Czy Microsoft zamierza zakończyć produkcję urządzeń z linii Surface?

Grono fanów marki Microsoft raptownie maleje po decyzjach jakie podjął obecny prezes korporacji Satya Nadella. Powody do zmiany strategii z pewnością były słuszne jednak niezadowolenie wiernych użytkowników korporacji z Redmond można odczuć niemalże pod każdym artykułem dotyczącym firmy Microsoft. Wycofanie się z rynku opasek fitness, wygaszenie telefonów oraz zamknięcie usługi Groove Music Pass to może być jedynie wstęp do dalszych cięć wewnątrz korporacji. Czy na celowniku znalazły się urządzenia Surface?

W świetle ostatnich wydarzeń użytkownicy stracili zaufanie do firmy Microsoft. Niepewność związana z zakupem urządzenia, które może stracić wsparcie szybciej niż byśmy tego oczekiwali skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców. Już teraz spekuluje się, że telefony, opaski i usługa Groove to jedynie początek strategicznych zmian wewnątrz korporacji. Do dyskusji włączyli się producenci sprzętu, firmy Dell oraz Lenovo, jak również firma analityczna Canalys.

Prezes firmy Lenovo, Gianfranco Lanci, sceptycznie ocenił sytuację związaną z produkcją urządzeń sygnowanych marką Microsoft. Według niego Amerykanie zarabiają przede wszystkim na rozwiązaniach chmurowych oraz usługach Office i Windows. Przy okazji podkreślił, że Microsoft traci dużo pieniędzy na produkcji urządzeń i zastanawia się jak długo firma zamierza dokładać do biznesu. Gianfranco uważa, że Microsoft zakończy produkcję urządzeń jeszcze przed 2019 rokiem.

Z kolei prezes firmy Dell, Marius Haas, uważa, że w najbliższym czasie firma Microsoft zwolni tempo produkcji oraz udostępniania nowych produktów z linii Surface. W swojej wypowiedzi podkreślił również, że Microsoft stworzył linię Surface przede wszystkim, aby zaprezentować możliwości platformy i nigdy nie miał planów dotyczących wprowadzenia szerokiego portfolio urządzeń.

Podobnego zdania jest prezes firmy analitycznej Canalys, Steve Brazier, który wskazuje, że Satya Nadella to osoba, która na pierwszym miejscu stawia oprogramowanie oraz rozwiązania chmurowe wskazując przy okazji na upadek telefonów. Ponadto zauważa, że Microsoft nie zarabia na urządzeniach Surface i według niego nie ma żadnych przesłanek, aby w dalszym ciągu Microsoft zajmował się ich produkcją. Steve uważa, że w pierwszej kolejności Microsoft zakończy produkcję urządzeń właśnie z linii Surface.

Rzecznik firmy Microsoft odniósł się do powyższych komentarzy informując, że korporacja w dalszym ciągu będzie budować linię urządzeń Surface i definiować na nowo sposób w jaki ludzie tworzą, uczą się i pracują. Dodał że zobaczymy kolejne innowacje i urządzenia, które zaoferują użytkownikom nowe, skuteczne doświadczenia.

Źródło: The Register via MSPoweruser

 • michalR

  i nie bedzie surface phone 😉 poza tym ludzie wola srajpady zamiast Surface, nie wiedziec czemu.

  • Przecież rzecznik Microsoft zapewnił, że powstaną nowe urządzenia… Czy ktoś ma jakieś wątpliwości?

   • michalR

    lol, chyba tylko naiwniacy jeszcze w to wierza

   • A co miał powiedzieć? Tak, to prawda – zaoramy również Surface?

    • to był chyba sarkazm o tym rzeczniku

    • Nie podejrzewam go o kłamstwo. Microsoft sprawia wrażenie jakby sam nie wiedział co będzie za kilka miesięcy. Na tę chwilę planują nowe urządzenia, ale to się może zmienić w przyszły poniedziałek…

     • Aba

      To nie kłamstwo, to konfabulacja.

     • Sprawdziłem w słowniku i zgrabnie trafiłaś w punkt.

     • Aba

      Do twarzy Ci z poczuciem humoru 😉

     • Napisałeś Michał bardzo ważne zdanie: „Microsoft sprawia wrażenie jakby sam nie wiedział co będzie za kilka miesięcy”. To jest właśnie problem Nadelli – brak jasnych, długoterminowych perspektyw na prowadzenie firmy.

   • skoro tak to śpię spokojnie! 😀

   • Piotrek Jaworski

    ładowarki, myszki i słuchawki

  • Robert Czeranowski

   Ja Ci powiem dlaczego wolą – bo znają lub słyszeli o W10M. Tak na marginesie to czekam kiedy wreszcie ktoś z pieniędzmi wykorzysta sytuację w jakiej jest Microshit i wejdzie z Linux-em jako zdrową konkurencją dla monopolisty:).

 • Aqua

  Nutella niech weźmie łopatę, wykopię dół, wejdzie do środka i się zakopie. Wszyscy odczują ulgę.

  • DzieX

   Ponoć za jego rządów zyski MS wyjebały w kosmos. Info z pierwszej ręki.

   • Aqua

    Oczywiście, bo po pierwsze nie inwestuje, a po drugie likwiduje wszystko, co przynosi najmniejszy zysk, a już całkiem wszystko co przynosi straty. To jest ciemna masa, nie ma wizji na przyszłość, żyje jak hindus, czyli dniem dzisiejszym i co dziś jest stratne to niszczy, bo do tego zakutego łba nie dochodzi, że trzeba wpierw zainwestować, stracić, aby za 10 lat zysk przyszedł. Dlatego ten jełop zniszczy MS, gdy już wszystko polikwiduje i jak się okaże, że to co zostawił nagle z przyczyn koniunkturalnych nie przynosi zysków.

    • Nitro

     @Aqua Dokładnie!

    • DzieX

     Co prawda to prawda. Pracuję z hindusami i to straszne kołki są. Ale póki co zyski MS szybują i radzie nadzorczej się to podoba.

 • Pazuzu

  Desperaci już piszą nawet petycje w obronie Surface Phone i chcą zmuścić M$ do jego wydania.

  https://www.youtube.com/watch?v=FUExQ_1LFvQ

  A tymczasem „sprytny” hindus wygasi linię Surface i skoncentruje się na chmurach.

 • squall0

  jeżeliby temu wierzyć, to marka Xbox też zniknie z portofolio MS w takim razie.

 • nie sądzę żeby zlikwidowali markę Surface, inaczej nie wdrażaliby nowych urządzeń, to tylko pobożne życzenia szefa Lenovo

 • Nitro

  To było do przewidzenia… Jako zagorzały fan Surface z dnia na dzień jestem coraz bardziej wściekły na Nutellę za wygaszanie wszystkiego co najlepsze w MS i jeszcze te jego brednie jakie wygłaszał przy porzucaniu Win10Mobile że to wszystko wina Ballmer’a! Za zwiększaną gorycz w postaci wygaszanych urządzeń i usług już powinien być pozew zbiorowy! Nadella tylko ruszy Surface… to niech go szlak!

 • Dancap

  Wyszła aktualizacja nakładki od MS na androida która łączy telefony z droidem z W10 na pc

 • RPP

  Podziwiam ludzi, którzy jeszcze wierzą w Wielki Powrót w glorii chwały Microsoftu na rynek mobilny. Ile rzeczy naobiecywał Microsoft i ile z tego wyszło?
  W moim przypadku zapas cierpliwości już się skończył. Siedemnaście lat byłem wierny marce NOKIA i jej następcy Microsoftowi. Jeszcze jak Nokia była Nokią mogłem spać spokojnie, oczywiście do czasu wrogiego przejęcia przez Microsoft. Tak, tak uważam z pełną świadomością. Jak można inaczej sądzić gdy prezesem Nokii zostaje były człowiek Microsoftu i od tego czasu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Nokia zaczyna tracić rynek, opóźnienie w wypuszczeniu smartfonu (a projekty już dawno leżały w szufladach), działania firmy powodujące spadek akcji, a na koniec, łaskawe przejęcie firmy przez Microsoft (na niezbyt korzystnych warunkach). Mógłbym jeszcze długo pisać na ten temat.

  W związku z powyższym miesiąc temu postanowiłem zmienić platformę i kupić Samsunga Galaxy S8+… W końcu mam spokój.

 • Piotrek Jaworski

  Surface z tą filcową klawiaturą miał urealniać istnienia platformy W10M.
  Platformy już nie ma więc Surface’a też.
  Nawiasem czym miał niby konkurować z tabletami z Windowsom10 (urządzenia typu 2w1 Asusa czy Lenovo) bo zdecydowanie nie ceną i na pewno nie wszechstronnością.

 • Direct

  Trudno wierzyć w słowa rzecznika MS. Jeszcze na początku roku firma zapewniała, że będzie rozwijać W10M pomimo wszystko. Twierdziła, że szukają dla W10M innej drogi, tymczasem w praktyce mobilny Windows zdecydowanie się zwija i zmierza do całkowitego zniknięcia z rynku.
  Albo ta korporacja nie umie zakomunikować Światu swoich planów, albo naprawdę błądzi zmieniając je co chwilę. Jedno i drugie wychodzi jej na niekorzyść.

 • nowy Microsoft Launcher dla androida wymiata 🙂 jak chcą to potrafią…

  • Czekamy zatem na pierwsze wrażenia 🙂

   • już niebawem 🙂

    • Slevin

     No to czekam 🙂 zainstalowałem, pobawiłem się, odinstalowałem, nie widzę potrzeby jeszcze aby zmieniać swoje przyzwyczajenia 🙂 może dobry art na ten temat mi trochę podpowie i podejdę do tematu jeszcze raz.

     • na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie, po skonfigurowaniu wymiata, szczególnie na czystym andku gdzie nie ma powiadomień

 • LeBomB

  To że prędzej czy później uśmiercą system mobilny to było wiadomo, ale tu przyznam szczerze, że byłbym zaskoczony jeżeli rzeczywiście uśmierciliby linię surface.