynajmniej, jako tako, to wszystko razem działa. 😉

   • Piotr Jaworski

    Brak pomysłu. Oglądam reklamę iPhone.a i wszystko jest jasne jak słońce. iPhone to niezawodny i modny telefon, na którym dostęp do WSZYSTKICH interesujących Cię informacji jest TERAZ czytelny, łatwy i szybki jak nigdy dotąd.
    A jaka jest Lumia? Telefon jak komputer? (musisz tylko dokupić przystawkę i kable i znaleźć jakoś na mieście wolny monitor)

    • RDF3

     Fakt, nowe centrum powiadomień w iOS10 daje radę. Z jego poziomu obsłużyć można wszystko bez wchodzenia w aplikacje, albo otworzyć interesujący nas link, czy wiadomość. Coś o czym mowa w artykule jest i dziala.
     Używam bety iOS10 od miesiąca i oprogramowanie jest w zasadzie gotowe.

  • Mariola

   A zauważyłeś że po AU w PC nie idzie regulować jasności ekranu?

   • zbigniew M

    Ja nie mam problemu z regulacją jasności na PC.Po aktualizacji którą zrobiłem w pierwszym dniu PC chodzi mi idealnie na razie nie mam żadnych problemów

    • Mariola

     To się ciesz, wczoraj pół dnia przesiedziałam w necie szukając info o tym problemie i dowiedziałam się że u masy ludzi on jest, kolejny problem (też u wielu) to po chwili od uruchomienia systemu dźwięk znika, na znikający dźwięk już znalazłam radę, już mi nie znika, kolejny to ni stąd ni zowąd całkowite wyłączanie się komputera, przed chwilą to miałam.

     • zbigniew M

      No chyba tak tak jak pisałem katuję Pc już parę dni no inie mam większych problemów.Pozdrawiam 🙂

      ;

     • Mariola

      Ja nie miałam a od AU mam.

     • Darek

      Żeby dostać AU to trzeba się zapisać na testy ?. Bo teraz zobaczyłem że mogę się zapisać. Teraz jakaś aktualizacja się pobiera

      Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 1607.

      To nie jest chyba ten AU ;). Mam taką nadzieję 😉

     • Piotr K.

      To jest AU

     • Darek

      Szlag. A już go pobrałem ;((. Obym nie miał problemów ;(. Dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam

     • Mariola

      Tak, 1607.

     • Mariola
   • Levko

    Na telefonie z buildem 14393.5 tez już kilka razy miałem problem z regulacją jasności.. porażka..

 • Hubert

  Moim zdaniem Microsoft nie poprawił wizualnie lumii. Mimo iż to się zapewne nie stanie, to wciąż mam nadzieję ze rozciągną zdjęcie w BINGU i w dialerze podczas dzwonienia i gdy ktoś do nas dzwoni. Glance screen powinni każdemu udostępnić co otrzymają aktualizacje RS1 14393.5

  • Piotr

   Ileż razy można wałkować temat, że Glance nie udostępnią dla każdego telefonu, bo to sprzętowo niemożliwe?

 • Adrian Widerski

  „cofa się wstecz”

  A można się cofać do przodu?

 • Marcin

  To samo dotyczy cortany