Jak wypada fragmentacja mobilnego systemu Windows na tle konkurencji?

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda fragmentacja mobilnego systemu Windows na tle konkurencyjnych systemów Android oraz iOS. Do niedawna mobilne okienka uchodziły za najmniej pofragmentowany system zostawiając daleko z tyłu zielonego robocika. Czy wraz z pojawieniem się systemu Windows 10 Mobile sytuacja uległa zmianie? Jak w tym wszystkim odnajduje się system z Cupertino?

Niestety Microsoft nie udostępnia oficjalnych statystyk mobilnego Windowsa dlatego poniższe dane zostały sporządzone w oparciu o jedną z największych sieci reklamowych AdDuplex. Co ciekawe z podaniem tego typu informacji nie mają żadnego problemu firmy Apple oraz Google. Na początek przyjrzyjmy się sytuacji systemu Windows w telefonach.

Fragmentacja mobilnego systemu Windows

Fragmentacja mobilnego systemu Windows (19 październik 2016)

Oficjalna aktualizacja Windows 10 Mobile dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1 wystartowała w marcu tego roku i pomimo tego nie zdobyła zbyt dużej popularności. Pierwszym powodem tego stanu rzeczy jest konieczność zainstalowania dodatkowej aplikacji Doradca uaktualnienia, bez której aktualizacja do dziesiątki nie jest możliwa. Drugi powód to niedopuszczenie części telefonów do oficjalnej aktualizacji. Aż 78,2% telefonów w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Należy jednak pamiętać, że znaczna część z tych urządzań mogłaby zainstalować najnowszy system z numerkiem 10 jednak niewiedza lub też podjęcie decyzji o wstrzymaniu się z aktualizacją wpłynęły znacząco na powyższe statystyki.

Warto również przyjrzeć się fragmentacji samego systemu Windows 10 Mobile. Blisko 10% telefonów z tym systemem w dalszym ciągu pracuje na starszej wersji Threshold 2 (kompilacje 10586) co jest co najmniej zastanawiające. Smartfony z mobilną dziesiątką są automatycznie aktualizowane do nowszych wersji co oznacza, że większość telefonów powinno zostać zaktualizowanych do wersji Redstone 1. Jedynym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy jest to, że w grupie tej znalazły się telefony, które nie zostały dopuszczone do oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile i w odpowiednim momencie dokonały aktualizacji za pomocą programu Windows Insider zostając tym samym z systemem w wersji Threshold 2.

Czy sytuacja w telefonach z systemem Android wygląda lepiej? Poniżej aktualny wykres przedstawiający fragmentację systemu w rozbiciu na poszczególne wersje systemów.

Fragmentacja systemu Android (5 wrzesień 2016)

Fragmentacja systemu Android (5 wrzesień 2016)

W przypadku systemu Android użytkownicy nie mają wyboru odnośnie aktualizacji swoich telefonów. Zarówno producent jak i operator mogą wpłynąć na to, że użytkownik pozostanie ze starszą wersją systemu. Fragmentacja w przypadku zielonego robota jest znacznie większa niż w przypadku mobilnego Windowsa co doskonale obrazuje powyższy wykres. Sytuację zdaje się nieco ratować fakt, że najnowszą wersję systemu Marshmallow posiada 18,7% wszystkich telefonów Android podczas gdy w przypadku Windowsa najnowsza wersja znajduje się na mniejszej ilości urządzeń wynoszącej 13,7%. Na tę chwilę najnowszą wersję Nougat 7.0 posiada zaledwie kilka modeli telefonów w tym Google Pixel oraz Pixel XL. Nie wiadomo ile starszych telefonów otrzyma tę aktualizację.

Na koniec przyjrzyjmy się fragmentacji w systemie iOS. Apple nie ma się czego wstydzić jednak przy tak małej ilości urządzeń poniższe statystyki nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Fragmentacja systemu iOS (7 październik 2016)

Fragmentacja systemu iOS (7 październik 2016)

Korporacja z Cupertino jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o fragmentację systemu. Najnowsza wersja iOS 10 znajduje się w 54% wszystkich urządzeń. Z kolei nieco starsza wersja systemu iOS 9 jest zainstalowana na blisko 40%. Na powyższy sukces między innymi ma wpływ strategia Apple, za którą stoi produkcja wyłącznie flagowych telefonów, które mogą być aktualizowane nawet przez kilka lat.

A Wy jak postrzegacie sytuację mobilnego systemu Windows na tle konkurencji? Czy fragmentacja w telefonach Windows to duża przeszkoda w postrzeganiu systemu zarówno przez klientów jak i deweloperów? Zapraszam do dyskusji.

Opracowanie własne na podstawie AdDuplex, Apple, Google