Dokąd zmierza Microsoft?

Ponad rok temu opublikowałem tekst pod znamiennym tytułem Polityka Microsoftu czyli cofanie się do przodu”, piętnując błędy popełnione w segmencie mobile przez korporację z Redmond. W minionym roku w zasadzie nic się nie zmieniło, a wielu aspektach było jeszcze gorzej. Microsoft potrzebuje zmiany.

Rok 2016 zapamiętamy przede wszystkim jako wygaszenie marki Lumia, wieńczące całą serię porażek w świecie Mobile. Porażek na własne życzenie, bo nie ukrywajmy, to Microsoft, a nie my, klienci i fani systemu, ponosi pełną odpowiedzialność za obecną pozycję. Dla wielu osób rok 2016 był świetny, dla mnie był to rok co najmniej stagnacji i niewykorzystanych szans, dla wielu był to rok katastrofalny. Podstawową przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy był i nadal jest stan systemu, ale też prowadzenie błędnej polityki w wielu obszarach.

Windows 10 Mobile zaliczył opóźnienie już na starcie. O ile wersję stacjonarną zapowiedziano już w październiku 2014, wersja mobilna pojawiła się jako beta pół roku później. Tego opóźnienia nie udało się nadrobić. System nie ukazał się w wakacje 2015, mimo że w wielu sklepach agd rtv ruszyła wtedy akcja promocyjna „telefon kompatybilny z system Windows 10 Mobile”. To wtedy kupiłem Lumię 930, licząc, tak jak my wszyscy, na szybką premierę systemu, który miał pojawić się we wrześniu. Nie pojawił się. Aktualizacja do systemu w wersji 10 ruszyła dopiero w połowie marca minionego roku, przy czym po pierwszym dniu większości modeli wycofano dostęp do aktualizacji. Musieliśmy czekać aż do 8 lipca by zaktualizować stary sprzęt do nowego systemu. W tym czasie dałem za wygraną i kupiłem Lumię 950 XL. Lumia 930 znalazła nowego nabywcę. Microsoft zaliczył rok opóźnienia w udostępnieniu nowego systemu dla urządzeń mobilnych, odciął przy tym połowę starych telefonów od aktualizacji a dla reszty udostępnił absurdalną aplikację zwaną Doradcą uaktualnienia.

Odcięcie starych Lumii podyktowane było nie złą wolą Microsoftu, której wielu się doszukiwało ale złym stanem systemu, który działał tragicznie i po prostu nie został zoptymalizowany dla słabszych urządzeń. O ile Windows 8.1 działał super płynnie na Lumii 925 czy 1020 to praca z Windowsem 10 stanowiła drogę przez mękę. Zamiast jednak dalej poprawiać system albo dać użytkownikom wolną rękę: aktualizuj na własne ryzyko, MS poszedł najgorszą z możliwych dróg i odciął starsze urządzenia nie tylko od wersji oficjalnej, ale też od tej z Insidera i aktualizacji RS2. A ta działa znacznie lepiej o czym można się przekonać oszukując system i wgrywając aktualizację nieoficjalną drogą. Odcięcie starych modeli było błędem wizerunkowym i podważyło zaufanie do korporacji. Do tej pory system Windows znany był z tego, że telefony te zawsze dostawały aktualizacje. W 2016 roku Microsoft wybrał drogę Google zostawiając użytkowników w niepewności.

Kolejnym błędem była zbyt wczesna premiera systemu w listopadzie 2015 roku. MS wydał system w wersji beta na urządzenia w wersji beta w cenie niewspółmiernej do jakości. Lumie 950 i 950 XL rozwinęły skrzydła dopiero z aktualizacją RS1 i nowym firmware, które poprawiło szereg błędów. Niestety, nowego oprogramowania systemowego nie wydano na starsze smartfony, przez co co chwilę czytam o tym, że komuś nie działa kafelek kalendarza albo zdjęcia się wykrzaczają. Większość błędów obecnie dotyczy starszych modeli, które nie otrzymały nowego firmware. Przykład Lumii 950 i HP Elite pokazuje, że dystrybucja nowego oprogramowania powinna być obowiązkowa. Tylko po co się nad nią męczyć skoro można pieniądze wydać w inny sposób np. 22 miliardy dolarów na zakup Linked In. Microsoft ma pieniądze, nie stoi na krawędzi bankructwa, to najbogatsza korporacja świata, ale nie stać jej na zatrudnienie porządnych programistów.

Brak oficjalnej premiery (poprzez aktualizacje systemowe OTA) jak i w ogóle brak aktualizacji dla połowy urządzeń poskutkowały kolejnym problemem: znikomym stopniem nasycenia rynku nowym systemem. Jedynie 15 % urządzeń z mobilnym systemem Windows działa na najnowszej wersji z numerem 10. Reszta to Windows phone 8.1 i starsze. Dla tak nikłego segmentu rynku nie opłaca się nikomu tworzyć specjalnym wersji aplikacji co owocuje dwojakim interfejsem w sklepie. Najlepszym przykładem takiego stanu rzeczy jest Bind Mi Band, który wizualnie zatrzymał się w epoce Windows phone 8.

Jednym z niewielu pozytywów minionego roku była nowa wersja systemu RS1, ale i tu MS nie ustrzegł się błędów. Dwutygodniowe opóźnienie w stosunku do komputerów stacjonarnych, ale przede wszystkim brak połowy obiecanych funkcji. Do tej pory nie doczekaliśmy się obiecanych widżetów w centrum akcji, z wielkim trudem „podążalne kafelki” wprowadzono w JEDNEJ aplikacji systemowej, Skype nadal jest w wersji preview i nie obsługuje powiadomień dla polskiego języka, a aplikacje dla polskiego regionu nadal działają tak jak działają czyli o Cortanie, Groove i Filmach możemy zapomnieć. Błędy zgłaszane setkami głosów pozostają bez echa.

Microsoft wydał więc ze sporym opóźnieniem niedziałający system na niedopracowanym sprzęcie, bez aplikacji, i jeszcze dziwi się, że Lumie zalegają na półkach. I zamiast naprawiać błędy, wydać w tym roku poprawioną serię x6x, dodać średni segment a nie tylko górną półkę i bardzo-dolną, pozyskać nowych developerów, postanawia zamknąć produkcję, zwolnić większość osób ze starej Nokii, i ciąć koszty. Dla mnie osobiście to błędna strategia, jeśli MS planuje wypuszczenie nowych telefonów pod marką Surface dopiero pod koniec 2017 roku. Chyba że zobaczymy nowe telefony znacznie szybciej. Pamiętajmy jednak, że o ile Lumia 950 konkurowała w 2015 r. z LG G4, Samsungiem S6 czy Huawei P8 tak w tym roku „konkurować” będzie z LG G6, S8 i P10. Nasz sprzęt będzie już o dwie generacje do tyłu i ewentualny Surface Phone nie może być lepszy od tego co było w 2015 roku. Musi być lepszy od tego co będzie w 2018 roku. Inaczej cała nasza przygoda z systemem straci sens.

Mam jednak nadal nadzieję, że w 2017 doczekamy się świetnych aktualizacji systemowych RS2 i RS3, a MS zaskoczy nas tym razem naprawdę dopracowanym sprzętem i nową strategią oraz polityką informacyjną. Całkiem możliwe, że wraz z RS3 MS zdecyduje się na zmianę nazwy systemu by odciąć się od niepopularnych skojarzeń, szczególnie że wraz z tą wersją systemu zadebiutuje nowy interfejs graficzny. De facto W10 RS3 będzie kolejną, dużą wersją rozwojową systemu  w ramach „usługi Windows 10”.

Miejmy nadzieję, że rok 2017 będzie znacznie lepszy od minionego, a wszystko wskazuje na to, że taki będzie.

 • Jarosław Wojtas

  „że komuś nie działa kafelek kalendarza albo zdjęcia się wykrzaczają.”
  Z tym dalej są problemy. Kafelek zdjęć/kalendarza albo będzie dynamiczny, albo nie, w zależności od „humoru” win10.

  Jeszcze weselej jest z kafelkiem poczty, który po resecie do fabrycznej wersji staje się statyczny. Pomaga flash przez WDRT i aktualizacja przez OTA.

  So tego doszły ostatnimi czasy problemy z synchronizacją haseł oraz zakładkami w Edge w Win10 Mobile

  • Foldex

   U mnie nigdy synchronizacja w edge nie działała, próbowałem ostatni raz jakoś z miesiąc temu i było to samo 😉

   • Jarosław Wojtas

    Ja miałem to szczęście że jak dotąd działa, do teraz. Dziś przeinstalowałem PC i mam dokładnie tę samą sytuację co na tel. – nie synchronizuje się kompozycja (tapeta), awatar i zakładki.

    • Foldex

     A to te rzeczy się synchronizują?! Szczerze mówiąc to nie wiedziałem, a to pewnie z tego względu że nigdy nie działało…

     • działa, tylko trzeba potwierdzić swoje dane

     • PRO3

      co to znaczy „potwierdzić”?

     • Jarosław Wojtas

      Zweryfikować konto.

     • po każdej reinstalacji potwierdzasz tożsamość konta poprzez sms, inaczej się nie synchronizuje

     • PRO3

      to dwuetapowe uwierzytelnianie nie wystarczy?

     • widocznie nie wystarczy… mnie nie pytaj

     • Foldex
     • jest, za każdym razem muszę potwierdzać tożsamość

     • Foldex

      Masz zdjęcie. Widać, że nie ma.

     • bo ta funkcja jest niżej albo przeniesiono ją w RS1…

     • Foldex

      Niżej jest tylko suwak do „hasła” i nic więcej.

     • sprawdź Aktualizacje -> Kopia zapasowa

     • Foldex

      To samo, nie ma żadnej opcji potwierdzenia tożsamości

     • Foldex

      Tak jak mówisz – KONTA > Synchronizuj ustawienia, jednak nie ma tu nic takiego. Widać na screenie.
      Ale no nie ważne, nie potrzebne mi to już do szczęścia.

     • Jarosław Wojtas

      Nieraz i nie dwa razy przeprowadzałem reinstalację tel i PC, więc wiem co i jak.
      Niestety od ok 2 tygodni w przypadku instalacji na czysto synchronizacja nie działa. Działa natomiast bez problemu w przypadku starszych instalacji.

     • Jarosław Wojtas

      Tak, powinna się synchronizować kompozycja, hasła i zakładki w Edge, awatar, itd.. Oczywiście to wszystko po warunkiem że na każdym urządzaniu logujemy się na to samo konto.

    • Ustawienia -> Konta -> Synchronizacja -> potwierdź swoją tożsamość

    • PRO3

     ja na każdym urządzeniu zalogowanym do konta MS mam inny awatar – najczęściej szare pole. taka to synchronizacja.

     • jak zwykle tylko mi wszystko działa… :/

     • marcello

      tymczasem wchodzę (z komputera) w ustawienia na account.microsoft.com i widzę, że 40 minut temu byłem w Trójmieście
      https://uploads.disquscdn.com/images/332f62653144373600a6d243c972dfa2e4c40d4ae79d1060c3df221f4e6a2631.png

     • a nie byłeś? 🙂

     • marcello

      Ostatnio w lipcu 😉

     • przy okazji dzięki za linka

     • PRO3

      jeżeli łączysz się przez internet mobilny, to pokazywane są lokalizacje z d… 😉

     • marcello

      dziesięć minut wcześniej byłem już w zasięgu WiFi, więc wszystkie te lokalizacje są z d… 😉

     • PRO3

      masz rację. napisałem to, zanim sprawdziłem swoją lokalizację. 😉

     • PRO3

      no to ja mam jeszcze lepiej. zalogowany telefon leży na moim biurku w Polsce, a system pokazuje taką lokalizację (nigdy tam nie byłem). ;)) https://uploads.disquscdn.com/images/0d1885b8eba9f028147fe2b2e8bebeed645c1b9f0b343853dbec47a88343fa29.png

     • marcello

      6.06.2015 😉

     • PRO3

      tak, to również zabawne. 😉

     • marcello

      A miało się nie wydać 😉

     • Foldex

      Żona pewnie nie wie o niemieckich kochankach 😉

     • PRO3

      to raczej ja nic nie wiem o jej kochankach. 😉

     • PRO3

      za cholerę nie wiem, w jaki sposób ten tel. został zarejestrowany w tym miejscu i to na środku autostrady.
      tego dnia nie byłem w DE, dodatkowo w 2015 na pewno nie właczałem roamingu danych.

     • Foldex

      Znajoma była takim oto sposobem w Kenii 😉 Ale myślałem, że to odosobniony przypadek, bo o dziwo u mnie działa! 🙂 Zawsze chciałem to powiedzieć hehe

     • PRO3

      kup coś od Apple. założę się, że przestanie ci działać. 😉

     • Foldex

      Ogólnie ze sprzętami apple mam same dobre doświadczenia, chociaż cenią się trochę za wysoko.

     • PRO3

      jak spadnie sprzedaż, to zmięknie im rura. 😉

     • Do Niemiec na kochanki? 😉

     • Foldex

      Znajdą się tam też ładne kobiety 😉

     • do Niemiec na kochanki to jak do mc donalda po zdrową żywność

     • wcale a wcale tam nie byłeś 😉

     • PRO3

      z tym telefonem (630) nigdy nie wyjeżdżałem za granicę.
      dokładnie sprawdziłem daty i tego dnia, w tym miejscu była lumia 930, dodatkowo z na 100% wyłączonym przesyłem danych.
      nie mam zielonego pojęcia, w jaki sposób pojawiły sie w systemie te dane.

     • PRO3

      aha, no i dlaczego w systemie jest 2015? 630 leży w domu zalogowana i non stop podpięta do sienie.

     • PRO3

      widzisz. znowu kwestionujesz moje słowa, a później piszesz, że nie mam poczucia humoru.

     • Aba

      Mąż któregoś razu bierze SWÓJ telefon i ma MÓJ obrazek przy swoim koncie MS. ? Zaraziło go przez komputer.

     • PRO3

      dobrze, że nie kochanki. ;))

     • Aba

      W dzisiejszym zinwigilowanym świecie? Nie ma takiej oooopcji…
      Ale rozumowanie masz słuszne.

   • RS2_14977

    Na szczęście długo na to czekałem ale już od dłuższego czasu na obu telefonach działa prawidłowo kalendarz, poczta, edge, sms, wszystko się pięknie synchronizuje. Ale też miałem z tym problemy i na RS1 i na RS2 … W sumie samo się naprawiło.. 😉

    • Foldex

     Ja sobie dałem spokój, bo w sumie po co mi teraz takie coś?
     W operze (nie WP) wszystko mam w ciągu sekundy, nie ma żadnych awarii ani „widzimisię”. Ogólnie lata świetlne przed

     • Gabriel Gryczko

      Tylko że orżnięte jak się da strony internetowe.

     • Foldex

      Ale ja nie mówię o operze mini, tylko mobile. I nie na WP – jest w nawiasie napisane

     • RS2_14977

      Pewnie, ale dobrze, że i tutaj działa;)

    • Aba

     A Ci codziennie będę dziękować za naprawę poczty. Za radę. Masz czkawkę? Działa jak ta lala i nie chce się zepsuć. ☺

     • RS2_14977

      Powinno działać to działa, w sumie wszystko zależy czy MS zepsuje czy naprawi 🙂 końcowy użytkownik ma już malutkie pole manewru;)

 • ViktusYT

  Nie wiem czy wiedzieliście, ale do stony startowej z Edga na PC jes bezpośredni link: https://www.msn.com/spartan/ntp?locale=pl&market=PL&enableregulatorypsm=0 Można odpalić na telefonie, czy na jakiejkolwiek innej przeglądarce 🙂

  • tylko po co nam strona startowa edge? nic na niej nie ma ciekawego poza linkami do wyborczej…

   • ViktusYT

    Taka ciekawostka 🙂

   • PRO3

    jest też wprost i dorzeczy.
    a w dziale „rozrywka” artykuł „wynik sekcji zwłok George’a Michaela”.

    • myślałem, że żartujesz, ale nie… dlatego właśnie nie znoszę MSN Wiadomości, pełny pudelizm, wprost i do rzeczy nie czytam

     • Aba

      Dlatego siedzę u Was a nie na pudelku ?

    • Aba

     Moje chłopaki też to zauważyli. O śmierci Carrie Fisher też było w dziale rozrywka. Tłumaczyłam oburzonym dzieciom, że to dlatego, że była związana z branżą rozrywkową a nie np. ze sportem. Gdyby była trenerem było by w dziale sport. Przyjęli tłumaczenie, choc niesmak pozostał.

 • Telefony z systemem Windows 10 Mobile pojawią się wcześniej niż pod koniec tego roku. Bliska współpraca HP oraz MS ma zaowocować nowymi urządzeniami. Być może pozostali producenci również nas zaskoczą i zaprezentują nowe telefony. System w wersji Anniversary Update funkcjonuje całkiem przyzwoicie i największą przeszkodą nie są drobne błędy czy niedociągnięcia, ale liczne braki w Sklepie Windows.

  • PRO3

   HP wyprodukuje urządzenia na zamówienie MS. reszta raczej takiej umowy nie ma, a samodzielne inwestowanie w tę platformę, jest jak palenie dolarami w piecu.
   Według mnie MS niepotrzebnie pozbył sie lumii już teraz. Powinni poczekać co najmniej na premierę surface. Brak obecności przez rok na rynku, to zabójstwo dla i tak pustego sklepu.
   Bo niby dla kogo deweloperzy mają pisać aplikacje, skoro baza użytkowników stale maleje?

   • Windows 10 on ARM może uratować całą sytuację. Jeżeli zacznie powstawać dużo tego typu urządzeń, a wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie, to deweloperzy zaczną tworzyć aplikacje UWP i na premierę Surface Phone sklep będzie zasypany nowymi pozycjami 🙂

    • tridlle

     Ale po co tworzyć aplikacje UWP jak nie będzie takiej potrzeby?

     • To już ocenią deweloperzy czy potrzebują aplikacji UWP czy pozostaną przy dotychczasowej wersji Win32 x86.

     • Gabriel Gryczko

      A tak na marginesie: Jest jakaś możliwość przywołania sklepu google i serwisy google play czy jesteśmy jednak skazani na ” bezaplikacyjną wyspę”?

     • Foldex

      Nie ma takiej możliwości 😉 Jedynym wyjściem jest przesiadka na tą platformę.

     • tridlle

      Już właściwie ocenili. Sklep MS nie wypalił i chyba już się nie poprawi. Ruch MS jest właśnie też po to żeby do sklepu trafiły aplikacje x86.

     • Sam jestem ciekawy co kombinują. Ten rok z pewnością będzie interesujący.

     • tridlle

      Albo wręcz przeciwnie i nic się nie wydarzy.

    • PRO3

     UWP mogą powstawać na każdy typ procesora, nie trzeba czekać na nowe urządzenia z ARM, ale może masz rację. . 😉

    • Jarosław Wojtas

     Pytanie jak owe „urządzenie” będzie działać w praktyce.
     Ja nieraz widziałem prezentację oraz słuchałem przechwałek n/t takich czy innych dostawców rozwiązań.
     Gorzej było nawet nie w praktyce, co w labie. Kilka testów i okazywało się że „król jest nagi” 🙂

     • Wszystko przed nami. Zapowiada się interesujący rok 🙂

     • PRO3

      stawiam jednak na 2018 i składany/zwijany ekran tableto/smartfona surface. 😉

 • Maciej S.

  Z S8 a nie z S7 będzie konkurował;)

 • tridlle

  Wszystko na to wskazuje że 2017 rok będzie jeszcze gorszy dla Windows 10 Mobile, bo praktycznie całkowicie zniknie. Pojawienie się nowego telefonu od HP niczego nie zmieni, bo nikt tego nie kupi podobnie jak nie kupują teraz. Wiadomo przecież że nic ciekawego RS2 nie wnosi, a aplikacji nadal brak.

  • PRO3

   ciągle jest nadzieja, że te HP będą naprawdę dobre. wypasione i tanie. być może to pozwoli systemowi „przezimować” do premiery surface? 😉

   • tridlle

    Trudno w to uwierzyć patrząc na dotychczasowe telefony od HP.

    • nowy telefon od HP to ma być w istocie nowa Lumia zlecona do wykonania HP a nie ich autorski telefon

     • PRO3

      no i powinny nazywać się lumia HP.

     • i sprzedaj tu potem w Teksasie czy Meksyku „Dziwkę Microsoft”… to tak jak w Polsce z żarówkami Osram

     • PRO3

      mimo wszystko nazwa kojarzy się z windows phonami. a może tak tylko mi się wydaje. 😉

     • telefony się sprzedawały jak się nazywały NOKIA…

     • marcello

      otóż to.

     • PRO3

      logo Nokia pomagało, ale lumia wyrosła już na samodzielną markę.
      poza tym spadek sprzedaży związany był bezpośrednio z decyzją Nutelli o zakończeniu przygody z mobile. to on skasował produkcję i zwolnił ludzi.

     • idąc spiskową teorią dziejów specjalnie wydano wadliwy system by mieć pretekst do sprzedaży całego segmentu mobile

     • PRO3

      jestem w stanie uwierzyć we wszystko. być prościej było przekonać zarząd pokazując fatalne dane. 😉

     • Gabriel Gryczko

      I zasuwały pod softem Microsoftu, chociaż te z symbianem też były dobre

     • Nylu

      Te z symbianem bella byly lepsze od tych z windowsem

     • tridlle

      Rozumiem zatem, że podobnie jak obecne Lumia telefon się nie będzie sprzedawa.

     • PRO3

      mimo wszystko w szczytowym momencie udawało się tego wypchnąć 10 mln kwartalnie.

     • tridlle

      Na Windows 10 Mobile?

     • PRO3

      premiera windows 10 zbiegła się z momentem, kiedy zrezygnowano z produkcji Lumii.

     • tridlle

      Być może już wtedy wiedzieli że sukcesu nie będzie.

     • nie sądzę, wg zrezygnowano znacznei wcześniej

     • PRO3

      owszem. dlatego piszę o samym fizycznym wycofaniu z rynku, decyzję Nutella podjął natychmiast po przejęciu władzy.

     • zakius

      oby nie 650 bis…

     • śniła mi się dzisiaj HP Lumia 860

     • tridlle

      Tak może być niestety. Do tego w zawrotnej cenie.

 • Kris07

  Oby były jakieś fajne telefony na które nie trzeba będzie zaciągać kredytu czy zakładać pętli abonamentu na szyje. Nie mam ochoty wracać do Androida,

  • abonament nie jest pętlą jeżeli płacisz za kilka usług i masz pracę…

   • zakius

    tylko po co mam płacić 100zł za to samo, co daje mi 9zł?
    jasne, dadzą nielimitowane rozmowy, gdzie wygaduję zwykle z 20 min/msc
    dadzą 20GB, gdzie zużywam 1.5
    więc jaki sens?

    • jakie 100 zł? płacę 35 zł brutto /m-c wszystko no limits, w tym 60 GB internetu /m-c i bon 600 zł na telefon – w Orange po przejściu z Play. W pracy za 28 zł netto mam 2 karty sim no limits a każda kolejna 19 zł netto.

     • V3

      Dokladnie. A w Orange dla Biznesu sama karta z No Limitem i pakietem Neta jest za 14zl netto.

    • pokemon

     To po co Ci smartfon i to jeszcze drogi?skoro nie dzwonisz i nie korzystasz z neta

     • zakius

      korzystam, ale nie oglądam na nim filmów
      komunikatory, przeglądarka, poczta i synchronizacja nie zużywają tak dużo danych
      w ciągu tygodnia mam zużyte 7GB wliczając Wi-Fi, ale to łącznie z instalacją wszystkich apek, bo wtedy zrobiłem factory reset
      miałem też awarię internetu to poszedł tethering przez jakiś czas, 640 MB po komórkowych łacznie poszło, z czego część nieliczona przez operatora

     • ja masz mały pakiet to duże pliki pobierasz po wi-fi… i problem rozwiązany, wtedy nawet 0.5 GB na m-c starczy

     • zakius

      cóż, nie tak dawno mi wystarczał pakiet 100MB w telefonie bez Wi-Fi: komunikacja i przeglądanie sieci, ale z wyłączonymi obrazami i przez proxy opery mini, oszczędność na poziomie 99%
      ale dzisiaj te 1-1.5 się robi, czy tego chcę czy nie

   • Kris07

    Ja wolę kartę lub ew. mixa ze względu na większą kontrolę kosztów, a z uwagi że jestem w T-mobile to mam dość ciekawą ofertę na karcie. np. możliwość wyboru jednej darmowej usługi bez żadnych pakietów. A pozostałe mają przystępne ceny lub są tanie pakiety na nie.

  • tridlle

   Też nie miałem ochoty, ale nie miałem innego wyjścia.

 • Marcin Wasilewski

  „W 2016 roku Microsoft wybrał drogę Google zostawiając użytkowników w niepewności.”
  Google nigdy nie zostawiło użytkowników. Nexusy są aktualizowane przez około 3 lata. Reszta firm to już nie sprawa googla

  • „Tylko Google potrafi tak koncertowo spartolić kwestię aktualizacji”
   http://www.spidersweb.pl/2016/09/google-nexus-aktualizacja-porazka.html

   „Google zamiast rozwiązać problem aktualizacji Androida, pozwolił na jeszcze większy burdel”
   http://www.spidersweb.pl/2016/10/google-android-aktualizacja-nexus-pixel.html

   • RS2_14977

    Ale mając starego LG L65 nadal mogę instalować wszystko ze sklepu, wiadomo aktualizacji systemu żadnej nie miał, bo to tani telefon. A wszyscy którzy zostali na 8.1? Najlepiej jakby kończąc RS2 wymusili aktualizację na wszystkie telefony, i tak to się chyba zbiegnie już z wymianą wszystkich które wychodziły na 8, czyli ktoś będzie wkładał telefon do szuflady albo sprzedawał.

    • Tak, aktualizacja do RS2 powinna być wymuszona, a dla całkiem starych Lumii opcjonalna z ostrzeżeniem, że przeprowadzana jest na własne ryzyko…

     Podobnie W10 na PC powinien być nadal dostępny za darmo i wymuszany również na Viście bo to ta sama rodzina systemów co 7 i 8.

    • „mając starego LG L65 nadal mogę instalować wszystko ze sklepu”

     i w sumie tyle bo z 1 GB RAM normalnie korzystać się nie da, mam w pracy starego LG L7 II, zainstalowałem Xiaomi Mi Fit, ale opaski Mi Band już nie widzi, więc co z tego że mogę pobrać soft skoro jest nieprzydatny a wymagania minimalne spełnia

     • RS2_14977

      Wiem, szału nie, teraz to 640 chodzi lepiej 😉

   • tridlle

    Nie podoba mi się nadużywanie słowa wsparcie. Co nagle telefon przestał działać, czy miał tyle błędów, że nie nadawał się do użytku? Zapewne nie wszystkie, ale istotna większość dostaje poprawki błędów niemal od ręki i spokojnie dwa lata wytrzyma. Mój tablet jest już starszy i wszystko działa bez aktualizacji, a mam pełną dostępność aplikacji w sklepie.

    Siła smartfona jest w rozwijaniu i aktualizacji aplikacji dających też nowe możliwości. Tu nie można niczego zarzucić androidowi choćby ktoś miał teraz wersję 4.
    Natomiast na Windows Phone sprawa wygląda dramatycznie źle. Nie dość, że aktualizacja jest dla wybranych to jeszcze aplikacje zostają bez wsparcia lub są całkowicie wycofywane. Na Windows 10 Mobile wcale nie lepiej, a do tego oprogramowanie układowe zaktualizowane długo po premierze. W tym kontekście to żadne wsparcie.

    • siła smartfona leży w funkcjonalności systemu, aplikacjach i możliwościach hardware

     • tridlle

      W takim razie telefony z Windows 10 Mobile leżą i kwiczą.

     • mój leży i nie kwiczy, tylko lekko popiskuje

     • tridlle

      A co mu pozostało. Niewiele więcej potrafi.

     • V3

      A powiedz mi kolego, co on ma wiecej potrafic – bo nie do konca rozumiem. Tylko konkretnie, bo jak czytam twoje posty – to jakbym widzial uzalanie sie Kargula. Ja ci wymienie co potrafi moj, a ty mi dopowiedz czego nie potrafi – a czego koniecznie potrzebuje.

      Uzytek Biznes
      – praca w pakiecie Office – Word, Excel i obsluga PDF-ow (tworzenie)
      – email wersja mobilna i desktopowa
      – Edge do obslugi internetu
      – Whatsapp do komunikacji miedzynarodowej / krajowej
      – Skype do komunikacji miedzynarodowej / krajowej
      – OneDrive jako backup dla plikow
      – Zsynchronizowany kalendarz Outlook na wszystkich urzadzeniach
      – Nawigacja MAPY (PL, EU i troche poza EU)
      – OneNote do szybkich notatek
      – aplikacji bankowych od groma, wiec nawet nie wymieniam

      dodatkowo do uzytku Prywatnego (poza powyzszymi)
      – Allegro do aukcji
      – OLX do szybkich ogloszen
      – CDA Player do filmow
      – TubeCast do filmow
      – StoCard do kart lojalnosciowych i partnerskich
      – Weather Beta (pogoda) do pogodynki
      – Zedge do tapet, dzwonkow

      ponadto technoogicznie:
      – nagrywanie filmow w 4K, zdjecia w najwyzszej jakosci
      – stream bezposrednio ze smartfona na ekran TV (czy to YT, CDA czy galerii zdjec i filmow)
      – prosta obrobka graficzna na smartfonie

      CZEGO konkretnie jeszcze nie ma, do sprawnego uzytku ? Tylko mi nie pisz ze Instagrama czy Snapchata – gdzie sobie mozna glupie fotki przesylac. Facebooka mam jako aplikacje – ale z niej nie korzystam. Gry zupelnie mnie nie interesuja.

      A tak gwoli scislosci co do atrakcynosci Androida. Od dobrych 2 tygodni probuje nawiazac polaczenie Video (konfa) na WhatsAppie z uzytkownikami najwyzszych modeli na Androidzie ze wszelkimi aktualizacjami. I wiecie co ? Wielkie NIC. Na Lumii wszystko w porzadku, a na Androidzie wywala polaczenie po 5-10 sekundach. Najpierw zanika glos, pozniej freezing obrazu i po polaczeniu.

      Reasumujac. Prosze o wskazanie konkretnie – czego jeszcze nie ma, ze kolega / koledzy pokroju Triddle – narzekaja ze te smartfony kwicza. Bo jesli chodzi o lapanie Pokemonow – to faktycznie – NIE MA. 🙂

     • tridlle

      Ale ja nie wiem czego potrzebujesz. Wiem jedynie czego mi nie brakowało jak miałem Windows 10 Mobile. Też się cieszyłem, że mam aplikacje bankowe choć dopiero teraz czuję, że je mam.
      Wcześniej równie dobrze mogłem korzystać z banku przez strony mobilne. Funkcjonalność prawie taka sama.

      Teraz brakowałoby mi synchronizacji z opaską Garmin czy Withings, aplikacji bankowych (może nawet z płatnościami HCE), tych do nawigacji (choćby pieszej) czy głupiego HorizonGo. Brakowałby mi też wyszukiwania głosowego, bo się przydaje w samochodzie i najważniejszego czyli synchronizacji poczty bezpośrednio po odebraniu, bo moja Lumia 650 tego nie potrafiła i ignorowała to ustawienie. Zapewne brakowałby mi też sprawnie funkcjonującego skype, bo na jedynym telefonie z Windows 10 Mobile w domu (535) nadal jest wersja preview i powiadomienia działają jak chcą.

      Być może brakowałoby mi też synchronizacji kalendarza yahoo, ale bez tego można przeżyć. Na pewno nie wyobrażam sobie natomiast korzystania z klienta poczty e-mail, bo nawet na PC działa dramatycznie wolno. Szczęśliwie na PC mam alternatywę.

     • V3

      I to jest konkretna odpowiedz. Dziekuje.

      Jesli chodzi o aplikacje bankowe, korzystam z jednej – i sprawdza sie. Ale nie wiem jak pozostale.
      Opasek Garmin czy Withings – niestety nie posiadam, a tak naprawde nigdy nie mialem z nimi do czynienia. Moje pokolenie nosi conajwyzej zegarki, wiec sam rozumiesz 🙂

      HorizonGO – rzeczywiscie ciekawe rozwiazanie, chociaz na Windowsie jest odpowiednik – IPLA. Nie wie jak dziala bo nie korzystam z tego, bo ogolnie TV na smartfonie nie ogadam.

      Co do wyszukiwania glosowego to w aucie srednio sie sprawdza. Jedynie przy pierwszym ustalaniu trasy. Mialem,, korzystalem na Androidzie i szczerze mowiac – srednio mi to rozwiazanie podeszlo. Wole jednak reczne. No ale jest to jakas alternatywa.

      Ja mam synchronizacje poczty na kazym smartfonie – Zaraz po odebraniu. Poczta pojawia sie natychmiast. Takze nawet nie licze ile razy dziennie sie to synchronizuje bo ciagle przychodza mi rozne maile. Takze tutaj – ewidentnie cos bylo skopane w 650tce. Albo w sprzecie albo w sofcie.

      Zamiast Skype – mozna korzystac z Whatsapp. Obecnie chyba najpopularniejszy swiatowy format.

      Co do kalendarza Yahoo – nie wiem, nie korzystam z niego.

      Ale dzieki za rzeczowa, konkretna wypowiedz 🙂

     • tridlle

      Z Horizon to chodzi głównie o możliwość ustawienia nagrywania zdalnie.

     • marcello
    • Rutra

     Moja Lumia 925 wytrzymała 3 lata (ale wliczam insidera do w10m) i wymieniłem ją nie dlatego, że coś nie działało, ale dlatego że ms nie dopuścił jej do RS2. Z tego co czytam to naprawdę mam szczęście do produktów microsoftu, ale przez te 3 lata nie miałem z telefonem żadnych problemów. Natomiast zgodzę się, że nie powinno to być takie losowe jak teraz, że jednemu działa a jednemu nie.

     • tridlle

      Moja 920 wytrzymała dwa i pół. Wcześniej miałem 710. Niestety 650 wytrzymała tylko pół roku.

   • PRO3

    problem polega na tym, że MS co dwa lata robi coś co wywala kompatybilność z poprzednią wersją systemu mobilnego w kosmos.
    na moim NOTE2 z 2012 mam najnowsze wersje wszystkich aplikacji i usług.

 • Najgłupsza reklama jaką widziałem. Wiadomo bez klikania co odkryła 😉

  https://uploads.disquscdn.com/images/e6514d1d8689c51a1a1d983d1bff053d4534c9c8a5661bfc81045771abb87bef.png

 • A czy najlepszym rozwiązaniem nie byłby telefon dual-boot z Windows 10 RS2 i androidem 7 na pokładzie? w sumie nawet samsung takie rozwiązanie opatentował więc to nie jest kompletna mrzonka…

  • Mobilny

   Dwa systemy w smartfonie, np. Windows 10 Mobile RS2 i Android Nougat 7.1, to świetny pomysł. Samsung opatentował ten koncept, ale być może z myślą o własnym systemie (kiedyś mieli Badę) i Androidzie, ponieważ zapewne zdają sobie sprawę, że Google nie przepada za Microsoftem, o czym może świadczyć choćby niska liczba aplikacji Google Inc. dla mobilnego Windowsa.

   • tridlle

    Niska liczba aplikacji wynika z faktu, że Windows 10 Mobile praktycznie nie istnieje.

    • Mobilny

     Na Windows Phone 8 i 8.1 Google też niechętnie pisało aplikacje. Wydali wyszukiwarkę Google, ograniczoną do minimum, która w rzeczywistości była wersją desktopową dostosowaną do mobilnego Windowsa.

     • tridlle

      Nie ma się co dziwić. Nim się sprzedaż Nokii rozkręciła ogłosili koniec marki, a potem i systemu.

 • Po doniesieniu o nowym kierunku Microsoftu – na biznes sprawdziłem jak działają aplikacje MS dla Office365.
  To faktycznie będzie dla nich całkiem nowy kierunek. Dobrze działa tylko SharePoint. Reszta ugrzęzła w 8.0 w formie niedokończonych, niedziałających zajawek (Admin, Portal, Skype, Yamer i reszta). Nie rozumiem co tam się u nich wyrabia…

 • Paweł Misiaszek

  Witam Wszystkich
  Muszę kupić dwa telefony (dla mnie i dla mamy), budżet w granicach 3000 zł, co lepiej wybrać:
  950 + 950XL
  czy np.
  Moto X Style + OnePlus3T
  a może coś innego?

  Seria 950 wyszła w IVtym kwartale 2015 z cenami 2500 i 3000 zł, a np. MOto X Style to to IIIci kwartał 2015 i cena 2300 zł, dzisiaj wszystko poleciało o jakiś 1000 zł, pytanie: Jaka jest (była) rzeczywista wartość 950 tki? Mimo wszystko mam wrażenie, że Lumia jest niedoceniana, bo można znaleźć porównania z OnePlus3 (IIgi kwartał 2016) i Microsoft wcale nie jest taką porażką jak się go maluje… Ale jakby nie patrzeć, OnePlus nie ma praktycznie żadnych negatywny opinii…

  http://allaboutwindowsphone.com/features/item/21508_Smartphone_head_to_head_Lumia_.php
  http://www.mgsm.pl/pl/katalog/oneplus/3/OnePlus-3.html

  Mama działała na jakimś starszym smartfonie LG, ja od 2006 roku mam Nokię 6030, więc będzie to mój pierwszy w życiu smartfon… Jestem w stanie wydać więcej, ale jednocześnie zależy mi na tym, aby sprzęt służył jak najdłużej. W związku z tym kwestia wsparcia systemowego jest równie ważna jak wytrzymałość telefonu. Stary telefon ładuję raz na tydzień i cały czas używam oryginalnej baterii. W 950tkach podoba mi się wymienna bateria czy obudowa telofonu, specyfikacja, optyka aparatu, jakość ekranu, wyposażenie, ale mam obawy co do systemu. Nie gram w gry, zależy mi na sprawnym przeglądaniu internetu (czytanie i oglądanie video), czasem nawigacja, słuchanie muzyki, przesyłanie zdjęć i video, smsy i rozmowy, mama używa jedynie Facebooka, ja praktycznie tylko gmail. Aha i mam jeszcze jedno pytanie: 950tka ma barometr – czy znajduje on praktyczne zastosowanie w pomiarze wysokości w górach?
  Czy myślicie, że przy zakupie dwóch 950tek można liczyć na rabat? 😀 Pozdrawiam

  • PRO3

   nie kupuj lumii. to porzucony projekt. nigdy nie wolno kupowac produktu, na którym nie zależy jego producentowi.

   • RS2_14977

    Sama Lumia została zamknięta ale system będzie nadal rozwijany i aktualizowany na tych urządzeniach, dla mnie zero problemu. W innych branżach również zdarzają się zamknięcia produktu, modelu a nadal ma on gwarancję itp. Teraz i tak wszystko to jednorazówki, czyli dwa trzy lata i zmiana na nowsze.

    • PRO3

     nikt nie mówi o braku gwarancji.

     • RS2_14977

      Gwarancja jest. System będzie rozwijany. Reszta zależy od preferencji, potrzeb, widzi mi się użytkownika. Jednak trzeba przyznać, że idąc w Windows na tą chwilę możne brakować aplikacji, a raczej dużego wyboru, więc i jakości tych aplikacji.

     • Chomiq

      System będzie rozwijany, ale nie masz gwarancji, że twoja Lumia otrzyma aktualizacje tego systemu. W przypadku Androida masz przynajmniej możliwość wgrania nieoficjalnego softu i w ten sposób ominąć ograniczenia producenta. W Lumii jesteś skazany na łaskę MS.

     • Nie prawda. Niedopuszczone telefony do aktualizacji W10M również mogą wgrać najnowszą wersję systemu. Poradnik jest dostępny na XDA.

     • Chomiq

      Jeden kij, bez kombinowania nie dostaniesz update’u jak MS odetnie.

     • Czyli dokładnie tak samo jak w Androidzie więc Twoje powyższe porównanie nie udało się.

     • RS2_14977

      Niżej wyjaśnione ;). Ale myślę, że jak otrzymam pełne RS2 to będę wystarczająco zadowolony. To co jest teraz jest ok, chodzi o to aby chodziło ogólnie jeszcze lepiej, włącznie z continuum.

   • V3

    Nie czarnowidź 🙂

    • PRO3

     w ten sam sposób odradzam nexusa. on również został porzucony. warto za to kupować produkt, który odniósł sukces. 😉

     • V3

      Nie ma tak zle 🙂 Jesli dopasuje sie pod siebie smartfona – to spokojnie Windows 10 mobile wystarczy.
      Nie ma sie co opierac na marketingowych informacjach 🙂

     • PRO3

      no włąśnie nie opieram się na marketingu. 😉 gdyby tak było, to kupiłbym lumię. 😉

     • V3

      Hmm 🙂 a ja zawsze myslalem ze Lumia miala slaby marketing 🙂

     • PRO3

      masa reklam, oblepione miasto, TV, blogi. może u nas to nie było, aż tak widoczne, ale Niemcy ociekały reklamami. 😉
      zresztą nie tylko lumii. kiedy byłem latem w Monachium, to myślałem, że całe miasto zostalo kupione przez Microsoft. 😉

     • V3

      Haha a to zwracam honor. W Monachium nie bylem, a w moim rejonie – ta reklama byla dosc skromna. Za to Samsunga wszedzie pelno 🙂

      Ps. Miales racje, co do „dziwacznosci” wielu userow tutaj. Nie rozumiem na kiego grzyba, jak komus nie pasuje system czy urzadzenie to z uporem maniaka z niego korzysta, zamiast zmienic, i opowiada jakies negatywne najczesciej bzdury (takie niepotwierdzone merytorycznie, tylko na zasadzie „Bo Tak”). Im dluzej tu jestem tym coraz wiecej takich ludzi widac. Juz obecnie merytoryczna argumentacja – nazywana jest fanbojstwem, urojeniami i czekaj czekaj „sekta – ktorej wszystko dziala i sie nie zawiesza” 😀 O co tutaj chodzi 🙂

     • PRO3

      Wszystko było oblepione reklamami Surface. 😉

      No wiesz, ja też sie czasem z kimś poprztykam, więc nie rzucę kamieniem. 😉
      Co prawda mobilnie jestem juz w innym świecie, ale zawodowo siedzę na windzie, więc mam spojrzenie z obydwu stron.

      ja jeszcze pamiętam wojny atari/commodore. szkoda, że nie było wtedy internetu. 😉

  • twojej mamie wystarczy lumia 735 z windowsem 8, będzie zadowolona, dla siebie weź 950, barometr pokazuje jedynie ciśnienie nic więcej

  • Rutra

   Osobiście mam 950 i mogę polecić. Nie mam żadnych problemów ze stabilnością, czy tymi nieszczęsnymi kafelkami. Mimo, że nie jest to telefon z metalową obudową jakość wykonania ma lepszą niż wiele innych smartphonów w tej cenie. Co do wsparcia telefonu to uważam, że porzucenie przez ms seri x5x byłoby ostatnim wizerunkowym strzałem w stopę, ale nie jestem w stanie przewidzieć przyszłości.

   • Grzegorz

    Ja też

 • …nawiasem to dość niespotykane, że konkurencja praktycznie nie reagowała na dziwny taniec Microsoftu po rynku telefonów. Myślę że i Apple i Google w osłupieniu obserwowali jak MS sam zaplątuje się we własne kalesony. Nie musieli nawet ruszyć palcem żeby upadł.

  • DarkKnight

   Ja myślę, że to była ich strategia jest takie powiedzenie cicha woda brzegi rewie. Po co 100% iść w mobile jak narazie jest zdominowane przez innych, a nie będziesz wiedział jak MS wprowadzi takie zmiany, że kupisz znowu ich telefon już w stabilnej wersji windowsie ;). Kilka telefonów miałem w rękach i powiem ci że jakość wykonania lumi jest bardzo dobre. Teraz jak bym miał kupować to wybrał bym średniej półki Surface jak będzie ;).

  • Chomiq

   Chłopaki otwierali szampana za każdym razem gdy MS zapowiadał „rewolucję”.

 • lukasz s

  Microsoft chyba dąży do tego żeby wm10 był ekskluzywnym systemem z wąską grupą wytrwałych użytkowników. Mnie chyba tam nie będzie. Straciłem zaufanie do tej firmy.

 • kojj

  Zamieniłem lumie 950 na starego już iPhona 5s i nie żałuje. Szybkość działania jak za czasów 8 plus te animacje, które dają sama przyjemność z korzystania z telefonu. Nie rozumiem dlaczego 10 została tak wykastrowana z czegoś co było największym atutem tego systemu. 950 na 8.1 to by było cos.

  • V3

   Czyli z czego dokladniej, bo nie bardzo rozumiem 🙂

   • kojj

    A o czym pisze ?

  • zamieniłeś 950-tkę na ekran 640 x 1136 px (4,00″) z aparatem 8 mpx… można i tak, to już by taniej wyszło kupić używaną lumię 930

   • kojj

    Super rada. Używana 930 z padnięta bateria lub mikrofonami od 10. Do tego dochodzi pozostanie przy niewspieranym trupie bez szansy na aplikacje. To już lepiej zaproponuj Nokię 808… tez, trup z lepszym aparatem i wyświetlaczem.

 • Terki

  Jeżeli chodzi o powiadomienia ze Skype to autor się chyba myli, mam Lumie 640 z Windows 10 Mobile w oficjalnym wydaniu, oraz ustawiony język polski i mam wszystkie powiadomienia z tej aplikacji.

  • RS2_14977

   Ale chyba na ekranie blokady i na GS? A chyba brak na pulpicie?

   • Terki

    Kafelek ma jedynie durną gwiazdkę, to jedyny mankament powiadomień ze Skype

    • RS2_14977

     U mnie nie ma na kafelku, jedynie widzę podgląd na glance screen 😉

     • Terki

      Taki to system u jednych niedziałają jedna funkcje u innych inne, nie ma tu reguły 🙁

     • RS2_14977

      Ja z reguły mam więcej szczęścia 😉

 • Bartłomiej Broda

  Mi się wydaje, że MS prawdopodobnie szykuje coś wielkiego i Surface Phone naprawdę może być przełomowy, a co za tym idzie nowa kompilacja systemu będzie musiała działać tak stabilnie i szybko jak miało to miejsce w WP8.1 (wzbogacona o nowe niespotykane funkcje). Korporacja z Redmond już zapewne doszła do wniosku, że dmuchanie balona z którego zaraz może ulecieć powietrze niema sensu, więc wolą nic nie obiecywać tylko w spokoju wszystko dopracować do „tu pokuszę się o słowo” perfekcji i kiedy wszystko będzie już gotowe wtedy zapewne poinformują o tym na jakiejś oficjalnej konferencji. Skoro nie pożegnali się z WP i dalej go rozwijają to jest dla mnie znak iż można się spodziewać czegoś wielkiego tudzież dobrego z Ich strony.

 • Piotrek

  Najpierw narzekasz że opóźnienie wydania w10m później że za wcześnie, system na smartfonach z 512MB nie działał dobrze ale rozumiem że liczą sie cyferki, ms nie podąża drogą google bo nie google aktualizuje sprzęty tylko producenci sprzętu…

  • pielejac

   Największym nieporozumieniem było odcięcie telefonów 820, 920 i wyższe od Insidera, ponieważ są to telefony z dużo lepszą specyfikacją od 640 czy 735 i TH2 pomimo tego że był fatalnym systemem to na 820 działał dużo sprawniej.