Aktualizacja: Czy w niedługim czasie zabraknie telefonów Lumia w sklepach Microsoft Store?

W ostatnim czasie telefony Lumia otrzymały spore obniżki w sklepach Microsoft na całym świecie. Czy jest to próba urealnienia cen i sprzedania jak największej ilości sztuk? A może korporacja z Redmond już teraz postanowiła wygasić linię telefonów Lumia? Wiele wskazuje na to, że odpowiedź zarówno na pierwsze jak i na drugie pytanie jest pozytywna. Przyjrzyjmy się zatem dostępności telefonów Lumia w europejskich sklepach Microsoft Store.

Przejrzałem ofertę kilku europejskich sklepów Microsoft Store i w poniższej tabeli przedstawiam status dostępności telefonów Lumia z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile:

Lumia 550Lumia 650Lumia 950Lumia 950 XL
Polskadostępnadostępnaniedostępnadostępna
Niemcyniedostępnaniedostępnaniedostępnaniedostępna
Francjadostępnadostępnaniedostępnadostępna
Hiszpaniadostępnadostępnaniedostępnadostępna
Włochydostępnadostępnadostępnadostępna
Portugaliadostępnadostępnaniedostępnadostępna
Wielka Brytaniadostępnadostępnadostępnadostępna
Rosjadostępnadostępnadostępnadostępna

Jak widać w powyższej tabeli największy problem z dostępnością telefonów Lumia występuje w Niemczech. Użytkownicy mogą tam jedynie kupić model Lumia 650. W pozostałych krajach, które sprawdziłem, nie ma większych kłopotów z nabyciem smartfonów Lumia. Francuzi, Hiszpanie oraz Portugalczycy nie mają możliwości zamówienia jedynie telefonu Lumia 950. Polska, podobnie jak Włochy, Rosja czy Wielka Brytania, posiada na stanie pełen komplet telefonów.

Na tę chwilę nie widzę żadnego zagrożenia związanego z dostępnością telefonów Lumia. Jeżeli zamierzacie kupić telefon Lumia w niedługim czasie to nie musicie się spieszyć. W Polsce nie ma żadnych problemów z zakupem modeli z fabryczną dziesiątką na pokładzie. W przypadku wyprzedania egzemplarzy danego modelu na naszym rynku zawsze możemy złożyć zamówienie w innym europejskim sklepie Microsoft Store.

Przy okazji nasuwa się jedno bardzo istotne pytanie. Czy obecne stany magazynowe będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na telefony z logo Microsoft w momencie kiedy produkcja telefonów Lumia została już zakończona a na horyzoncie nie widać nowych urządzeń poza kilkoma egzotycznymi propozycjami takimi jak Acer Liquid Jade Primo czy HP Elite x3? Na to pytanie nie znam odpowiedzi, ale jeżeli odczuwacie lekkie zaniepokojenie to na ten moment jest to w pełni uzasadnione odczucie.

Aktualizacja 2016.09.26

Zaktualizowałem tabelę z dostępnością telefonów. Lumia 950 zniknęła ze stanów magazynowych w Polsce. W Niemczech zabrakło telefonu Lumia 650 i na tę chwilę nie można tam kupić żadnego z telefonów Lumia z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile.