Ilustrowany przewodnik po nawigacji MapFactor GPS Navigation

Kawał dobrej roboty na Forum zrobił nasz kolega moderator AMi, który przygotował ilustrowany przewodnik po bezpłatnej nawigacji MapFactor GPS Navigation dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Jeżeli szukacie alternatywy dla wbudowanej nawigacji HERE to koniecznie zapoznajcie się z dzisiejszym przewodnikiem.

Program ma gustowny przejrzysty kafel, dodatkowo można przypiąć kafel z trasą – wtedy od razu uruchamia się nawigacja do tego punktu (na ilustracji z mojego telefonu – to kafel ze strzałą do góry i tekstem „Gimnazjalna”). Menu główne aplikacji MapFactorjest proste i czytelne. Piktogramy trafnie ilustrują to, co pod nimi się kryje.

MapFactor GPS Navigation

1. Szukaj – pozwala na wyszukiwanie miejsc wg adresów i kodów pocztowych. Co ciekawe, miasta są również w języku niemieckim.

MapFactor GPS Navigation

2. Nawiguj/Zatrzymaj nawigowanie – uruchomi nawigację do wcześniej ustalonego punktu docelowego.

MapFactor GPS Navigation

3. Trasa – pozwoli wyznaczyć parametry trasy i potem je nieco przetworzyć. Można zasymulować przejazd do celu, odwrócić trasę, zoptymalizować, zapisać do ulubionych, przypiąć kafelek z trasą. Jeżeli mamy trasę, to tu wyświetli się plan podróży. Jak wybierzemy „Pokaż na mapie”, to zobaczymy cel na mapie 2D.

MapFactor GPS Navigation

Planując trasę można (oczywiście) wyznaczyć start i metę, ale również punkty pośrednie! Darmowe konkurencyjne systemy navi tego nie mają.

MapFactor GPS Navigation

4. Ulubione pozwalają zgromadzić najczęściej używane cele podróży, bądź cale trasy. Taki standard w tego typu aplikacjach.

MapFactor GPS Navigation

5. Narzędzia – to tylko prędkościomierz.

6. Mapa – jak można się domyślić pokazuje mapę z aktualnym celem, a jak nie ma celu, to z aktualną pozycją GPS.

7. Ustawienia – zakładka „pojazd” pozwoli m. in. zdefiniować, czy poruszamy się osobówką, ciężarówką, czy np pieszo.

MapFactor GPS Navigation

zakładka „nawigacja” i „mapa” pozwoli sparametryzować np ostrzeżenia, głosy czy kolory mapy

MapFactor GPS Navigation

zakładka „aplikacja” to kilka modułów do obsługi GPS, feedback z dostawcą, czy np zgoda na zbieranie danych statystycznych czy raportowanie błędów samej aplikacji.

8. Zarządzanie mapami – można pobrać dowolne mapy z listy. Jest ich bardzo dużo. Oprócz map pobrać można głosy i fotoradary.

MapFactor GPS Navigation

Mapy są udostępnione przez OpenStreetMap na zasadach Open Database License.
Mapa Polski ma bardzo przyzwoite pokrycie. Co do innych krajów, to polecam zapoznanie się z witryną właścicieli map. Albo jeszcze lepiej pobrać mapę, pojeździć w obcym kraju i opisać tu wrażenia.

Uwagi ogólne i szczególne

 • Mapa jest bardzo szczegółowa i bogata w POI. Czasem miałem problem z numeracją domów. Nie zawsze się zgadza z rzeczywistością.

MapFactor GPS Navigation

 • Główny ekran nawigacji jest czytelny, nieprzeładowany informacjami, akurat to co niezbędne.
 • Nie znajdziemy żadnych ficzerów on-line (korki, pogoda, objazdy, roboty drogowe itp).
 • Aplikacja przyzwoicie kalkuluje trasy. Zarówno w aspekcie jakości wyznaczonej trasy jak i czasu kalkulacji. Pierwsza wersja miała z tym poważny poroblem Szybko naprawiony.
 • Nawigacja działa sprawnie, szybko rekalkuluje trasę po zjechaniu z niej.
 • Nie zauważyłem żadnych problemów z sygnałem GPS (przejechałem z MapFactor ok. 500 km w ciągu ostatnich kilku dni).
 • Lektor jest oszczędny w komunikaty, niezbyt wiele gada. I dobrze.
 • Zauważyłem zabawny(?) błąd – zdarza się, że mapa wyraźnie pokazuje zakręt w jedną stronę, a piktogram pokazuje i głos nakazuje jazdę w drugą

MapFactor GPS Navigation

 • Mapa ma m. z. przyjemne, pastelowe kolory z wyraźnie odcinającym się torem jazdy. W nocy kolory są ciemne i nie jarzą w oczy.

MapFactor GPS Navigation

 • Cel podróży można wybierać wprost z mapy. Trzeba stuknąć w miejsce na mapie (biały celownik na ulicy Zielonej). Wtedy pokazuje się piktogram z „wężykiem”.
  Pozwoli na wybranie tego punktu jako celu jazdy. Lubię to!

MapFactor GPS Navigation

 • Nie ma asystenta pasa ruchu. Szkoda. Bardzo lubię tę funkcję w innych nawigacjach.
 • Brak funkcji objazdu. Bardzo przydaje się, jak dojedziemy do zablokowanego odcinka drogi.
 • Bardzo przyjemnym zaskoczeniem był bardzo umiarkowany apetyt aplikacji MapFactor na prąd. Z górą dwuletnia Lumia 920 ma już poważne z tym kłopoty.
  Inne apki nawigacyjne rozładowują mi baterię mimo podłączenia telefonu do ładowarki Qi w aucie. MapFactor nie. Bateria się ładowała.

Aplikację możecie pobrać bezpłatnie ze Sklepu Windows Phone dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Jestem ciekawy Waszych opinii o nawigacji MapFactor. Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach poniżej.

Pobierz MapFactor GPS Navigation dla Windows Phone 8.1 (bezpłatne)

sklep Windows PhoneKod QR

Źródło: Forum

 • venipig

  Cholera, chyba się skuszę. 🙂

 • michalR

  gdybym nie mial darmowego Naviexperta z funkcja Traffic to moze bym korzystal.

 • Miro

  Warto zainstalować i samemu sprawdzić. Działa zaskakująco dobrze.

 • largi

  Chętnie bym przetestował, ale brak Lumi ( serwis = padła całkowicie ;( )

 • WITOLD

  Na L930 po zainstalowanie dwa dni temu dzisiaj nie otwiera sie na 10-tce

 • Nylu

  Panowie instalowac nowy build 10166 na komputery

  • Ja już po ale nie personalizuję za bardzo czekam na ISO kolejne…

 • WITOLD

  Dalej nie mogę otworzyć tej nawigacji …mimo że po zainstalowaniu kilka dni temu otwierała się ???? instalowałem z nowego sklepu i nic odinstalowałem zainstalowałem ze starego sklepu dalej nic ????? ktoś wie w czym problem ma ktoś tak ???

  • Skoro korzystasz z systemu Windows 10 Mobile to jest to zapewne jego wina. Być może aplikacja wymaga aktualizacji aby lepiej dostosować ją do pracy w tym systemie. Ciężko powiedzieć co może być przyczyną.

   • WITOLD

    CO JA JUŻ NIE ROBIŁEM I AKTUALIZOWAŁEM I ODINSTALOWYWAŁEM I NIC A WCZEŚNIEJ CHODZIŁA I TO MNIE ZASTANAWIA? ALE DZIĘKI ZA ODPOWIEDZ

 • sweetBe4r

  przy próbie pobrania mapy pojawia się komunikat ” Nie można pobrać pliku. Proszę włączyć pobieranie w tle, wznowi się wtedy automatycznie” no i pobieranie stoi w miejscu…Próbowałem już reinstalować aplikację jednak bez skutku :/

 • Nylu

  Zainstalowalem pobawilem sie i odinstalowalem bo na Irlandie slaba ,np wpisuje airport dublin i wielle innych adresow z numerami domow i cisza

 • marcin

  Z apką jest coś konkretnie popieprzone, nie da sie jej zainstalować w żaden sposób. Pobieranie „stoi” i nic. Wczoraj trochę pobrało i koniec. Nijak nie można zainstalować. Może pod WP 8.1 nie działa?

  • może masz kartę z biedronki?

  • Bog Man

   Mam to samo. Program pobrany i przy instalowaniu pokazuje problem

 • Krzysztof Regulski

  Zauważyłem zabawny(?) błąd – zdarza się, że mapa wyraźnie pokazuje
  zakręt w jedną stronę, a piktogram pokazuje i głos nakazuje jazdę w
  drugą
  Trudno to uznać za zabawny błąd, takie coś może doprowadzić do poważnego wypadku. U mnie na trasie 20 km zdarzyło się to 3x, dobrze, że testowałem nawi w znanym sobie mieście. Zjechanie na trzeci pas na lewo w mieście 500 tys. mieszkańców i próba powrotu na prawy pas, bo nawigacja źle powiedziała może skończyć się tragicznie. Ostrzeżenie po przekroczeniu prędkości działa tylko w mieście, na trasie brak reakcji. Na 20 km pokazała 3 radary, z tego 2 zdemontowane już rok temu. Piszesz, że jest oszczędna w komunikatach – u mnie jest akurat odwrotnie, na prostym odcinku paru kilometrów w mieście co chwilę każe mi jechać prosto, pomimo braku potrzeby takiego info. Na łuku głównej drogi nawi każe mi skręcić w lewo, pomimo, że trzeba jechać po tym łuku prosto. Nie znając miasta skręciłbym w lewą przecznicę. Ostrzeżenia przed radarami i o przekroczonej prędkości są sygnalizowane średnio słyszalnym brzęczykiem. Jak się wyłączy radio i z nikim nie rozmawia podczas jazdy, to będzie to słychać – w przeciwnym razie nie ma na to szans. Jedyny plus tej nawi, to, że po zjechaniu z trasy szybko ją rekalkuluje. Nie wiem do czego służy to dodatkowe narzędzie w postaci prędkościomierza – mam to włączyć zamiast mapy i widzieć prędkość z jaką jadę? Generalnie nawi nie zdaje egzaminu i jest niebezpieczna, nawet taki janosik jest o niebo lepszy pomimo swych wad w wydaniu darmowym. Testowane na Lumia 730 WP 8.1

 • WITOLD

  Wczoraj po wcześniej zainstalowaniu najnowszej 10 zrobiłem powrót do ustawień fabrycznych L930 wszystko chodzi o niebo lepiej jednak MapFactor nadal nie otwiera się ???

 • Marco

  Chcę zmienić lektora . Czy można i jak zmienić głos w tej nawigacji ?

 • Leszek Stefan Jędrzejczak

  mapa ok …. ale jak dodac ulice