Czym jest standard 4G LTE i jak można z niego skorzystać?

Operatorzy komórkowi wciąż rozbudowują i ulepszają swoją infrastrukturę techniczną, a wiele urządzeń Lumia wyposażonych jest w standard 4G LTE. Ale czym właściwie jest LTE i jak można z niego skorzystać?

Skrót LTE oznacza “Long Term Evolution” [Długotrwała ewolucja]. To bezprzewodowa szerokopasmowa (4G) technologia rozwijana przez grupę przemysłową Third Generation Partnership Project (3GPP).

Operatorzy tacy jak Play czy Orange oferują usługi w standardzie 4G i 4G LTE i powoli wypiera on sieci 3G (trzeciej generacji). Prędkość transferu danych może być różna w zależności od zasięgu i operatora.

W ostatnim raporcie przygotowanym przez Open Signal można znaleźć informację, że prędkość pobierania danych w przypadku 4G LTE jest ponad pięć razy szybsza niż w przypadku 3G i że jest to ogromny krok do przodu w bezprzewodowym przesyle danych. Ta zaawansowana technologia jest obsługiwana przez nowe telefony Lumia 640 LTE i Lumia 640 XL LTE orez inne smartfony Lumia, takie jak Lumia 635, Lumia 830, Lumia 925, Lumia 1020, Lumia 1520 oraz Lumia 735.

Mówiąc prościej – z telefonem Lumia wyposażonym w 4G masz dostęp do płynnego streamingu wideo oraz możesz korzystać z zaawansowanych gier online. Telefony obsługujące 4G LTE oraz ich ceny możesz sprawdzić na tej stronie.

Warto również wiedzieć, że smartfony Lumia mają możliwość zmiany na „najwyższą szybkość połączenia” – by lepiej dopasować się do potrzeb klientów i usług oferowanych w danym regionie.

Na przykład w Indiach przeciętny właściciel telefonu komórkowego korzysta z transmisji danych 2G, choć osoby w niektórych stanach mają dostęp do 4G. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, połączenie przez 4G jest znacznie bardziej popularne.

Niezależnie od sieci lub planu z którego korzystasz, możesz wybrać prędkość połączenia. W menu Ustawienia wybierz „komórkowa + SIM”, a następnie „3G lub 4G”, w zależności od telefonu.

W ciągu najbliższych kilku lat może być dostępne szybsze połączenie 5G. W zeszłym miesiącu naukowcom z Centrum Innowacji 5G z Uniwersytetu Surrey (5GIC) udało się osiągnąć rekordową prędkość jednego terabita na sekundę (Tbps) podczas testowania transmisji danych. Szef 5GIC stwierdził, że ma nadzieję, iż technologia 5G stanie się dostępna już w 2018 roku.

Źródło: Społeczność Microsoft Mobile via Lumia Conversations