• Porady
  • Komentarze: 15

Czy można wymieniać baterię pomiędzy telefonami Lumia 535 oraz Lumia 540?

W internecie pojawiły się bardzo optymistyczne informacje dotyczące możliwości wymiany baterii w telefonie Microsoft Lumia 535. Nowa bateria o zwiększonej pojemności miałaby pochodzić z telefonu Microsoft Lumia 540 Dual SIM lub z modelu Lumia 830. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze. Obie baterie posiadają oznaczenie BV-L4A oraz posiadają identyczne wymiary. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Bateria BV-L4A w telefonie Lumia 535 posiada pojemność 1905 mAh. Z kolei bateria BV-L4A w smartfonie Lumia 540 i Lumia 830 posiada pojemność 2200 mAh. Co stoi zatem na przeszkodzie aby wymienić baterię w telefonie Lumia 535 na pojemniejszą aż o 295 mAh baterię z modelu 540?

Za całym zamieszaniem stoi jeden z elementów baterii, który nosi nazwę BSI. Jest to bardzo ważny element baterii ponieważ dzięki niemu telefon jest w stanie odczytać informacje o baterii oraz jej pojemności. Jeżeli chcemy zastosować baterię o innej pojemności do naszego telefonu to poza rozmiarem oraz modelem należy również upewnić się, że posiada ona taką samą wartość BSI jak nasza oryginalna bateria. Wartość BSI podawana jest w Omach.

Baterie z modeli Lumia 535 oraz Lumia 540 posiadają inną wartość BSI jak widać na poniższym zrzucie. Co to oznacza w praktyce?

BV-L4A wartość BSI

Jeżeli naładujemy baterię o większej pojemności do pełna w jej macierzystym środowisku czyli w telefonie Lumia 540 a następnie przełożymy ją do telefonu Lumia 535 to zauważymy, że telefon będzie pracował znacznie dłużej pomimo złej wartości BSI. Problemy zaczną się kiedy spróbujemy naładować tę baterię w nieprzystosowanym środowisku czyli w telefonie Lumia 535, która posiada sprzętowo obsługę innej wartości BSI. Bateria co prawda będzie się ładować ale niestety ze względu na inną wartość BSI spadek jej żywotności będzie odczuwalny już po kilku ładowaniach co może skutkować tym, że będzie się sprawować znacznie gorzej niż fabryczna bateria o mniejszej pojemności.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie WindowsMania.pl