Microsoft podaje więcej informacji o mechanizmie Unified Update Platform

Nowy mechanizm aktualizacji o nazwie Unified Update Platform (UUP) zadebiutował w listopadzie zeszłego roku. W pierwszej kolejności został udostępniony posiadaczom telefonów, którzy byli zapisani do szybkiego kręgu aktualizacji. Kompilacja o numerze Build 14959 była pierwszą, która wprowadziła nowy mechanizm UUP do telefonów. Kolejnym krokiem było wprowadzenie mechanizmu do komputerów i zostało to wykonane wraz kompilacją Build 14986, która pojawiła się w grudniu. Teraz Microsoft podzielił się informacjami o pozytywnych skutkach wprowadzenia nowego mechanizmu aktualizacji.

Jedną z najważniejszych korzyści jakie wprowadza UUP dla klientów jest znacznie mniejszy rozmiar aktualizacji. Jest to możliwe, dzięki wprowadzeniu różnicowemu pobieraniu aktualizacji na komputerach oraz na telefonach. Mechanizm ten umożliwia pobieranie jedynie tych plików, które uległy zmianom, dzięki czemu nie jest konieczne pobieranie całego obrazu kompilacji. W ten sposób pobierana jest znacznie mniejsza ilość danych i tym samym skraca się czas potrzebny do wykonania aktualizacji.

Osoby, które nie uczestniczą w programie Windows Insider po raz pierwszy spotkają się z nowym mechanizmem UUP po wykonaniu aktualizacji Creators Update. Każda kolejna zbiorcza aktualizacja Creators Update będzie pobierana z użyciem UUP.

Uczestnicy programu Windows Insider korzystają z UUP od pewnego czasu i już mogli zauważyć korzyści jakie płyną z użycia różnicowego pobierania aktualizacji. Poniższy wykres przedstawia medianę ilości danych do pobrania w przypadku pobierania różnicowego oraz kanonicznego. Kanoniczne aktualizacje to takie, w przypadku których konieczne jest pobranie całego obrazu systemu czyli wszystkich plików bez względu na to czy uległy zmianom czy też nie. Aktualizacje te charakteryzują się większym rozmiarem oraz dłuższym czasem pobierania.

Z powyższego wykresu wynika, że różnicowe pobieranie aktualizacji znacząco zmniejsza ilość pobieranych danych i w większości przypadków wyniosło mniej niż 1GB. Takie są też przewidywania w przypadku oficjalnych zbiorczych aktualizacji, które będą się pojawiać po udostępnieniu aktualizacji Creators Update.

Nie w każdym przypadku użytkownicy będą mogli skorzystać z różnicowego pobierania aktualizacji. W momencie kiedy pojawi się nowa aktualizacja a nasze urządzenie nie będzie posiadać aktualnej wersji systemu to mechanizm nie zadziała a tym samym będziemy musieli pobrać więcej danych to może wpłynąć na czas potrzebny do ukończenia aktualizacji.

Źródło: Microsoft