Wszystkie wady i zalety flagowego telefonu HP Elite x3

HP Elite x3 to telefon, który został stworzony przede wszystkim dla biznesu. Urządzenie posiada znakomite parametry techniczne, bezpieczny system Windows 10 Mobile oraz szereg innych plusów, które wyróżniają go na tle pozostałych telefonów z mobilną dziesiątką. Przez ostatnie kilkanaście dni przyglądałem mu się uważnie czego efektem jest poniższa recenzja, w której oprócz pozytywów starałem się wyłapać wszystkie niedoskonałości telefonu.

Specyfikacje techniczne

Telefon został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 820 z taktowaniem 2.15GHz, 4GB pamięci RAM oraz wyświetlacz z antyodblaskowym szkłem Gorilla Glass 4 o przekątnej 5.96″ z rozdzielczością 2560×1440 (WQHD). Użytkownik ma do dyspozycji aż 64GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć za pomocą karty SD o dodatkowe 2TB. Główny aparat posiada 16MP z przesłoną f/2.0 a przedni 8MP FHD. W dolnej części telefonu znalazły się głośniki sygnowane przez markę Bang & Olufsen. Urządzenie posiada również komplet czujników takich jak czujnik natężenie światła, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, eCompass, barometr, efekt Halla, NFC oraz GPS. Kolejnym mocnym elementem telefonu jest bateria, która posiada pojemność aż 4125 mAh. Całość została zamknięta w wytrzymałej obudowie, która jest zgodna ze standardami IP67 (odporność na zachlapania) oraz MIL-STD810G (upadek z wysokości jednego metra). Dodatkowo użytkownik może odblokować telefon za pomocą czytnika linii papilarnych lub skanera tęczówki oka. Urządzenie możemy ładować bezprzewodowo (zgodność ze standardami Qi oraz PMA) jak również za pomocą kabla USB typu C.

HP Elite x3

 

Wymiary i waga

HP Elite x3 to jeden z największych telefonów pracujących pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile. Prawdziwym rekordzistą w tej kategorii jest chiński telefon Cube WP10, który posiada niespełna 7 calowy wyświetlacz. Waga telefonu HP wynosi dokładnie 195 gramów co dla niektórych może być wadą. Jednak przy wymiarach 83.5 x 7.8 x 161.8 mm nie jest przesadą. Dla porównania Lumia 950 XL jest nieco mniejsza (78.4 x 8.1 x 151.9 mm) i waży 165 gramów.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – porównanie wymiarów

Warto zauważyć, że telefon HP jest nieco cieńszy od Lumii 950 XL ponieważ nie posiada aż tak wystającego tylnego aparatu. Mimo wszystko różnica jest minimalna i po wzięciu telefonów do ręki nie widać żadnej różnicy w grubości obu telefonów.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – porównanie wymiarów

 

Jakość wykonania i wygląd

Patrząc na wygląd HP Elite x3 wiemy, że mamy do czynienia z produktem z segmentu premium. Po wzięciu go do ręki jest jeszcze lepiej. Telefon został wykonany z najwyższą starannością. Nie spotkamy w tym modelu luzów, skrzypienia czy innych dolegliwości, które często trapią inne smartfony. Telefon posiada raczej stonowany wygląd, którego cechą charakterystyczną jest srebrny pasek widoczny w dolnej części obudowy, w środku którego znajdują się głośniki Bang & Olufsen. Tak jak wspomniałem wcześniej telefon jest odporny na zachlapania oraz upadki a wyświetlacz posiada ochronne szkło Gorilla Glass 4.

Charakterystyczny srebrny pasek z głośnikami Bang & Olufsen

 

Wyświetlacz

Jestem zwolennikiem dużych wyświetlaczy, dlatego nie mam żadnych zastrzeżeń co do wielkości zastosowanego wyświetlacza w HP Elite x3. Firma HP przyłożyła się do wykonania co przekłada się na doskonałe wrażenia wizualne. Wyświetlacz w HP jest jasny i posiada znakomitą kolorystykę. Pomimo tej samej rozdzielczości jak w telefonie Lumia 950 XL to właśnie HP wygląda zdecydowanie lepiej. Być może to jedynie moje subiektywne odczucie, ale uważam, że wyświetlacz w Elite x3 to prawdziwy majstersztyk.

5.96″ WQHD (2560×1440), AMOLED, Gorilla Glass 4 z pokryciem anty odblaskowym

 

System i oprogramowanie

Telefonu używam wyłącznie z oficjalnymi wersjami systemu Windows 10 Mobile. Obecnie posiadam wersję Build 14393.693, która spisuje się znakomicie. W trakcie pracy nie zauważyłem żadnych błędów ani innych niedogodności. W przypadku każdego telefonu bardzo ważne jest również oprogramowanie układowe. Firma HP dba o klientów i regularnie udostępnia aktualizacje oprogramowania. Ostatnia aktualizacja o numerze 0002.0000.0023.0113 została udostępniona na początku tego miesiąca. Znacząco usprawniła ona działanie telefonu oraz usunęła szereg błędów. Pełną listę zmian znajdziecie w tym artykule. Smartfon uruchamia teraz aplikacje znacznie szybciej i może śmiało konkurować z szybkością otwierania na telefonie Lumia 950 XL. Najnowsze oprogramowanie poprawiło także działanie funkcji autofocus w aparacie oraz ogólną stabilność urządzenia. Korzystanie z telefonu w wymienionej powyżej konfiguracji systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego to czysta przyjemność.

Aktualizacja 2017-03-03. Dwa dni po napisaniu tej recenzji pojawiła się kolejna aktualizacja oprogramowania układowego o numerze 0002.0000.0026.0118, która poprawiła kolejne błędy i usprawniła działanie systemu oraz aparatu. Pełną listę zmian znajdziecie w tym artykule. Nie zauważyłem większych różnic w działaniu w porównaniu do poprzedniej wersji, ale duży plus dla firmy HP, że w przeciągu jednego miesiąca aż dwukrotnie zaktualizowała firmware telefonu.

W telefonie brakuje mi dwóch funkcji, które możemy znaleźć w telefonach Lumia. Pierwsza to ekran podsumowania (ekran podglądu lub glance screen) a druga to wybudzanie telefonu podwójnym stuknięciem w wyświetlacz. Obie te funkcje w pewnym sensie rekompensuje czujnik Halla, który wybudza telefon pokazując ekran blokady po otwarciu dedykowanego pokrowca Wallet Folio Case.

Obudowa Wallet Folio Case dla HP Elite x3

W ustawieniach możemy skonfigurować funkcję wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia, ale niestety funkcja ta nie jest dopracowana i raczej ciężko wybudzić telefon korzystając z niej. Być może jest to spowodowane tym, że do wybudzania telefon używa czujnika ruchu, który nie jest tak precyzyjny jak wykrywanie stuknięć w wyświetlacz. Teoretycznie możemy ustawić czułość oraz odstęp pomiędzy stuknięciami, ale w praktyce niewiele to daje. W dodatku funkcja nie została przetłumaczona na język polski.

Aktualizacja 2017-03-06. Dzisiaj została udostępniona aktualizacja funkcji HP Double Tap do wersji 1.2.5.0. Po najnowszej aktualizacji wybudzanie telefonu stało się bardziej niezawodne. Poprzednio jedynie 50% prób kończyło się odblokowaniem. Po dzisiejszej aktualizacji liczba udanych wybudzeń wzrosła do około 80%.

W systemie zabrakło również aplikacji Gadżety, ustawień korektora dźwięku oraz profili kolorów. Być może niektóre z brakujących funkcji zostaną dodane w przyszłości.

Pod względem szybkości działania HP Elite x3 jest porównywalny do modelu Lumia 950 XL. Moim zdaniem z telefonu można wykrzesać znacznie więcej, ale do tego potrzeba kolejnych aktualizacji systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Na tę chwilę nie widać, aby procesor Snapdragon 820 użyty w HP radził sobie lepiej z systemem Windows 10 Mobile niż nieco starszy model Snapdragon 810 znajdujący się w 950 XL.

 

Aplikacje firmy HP

W telefonie HP Elite x3 oprócz standardowych aplikacji, które znajdziemy w każdym telefonie z systemem Windows 10 Mobile znalazły się również pozycje przygotowane przez firmę HP. Są to następujące aplikacje:

 • HP 12C Financial Calculator for X3. Rozbudowany kalkulator finansowy ze specyficznym wyglądem.
 • HP AiO Printer Remote. Aplikacja wspomaga drukowanie za pomocą drukarek firmy HP.
 • HP Device Hub. Centrum informacji o telefonie. W tej aplikacji sprawdzimy podstawowe informacje o telefonie takie jak: model, operator, numer IMEI, numer seryjny oraz wersję oprogramowanie.
 • HP Display Tools. Umożliwia wyświetlanie godziny wraz z informacją o stanie baterii na wygaszonym ekranie. Jest to namiastka funkcji Ekran podsumowania (glance screen) znanej z telefonów Lumia. Niestety uruchamia się automatycznie wyłącznie po zadokowaniu telefonu w stacji. Nie obsługuje powiadomień o zdarzeniach, które miały miejsce w naszym telefonie. Istnieje możliwość ręcznego włączenia aplikacji.
 • HP Double Tap. Funkcja wybudzania telefonu za pomocą dwukrotnego stuknięcia. Aplikacja dostępna jest w ustawieniach telefonu: Ustawienia > Dodatki > Double Tap.
 • HP Mobile Hardware Diagnostics. Aplikacja służy do testowania poszczególnych podzespołów telefonu takich jak bateria, wyświetlacz, czujnik zbliżeniowy, wibracja czy inne.
 • HP Picks. Aplikacja to odnośnik do sklepu z wybranymi przez HP aplikacjami.
 • HP Workspace. Aplikacja dedykowana do rozwiązań biznesowych. Osoby, które wykupią abonament mogą uruchamiać aplikacje Win32 w trybie Continuum za pomocą wirtualizacji.

Po prawej stronie na powyższym zrzucie widać ustawienia aplikacji HP Display Tools. Dzięki nim możemy dostosować długość czasu, przez który będzie się wyświetlać godzina na wygaszonym wyświetlaczu po podłączeniu do stacji dokującej. Użytkownik może też sam zainicjować uruchomienie tej funkcji – w tym wypadku należy uruchomić aplikację Display Tools i poczekać aż wyświetlacz się wyłączy. Przy okazji warto zwrócić uwagę na widoczną w lewym górnym rogu czerwoną diodę. Telefon posiada diodę, która informuje o procesie ładowania (kolor czerwony) oraz o jego zakończeniu (kolor zielony). Dioda informuje również użytkownika o mocno rozładowanej baterii regularnymi mignięciami w kolorze czerwonym.

HP Display Tools to namiastka ekranu podsumowania (glance screen)

 

Czytnik linii papilarnych czy skaner tęczówki oka?

Temu zagadnieniu poświęciłem osobny artykuł. W skrócie napiszę, że zdecydowanie bardziej odpowiada mi czytnik linii papilarnych. Wystarczy wziąć telefon do ręki, przyłożyć palec w odpowiednie miejsce i gotowe. W moim odczuciu czytnik linii papilarnych jest szybszy niż skaner tęczówki oka choćby ze względu na brak konieczności umieszczania telefonu w odpowiedniej odległości od tęczówki oka. Ponadto na czytnik linii papilarnych nie mają wpływu takie czynniki jak słabsze oświetlenie czy założone okulary.

Czytnik linii papilarnych w HP Elite x3

 

Bateria

Telefon został wyposażony w ogromną baterię o pojemności 4125 mAh. Dla porównania Lumia 950 XL posiada baterię 3340 mAh. Z kolei Lumia 1520 pomimo zbliżonych rozmiarów do HP została wyposażona jedynie w baterię 3400 mAh. Ciężko ocenić baterię ponieważ każdy z nas korzysta w nieco inny sposób z telefonu. HP Elite x3 wytrzymuje średnio dzień dłużej niż moja Lumia 950 XL, która przy średnim użytkowaniu ledwie starczała na dwa dni. Trzy dni to doskonały wynik. W przypadku kiedy z telefonu mało korzystamy i mało rozmawiamy to znika niecały 1% na godzinę co dałoby wynik przekraczający czas 4 dni na jednym ładowaniu. Bateria to zdecydowanie mocny punkt tego telefonu.

 

Aparat fotograficzny

HP Elite x3 został wyposażony w aparat 16MP z przysłoną f/2.0. Przedni aparat posiada 8MP oraz rozdzielczość Full HD. Trzeba przyznać, że aparat nie jest najmocniejszą stroną tego telefonu. Jeżeli zależy Wam na wysokiej jakości zdjęć jak np. w telefonie Lumia 950 XL to niestety ten telefon nie jest dla Was. Pomimo tego, że aparat radzi sobie całkiem nieźle i w niektórych sytuacjach wykonuje porównywalne zdjęcia do 950 XL to w większości przypadków przegrywa pojedynek. Jeżeli jednak wykonujecie zdjęcia sporadycznie i aparat nie jest dla Was jednym z najważniejszych elementów w telefonie to z pewnością będziecie w pełni zadowoleni z jakości aparatu jaką dostarcza HP Elite x3. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że telefon HP nie został wyposażony w obsługę żywych obrazów, nie może zapisywać zdjęć w formacie DNG oraz nagrywać filmów w 60 klatkach na sekundę. Dla niektórych osób może być również mankamentem brak fizycznego przycisku aparatu. Porównanie jakości zdjęć pomiędzy telefonami Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 znajdziecie w tym artykule.

Lumia 950 XL oraz HP Elite x3 – aparaty fotograficzne

 

Continuum

Telefon HP Elite x3 został wyposażony w funkcję Continuum, dzięki której możemy go zamienić w prowizoryczny komputer czy tablet. Jest to dokładnie to samo rozwiązanie, które zostało zastosowane w telefonach Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. HP poszedł jednak o krok dalej i przygotował oprócz biurkowej stacji dokującej HP Desk Dock również laptopa dokującego HP Lap Dock oraz możliwość uruchamiania aplikacji Win32 za pomocą wirtualizacji i dedykowanej aplikacji o nazwie HP Workspace.

HP Elite x3 oraz Lumia 950 XL podłączone do stacji dokujących

Aby skorzystać z możliwości wirtualizacji desktopowych aplikacji należy wykupić abonament, dlatego nie przystąpiłem do testowania tej części systemu. Nie posiadam również laptopa dokującego, którego cena w zagranicznych sklepach wynosi ponad 3000 zł. Posiadam wyłącznie stację dokującą, która pomimo innego wyglądu oraz sposobu dokowania spełnia dokładnie to samo zadanie co stacja dokująca Microsoft HD-500. Być może funkcja Continuum w telefonie HP rozwija skrzydła w korporacjach, gdzie użytkownicy korzystają z dodatkowych możliwości dokowania oraz wirtualizacji jednak przeciętny konsument nigdy nie skorzysta z tych innowacji przede wszystkim ze względu na cenę samego urządzenia jak i cenę dodatkowej usługi HP Workspace.

Stacja dokująca HP Desk Dock

 

Cena i dostępność

Dotarliśmy do najsłabszego ogniwa telefonu jakim jest cena. Nie jestem w stanie w żaden sposób wytłumaczyć, dlaczego telefon jest tak drogi. Rozumiem, że to urządzenie dla biznesu, ale z drugiej strony oferuje mniej więcej tyle samo co Lumia 950 XL a jest niemalże trzykrotnie droższy. Telefon z pewnością jest nowszy i posiada lepsze parametry, ale w żaden sposób nie tłumaczy to tak wysokiej ceny. Telefon możecie obecnie kupić w oficjalnym sklepie HP w cenie 3499 zł bez stacji dokującej. Jeżeli zamierzacie dokować telefon to musicie dołożyć kolejne 500 zł co daje kwotę 3999 zł. Jeżeli chodzi o dostępność to niestety również nie mam dobrych wieści. Na tę chwilę możecie kupić telefon wyłącznie w oficjalnym sklepie HP lub poszukać ofert w zagranicznych sklepach.

Opakowanie telefonu HP Elite x3 wraz ze stacją dokującą HP Desk Dock

 

Podsumowanie

Dotarłem do najtrudniejszej części recenzji ponieważ z jednej strony telefon HP Elite x3 to pod wieloma względami produkt bardzo udany jednak z drugiej strony posiada pewne niedociągnięcia oraz braki. Na początek zapraszam do podsumowania najważniejszych mocnych i słabych stron urządzenia:

Plusy:

 • Stałe wsparcie producenta – regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego.
 • Znakomite parametry techniczne.
 • Rewelacyjny wyświetlacz.
 • Wysoka jakość wykonania oraz odporność na upadki, kurz i zachlapania.
 • Pojemna bateria 4125 mAh.
 • Czytnik linii papilarnych.
 • Dioda informująca o procesie ładowania (kolor czerwony) oraz o jego zakończeniu (kolor zielony).
 • Czujnik Halla, który znakomicie współpracuje z obudową HP Wallet Folio Case.

Minusy:

 • Cena telefonu 3499 zł lub 3999 zł w zestawie ze stacją dokującą HP Desk Dock.
 • Aparat przeciętnej jakości. Brak fizycznego spustu migawki oraz brakujące funkcje takie jak żywe obrazy, DNG czy nagrywanie filmów przy 60 kl/s.
 • Brak ekranu podsumowania (ekranu podglądu, glance screen).
 • Brak niektórych aplikacji takich jak Gadżety, Korektor czy Profil kolorów.
 • Zawodnie działająca funkcja wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia.

Urządzenie posiada znakomite parametry techniczne, świetnej jakości wyświetlacz, obudową odporną na zachlapania i kurz oraz niesamowitą baterię. W telefonie zabrakło porządnego aparatu, który wykonywałby lepszej jakości zdjęcia. Zabrakło również kilku smaczków, które znamy z telefonów Lumia. Mimo wszystko jest to moim zdaniem najlepszy telefon z systemem Windows 10 Mobile, z jakiego miałem przyjemność korzystać do tej pory. Z pewnością szybko się z nim nie rozstanę. Chętnie poleciłbym każdemu ten telefon jednak cena skutecznie odstraszy każdego potencjalnego zainteresowanego.

HP Elite x3

 • cena jest z kosmosu, ale warto dodać, że na serwisach aukcyjnych hp elite można znaleźć za pół ceny oficjalnej, np. tu: https://www.olx.pl/oferty/q-hp-elite-x3/ jeżeli dobrze ponegocjujemy to za 2 tys. można bez problemu kupić, tyle że Lumia 950 XL na allegro kosztuję ok tysiąc złotych czyli nadal ponad połowę taniej od HP, tak więc czy warto kupować? jeżeli ktoś planuje przesiadkę z niższego modelu na flagowca to najlepszym rozwiązaniem pozostaje nadal Lumia 950 XL z gwarantowanym wsparciem MS i lepszą optyką.

  ps aukcję wystawił niejaki Krzysztof ale to nie jestem ja 🙂

  • Warto również pamiętać, że HP daje wyłącznie rok gwarancji osobom prywatnym na swoje urządzenia. Co prawda można wykupić dodatkową gwarancję, ale to kolejny wydatek. Chyba wypadałoby to dopisać do listy minusów.

   • shikaka

    W naszym kraju obowiązuje dwa lata rękojmi, niezależnie co postanowi sobie HP w swojej gwarancji.

    • przy czym na firmę jest tylko rok, dwa lata jak bierzemy jako klient indywidualny

    • Zgadza się. Gwarancję w HP można wykupić na okres dłuższy niż dwa lata.

  • Aba

   Zdrowie ? czy ??

   • w dół…

    • Aba

     To daję strzałkę w dół 😉
     Nie Tobie, a chorobie.

  • Chomiq

   Może z Plusa 😉

 • piotrg

  Tak mam nadzieję, że o ile wyprodukuje HP nowe telefony w tym roku tak pójdzie o producenta który wie co robi a umie Windows w telefonu.

  • Firma HP pokazała, że potrafi zrobić porządny telefon z systemem Windows 10 Mobile. Jeżeli zaprezentują nowe telefony ze średniej półki na targach MWC to mam nadzieję, że będą posiadać zbliżoną jakość do tego co znajdujemy w HP Elite x3.

   • Sławomir Gieremek

    Będę podniecony jeśli na MWC zaprezentują chociaż jeden!!1 jeden telefon ze średniej półki. Do czego to doszło, że fani W10M modlą się o przynajmniej jeden nowy telefon z półki consumer? Naprawdę jestem ciekawy czy cokolwiek nowego sprzętowo czeka nas w tym roku, poza nowym flagowcem od HP za miliard złotych dla biznesu.

    • na razie zaprezentowano LG G6, który chwali się tym, że ma 5.7 cala i… wygląda niemalże jak Lumia 950 XL z 2014 roku… tylko góra bardziej obcięta

     • HP zaprezentował skanery kodów dla telefonu Elite x3. Mam nadzieję, że zaprezentują jeszcze telefon(y).
      Mobile Scanning Solution: http://www8.hp.com/us/en/ads/elitex3/scanning-solution.html
      Mobile Retail Solution: http://www8.hp.com/us/en/retail-solutions/mobile-solutions.html#6MobileSolutions

     • TheDoktor

      Jeżeli nie znajdę do maja Panasonica FZ-F1, to może zaopatrzę się w Elite X3 i skaner kodów. Tylko nie wiem jak z funkcjonalnością takiego rozwiązania.

     • Możesz mi wytłumaczyć, do czego dokładnie będziesz używał Panasonica/HP. Przyznam szczerzę, że nie widzę powodów, aby wydawać tyle hasju na urządzenie z W10M.

     • TheDoktor

      Do pracy. W tej chwili używam Motoroli ES400 z wbudowanym skanerem kodów, pracującej pod kontrolą Windows Mobile 6.5.3 Professional i przydałoby mi się coś jeszcze z nowszą wersją systemu. Czy ja wiem czy „tyle hajsu”… Ten Panasonic jest jeszcze w akceptowalnej cenie.

     • Nikt nie wie bo to nowość. Zresztą o Panasonicu też niewiele wiadomo. Do odważnych świat należy 🙂

     • TheDoktor

      W mojej Motorolce skaner jest zintegrowany z całym systemem i współpracuje nie tylko z dedykowanymi aplikacjami, ale także z dialerem, SMS-ami, mailem, internetem, kalendarzem, notatkami, zadaniami, całym officem i mnóstwem innych rzeczy. Panasonic pracuje pod kontrolą Windowsa 10 IoT Mobile Enterprise, więc również ma rozbudowane funkcje biznesowe. A co do tego HP, to jeżeli będzie tylko jakaś apka dedykowana temu skanerowi, bez możliwości zintegrowania całego systemu, to będzie kiepsko i szkoda w ogóle będzie mi takie coś kupować. No nic, poczekamy jeszcze i zobaczymy.

   • Aba

    Napracowałeś się. Wydaje sie długi a nawet nie zauważyłam kiedy przeczytałam.
    Zeżarło Ci końcówkę zdania nad cena i przystępność. Dopisz, a będzie cacuszko.

   • RS2_15043

    Wcześniej jakoś nie zwracałem na niego uwagi, ale faktycznie, mógłby być fajny telefon. Tylko cena w dół, i nie chodzi o system, bo system w nim to zaleta.

    • Aba

     Nie „mógłby” tylko jest. „Mógłby”, to ktoś mu stretch zrobić.
     Ta listwa w głośnikiem jest świetna.

     • RS2_15043

      Edytowałem komentarz na brzmiący prościej;)

     • Aba

      Dzięki, to też poprawiłam.

     • Aba

      Z kolei na bardziej zawiły.

     • RS2_15043

      To jedyne co może pomóc to skasowanie go 😉

     • Aba

      Ok. To robimy porządek.

     • RS2_15043

      Z wyglądu wolę nie rzucające się w oko produkty, ale po tej recenzji jakoś mi podpasował, dobrze, że wcześniej kupiłem 950, na rok, dwa musi wystarczyć 😉

     • Aba

      Moze HP ma ordynarny napis, ale 950 ma wstrętne kółko wokół obiektywu (przepraszam Krzysztofie)

     • RS2_15043

      Tak, ale też moim zdaniem kółko w 950 powinno być czarne, może sobie przemaluję 😉

     • Aba

      Na pewno telefon zyska wygląd premium. Chyba, że lakiernikiem jesteś, albo w malarni proszkowej robisz. Wiem, żartowałeś.
      Po latach przenicowywania torby w poszukiwaniu czarnego telefonu i stresu „zgubiłam” kupiłam w ciemno pomarańczowy. Na zdjęciu na stronie wyglądał na spokojny kolor. Dwa tygodnie minęły zanim wyjęłam go na dobre z pudełka. Przywykłam. A znajduję od razu.
      Kiedyś na spacerze nad morzem rozdzieliliśmy się. Trotuar x kilometrów, prosta droga, pochmurno. Dzwoni mój telefon, wyjmuję go z kieszeni i słyszę: „Aaa tam jesteś, na końcu. Już cię widzę”

     • RS2_15043

      )https://uploads.disquscdn.com/images/4b48f21ea8ec90cb7ef07494317dd6d4eece7446e270eca6c522bd2e61e06fe9.jpg

     • Aba

      No nie mów!!! 🙂
      Dwa tygodnie podchodziłam jak pies do jeża.

     • RS2_15043

      Po ulicy jak się idzie to wszyscy myślą, że pracuje w służbach drogowych i samochody stają dębowo na przejściu dla pieszych 😉

     • Aba

      Ja nie widzę różnicy. Czy idę z telefonem, czy nie, tak samo wzrok ściągam 😉

      Tak sobie na żart pozwoliłam ☺

     • RS2_15047

      Przypomniało mi się. Jeśli Twoje zdjęcie z profilu to selfi to wcale się nie dziwię….

     • Aba

      Dooobre!!! Lubię takie ?
      Bo nigdy nie wiadomo, kto jest z drugiej strony 🙂

     • RS2_15043

      Powiem Tobie, że te kolory mają coś w sobie 😉

 • Sławomir Gieremek

  Znakomity artykuł. Świetna robota porównawcza, aż mam ochotę wymienić 950 na 950XL 😀

  • zgadza się, fajna recenzja

  • Dziękuję. Oba telefony są godne uwagi jednak ze względu na cenę na placu boju pozostaje jedynie 950 XL 🙂

 • Nowa moda na androidze: duże ekrany, które mieszczą się w dłoni… mam to od dawna http://files.mgsm.pl/news/7323/20170226-130129-26645.jpg

  • Ja nie lubię dużych ekranów i ceniłem Apple za to, że w tak biznesowym i luksusowym smartfonie stosuje ekrany poniżej 5 cali. Niestety iPhone 8 będzie miał ponad 5 cali.

   • RS2_15043

    Jeśli telefon używasz tylko do dzwonienia to ok, może być te 4.5 cala, ale jednak jak chcesz poprzeglądać internet, używać aplikacje, robić zdjęcia i je czasem edytować to jednak powinno być 5+. Oczywiście, nie bez przesady, dla każdego jest inny wymiar komfortowy. Sam kiedyś myślałem aby mieć wyczesanego Windows w 4.5 cala, jednak używanie czasami 635 pokazało, że jednak to mało, i nie chodzi o wydajność a właśnie o ekran.

    • zakius

     jak chcesz używać aplikacje, przeglądać internet i robić zdjęcia to nawet bardziej potrzebujesz pewnego i wygodnego chwytu, niż tylko od czasu do czasu odbierając telefon

     • RS2_15043

      Dziękuję, mam porównanie i chyba 5 cali to minimum, najchętniej wolałbym większy ekran ale mniejszą obudowę. Ale widzę, że zaczynają się pojawiać jakieś nowsze telefony bez lotnisk po 1,5 cm na gorze i na dole.

     • zakius

      no jak dadzą 6″ ekran w urządzeniu wielkości s4 mini to narzekać nie będę, ale raczej się tego nie spodziewam

     • Aba

      Teraz dopiero zobaczyłam to lotnisko, a nawet dwa 🙁

    • Tak, ale ja, mając w jeansach Lumię 640, mam problem z wygodnym poruszaniem się w pracy. Jak muszę wejść gdzieś wysoko, „skakać” tam, przykucnąć, to po prostu smartfon krępuje mi ruchy. Wygodnie jest mieć ekran 5+, ale w ręku, nie podczas jego noszenia. Poluję na smartfony w zakresie 4,5-4,75. Smartfon obecnie staje się głównym „narzędziem” elektronicznym człowieka i zasadny jest jego duży ekran. Ale coraz bardziej zapomina się o aspektach ważnych, ale niezwiązanych z bezpośrednim użytkowaniem. Owszem, producenci nadal pilnują wagi telefonów, aby nie były zbyt ciężkie, na ich grubość też nie można narzekać. Starają się zoptymalizować wielkość całkowitą smartfona do wielkości ekranu (czyli obramowanie, „pusta przestrzeń”, jest coraz mniejsza. Jednak wg mnie zapominają po prostu o mobilności smartfona, a jak się wkłada 6 cali do niego, to niestety, ale taki telefon będzie duży i już. Nie martwiłbym się tym, gdyby nie fakt, że obecnie coraz więcej dobrych smartfonów jest duża. Dobry smartfon = duży ekran. Jak się przegląda oferty smartfonów w sklepach, to coraz trudniej znaleźć taki z dobrymi parametrami i ekranem mniejszym niż 5 cali.

     • RS2_15043

      Pełna zgoda. Coś za coś.

     • Zawsze jest coś za coś. Ale w tym wypadku mniejszy telefon powinien iść w parze z po prostu małym ekranem, a nie gorszym technicznie smartfonem. Zawsze powinien być wybór, producentów współpracujących z Androidem jest większość, a nie można znaleźć smartfona, który ma odpowiedniej wielkości ekran i pozostałe podzespoły. Nie ubzdurałem sobie nie wiadomo czego, indywidualnej potrzeby, sprawa dotyczy ekranu, jednego z najważniejszych czynników smartfona. To chyba samo w sobie powinno oznaczać szeroki wybór. Coraz częściej spotykamy się ze smartfonami stworzonymi do używania albo leżenia na biurku, albo jeszcze do noszenia w torbie przez nasze kobiety. Całe szczęście, że można założyć hasło 🙂

     • RS2_15043

      A nie myślałeś o Sony, sam się na compact zastanawiałem, ale niestety nie oferują nic z Windows.

     • Dla mnie „nic z Windows” to obecnie zaleta. Przyglądam się wszystkim markom z Androidem (oprócz tych chińskich i tanich myphone itp.). Najbardziej przykuło moją uwagę Lenovo Moto G4 Play. Dobra cena, parametry jak dla mnie okej. Bateria większa niż w Lumii 6400. Tylko ekran 5 cali. Wolałbym coś mniejszego.

     • RS2_15043

      Co dla Ciebie jest zaletą, dla mnie jest wadą, na szczęście nie wszyscy są tacy sami i dlatego świat może być piękny 😉

     • Aba

      „Całe szczęście, że można założyć hasło :)”
      A Ty szelmo! Nie sądź kobiet po sobie.
      Naprawdę mnie to zabolało 🙁

     • To było żartobliwe, bez osobistych przeżyć 🙂

     • Aba

      Ok. To przepraszam 🙂 Sprawdziłam nawet w słowniku co znaczy szelma i… nie pasuje ?
      Ja to mam nerwa na takie klimaty.
      Wyciągam rękę na zgodę.

     • Po prostu naskoczyłaś na mnie bez powodu, dlatego i odpowiedniego określenia nie znalazłaś ;P
      Przyjmuję, jeżeli po powyższym jej nie schowałaś 😉

     • Aba

      Powód jest, bo jedziesz po kobietach a żadnej nawet na grzebaniu w cudzym telefonie nie złapałeś. My naprawdę nie jesteśmy aż tak głupie. Taki trochę szowinizm pod publikę.
      Nie chcę Cię obrażać, czy naskakiwać. Chcę tylko Ci to wyjaśnić.
      Nie gniewaj się, jeśli użyłam zbyt mocnych słów.
      Nie lubię kłótni. Zawsze dążę do zgody 🙂

     • Żart to żart, coś nieprawdziwego mające na celu poprawę humoru. Obiekt żartu, jak również sama treść żartu nie mają kogoś urazić ani też pokazać prawdy, więc „bo jedziesz po kobietach” nie ma tu uzasadnienia. Chyba nie masz poczucia humoru albo to Ty masz jakiś osobiste przeżycie z tym związane albo z czymś podobnym.

     • Aba

      To nie jest żart, to nie jest śmieszne. Robisz podejrzliwą wariatkę ze swojej kobiety, ktora wstaje rano, robi Ci śniadanie, pranie, zakupy, sprząta, gotuje, spełnia takie czy inne fantazje żeby inni faceci, których nigdy nie widziałeś i nigdy nie zobaczysz uśmiechnęli sie na moment??!!
      Jakie poczucie humoru? Pokaz mi palcem gdzie jest humor, bo ja go nie widzę. Obok humoru to nawet nie leżało.
      Tak, mam osobiste przeżycia. Robię w ciężkim, męskim fachu i rzygać mi się chce od takich seksistowskich tekstów. Matki nie uczą szacunku do kobiet? Goździk i rajstopy na 8 marca to za mało.
      Nie chciałam sie kłócić. I tak pewnie niczego nie zrozumiałeś.
      Nieważne.

     • Dla ścisłości nie mam kobiety, jestem wolnym strzelcem.
      Wg mnie przesadzasz, ale każdy ma inny punkt widzenia.

     • Aba

      Z resztą nieważne.
      Przepraszam i tyle.

  • Finrod

   Żadna nowa moda, tylko systematyczny rozwój. Z roku na rok ramki wokół wyświetlacza malały i bardzo mi się to podoba. 😉
   Nie rozumiem tylko co masz na myśli pisząc „mam to od dawna”. Które to Twoje urządzenie miało te cienkie ramki od dawna?

   • Seba__258

    Lg g3 na przykład. Premiera 2014 rok.

    • Finrod

     Okej, G3 była też niezła pod tym względem, ale jednak mimo mniejszego wyświetlacza jest szersza i tylko minimalnie krótsza niż G6, która ma jednak większy wyświetlacz. O grubości nie wspominając.

     Niżej Krzysztof wspomina o L950XL więc domyślam się, że o ten model mu chodziło pisząc „mam to od dawna”. Cóż, ciężko skomentować jakoś sensownie taki poziom bredni.
     LG G6 – 71.90 mm x 148.90 mm x 7.90 mm
     L950 XL – 78.40 mm x 151.90 mm x 8.10 mm
     Faktycznie, baaardzo blisko z wymiarami.

 • zakius

  w wadach brak rozmiaru i paskudnego wyglądu

  • Dla jednych wada a dla drugich zaleta. Co do wyglądu to kwestia gustu. Moim zdaniem urządzenie posiada idealny rozmiar i prosty, stonowany a zarazem elegancki wygląd.

 • Seba__258

  Cena do 1500 i inny system (niekoniecznie android , mam sentyment do Symbiana i BB) i byłby ideał.

 • Lenrok87

  https://uploads.disquscdn.com/images/d57637dfcd1f7eebe5771e75d90905c36306fcb64d6a1b9b964afc6dd2dec418.png
  Nawet z pogodynką czas się pożegnać… ?
  Amazing Weather HD idzie w odstawkę…

  • Na szczęście mamy porządną pogodę w postaci aplikacji MSN Pogoda.

 • Tyle, według informacji w ustawieniach, wytrzyma telefon na jednym ładowaniu.

  https://uploads.disquscdn.com/images/1511746665d456b977094174fc4539313a12b938a455be77b5e6063f5bcf6b97.png

 • Hubcraft115

  Co lepiej to czy L950XL

  • Jeden i drugi telefon sprawuje się świetnie z systemem Windows 10 Mobile. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości zdjęć to wybierz 950 XL. Jeżeli aparat nie odgrywa dużej roli a przypadły Ci do gustu mocne strony HP Elite x3 to wybierz ten model. Starałem się porównać oba modele w artykule, który mam nadzieję okaże się pomocny w trakcie wyboru telefonu.

 • Radek Rutkowski