Czy Windows 10 Mobile to martwy system?

Microsoft oficjalnie potwierdził, że nie będzie wprowadzał żadnych nowych funkcji do systemu Windows 10 Mobile a spora część deweloperów zakończyła rozwój swoich aplikacji lub też wycofała je ze sklepu Microsoft. Z drugiej strony wsparcie techniczne w formie łatek bezpieczeństwa będzie aktywne jeszcze przez wiele miesięcy a część deweloperów w dalszym ciągu aktualizuje swoje aplikacje.

Użytkownicy telefonów z systemem Windows 10 Mobile nie powinni mieć żadnych złudzeń. Rozwój systemu został wstrzymany a ostatnie aktualizacje zbiorcze pojawią się pod koniec przyszłego roku. Mimo wszystko sporo osób w dalszym ciągu korzysta z tego systemu co dostrzegają niektórzy deweloperzy jak i sam Microsoft. Amerykanie udostępniają w dalszym ciągu aktualizacje aplikacji oraz poprawiają bezpieczeństwo telefonów udostępniając comiesięczne, zbiorcze aktualizacje systemu operacyjnego. Daty końca wsparcia technicznego dla poszczególnych rozgałęzień Windows 10 Mobile znajdziecie w tym artykule.

Czego użytkownicy mogą jeszcze oczekiwać?

  • Comiesięcznych zbiorczych aktualizacji poprawiających bezpieczeństwo.
  • Aktualizacji aplikacji Microsoft.
  • Aktualizacji aplikacji niektórych deweloperów.

Na co użytkownicy nie mogą już liczyć?

  • System nie otrzyma już żadnych nowych funkcji ponieważ jego rozwój został wstrzymany.
  • Zabraknie nowych funkcji w aplikacjach od niezależnych deweloperów.
  • Nie pojawią się już żadne nowe telefony z mobilnym systemem Windows 10.

System umiera, ale jeszcze nie jest martwy. Microsoft poczynił jednak wielki wysiłek tworząc modułowy system Windows 10 z elastyczną powłoką, dzięki której możliwe będzie zbudowanie telefonu z pełną wersją systemu. Byłby to godny następca mobilnej wersji systemu, ale niestety nie mamy żadnej pewności czy kiedykolwiek powstanie telefon wyposażony w system Windows 10.