Czy Microsoft zaprzepaścił swoją szansę na rynku mobilnym?

Blisko dwa lata temu napisałem artykuł, w którym politykę Microsoftu nazwałem „cofaniem się do przodu„. W chwili obecnej można nazwać ją inaczej: wycofywaniem się rakiem z rynku mobilnego. Czy Microsoft ma jeszcze jakiekolwiek szanse by zaistnieć na tym rynku?

Restrukturyzacja działu mobilnego MS została zaplanowana dokładnie dwa lata temu wraz z nadejściem ery Satyi Nadelli i jego koncepcji „cloud first, mobile first”, gdzie słowo mobile niestety nie dotyczyło rynku smartfonów tylko szeroko rozumianej mobilności. Zakończyła się 30 czerwca 2017 roku wraz z końcem kolejnego roku rozliczeniowego. W ciągu tych dwóch lat Microsoft świadomie pozbył się wszystkiego: sprzętu, fabryk, najzdolniejszych projektantów, developerów, sieci serwisowych a przede wszystkim: oddanej bazy fanów.

Jeszcze w lipcu ubiegłego roku wydawało się, że sytuacja Windows 10 Mobile jest stabilna i może być tylko lepsza. Udostępnienie nowej, znacznie lepszej wersji systemu Windows 10 RS1 Anniversary Edition dla wszystkich wspieranych modeli, wydanie długo oczekiwanych poprawek dla Lumii 950/XL dodających np. wybudzanie dwuklikiem, wskazywało na zaangażowanie Microsoftu w rozwój systemu. Do tego doszły świetne promocje sprzedażowe, dzięki którym dziesiątki osób podjęły decyzję o zmianie telefonu na 950-tki. Przyznaję, sam wtedy kupiłem telefon, dostając cały pakiet naprawdę świetnych bonusów w tym 400 zł na dowolne zakupy w sklepie MS czy licencję MS Office 365 Personal, o darmowym docku continuum czy pakiecie audiobooków nie wspominając. Wymiana Lumii 930 na 950 XL kosztował mnie grosze.

I w sytuacji gdy system został ustabilizowany a całość spraw wydawała się pozytywna, ktoś, nie wiadomo kto, podjął decyzję o skasowaniu całego projektu. Sprzedano fabryki w Wietnamie, pozbyto się kolejnych oddziałów, serwis zastąpiono komediową usługą b2x z obsługą wyłącznie w języku angielskim, zamknięto program Lumia Offers, rzekomo przenosząc nowe promocje do sklepu Windows Store. Oczywiście od tego czasu żadna nowa promocja się nie pojawiła. 28 sierpnia 2016 zamilkła również polska strona MS Lumia, która po blisko roku milczenia zakomunikowała fakt zamknięcia i braku dalszego wsparcia.

Najwięksi fani nie przyjmowali tych faktów do świadomości i liczyli na jeszcze lepszą od RS1 aktualizację CU. Tymczasem Windows 10 Creators Update okazał się kompletnym fiaskiem, z jednej strony, działając niestabilnie na PC, z drugiej, nie wnosząc nic nowego na telefony komórkowe. W październiku Microsoft zaprezentował szereg nowości, które miały znaleźć się w nowej wersji systemu – większości z nich nie zobaczyliśmy a niektóre nowe funkcje trafiły wyłącznie na pecety. Nowe continuum zostało wstrzymane w suchym komunikacie Dony Sarkar. Aplikacja do skanowania przedmiotów okazała się być tylko filmikiem nagranym na potrzeby konferencji i „wizualizacją koncepcji”. Do tej pory nie została wydana nawet na androida. Na domiar złego, MS zerwał z koncepcją W10 jako usługi i wstrzymał wsparcie dla starszych modeli telefonów z serii x3x, mimo że CU świetnie działał np. na flagowych onegdaj Lumiach 930.

Aktualizacja dla Twórców praktycznie sprowadziła mój telefon do roli feature phone’a. Padło udostępnianie internetu (hotspot) a kolejne aktualizacje nie poprawiały tego błędu. MS był również głuchy na wpisy w centrum opinii. Nowe, „lepsze” mapy wołały o pomstę do nieba, a nawigacja zaczęła działać koszmarnie. MS świadomie czy nieświadomie zniszczył swój system. Brak działających podstawowych funkcji w moim telefonie kazał mi albo użerać się miesiącami z niemieckim serwisem albo sprzedać telefon osobom, którym hotspot nie był potrzebny. Wybrałem drugą opcję, której nie żałuję.

Patrząc na „rozwój systemu” w ostatnich miesiącach i kolejne znikające aplikacje, zadaję sobie retoryczne pytanie: Czy Microsoft zaprzepaścił swoją szansę na rynku mobilnym? W jaki sposób MS chce ponownie wejść na rynek mobilny bez aplikacji, sprawnego ekosystemu, wsparcia dla polskich map, nie mówiąc o tak podstawowych usługach jak sprzedaż filmów? Microsoft utracił jednak coś znacznie cenniejszego: bazę fanów i ich zaufanie. Nawet jeśli w przyszłym roku ukaże się jakieś przełomowe urządzenie Surface Mobile, to czy ktokolwiek w Polsce będzie zainteresowany mobilnym pecetem bez wsparcia dla lokalnych usług?

W ciągu ostatnich dwóch lat Microsoft nie zrobił nic, by zasypać application gape, która jest coraz szersza. Dostęp do pełnego sklepu Windows nie wiele poprawi, bo czy w tym sklepie znajdziemy w pełni funkcjonalne aplikacje bankowe, nawigacje samochodowe, wsparcie dla usług i serwisów, nie mówiąc już o bardziej technicznych aplikacjach jak obsługa kotłów gazowych czy sterowanie bramą garażową? Świat idzie do przodu, a Windows 10 powoli się starzeje. O tym, że najnowsze wersje aplikacji np. Skype MS wydaje w pierwszej kolejności na androida i iosa, też o czymś świadczy. Całkiem możliwe, że MS w najbliższych latach zostanie wyłącznie usługodawcą w sferze mobilnej, sprzedającym swoje usługi chmurowe i office 365. O przygodzie z telefonami nikt już nie będzie pamiętał. I tylko Nokii żal, bo najnowsze chińskie zabawki ze starą Nokią nie mają nic wspólnego.

Czy Waszym zdaniem Microsoft ma jeszcze jakiekolwiek szanse by zaistnieć na rynku mobilnym? Czy kolejny restart i nowe urządzenia przekonają Was do powrotu do systemu Windows? A może lepiej by MS nie wydawał kolejnych telefonów skupiając się na usługach? Jakie jest Wasze zdanie?

 • Octagon

  Jako jeden z liczo nie licznych użytkowników systemu mobilnego uważam, że to ich koniec na rynku …no chyba że czymś jeszcze zaskoczą, ale wątpię w to i nie tylko ja tak pewnie uważam.
  Krzysztof napisałeś że zmieniałeś lumie 930 na 950 ja bym tego nie zrobił za nic w świecie. ?

  • lumia 950 XL w KAŻDYM aspekcie była lepsza od 930: lepszy ekran, aparat, glance screen, działające mikrofony, windows 10 na wdrt czyli brak konieczności przechodzenia ścieżki zdrowia, a obudowę zastąpiłem nilkinem a później mozo. w czym niby 930 była lepsza od 950 XL? 950 rozumiem ale 950 XL? 🙂

   • Octagon

    Nie miałem ani tej ani tej lumi ale trzymałem w rękach i większe wrażenie wtedy zrobiła na mnie 930 jak ostatnio u znajomego 950 , a może to że ten plastik…xl to już przesada pod względem wielkości.

    • jakbyś zobaczył Lumię 950 XL w czarnym mozo to byś zmienił zdanie, jeden z ładniejszych telefonów.

 • Pazuzu

  M$ obiecał rozwój Windows Mobile i ja im wierzę 😉

  • MS obiecał miesiąc temu nowego Skype’a i nadal go nie ma 🙂

 • greg

  Już nic nie zrobi na rynku , jak już się wypadnie to koniec

 • Piotr

  Moja 4-letnia wędrówka z mobilnymi okienkami MS kończy się w najbliższych dniach, jako, że telefon służy mi głównie do komunikacji (Facebook, Messenger i inne społecznościówki) nie jestem w stanie z niego dalej korzystać. (jakość aktualnych aplikacji jest tragiczna) Mimo, że system jako taki jest w porządku, to stagnacja w sklepie i przede wszystkim jakość oferowanych produktów jest poniżej poziomu krytyki (mam na myśli siebie i moje potrzeby na usługi Facebooka) i nie, przeglądarka nie zastępuje aplikacji, bo jest równie niewygodna. MS nie ma szans w aktualnej formie na zamieszanie na rynku. Szereg błędnych decyzji doprowadził ich… no sami widzimy gdzie ich poprowadził.

  • do tej pory Edge nie został wydzielony jako osobna aplikacja w sklepie…

 • Być może MS wróci na rynek mobilny, ale będzie to nowe rozdanie w postaci nowej kategorii urządzeń. Przenośny komputer zamknięty w obudowie telefonu to dobry pomysł, ale czy użytkownicy są gotowi? Obawiam się jednak, że braki w sklepie z aplikacjami mogą być poważną przeszkodą dla potencjalnych klientów.

  • Michał, zejdź na ziemię. Kiedyś zadałem pytanie (oraz zaproponowałem ankietę): ile razy używałeś Continium na swojej Lumii (w jakimś konkretnym celu, a nie dla zabawy)? Ja dosłownie kilka razy. A myślę, że większość posiadaczy L950/XL nawet tego nigdy nie włączyło, bo nie widzi sensownego zastosowania tej funkcji. A Ty liczysz, że przenośny komputer w obudowie smartfona przyjmie się na rynku. Nie przyjmie się, bo takie urządzenie nie będzie w żaden sposób wygodniejsze od laptopa. Ile razy skorzystałeś z pakietu Office aby utworzyć nowy dokument? Napisałeś jakiś artykuł w Wordzie na smartfonie? Stworzyłeś jakiś konkretny arkusz kalkulacyjny lub przyzwoitą prezentację? Ja osobiście nigdy. Raz zdarzyło mi się poprawić prezentację (błąd ortograficzny), którą prezentowałem przy pomocy Continium. Oczywiście prezentację wcześniej przygotowaną na PC.

   • ile razy skorzystałem z continuum? dwa: raz żeby zobaczyć jak działa, drugi raz żeby zobaczyć jak działa z przejściówką microsoftu pod miracast, ile razy użyłem w celach zawodowych? ani razu, w domu i w pracy mam laptop a jak wychodzę do klienta to zabieram surface pro, który jest lekki i przyjemny w obsłudze… continuum okazał się tylko gadżetem

    • I właśnie dlatego pełny W10 na smartfonie to bzdura, która podobnie jak Continium nie będzie wykorzystywana przez użytkowników.

     • PN27

      Continuum to coś innego niż pełny W10. Ja (i sądzę że nie tylko ja) używałbym telefonu z W10. I nie koniecznie Pro. Ale jeśli MS zrobi coś takiego za 5 k zł, no to niestety, nie stać mnie. Mam Lumie 640. Teraz żałuję że nie XL, przydał by się większy ekran. Jako telefon w zupełności mi wystarcza. No może trochę brakuje płatności zbliżeniowych w IKO (na androidzie są).

     • No ale jakbyś miał do wyboru płatności zbliżeniowe IKO lub W10 (pełny) to co byś wolał?

     • PN27

      Na razie wolę W10M, mimo że nie ma płatności. Przypuszczam że W10 wolałbym tym bardziej;)

     • można płacić blikiem

     • PN27

      Można, ale to mniej wygodnie niż zbliżeniowo.

     • ale bardziej bezpiecznie

   • Użyłem Continuum zaledwie kilka razy. Uważam, że w obecnej formie jest to jedynie ciekawostka. Jeżeli w niedalekiej przyszłości Continuum umożliwi uruchomienie pełnej wersji systemu Windows 10 to nie będzie posiadać żadnych ograniczeń, które występują obecnie. Nie twierdzę, że pełna dziesiątka w telefonie uratuje MS i spowoduje nagły napływ użytkowników. Jestem ciekawy jak rynek zareaguje na nową kategorię urządzeń.

    • Direct

     Wizja urządzenia z pełnym Windowsem i skalowalnym interfejsem, które za dnia można nosić w kieszeni i używać jak smartfona, a wieczorem w domu podłączyć do stacji dokującej podpiętej pod monitor, myszkę oraz klawiaturę i używać jak komputera bardzo by mi się podobała. Jeśli tylko cena takiego sprzętu nie przekroczyłaby sumy, jaką trzeba dać za średniopółkowy laptop i średniopółkowy smartfon (czyli jakieś 2000+1000 PLN), to to by się mogło Microsoftowi udać.

     Obecna forma Continuum znana z 950 i 950 XL wygląda raczej jak demo Windowsa, a nie coś, co można w praktyce wykorzystać choćby do zabawy, nie mówiąc już o pracy.

     • Jeżeli idea tego typu urządzeń przyjmie się na rynku to możemy się spodziewać mobilnych komputerów od różnych producentów a to oznacza, że jest spora szansa na niższy poziom cen niż te, które widzimy obecnie w przypadku urządzeń z linii Surface.

   • Marcin

    to ja cię zaskoczę – korzystam często. najczęściej jako „smart-tv”, czasami w aucie żeby puścić coś dzieciakom na zagłówek, zawodowo znacznie rzadziej – głównie prezentacje i czasami RDP (tez głównie do prezentacji)

   • RS2_15228

    Tutaj raczej o coś innego chodzi niż samo wpakowanie pełnego Windowsa na siłę do telefonu. Jeden system pozwoli na coraz większa ilość aplikacji bo będzie wspólny sklep. Dla mnie teraz największym problemem W10M jest brak aplikacji albo ich jakość wykonania. Wygląd pełnego Windowsa na telefonie będzie musiał być przystosowany do małego rozmiaru wyświetlacza i to załatwi ich nowa powłoka. Jeśli chodzi o continuum, to dla mnie jest to gadżet, ale w tygodniu przynajmniej raz z tego korzystam. Podłączam do dużego TV, mam klawiaturę i myszkę, głównie dla zabawy (filmy, internet), i zaletą jest po prostu duży wygodny ekran a w laptopie mam tylko 15 cali.

 • Deep Deep

  To już jest koniec, nie ma sensu czekać na coś nowego, tak się dzieje, jak szefem zostaje mało rozgarnięty Hindus, może jakąś wiedzę ma, ale ta wiedza jest nic nie warta. Niech się Microsoft tylko cieszy, że ogólne oprogramowanie komputerowe jest w większości pisane pod ich system, bo jakby wszystko było napisane także na iOS czy nawet Androida, to ludzie przejdą wtedy Macki oraz inne systemy. Ja obecnie czekam na iPhone 7plus zobaczymy jak będzie się spisywał ten system, żal tylko, że tyle kasy poszło na smartfony 950, 950XL, 650, o starszych jak 930, 920 nie wspomnę. Ciesz się Microsofcie, że nie mam oprogramowania technicznego na iOS jak Arcon, Autocad i kilka innych, bo ode mnie za te dyrdymały i oszukiwanie klientów dostałbyś wielkiego kopa w dupę, a w szczególności ten pseudo prezesik – jak mu tam Nadela czy jakoś tak.

  • nie żałuję mojej przygody z Lumią, dwa lata z 925 to były piękne czasy, szkoda tylko że tak to się skończyło

   • V3

    Ehh potwierdzam ? moja lepsza połówka korzystała wtedy z 925 podczas gdy ja używałem 820tki. Naprawdę piękne czasy. Jakoś ta 8ka bardziej wtedy przemawiała niż ta 10tka. Wystarczyło dodać opcję tła i rozmieszczenia ikon i byłoby super.

 • moim zdaniem największym błędem MS było zbyt wczesne wstrzymanie produkcji i zamknięcie fabryk w sytuacji gdy ludzie zaczęli kupować Lumie 950 z uwagi na spadek cen…

 • Solar

  Pamiętacie RDFa. PROROK, ciekawe czy ktoś napisze do niego choć sorry??miałeś racje?, szczególnie autor tego art?

  • V3

   Ja od początku mówiłem że miał rację ???

 • Ptahoo

  Jeszcze kilka lat i Microsoft zniknie z rynku jak inni niegdyś wielcy(Atari,Commodore itd.).Ewentualnie sprzedadzą się Chińczykom.

  • Michal Oborski

   jeszcze z 2 aktualizacje i system tam zmuli że będziesz musiał zmienić. Mam iPhone’a ale mi ten system nie leży. A spróbuj wgrać jakiś własny dzwonek… powodzenia (droga przez mękę)

   • Ptahoo

    Wgrywanie czegokolwiek jest utrudnione,ale coś za coś?A co do aktualizacji to miałem kilka dni betę 11 i nie było źle,jedynie drenaż baterii dawał sie we znaki.A z drugiej strony ja z systemem ślubu nie brałem jak będzie trzeba zmienię na Andka .Pozdrawiam.

 • can006

  Byłem największym fanem tej marki ale jak patrzę co sie dzieje to szkoda slow tak sie to wszytko kończy jak firma rządzą akcjonariusze a nie jedna osoba. Nigdy więcej nie kupie z ich marka czuje sie oszukany następnym tel będzie na androidzie bo windows 10 mobile jest coraz bardziej wadliwy i zbugowany ze mając do wyboru androida z milionem funkcji i ze po jakimś czasie będzie pewnie zamulał i windows 10 mobile który niema nic do zaoferowania i jest zbugowany od samego początku to ja już wole androida.

  • problemem androida nie jest zamulanie tylko notoryczny brak wsparcia dla starszych modeli

   • M4TEVUS

    Ok. Ale nawet jak Twoj telefon otrzymał maksymalnie androida 5, to masz dostęp do najnowszych aktualizacji praktycznie wszystkich aplikacji w sklepie. Android Auto, nowy yanosik, nowa apka mbanku itd itd.

 • Mariusz

  Może Ci Hindusi to V kolumna Google 😉 Zostanę na Lumi 950 XL póki będzie działać, a potem pomacham MS na pożegnanie.

 • Sebastian Florek

  Dopiero od Lumii 800 doceniłem internet i usługi mobilne. Android by HTC, ZTE niesamowicie mnie zraziły do mobilnego korzystania z internetu. Nie odczuwałem braku ani jednej aplikacji, miałem to szczęście. Przy korzystaniu z Windows czułem że urządzenie jest moje, prywatne. Windows jeżeli chodzi o reklamy jest dyskretny i nie pozwala na odczucia typu przytłoczenie reklamami, dezorientacja itp.
  Po tegorocznym olaniu mnie przez Microsoft, nie utopię pieniędzy w ich sprzęt. Widząc nadal niedopracowane modele z Androidem, pójdę do Appla. Tylko muszę pozbyć się szmelcu z Androidem którego sam sobie jako kłopot w życiu, sprawiłem.

  • telefon telefonowi nie równy, w aplikacjach też możesz powyłączać powiadomienia

 • Marcin

  moim zdaniem MS przegrał wojnę nie tylko o mobile, ale w dłuższej perspektywie znacznie więcej. Ekosystemy które budują się wokoło Google i Apple wkrótce zaczną w naturalny sposób eliminować MS ze swoimi usługami które nigdy nie osiagą takiego poziomu integracji

  • dokładnie, porażka na rynku smartfonów może kosztować MS znacznie więcej dlatego prędzej czy później będzie musiał wrócić na ten rynek ale konkurencja nie będzie mu tego ułatwiać

   • Marcin

    najśmieszniejsze jest to że wystarczyło żeby MS nadal robił dosłownie dwa modele słuchawek (coś taniego i coś drogiego) i zwyczajnie tak jak było dotychczas wydawał aktualizację nie odcinając starych modeli – zdobyłby moim zdaniem całkiem spory kawałek rynku przez „zasiedzenie” i stabilność (w sensie kontynuacji wsparcia). w firmach wp/w10m przyjęły się bardzo dobrze i najgorsze że klienci chcą ich więcej…. ale jak przepiszemy nasze aplikacje na inne systemy to za rok nikt już nie wróci do MS – więc stracą też sporo w biznesie

 • Gdyby MS przejął Facebooka miałby kartę przetargową w stosunku do Google. Zamiast tego kupili LinkedIna…

 • Mobilny

  Moim zdaniem Arrow Launcher już jest quasi-systemem, biorąc pod uwagę integrację z usługami Microsoftu, rozwiązaniami i zmianami wizualnymi, które wprowadza w Androidzie. Dlatego Microsoft powinien rozwijać się w tym kierunku albo wydać własny telefon z Androidem, z możliwościami Lumii 950 XL i z Arrow Launcherem uzupełnionym o opcję przełączania się między zwykłym interfejsem a kafelkowym.

 • Roger

  „I tylko Nokii żal, bo najnowsze chińskie zabawki ze starą Nokią nie mają nic wspólnego.” Kompletnie się nie zgadzam. Mają dość dużo wspólnego i są tak samo chińskie jak wszystkie inne smartfony.

  Samsung Omnia7 -> Lumia 800 -> Lumia 820 -> Lumia 920 -> Lumia 1520 -> Lumia 950XL
  Jestem z Windows Phonem od samego początku, gdy jeszcze nie było „kopiuj-wklej”, o polskim języku można było pomarzyć, a największym bajerem w telefonie był avatar w hub’ie xboxa. Bardzo powoli, ale jednak wszystko podążało w dobrym kierunku. Do momentu przyjscia Nutelli… Teraz mogą wypuścić nawet emejzing Surface Mobile Phone pro plus XL 5000 – i tak już tego nie kupię.

  Moim zdaniem wygaszenie Windowsa 10 Mobile jest przeogromnym strzałem w kolano. Microsoft jeszcze będzie tego żałował, ale już będzie za późno.

  • ja nadal używam Nokię E52, niezniszczalny telefon.

   • V3

    Też posiadam takową na stanie jednak nie mam już za bardzo jak z niej korzystać. Rozmowy SMS ok. Ale nic ponadto. Internet można sobie darować.

 • Terki

  Cokolwiek zrobią, jest już za późno (przynajmniej dla mnie), z ciężkim bólem serca ja opuszczam ten tonący okręt, Nokia 6 – nadchodzę!

 • Radek

  Pomimo nieskrywanej sympatii do Lumii i mobilnego windowsa prawda jest taka, że telefon to tylko urządzenie. Nic więcej. Jeżdżąc samochodem na który mnie stać, tez mówię, ze jest najlepszy. Póki nie zmienię na inny. Cierpliwie czekałem miesiąc na odblokowanie IKO, ale szukałem alternatywy. Bo potrzebuję słuchawki na dwie
  karty sim, wiec wybór jest żaden – tylko android. Na razie używam L950, a co będzie później czas pokaże. Wracając do tematu myślę że MS zdaje sobie sprawę z łakomego kąska jakim jest rynek smartfonow i pieniądze które może na tym zarobić. I tyle. Ja potrzebuję urządzenia, jak nie od MS to od kogoś innego.

  • greg

   Iko działa już sprawnie

   • Radek

    Wiem, nawet dostało fajna funkcję blokowania kart po ostatniej aktualizacji.

    • greg

     Fajnie

 • Piotrek Jaworski

  Horyzont czasowy decyzji w korporacji rozmiarów MS to 2,3 i 5 lat. Kiedy rok i dwa lata temu snułeś rozważania o przyszłości W10M decyzja o zamknięciu projektu była już klepnięta.
  Mniej więcej od 4 lat w wykładach guru marketingu (nie) obecność Microsoft na rynku telefonów podawana jest jako przykład NIE ODWRACALNEGO przegapienia swojego czasu i swojej szansy.

 • 馬戈

  Odpowiadając na pytanie z tytułowe, tak Microsoon zaprzepaścił swoją szansę dzięki niemu teraz do wyboru mamy w zasadzie dwa systemy: Android i iOS, tego drugiego można w sumie nie liczyć bo nie każdy ma wypchany kasiorą portfel by pozwolić sobie na iPhone’a za ponad 1000zł najtańszy i tutaj objawia się zaleta Lumii – jakby nie patrzeć były na każdą kieszeń.

  I nie nie ma szansy. Powrót do tego systemu to tak jak powrót do męża „boksera” po rozwodzie.

 • Wiz

  Lumia 640 z cu strasznie wolno chodzi. Czekam na nowa aktualizację. Jak tego nie naprawią to chyba wrócę na win 8.1

 • Pixellus

  „najnowsze chińskie zabawki ze starą Nokią nie mają nic wspólnego.” Nie byłbym aż tak surowy w ocenach działań HMD Global. O ile Nokię 3 z mediatekiem faktycznie można nazwać zabawką (choć i tak lepszą od Lumii 550) to już modele Nokia 5 i Nokia 6 ze snapdragonem 430 jak podejrzewam sprzedadzą się w Europie (w tym w Polsce) bardzo dobrze i to nie tylko z uwagi na sentyment – mają na pokładzie androida…
  Co do działań MS na rynku mobilnym… Sprawa jest jasna – w dzisiejszym zglobalizowanym świecie coś co nie znalazło przynajmniej 10 % udziału w Stanach Zjednoczonych , Chinach i Indiach nie ma racji bytu nawet jeśli w upadającej Europie ma udział rzędu kilkunastu %

  • zakius

   w czym to dziadostwo lepsze od 550?
   gorszy system, większe, aluminiowa ramka, niewymienna bateria
   ogólnie patologia z flagowców zeszła już do najniższej półki

   • Pixellus

    550 to w zasadzie przycisk do papieru

    • zakius

     nadal lepszy od phabletu z androidem i… wszystkim innym co już wymieniłem

     • prima aprilis był 3 miesiące temu

     • nie dla cukierbrukera.

     • V3

      Widzę że z kolegi kawalarz ??

   • Pixellus

    W czym lepszy? No cóż gimbaza zainstaluje na tym snapchata.

    • zakius

     jednak wolę wygodny system i wygodne urządzenie od snapchata

     • Marek

      i ekranik najlepiej o wielkości 3″

     • zakius

      tak naprawdę to wiele więcej nie zostaje jak wyświetlisz pasek nawigacyjny, klawiaturę i podpowiedzi… więc z fizyczną klawiaturą jak najbardziej może być te 3.5″

    • a normalni ludzie zainstalują sobie Here Maps czy dziesiątki innych aplikacji użytkowych

     • naliczyłem ich na palcach jednej ręki, bez których smartfon dla nich…jest poprostu bezużytecznym badziewiem.

  • dla mnie pomyłką w tym modelu jest procesor snap 430 dla 5.5 cala, dokładnie w tej samej cenie masz moto x style ze snapem 808 i ekranem 2K, która po trzech miesiącach chodzi nawet szybciej niż na początku, zero lagów

   • RS2_15228

    Może się orientujesz, czy w Huawei można wywalić ich całą nakładkę aby zrobić z tego prostego androida? Bo już zacząłem się zastanawiać jednak nad zmianą i zamówieniem Samsunga…. Tylko zostaje mi do wyboru tylko A3 2017, albo J5 2016. Czy oba będą działać znosnie ? Choć A3 jednak za mały.. Więc pytanie, czy J5 2016 będzie chodził dużo gorzej niż ten Huawei P10L ?

    • V3

     Żeby się pozbyć Miui trzeba zazwyczaj zmienić Rom Ale są wyjątki. Jest z tym trochę zabawy. ZTE Blade V6 miał opcję wyboru interfejsu z Miui na zwykły. Więc może i P10L ma taką opcję.

     • RS2_15228

      Nie mogę znieść tej brzydkiej czcionki, jak spojrzałem to podobieństwo duże do ios. Dla mnie ta czcionka psuje całą prostotę i wygodę systemu. W Samsungu jest ok, i nakładka mi się podoba, ale znów mam mały wybór od nich.

     • V3

      Masz maly wybor bo troche sepisz kase 🙂 Powiedzmy sobie wprost. Zawsze masz opcje wziecia smarta z doplata, niekoniecznie musi byc duza, ale nie oczekuj ze na poziomie 0zl dostaniesz cos mega wypasnego – rodem z Flagowca. No sorry – to se ne vrati 🙂

     • RS2_15228

      Nie muszę mieć flagowca po podobno android świetnie chodzi na parametrach 640.

     • V3

      No i właśnie dlatego później są rzesze niezadowolonych. Bo PODOBNO….. Dla mnie podobno nie istnieje. Albo się z czymś miało do czynienia albo nie. Żadne podobno. Sredniopolkowo miałem ZTE Blade V6 na Lollipop 5.0.1. I chodził płynnie. Ale nie wiem jak by chodził na 6.0 a co dopiero 7.0. Lepiej w mojej ocenie nie ryzykować i brać coś mocnego nawet za dopłatą niż brać cokolwiek a potem jeczec jaki ten Android do dupy. Mam nadzieję że rozumiesz ?

     • RS2_15228

      Chodzi o to, że tutaj na forum z Windows wiele osób piszę, że android miażdży na tych samych parametrach 😉

     • V3

      Ja mogę Ci powiedzieć jedynie jak pracuje na Flagowcach ?

     • RS2_15228

      Na flagowcach pewnie znośnie;)

    • Direct

     „Może się orientujesz, czy w Huawei można wywalić ich całą nakładkę aby zrobić z tego prostego androida?”

     Urządzenia Huawei zwykle pracują na autorskich SoC od Huawei, czyli procesorach Kirin i to powoduje, że alternatywnych ROM-ów dla tych telefonów ze świecą szukać. Jeśli chcesz wgrywać do telefonu inny system, niż stockowy, to zainwestuj w sprzęt oparty na procesorach Snadragon.

     • RS2_15228

      Dzięki.

    • tak, dużo gorzej, J5 to lowend, powiedz raczej jaki masz budżet do dyspozycji

   • Pixellus

    Trzeba przyznać, że Lenovo moto to w świecie androida solidne pozycje warte polecenia

   • Direct

    Snap 430 w Nokii 5 z ekranem HD jeszcze powinien być w porządku. Obawiałbym się, jak będzie się sprawować w Nokii 6 z wyświetlaczem Full HD. Wg specyfikacji producenta Snap 430 obsługuje nie tylko FHD, a nawet 1920×1200, ale wg mnie na granicy wydajności może jeść baterię, jak głupi (430 to wciąż 28nm).
    Ponadto nowe Nokie są źle wycenione. 5 powinna kosztować tyle, co 3, a 6 tyle co 5.

 • Piotrek Jaworski

  onecore jako wyróżnik systemu na tle konkurencji na pewno bardzo zgrabnie wyglądał w prezentacjach
  sądząc jednak po tym jak CU działa dziś na PC koncept unifikacji stał się zagrożeniem dla całego W10 a telefony kulą u jego nogi.

 • luckyluc

  coraz częściej czytam negatywne artykuły, czy przypadkiem nie jest to przygotowanie do zamknięcia tej strony jako bunt przeciwko ms ? czas pokaże ale mam dziwne przeczucie…

  • Robertdg

   strona sama się zamknie bo co tu pisać o Windows mobile jak już praktycznie nie istnieje i powoli wygasza się jego aktywność do 0.

  • Mobilny

   Formą buntu jest migracja na inny system. Strona nie zostanie zamknięta, bo mimo że przyszłość Windowsa 10 Mobile jest w zasadzie prosta do zdiagnozowania, to nadal pozostaje kwestia Windowsa 10 on ARM, czyli pecetowego Windowsa w telefonach.

 • Robertdg

  Ostatni cyber atak w Polskę pokazał jaki MS i Windows jest słaby a mobile to już historia, trzeba się z tym pogodzić, zostaje tylko Android i iOS

  • żaden system nie jest odporny na ludzką głupotę dlatego konta pracowników w firmie powinno się trzymać w trybie nie-administracyjnym, inaczej właściciel sam sobie jest winny jak sekretarka ma uprawnienia do instalacji każdego śmiecia

 • Jarek

  Szkoda, że windows mobile się zwija. Powinno być na rynku kilka dobrych systemów mobilnych konkurujących ze sobą.

  • Łukasz

   Dobry to był WP8.1. I wystarczylo go tylko rozwinąć a dzisiaj może bił by sie o 1 miejsce z androidem. Ale MS wolał skoczyć na głęboką wodę i wypalił tak samo jak VW ze swoim Pheatonem. Teraz tego systemu to nawet seniorzy nie chca bo fb i mess wlaczaja sie wieczność a nawet seniorzy mimo swojego wieku mają ograniczoną cierpliwość tego systemu juz nikt nie chce nawet entuzjasci maja dość bo MS obiecywał caly czas a wielkie g z tego wyszlo. Na smartfonie z androidem zrobie więcej, wiec po co mi zbedna zabawka. I moim zdaniem MS nie powinien zaczynać z rynkiem mobilnym, niech robi to co robił dobrze do tej pory.

 • Simon Pater

  Mi juz NIE szkoda gdy ponad rok temu kupilem Lumie, myslalem ze cos sie ruszy.
  Potem bylo coraz gorzej a ja Lumii mialem dosc po 9miesiacach.
  Prawilem tu nie raz, ze to cos pada, ze bez Apek nikt sie tym nie zainteresuje nawet biznes:) hhehe, a moze przede wszystkim biznes. Od ponad 3miesiecy mam Xiaomi (moj pierwszy tel na Androidzie ever),wczesniej mialem tylko iOS. Balem sie Andka i Xiaomi ale niepotrzebnie.
  System dziala wbrew niektorym opinia swietnie a ja mam smarfona, w koncu.

 • HONZA

  Pal licho telefony z Win 10. Mnie akurat zastanawia, co będzie z następcą Win CE, która kiedyś też stanowiła bazę dla telefonów. Przebudowa tej platformy okazała się konieczna, a chodziło przede wszystkim o opracowanie nowej struktury OS na miarę NT dla ARM. To wszystko się działo, przy czym os implementowano również na telefonach. Jak na razie dla WinCE nie ma nowej alternatywy – jak na razie nie powstała poważna konkurencyjna inicjatywa …. więc wszystko wskazuje na to, że następca na bazie W10 powstanie, bo BB (QNX) już swoją szansę straciło..

 • Mateusz S.

  Moja historia z smartphonami wygląda w skrócie tak :
  Nokia Lumia 610 > Nokia Lumia 620 > Nokia Lumia 630 > Microsoft Lumia 650 > Microsoft Lumia 950 . Następny telefon, na pewno będzie z tym systemem , może Alcatel Idol 4 Pro . Do czasu, gdy nie zamkną sklepu z aplikacjami ( co sie nie zanosi) nie zrezygnuje z tego systemu , dla mnie nie ma lepszej alternatywy

  • Piotrek Jaworski

   To kup od razu 2 Idole. Drugi do szuflady jak by Ci się pierwszy stłukł bo za rok żadnego nowego telefonu z W10 już nie kupisz. 😉

  • MS_the_BEST

   Ja też zostaję przy W10M.
   Mój półtoraroczy 640 XL chcę zastąpić 950 XL.
   Tylko ciężko z kupnem w PL. Pozostaje Amazon lub ebuy.

  • V3

   Nie wiem kolego czy to dobry pomysł. Trochę ryzykownie pchać się w praktycznie wycofany już system za sporą kasę zakupowa.

   • greg

    Może nie będzie tak źle

    • V3

     Sprzęt nie jest zły. Ale system praktycznie martwy. Równie dobrze mógłby kupić 950 lub 950XL czy nawet 930tke. Będzie miał to samo za sporo niższe kasę.

 • Rok temu kupiłem L640 LTE ze względu na wsparcie producenta oprogramowania (aktualizacje, rozwój itp) i dość ciekawy system ale mówiąc szczerze patrząc co MS robi z mobilnym windowsem coraz częściej zastanawiam się nad powrotem do bugdroida. Jednak (mimo wszystkich minusów systemu od google) wydaje mi się że tam wszystko jest pewniejsze. Chociażby to, że producenci apek nie skończą z dnia na dzień wsparcia dla swoich produktów

 • RS2_15228

  Brak aplikacji zakończy żywot tego systemu. Gdyby nie to, zostałbym pewnie dużo dłużej, bo sam w dobie jest dużo przyjemniejszy niż inne. Teraz chciałem zainstalować aplikacje ICM Meteo, niestety nie można jej odnaleźć w sklepie, pewnie następna usunięta. Ma ktoś może namiar na aplikacje która ściąga dane z ICM ?

  • Pewnie tylko to pogodynka meteo

   • RS2_15228

    No tak, ale wolałem takie proste jak icm meteo, na androidzie tego pełno a na Windows od dziś nie widzę żadnego…..

    • zostaje tylko http://m.meteo.pl/

     • RS2_15228

      No właśnie dlatego też pewnie w tym roku przejdę na androida na dłużej. Ten system upadnie przez brak aplikacji, bo sam system jest spoko. Teraz się dłuższy czas bawię P9L, dupy nie urywa, już nie mówiąc, że jest nawet problem z oglądaniem filmów 360 stopni. Na 950 w mytube działa to super. Więc będę musiał wybrać złoty środek.

     • Direct

      Jaki na P9L jest problem z filmami 360? Zauważ, że ten model nie ma żyroskopu, który jest do takich filmów niezbędny, jeśli nie chcesz przesuwać ich „ręcznie” palcem.

     • RS2_15228

      Właśnie… Dlatego pewnie jest problem i oglądanie nie ma sensu… A płynność i dźwięk jednak słabszy niż na 950. Być może różnica w parametrach telefonów. Ale jak na półkę średnią to słabo że w tym roku telefon nie ma nawet żyroskopu. A P10L ma?????

     • Direct

      Tak, P10L ma żyroskop (gyro): http://www.gsmarena.com/huawei_p10_lite-8598.php

      Coraz więcej urządzeń w średniej półce posiada żyroskop, ale wciąż nie wszystkie. To samo z kompasem, który też się przydaje.

     • RS2_15228

      Kompas ma, dziś sprawdziłem, bez tego to lipa straszna. Ale interface jest tak mały i namotany w tych chińczykach, że pól roku będę się uczył. Druga sprawa ustawiłem limit Internetu miesięczny ale nie mogłem znaleźć dnia od którego ma liczyć, tak jest okrojone ? Czy to przegapiłem?

     • Direct

      Miałem kiedyś Huawei P8 Lite i tam nie dało się ustawić dnia miesiąca, w którym resetuje się pakiet. Dla Huawei miesiąc jest zawsze od 1 do 31. Nie przeszkadzało mi to, bo miałem na tyle duży pakiet, że się nie przejmowałem, ile jeszcze zostało.

     • RS2_15228

      Jeśli tak podchodzą również do innych spraw to nie wróżę im wyparcia mojej 950 😉

     • Direct

      Poza tą jedną to jakichś większych niedoróbek w interfejsie sobie nie przypominam :).

     • RS2_15228

      To się okaże….

     • V3

      RS, do Flagi trzeba przyrownywac Flage, a nie sredniaki czy budzetowce, madralo ty 🙂 🙂 🙂

     • RS2_15228

      Flagowiec dwa trzy lata to jak aktualny średniak, oczywiście nie zawsze ale na pewno nie ma tragedii pod względem wydajności.

     • V3

      Absolutnie nie. Porownaj chociazby Galaxy S6 z 2015 z obecna seria J czy A. Przeciez jest miazga w wydajnosci.

     • RS2_15228

      Porównuje S5 do np. P9L z którym mam często styczność. P9L jest szybsza.

     • V3

      Porownujesz S5 Neo a nie S5 ?

     • RS2_15228

      Tak

 • lluukk

  Od piątku mam Andka na średniaku za 730 zł (3GB RAM, Snap 625, Adreno 506) – bajka… i te aplikacje – mBank otwierający się w ułamku sekundy odciskiem palca… będę tu czasem zaglądał 🙂

 • MS_the_BEST

  Czy jest jakaś ciekawa nakładka (launcher) na Android, która nawiązywałaby do W10M??

  Szczerze mówiąc to przeraża mnie ta pstrokacizna kolorów w Androidzie 7.1. Przyzwyczaiłem się do minimalistycznego wyglądu kafelków.

  • Mobilny

   SquareHome 2 – Launcher

   • MS_the_BEST

    Dzięki, sprawdziłem filmiki na YT tej nakładki SquareHome 2 – naprawdę ciekawa opcja przejścia na Android, bez terapii szokowej.

    • RS2_15228

     A zmienia ten ustawienia systemowe ? Czy trzeba się męczyć z tymi milionami ustawień a korzystać z kilku? 😉

 • Adam

  Ile jeszcze będzie takich tytułów? Od pol roku wiadomo, że ten system jest ubity… Nigdy wiecej nic od microsoftu. Rok temu w lutym kupiłem za ciężko uciułane pieniądze lumie 640-tke. Wydałem 550zl, ostatnio pochodzilem po salonach gsm i nikt mi za tego głupiego szrota 150 zł nie chciał dac. Jestem tak wściekły, ze wywalam to przez okno i kupuje cos NORMALNEGO

  • Adam

   Po prostu nie potrafię zrozumieć ze telefonu w stanie idealnym nie można sprzedać…

   • a ja nie mogłem zrozumieć jak rok temu komis nie chciał nawet za darmo wziąć mojej Lumii 930 a tydzień później naraz pojawiły się dwie inne w sprzedaży

    • V3

     Proste. Ktoś kupił od nich inny i zostawił w rozliczeniu. Zarobili podwójnie. Skupili za bezcen a nowy sprzedali z górką.

   • 馬戈

    Można Adamie, można ale zasada numer jeden – komisy omijaj szerokim łukiem. Na pocieszenie Ci powiem, że ostatnio z mojej okolicy za ponad 200zł poszła właśnie 640. Jeżeli faktycznie jest w idealnym stanie, sprzedasz bez problemu.

   • V3

    Można. Tyle że Windows popularny nie jest. A po drugie jest już prawie martwy. Więc nikt nie chce ryzykować że mu na półce pomnik zostanie

  • wystaw na allegro / olx albo zostaw jako zapasówkę jak będziesz wysyłał nowy telefon do serwisu

   komisy gsm to zdziercy

   • Direct

    Lepiej zostawić, niż sprzedać za bezcen.

    • zgadza się, szczególnie że obecnie nowe telefony to sprzęt mocno awaryjny i lepiej mieć coś w zapasie

     • RS2_15228

      Coś o tym wiem, dziś J1 padła, po ponownym uruchomieniu nie chce wstać, tylko logo Samsung. Skoro logo świeci się od godziny to chyba jasne jest, że następny telefon jednak będzie innego producenta 😉

     • V3

      Nie obraz się. Ale tak tak jest jak się kupuje ultra budżetowe szroty. Chyba nie sądziłes że będzie działał po wsze czasy ? Nie ta polka. Kupiłeś coś na poziomie awaryjności Lumii 650 ?

     • RS2_15228

      Półka tutaj nie ma żadnego znaczenia. Znam przypadki sony które miały takie same problemy i nie były to biedafoby, tylko telefony za 1500 zł. Generalnie wiadomo, że teraz elektronika to szmelc, psuje się notorycznie wszystko co jest po gwarancji ;). A serio, to przypadek, mógł działać a stało się inaczej. Dziś spróbuje go odratować instalując nowe oprogramowanie przez kies.

     • RS2_15228

      Czy tego J1 można jakoś odratować? Wszedłem w ten tryb serwisowy, zrobiłem te wipe coś tam. Niby sformatowało telefon ale nadal wisi na logo Samsung. Czy jest szansa aby przez odina się naprawiło czy już nie ma szans? Kiedyś raz robiłem przez odina S3 i się udało, próbować?

     • V3

      A skąd niby mamy to wiedzieć ?powodów może być tysiąc. Próbuj. Gorzej bo chyba nie zepsujesz

     • RS2_15228

      Męczę teraz to….

     • RS2_15228

      Niestety, nadal to samo, oficjalne fleszowanie przez odin nie pomogło…
      EDIT. coś się zmieniło, minęło logo i idzie dalej … Może się uda 😉

   • V3

    Dokladnie

  • czarnymurzyn

   Pff ja rok temu dałem prawie 2 tyś. Za dziś gowno warta 950-tke.

   • V3

    I to jest ból. Współczuję

  • RS2_15228

   Ja kiedyś kupiłem nowy samochód, po roku straciłem 10 tyś. Więc nie przejmuj się tymi 400 złotymi.

   • Adam

    Mała różnica miedzy nami. Ty zarabiasz i stać cię na auto (Jak można wywnioskować – nie najniższej klasy). Ja za to nie mam nawet jak zarobić, zdobycie kwoty którą dałem za telefon zajęło mi lekko ponad rok. Także nie pisz mi, żebym sie nie przejmowal, bo dla mnie to są naprawde spore pieniądze.

    • RS2_15228

     Źle zabrzmiało to z mojej strony, przepraszam. Chodzi mi bardziej o to, że jednak telefon to jest bardzo mały koszt w dzisiejszym życiu. Oczywiście, dla jednego mniejszy dla drugiego większy. Ale telefon chyba jest potrzebny każdemu, masz go, to używaj, nie to sprzedaj. Oczywiście na wszystkim co się kupi zaraz po wyjściu ze sklepu już spada na wartości.

    • V3

     Niepotrzebnie sie rzucasz. RS nie chcial cie urazic. W koncu nie zna Ciebie, ani twojej sytuacji.
     Natomiast w sytuacji o ktorej piszesz, faktycznie – strata 400zl – to dosc spora strata.
     Wspolczuje.

 • Miałem pisać już komentarz, ale jeszcze raz zerknąłem na tytuł. O k^$@, tam jest „Czy”, a nie „Czym”! 😀

  • to przeczytaj może cały artykuł zamiast tylko tytuł

   • Tytuł to chyba nagłówek artykułu, co? Powinien być jak magnes, a jest?

 • Paweł Bolesta

  nie wiem czy zauważyliście ale nie da się udostępniać po ostatniej aktualizacji zdjęć na messengera/facebooka bezpośrednio z folderu ze zdjęciami. tylko trzeba to zrobić na apce… Porażka! Teraz zostało NFC, Wiadomości, OneDrive, OneNote i Poczta prog. Ourlook… MASAKRA

 • 馬戈
  • RS2_15228

   Nie ma się z czego śmiać. W dwa lata życia telefonu powinno być nakazane aktualizowanie do najnowszego oprogramowania, potem przynajmniej łatki bezpieczeństwa.

   • 馬戈

    A, gdzie Ty tutaj widzisz śmiech?! Równie dobrze powinien być nakaz produkcji smartfonów z przynajmniej 1GB pamięci RAM, a jest jak jest.

    • RS2_15228

     Śmiech jest tutaj właśnie nie potrzebny, bo to wstyd, że inni to olewają. Dokładnie, telefon w tych czasach mający 512 MB ramu powinien być nie dopuszczony do obiegu.

     • 馬戈

      Tak przy okazji. Sprawdzałem na K8 który jak wiadomo ma Marshallowa nagrywanie rozmów (ACR) i bez problemu działa.

     • RS2_15228

      Pamiętam ten program, niedługo sprawdzę czy będzie działać na huawei.

     • RS2_15228

      Tak przy okazji. Jednak instalując kilka, kilkanaście kolejnych aktualizacji w kręgi fast musi się zbierać syf i telefon chodzi trochę bardziej ociężale. Zrobiłem wczoraj z nudów HR z kopią ustawień (wszystko trwało jakieś 2-3 godziny). Przy telefonie praktycznie nie trzeba siedzieć, jedynie trzeba podać potem hasła do poczty i ewentualnie kilku aplikacji które system sam ściągnie, proste, szybkie. Po HR 640 chodzi znacznie płynniej, może nie szybciej jakoś, ale sprawia wrażenie po prostu płynniejszych animacji itp. Szkoda, że nie zostało wyeliminowane gromadzenie starych śmieci z poprzednich kompilacji, bo coś musi to powodować, że jest różnica w działaniu.

     • V3

      A czemu miałoby nie działać??

     • 馬戈

      Jak kiedyś prowadziłem z kimś.konwersacje to padło stwierdzenie że na Marshallów są problemy z aplikacjami do nagrywania rozmów i faktycznie jak sobie wpiszesz „Nagrywanie rozmów Android 6.0” to wyskakują różne. U mnie jednak działa prawidłowo.

     • V3

      Rozumiem. Pytalem bo nagrywanie rozmow dziala juz od KitKata conajmniej.
      Na Marshmallow nie bylo zadnych problemow na S7 Edge.

  • V3

   Tylko co z tego. Ten MyPhone to ultra budżet. On by nawet z 6tka miał problemy a co dopiero z 7ka ? szczerze to przy tych bebechach sztuka dla sztuki. I nie wi3m czy to dobry pomysł mieć 7ke Ale lagujaca.

   • 馬戈

    Ultra budżetem to można nazwać np. Pocketa z 512MB RAM. Mało tego plusem myPhonów jest fakt że pracują one na prawie że czystym Androidzie więc nie jest tak źle. Mimo wszystko jak sam wiesz aktualizacja do nowszego Andruta szczególnie w półce niskiej to naprawdę ale to naprawdę rzadkość a ból tyłka osób ze znacznie droższymi urządzeniami które dalej nie otrzymały aktualizacji po prostu bezcenny ?

    • V3

     To jest chyba względnie nowy smart w ofercie MyPhone. Ogólnie je mam dobrej opinii na temat tej marki. Mój kolega to kupił nie mam pojęcia po co i się odblokowuje w kieszeni i wybiera numery hehehe. Nie mówię o tym modelu Ale ogólnie o MyPhone.

 • RS2_15228

  Na tej ostatniej kompilacji zrobiłem HR z kopią oczywiście ustawień. Polecam, dwie godzinki i wszystko chula szybko i sprawnie, nawet system schudł, zajmuje sporo mniej niż android na P9L.

  https://uploads.disquscdn.com/images/d73939a72538a63678251ae39b183f4215fd9e8e1636717c5d463c7e3d079f51.png

 • RS2_15228

  Po HR wyskoczyło takie coś. Nigdy tego nie widziałem wcześniej. Ktoś to miał ?

  https://uploads.disquscdn.com/images/1bcb389a3605fedda7835bc2368aabcf2c94c7b349eae5a0e29e1fb389203e56.png

  • Piotr

   Cześć:-). Na której kompilacji to robiłeś(HR)?

   • RS2_15228

    Wyżej dopisałem. Chodziło o pakiet językowy 😉

 • 馬戈

  Jak nie będziecie mieli o czym pisać, to może napiszcie o kolejnej aplikacji, która zniknęła ze sklepu, a mianowicie Endomondo. Dobrze, że nie zrobiłem HR bo wtedy pozbyłbym się jej definitywnie bo z tego co tak spojrzałem w bibliotece jej nie ma. Dla mnie osobiście aplikacja must have. Widzę, że nie ma sensu już zwlekać i trzeba opuścić już tego Titanica.

 • greg

  Wodę z mózgu robi Nadella, jakim cudem może cofając się do przodu tak gadać , to przeczy zdrowemu rozsądkowi

 • Pyjter86 L950

  Co zrobić z Edge żeby nie potrafił mi tyle energii w tyle, ustawione mam cały czas ze mną nie działać w tyle, a mimo to non stop coś bierze, raz mniej raz więcej, ale zawsze!!
  Ps. W ciągu ostatnich 24h praktycznie nie korzystałem z przeglądarki!! https://uploads.disquscdn.com/images/39d5eec7a5f1e55dcaefb97712fcafd1a1c47d147dab7aba6c1b448e59b530b0.png

  • Roger

   Mam tak samo, nic z tym nie zrobisz. Wprowadzili „nową” przeglądarkę z „nową” nazwą, żeby zatrzeć złe wspomnienia z IE… tylko… po co? EDGE już zdążył zebrać „nowe” wspomnienia zarówno na telefonach jak i na PC.

   • Pyjter86 L950

    Niestety obawiam się że masz rację…żeby przynajmniej można by było to odinstalować :/

  • RS2_15228

   U mnie działa adekwatnie do czasu używania i problem nie występuje.

   https://uploads.disquscdn.com/images/fe748997da6c121d0a669dc8310c7d741d20e9dfb85a0613285aec37853d009e.png

 • Michał S

  Witam.
  Tak po krótce, moja 950 na trochę wylądowała w szufladzie i zastąpił ją Galaxy s8. Próbuje się do andruta przyzwyczaić i tak: brak apki disqus 🙂 I jak teraz z Wami pisać, beka a mają tysiące aplikacji. A tak serio to klawiatura Windows rewelka w porównaniu z samsungową , kwestia przyzwyczajenia pewnie. Ustawienia są na windzie bardziej czytelne i intuicyjne. Blokada aplikacji w tle itp w s8 trzeba każda z osobna otwierać i blokować a trochę tego jest. To mój pierwszy andrut i dopiero trzy dni, ale nadal ustawiam. Pamiętam Windows 8, ok 6 godzin i telefon zrobiony tak jak potrzebowałem.

  • krzysiek

   Dzisiaj przesiadłem sie z 950 na Asusa zen3. Ładnie śmiga. Ale musze sie przyzwyczaić do andruta.

  • V3

   Kwestia przyzwyczajenia kolego. Jak juz poustawiasz wszystko, to za tydzien, gora dwa – wszystko juz bedzie natywne. Android jest po prostu inny niz to, do czego sie zdazylismy przyzwyczaic przez okres ostatnich kilku lat.

   • Michał S

    Pewnie tak jak mówisz będzie, ale jest kilka rzeczy które w windzie są o wiele lepiej dopracowane. Edge według mnie może nie dziala szybciej niż chrome, ale za to Edge ma więcej opcji. Klawiatura też wygodniejsza i lepiej podpowiada w w10m. No i awatara nie zmienię napewno:) Po prostu poczekamy co się dalej będzie działo. Będę rzadziej zaglądał bo disqusa nie mają:) Jest jeden duży plus, mają trochę aplikacji z Redmond.

    • V3

     Pokorzystaj, sam zobaczysz ze klawiatura z S8 jest sporo wygodniejsza od windowsowej (widze po sobie), znacznie lepiej podpowiada slowa, ale musi sie Ciebie „nauczyc” – po to jest w trybie adaptacyjnym.
     Z MsMobile mozesz przeciez normalnie korzystac z Disqs przez Chrome, ja tak robie i odpisuje na posty 🙂

    • z tą klawiaturą to przesadziłeś… w10m ma jedno z najgorszych podpowiedzi… chyba jeszcze nie pamiętasz jaki milosc zamieniało na Mułość ?

     • Michał S

      Dla mnie była wygodniejsza ,chociaż powoli sie przyzwyczajam. Ale edga mi brakuje. Wszystkie przegladarki zbierają dane, ale wydaje mi się że chrome to juz wyjatkowo dla tego na obecna chwile męcze binga. Tam chociaż filmy z cda mozna bez zadnych dodatków pobrać. Ale fakt jest taki że wiele zeczy i aplikacji działa sprawniej i to o wiele. Tylko troche bezpieczeństwa windowsa mi brakuje.

 • Octagon
 • no nie, wykorzystał 😀

 • cold

  no cóż, szkoda, bo się przyzwyczaiłem do systemu, dopóki działa moja lumia 735 działa to się nie przesiadam :). co potem? potem pewnie jakiś starszy iPhone, np. 6, bo niestety android nie jest zbyt bezpieczny, strach nawet apkę banku odpalić 😛

  • Norbert Czajkowski

   to chyba nie czytałeś wiadomości o iphone, ile danych sprzedają USA… hah.. doczytaj 😉

 • shikaka

  To nie MS tylko ten Pan ze zdjęcia i udziałowcy którzy mu na to pozwolili.