Czy pasek nawigacyjny z przyciskami jest lepszy od fizycznych przycisków?

W przypadku telefonów z systemem Windows Phone, w których brakuje sprzętowych przycisków do poruszania się po systemie, można korzystać z wyświetlanych na ekranie przycisków Wstecz, Start i Szukaj, widocznych na pasku nawigacyjnym. Pasek ten możemy personalizować zmieniając jego kolor lub włączając opcję ukrywania.

Do tej pory korzystałem wyłącznie z telefonów, które posiadały fizyczne przyciski nawigacyjne. Przy okazji testów smartfonu Lumia 640 po raz pierwszy mogłem dokładniej przyjrzeć się paskowi nawigacyjnemu z wyświetlanymi przyciskami.

[info]Pasek nawigacyjny jest dostępny tylko w wybranych telefonach Lumia: Lumia 535, 535 Dual SIM, 540 Dual SIM, Lumia 635, 640 Dual SIM, 640 LTE, 640 XL Dual SIM, 640 XL LTE, 730 Dual SIM oraz Lumia 735.[/info]

W wymienionych wyżej telefonach w ustawieniach dostępna jest dodatkowa opcja pasek nawigacyjny, która znajduje się w grupie klawiatura+ułatwienia w systemie Windows Phone 8.1 Update 2 lub bezpośrednio w ustawieniach w starszych wersjach systemu Windows Phone 8.1. Dzięki tej opcji możemy personalizować pasek nawigacyjny.

Ustawienia paska nawigacyjnego Windows Phone

Przede wszystkim mamy możliwość włączenia automatycznego ukrywania i pokazywania paska, dzięki czemu aplikacje będą same decydować o tym, w którym momencie pokazywać pasek.

Ponadto użytkownik może dopasować kolor paska nawigacyjnego. Do wyboru mamy trzy możliwości: zawsze ciemny, dopasuj do tła (ciemny lub jasny) oraz dopasuj do koloru wiodącego. Na poniższych zrzutach widać wszystkie trzy opcje w tej samej kolejności.

Kolory paska nawigacyjnego Windows Phone

Dodatkowo możemy włączyć manualne ukrywania paska. Po włączeniu tej opcji po lewej stronie paska pojawi się drobna strzałka, której naciśnięcie spowoduje ukrycie paska. Aby z powrotem go przywrócić wystarczy przesunąć palcem od dołu ekranu.

Ostatnią ale nie mniej przydatną funkcją jest możliwość wygaszania ekranu telefonu po dwukrotnym kliknięciu w pasek nawigacyjny. Dzięki tej opcji nie musimy używać fizycznego przycisku do blokady ekranu.

Przez ten niedługi okres czasu, w którym testowałem telefon Lumia 640 LTE nie doszukałem się żadnych negatywnych stron takiego rozwiązania. Podoba mi się możliwość personalizacji oraz dodatkowe opcje ułatwiające korzystanie z systemu Windows Phone. Nie mam żadnych przeciwskazań aby takie rozwiązanie znalazło się w kolejnych telefonach z logo Microsoft na obudowie.

A jakie jest Wasze zdanie? Na które rozwiązanie oddajecie swój głos? Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie.


 • Sebastian Florek

  Tylko przyciski na pasku nawigacyjnym. Lumia735, pierwszy telefon który mogę trzymać w naturalny dla mnie sposób. Nie jest nic większy z tego tytułu, przyciski są wtedy kiedy ich potrzebuje, kiedy nie trach i nie ma. Nie kupię telefonu z przyciskami, które wiecznie mi przeszkadzały w trzymaniu telefonu. Pominięcie przycisku power, bezcenne 🙂

 • Konrad Uroda-Darłak

  Jestem takiego samego zdania jak @sebastianflorek:disqus. Do tej pory korzystałem z urządzeń posiadających dotykowe przyciski pod ekranem (L800, L820 oraz L925) i często zdarzało się tak, że przez przypadek je klikałem grając czy coś tam robiąc. Obecnie w L735 mogę je dowolnie ukrywać / wyciągać, zatem nie są one tak upierdliwe. Ponadto dają mi 2x-pacnięcie do wygaszenia ekranu, a i chwyt mam pewniejszy bo nie muszę się martwić o ich dotknięcie (gdy są pod ekranem).

 • Ktosiek

  Miałem L820 i zarzekałem się, że nie kupie smartphone bez fizycznych przycisków. Teraz mam L640 i uważam, że jest to bez różnicy. W sumie to może nawet na plus, bo można pewniej złapać urządzenie podczas gry etc. Bo w L820 zdarzało mi się wcisnąć lupę 😛

 • Nylu

  Kilka miesiecy z L735 mowi samo za siebie do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic

 • Oczywiście urządzenia z ekranami WVGA nadal muszą posiadać mechaniczne przyciski

 • Blady_12

  Ja jestem za przyciskami fizycznymi (jeśli te w l625 można takimi nazwać), tak czy siak marnuje się miejsce na spodzie telefonu, więc moim zdaniem optymalniejszym rozwiązaniem byłby właśnie taki panel, z przyciskami u dołu.

 • Marcin Wasilewski

  Nie, nie jest

 • Daniel Piotrowski

  no i jak widać kolejny element wyniesiony innowacyjnością MeeGo w Nokii N9 daje pozytywny efekt – można używać telefonu bez fizycznych przycisków 🙂 ekran jest dla aplikacji, a nie dla nawigacji. Irytujące są te fizyczne przyciski w L920, n razy wciskam przypadkowo lupę lub strzałkę marnując czas na ponowne załadowanie aplikacji bo nie działa multitasking 😀 co więcej – oglądanie treści wieczorową porą męczy wzrok przez podświetlenie przycisków, a tak mając np film na całym ekranie skupiamy się tylko na nim. Jak dla mnie przyciski fizyczne maksymalnie zbędne. Czekam jeszcze jam Microsoft wpadnie na pomysł zamykania aplikacji gestem przesunięcia od górnego brzegu ekranu do dołu, tak jak to jest na stacjonarnych Windowsach od wersji 8 🙂 w telefonach namiastka tej funkcjonalności jest przy naciśnięciu strzałki i na ekranie historii uruchomionych aplikacji zamykamy je zsunięciem w dół ekranu 🙂

  • Ktosiek

   Czuje się zażenowany… Sobą ::PP
   Nie wiem, nie wiedziałem lub jakoś przegapiłem to, ale aplikacje zawsze zamykałem klikając X, nie wiedziałem, że można je ściągać do dołu 😛

   • Daniel Piotrowski

    uczymy się całe życie 😉

   • Daniel Piotrowski

    a może to ściąganie zamykanie jest w WP 10 już tak dawno używam że zapomniałem 😀

    • Ktosiek

     Jest w WP 8.1, bo sprawdzałem ;p

  • 2 lata używam nokii 925 i jeszcze ani razu nie wcisnąłem przypadkowo lupy lub strzałki….

   • Kiedyś jak pogrywałem w grę Fruit Ninja to regularnie klikałem w przycisk Start. Kwestia tego co robisz na telefonie.

   • Janusz Banach

    Krzyśku78 musisz być bardzo poukładaną osobą, ja też mam Lumię 925 od 2 lat i ( co za wstyd ) już chyba tysiąc razy nacisnąłem przypadkowo lupę i kląłem na p….. bing. Moja żona ma Lumię 640 z paskiem nawigacyjnym i w codziennym użytkowaniu jest to bardzo zbliżone do przycisków fizycznych. Można się przestawić w kilka minut i nie zauważać zmiany.

    • trzymam telefon w prawej ręce i operuję kciukiem dlatego przypadkowe naciśnięcie lupy jest praktycznie niemożliwe, ale rozumiem że inne osoby mogą mieć problemy z fizycznymi przyciskami

     • Mirosław Walczak

      Ja też trzymam telefon w prawej ręce i operuję kciukiem bez problemu. Fizyczne przyciski są lepsze od ekranowych.

 • largi

  L635 też ma pasek nawigacyjny

  • Daniel Piotrowski

   w życiu trzeba mieć gest 😉

  • Dopisałem telefon do listy. Dziękuję. Jeżeli w ustawieniach paska nie masz opcji „Przesuń, aby ukryć pasek nawigacyjny” to niestety Lumia 635 została jej pozbawiona.

   • largi

    Nie ma sprawy. Co do przycisków na klawiaturze mi się osobiście nie podobają, minusem jest mniejszy ekran roboczy,

 • THRaKeD

  Ja wolę fizyczne. Jakoś mi nie przeszkadzają w graniu, a mam je od razu dostępne, bez żadnych dodatkowych gestów.

 • Hussek777

  W Windows 10 Mobile nie ma tych opcji prawda? Bynajmniej na Lumi 630.
  Jak np „manualne ukrywania paska”

  • W Lumii 635 również nie ma takiej opcji i to nie tylko w Windows 10 Mobile – patrz odpowiedź @disqus_9rCdigjZMW:disqus