Czy pasek nawigacyjny z przyciskami jest lepszy od fizycznych przycisków?

W przypadku telefonów z systemem Windows Phone, w których brakuje sprzętowych przycisków do poruszania się po systemie, można korzystać z wyświetlanych na ekranie przycisków Wstecz, Start i Szukaj, widocznych na pasku nawigacyjnym. Pasek ten możemy personalizować zmieniając jego kolor lub włączając opcję ukrywania.

Do tej pory korzystałem wyłącznie z telefonów, które posiadały fizyczne przyciski nawigacyjne. Przy okazji testów smartfonu Lumia 640 po raz pierwszy mogłem dokładniej przyjrzeć się paskowi nawigacyjnemu z wyświetlanymi przyciskami.

[info]Pasek nawigacyjny jest dostępny tylko w wybranych telefonach Lumia: Lumia 535, 535 Dual SIM, 540 Dual SIM, Lumia 635, 640 Dual SIM, 640 LTE, 640 XL Dual SIM, 640 XL LTE, 730 Dual SIM oraz Lumia 735.[/info]

W wymienionych wyżej telefonach w ustawieniach dostępna jest dodatkowa opcja pasek nawigacyjny, która znajduje się w grupie klawiatura+ułatwienia w systemie Windows Phone 8.1 Update 2 lub bezpośrednio w ustawieniach w starszych wersjach systemu Windows Phone 8.1. Dzięki tej opcji możemy personalizować pasek nawigacyjny.

Ustawienia paska nawigacyjnego Windows Phone

Przede wszystkim mamy możliwość włączenia automatycznego ukrywania i pokazywania paska, dzięki czemu aplikacje będą same decydować o tym, w którym momencie pokazywać pasek.

Ponadto użytkownik może dopasować kolor paska nawigacyjnego. Do wyboru mamy trzy możliwości: zawsze ciemny, dopasuj do tła (ciemny lub jasny) oraz dopasuj do koloru wiodącego. Na poniższych zrzutach widać wszystkie trzy opcje w tej samej kolejności.

Kolory paska nawigacyjnego Windows Phone

Dodatkowo możemy włączyć manualne ukrywania paska. Po włączeniu tej opcji po lewej stronie paska pojawi się drobna strzałka, której naciśnięcie spowoduje ukrycie paska. Aby z powrotem go przywrócić wystarczy przesunąć palcem od dołu ekranu.

Ostatnią ale nie mniej przydatną funkcją jest możliwość wygaszania ekranu telefonu po dwukrotnym kliknięciu w pasek nawigacyjny. Dzięki tej opcji nie musimy używać fizycznego przycisku do blokady ekranu.

Przez ten niedługi okres czasu, w którym testowałem telefon Lumia 640 LTE nie doszukałem się żadnych negatywnych stron takiego rozwiązania. Podoba mi się możliwość personalizacji oraz dodatkowe opcje ułatwiające korzystanie z systemu Windows Phone. Nie mam żadnych przeciwskazań aby takie rozwiązanie znalazło się w kolejnych telefonach z logo Microsoft na obudowie.

A jakie jest Wasze zdanie? Na które rozwiązanie oddajecie swój głos? Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie.