Jak wypada fragmentacja mobilnego systemu Windows na tle konkurencji?

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda fragmentacja mobilnego systemu Windows na tle konkurencyjnych systemów Android oraz iOS. Do niedawna mobilne okienka uchodziły za najmniej pofragmentowany system zostawiając daleko z tyłu zielonego robocika. Czy wraz z pojawieniem się systemu Windows 10 Mobile sytuacja uległa zmianie? Jak w tym wszystkim odnajduje się system z Cupertino?

Niestety Microsoft nie udostępnia oficjalnych statystyk mobilnego Windowsa dlatego poniższe dane zostały sporządzone w oparciu o jedną z największych sieci reklamowych AdDuplex. Co ciekawe z podaniem tego typu informacji nie mają żadnego problemu firmy Apple oraz Google. Na początek przyjrzyjmy się sytuacji systemu Windows w telefonach.

Fragmentacja mobilnego systemu Windows

Fragmentacja mobilnego systemu Windows (19 październik 2016)

Oficjalna aktualizacja Windows 10 Mobile dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1 wystartowała w marcu tego roku i pomimo tego nie zdobyła zbyt dużej popularności. Pierwszym powodem tego stanu rzeczy jest konieczność zainstalowania dodatkowej aplikacji Doradca uaktualnienia, bez której aktualizacja do dziesiątki nie jest możliwa. Drugi powód to niedopuszczenie części telefonów do oficjalnej aktualizacji. Aż 78,2% telefonów w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Należy jednak pamiętać, że znaczna część z tych urządzań mogłaby zainstalować najnowszy system z numerkiem 10 jednak niewiedza lub też podjęcie decyzji o wstrzymaniu się z aktualizacją wpłynęły znacząco na powyższe statystyki.

Warto również przyjrzeć się fragmentacji samego systemu Windows 10 Mobile. Blisko 10% telefonów z tym systemem w dalszym ciągu pracuje na starszej wersji Threshold 2 (kompilacje 10586) co jest co najmniej zastanawiające. Smartfony z mobilną dziesiątką są automatycznie aktualizowane do nowszych wersji co oznacza, że większość telefonów powinno zostać zaktualizowanych do wersji Redstone 1. Jedynym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy jest to, że w grupie tej znalazły się telefony, które nie zostały dopuszczone do oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile i w odpowiednim momencie dokonały aktualizacji za pomocą programu Windows Insider zostając tym samym z systemem w wersji Threshold 2.

Czy sytuacja w telefonach z systemem Android wygląda lepiej? Poniżej aktualny wykres przedstawiający fragmentację systemu w rozbiciu na poszczególne wersje systemów.

Fragmentacja systemu Android (5 wrzesień 2016)

Fragmentacja systemu Android (5 wrzesień 2016)

W przypadku systemu Android użytkownicy nie mają wyboru odnośnie aktualizacji swoich telefonów. Zarówno producent jak i operator mogą wpłynąć na to, że użytkownik pozostanie ze starszą wersją systemu. Fragmentacja w przypadku zielonego robota jest znacznie większa niż w przypadku mobilnego Windowsa co doskonale obrazuje powyższy wykres. Sytuację zdaje się nieco ratować fakt, że najnowszą wersję systemu Marshmallow posiada 18,7% wszystkich telefonów Android podczas gdy w przypadku Windowsa najnowsza wersja znajduje się na mniejszej ilości urządzeń wynoszącej 13,7%. Na tę chwilę najnowszą wersję Nougat 7.0 posiada zaledwie kilka modeli telefonów w tym Google Pixel oraz Pixel XL. Nie wiadomo ile starszych telefonów otrzyma tę aktualizację.

Na koniec przyjrzyjmy się fragmentacji w systemie iOS. Apple nie ma się czego wstydzić jednak przy tak małej ilości urządzeń poniższe statystyki nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Fragmentacja systemu iOS (7 październik 2016)

Fragmentacja systemu iOS (7 październik 2016)

Korporacja z Cupertino jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o fragmentację systemu. Najnowsza wersja iOS 10 znajduje się w 54% wszystkich urządzeń. Z kolei nieco starsza wersja systemu iOS 9 jest zainstalowana na blisko 40%. Na powyższy sukces między innymi ma wpływ strategia Apple, za którą stoi produkcja wyłącznie flagowych telefonów, które mogą być aktualizowane nawet przez kilka lat.

A Wy jak postrzegacie sytuację mobilnego systemu Windows na tle konkurencji? Czy fragmentacja w telefonach Windows to duża przeszkoda w postrzeganiu systemu zarówno przez klientów jak i deweloperów? Zapraszam do dyskusji.

Opracowanie własne na podstawie AdDuplex, Apple, Google

 • Udział Windows 10 jest wprost proporcjonalny do ilości flagowców i bardziej świadomych użytkowników. Niestety MS nie wysłał nawet smsa czy maila na konta ms, że jest dostępna nowsza wersja systemu… Dwa, nie zapominajmy, że większość telefonów z 8.1 dostała możliwość aktualizacji dopiero w ramach II fali…. w lipcu czy tez pod koniec czerwca 2016! (dokładnej daty już nie pamiętam)

  • RS2_14951

   Co nie zmienia faktu, iż jest bardzo słabo. Ja to widzę tak, RS1 na ukończeniu, więc teraz MS powinien dać normalnie aktualizację systemową, bez żadnych doradców ipt. Nie ma na co czekać, i tak więcej telefonów z 8.1 już nie będzie. Więc użytkownik który jest zainteresowany nadal okienkami powinien już teraz zobaczyć czy potem warto wymienić telefon na następny z Windows.

   • Rafał

    Cóż pobożne życzenia. Wszak Ms wie lepiej niż konsument ?

   • RDF3

    Działania MS wprost pokazują, że nie zależy im na dużej liczbie użytkowników WM10.
    Prawdopodobna przyczyna? Stawiam na ubicie systemu i przejście na nową wersję, bardziej zbliżoną do „dużego windowsa”.
    Z tym nowym WM10 wystartują wraz z surface phone. Lumie ze starym WM10, będą już wtedy tylko kłopotliwą kulą u nogi – dlatego chcą, żeby było ich jak najmniej.

    • RS2_14951

     Spoko dwa lata będzie wsparcia. Potem kupię znów jakiś nowy model ;). Ale szczerze to wątpię w taką teorie aby skasowali WM a wciskali pełny. Już raczej będą próbowali na maksa przystosować WM do aplikacji UWP, tak jak teraz korzystam w trybie continuum.

     • RDF3

      nie wiem co zrobią. ta firma jest nieprzewidywalna.

      jest możliwe, że staram sie szukać logiki w miejscu, gdzie wcale jej nie ma. 😉
      Microsoft to firma z d###

     • RS2_14951

      Tak, każdy ma swoją opinię i swoją rację. Choć moje zdanie jest odmienne i przy każdym kontakcie z nimi przez lata mogę z czystym sumieniem ją polecić. Dla mnie pomysł na system jest świetny, gorsze wykonanie, i z tym wykonaniem poprawa ciągle trwa. Na szczęcie każdy konsument ma wybór, szkoda tylko, że nie ma takiej konkurencji jak w innych dziedzinach.

     • RDF3

      nie ma konkurencji, bo wielkie firmy ją niszczą.
      mistrzem w destrukcji jest Microsoft – mogliśmy mieć świetny MeeGo od Nokii, który wyprzedzał Windowsa o 10 lat, ale wygrała kasa dla menadżerów.

     • RS2_14951

      Być może. Ale z perspektywy widzę duży potencjał Windows Mobile, tyle, że nie jest wykorzystany. Co do ilości firm, szkoda, że nie ma więcej, z drugiej strony ciężko byłoby ogarnąć aplikację w sklepach, bo deweloperzy musieliby znów albo wybierać albo tworzyć pod wiele systemów. Generalnie długo się nic nie zmieni.

     • RDF3

      potencjał miał 8.1, ale został zabity.
      8.1 to świetna grafika, fonty, dopracowane animacje, pivoty, wygodna dotykowa obsługa, generalnie genialne i wygodne UI – to wszystko zostało zabite na rzecz potwora o nazwie WM10.
      a wystarczyło dodać rzeczy, których w 8.1 brakowalo – czyli multitasking i otwartość systemu.

     • RS2_14951

      8.1 może był ładny, jednak te wielgaśne czcionki, pourywane w połowie tekstu, okien itp. Kiedyś mi się podobał, był prosty i szybki względem androidów. Jednak 10 wygląda już jak normalny system, może bez strasznego polotu ale jest praktyczny, prosty w obsłudze, przewidywalny. Centrum powiadomień, belka, ustawienia itp super.

     • przepraszam za wyrażenie, ale ja pierdziele, żyjesz wspomnieniami, W10M otwiera się i działa szybciej od 8.1 na lumii 930, 8.1 miał długie animacje wchodzenia gdziekolwiek maskujące wczytywanie danych, W10 jest tysiąc razy bardziej zaawansowany, funkcjonalny i dopracowany od 8.1, mówimy oczywiście o wersji RS1, powrót z 10 do 8.1 ma charakter traumatyczny, no ale rozumiem że są osoby, dla których Windows XP albo 7 to szczyt poezji

     • RDF3

      „Windows XP albo 7 to szczyt poezji”
      co mają wspólnego te systemy z WP8? nic.
      8 to była nowa jakość w Microsofcie – po raz pierwszy MS zatrudnił prawdziwych designerów UI.

      „ja pierdziele, żyjesz wspomnieniami, ”
      można było rozwijać 8.1 – a nie rozwalać i orać. powstał twór plugawy, odpychający brzydotą i wtórnością.

      co do zaawansowania, to owszem dodano funkcje – byłoby dziwne, gdyby przez 5 lat niczego nie zmieniono, ale podano to wszystko w formie niestrawnej, dla kogoś komu nie jest obojętna estetyka tego z czego korzysta kilka godzin dziennie.

      w 2012 windows phone wyprzedził wszystkich o dekadę. po kilku latach konkurencja poprawiła swoje projekty, stworzyła systemy piękne i funkcjonalne (iOS10).
      natomiast windows cofnał się do czasów wspomnianego przez ciebie XP/7 zmiksowanego z DOS.

     • marcello

      btw, na serwisie aukcyjnym ktoś wystawił Nokię N950. Fajny sprzęt!

     • RDF3

      tak, widziałem wczoraj, przez chwilę nawet przeszło mi przez głowę, żeby ją kupić. 😉

      w 2011 byłem strasznie podjarany N9, ale szybko wyjaśniło się, że nie ma szans. wtedy nie traktowałem tego jako kłopotu, sądziłem, że MS pokaże coś fajnego, co będzie miało szansę na sukces.
      z perspektywy czasu widać jednak, że straciliśmy coś naprawdę fajnego. MeeGo było genialne.

     • marcello

      Swoją drogą, ładna ta 950ka 🙂

     • RDF3

      piękna! 😉

    • „Stawiam na ubicie systemu” i dlatego go rozwijają i wprowadzają nowe opcje? zapominasz że W10M jest zintegrowany funkcjonalnie z wersją stacjonarną

     • RDF3

      co rozwijają? jakie nowe funkcje? chyba pomyliło ci się z nowymi błędami? 😉

     • Wilkeł Wolfi

      ma być tryb zmniejszonej emisji światła niebieskiego co jest fajnym pomysłem 🙂

     • RDF3

      inni to mają, więc MS też to wprowadza.
      ja tej funkcji nie używam i nie polecam. nie po to kupuje się smartfona z doskonale skalibrowanym wyświetlaczem, żeby sobie go psuć.
      poza tym wpływ niebieskiego światła na samopoczucie, to wyłącznie miejska legenda. 😉

     • Wilkeł Wolfi

      nie 🙂 razi w oczy w nocy (a mam małą jasność nawet nie ¼), utrudnia zasypianie i może powodować depresje 🙂

     • RDF3

      miejska legenda. 😉

     • Wilkeł Wolfi

      wmawiaj sobie dalej…

     • RDF3

      nie, to mi wmawiasz bzdury. 😉

 • Tyran1918

  Oni chyba świadomie podejmują takie działania by uwalić wszystkie Lumie. Tylko co dzięki temu zyskają, bo z pewnością nie wzrost udziałów W10M.

  • RDF3

   Tak, pozbycie się lumii, to w tej chwili ich priorytet.

   • PN27

    Może i tak. Pozbędą się Lumii, i zaczną z Surface Fone na W10M. Nie będzie to całkiem od nowa, więc trochę aplikacji będzie. Sprzęt lepiej spasowany z oprogramowaniem, lepiej będzie chodził. I może coś z tego wyjdzie.

 • RDF3

  „Apple nie ma się czego wstydzić jednak przy tak małej ilości urządzeń poniższe statystyki nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.”

  jakiej małej? kilkadziesiąt modeli i wersji.

  • Wilkeł Wolfi

   wersja pamięciowa nie ma nic do rzeczy. tak to mają z 5-6 modeli patrząc na serie 6-7

   • RDF3

    kilka linii iPadów, iPoda. 5 modeli iPhonów (nie chodzi o różne pojemności pamięci).

  • kizdub

   Uśmiałem się jak to przeczytałem 🙂
   Uwielbiam tutejsze prawdy objawione niczym z Ministerstwa Prawdy i Obfitości.

   • RDF3

    bawią cię fakty? na rynku jest wielokrotnie więcej modeli z iOS niż z mobilnym windowsem.

    • kizdub

     wiele rzeczy mnie bawi
     mój sarkazm odnosił się do treści artykułu, nie do twojej uwagi

     • RDF3

      ok 😉

 • Jarek

  Panowie, nie zapominajcie, że mając starszą wersję iOS lub Androida można ściągać najnowsze aplikacje i ich aktualizacje że sklepów (oczywiście jeżeli możliwości sprzętowe pozwalaja). W Windowsie tylko jak ktoś ma W10M ma „zaszczyt” korzystać z Instagrama, który działa bardzo dobrze, nie ma najnowszego Skype’a czy Messengera lub Facebooka. Chociaż z tymi dwiema ostatnimi aplikacjami to może i dobrze, bo działają tylko na flagowcu 950XL. Czyli te ponad 70% użytkowników z systemem 8.1 i 8.0 zostało odcięte od nowych aplikacji. . . Strzał w kolano….

  • Kuba S

   To nie ma znaczenia. Żaden szanujący się biznesmen nie potrzebuje aplikacji tylko kafelków, nic to, że kalendarz się automatycznie nie odświeża. Aplikacje są dla debili i gimbazy.

   • Jarek

    Jak wróciłem na swojej Lumii 630 do 8.1 po kupnie LG i wszedłem w sklep to mnie zmroziło… Instagram Beta z 2012 roku. . Czas się tam zatrzymał

    • Kuba S

     Wystarczy spojrzeć na udział w rynku światowym systemu MS i wszystko staje się jasne. Z pomocą samego MS ten system to syjamski brat bliźniak dużego Win10 i tylko z tego powodu sztucznie podtrzymywany przy życiu 🙂 Kto wykazał odrobinę rozumu porzucił kafelkowy świat w momencie kiedy to MS pokazał mu faka przy aktualizacji do Win10M 🙂 Żółta L920 <3

   • Wilkeł Wolfi

    czyli jesteś debilem? 😀 kalendarz,poczta outlook czy sklep to nie aplikacje? 🙂 to po pierwsze hipokryto 🙂 po 2 smartfon MUSI mieć aplikacje bo jest SMART a nie tylko FON 🙂 polecam ci kupić Nokię z czarno białym ekranem lub telefon stacjonarny 🙂 a po 3 żaden szanujący się biznesmen nie weźmie kafelków bo kafelki to mam na podłodze w kuchni tylko iosa lub androida 🙂 bo dla świata mobilny Windows nie istnieje praktycznie wcale 🙂

    • Kuba S

     Kolega widzę nowy w świecie kafelkowym 🙂 proszę doczytać i przeprosić 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      czy ja wiem czy nowy?… 2 tygodnie lumia 530 ds (zacinał się na ekranie blokady -.-) teraz lumia 550 od stycznia i od czerwca 520… więc nie nowy ^-^ nie ma za co przepraszać 🙂

     • Kuba S

      Zbyt bystry to nie jesteś 😉 nie nowy w kafelkach tylko środowisku polskich łindołsiarzy 🙂 skoro nie masz pojęcia dlaczego Windows nie potrzebuje aplikacji według tutejszych (i nie tylko) fachowców to się nie wypowiadaj 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      nie potrzebuje bo go nikt nie używa (prawie nikt) 🙂 a co do bystrości to przewyższam cię jak śpie więc wiesz ^-^

     • Kuba S

      Spoko 🙂 Jak dorośniesz to może zmądrzejesz 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      hahaha 😀 dam ci tu cytat z piosenki jednej „jeżeli ja nie dorosłem ty się nie urodziłaś” ^-^

     • Kuba S

      Nie widzę już sensu dalszej konwersacji 🙂 próbowałeś błysnąć, a jedynie zrobiłeś z siebie małosprytnego człowieka 🙂 miłego dnia

     • Wilkeł Wolfi

      mhm. nie ma to jak być hipokrytą no nie? no bo w sumie przez brak argumentów mówić o swojej „wysokiej” inteligencji obrażając innych to jest naprawdę fajne, jeszcze łudząc się o to że przyznam ci rację 😉

     • Kuba S

      hhahahahahaha lubię Cie gościu 🙂 nie poddajesz się. Pozytywnie 🙂 Ale to i tak nie zmienia sytuacji, że nic w tej naszej dyskusji Ci nie wyszło.

   • „kalendarz się automatycznie nie odświeża” serio? kilka osób ma problemy i generalizujesz problem na cały system, u nas na w sumie 5 telefonach nie ma żadnego problemu z outlookiem czy to w RS1 czy RS2

    • Kuba S

     Kilka osób? U kilku nie działa kalendarz u innych kilku nie działa coś innego u jeszcze kilku innych coś innego 🙂 tak to jest obraz całego systemu 🙂 raczej syfstemu

     • posiadasz? jak nie to idź może lepiej na spacer ze swoim androidem a nie wypowiadaj się o rzeczach o których nie masz pojęcia

     • Kuba S

      Oczywiście, że posiadam L920 🙂 i 3 lata doświadczenia z mobilnymi kafelkami 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      czemu atakujesz androida? :/ po 2 rozmowa z nim nie ma sensu bo twierdzi że wszyscy to debile a on jeden mądry 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      przy okazji wiesz co zrobić z zbyt czułym ekranem po podłączeniu do ładowarki lumii 550? :/ tylko to mnie wkurza tak to system fajny (i ładny). tylko ten dotyk podczas ładowania jest masakryczny i nie da się z fona korzystać :/

    • RDF3

     te kilka osób, to miliony użytkowników. tak wyglądają moje kafle na PC z W10 – nie działały nigdy.

     https://uploads.disquscdn.com/images/8cf8adf00caf3299594b089ee095ee62bcbc917ba5d519fcf74c225744a7fedb.png

     • a podpiąłeś je pod konto pocztowe? 🙂 dziwne, mam tak pod opieką 10 komputerów i stanowisk i nigdzie nie ma problemów z kalendarzem… z powiadomieniami też nie

     • RDF3

      nie, nie podpiąłem. jestem debilem.

      mam trzy PC z W10. na wszystkich to samo.

     • no widzisz, to podepnij, powinno zacząć działać

     • RDF3

      to był sarkazm/

 • Kuba S

  Co za bzdura, że fragmentacja jest znacznie mniejsza w przypadku Windowsa. Serio chociaż odrobinę rzetelności Panowie. Samo WP8 czy WP8.1 to nic bo należy dołożyć rozgałęzienia wspaniałej 10tki.

 • Simon Pater

  Facebook i messenger to shit rowniez na iOS. Na iPadzie mini2 otwiera sie ok5sekund. Moze to szybciej niz na w10m ale widac ta aplikacja posrana jest bardzo. Co do fragmentacji i nieudostepniania w10m to sami hindusi w MS nie wiedza czemu:)
  Ja osobiscie lubie kafelki, wzialem Lumie na probe i widze plusy, brak aplikacji i problemy z bateria ktore teraz mam pozostawiaja mieszane uczucia. Bylo bardzo OK, jest tak sobie…
  Nie wiem jaka oni maja strategie, wyglada na powolne poddawanie sie a nie progres.
  MS powinien robic WSZYSTKO by nie tracic aplikacji, reklamowac te Lumie (wiem ze bedzie pewnie Surface). Reklamy sa tylko chmury i laptopow.
  Jak im nie wyjdzie to wroce do iOS ale czekac 10lat nie bede:)

  • jakie masz problemy z baterią i jaki telefon?

   • Simon Pater

    Oj wczoraj juz sie zalilem:/ L640 .351 wczesniej bylem na production 321 to samo, widze ze duzo osob narzeka na gorsza baterie. Tragedii nie ma ale z ok. 1dnia 12h spadlo do 17-18h. Z telefonu korzystam jak zawsze wiec to musi byc jakis bug w sofcie. Szok, ze .321 byl wydany jako production build. Na wczesniejszych buildach bateria byla super

    • nie zauważyłem żadnych problemów z baterią, zrób może hard reset i zainstaluj mniej programów działających w tle…

     • Simon Pater

      Jak do tygodnia sie nie poprawi tak pewnie zrobie, dzieki.
      Wlasnie przed chwila przerzucilem aplikacje do telefonu z SD karty…na karcie mam teraz tylko muzyke i zdjecia. Plus jest taki, ze po soft resecie w komcu pozbylem sie BLEDU karty SD. Z WIELU APEK NIE KORZYSTAM, MOZE 10 wiecej niz te od MS. Mam nadzieje ze miejsca starczy bo mam L640 (5GB zajete), wiec powinno byc ok.
      Moze problem z bateria wynikal z bledu karty!?
      Na chwile obecna laduje do 100% zobaczymy czy po paru ladowaniach sie poprawi.

     • jeżeli karta generowała błędy to obciążała system

     • Simon Pater

      No wlasnie… zobaczymy jak bedzie. Dam pare dni na ulozenie sie systemu z zformatowana karta

  • RDF3

   iPad mini 2 do dosyć stary sprzęt. 😉 niestety Apple ciąż go sprzedaje. czasem nie rozumiem tej firmy.

   • Simon Pater

    Moze i nie najnowszy ale Facebook byl ZAWSZE dobrze zoptymalizowany na iP6 tez sie potrafi przyciac:/
    Mysle ze to wina FB

   • RS2_14951

    A przynajmniej trzymają klasę i sprzedają go w cenie z premiery?

    • RDF3

     kiedy wychodzi nowa generacja, cena starszego modelu spada. to normalna i zdrowa zasada.
     nie ma natomiast dzikich wyprzedaży i obniżek ceny o 60% w 10 miesięcy, jak w Microsofcie

     • RS2_14951

      Szkoda.

     • RDF3

      zawsze możesz poczekać rok i kiedy pojawi się nowa generacja kupić używany sprzęt.

     • RS2_14951

      Wiem wiem. Żartuje przecież. Nie raz kupowałem używany sprzęt i można trafić dobrze jak również gorzej ;).

 • Wilkeł Wolfi

  na te statystyki bym tak średnio patrzył :/ ios to tylko kilka telefonów, z w10m fabryczne są 4 i może max 10-15 dopuszczonych do aktualizacji+ te nie dopuszczone z wygranym w10m+ te które mają możliwość i nie zostały zaktualizowane, android to tryliard smartfonów, tryliard firm i tryliard specyfikacji+ możliwość wygrania czasami custom romu a te z customami pewnie nie są uwzględnione :/

 • RS2_14951

  Pytanie do androidowców. Otóż kiedyś miałem S3 który oddałem komuś w rodzinie. Zrobiłem tam root oraz zainstalowałem tam 6.01 cynamogen. Aktualizowany na bieżąco. Ale jednak ciągle są jakieś problemy z działaniem różnych aplikacji, urządzeń telefonu. Czy jak zrobię czystą instalacje odin i standardowy 4.4 wszystko powinno się udać bez komplikacji? Nie chcę uwalić telefonu, chodzi mi o najszybsze przywrócenie działania i pozbycie się go ….

  • MarGo

   Pytanie czy to była wersja stabilna czy jakaś rozwojowa. Mniejsza z tym. Zajrzyj na forum Androida – napisz temat, na pewno ktoś Ci pomoże.

   • RS2_14951

    Chciałem uniknąć właśnie tworzenia nowego konta tylko na potrzeby jednego pytania…. Ale dzięki. Wersja tam popularna, robiłem wg. poradników kiedyś. Ale widzę, że chodzi coraz gorzej a powinno być odwrotnie. Tak czy inaczej muszę zrobić wersję stock bo nie chcę mieć ciągle pytań to nie działa, tamto czasami nie działa, wiesz jak jest.

    • MarGo

     Wiesz. To jest strona o Windowsie, a nie pomoc techniczna Androida. Wątpię, że znajdzie się tutaj osoba, która Ci wszystko objaśni. A co do nowego konta. Zawsze możesz założyć na tymczasowego e-maila i tak naprawdę nie wiem jak to jest bo nigdy się nie bawiłem w Cyanomogenmody.

     • RS2_14951

      Ale patrząc tutaj po opiniach to Windowsa większość ma już w szufladzie a używa tylko super androidy. Dobra, zaraz siadam do lektury na forum.

     • MarGo

      Wiem, że twój post to taka docinka, ale sorry nie udało Ci się. Tak poza tym jak ktoś ma telefon nowy/używany ale na gwarancji, dobrze mu chodzi to nie będzie się bawił w żadne CM.

     • RS2_14951

      Wiem w nowych to nie ma sensu. Ale S3 to trochę zabytek. Nic zaczynam czytać i próbuje to ogarnąć.

     • MarGo

      Zabytek czy nie zabytek ale działa i naprawdę warto się zapytać niż coś później uwalić, z tego co widzę szybko odpisują.

     • RS2_14951

      Już zrobione. Powiem, że ten android jest czytelniejszy w obsłudze niż ta 6 co była. Natomiast co zostało tego flagowca? Nic, chodzi gorzej niż 640 na 10… Słabo ale to będzie używała starsza osoba. Ważne, że wszystko się otwiera i działa. Ale kontakty potrafią się czasem 3-4 sekundy ładować….

     • MarGo

      Mam dla Ciebie good propozycje. Sprzedaj tą S3 albo po prostu zaproponuj tej osobie zakup Lumii ale na WP8.1 – system szybki, prosty, z dużymi kaflami – Idealny dla osoby starszej!

     • RS2_14951

      Wiem, pytała o 640 ale jeszcze muszę ją mieć do testów;). Ale być może tak się właśnie skończy 😉

     • RDF3

      dziwne, moja żona miała kiedyś S3 mini i nie było takich problemów.

     • MarGo

      Bo zapewne tych problemów nie ma ale coś napisać musi. Przecież nie napisze, że chodzi dobrze. Kto uwierzy, że na czterech rdzeniach taktowanych 1.4Ghz i 1GB, niezaśmiecony chodzi słabo…

     • RS2_14951

      Na prawdę, takie docinki możesz pisać bezpośrednio do mnie, ja wiem, że czasem ciężko coś powiedzieć bezpośrednio ale bądźmy poważni. Znasz jakiś program edycji wideo który w prosty sposób zakryje prywatne dane po nagraniu wideo? Nagram film z tego S3 bo w weekend być może będę miał taką możliwość.

     • MarGo

      Ja nie mam problemu z tym, żeby powiedzieć coś, komuś bezpośrednio. Odpowiedź było skierowana do niego. Wiem jakie masz podejście do Androida. A to Ci CM źle działa, a to Ci na oryginale były flagowiec z konkretnymi podzespołami działa słabo. Chcesz to sobie nagrywaj ,a informacje o tym jak zamazać coś na filmie znajdziesz w internecie – ponoć jak coś nie wiesz to szukasz odpowiedzi, aż znajdziesz.

     • RS2_14951

      Podejście do androida mam takie samo jak do Windows. Oba systemy miałem, mam i będę miał. Android jest ok, jednak również jak wszystko posiada wady. Co do tego S3 .. na 4.3 chodzi dużo lepiej niż na 6 ale ten 6 to nie był oficjalny soft, więc liczyłem się z problemami. Ale wreszcie bateria normalnie działa, drugi dzień i podobno zeszło ~35 %, wcześniej co dwa dni i było ładowanie.
      Ależ ja nie potrzebuje udowadniać, każdy kto ma dostęp do wielu telefonów sam sobie wnioski wyciągnie;) ja mam dostęp do kilkunastu modeli można powiedzieć na co dzień;).

     • RS2_14951

      Dobrze że dodałeś kiedyś. Powiem szczerze, jest słabo. Fakt dopiero zablokowałem z 15 aplikacji a jeszcze sporo zostało więc muszę jeszcze trochę nad nim popracować. Tylko… Nie można tam odinstalować, sic…… Tylko jakieś wyłączanie…..

     • RS2_14951

      Ale szczerze to dziwne bo reszta chodzi w miarę ok, tylko z tymi kontaktami czasami jest problem. Zobaczymy po tygodniu może się ułoży. Ale jednak ten 4.3 jest toporny 😉 ale w miarę czytelny za to 😉

     • RDF3

      aż tak dobrze nie pamiętam, bo miała go 3 lata temu, ale jakieś mega lagi bym zapamiętał. nie był do demon szybkosci, ale działał znośnie. Poza tym ona rzadko dzwoniła przez kontakty, raczej widżet i skróty.

     • RS2_14951

      Wiem gdzie problem. Tylko po zamknięciu kontaktów w tle uruchamiają się długo, w task jest ok. Czyli tak naprawdę to nie problem, często się telefonu nie wyłącza przecież.

     • Nylu

      Bardzo dziwne bo galaxy j1 z 512 ramu otwiera szybciej kontakty,kalendarz,kalkulator czy wiadomosci niz lumia735 na w10m a ty piszesz o s3

     • RS2_14951

      Oj, źle trafiłeś 😉 moja bliska osoba z rodziny go posiada… I o ile uruchomienie aplikacji jest ok to niestety cała praca tego telefonu jest w trybie klatkowania. Każda animacja, każde przewijanie strony, Facebook i wiele innych. Mam porównanie do 635 1GB ramu, chodzi dużoooo lepiej.

  • „Ale jednak ciągle są jakieś problemy z działaniem różnych aplikacji, urządzeń telefonu.”

   Przecież na androidzie nie ma problemów.

   • RS2_14951

    Tutaj są, ale jest to room nieoficjalny, dlatego jestem w stanie to zrozumieć. Niestety czyszczenie wipe nie pomaga, nie mam czasu teraz siedzieć i czytać fora jak z tego wybrnąć, wole szybciej przywrócić oryginał.

 • zynio

  w szoku jestem że jeszcze używają wp8.0 na lumia 520 zawsze robiłem aktualizacje na 8.1 , puźniej to Windows insider ale Microsoft wycofał już nawet dla testerów i wciąż na starej poczciwej 520 mam win8.1 ale że są jeszcze ci co lecą na wp7 ? wow szok.

  • Tomasz (prv)

   Dlaczego szok – WP 7.8 na Lumii 710/800 to dobry system dla osób potrzebujących telefonu i podniecających się nowinkami.

 • Jezierek

  Witam!
  Pisałem w innym temacie ale nie mogę doczekać się odpowiedzi.
  Zupełnie z innej bajki.
  Czy ktoś może mi pomóc: jak powrócić do Release Preview z kręgu fast? Do wyboru mam tylko: „wolne aktualizacje, szybkie aktualizacje”.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam,
  jezierek

  • Tylko poprzez powrót do wersji oficjalnej (przywracanie po WDRT) a potem wybierasz krąg RP

   • Jezierek

    A mógłbyś mi Krzysztofie nakierować jak to zrobić czy to za dużo roboty?

    • Adam

     Narzędzie Windows Device Recovery Tool można pobrać na komputer i
     za jego pomocą rozwiązywać problemy z oprogramowaniem telefonu.
     Zainstaluje ono najnowszą wersję systemu Windows przeznaczonego dla
     danego telefonu i usunie wszystko inne (kontakty, aplikacje, gry, wiadomości SMS,
     historię połączeń, muzykę i zdjęcia).

     Narzędzie możesz pobrać z tego linku: http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=522381

     Za pomocą kabla USB podłącz telefon do komputera. Jeśli
     telefon nie zostanie automatycznie wykryty po jego podłączeniu, odłącz
     telefon, wybierz pozycję Mój telefon nie został wykryty, a
     następnie postępuj zgodnie z monitami wyświetlanymi na ekranie.

     Kiedy telefon zostanie wykryty, wybierz pozycję Zainstaluj oprogramowanie.
     Zależnie od prędkości połączenia internetowego instalacja może chwilę
     potrwać. Do czasu jej ukończenia nie można korzystać z telefonu.

     Potem ściągasz aplikacje windows insider, logujesz się, rejestrujesz jako niejawny tester i wybierasz krąg.

     Pamiętaj o przeniesieniu kontaktów na konto pocztowe lub SIM, ponieważ twój telefon będzie jak po wyjęciu z pudełka.

     • „najnowszą wersję systemu” na serwerze czyli W8.1 lub TH2 …

     • RS2_14951

      A kontakty i sms nie są przypadkiem na koncie MS ? Chyba nie ma potrzeby ich przesłania. Piszę o tym teraz, bo dziś robiłem powrót z androida 6 na 4 i nie świadomy problemu nie zachowałem sms… Ehh ten Windows przyzwyczaja do prostych dobrych rozwiązań…..

     • Adam

      Bardzo możliwe, nie wziąłem tego pod uwagę z tego względu, ze przez wdrt telefon przywracałem ze dwa,trzy razy i za każdym tworzylem nowe konto outlook. Potem w prostych dwóch krokach importowałem kontakty z sim do konta Microsoft, dlatego zasugerowałem to samo Jezierkowi.

     • RS2_14951

      Bez sensu. Mając jedno konto i je podając zawsze po takiej akcji masz już wszystko przywrócone, kontakty, sms.

 • Tomasz (prv)

  Od marca, gdy zgodnie z oceną insiderów ponad 1/3 ówczesnego rynku została pozbawiona aktualizacji nie zdziwi mnie już nic w temacie Win10M .

  Zakładając optymistycznie, iż tak 70% obecnego rynku Lumii mogło by pracować na 10, a jest niecałe 14% to oznacza iż proces aktualizacji do 10 jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika tego telefonu i co ważniejsze, mało kto jest zainteresowany aktualizacjami.

  Co jest normą (nie tylko w telefonach), jeżeli nie jest włączony proces automatyczny. Stąd taki wynik np. w Androidzie, choc tam jest to też problem dostępności aktualizacji u konkretnego producenta. Bo Android to nie jest taki system jak WIn czy iOS.

  Natomiast podniecanie się tymi liczbami jest bez sensu, bo przecież doskonale wiemy iż na dziś Win10M jest systemem dla pasjonatów i biznesu. Ci pierwsi dają rade aktualizować, a poważny biznes ma swoje działy IT się tym zajmujące.
  A w Androidzie kompatybilność wsteczna aplikacji jest taka jak dla Win32 na PC.

  • MarGo

   Pisałem Ci już kiedyś, że masz przestać robić z ludzi idiotów. Patrząc chociażby na fora poświęcone mobilnemu Windowsowi jest sporo osób, które po prostu NIE CHCĄ tego systemu, a Ci co mają to się męczą. Nazywanie ” zbyt skomplikowanym” procesem pobranie jednej aplikacji ze sklepu jest po prostu śmieszne. Nawet na oficjalnej stronie MS jest napisane co i jak łącznie z oficjalną listą dopuszczonych telefonów. Nawet gdyby nie było tej aplikacji to jestem przekonany, że liczba urządzeń pracujących na W10M nie przekroczyłaby 20% – Maks 25% bo ten system od samego początku był niedopracowanym bublem, a na dzień dzisiejszy tak naprawdę nadal nie można powiedzieć, że jest to dobry, dopracowany system nie wspomnę już o fakcie, że coś do systemu dali, a w zamian zabrali jak np. dobrą aplikację radio.

   • znam pełno osób, które nigdy nie słyszały o aktualizacji i nigdy by nie wpadły by pobierać jakiegoś menadżera.

    • MarGo

     Ja też znam pełno osób, które o W10M nie chcą w ogóle słyszeć. A co do tych osób, które nie słyszały to może i dobrze bo gdyby bezmyślnie porobiły aktualizację to dopiero byłaby katastrofa.

     • rok temu Windows 10 działał katastrofalnie nawet na Lumiach 950. Teraz po AU to już inny system. Znacznie bardziej stabilny i szybszy. Podobnie w styczniu moja Lumia 930 działała tragicznie na W10, obecnie działa po prostu świetnie, identycznie jak W8.1. Więc być może wiele osób ma traumę po insiderze.

     • MarGo

      Zacytuję jeden ciekawy komentarz dotyczący W10M bo bardzo mi się spodobał:
      „Ten system ma w sobie chyba jakiś generator błędów losowych. Jednemu nie
      działa jedno, innemu drugie, kolejnemu nic, jeszcze innemu wszystko i
      to w obrębie tego samego modelu z tą samą wersją systemu.”

      U mnie po aktualizacji oficjalnej od razu zaznaczę do .321 bateria zaczęła krócej trzymać i nie jestem jedyny, który ma taki problem. W końcu straciłem resztki cierpliwości i przywróciłem WP8.1 i wiesz co? Telefon dzwoni, sms-uje, w neta wejść mogę, a co najważniejsze działa naprawdę szybko i stabilnie.

     • Tomasz (prv)

      Jaki masz telefon?

     • MarGo

      Fajny, a co najważniejsze dopuszczony do aktualizacji…

     • Tomasz (prv)

      A konkretnie?

     • MarGo

      435,532,535,640,640XL,730,830,930… A tak poważnie wiem do czego zmierzasz i odpowiem: Nie ważne. Ważne jest natomiast to co napisał użytkownik, którego słowa zacytowałem wyżej.

     • Tomasz (prv)

      Widzisz – drenaż baterii przeważnie oznacza problem z jakaś aplikacją. Na Androidzie używam np. takiej, która często odpytuje GPS i swoje serwery i wtedy radykalnie wzrasta zużycie baterii.
      Oczywiście mógłbym napisać iż Android działa losowo i u mnie ma problem.

      To samo miałem kiedyś na WP 8.1 i jednej z ówczesnych aplikacji. Zaraz po instalacji Denim.
      Oczywiście wtedy mógłbym swe żale wylać na publicznym forum.

      Ale można tez poświęcić czas potrzebny na wylanie żali na forach na poszukanie rozwiązania problemu.

     • MarGo

      W tym przypadku oznacza problem z aktualizacją, a konkretnie .321 bo ostatnie dni przed aktualizacją nic nie instalowałem i nic nie grzebałem i i było całkiem ok. Do tego dodam po raz kolejny, że nie jestem jedyną osobą, która odnotowała ten problem, ale w końcu na coś zgonić musisz. Znając model zgoniłbyś na model, nie znając modelu zganiasz na aplikacje tak jak przewidziałem.

      A co do rozwiązania wcale go nie muszę szukać bo są dwa i większość użytkowników korzystających szczególnie z W10M jest zna, a mianowicie HR lub powrót do WP8.1 i ponowna instalacja, która być może zażegna problem, ale pytam się po po raz kolejny. Ile w końcu można się w to bawić? Nie jestem testerem, a użytkownikiem, który oczekuje, że system będzie działał płynnie i stabilnie, a nie się sypał.

     • zainstalowałem wczoraj na czysto build .321 z TH2, nie robiłem hard resetu, bateria trzyma LEPIEJ niż poprzednio

      telefon naładowany do 100 % o 13:50, jest 21:12, czyli minęło 7 godzin – w tym czasie spadło mi tylko 9 % mimo że miałem sporo komunikatów z facebooka, smsów, miałem dwie długie rozmowy telefoniczne w tym jedną ze skypea za granicę, plus synchronizacja z dwoma skrzynkami pocztowymi, messengerem i innymi aplikacjami działającymi w tle

      tak więc wg mnie ten build działa super, do tego outlook odświeża kafle poczty i kalendarza bez zająknięcia

      wiesz co, zrób może HR jak ci coś tajemniczego zżera baterię bo to na pewno nie wina buildu

     • jhevi

      No tak W8 i Android działają stabilnie bo…co do zasady nie ma aktualizacji. A przy aktualizacjach zawsze może coś nie zadziałać. Problemy takie nie są obce użytkownikom PC z Win i iOS

     • PN27

      Ja zaraz po udostępnieniu oficjalnej aktualizacji do W10M, zaktualizowałem z 8.1 do 10. Nie robiłem HR, tylko instalowałem kolejne aktualizacje. Telefon zawsze działał tak samo, lub ciut lepiej. I od początku miałem błąd z „zawieszaniem” przycisków w aplikacjach. W końcu zrobiłem HR, ale to też nie pomogło. Wyjąłem kartę SD, też nie pomogło. Może zawieszały się trochę rzadziej, ale nadal. Wróciłem do 8.1, aby sprawdzić czy to nie wina sprzętu. Ale nie, w 8.1 jest OK. Chyba jednak wrócę do 10 i zobaczę co będzie. Win 8.1 wygląda i działa trochę gorzej niż W10M (nie licząc tych przycisków).

     • Tomasz (prv)

      Rozwiązań jest wiele, reset jest ostatecznością. Najpierw warto zweryfikować co konkretnie drenuje baterie.

     • MarGo

      W przypadku Windowsa, a szczególnie gdy problem powstał po aktualizacji są tylko te dwa.

     • Tomasz (prv)

      Czasami wystarczy przeinstalować aplikację, która drenuje. Ba, czasami wystarczy wyłączyć zbędne aplikacje z pracy w tle.
      Albo np włączyć tryb samolotowy na około 30 min.

     • sprawdź lepiej ustawienia > system > bateria > użycie baterii przez aplikacje >

      ja mam 48 % użycia z Edge, 14 % skype, 11 % facebook, 8 % telefon i dopiero 4 % ekran…

      czasami pojawia się błąd jak edge działa w tle albo MS Band

     • MarGo

      Nie jestem „świerzakiem” i mogę Ci powiedzieć, że sprawdzałem aplikacje i w przy części nawet powyłączałem działanie w tle i to niewiele dało. Jeszcze raz powtarzam problem powstał po zainstalowaniu aktualizacji.

     • w takim razie zamiast narzekać zrób hard reset, od tego on jest, bo ja nie mam żadnych problemów z baterią

     • MarGo

      Nie ma takiej potrzeby. WP8.1 chodzi szybko i stabilnie bo teraz na nim siedzę i nawet wspomniałem o tym wyżej.

      PS. Skoro ja narzekam to Ty fanbojujesz…

     • Tomasz (prv)

      Na mojej L920 przywróciłem WP 8.1, bo chcę potestować sobie Xamarina.
      Ale szczerze nie potrafiłbym już na codzień korzystać z tego systemu po ponad roku z WIn10Mobile..

     • MarGo

      Jeżeli używałeś go na telefonie prywatnym, na co dzień to szacunek. Masz naprawdę stalowe nerwy..

     • Tomasz (prv)

      Używam Win10Mobile cały czas. Tyle że teraz na L950

     • „Ten system ma w sobie chyba jakiś generator błędów losowych. Jednemu
      nie działa jedno, innemu drugie, kolejnemu nic, jeszcze innemu wszystko i
      to w obrębie tego samego modelu z tą samą wersją systemu.”

      tak samo działa wersja desktopowa, a może to kultura pracy i znajomość ustawień systemu? jak ktoś robi czyste instalki co jakiś czas to jemu sprzęt śmiga lepiej

     • MarGo

      I przy okazji zablokuje aktualizacje, które potrafią namieszać w systemie.

     • RS2_14951

      To samo ci powiem o androidzie, mam znajomego z S5 i za żadne skarby nie przekonam go do zmiany na 6. Miał w życiu wiele telefonów i ma złe skojarzenia …

     • MarGo

      Skoro działa mu S5 i jest zadowolony to po co ma zmieniać?

     • RS2_14951

      Fajny, mam taki w domu już na 6. Jest ok, ale jemu nie przetłumaczę, że warto robic aktualizację. Miał kilka telefonów w przeszłości i po aktualizacjach często miał problemy…. To było kiedyś, ale w pamięci zostaje.

     • MarGo

      Nie chce to nie robi – jego sprawa. Też w przeszłości po aktualizacjach miałem problemy (mam na myśli również telefony klasyczne), ale to nauczyło mnie jednego, że przed każdą aktualizacją warto przekopać internet i poczytać opinie, a nie aktualizować bezmyślnie.

     • RS2_14951

      Ehh. Ja zawsze jadę z aktualizacjami i jakoś nie pamiętam abym żałował, ale większość problemów jestem w stanie ogarnąć bez pomocy osób trzecich, wiadomo posiłkuję się internetem 😉

    • Tomasz (prv)

     Dokładnie, ktoś kto nie jest fanem, a używa normalnie telefonu wcale nie musiał słyszeć o tym, iż może swój telefon zaktualizować do WIndows10. A nawet jak słyszał, to wcale nie oznacza iż mu się chce pobrać program i się bawić w aktualizacje, skoro mu telefon obecnie wystarcza.

   • Tomasz (prv)

    Naprawdę wszystkie urządzenia, które używasz na co dzień maja zainstalowane najnowsze aktualizacje?
    I wszystkie używane programy masz w najnowszych wersjach?

   • RS2_14951

    Myślisz, że ktoś by instalował na androidzie wersje 5, 6 gdyby nie informacja w centrum akcji? Sam do tej pory miewam telefony d rodziny, że coś wyskoczyło i co ma zrobić? W tym miesiącu trzy telefony miałem co zrobić bo wyskoczyło pytanie na J5… Więc uważam, że jest inaczej. Myślę, że na 40 osób które znam na co dzień jakieś 2-3 interesują się telefonami, aktualizacji itp, reszta je po prostu używa i co dwa lata wymienia.

    • MarGo

     Pisałem już kiedyś, że Android to zupełnie inna bajka.

     • RS2_14951

      Czy ja wiem czy inna bajka. Fakt, przecięty użytkownik nawet nie zauważy różnicy, bo praktycznie symboliczne, tak jak to określiła moja znajoma, „zmieniła się ikonka” 😉 ale chyba wszystko działa 😉

     • MarGo

      Najistotniejsza jest końcówka „ale chyba wszystko działa”. W przypadku Windowsa zazwyczaj po aktualizacji coś nie działa, albo się później wysypuje.

     • RS2_14951

      Tak, w tym masz rację, generalnie raczej nie było problemów, może poza jednym przypadkiem, że jakaś gra przestała chodzić, ale w sumie to nic ważnego. Ale myślisz, że w Windows byłoby gorzej ? Kiedy robiłem test specjalnie? Dwa tygodnie temu? Nie miałem żadnego problemu (chyba tylko jakaś stara ikonka wideo została). Więc wątpię czy byłoby dużo problemów. Tylko MS powinien dać od razu w miarę ostatni build a nie jakiś staroć żeby za chwile ściągać nastepny.

     • RS2_14951

      Skasowałem niechcący poprzedniego posta więc tutaj go wklejam.
      Myślisz, że ktoś by instalował na androidzie wersje 5, 6 gdyby nie informacja w centrum akcji? Sam do tej pory miewam telefony od rodziny, że coś wyskoczyło i co ma zrobić? W tym miesiącu trzy telefony miałem co zrobić bo wyskoczyło pytanie na J5… Więc uważam, że jest inaczej. Myślę, że na 40 osób które znam na co dzień jakieś 2-3 interesują się telefonami, aktualizacji itp, reszta je po prostu używa i co dwa lata wymienia.

   • RS2_14951

    Myślisz, że ktoś by instalował na androidzie wersje 5, 6 gdyby nie informacja w centrum akcji? Sam do tej pory miewam telefony od rodziny, że coś wyskoczyło i co ma zrobić? W tym miesiącu trzy telefony miałem co zrobić bo wyskoczyło pytanie na J5… Więc uważam, że jest inaczej. Myślę, że na 40 osób które znam na co dzień jakieś 2-3 interesują się telefonami, aktualizacji itp, reszta je po prostu używa i co dwa lata wymienia.

  • W pracy mam telefon LG na andku. Pomimo spełniania wymogów systemowych i innych nie potrafi znaleźć opaski MiBand w programie MiFit…. Tak więc z tą kompatybilnością nie zawsze jest tak różowo.

   • Tomasz (prv)

    Oczywiście iż bywa różnie, mi np. odpadłą kamerka internetowa po aktualizacji do Win10 PC. Szkopuł w tym iż była to kamerka produkowana przez …. MS

 • Wraz z RS2 Windows 10 powinien trafić do OTA jako obligatoryjna aktualizacja dla wszystkich tak jak przymusowo wciskali wszystkim pecetowcom na starych systemach. Skończyłyby się problemy z podwójnym rynkiem aplikacji.

  • Tomasz (prv)

   Nie. „przymusowa” aktualizacja ruszy szybciej, jak przestanie działać Skype na WP.

   • MarGo

    Jak przestanie działać Skype na WP to na pewno sporo osób powie mobilnemu Windowsowi: „Pa Pa” i tyle z tego będzie.

    • Tomasz (prv)

     Albo poszuka aktualizacji do Win10M.
     ps. Skype już nie ma w sklepie WP.

     • MarGo

      No i co z tego, że nie ma? Skype masz zintegrowanego z systemem także po przywróceniu instaluje Ci się z automatu i nawet aktualizuje.

   • przestał działać dzisiaj

    • MarGo

     Zaskoczę Cię ale działa, a sam Skype ma być wyłączony w ciągu kilku miesięcy, a nie w ciągu 1 dnia czy tygodnia.

    • Tomasz (prv)

     U mnie na WP 8.1 działa.

  • DzieX

   Tyle, że tylko wybrana grupa urządzeń została w ogóle dopuszczona, więc ciężko będzie rozwiązać ten problem.

 • Damian

  Taka ciekawostka. Zrobiłem mały test na mojej L735. Żeby pracowała bez karty sim a później z kartą sim. I co ciekawego wyszło?? Bez karty sim, kafelki się nie odświeżały a tel. Lubił się zawieść bez powodu i tak było przez miesiąc. Po włożeniu karty sim wszystkie dolegliwości ustąpiły za to pojawił się błąd w sklepie nie chce zaktualizować equalizera. Zastanawiam się jaki udział w poprawnym działaniu W10M ma karta sim skoro z nią lepiej pracuje tel niż bez niej. Dodam że test był na jednej kompilacji systemu.

  • Tomasz (prv)

   O ile m dobrze wiadomo, to telefonu generalnie jest przeznaczony do pracy z włożoną i aktywną kartą SIM.

   • Damian

    Co nie oznacza że bez niej ma nie funkcjonować. Poprzednia lumia 620 na wp 8.1 bez karty działała bez zarzutu. Tak że moim zdaniem karta sim nie powinna wpływać na działanie samego systemu.

    • Tomasz (prv)

     Jaki jest sens używania telefonu bez kary SIM? Pewnie nikt nie weryfikował takiej pracy, bo i po co?

     • Damian

      Jak np zgrywasz z telefonu wszystkie dane na nową słuchawkę to masz do tego dwie aktywne karty sim?? To po co tel. Łączy się przez WiFi?? Po co możliwość zadzwonienia na nr alarmowe skoro tel bez karty nie działa?? Nawet tel. Na symbianie potrafiły działać normalnie bez karty.

     • Tomasz (prv)

      w XXIw zgrywasz dane z telefonu? A chmury nie używasz?
      współczesna nawigacja bez karty SIM i internetu? A informacja o ruchu w czasie rzeczywistym?

      Raz jeszcze napiszę – pewnie nikt z MS nie zweryfikował pracy bez SIM zakładając (i słusznie) iż używanie telefon bez SIMu jest bez sensu.

      112 to sytuacja alarmowa. Przecież nie trzymasz telefonu włączonego przez miesiąc, aby po miesiącu wykonać jedno połączenie na 112.

     • Przecież na 112 też bez karty SIM się żaden telefon nie dodzwoni. Jedynie bez podania PIN’u można zadzwonić na 112.

     • a to nawigacja korzysta z karty sim? muszę to przetestować…

     • Tomasz (prv)

      Taak, korzysta – choćby A-GPS. Ale tez dane ruchowe.
      Wiem, bo przecież jak się włączyło Here w L920 to mając włączone dane komórkowe telefon się rozładowywał mimo podłączenia go do ładowarki samochodowej Dopiero wyłączenie transmisji powodowało, iż telefon wytrzymywał z 7-8 godzin jazdy na nawigacji.

     • tak, zgrywam dane z telefonu np. grafiki czy filmy które nie zostały wgrane do chmury, jak mam film 10 GB to go nie wgrywam na onedrivea, pamiętam też ze w 8.1 do chmury szły zdjęcia w mniejszej rozdzielczości a w normalnej tylko po wifi

     • Tomasz (prv)

      W sumie to właściciele L920/L925 mieli problem z tak dużymi filmami i zdjęciami. Pozostali i tak raczej musieli je trzymać na karcie.

      A synchronizacja zdjęć i filmów po Wi-Fi jest na bieżąco, wiec nie trzeba ich zgrywać przy wymianie telefonu.

     • Damian

      Próbowałeś z W10M zgrać coś na androida?? Chyba nie. Więc nie opowiadaj bajek o chmurze. Zdjęcia to nie wszystko a tyle z one drive wyciągniesz. Twoja teoria o chmurze upadła. S7 nawet nie ma opcji zagrania bezpośrednio po kablu danych z W10M a chmura jest w tym momencie bezużyteczna bo SMS i kontaktów nie przeniesiemy.

     • jak to jaki, dzwonisz i tekstujesz ze skypea 🙂

 • tridlle

  Patrzę tak na te wykresy i stwierdzam, że jednak android wypada lepiej. Jakby nie patrzeć najnowsze wydanie androida ma więcej użytkowników niż nowy mobilny Windows.

  • tak, nowe androidy 5+ mają 54 % rynku

  • Mobilny

   Posiadacze smartfonów z mobilnym Windowsem ewidentnie pozostają przy Lumii 535, nie odczuwając potrzeby aktualizacji do nowszej wersji systemu. Analizując ofertę sklepów – obecnie jest dużo smartfonów z 6.0 Marshmallow, z interesującymi parametrami, zatem klienci powoli przechodzą na tę odsłonę Androida, ale w przypadku KitKata dostrzegam pewną analogię do Windowsa Phone 8.1 – wciąż wielu użytkowników nie odczuwa potrzeby migracji na nowszą wersję Androida. Problem w tym, że aplikacje dla WP 8.1 przestają być wspierane, zaś w Google Play nadal dostępne są aplikacje dla Androida 4.0. Ponadto producenci stale kuszą wzmianką „z dostępem do Google Play”, a wówczas klient ma porównanie między Windows Store a Google Play i dostępnością aplikacji dla danej wersji systemu. Producenci rezygnują również z realizacji własnych systemów, zawierając umowę z Google na obsługę Androida w swoich urządzeniach, co także przekłada się na statystyki. Większość tabletów też pracuje pod kontrolą zielonego robota.

 • Krystian Sędłak

  Tylko zapominamy że telefonów na androidzie jest o wiele wiele więcej niż na iOS czy windowsie. Ponadto aktualizacji (wersji) androida jest multum w porównaniu do Windowsa. Nie ma co się oszukiwać bo android jest o wiele bardziej popularny, tylko czy to przekłada się również na lepszą funkcjonalność? Szczerze? Uważam że android wypada gorzej jeśli chodzi o stabilność i funkcjonalność niż Windows. Ale to tylko moje skromne zdanie. Na pewno większość ludzi stając przed wyborem systemu patrzy na to przez pryzmat sklepu aplikacji danej platformy. Sklep Windowsa niestety kuleje w tym aspekcie.

 • Paolo

  Proszę o poradę. Noszę się z zamiarem kupna lumii 950ds lub lg g4 ds. Nie chciałbym się obudzić z ręką w nocniku za pół roku z lumią, choć system mi bardzo pasuje. Doradźcie co wybrać bo cena ta sama.