Czy telefony Nokia X będą miały dostęp do aplikacji z Androida?

Poznaliśmy już trzy nowe smartfony Nokia z systemem Android (Android Open Source Project) opartym na platformie Nokia X. Skoro telefony nie będą miały dostępu do sklepu Google Play to w jaki sposób przyszli użytkownicy tych urządzeń będą mogli zdobyć aplikacje z systemu Android?

Portowanie aplikacji Nokia X

Nokia udostępniła wszystkim twórcom aplikacji odpowiednie narzędzie wraz z bibliotekami SDK, dzięki którym twórcy będą mogli w łatwy i szybki sposób przeportować obecne aplikacje pod platformę Nokia X. Nokia szacuje, że aż 75% wszystkich aplikacji dostępnych w Google Play można przeportować za pomocą kilku kliknięć. Pozostała część będzie wymagała dodatkowych modyfikacji głównie ze względu na API Google, do których te aplikacje się odwołują a nie są one dostępne na platformie Nokia X. Portowanie w tym wypadku, według Nokii, nie powinno zająć dłużej niż 8 godzin.

Nokia wychodzi naprzeciw twórcom i udostępnia szereg usług i narzędzi za pomocą których można pierw sprawdzić kompatybilność aplikacji a następnie szybko i sprawnie ją przeportować. Aplikacje, które zostaną przeportowane i dostosowane do platformy Nokia X pojawią się w nowym Sklepie Nokia.

Jeżeli telefony z rodziny Nokia X zyskają dużą popularność to twórcy aplikacji chętnie będą portować swoje aplikacje ale nawet w przypadku mniejszego zainteresowania cały proces jest na tyle prosty, że spora część twórców przeportuje aplikacje. W ten sposób będą mogli liczyć na dodatkowy zarobek przy minimum wysiłku.

Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, na którym wypowiadają się twórcy aplikacji odnośnie portowania aplikacji dla telefonów Nokia X.

Platforma Nokia X została zbudowana na podstawie systemu AOSP 4.1.2 (Android Open Source Project), który wspiera API z poziomem 16. Dodatkowo Nokia wprowadziła własne usprawnienia, które wpłyną zarówno na lepszą obsługę przez użytkowników jak i lepszą pracę twórców. Są to API związane z usługami Nokii (płatności wbudowane w aplikacje, HERE Maps, powiadomienia Nokia), dystrybucja i płatności (Sklep Nokia, płatności doliczane do rachunku operatora), UX czyli obsługa dotykowa systemu, elementy zasadnicze (glance screen, ekran blokady, panel kontrolny, ekran główny – fastlane i widok aplikacji, menu opcji, klawisze funkcyjne) oraz zestaw ikon Nokia X.

Źródło: Nokia Developer