Dokumentacja Project Astoria do przenoszenia aplikacji Android na Windows 10 Mobile

Project Astoria ma zadebiutować dla wszystkich deweloperów jesienią tego roku. Narzędzie to pozwoli twórcom aplikacji Android na szybkie i proste przenoszenie aplikacji do systemu Windows 10 Mobile. Teraz do sieci wyciekła pełna dokumentacja dotycząca tego projektu.

Dokumentacja zawiera aż 47 stron jednak najważniejszą informacją dla nas jest to, że aplikacje nie będą wymagały żadnych modyfikacji w kodzie źródłowym! To oznacza, że przeniesienie aplikacji z systemu Android na Windows 10 Mobile nie powinno sprawiać żadnych problemów a przy okazji nie zabierze sporo czasu. Jedynym wyjątkiem będą aplikacje, które posiadają usługi Google takie jak dostęp do sklepu Google Play czy do Map Google. W tym wypadku deweloperzy będą musieli zmodyfikować kod aby odpowiednio zastąpić usługi Google usługami Microsoft.

Project Astoria będzie dostępna zarówno dla komputerów Windows jak i Mac. Z dokumentacji wynika również, że aplikacje będą uruchamiać się we własnym środowisku Android, który przez Microsoft nazywany jest procesem pico. Wygląda na to, że w jednym momencie będzie można uruchomić jedynie jedną taką aplikację.

Project Astoria oraz Project Islandwood to bardzo ważne projekty dla Microsoftu i uniwersalnego Sklepu Windows. Ich fiasko może oznaczać, że system Windows 10 Mobile w dalszym ciągu będzie posiadał zaledwie kilka procent udziału w rynku. Jeżeli jednak deweloperzy chętnie skorzystają z narzędzi przygotowanych przez Microsoft to już w niedługim czasie może okazać się, że przyrost zadowolonych klientów z zakupu smartfonów z systemem Windows jest znacznie większy niż u pozostałych platform.

Na koniec podaję odnośnik do dokumentacji Project Astoria dla zainteresowanych.

Źródło: WMPoweruser