Wszystkie wady i zalety flagowego telefonu HP Elite x3

HP Elite x3 to telefon, który został stworzony przede wszystkim dla biznesu. Urządzenie posiada znakomite parametry techniczne, bezpieczny system Windows 10 Mobile oraz szereg innych plusów, które wyróżniają go na tle pozostałych telefonów z mobilną dziesiątką. Przez ostatnie kilkanaście dni przyglądałem mu się uważnie czego efektem jest poniższa recenzja, w której oprócz pozytywów starałem się wyłapać wszystkie niedoskonałości telefonu.

Specyfikacje techniczne

Telefon został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 820 z taktowaniem 2.15GHz, 4GB pamięci RAM oraz wyświetlacz z antyodblaskowym szkłem Gorilla Glass 4 o przekątnej 5.96″ z rozdzielczością 2560×1440 (WQHD). Użytkownik ma do dyspozycji aż 64GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć za pomocą karty SD o dodatkowe 2TB. Główny aparat posiada 16MP z przesłoną f/2.0 a przedni 8MP FHD. W dolnej części telefonu znalazły się głośniki sygnowane przez markę Bang & Olufsen. Urządzenie posiada również komplet czujników takich jak czujnik natężenie światła, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, eCompass, barometr, efekt Halla, NFC oraz GPS. Kolejnym mocnym elementem telefonu jest bateria, która posiada pojemność aż 4125 mAh. Całość została zamknięta w wytrzymałej obudowie, która jest zgodna ze standardami IP67 (odporność na zachlapania) oraz MIL-STD810G (upadek z wysokości jednego metra). Dodatkowo użytkownik może odblokować telefon za pomocą czytnika linii papilarnych lub skanera tęczówki oka. Urządzenie możemy ładować bezprzewodowo (zgodność ze standardami Qi oraz PMA) jak również za pomocą kabla USB typu C.

HP Elite x3

 

Wymiary i waga

HP Elite x3 to jeden z największych telefonów pracujących pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile. Prawdziwym rekordzistą w tej kategorii jest chiński telefon Cube WP10, który posiada niespełna 7 calowy wyświetlacz. Waga telefonu HP wynosi dokładnie 195 gramów co dla niektórych może być wadą. Jednak przy wymiarach 83.5 x 7.8 x 161.8 mm nie jest przesadą. Dla porównania Lumia 950 XL jest nieco mniejsza (78.4 x 8.1 x 151.9 mm) i waży 165 gramów.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – porównanie wymiarów

Warto zauważyć, że telefon HP jest nieco cieńszy od Lumii 950 XL ponieważ nie posiada aż tak wystającego tylnego aparatu. Mimo wszystko różnica jest minimalna i po wzięciu telefonów do ręki nie widać żadnej różnicy w grubości obu telefonów.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – porównanie wymiarów

 

Jakość wykonania i wygląd

Patrząc na wygląd HP Elite x3 wiemy, że mamy do czynienia z produktem z segmentu premium. Po wzięciu go do ręki jest jeszcze lepiej. Telefon został wykonany z najwyższą starannością. Nie spotkamy w tym modelu luzów, skrzypienia czy innych dolegliwości, które często trapią inne smartfony. Telefon posiada raczej stonowany wygląd, którego cechą charakterystyczną jest srebrny pasek widoczny w dolnej części obudowy, w środku którego znajdują się głośniki Bang & Olufsen. Tak jak wspomniałem wcześniej telefon jest odporny na zachlapania oraz upadki a wyświetlacz posiada ochronne szkło Gorilla Glass 4.

Charakterystyczny srebrny pasek z głośnikami Bang & Olufsen

 

Wyświetlacz

Jestem zwolennikiem dużych wyświetlaczy, dlatego nie mam żadnych zastrzeżeń co do wielkości zastosowanego wyświetlacza w HP Elite x3. Firma HP przyłożyła się do wykonania co przekłada się na doskonałe wrażenia wizualne. Wyświetlacz w HP jest jasny i posiada znakomitą kolorystykę. Pomimo tej samej rozdzielczości jak w telefonie Lumia 950 XL to właśnie HP wygląda zdecydowanie lepiej. Być może to jedynie moje subiektywne odczucie, ale uważam, że wyświetlacz w Elite x3 to prawdziwy majstersztyk.

5.96″ WQHD (2560×1440), AMOLED, Gorilla Glass 4 z pokryciem anty odblaskowym

 

System i oprogramowanie

Telefonu używam wyłącznie z oficjalnymi wersjami systemu Windows 10 Mobile. Obecnie posiadam wersję Build 14393.693, która spisuje się znakomicie. W trakcie pracy nie zauważyłem żadnych błędów ani innych niedogodności. W przypadku każdego telefonu bardzo ważne jest również oprogramowanie układowe. Firma HP dba o klientów i regularnie udostępnia aktualizacje oprogramowania. Ostatnia aktualizacja o numerze 0002.0000.0023.0113 została udostępniona na początku tego miesiąca. Znacząco usprawniła ona działanie telefonu oraz usunęła szereg błędów. Pełną listę zmian znajdziecie w tym artykule. Smartfon uruchamia teraz aplikacje znacznie szybciej i może śmiało konkurować z szybkością otwierania na telefonie Lumia 950 XL. Najnowsze oprogramowanie poprawiło także działanie funkcji autofocus w aparacie oraz ogólną stabilność urządzenia. Korzystanie z telefonu w wymienionej powyżej konfiguracji systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego to czysta przyjemność.

Aktualizacja 2017-03-03. Dwa dni po napisaniu tej recenzji pojawiła się kolejna aktualizacja oprogramowania układowego o numerze 0002.0000.0026.0118, która poprawiła kolejne błędy i usprawniła działanie systemu oraz aparatu. Pełną listę zmian znajdziecie w tym artykule. Nie zauważyłem większych różnic w działaniu w porównaniu do poprzedniej wersji, ale duży plus dla firmy HP, że w przeciągu jednego miesiąca aż dwukrotnie zaktualizowała firmware telefonu.

W telefonie brakuje mi dwóch funkcji, które możemy znaleźć w telefonach Lumia. Pierwsza to ekran podsumowania (ekran podglądu lub glance screen) a druga to wybudzanie telefonu podwójnym stuknięciem w wyświetlacz. Obie te funkcje w pewnym sensie rekompensuje czujnik Halla, który wybudza telefon pokazując ekran blokady po otwarciu dedykowanego pokrowca Wallet Folio Case.

Obudowa Wallet Folio Case dla HP Elite x3

W ustawieniach możemy skonfigurować funkcję wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia, ale niestety funkcja ta nie jest dopracowana i raczej ciężko wybudzić telefon korzystając z niej. Być może jest to spowodowane tym, że do wybudzania telefon używa czujnika ruchu, który nie jest tak precyzyjny jak wykrywanie stuknięć w wyświetlacz. Teoretycznie możemy ustawić czułość oraz odstęp pomiędzy stuknięciami, ale w praktyce niewiele to daje. W dodatku funkcja nie została przetłumaczona na język polski.

Aktualizacja 2017-03-06. Dzisiaj została udostępniona aktualizacja funkcji HP Double Tap do wersji 1.2.5.0. Po najnowszej aktualizacji wybudzanie telefonu stało się bardziej niezawodne. Poprzednio jedynie 50% prób kończyło się odblokowaniem. Po dzisiejszej aktualizacji liczba udanych wybudzeń wzrosła do około 80%.

W systemie zabrakło również aplikacji Gadżety, ustawień korektora dźwięku oraz profili kolorów. Być może niektóre z brakujących funkcji zostaną dodane w przyszłości.

Pod względem szybkości działania HP Elite x3 jest porównywalny do modelu Lumia 950 XL. Moim zdaniem z telefonu można wykrzesać znacznie więcej, ale do tego potrzeba kolejnych aktualizacji systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Na tę chwilę nie widać, aby procesor Snapdragon 820 użyty w HP radził sobie lepiej z systemem Windows 10 Mobile niż nieco starszy model Snapdragon 810 znajdujący się w 950 XL.

 

Aplikacje firmy HP

W telefonie HP Elite x3 oprócz standardowych aplikacji, które znajdziemy w każdym telefonie z systemem Windows 10 Mobile znalazły się również pozycje przygotowane przez firmę HP. Są to następujące aplikacje:

 • HP 12C Financial Calculator for X3. Rozbudowany kalkulator finansowy ze specyficznym wyglądem.
 • HP AiO Printer Remote. Aplikacja wspomaga drukowanie za pomocą drukarek firmy HP.
 • HP Device Hub. Centrum informacji o telefonie. W tej aplikacji sprawdzimy podstawowe informacje o telefonie takie jak: model, operator, numer IMEI, numer seryjny oraz wersję oprogramowanie.
 • HP Display Tools. Umożliwia wyświetlanie godziny wraz z informacją o stanie baterii na wygaszonym ekranie. Jest to namiastka funkcji Ekran podsumowania (glance screen) znanej z telefonów Lumia. Niestety uruchamia się automatycznie wyłącznie po zadokowaniu telefonu w stacji. Nie obsługuje powiadomień o zdarzeniach, które miały miejsce w naszym telefonie. Istnieje możliwość ręcznego włączenia aplikacji.
 • HP Double Tap. Funkcja wybudzania telefonu za pomocą dwukrotnego stuknięcia. Aplikacja dostępna jest w ustawieniach telefonu: Ustawienia > Dodatki > Double Tap.
 • HP Mobile Hardware Diagnostics. Aplikacja służy do testowania poszczególnych podzespołów telefonu takich jak bateria, wyświetlacz, czujnik zbliżeniowy, wibracja czy inne.
 • HP Picks. Aplikacja to odnośnik do sklepu z wybranymi przez HP aplikacjami.
 • HP Workspace. Aplikacja dedykowana do rozwiązań biznesowych. Osoby, które wykupią abonament mogą uruchamiać aplikacje Win32 w trybie Continuum za pomocą wirtualizacji.

Po prawej stronie na powyższym zrzucie widać ustawienia aplikacji HP Display Tools. Dzięki nim możemy dostosować długość czasu, przez który będzie się wyświetlać godzina na wygaszonym wyświetlaczu po podłączeniu do stacji dokującej. Użytkownik może też sam zainicjować uruchomienie tej funkcji – w tym wypadku należy uruchomić aplikację Display Tools i poczekać aż wyświetlacz się wyłączy. Przy okazji warto zwrócić uwagę na widoczną w lewym górnym rogu czerwoną diodę. Telefon posiada diodę, która informuje o procesie ładowania (kolor czerwony) oraz o jego zakończeniu (kolor zielony). Dioda informuje również użytkownika o mocno rozładowanej baterii regularnymi mignięciami w kolorze czerwonym.

HP Display Tools to namiastka ekranu podsumowania (glance screen)

 

Czytnik linii papilarnych czy skaner tęczówki oka?

Temu zagadnieniu poświęciłem osobny artykuł. W skrócie napiszę, że zdecydowanie bardziej odpowiada mi czytnik linii papilarnych. Wystarczy wziąć telefon do ręki, przyłożyć palec w odpowiednie miejsce i gotowe. W moim odczuciu czytnik linii papilarnych jest szybszy niż skaner tęczówki oka choćby ze względu na brak konieczności umieszczania telefonu w odpowiedniej odległości od tęczówki oka. Ponadto na czytnik linii papilarnych nie mają wpływu takie czynniki jak słabsze oświetlenie czy założone okulary.

Czytnik linii papilarnych w HP Elite x3

 

Bateria

Telefon został wyposażony w ogromną baterię o pojemności 4125 mAh. Dla porównania Lumia 950 XL posiada baterię 3340 mAh. Z kolei Lumia 1520 pomimo zbliżonych rozmiarów do HP została wyposażona jedynie w baterię 3400 mAh. Ciężko ocenić baterię ponieważ każdy z nas korzysta w nieco inny sposób z telefonu. HP Elite x3 wytrzymuje średnio dzień dłużej niż moja Lumia 950 XL, która przy średnim użytkowaniu ledwie starczała na dwa dni. Trzy dni to doskonały wynik. W przypadku kiedy z telefonu mało korzystamy i mało rozmawiamy to znika niecały 1% na godzinę co dałoby wynik przekraczający czas 4 dni na jednym ładowaniu. Bateria to zdecydowanie mocny punkt tego telefonu.

 

Aparat fotograficzny

HP Elite x3 został wyposażony w aparat 16MP z przysłoną f/2.0. Przedni aparat posiada 8MP oraz rozdzielczość Full HD. Trzeba przyznać, że aparat nie jest najmocniejszą stroną tego telefonu. Jeżeli zależy Wam na wysokiej jakości zdjęć jak np. w telefonie Lumia 950 XL to niestety ten telefon nie jest dla Was. Pomimo tego, że aparat radzi sobie całkiem nieźle i w niektórych sytuacjach wykonuje porównywalne zdjęcia do 950 XL to w większości przypadków przegrywa pojedynek. Jeżeli jednak wykonujecie zdjęcia sporadycznie i aparat nie jest dla Was jednym z najważniejszych elementów w telefonie to z pewnością będziecie w pełni zadowoleni z jakości aparatu jaką dostarcza HP Elite x3. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że telefon HP nie został wyposażony w obsługę żywych obrazów, nie może zapisywać zdjęć w formacie DNG oraz nagrywać filmów w 60 klatkach na sekundę. Dla niektórych osób może być również mankamentem brak fizycznego przycisku aparatu. Porównanie jakości zdjęć pomiędzy telefonami Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 znajdziecie w tym artykule.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – aparaty fotograficzne

 

Continuum

Telefon HP Elite x3 został wyposażony w funkcję Continuum, dzięki której możemy go zamienić w prowizoryczny komputer czy tablet. Jest to dokładnie to samo rozwiązanie, które zostało zastosowane w telefonach Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. HP poszedł jednak o krok dalej i przygotował oprócz biurkowej stacji dokującej HP Desk Dock również laptopa dokującego HP Lap Dock oraz możliwość uruchamiania aplikacji Win32 za pomocą wirtualizacji i dedykowanej aplikacji o nazwie HP Workspace.

HP Elite x3 oraz Lumia 950 XL podłączone do stacji dokujących

Aby skorzystać z możliwości wirtualizacji desktopowych aplikacji należy wykupić abonament, dlatego nie przystąpiłem do testowania tej części systemu. Nie posiadam również laptopa dokującego, którego cena w zagranicznych sklepach wynosi ponad 3000 zł. Posiadam wyłącznie stację dokującą, która pomimo innego wyglądu oraz sposobu dokowania spełnia dokładnie to samo zadanie co stacja dokująca Microsoft HD-500. Być może funkcja Continuum w telefonie HP rozwija skrzydła w korporacjach, gdzie użytkownicy korzystają z dodatkowych możliwości dokowania oraz wirtualizacji jednak przeciętny konsument nigdy nie skorzysta z tych innowacji przede wszystkim ze względu na cenę samego urządzenia jak i cenę dodatkowej usługi HP Workspace.

Stacja dokująca HP Desk Dock

 

Cena i dostępność

Dotarliśmy do najsłabszego ogniwa telefonu jakim jest cena. Nie jestem w stanie w żaden sposób wytłumaczyć, dlaczego telefon jest tak drogi. Rozumiem, że to urządzenie dla biznesu, ale z drugiej strony oferuje mniej więcej tyle samo co Lumia 950 XL a jest niemalże trzykrotnie droższy. Telefon z pewnością jest nowszy i posiada lepsze parametry, ale w żaden sposób nie tłumaczy to tak wysokiej ceny. Telefon możecie obecnie kupić w oficjalnym sklepie HP w cenie 3499 zł bez stacji dokującej. Jeżeli zamierzacie dokować telefon to musicie dołożyć kolejne 500 zł co daje kwotę 3999 zł. Jeżeli chodzi o dostępność to niestety również nie mam dobrych wieści. Na tę chwilę możecie kupić telefon wyłącznie w oficjalnym sklepie HP lub poszukać ofert w zagranicznych sklepach.

Opakowanie telefonu HP Elite x3 wraz ze stacją dokującą HP Desk Dock

 

Podsumowanie

Dotarłem do najtrudniejszej części recenzji ponieważ z jednej strony telefon HP Elite x3 to pod wieloma względami produkt bardzo udany jednak z drugiej strony posiada pewne niedociągnięcia oraz braki. Na początek zapraszam do podsumowania najważniejszych mocnych i słabych stron urządzenia:

Plusy:

 • Stałe wsparcie producenta – regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego.
 • Znakomite parametry techniczne.
 • Rewelacyjny wyświetlacz.
 • Wysoka jakość wykonania oraz odporność na upadki, kurz i zachlapania.
 • Pojemna bateria 4125 mAh.
 • Czytnik linii papilarnych.
 • Dioda informująca o procesie ładowania (kolor czerwony) oraz o jego zakończeniu (kolor zielony).
 • Czujnik Halla, który znakomicie współpracuje z obudową HP Wallet Folio Case.

Minusy:

 • Cena telefonu 3499 zł lub 3999 zł w zestawie ze stacją dokującą HP Desk Dock.
 • Aparat przeciętnej jakości. Brak fizycznego spustu migawki oraz brakujące funkcje takie jak żywe obrazy, DNG czy nagrywanie filmów przy 60 kl/s.
 • Brak ekranu podsumowania (ekranu podglądu, glance screen).
 • Brak niektórych aplikacji takich jak Gadżety, Korektor czy Profil kolorów.
 • Zawodnie działająca funkcja wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia.

Urządzenie posiada znakomite parametry techniczne, świetnej jakości wyświetlacz, obudową odporną na zachlapania i kurz oraz niesamowitą baterię. W telefonie zabrakło porządnego aparatu, który wykonywałby lepszej jakości zdjęcia. Zabrakło również kilku smaczków, które znamy z telefonów Lumia. Mimo wszystko jest to moim zdaniem najlepszy telefon z systemem Windows 10 Mobile, z jakiego miałem przyjemność korzystać do tej pory. Z pewnością szybko się z nim nie rozstanę. Chętnie poleciłbym każdemu ten telefon jednak cena skutecznie odstraszy każdego potencjalnego zainteresowanego.

HP Elite x3