Microsoft podaje więcej informacji o mechanizmie Unified Update Platform

Nowy mechanizm aktualizacji o nazwie Unified Update Platform (UUP) zadebiutował w listopadzie zeszłego roku. W pierwszej kolejności został udostępniony posiadaczom telefonów, którzy byli zapisani do szybkiego kręgu aktualizacji. Kompilacja o numerze Build 14959 była pierwszą, która wprowadziła nowy mechanizm UUP do telefonów. Kolejnym krokiem było wprowadzenie mechanizmu do komputerów i zostało to wykonane wraz kompilacją Build 14986, która pojawiła się w grudniu. Teraz Microsoft podzielił się informacjami o pozytywnych skutkach wprowadzenia nowego mechanizmu aktualizacji.

Jedną z najważniejszych korzyści jakie wprowadza UUP dla klientów jest znacznie mniejszy rozmiar aktualizacji. Jest to możliwe, dzięki wprowadzeniu różnicowemu pobieraniu aktualizacji na komputerach oraz na telefonach. Mechanizm ten umożliwia pobieranie jedynie tych plików, które uległy zmianom, dzięki czemu nie jest konieczne pobieranie całego obrazu kompilacji. W ten sposób pobierana jest znacznie mniejsza ilość danych i tym samym skraca się czas potrzebny do wykonania aktualizacji.

Osoby, które nie uczestniczą w programie Windows Insider po raz pierwszy spotkają się z nowym mechanizmem UUP po wykonaniu aktualizacji Creators Update. Każda kolejna zbiorcza aktualizacja Creators Update będzie pobierana z użyciem UUP.

Uczestnicy programu Windows Insider korzystają z UUP od pewnego czasu i już mogli zauważyć korzyści jakie płyną z użycia różnicowego pobierania aktualizacji. Poniższy wykres przedstawia medianę ilości danych do pobrania w przypadku pobierania różnicowego oraz kanonicznego. Kanoniczne aktualizacje to takie, w przypadku których konieczne jest pobranie całego obrazu systemu czyli wszystkich plików bez względu na to czy uległy zmianom czy też nie. Aktualizacje te charakteryzują się większym rozmiarem oraz dłuższym czasem pobierania.

Z powyższego wykresu wynika, że różnicowe pobieranie aktualizacji znacząco zmniejsza ilość pobieranych danych i w większości przypadków wyniosło mniej niż 1GB. Takie są też przewidywania w przypadku oficjalnych zbiorczych aktualizacji, które będą się pojawiać po udostępnieniu aktualizacji Creators Update.

Nie w każdym przypadku użytkownicy będą mogli skorzystać z różnicowego pobierania aktualizacji. W momencie kiedy pojawi się nowa aktualizacja a nasze urządzenie nie będzie posiadać aktualnej wersji systemu to mechanizm nie zadziała a tym samym będziemy musieli pobrać więcej danych to może wpłynąć na czas potrzebny do ukończenia aktualizacji.

Źródło: Microsoft

 • Marcin 35

  Nowy Build w Slow Ring ..może wiesz jakie zmiany ?

 • Ic3man81

  Pytanko do użytkowników 15043 i Edge.
  Czy też tak macie, że ustawione jest pobieranie wszystkiego na kartę SD a Edge z uporem maniaka pobiera do pamięci telefonu?
  Próbowałem już zmieniać na pamięć wewn i z powrotem na Sd ale to nic nie daje

 • MarGo

  Dzisiaj już 3 Marzec, a Skype jak działał tak działa do tej pory więc ten temat „Skype przestaje działać na Windows Phone, Windows RT i innych” i stwierdzenie w nim „Dzisiaj zakończyła się migracja usługi a tym samym aplikacja Skype przestała działać w telefonach z systemem Windows Phone” jest nieprawdziwe i wprowadza jednak w błąd czytelników.

  • To jest dobra informacja. To znaczy, że Microsoft przeczytał komentarze na naszej stronie i postanowił przedłużyć wsparcie 🙂

 • Identyczną zmianę wprowadzono w OneDrive – nadpisywanie różnicowe plikow czyli ich fragmentów a nie całych

  • Rutra

   A już wszędzie? Ostatnio zmieniłem wykonawcę w jednym z albumów z muzyką i na komputerze jeszcze raz wysyłał się cały album, tak samo z plikami pakietu Office (drobne zmiany), ale było to jakiś czas temu. No i mówię tu o tej zintegrowanej z windowsem wersji na PC.

 • DVB-S2X

  Witajcie ?

  Znajomy ma nokie 610 NFC i problem jest z jego uruchomieniem o tusz gdy go włączę to pokazuje logo od operatora i za kilka sekund gaśnie, czy wiecie jak postawić go na nogi, bo windows recovery tool nie może go odnaleźć…

  • MarGo

   A sam telefon jest przez komputer wykrywany? Druga kwestia – może kabel uszkodzony lub też jeżeli nic nie było grzebane to płyta główna po prostu siadła.

   • DVB-S2X

    Komputer go nie wykrył potem nie wiem może się jak by podładował i włączył mi się do ekranu startowego i dalej się wyłączył więc myślę, że to bateria poszła…oddałem telefon znajomemu i powiedziałem mu żeby jechał z tym do serwisu.

    • MarGo

     Szczerze wątpię, że to bateria bo nawet rozładowany telefon komputer po chwili powinien wykryć. Pamiętam jak mi padła bateria w Nokii 302 ale wtedy to był po prostu trup.

  • notonlypierogi

   Kliknij przycisk „Nie możesz zobaczyć swojego telefonu?” Czy coś takiego

 • MarGo

  Mam dobre pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy disqusem dostępnym zarówno na WP8.1 jak i też na 10, a disqusem Beta dostępnym wyłącznie na 10 prócz tego, że ta druga aplikacja to UWP. Chodzi mi tutaj o funkcje i samo działanie bo disqus na WP/10 działa całkiem dobrze, a jak jest z tym Beta?

  • RS2_15043

   Jestem na beta od początku. Ma po prostu inny wygląd, inaczej się po prostu troche obsługuje. Musiałbym zainstalować tego starego i po prostu poużywać aby zobaczyć głębsze różnice. Masz przecież 8.1 i 10 więc jak nikt nie odpowie to spróbuj sam 😉

   • MarGo

    A jak to chodzi ogólnie? Obecnie telefon z 10 leży sobie w pudełku czekając na lepsze czasy, poza tym muszę zrobić porządek z kontami – obecnie będąc niezalogowanym mogę pobierać jedynie aktualizacje 🙂

    • chodzi tak jak ma chodzić, czasami tylko powiadomienia wyskakują grupowo z opóźnieniem

    • RS2_15043

     Chodzi sprawnie ale…. czasem powiadomienie przyjdzie po paru minutach, i nie przychodzi na zablokowanym ekranie, tylko dopiero jak odblokujesz, mi to pasuje, bo nawet w poprzedniej wersji wyłączyłem powiadomienia, nie jest to komunikator, że odbieram od razu po przyjściu wiadomości. Tutaj odpisuje przy okazji jak coś robię na telefonie. Ale ogólnie to chyba błąd. Dalej, sporadycznie zdarza się, że komentarz danej osoby jest pomylony o jeden wiersz do góry, i się powtarza, zdarza się to bardzo sporadycznie, zgłosiłem to kiedyś.

     • MarGo

      Na tym zwykłym czasami bywa tak, że powiadomienie w ogóle nie wskakuje – dopiero jak wyłączę i włączę ponownie neta to przychodzi, a tak poza tym co zauważyłem to jak jest kilka komentarzy gości np. na Antywebie to zamiast wyświetlać wszystkie nicki to wyświetla jeden wybrany, a tak poza tym jest ok. Chyba faktycznie będę musiał sam sprawdzić jak to chodzi i porównać sobie.

  • RS2_15043

   P.S Jak kafelek w najnowszej wersji kalendarza? Chyba, że nie robiłeś HR na RS1?

   • MarGo

    Nie chcę zapeszać ale… chyba działa? Włączyłem go teraz – pokazało 2 Marzec, a po chwili przeskoczył na 3.

    • RS2_15043

     Ale telefon jest po HR? Bo chyba wtedy pojawiał się problem? Ciekawe czy ostatnia aktualna wersja wreszcie będzie działać u wszystkich.

     • MarGo

      HR był robiony zaraz po aktualizacji do .693 – zainstalowała się poprzednia wersja, a gdy pojawiła się obecna wersja to się zaktualizował – być może stało się dokładnie to samo co na TH2, tam też była jakaś wersja, a po aktualizacji do najnowszej zaczął dopiero trybić.

  • u mnie disqus na w10m nie działa w ogóle więc nie powiem jaka jest różnica, a wersja beta jest stricte rozwijana pod W10 i UWP, zainstaluj sobie obydwa jak ci działają i porównaj

 • FigoiFago
 • David Woźniak

  nowy build 15047 FR!

 • RS2_15043
 • ArthK

  Offtop:
  Znacie jakieś darmowe sposoby na zwiększenie pojemności onedrive prócz polecenia ? Gdy ucinali bonusy nie dostałem żadnego maila…

  • co prawda nie darmowe, ale skuteczne: Office 365 dodaje 1 TB danych do onedrive

 • zynio

  kurka ale zapierdziela nowy build 15047 – chyba to tylko poprawki.

 • Szymon
 • Nowy… sezon O mnie się nie martw! 😀

 • Konrad Uroda-Darłak

  Szczerze? Nie czuję różnicy – długość pobierania oraz instalowania wciąż ta sama.