Czy powłoka CShell stanowi szansę dla mobilnego systemu Windows?

Użytkownicy mobilnego systemu Windows w ostatnim czasie nie mają zbyt wielu powodów do radości. Niepewne losy systemu, brak nowych aplikacji w sklepie oraz brak jasnych informacji ze strony Microsoft dotyczących dalszych planów powoduje, że coraz więcej posiadaczy telefonów Windows 10 Mobile zmieniło system lub jest w trakcie rozglądania się za ofertą konkurencji. W najbliższym czasie raczej się to nie zmieni, ale na horyzoncie pojawiła się powłoka CShell.

Dzięki powłoce CShell mobilny system Windows upodobnia się do komputerowej wersji. Windows 10 Mobile otrzymuje możliwości, które do tej pory były możliwe wyłącznie na komputerach. Najważniejszą zmianą jest rozbudowana funkcja Continuum, która potrafi teraz uruchamiać kilka aplikacji jednocześnie. Ponadto użytkownicy otrzymują poziomy ekran startowy oraz odświeżone centrum akcji. Do tego dochodzą mniejsze zmiany takie jak menu kontekstowe do kafli ekranu startowego, możliwość ustawienia dużego rozmiaru kafla oraz wyłączanie dynamicznych animacji. Na tę chwilę opisane nowości nie są dostępne dla użytkowników. Microsoft przez przypadek udostępnił kompilację Build 16212 z rozgałęzienia Redstone 3 dla telefonów, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że prace nad mobilną wersją systemu w dalszym ciągu trwają oraz nie będą to jedynie kosmetyczne poprawki a cały zestaw ulepszeń i funkcji, które wpłyną na sposób w jaki korzystamy z systemu na telefonie.

Pierwsze spojrzenie na Windows 10 z powłoką CShell w telefonie HP Elite x3

Windows 10 Mobile z CShell działa również na telefonie Lumia 950 XL

Continuum dzięki powłoce CShell otrzyma nowe możliwości

Nie wiadomo kiedy Microsoft zdecyduje się udostępnić nowe kompilacje dla uczestników Insider, ale już teraz możemy się zastanowić czy wpłyną one na postrzeganie systemu wśród użytkowników oraz czy sprawią, że mobilna dziesiątka stanie się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów w przyszłości. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy powłoka CShell jest w stanie podnieść mobilny system z kolan?

 • Octagon

  Pytanie czy owa powłoka będzie chociaż dla wspieranych lumii ?

  • Nikt w tym momencie nie zna odpowiedzi na to pytanie. Nowa kompilacja działa na telefonach HP Elite x3 oraz Lumia 950 XL więc są szanse, że flagowe telefony będą mogły zainstalować system z powłoką CShell. Pytanie tylko czy Microsoft nie zdecyduje się na nowe rozdanie czyli nowy system dla nowych urządzeń. Wszystko okaże się po oficjalnej aktualizacji Fall Creators Update, która pojawi się we wrześniu.

   • squall0

    Jest wysokie prawdopodobieństwo, że stanie się to samo co z większością Lumii x2x, które też uczestniczyły w testach W10M, ale nie dostały tej aktualizacji.

    • Wsparcie dla telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL kończy się w czwartym kwartale tego roku więc są duże szanse na ich odcięcie od kolejnej aktualizacji. Prawdopodobnie będą mogły uczestniczyć w testach nowego rozgałęzienia, ale oficjalnie nie zostaną dopuszczone.

     • squall0

      Dokładnie to mam na myśli. Na dobrą sprawę Lumiom x2x w okresie wydawania w10m, również się kończyło wsparcie 😉

     • Mimo wszystko Lumia 1520 załapała się wtedy na oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile 🙂

     • squall0

      Wiem, dlatego napisałem o większości Lumii x2x a nie o wszystkich 😉

     • Masz rację. Podobnie mogliby teraz zrobić z modelami 950/XL.

     • squall0

      Zgadza się. Mogliby jednak udostępnić już wersję testową Windowsa z cshell do publicznego testowania (na osobnym kręgu WI np.). Na chwilę obecną nawet nie ma buildu, którego można byłoby używać po zakończeniu wsparcia 😛

     • Mogliby, ale podejrzewam, że na tę chwilę nie działa to zbyt dobrze i dlatego chcą to w pierwszej kolejności wewnętrznie dopracować. Jestem bardzo ciekawy co pojawi się w testach dla telefonów po oficjalnej aktualizacji Fall Creators Update. Czy będzie to zaległy RS3, RS4 a może nic?

     • squall0

      Zakładam, że jeżeli miałoby coś się pojawić po FCU to to nie będzie powrót do głównego nurtu rozwijania Windows 10(bo nie ma to sensu – build z RS3 dla telefonów to ten z cshell, więc dorabianie do W10M nowych funkcji z RS3 byłoby duplikowaniem pracy – zwłaszcza, że podobno rozwój W10M ma się skupić na dopieszczaniu szeroko pojętego biznesu). Jeżeli coś miałoby się pojawić to zakładam kolejną gałąź feature, albo nic(co by przypominało to zagranie z wprowadzania WP8, gdzie użytkownicy WP7 dostali na pocieszenie ostatnią aktualizację WP7.8)

     • Kompilacja z CShell, która wyciekła to Windows 10 Mobile Build 16212 więc to potwierdza, że prace nad mobilną dziesiątką w dalszym ciągu trwają. Dona informowała, że rozgałęzienia dla Mobile i PC są tymczasowo rozdzielone ponieważ są potrzebne dalsze prace nad jądrem systemu OneCore. Z drugiej jednak strony po co rozwijać W10M skoro mają powstać urządzenia z pełnym systemem Windows 10? Na tę chwilę nie jestem w stanie przewidzieć co wydarzy się po aktualizacji FCU. Jeżeli jednak nie dadzą nawet do testów kompilacji z CShell dla flagowych modeli to będę bardzo zawiedziony.

     • squall0

      No właśnie ja stawiam sobie to pytanie, po co mieliby dublować sobie pracę? Na dobrą sprawę cały ten bałagan jest tak bardzo zagmatwany, że ciężko wyrokować cokolwiek 😐

     • Obawiam się, że będziemy musieli poczekać do września i dopiero wtedy okaże się co dalej. Do tego momentu będziemy otrzymywać nic nie wnoszące kompilacje z rozgałęzienia Feature 2.

     • squall0

      Mam to samo zdanie, niestety.

  • LeBomB

   Pytanie czy to tylko powłoka, czy nowy system z powłoką, bo od tego zależeć może co jesienią dostaną takie HP x3 czy L950/950XL.
   Wiadomo ze win10 mobile to trup i do końca roku, może dłużej nastąpi jego pogrzeb, tylko teraz powstaje kwestia tego, czy obecne modele, które jeszcze mają zagwarantowane wsparcie, dostaną tylko jakieś szczątki uaktualnienia jesiennego, czy właśnie tę powłokę lub nowy system z tą powłoką.
   Jeżeli MS nie pokaże nowych urządzeń lub nie da tych funkcji choćby na wymienione przeze mnie modele, to działanie w tym kierunku będzie jedynie eksperymentalne.

   • We wrześniu telefony najprawdopodobniej otrzymają aktualizację Feature 2 pod nazwą Fall Creators Update. Jeżeli Microsoft udostępni powłokę CShell dla telefonów to dopiero w ramach programu Insider czyli najwcześniej po udostępnieniu oficjalnej wrześniowej aktualizacji. Zespół Insider poinformował, że w najbliższym czasie nie zamierza awansować telefonów do wersji Redstone 3 i stąd moje powyższe przypuszczenia.

   • lumii 950 XL w 4 kw kończy się dwuletni okres wsparcia tak więc MS będzie się mógł oficjalnie na ten telefon wypiąć a Dona na twitterze napisze, że feature 2 działał słabo i dadzą tylko w insiderze i nic więcej 😉

    • Tylko, że w tym wypadku ciężko będzie wmówić uczestnikom programu, że system Feature 2 słabo działał na modelach 950 oraz 950 XL. Wiele osób uważa, że nowe rozgałęzienie działa zdecydowanie lepiej od Creators Update.

    • LeBomB

     Zostaje jeszcze hp x3 idol 4s i lumia 650 (choc ta ze swoimi parametrami ma małe szanse na cokolwiek) 🙂

     Ale nie w tym rzecz, może rzeczywiście nie do końca jasno się wyraziłem, ale te artykuły też zamieszanie wprowadzają, bo mieszają niepotrzebnie feature2 z rs3. Po Creators Update win10 mobile i normalny win10 zostały rozdzielone na dwie gałęzie rozwojowe feature 2 dla win10 mobile i RS3 dla win10. Obie te gałęzie dostaną Fall Creators Update, ale ta aktualizacja nie będzie do końca tak samo funkcjonalna dla obu tych gałęzi. Niemalże pewnym jest, że jesienna aktualizacja dla mobile będzie ostatnią jaką dostanie system win10 mobile. Tu następuje pewne rozdzielenie, bo mówię o systemie win10 mobile nie smartfonach na tym systemie. Dlaczego? Bo nie można nie założyć że niektóre smartfony, którym nie minął okres wsparcia, nie mogłyby dostać następcy win10 mobile, czyli np win10 ARM, może nawet z nakładką cshell. Bo o win10 ARM to chyba niektórzy zapomnieli.
     Zatem MS jak mówi, że win10 mobile nie zostanie udoskonalony do normalnej wersji rs3, mówi prawdę i o tym już wspominałem jak pojawiły się już pierwsze informacje o RS3, że smartfony mogą już go nie dostać. Tylko ja założyłem, że nie dostaną, bo będą za słabe i błędnie założyłem, bo okazuje się że normalne RS3 wymaga wymiany systemu, a to na kilku modelach jest możliwe. To oznacza że tak, win10 mobile na 100% się kończy. Lecz niektóre modele dalej mogłyby funkcjonować i dostawać aktualizacje, tylko w oparciu o nowy system, ale to już nie jest takie pewne, ale nie nieprawdopodobne. No chyba że MS lub inne firmy wystrzelą z nowymi urządzeniami, ale to jak narazie taka sfera marzeń.

 • Krzysztof Łoziński

  Nic powłoki nie dadzą jak aplikacji porządnych nie ma

  • shikaka

   W tym systemie nie ma nic porządnego. 950xl broni się choć świetnym aparatem, ale reszta? Szkoda, bo na 8 kilka lat do tyłu było świetnie.

   • Nokia Lumia

    Ten aparat wcale nie jest taki świetny, bo porównywalny z LG G4. Do tego ma problemy z ostrzeniem i zrypane kolory.

    • squall0

     Świetny aparat nie musi oznaczać najlepszego dostępnego aparatu. Ja pod sam koniec byłem tylko z niego zadowolony.

     • aparat jest bardzo dobry ale ma niestety swoje wady

     • squall0

      Wiem o tym, no ale w telefonach jestem swiadomy pewnych kompromisów. Nie mniej na moje potrzeby był ok ?

    • buladag

     Z tą porównywalnością to bym polemizował. Co do ostrzenia to problemy są tylko na 950, wersja XL nie ma takich kłopotów nie wiedzieć czemu.

     • Nokia Lumia

      Problemy z ostrzeniem są na 950 i na XL (mam obie), a do tego te spartolone barwy. No troszkę przesadziłem z tą porównywalnością, bo LG G4 robi zdecydowanie lepsze zdjęcia.

     • co kto lubi, barwy są ocieplone, przez co scena wygląda lepiej niż w rzeczywistości, to nie jest spartolenie bo to nie są jakieś artefakty i podobne cuda mają samsungi s7, a jak się komuś nie podoba to musi / może sobie ręcznie ustawiać balans bieli

     • Nokia Lumia

      Dokładnie, kto co lubi. Jeden lubi dobre zdjęcia, drugi lubi niewyostrzoną kopę ze zwalonymi barwami. Ale co ja tam wiem, w końcu jestem tylko fotografem, a przecież najlepiej się znają ci co z fotografią nie mają nic wspólnego.

     • https://1drv.ms/f/s!AraTZ8JnEF_gj6pGO-AeaWanfHRWFw

      dwa zdjęcia do porównania, Lumia vs Moto, godzina może nieco inna ale chodzi o jakość barw i szczegółów

     • Nokia Lumia

      Niestety, ani jeden ani drugi nie zrobił dobrego zdjęcia :p

     • dodałem jeszcze do porównania zdjęcia z Samsunga S7 Edge

     • Co to za miejsce?

     • V3

      Kolego Fotografie, to powinienes wiedziec ze smartfony maja funkcje aparatu a nie sa aparatem samym w sobie. Wiec zejdzmy na ziemie z tymi wymaganiami.
      Fotograficznie jestem w stanie porownac 5 najlepszych pod wzgledem fotografii – smartfonow – z praktyki, wykonania tysiecy (i to w dziesiatkach tysiecy liczac) zdjec. Ponizej lista.

      Nokia N8 (Carl Zeiss)
      Nokia Lumia 930 (Carl Zeiss)
      MS Lumia 950 (Carl Zeiss)
      Samsung Galaxy S6
      Samsung Galaxy S7 Edge

      Bez dwoch zdan S7 Edge i 950tka robia najlepsze zdjecia. Sa tak dobre, ze przy odpowiednim ustawieniu wygladaja w standardzie jak po obrobce.

      930tka robi ciut gorsze zdjecia od powyzszych.

      Galaxy S6 (troche rozczarowuje, co dziwne bo z opinii i testow wynikalo ze jeden z najlepszych aparatow). Jest niezle, ale to nie jest jakosc L950 w mojej opinii czy S7 Edge. Majac na urlopie S6 i 930tke – robiem fotki 930tka (brak refleksow pod silne slonce). S6 nadrabial za to szybkoscia aparatu.

      Nokia N8 na swoje czasy absolutny lider. Sadze ze jest w okolicach 930tki, moze delikatnie slabiej – ale nie jakos duzo.

      Osobiscie jestem zwolennikiem cieplych, moze przesyconych barw. Nie lubie bladej naturalnosci. Ale kazdy ma swoj gust.

      Dlatego nie badz zbyt surowy w ocenie. Smarty to nie lustrzanki

      pozdrawiam cieplo 🙂

     • Nokia Lumia

      O kurde, nieźle 😉

     • V3

      Wlasnie odpalilem archiwa dysku zewnetrznego, bo chcialem sprawdzic jak zapamietalem Nokie N8 w porownaniu do 930tki.

      No i tak – zdjecia sa dosc zblizone, mysle ze na bardzo zblizonym poziomie. Moze z delikatnym wskazaniem na L930 (ale glownie pod wzgledem nasycenia barw – ktore lubie). 🙂

      Filmy natomiast, tutaj juz widac duza przewage L930, no ale nagrywane na FHD, nie HD jak w N8.
      N8 chyba nie ma stabilizacji, bo jak sprawdzilem filmy z 2013 to przy drgajacej rece robilem rozmycia.

     • Nokia Lumia

      Wiesz po czym poznać że jeden aparat jest lepszy od drugiego? Nie po tym że napstrykasz randomowych fotek i wybierzesz sobie zdjęcie, które ci się najbardziej podoba. Dobry aparat to taki, który zrobi takie zdjęcie, jakie będziesz chciał. Jestem fotografem (głównie artystycznym), lubię bawić się światłem i cieniem. Biorąc aparat do ręki, doskonale wiem jaki efekt chcę uzyskać i jeżeli aparat nie potrafi zrobić takiego zdjęcia, to nie jest to dobry aparat. Najlepszym fotosmartfonem według mnie jest lumia 1020, ponieważ prawie zawsze potrafiła zrobić takie zdjęcie jakie chciałem. Używam teraz prywatnie Samsunga A3 2016, ponieważ jego aparat doskonale sprawdza się w fotografiach jakie ostatnio wykonuję (lumią 950 nie mogłem uzyskać takiego efektu).

     • V3

      Kwestia dopasowania pod swoje potrzeby. Zrozumiale.
      Mowisz randomowe – no nie do konca. Pelno porterow, landscape-ow, pozowane, niepozowane, makra, o zmierzchu, o swicie.
      Powiem tak – pelna paleta. Bardzo lubie gnebic aparat refleksami slonca. Zwlaszcza robie aby zobaczyc czy przeswietla.

      Troche mnie dziwi ze aparat L950 nie podolal, a podolal aparat z modelu skrajnie budzetowego. Rozumiem, ze sprawdza sie akurat w takim systemie wykonywania fotografii w jakim pracujesz obecnie, ale to nie znaczy ze bedzie dobry we wszystkich pozostalych wymogach – np moich 🙂

      Cofajac sie do 1020, musielibysmy cofnac sie do 808PV 🙂

      Ps. Wracajac do moich archiwow – porownywalem jeszcze
      L925 Carl Zeiss Pure View oraz L820 Carl Zeiss (bez Pure View).
      Ale juz nie chcialem rozszerzac listy. 🙂

     • Nokia Lumia

      L950 ma słaby aparat, prawie nigdy nie robił takich zdjęć jakie chciałem, do tego te podbite barwy i częste problemy z ostrzeniem przy słabszym oświetleniu (dla mnie aparat w tym modelu jest zwyczajnie kiepski). Nokia 1020 prawie zawsze potrafiła zrobić zdjęcie jakie chciałem żeby zrobiła, więc jest moim numerem 1. Numerem 2 jest dla mnie lumia 920, której aparat był na tytle specyficzny, że nie spotkałem drugiego takiego. Co w 920 było jeszcze super, to rejestracja wideo i dźwięku… Byłem na koncercie Skrillexa, gdzie profesjonalne kamery wysiadały przy rejestracji dźwięku (wiercił stocznie niemiłosiernie), a lumia 920 tak czysto to nagrała, że aż nie mogłem uwierzyć. A najlepsze zdjęcie jakie kiedykolwiek zrobiłem, było zrobione lumią 630 🙂

     • chyba na odwrót, problemy z ostrzeniem ma 950XL w słabych warunkach, nie zawsze ale często miałem problemy z jakością zdjęć dlatego ta jakość optyki jest mocno przereklamowana, przednia kamerka to już do wymiany, jakość z poprzedniej epoki

 • Powłoka nic nie da jak nie będzie nowych telefonów, aplikacji i dbania o własny ekosystem.

  • Nowe telefony mają się pojawić, ale kiedy i w jakiej formie to się dopiero okaże. Ultimate Mobile Device zbliża się wielkimi krokami 🙂

   • zakius

    jak będzie tak mobile jak 950 to ja wysiadam

  • V3

   Dokładnie. Rzuć okiem na OLX co się dzieje z wyceną Lumii. Szaleństwo. Już można kupić po 500zl i to 950tke. 600 staje się coraz częstsze. 700zl i wyżej sprzęty się dawno powiesily.
   Nie sprawdzam nawet innych modeli jak np 650 bo strach. Raz widziałem nowa 550 za 180zl i zwatpilem.

   • Octagon

    Co …l550 za 150 już po Szczecinie chodzi do 250 najdrożej i to nówka, a l950 po 600 z akcesoriami lub na zamianie na coś z androidem, bo takie można trafić ogłoszenia.
    A raz miałem dwa miesiące temu okazje kupić l830 niby nic prawie jak nowa , ale babka miała dwie to ja mówię jej krótko za dwa ci dam 650pln i kobieta ok dogadamy się ?
    Więc ceny lumii lecą na łeb na szyję.

    • V3

     Czy ja wiem czy to dobra cena za L830? W tej cenie chodzą już 930tki spokojnie. ?

   • czyli sprzedaż za 1100 zł to był dobry biznes, pod koniec roku może kupię z powrotem za 400 zł 🙂

    • V3

     Sprzedałes ? ? to bardzo ładna cena. Podejrzewam że za XL?? tak czy siak rewelacyjna cena.

  • zakius

   wciąż czekam na następcę 735, pewnie by to było coś o specyfikacji podobnej do XA1 w tej chwili
   wsadzić to w bryłę podobną do 640 te 5mm węższe… pomarzyć można

  • LeBomB

   Dlatego w sumie pytanie nie powinno brzmieć, czy cshell stanowi szansę dla systemu mobilnego, tylko czy stanowi szansę dla urządzeń mobilnych, bo wiadomo, że win10 mobile szans nie ma, bo nawet wg MS przyszłością ma być jeden system i po to jest cshell.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Ja osobiście mocno czekam na tą powłokę – w sumie już niewiele mi do szczęścia brakuje 🙂 Tylko większa stabilność by się przydała.

  • Powłoka zapewne pojawi się w programie Insider dopiero na jesień. Z początku jak znam życie będzie sporo błędów i problemy ze stabilnością.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Martwi mnie to, że w ogóle się nie pojawi 😛 A nawet jeśli, to do jesieni ja mogę nie wytrzymać 😀

  • zakius

   mi brakuje takich pierdół jak możliwość wstawiania pustych wierszy, zmiany ikony i tła, zmiany podpisu
   edge mógłby nieco lepiej ogarniać ciężkie strony (ale jednak ani 535 ani 640 to nie są zbyt potężne urządzenia)
   no i z braku rozsądku u znajomych ogarnięty messenger by się przydał

 • Simon Pater

  Nie.

 • AdikX91

  Szansą dla tego systemu są uśmiechnięci developerzy, którzy pisząc aplikacje na mobilnego windowsa czują, że nie tracą czasu 🙂

  • CureMar

   Prawdopodobnie LinkedIn

  • LeBomB

   Albo wiadomości+

 • CureMar

  Nie, nie stanowi. Mobilny Windows będzie i tak dostępny jedynie na kilku modelach telefonów, które z pewnością nie będą „budżetowe”. No i MS ma zamiar rozwijać funkcje biznesowe, więc dla zwykłego użytkownika nic się nie zmieni a więc i nie zmieni się ogólne podejście do tego systemu

 • dzisiaj rano, mojej żonie dokładnie po dwóch latach padła Lumia 735 – to już kolejny telefon po Lumii 925 i Samsungu, który pada dokładnie na koniec okresu gwarancyjnego, ale mniejsza z tym, jaki telefon teraz kupić poniżej tysiąca złotych???

  • RS2_15223

   A co się stało?

   • nie da się naładować baterii

    • D3F

     To albo bateria albo uszkodzone zlacze microUSB

     • dokładnie tak, wygląda na poluzowane wyjście usb lub na padnięta baterię, niestety nie mam pod ręką poduszki indukcyjnej żeby sprawdzić czy bateria w ogóle ładuje

     • bateria działa

    • RS2_15223

     Dziwna sprawa. A co to za usterka? Może wina baterii?

  • shikaka

   Osobiście testuję na sobie telefony DooGee i jak na razie po kilku modelach zdecydowanie polecam.

   • pierwsze słyszę o czymś takim

    • V3

     Krzysiu napisze Ci konkretnie ?moja lepsza połówka też kiedyś korzystała tylko z Linii (925) Ale od czasów przejścia na Samsunga ani myśl i słyszeć o innych.

     Jeśli do 1000zl ja poszukalbym wśród używek Ale w idealnym stanie. Co będzie idealne dla żony?

     Używki do 1000zl.
     Samsung Galaxy S6 /S6 Edge

     Jeśli troszkę dolozysz tak że 300-400 uda się już kupić Galaxy S7 / Galaxy S7 Edge.

     Jeśli nowki to zostaną tzw sredniopolkowce. Ewentualnie wyposażony Chinczyk np przez wyszukiwarkę kimovil.com

     Dobre oferty to:
     Xiaomi Mi5 / Mi5s
     ZTE Axon Mini
     ZTE Axon 7 Mini
     ZTE Nubia (7 lub 9 lub 11)

     Jeśli koniecznie nowe w PL
     Huawei P8 (starszy flagowiec)
     Huawei P9 (Może się uda)
     Huawei P9 Lite
     Huawei P10 Lite (cena??)

     To tak wstępnie.

     • Foldex

      Znajomy kupił w elektromarkecie jakoś tydzień temu P9lite za niecały 1000zł.

     • myśleliśmy nad p9 lite ale w sieci jest multum komentarzy nt. wyginających się obudów i puchnących baterii a serwis ma to gdzieś

     • chyba raczej tylko abonament wchodzi w grę

     • bo to tyle teraz kosztuje

    • Octagon
  • zakius

   polecam 640 za 200zł :p

  • 馬戈

   Jak to jaki? Wybór prosty i oczywisty, Lumia 950 naturalnie 🙂

 • vvti

  Biorąc pod uwagę co sie dzieje z mobilnymi okienkami to dziwię się jeszcze że 950 są powystawiane na portalach aukcyjnych za 700 i więcej 🙂

  • V3

   Te za 700 wiszą już od dobrego miesiąca albo dłużej a ludzie tylko ogłoszenia odświeżaja. Realna wycena spadła już do 500. Za tyle może się uda sprzedać szybko. Za 600 to już tylko z gwarancją Full kompletem i dodatkami Ale też pewności nie ma.

   • shikaka

    Nie jest tak źle, nie dalej jak 2 tyg temu sprzedałem 950xl bez gwarancji i nawet bez pudełka za 900zl z mozo w zestawie.

    • V3

     Gratuluję. Po prostu miałeś szczęście i w dodatku model XL. Ja jak przeglądam to widzę wciąż te same urządzenia z czasu gdy ja wystawialem. Mówię oczywiście o modelu 950.

 • RPP

  Ja walczę z myślami czy już nie czas kupić sobie Samsunga S7 Edge lub S8+.

  • V3

   Jak masz budżet na s8 to się nie ma co zastanawiać ? ż S7 Edge też będziesz bardzo zadowolony. Żona ma od nowości jak tylko weszły i jest zachwycona.

  • Adam Jóźwik

   Podobno w s8 ekrany robią sie różowe.

 • shikaka

  Z pewnością wszyscy rzucą się na system z błędami i bez aplikacji tylko dlatego, że jego producent wprowadził innowacyjną technologię półprzezroczystych zakładek. Ot taka to właśnie szansa.

 • Adrian Stypiński
 • Szansą dla MS będzie:
  – zabójczo innowacyjny sprzęt rodem z Westworld
  – umowy z najważniejszymi developerami na stałą aktualizację najważniejszych apek
  – pozyskanie najważniejszych aplikacji, które dotąd nie były dostępne

  – dopracowanie wizualne i jakościowe systemu
  – ogromne sumy na marketing

  Myślę, że już gorzej jak było być nie może a patrząc z perspektywy czasu premiera W10M w ciągłej wersji beta na sprzęcie z firmware w wersji beta to była katastrofa, mimo wszystko po RS1 mogli ciągnąć temat dalej i wydać Lumię 960 ale jak widać woleli wygasić dotychczasowy rynek.

  Czy znajdą nowych fanów? Wg mnie tak. Bo ludzie mimo wszystko oczekują nowości i innowacji. Windows 10 jak na razie jest średnio atrakcyjny, ale za rok to się może zmienić.

  • V3

   A ja szczerze mówiąc wątpię. Próbował się przebić już Firefox OS i nic z tego nie wyszło mimo że wsparcie Amazon było. Wątpię żeby ludzie zwrócili się w stronę Windows ponownie. Będą pamiętać wtopiony 7.5, poprawny 8.1 i targami niepowodzeniami W10m.
   Dopóki system będzie robiony przez informatyków bez zmysłu elegancji to nic z tego nie wyjdzie. Chociaż życzę jak najlepiej.

 • MS Lumia 640 zł za 200 zł, to naprawdę dobra cena za fajną słuchawkę dla niewymagającego cudów użytkownika, być może powystawowe ale tymi telefonami raczej nikt się w euro nie bawił…
  http://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/microsoft-lumia-640-dual-sim-niebieski.bhtml

  • Wiz

   Opłaca się znikną ja świeże bułeczki. Ahh jakby dali za 200zl 950 xd

   • V3

    A Polska mistrzem świata w piłce nożnej by Tsubasa ?

    • to jest bardziej prawdopodobne z Lewandowskim na czele

     • V3

      Nie no, jedyny silny na Tsubase to byl Kodziro 🙂

  • zakius

   ale wersja mydelniczka, dlatego nie zeszły
   no ale kilka zł dołożyć za czarne plecki i można brać

  • V3

   Mega wyprzedaż ?wg mnie warto

  • Octagon

   Chciałem wziąć ale najbliższym punktem odbioru był Gdańsk więc dałem sobie luz.

   • V3

    Z kolei najblizej Slaska – odbior w Nowym Saczu.
    Sa tez w Warszawie, Olesnicy, Boleslawiu, i na Mazurach – Olsztyn, Mragowo.

  • Michał

   Da radę wgrać tam W10M? 🙂

   • Lumia 640 została dopuszczona do aktualizacji W10M i można do niej wgrać bez żadnego kombinowania najnowszą aktualizację Creators Update oraz można uczestniczyć w testach rozgałęzienia Feature 2.

 • Piotrek Jaworski

  System zmierza w stronę połączenia funkcjonalności telefonu i komputera (very smart phone). Z roku na rok, technicznie jest to coraz bardziej możliwe. Kto jednak odpowie na pytanie czy użytkownikom połączenie takie jest w ogóle potrzebne?
  Działanie telefono -komputera ma tak wiele, tak złożonych aspektów, że potrzeby takiej nie da się zmierzyć przez badania konsumenckie na modelu. Trzeba urządzenie takie wyprodukować, zaopatrzyć w konkretne, użyteczne oprogramowanie, sprzedać za konkretne pieniądze i zobaczyć czy się „przyjmie”. Na przykład jego namiastka czyli Windows 10 z Continuum nie przyjęła się zupełnie. Wielka niewiadoma, wielkie ryzyko.

 • Microsoft już jakiś czas temu założył na mobilny Windows powłokę. Tyle że w postaci czarnego worka. Nową powłoką CShell nie wskrzesi już tego trupa.
  Zresztą bardzo dobrze skomentował to @piotrekjaworski:disqus. Czy faktycznie użytkownicy potrzebują takich funkcji w smartfonie? Ilu z Was wykorzystuje Continuum na co dzień? Ja przy pomocy Lumii 950 i Continuum zrobiłem trzy prezentacje (na kilkanaście z laptopa). Owszem, w gronie IT wzbudziły jakąś tam ciekawostkę, ale żeby to było praktyczniejsze od laptopa, to nie mam takiego wrażenia. Muszę mieć pewność, że w danej lokalizacji w korporacji w której pracuję i w danej sali jest rzutnik z HDMI i USB. Jeśli nie ma USB to muszę mieć dodatkowe zasilanie do Microsoft Wireless Display Adaptera (a rzutniki z Miracast to jeszcze pieśń przyszłości). Bardzo często rzutniki są zamontowane na stałe bez sprowadzonego do biurka kabla HDMI i USB, więc trzeba jeszcze jeździć z drabiną 😉 Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest tu np. Intel Unite. Robię prezentację z laptopa po sieci firmowej (Wi-Fi), użytkownicy ze swoimi laptopami mogą tą prezentację widzieć na swoich komputerach (nie muszą patrzeć na ekran, jeśli np. siedzą dość daleko).

  • mówiąc szczerze w ciągu niecałego roku użyłem RAZ continuum, pobawiłem się, schowałem do szafki…

   • No właśnie. To pokazuje, czy aby zachwyt nad możliwością uruchamiania aplikacji 32-bit na smartfonie to jest ten właściwy ruch ze strony MS na który czekają użytkownicy?

    Ps. Michał, Krzysztof, może zrobilibyście ankietę, w jaki sposób użytkownicy wykorzystują Continuum? Bo opinia moja i Krzyśka zapewne nie jest miarodajna ;).

    • Ciekawy pomysł odnośnie ankiety. Najlepiej zrobić teraz i po wprowadzeniu i upowszechnieniu nowych urządzeń. Będziemy mieli porównanie odnośnie wykorzystania tej funkcji w obecnej i przyszłej formie.

 • FLOKI

  Hell no!

 • Adam Fatyga

  Tryb „panoramiczny” puplitu powinien obracac kafelki wzgedem siebie, a nie calosci, wtedy by sie przesuwalo w bok a nie dół.

 • AdiDotJagi

  Taa… „Przez przypadek”… Ile to tych przypadków jest…..