Czy w Windows 10 Mobile brakuje funkcji wstrzymywania aktualizacji systemu?

Kilka dni temu do sieci wyciekła testowa kompilacja systemu Windows 10 Enterprise dla komputerów w wersji Build 14997. Kilka portali podało informację, że nowością w tej wersji jest możliwość odraczania aktualizacji w czasie. Niestety nie jest to żadna nowość ponieważ funkcja ta jest dostępna od dawna w wersji Enterprise. Firmy, które kupiły tę wersję systemu mogą odraczać aktualizacje w czasie, dzięki czemu mogą przygotować swoją infrastrukturę do nowych funkcji i rozwiązań znajdujących się w najnowszych aktualizacjach. Nie zanosi się na to, aby funkcja wstrzymywania aktualizacji pojawiła się w pozostałych systemach takich jak Windows 10 Home czy Windows 10 Mobile.

Posiadacze telefonów z systemem Windows 10 Mobile często pytają w komentarzach na naszym portalu czy istnieje możliwość wyłączenia automatycznych aktualizacji. Niestety w aktualnych wersjach systemu nie ma takiej możliwości. Aktualizacje są automatycznie pobierane w momencie kiedy jesteśmy połączeni z siecią Wi-Fi. Istnieje jednak sposób na tymczasowe wstrzymanie aktualizacji. W tym celu musimy wyłączyć połączenie Wi-Fi, ale na dłuższą metę może to być uciążliwe rozwiązanie. Na tę chwilę użytkownicy mobilnej dziesiątki mogą zmieniać w ustawieniach aktualizacji aktywne godziny użytkowania oraz datę ponownego uruchomienia telefonu.

Niestety obie powyższe opcje nie mają większego wpływu na automatyczny proces aktualizacji. Za pomocą aktywnych godzin możemy jedynie ustawić godziny, w których nie korzystamy z urządzenia i właśnie w tych godzinach zostanie zaktualizowany system. Druga opcja dotycząca ponownego uruchamiania pozwala nam jedynie na odłożenie w czasie pobranej już i gotowej do zainstalowania aktualizacji.

Tak jak wspomniałem wcześniej, nie zanosi się na to, aby Microsoft udostępnił funkcję odraczania aktualizacji w pozostałych wersjach systemu. Na tę chwilę taka funkcja dostępna jest wyłącznie w systemach Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Mobile Enterprise. Czy chcielibyście zobaczyć taką opcję w Waszych telefonach? Zapraszam do wzięcia udziału w poniższej ankiecie.