Dlaczego Microsoft nie umożliwia zapisywania map na karcie pamięci?

Wczoraj otrzymałem wiadomość od naszego czytelnika Maćka, który opisał swoje rozczarowanie związane z brakiem możliwości zapisywania map na karcie pamięci w telefonie z systemem Windows Phone. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu problemowi i spędziłem wczoraj nieco czasu próbując znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Microsoft nie umożliwia zapisywania map na karcie pamięci.

Bezpłatna nawigacja offline

Telefony z systemem Windows Phone zostały wyposażone w bezpłatną nawigację Here Drive+ zakręt po zakręcie dla ponad 190 państw z całego świata. Co więcej możemy korzystać z nawigacji w trybie offline a to oznacza, że nie musimy mieć stałego połączenia z Internetem w trakcie jazdy samochodem.

Korzystam z nawigacji jedynie w Polsce a to oznacza, że mapy w moim telefonie zajmują około 400MB. Problem zaczyna się pojawiać kiedy chcemy pobrać więcej map a nasz smartfon nie posiada zbyt dużej ilości wbudowanej pamięci dostępnej dla użytkownika. W tym wypadku wystarczyłoby przenieść mapy na kartę pamięci. Niestety nie mamy takiej możliwości.

Lumia storage check beta?

Nokia w 2013 roku udostępniła aplikację o nazwie Kontrola pamięci, dzięki której użytkownicy mogli sprawdzać szczegóły dotyczące zużycia pamięci. Równolegle była dostępna ta sama aplikacja w wersji beta o nazwie Lumia storage check beta, która umożliwiała dodatkowo zapisywanie map na karcie pamięci. Była to jedyna możliwość na odzyskanie miejsca w pamięci telefonu.

Lumia storage check beta

Niestety Microsoft zakończył publikację aplikacji Lumia storage check beta a dodatkowo zablokował ręczną instalację tej aplikacji w przypadku kiedy chcielibyśmy zainstalować aplikację bezpośrednio z pliku instalacyjnego XAP.

Aplikacja Czujnik pamięci umożliwia przenoszenie aplikacji na kartę pamięci

Microsoft wprowadził aplikację Czujnik pamięci do telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Dzięki tej aplikacji możemy przenosić aplikacje oraz ich zawartość na kartę pamięci. Pomimo przeniesienia aplikacji Here Drive oraz Here Maps na kartę pamięci mapy pozostają w pamięci telefonu. Nie pomaga próba usunięcia map oraz ich ponowne pobranie.

A jednak to możliwe!?

Dlaczego zatem Microsoft nie udostępnia możliwości zapisywania map na karcie pamięci? Niestety nie znalazłem żadnej oficjalnej informacji w tym temacie ale z pewnością nie są to ograniczenia sprzętowe a tym bardziej programowe. Dobrym przykładem jest telefon Lumia 530, który w standardzie posiada możliwość zapisywania map na karcie pamięci.

Przeglądając różne tematy w Internecie dotyczące zapisu map na karcie można trafić niejednokrotnie na poradniki dotyczące odblokowywania telefonu, dzięki któremu możemy modyfikować rejestr systemu. Jak się okazuje wystarczy zmienić trzy wartości w rejestrze aby mapy były pobierane na kartę pamięci. Instrukcje dotyczące odblokowania oraz przenoszenia map na kartę znajdziecie na Forum. Niestety nie każdy ma czas i ochotę na to aby odblokowywać telefon oraz ryzykować ewentualne problemy jakie mogą wystąpić w trakcie tego procesu.

Każdy telefon z systemem Windows Phone jest gotowy na to aby zapisywać mapy na karcie pamięci. Niestety z niewiadomych przyczyn Microsoft nie chce udostępnić tej funkcjonalności dla użytkowników.

Kiedy pojawi się możliwość zapisu na karcie SD?

Ratunkiem może okazać się system Windows 10 Mobile, którego premiera zbliża się wielkimi krokami. Na tę chwilę system ten również nie umożliwia pobierania map na kartę ale istnieje duża szansa, że taka opcja zostanie dodana w finalnej wersji systemu.

Głosujmy!

Jedyne co możemy zrobić w tym momencie to oddać nasz głos na forum User Voice. Pamiętajcie, że każdy głos się liczy. Na tę chwilę pomysł ma blisko 4000 głosów i stale rośnie. Ile jeszcze głosów musi otrzymać? Tego niestety nie wiemy ale zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony User Voice i oddania swojego głosu.