Czy Windows 10 Mobile 14393.5 nadaje się do publikacji?

Ostatni tydzień to spore zamieszanie wokół Aktualizacji Rocznicowej. Anniversary Update został czasowo odroczony, a Dona Sarkar zajęła się jakże naglącą potrzebą wsparcia weteranów wojennych i walką z bezdomnością w ramach projektu A przy tym kilkoma wojenkami na twittterze, które nieco odbrązowiły jej wizerunek. Ale nie o tym będziemy pisać.

Zadajemy sobie bardziej poważne pytanie: Dlaczego build 14393.5 nie został udostępniony dla telefonów z Windowsem 10 Mobile? Można też zapytać co robi ekipa Insider i dlaczego nie udostępnia testerom kolejnych buildów skoro w wewnętrznych testach od czasu 14393.5 pojawiły się kolejne kompilacje: 10 (udostępniona jako obowiązkowa aktualizacja w dniu AR z iteracji .0), 17, 31, 33, 50, 51 a przed dwoma dniami już .67! Microsoft testuje RS1 w wersji 67 a insiderom łaskawie udostępniono wersję 5. Od czego jest program Windows Insider jak nie od testowania buildów? Kapryśna Dona strzeliła focha?

Odpowiedź oficjalna na postawione wyżej pytanie brzmi: aktualizacja AU podobnie jak W10 ma charakter falowy, po to by nie obciążać serwerów i pojawi się nieco później…, tak jakby garstka telefonów z systemem mobilnym mogła w jakikolwiek sposób wpłynąć na obciążenie serwerów Microsoftu. Czy ktoś w to wierzy?

Moim zdaniem odpowiedź jest prozaiczna. Prosta do bólu, co widać zresztą poniekąd po wersji pecetowej. Aktualizacja Redstone 1 nie została po prostu ukończona w terminie, testowane kompilacje nie działają tak jak powinny a oprogramowanie nie jest do końca gotowe na premierę nowej wersji systemu. Swoją drogą, gdyby Microsoft przedstawił taki komunikat społeczność Windows Mobile byłaby znacznie bardziej wyrozumiała. Ok, są błędy, zdarza się. Dzięki za szczerość. Czekamy w takim razie na nowe kompilacje. MS wybrał po raz kolejny drogę krętactw i braku sensownej komunikacji ze społecznością. Na pytanie jednego z zachodnich redaktorów, kiedy dokładnie nastąpi premiera bo entuzjaści nie mogą się już doczekać, Sarkastyczna Dona twitnęła, że entuzjaści mają już AU w insiderze, czyli że niby nic nowego nie dostaniemy, a jak komuś się śpieszy to niech sobie wgra Insidera.

Skoro więc system w wersji 14393.5 ma być udostępniony jako Aktualizacja Rocznicowa to czy faktycznie się do tego nadaje? Z jednej strony tak. System działa szybko i stabilnie, działa ewidentnie szybciej od TH2, zniknęło szereg błędów, które występowały od wielu już kompilacji TH2, bateria trzyma tak jak powinna.

Z drugiej jednak strony całość jest nadal niedopracowana.

 • Outlook, Messenger czy Twitter raz wyświetlają, raz nie wyświetlają informacji na żywych kafelkach. Podobnie jest z Pogodą, ale ta również na TH2 działa tak jak chce i raz pokazuje, raz nie pokazuje aktualnych danych na kafelku.
 • Nowy Facebook Beta w centrum powiadomień nie prezentuje treści komentarzy tylko dane osoby, które komentuje…
 • Skype jest nadal w formacie Preview. Nowe wiadomości nie pojawiają się w formacie push w centrum powiadomień. Zamiast ilości powiadomień mamy gwiazdkę. W wersji pecetowej dodatkowo główny przycisk „rozpocznij konwersację” tworzy Czaty bez tytułu, które zaśmiecają jedynie historię konwersacji i nie da się ich usunąć.
 • Praktycznie żadna z aplikacji nie wdrożyła formatu chaseable live tiles co w przypadku kanałów informacyjnych MSN (Wiadomości, Sport, Finanse) powinno być obowiązkowe, bo to te kafelki najbardziej irytują swoimi wiadomościami.
 • Edge potrafi się zawiesić w trakcie wczytywania strony.
 • Usuwanie kilkunastu aplikacji z pamięci jest jeszcze bardziej irytujące, tak jakby nie szło zrobić jednego przycisku „usuń wszystkie”.
 • Nowe wersje Map czy Aparatu dalej pozostają w kanale Fast.
 • Błędy regionalne, dotyczące jęz. polskiego czy czeskiego są olewane i z wielkim trudem przedzierają się do świadomości developerów (tak, dialer dalej nie widzi polskich znaków przez co wybranie słowa Gwóźdź graniczy z cudem)
 • Iris nadal pozostaje w stanie bety.
 • RS1 działa niestabilnie na części telefonów, głównie tych słabszych. Widać to zresztą po komentarzach.

Wszystko się przeciąga. Przełożenie premiery AU dziwnym trafem nałożyło się też z problemami w logowaniu do konta google u niektórych osób. W zasadzie lepiej, że się przeciąga niż miało zakończyć problemami przy aktualizacji.

W przyszłym tygodniu mamy pierwszy po premierze AU „aktualizacyjny wtorek” – Patch Tuesday. Systemy stacjonarne otrzymają kolejną zbiorczą aktualizację, być może z numerkiem w okolicach 50-tki. To dobra okazja do wyrównania numeracji i uruchomienia procesu aktualizacji w kanale mobile. A nawet jeśli tak się nie stanie to mam jedną radę: nie irytować się bo nie ma czym. Życie nie toczy się wyłącznie wokół buildów i kompilacji. To czy AU pojawi się tydzień wcześniej czy później niczego nie zmieni. Moim zdaniem dużo ważniejsze jest to, by AU ukazało się w jak najbardziej dopracowanej formie i z dopracowanymi aplikacjami a nie jako kolejna wersja beta systemu.

A jakie jest wasze zdanie?

PS Core Insider sugeruje, że w ten wtorek zamiast AU otrzymamy TH2 w wersji 545:
10.0.10586.545.th2_release.160802-1857 is the next Patch Tuesday build.

PS2 Portal Windows Central twierdzi, że Anniversary Update zawita w niebrandowanych telefonach już w ten wtorek, a w pozostałych tydzień później: Tuesday, August 9th is the planned release date for the Windows 10 Mobile Anniversary Update for open-market Windows 10 Mobile devices.

 • Piotr

  Dokładnie to samo mógłbym powiedzieć Krzysztofie.
  Ważne, żeby wszystko było dobrze i stabilnie. Jak najszybciej.
  Przecież ta platforma naprawdę ma spory potencjał.

  • najbardziej mnie wkurza brak wdrożenia funkcji chasaeble, którą dotąd zauważyłem tylko w JEDNEJ i to nie systemowej aplikacji ….

 • coś w tym jest bo coraz więcej osób pisze o problemach z AU: http://www.neowin.net/news/many-users-are-reporting-freezing-problems-with-pcs-after-windows-10-anniversary-update ja jednak wolę poczekać z dwa tygodnie i mieć bardziej dopracowany system

  • u mnie poszło bezboleśnie, irytują za to podwójne powiadomienia zarówno na pc jak i na komórkach

   • Robert Kula

    Mnie też. Za każdym razem kiedy załoguję się na laptopie to milion powiadomień z poczty, fejsa, kalendarza (oczywiście dawno odczytane i skasowane na mobilu) :/

    • nie tyle to samo co na mobile co PODWÓJNE treści na pececie, powiadomienia są zdublowane na tym samym urządzeniu

     • Robert Kula

      A to takich objawów nie mam

   • RDF3

    Zapomniałem odpiąć dysk USB od PC i AU rozwaliła jego formatowanie. ;)) Przezabawne/

 • lynx79

  U mnie jak na razie jedyną „niedogodnością” jest sklep w wersji angielskiej. Ma ktoś podobnie i wie jak zrobić by był po polsku?

 • Przy okazji, Outlook w wersji 17.7167.40658 zaczął normalnie pokazywać żywe kafelki…

  • marcin640LTE

   Niestety. To nie jest prawda. Nadal mam problem z żywymi kafelakmi. Ale wystarczy zmienić rozmiar na średni i na duży i jest w miarę ok. Nadal uważam to jako błąd.

   • jak to nie jest prawda skoro na moich dwóch telefonach outlook działa poprawnie? Zmiana rozmiarów nic u mnie nie zmienia, wszystko działa poprawnie. Jak widać wszystko zależy od rodzaju telefonu…

    • marcin640LTE

     Są trzy prawdy. Nieprawda, prawda i gó. prawda. Skoro nadal mam problem, to jest właśnie ta ostatnia. A teraz serio, nadal jest problem, choć jest coś naprawiane i działa coraz lepiej. Dlaczego wstrzymali aktualizacje? Myślę, że za tydzień powinno być ok. Oczywiście po następnych aktualizacjach.

     • Robert Kula

      A masz RS1 czy TH2? Bo to mi przypomina problemy ze starszych wersji na TH2, że kalendarz nie wyświetla daty… Spróbuj ewentualnie odpiąć kafel, uruchomić ponownie telefon i z powrotem przypiąć

     • Mobilny

      W przypadku TH2 w kalendarzu wystarczy zapisać wydarzenie o dowolnej nazwie, np. „ok”, następnie wyjść z kalendarza, zaczekać aż kafelek się odświeży i pojawi się na nim data, po czym wrócić do kalendarza i usunąć zapisane wydarzenie.

     • marcin640LTE

      Mam od samego początku RS. Kafelek kalendarza można prosto naprawić, wystarczy na chwilę go zmniejszyć i powiększyć i jakiś czas jest ok. Nie trzeba żadnych restartów itp. Ale czekam na naprawienie tego. Ważne, że wreszcie działa kopiowanie z Outlook :). Przy okazji, jest tutaj dużo fanów androida więc może ktoś jest zaineresowany kupnem telefonu Huawei P8 Lite? Stan idealny. Od początku folia na przodzie i tyle, żadnej ryski. Również noszony w pokrowcu. Gwarancja rusza od maja tego roku. Jednak zostawiam 640.

    • marcin640LTE
   • Lumia 930. U mnie też Outlook zaczął działać.

    • marcin640LTE

     U mnie Outlook działa od roku. Bez tego bym nie używał telefonu.

   • Robert Kula

    Działa u mnie normalnie, dwa maile i kafel żyje i przewija. Czekam na update facebooka żeby się zaczął synchronizować. Pamiętam, że pierwsze wersje facebooka od ms dla win10 też miały z tym problem.

    • Robert Kula

     I zrzuty

 • Konrad

  Na mojej Lumii 635 jedybym problemem i zarazem najbardziej denerwującym jest ten pasek nawigacyjny. Zasłania on praktycznie każde menu w aplikacjach, typu Messenger, Facebook, czy też w aplikacji systemowej Wiadomości i w tej aplikacji również przez ten pasek nawigacyjny mam problem z odpisaniem na jakąkolwiek wiadomość, poprostu nie mogę wejść w pole tekstowe bo go nie widać,. Jest to niezwykle drażniące, a także pojawił sie z obrotem ekranu podczas oglądania filmów na YouTube. Przestał on działać ,Soft Resety, ponowne restary telefonu i żadnej poprawy.

  • a nie masz opcji skalowania ekranu? powinno pomóc

   • Konrad

    Właśnie wielokrotnie próbowałem tej opcji i powiem tyle. Przy skalowaniu 150% jest jeszcze możliwość np. w Messengerze zobaczenia połowy tego menu, a w Wiadomościach w ogóle go nie widać. Natomiast przy skalowaniu 125% w Messnegerze menu całkowicie jest zakryte przez ten pasek, a w Wiadomościach bez zmian przy takim skalowaniu.

   • Konrad

    Trzykrotnie zgłaszałem Feedback odnośnie tego błędu, ponieważ występuje on jedynie na RS1 a na TH2 jest spoko i teraz na nim siedze. Również pisałem o tym na Twitterze do Dony lecz żadnej odpowiedzi nie otrzymałem.

    • napisz do @aakash006sharma na twitterze

     • Konrad

      Okej dzięki ? spróbuje

     • Robert Kula

      Albo do @WindowsInsider na twitterze. Mi raz odpisali i podziękowali za wiadomość. Zapytali tylko czy zgłosiłem to w centrum opinii

     • Konrad

      Pisałem również do WindowsInsider lecz odpowiedzi nie otrzymałem ? teraz oczekuje na odpowiedź od @aakash006sharma

  • marcin640LTE

   Wiedziałem. 🙂 Pisałem o tym s opiniach.

 • Tymczasem pojawiły się kolejne aktualizacje: Gadżety, Kontakty, Line, Mapy Windows, Ceneo, Twitter…

  • Robert Kula

   Chyba w oficjalnym bo na RS1 nic. Dzisiaj (wczoraj) tylko Aparat. Reszta wcześniej. Wykrzacza mi się Disqus :/ Ładowanie… I ekran główny. Reinstalka nie pomogła…:|

 • Marcin

  – żeby wyłączyć Bt trzeba włączyć tryb samolotowy
  – latarka nie działa podczas ladowania telefonu
  – czasami nie działa czujnik obrotu, pomaga reset
  – przybliżanie zdjęcia wysypuje cala galerie…
  – mapy gubią zasięg, wyszukiwanie lokalizacji potrafi trwać wiecznie ogólnie dramat
  – wysyłanie zdjęć i ich przeglądanie w mesengerze jest nie możliwe bo go zwyczajnie wywala
  – podczas ładowania telefon przychodzi w tryb grzejnika
  – Czasami zrobione zdjęcie nie zapisuje się
  – Grove ….. Czasami żeby zwiększyć głośność trzeba podświetlić ekran lub go odblokować
  – Zdarza się, że pc nie wykrywa tel, pomaga reset
  – kij do zdjęć uruchamia odtwarzacz muzyki zamiast robić zdjęcia

  Mam już dość to ostatnie chwile z lumiia. 8.1 był hitem bo wszystko chodziło płynnie i stabilnie. Nie lubilem androida przez komunikat ,,alikacja xx przestala działac” w 10 wywala mnie z aplikacji 10-15 razy dziennie. Syf i km mułu trzeba czekać na rs5

  • zapomniałeś napisać jaki masz telefon i jaką wersję systemu

   u mnie nie ma żadnego z powyższych błędów

   • RDF3

    Opisane problemy z aplikacja zdjęcia mam też na PC.

   • Wolfi

    No właśnie. Pisanie o błędach nie podając na jakim sprzęcie trochę jest bez sensu.

   • Marcin

    Telefon lumia 640 lte
    Wersja systemu 14393.5.

    Wiem, że niektórym wszystko działa super i się z tego niezmiernie cieszę, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia. Odpisując na ten komentarz przez 30s nie mogłem wysunąć klawiatury do pisania – kolejny nieopracowany element. Co do hr robię co kilka aktualizacji. Prawda jest taka, że początkowo wszystko chodzi super i z czasem się zaczynać sypać. Tym właśnie charakteryzuje się doby system nie zamula! Po hr nawet symbian śmigał przez kilka tygodni bez zwiechy.

  • ViktusYT

   ja nie mam żadnego błędu poza latarką, spróbuj zresetować telefon do ustawień domyślnych

  • RDF3

   W10 to taki przypudrowany Frankenstein, – zlepek rożnych pomysłów, bibliotek, technologii Tupniesz mocniej i rozlatuje sę w pył. 😉

 • Robert Kula

  A ja to mam w nosie całą AR, bardziej mi zależy na kooperacji M$ z Insiderami, czyli skoro chcą żebyśmy zgłaszali błędy to niech do cholery je poprawiają i dają testować nowe kompilacje. Nie musi być RS2, RS1 nie jest idealny więc nowa rewizja też będzie ok. Byleby coś się działo…

 • Jarek

  A mialo być tak pięknie 🙁 Z tego co mowi Dona wychodzi na to, ze caly Winows Mobile to jeden wielki Insider i każdy kto chce mieć go aktualnego musi być testerem ☺

 • RDF3

  Dobrze napisane Krzysztofie. 😉
  Z tym, że W10 na PC, to też beta.
  Mam z nia masę kłopotów (programy wysypują się). Włącznie z tym, że system potrafi nagle i bez widocznego powodu, wykręcić procesor na 100% (i wiatraki) strasząc domowników. 😉

  • Daniel Orzanowski

   Mi th2 działał dobrze ☺ po au wszystko się sypie

   • Foldex

    U mnie pojawił się nowy ciekawy objaw – na TH2 po uśpieniu komputer można było wznowić w 2-3 sekundy. Teraz po tym AU komputer usypiany po jakiejś godzinie po prostu się wyłącza… A włączenie zajmuje naprawdę sporo czasu – od kliknięcia włącznika do kompletnego załadowania systemu mija nawet i 30 sekund. Wcześniej max 15.

    • Daniel Orzanowski

     Najlepsze że windows 8 na ssd włącza się 5 sekund a 10 na au 11

     • to jest błąd aktualizacji, u mnie 8.1 startował 11 sekund a TH2 5, RS1 podobnie

  • najwięcej problemów jest a antywirusami, które potrafią zablokować w W10 wifi…

   • RDF

    Dlatego nie używam żadnych programów antywirusowych, „polepszaczy”, „czyścicieli rejestrów” i innych wynalazków. 😉 Regułą jest, że niczego nie naprawiają, a jedynie rozwalają system.

 • Terki

  Jestem pewien że we wtorek zobaczymy kolejny build TH2, to jak bardzo M$ leci sobie w kulki z użytkownikami zaczyna sięgać zenitu, pare ładnych lat broniłem tej platynowy, ale ostatnio naprawdę mnie wkurzyli (nie tylko zwlekaniem z AU, blokowanie pakietu Office to przesada! Dali klucz na PC jako prezent przy zakupie telefonu a teraz blokują! Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera!!!)

  • W jaki sposób blokują?

   • Terki

    Wyłączają wszystkie funkcje, możliwy jest jedynie podgląd i drukowanie dokumentów, o edycji można zapomnieć. Żądają wykupienia subskrypcji

    • jak masz (mailowy) dowód zakupu to zgłoś to do MS, u mnie klucz działa bez problemu

     kupiłeś (ze zniżką 100%) – masz prawo do reklamacji i gwarancji działania 12 m-cy

     • Terki

      Jeśli 12 miesięcy to faktycznie mogli mi wyłączyć, zwracam w tej kwestii honor.

     • Office 365 to abonament na 12 m-cy.

     • Terki

      Faktycznie, znalazłem maila. No cóż będę musiał wrócić do pakietu 2007

 • Daniel

  A nie mogli najpierw w 99% ukończyć th2 zanim wydali (lub nawet zaczeli robić) rs1? Wtedy było by prawdopodobieństwo łatwiej i lepiej…

 • Krystian

  Bardzo ciekawy artykuł, zgadzam się z tobą w zupełności. Pewnie tak jest że nie wyrobili się w czasie jak zwykle w sumie, księżniczka Donna walnęła focha no i nie ma nic.
  No dużo już nie brakuję, tylko pewnie nie ma komu tego naprawić, pozostaje nam czekać ,może we wtorek będzie coś nowego..

  • Jack Tamer

   No jasne, że nie ma komu bo 3 studentów, którzy tworzą W10M, wyjechało na urlop.

 • Przede wszystkim nich niech zmienią nazwę Anniversary Update. Jakie rocznicowe, jak po rocznicy. Ba, rocznica w ogóle przypadała na koniec lipca, nie 2 sierpnia. Sądząc po błędach, jakie ludzie zgłaszają, znów to była woda, cukier i marketing – jak to mówią. RS1 Mobile może i jest fajny, ale ma błędy. Kafelki i synchronizacje to prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej. Teraz zauważyłem, że na następny dzień gaśnie ikonka budzika znajdująca się przy zegarku na zablokowanym telefonie. Tzn. ustawiam budzik i ikonka jest cały czas, ale jak już wstaję rano przed budzikiem, to ikonki nie ma, jakby nie było budzika. Nie zdziwię się, jak zaśpię przez tych opierdalaczy w MS. To jest taka firma, liczy sobie tylu pracowników, że już dawno powinniśmy mieć na smartfonach RS3, a w Insiderze RS4. Jeszcze olewają ludzi. Wszyscy Insiderzy na całym świecie powinni solidarnie zrezygnować z Windows Insider, przynajmniej na jakiś czas, bo MS w żaden sposób nie szanuje ludzi.

  • Mariusz-L535

   Aktualizacja rocznicowa dla mobile przypadalaby na marzec 2017 :p bo o ile mnie pamiec nie myli, dopiero w marcu br. dali th2

   • W sumie racja. W takim razie niech Microsoft nie myśli wydać RS1 wcześniej 😉 a tak na serio, TH2 i teraz RS1 mają tyle błędów, że RS1 to na pewno powinno ujrzeć światło dzienne w 2017.

 • Sebastian H

  Wg mnie insider spowalnia rozwój wm10. Gdyby dzialali wg swoich pomysłów i przemyśleń wydając gotowe aktualizacje nie mieszając w to milionów ludzi ze swoja wizja wm. System byłby bardziej kompletny i spójny. A tak chcieli zainteresować ludzi mobilnym windowsem poprzez insidera i wyszło jak wyszło.

  • coś w tym faktycznie jest… pytanie tylko czy insider ma jakikolwiek wpływ na ich działania

 • largi

  Heh, ale faktycznie jest foch ze strony MS, tyle kompilacji i żadnej w fast nowej nie dali, albo po prostu zaczęły się wysypać nowsze build’y i nie chcą wtopki zaliczyć. Niestety na to pytanie nikt nie jest wstanie odpowiedzieć. Dziwi mnie jedno tylko po co pracują na TH2 w dalszym ciągu….. Straszny mętlik się robi. Wiadome każdy kto już ma w Insider RS1 chciałby oficjalną wersje. A tu zonk.
  Wiem po sobie. Mam dwie lumie 640 LTE, jedną używa żona drugą ja. Po oficjalnej premierze TH2 żonie zaktualizowałem telefon, ja miałem tą samą kompilację w insider, i uwierzycie mi albo nie, ale u mnie to wolniej działało. Sądzę że przymulanie telefonu spowodowane jest tym że w insider dosyć dużo informacji raportów itp. jest wysyłana do MS. Dlatego nie ukrywał ale chciałbym już opuścić Insidera. I nie bawić się w kręgi.

  • Pracują nawet nad TH1. Ale nie musisz się martwić, to tylko poprawki krytycznych błędów bezpieczeństwa. Dlaczego? Klienci wersji Enterprise mają rok na aktualizacje.

 • Jacek

  Takie są efekty przejścia na płynny system wydań gdzie rozwój softu i łatanie błędów są w tej samej gałęzi. Na pc efekt jest taki, że każde przejście z TH1->TH2->RS1 itd skutkuje błędami w systemie i zainstalowanym sofcie. Przykładowo OBS które w swojej konfiguracji zapisuje linki do urządzeń DSHOW głupieje za każdym razem po takiej aktualizacji. To już nie jest system operacyjny tylko jakiś żart. Wisienką na torciku jest jeszcze Dona która zamiast napisać coś z sensem o łatanych błędach jak kiedyś Gabe, średnio 2x dziennie zmienia swoje profilowe albo pokazuje nowe buty. To jest poprostu żenada. Zainstalowałem Debiana i pomału zaczynam sie przyzwyczajać. Szkoda mi tylko tej kasy wydanej na w10

 • Jarosław Wojtas

  Czy nadaje się do publikacji ?
  Mom zdaniem średnia. Np. Skype preview (przynajmniej u mnie) działa średnio przy połączeniach Video, dokładniej nie uruchamia się wtedy tryb głośnomówiący.
  Z kolei Edge jest trochę mniej żwawy niż w TH2, a ponadto mam wraz wrażenie że ma problemy z obsługą gestów.

  • marcin640LTE

   Właśnie skype jest bardzo fajny ale jak tam włączyć tryb głośnomówiący? Bez tego to apki nie ma co używać. Na szczęście pewnie wystarczy sa update aplikacji. Dlatego może czekaja z oficjalnym update systemu jak już poprawią te kilka aplikacji.

   • Marcin

    Tryb głośnomówiący jest! Musisz wysunąć trzykropek podczas rozmowy i wybrać bodajże ,,czytaj na glos” : D

    • Michał S

     Witam, a jak w tym skypie usuwać historię??

     • Ha! Podobno jest taka opcja, tylko gdzie? W wersji stacjonarnej tej nie uwp można przynajmniej ukryć konwersacje a tu nic

     • Michał S

      No właśnie, może to nie wielki problem ale po jakimś czasie trochę się tego zbiera i najzwyczajniej robi się mały bałgan

    • marcin640LTE

     Później to sprawdzę bo nie kojarzę teraz

   • Jarosław Wojtas

    Może to jest właśnie to. Dodam że w wersji na pc skype ma problemy z historią,.
    Ponadto w Win10rs1 aplikacja sklep ma problem z aktualizacją.

  • Kaplus

   Skoro temat Skype się zaczął… Czy ktoś jeszcze na PC ma problem z powiadomieniami (a raczej ich brakiem)? Zaraz po aktualizacji do AU stwierdziłem, że dam szansę wersji Preview. Przez kilka godzin działała bardzo fajnie (ale to była chyba wersja testowa, bo miała nawet specjalny przycisk do wysyłania opinii), a po pomniejszych aktualizacjach wszystko szlag trafił. Dodatkowo jak apka jest zminimalizowana to cały czas ją rozłącza.

   • u mnie też brak powiadomień

   • Jarosław Wojtas

    Ja nie zauważyłem tego problemu. Jak chcesz to możemy poeksperymentować. ?

   • Mam ten sam problem na telefonie. Brak jakichkolwiek powiadomień. Pojawia się jedynie gwiazdka na kafelku.

 • Korowiov

  Co jest z tymi cholernymi kontaktami?! Do wczoraj kafelek na 14393.5 działał dobrze a od dzisiejszego poranka jest „kaput”.

 • Wojciech Zając

  Jest nieźle, ale u mnie na L830 są problemy. Nie wiem czy wynikają z winy tego softu czy to moja lumia zawodzi. Na WP8.1 nie było takich problemów. Opiszę co ją boli, bo może ktoś z was się z tym spotkał i już znalazł rozwiązanie:
  1. Problem z wyłączeniem Bluetootha (Po dłuższym słuchaniu muzyki za pośrednictwem łącza bluetooth kiedy próbuję go wyłączyć telefon zawiesza się na kilka minut, albo działa w ślimaczym tempie)
  2. Kiedy słucham audiobooków za pomocą aplikacji „Audiobooed” to po spauzowaniu i próbie uruchomienia po kilku minutach zawsze aplikacja zgłasza błąd i każe uruchomić aplikacje od nowa. Dopiero uruchomienie telefonu od nowa rozwiązuje problem i znów można słuchać aż do kolejnej pauzy. Na WP8.1 tego nie było.
  3. Nowe Here Mapy działają w ślimaczym tempie gdy chcę wyznaczyć trasę. Po wpisaniu każdej literki trzeba czekać kilka sekund na wyświetlenie podpowiedzi a jeśli nie czekamy to aplikacja ma straszne opóźnienia w stosunku do wpisywania i wyświetla całe słowo dopiero po ok 10 sek.
  Jeśli ktoś miał podobnie i jakoś to rozwiązał to poproszę o pomoc.

  • Mike Wall

   U mnie pomaga wyłączenie bt z menu ustawien. Dziś pobawię się mapami. Jak u Ciebie z bateria na rs? Bo moja to tragedia. 5 godzin i ładowarka.

   • Wojciech Zając

    Wyłączam BT z górnego menu przyciskiem i wtedy zwiecha.
    Bateria szybciej leci, ale cały czas w nim grzebie więc nie dziwię się.

    • Mike Wall

     A spróbuj wejść do menu bt-przytrzymaj przycisk bt. I po wejściu w menu wyłącz suwakiem.

     • Wojciech Zając

      To nie o to chodzi aby coś zrobić sposobem… Nie po to system dał możliwość wyłączania przyciskiem w górnej belce aby teraz to omijać. Taka walka z problemami świadczy tylko o niedopracowanym sofcie.

     • Mike Wall

      Problem jest w tym, że w momencie jak wyłączasz bt przyciskiem z belki to jest już wyłączony, pomimo tego,że przycisk „świeci”. Po jakimś czasie sam magicznie gaśnie. Takie cuda mam na swojej 830.

 • Ratunku!
  Wiem ktoś co zrobić ze zdublowaną aplikacją Telefon?

  • ?

   • restart urządzenia

    • Wył-wł.? Czy przywrócenie fabrycznych?

     • Wojciech Kołłątaj

      Ustawienia fabryczne

   • notonlypierogi

    Przywróciłeś kopię z W10M na WP8.1, prawda? Reset do fabrycznych jeśli Cię bardzo od tego oczy bolą

 • Łukasz

  Nie zdziwiłbym się gdybyśmy we wtorek dostali TH2 545, zamiast RS1, a co do 14393.5 to wg. Mnie nie nadaje się on do oficjalnej aktualizacji.

  • TH2 545 na pewno zostanie wydany. Pytanie tylko czy zwykli klienci, niekorporacyjni, dostaną ostatni build Th2 czy już nowy RS1… to w zasadzie jedyna niewiadoma

   brak nowych buildów w fast skłania mnie do bardziej negatywnych wniosków, chyba że specjalnie nie dają do fast bo juz kiedys tak robili przed premierą :/

   • Jeżeli we wtorek dadzą 545 to obawiam się, że na aktualizację AU będziemy musieli poczekać kolejny miesiąc. Jestem jednak dobrej myśli 🙂

 • Artykuł uzupełniony.

 • krzysiek

  No to chyba jestem szczęśliwcem. Jakieś drobne zwiechy zdarzają się i będą się zdarzać. System szybki, bateria przy normalnym użytkowaniu 2 dni, mapy słabe ale dociągnąłem sygic. Gdybym normalnie używał telefonu i nie czekał na buildy to też przeżył.

 • Piotr Jędrzejczak

  Ja wczoraj zauważyłem coś dziwnego z baterią na RS 1.. około godziny 21:00 miałem 30%.. telefon miał wyłączone wszystkie procesy i leżał bezczynnie na stole.. godzina 2:00 .. bateria 4%.. Nie zdarzało się to na TH2.

 • Michał S

  Na 830 działa przyzwoicie. Robiłem przywracanie po aktualizacji i w sumie to cały czas działa bez większych problemów. Nie aktualizuje się kafelek kalendarza, czasami nie blokuje się ekran samoczynnie , bateria raczej ok – nie ma jakiegoś nieprzewidzianego zużycia baterii. Dzisiaj jeszcze doszedł kafelek kontaktu bez zdjęć.

 • Konrad Uroda-Darłak

  „chaseable live tiles” taka tam małą literówka 😛

  • powinno być chasable, dzięki

  • Bartłomiej Broda

   live tiles – żywe kafelki, ale co oznacza całość „chaseable live tiles”?

   • hmm podążane żywe kafelki? 😉

    kafelki, za których treścią można podążyć, które można śledzić dalej

    • RDF

     Bardziej – PODĄŻALNE 😉

     • a może pożądane? 😛

     • masz u mnie piwo

     • Moja opcja: przekierowujące dynamiczne kafelki 🙂

     • RDF3

      Zgrabne, ale mało chwytliwe. 😉

     • To wina języka polskiego :p

  • wersja brytyjska to chasable, MS na prezentacji użył zwrotu chaseable

   • Konrad Uroda-Darłak

    A to przepraszam ;P

    • nie ma za co, pierwotnie była faktycznie literówka: chasaeble 🙂

 • Marcin Migacz

  Outlook całkiem zwariował. Wiadomość od groupon a w treści mail z almy.

  • RDF

   Ja regularnie otrzymuję maile NIE skierowane do mnie.

   Np. w piątek dostałem maila od firmy organizującej zjazd integracyjny gdzieś w Stanach.
   Powtórzę – otrzymuję losowe maile ze Stanów, UK, a nawet Brazylii, pomimo tego, że nie ma mnie wśród adresatów.
   Jednocześnie nie docierają maile wysłane do mnie i wysyłane przeze mnie.

   Dlatego od roku nie używam już outlook – ta poczta, to jakiś niebezpieczny żart.

   • używam kilku outlooków i NIGDY nie dostałem maila kierowanego do innej osoby ani też nikt nie napisał, że dostał mojego maila przez przypadek

    • RDF3

     Naprawdę uważasz, że dostałem to zaproszenie, bo pracuję w firmie z Lancaster? (dołączam zrzut)
     Mail skierowany jest do wielu osób (pracownicy firmy), ale mojego maila nie ma na liście.
     Pomimo tego mail trafił do mojej skrzynki.
     To nie pierwszy taki przypadek.
     Z kolei ja bardzo często dostawałem informację, że wysłano mi maila, – natomiast w skrzynce było pusto. To było NAGMINNE. Dlatego zrezygnowałem z outlook.

     • to mi wygląda raczej na spam, ale być może takie rzeczy się zdarzają, z outlookiem nie miałem nigdy problemów,

      mam konto lokalne pop3 i przydaje się bo naraz na gmailu zniknęło mi kilkadziesiąt WAŻNYCH maili! gdybym nie miał pobranych dokumentów z tych maili to bym nie uwierzył

     • RDF

      Gdyby to był spam, to byłby skierowany do mnie, nie uważasz? 😉
      Wśród adresatów nie ma jednak mojego maila.
      Dostałem na skrzynkę losową pocztę z pełną listą pracowników tej firmy – sprawdzałem, rzeczywiście istnieje.
      Co do spamu, to outlook wrzuca tam wszystkie maile z kodami zabezpieczeń wysyłanymi do mnie przez … Microsoft. ;))

      Gmail? – działa od 10 lat bezproblemowo, Jeżeli coś ci wcięło, to musiałeś na 100% sam to usunąć – może aplikacja outlook zrobiła ci psikusa? 😉

     • Może Twój adres został dodany jako UDW dlatego nie jest widoczny na liście odbiorców.

     • RDF

      Być może, ale wszystkie adresy odbiorców/nadawcy są w firmowej domenie.

 • Piotr Jaworski

  Z tego co sam miałem + z tego co piszecie nie nadaje się nawet na Release Preview. Jakie to szczęście, że ktoś przytomny w MS powstrzymał uroczyste AU.

  • Łukasz

   Nie nadaje się nawet do wolnego kręgu.

 • Hubert123454

  Czyli znowu dostaniemy niedopracowany bubel od Microsoftu.

 • umotex14

  Ja cały czas nie rozumiem pomysłu na przerobienie interfejsu win 10 mobile. Pamięta ktoś apkę mixRadio? Jakby całe Metro przerobić na coś takiego, dodać więcej animacji, lekko odświeżyć kilka przestarzałych apek całość wyglądałaby rewelacyjnie. Tymczasem wszędzie wciśnięto „hamburgery”, których nawet nie da się wyszarpnąć z boku tylko trzeba je klikać. Litery są cienkie i słabo czytelne na starych urządzeniach, wszystko lekko przymula, Edge, Wiadomości, Mail straciły ładne animacje otwierania… Nowy sklep to już w ogóle dizajnerski dramat 🙁 I te kulki w kontaktach! Gdzie są moje kafelki z grupami? Gdzie są wielkie litery na górze i powoli przesuwające się tło?
  Jeśli chodzi o wygląd to na plus chyba tylko „szklany” wygląd ekranu głównego jak ustawimy dobrą tapetę, Groove i bardzo funkcjonalna Pogoda.

  • RDF

   „Tymczasem wszędzie wciśnięto „hamburgery”, których nawet nie da się wyszarpnąć z boku tylko trzeba je klikać. „
   To jest cena jaką wspaniały WP8.1 musiał zapłacić za bycie w rodzinie ONE WINDOWS.

   Ten fatalny interfejs wymusiła chora koncepcja uniwersalnych aplikacji, które muszą działać na desktopie, telefonie i hololens.

   • umotex14

    w sumie nie tyle chora, co nierealna i interesująca naprawdę garstkę ludzi 😛

    • RDF3

     Chora, bo psująca aplikacje.
     Nie da sie stworzyć uniwersalnego UI
     Jeżeli próbujesz zrobić coś, co ma działać na PC i na ekranie smartfona, to wychodzą właśnie potworki typu UWP.

 • notonlypierogi

  Nie wiem jak z FB u Was, u mnie od TH2 pokazują się informacje kto i co skomentował.

  • FB z Microsoftu pokazuje pełne komentarze. FB od Facebooka pokazuje tylko ogólny tytuł „XY skomentował post …”

 • Paolo

  Orientuje się ktoś kiedy dadzą nowy RS1, lub kiedy zaczną wypuszczać RS2???

 • Szymon

  Mocny artykuł.

 • Łukus

  Nie moge pobrac podpowiedzi klawiatury. Tez tak macie ?

 • Michał

  Lumia 735 przy przeglądaniu zdjęć i próbie powiększenia zdjęcie ucieka i ekran robi się ciemny

  • Dzisiaj zauważyłem podobny problem. Powiększam zdjęcie i nie mogę go przesunąć w żadną ze stron jak również nie mogę go przewinąć. Pozostaje wciśnięcie strzałki wstecz i ponowne wybranie zdjęcia.

   • Michał

    Dokładnie to samo mam

    • Marcin

     I ja też ….. To już jest dramat

     • To z pewnością błąd po stronie aplikacji. Czekamy zatem na aktualizację aplikacji.

   • Nie mam żadnych problemów ze zdjęciami…

    • U mnie szwankuje aplikacja Zdjęcia od kilku wersji na RS1 Fast.

   • Bartosz Burzyński

    Wam też nie znika automatycznie pasek nawigacji po wejściu w Aparat? Trochę to irytujące…

    • Tak ale nie przeszkadza mi to w ogóle. W poprzednich wersjach pasek znikał?

  • RDF3

   To i tak dobrze, bo u mnie aplikacja sie wywala. 😉

 • Krystian Sędłak

  Ja zdecydowałem się na instalację tego buildu na lumii 640 xl dual i jest mega zadowolony. Testuje od wtorku i na razie błędów nie zauważyłem. No może po za jednym. Odłączenie od ładowarki, telefon ma 100%, po godzinie ma już 95%, gdzie leży w stanie spoczynku. Restart i już bateria tak szybko nie ucieka.

  • Miszkurka2000

   Ja zauważyłem dziwny problem. Mam wpisaną osobę do książki telefonicznej, a kiedy ta osoba dzwoni pojawia się sam numer. Poprzednio tego nie miałem. Też 640XL DS.

 • Michał

  Myślę że jak na takiego giganta to nie dopracowany system to kpina a oni sami strzelają sobie w kolano. Ile można pracować. nad systemem nic tylko wrócić do androida

 • Norberto

  Lumia 640 DS, nie można utworzyć nowej poczty za pomocą przycisku „+”, to samo tyczy się po wejściu w dany email, nie aktywne przyciski „odpowiedz”, „prześlij dalej”.

 • Piotr Jędrzejczak

  Zdjęcie zrobione aparatem, nie pokazuje się w galerii. widać je dopiero z pozycji aparatu.. ktoś coś?

 • Hans Smirnoff

  Cały ten system to jakiś żart.
  Nie można ustawić dźwięku powiadomień do wybranego kontaktu, choć niby w opcji kontaktu jest taka możliwość.
  Wybrane zdjęcie nie jest ustawione równo na ekranie tapety, tylko jest przesunięte.
  Punkt dostępu czasem się nie włączą lub nie wyłącza (trzeba restartować telefon).
  Po jednej z aktualizacji wcale nie mogę zrobić kopii zapasowej.
  Dobrze że przynajmniej wibruje podczas połączenia przychodzącego (w 8.1 nie wibrowało).
  Niejednokrotnie po podłączeniu oryginalnej ładowarki Nokia 1.2A pojawia się komunikat URZĄDZENIE ŁADUJE SIĘ POWOLI. Sprawdzałem kilka ładowarek samochodowych o różnej mocy i komunikat też się pojawia. Zakupiłem power bank o pojemności 5200 mAh, ten sam komunikat się pojawia.
  Kolejną durną rzeczą jest gdy wyłączony telefon podłączysz do ładowania. Telefon sam się włącza!!! 🙂 Co to ma być?! Można wtedy przeglądać całą zawartość jak zdjęcia, sms itd. (tak wiem blokada pin jest od tego). Miałem różne telefony i żaden się nie włączał podczas ładowania, tylko się ładował.
  Jeszcze dużo brakuje do tego co chociażby android proponuje względem personalizacji i ustawień.
  Nie wiem kto i czym się kieruje przy projektowaniu systemu, ale to chyba jacyś amatorzy są.
  Wcale się nie dziwię że telefony z WP kiepsko się sprzedają.
  Od roku użytkowania ciągle mam jakieś śmieszne niespodzianki.
  Jestem wielce rozczarowany.

 • Ad Such

  Nie wiem, czy 14393.5 nadaje sie do publikacji na najnowszych telefonach, ale dla zainteresowanych „outsiderow” (telefony x2x itd.) potwierdzam, ze na L925 (po registry hacku) dziala, wg mnie plynniej niz TH2. Niestety stracilem Glance, mam nadzieje, ze w ktorejs z dalszych odslon go odzyskam. Ciekawe, co moja L925 powie na RS2…

  • bizonx

   I jak CI chodzi rs2 na L925, pytam bo waham się, obecnie lata mi moja na l925 na rs1 i jest ok. Apdejtować?

   • Ad Such

    U mnie rs2 bez problemu, nie widze roznicy w porownaniu do rs1, lacznie z najbardziej irytujacym brakiem Glance

    • bizonx

     Dzięki za feedback, pozdrowionka.