Czy Microsoft stworzy telefony z systemem Windows 10 on ARM?

W ostatnim czasie użytkownicy telefonów z systemem Windows 10 Mobile nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia. W sklepie w dalszym ciągu nie przybywa nowych aplikacji, nie pojawiają się nowe telefony a do ostatniej, nie obfitującej w nowości aktualizacji Creators Update została dopuszczona jedynie garstka urządzeń. Czy Microsoft ma plan, aby ponownie zaskoczyć użytkowników telefonów? Jeżeli tak to jedynym możliwym scenariuszem jest stworzenie urządzenia z możliwościami telefonu z systemem Windows 10 on ARM.

Microsoft od wielu miesięcy powtarza, że nie zamierza opuszczać rynku telefonów. Za każdym razem Satya Nadella powtarza, że rynek ten jest bardzo istotny i korporacja wiąże z nim spore nadzieje. Skoro tak to dlaczego Microsoft nie podejmuje odpowiednich działań, aby wspierać system Windows 10 Mobile? Wygląda na to, że przyszłość telefonów nie jest już związana z mobilną dziesiątką.

W niedawnym wywiadzie prezesa Microsoft dla Marketplace otrzymaliśmy potwierdzenie, że powstanie nowy telefon, który nie będzie wyglądał jak obecne urządzenia. Nie chodzi tylko o nowy wygląd urządzeń, ale również o system w jaki zostaną wyposażony. Przyszłość to Windows 10 on ARM i wiele wskazuje, że Microsoft przygotowuje urządzenie z nowej kategorii przenośnych komputerów, które będą zamknięte w obudowie telefonu.

Microsoft podczas konferencji Build 2017 zademonstrował działanie nowego systemu na urządzeniu z procesorem ARM. Wiadomo, że Amerykanie od dłuższego czasu współpracują z firmą Qualcomm czego owocem będą w pierwszej kolejności laptopy oraz urządzenia 2-w-1 wyposażone w procesor Snapdragon 835. Na tę chwilę nie mamy potwierdzenia, że powstaną mobilne pecety z możliwościami telefonów, ale jest to ogromna szansa dla firmy Microsoft. Jeżeli powstaną tego typu urządzenia to czeka nas nowe otwarcie w dziejach mobilnych urządzeń.

Wielu użytkowników telefonów z systemem Windows 10 Mobile było zawiedzionych ostatnią konferencją Build 2017, podczas której Microsoft bardziej skupił się na prezentowaniu nowych usług oraz aplikacji dla konkurencyjnych platform Android oraz iOS. Jeżeli powstaną przenośne komputery z możliwościami telefonów to oznacza, że wszystkie usługi, które są wprowadzane do konkurencji są już obecne w systemie Windows 10 ona ARM a tym samym nie jest konieczne ich promowanie.

Producenci, którzy zawiedli się na systemie Windows 10 Mobile będą mieli zupełnie inne podejście do pełnej wersji systemu Windows 10. W końcu to system, który znajduje się już na setkach milionów komputerów więc przekonanie użytkowników do zakupu nie powinno być trudne. W ślad za firmą Microsoft pozostali producenci również stworzą swoje przenośne komputery a deweloperzy w końcu nie będą narzekać, że tworzą aplikacje dla niewielkiej grupy urządzeń. Do tego dochodzi możliwość uruchamiania aplikacji x86 Win32 i mamy gotową receptę na sukces.

Odpowiadając na tytułowe pytanie odnośnie tego, czy Microsoft stworzy nowe telefony z Windows 10 on ARM można śmiało napisać, że nie. Microsoft nie stworzy już żadnego nowego telefonu. W zamian powstaną urządzenia z nowej kategorii, które będą przenośnymi komputerami zamkniętymi w obudowie telefonu. Jednak na rozwianie przynajmniej części wątpliwości będziemy musieli poczekać najwcześniej do jesieni tego roku.

 • czezare

  Z przykroscia stwierdzam, ze moja komórka Microsoft Lumia 640 jest na 99% ostatnią, którą posiadam ze stajni tego producenta. Mówię to z niekłamanym żalem, gdyż poprzednią Lumię 720 też bardzo sobie chwaliłem, system również. Telefony z WP na pokładzie posiadam od niespełna 5 lat.Cóż jednak z tego skoro w odwiedzonym wczoraj Saturnie jedyna komórka z W10 to ML 950 po 1350 zł. Na moje pytanie dziewczyna z obsługi powiedziała mi, że to ostatni telefon powystawowy jaki im został, a nowych telefonów już nie dostają. W RTV Euro AGD tylko ML640 w ofercie. Przykro i smutno kończy się „kariera” Microsoftu w biznesie mobile, przynajmniej w naszym kraju, choć podobno u nas w Polsce nie było aż tak tragicznie jak gdzie indziej. Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Teraz pozostaje tylko czekać aż Microsoft zgasi światło. Sad but true…

 • Aqua

  Patrząc na idiotyzmy jakie wyprawia hindus, to już nawet nie wierzę w to co oczywiste, czyli zaprojektowanie urządzenia z pełną dziesiątką. Przecież wszystko co było oczywiste dla nas, użytkowników, okazywało się dla hindusa błędne i zawsze robił na odwrót nam, tak jakby był agentem googlowym, aby zniszczyć uniwersalną platformę MS. Ten człowiek nie jest dla mnie wiarygodny. Im szybciej go wywalą tym łatwiej będzie się pozbierać firmie MS, ale jak tak jeszcze porządzi z 2 lata, to już nie będzie czego zbierać. To oszust i morderca firmy MS.

  • Patrollej33

   Nadella to dobry CEO. Wie, w czym jest przyszłość i tam prowadzi Microsoft. Zauważ, że cały BUILD kręcił się wokół chmury i to na niej będą opierać się wszystkie rozwiązania tam zaprezentowane. A rynek mobilny? Cały czas dokładali do Lumii lub w najlepszym wypadku wychodzili na zero. Próbowali przez wiele lat, ale im nie wyszło, nie ma więc sensu tego dłużej ciągnąć.

   • Aqua

    Ma sens strategiczny, ale nutella woli zarobić dziś kilka dorarów, zamiast myśleć na 10 lat do przodu – typowe myślenie człowieka z trzeciego świata. Google też nie zarabia na Chrombookach a ładuje pieniądze w ten ośmieszany projekt, bo widzi, że bez tego nie będzie miał uniwersalnej platformy, czyli tego co już MS miał i zamiast rozwijać, to nutella stracił kilkuletnia przewagę MS nad Google. Dwaj właściciele żydowscy Google na pewno podskakują z radości, bo za kilka lat osiągną ten stan, w którym MS zrezygnował z UWP (bez telefonów to już nie jest UWP) i zaczną przeganiać MS z rynku komputerów. Tym różni się strategia działania, czyli tracenie pieniędzy dla zysków za 10-20 lat, od taktyki, czyli rezygnacja z wszystkiego co nie przynosi doraźnego zysku. To drugie jest dobre dla piekarni i ciastkarni, ale nie dla korporacji IT.

    • Sławomir G

     Dokładnie, ja również tak uważam. Za kolejne kilka lat MS będzie musiał niestety od nowa zaczynać ze smartfonami. Tyle, że totalnie od zera zamiast z pułapu tych 5-10% solidnej userbazy. Jednakże to wymaga zmiany CEO. To niesamowite jak aktualny CEO tak beztrosko olał profukcję telefonów in-house i pozostawił je „partnerom”. Po czym, o kurcze blade, żaden partner nie produkuje? No to luz, zamieścimy Samsunga S8 na naszej stronie. To jest parodia 😀 Zresztą pamiętam wypowiedź ich ex-partnera Lenovo, który ustami CEO lub innego wyżej postawionego prezesa powiedział, że odcinają się od produkowania telefonów dla W10M, bo MS jest niepoważny i sam nie wie co robi ze swoim działem mobilnym, dlatego nie będą inwestować w coś co jest niepoważne i bez wyraźnego biznesplanu na przyszłość (parafrazuję, ale generalnie o to chodziło). Wtedy myślałem, że pan z Lenovo był pijany albo conajmniej złośliwy. Dzisiaj wiem, że jednym zdaniem opisał całą prawdę na temat mobilnego MS.

     • I pomyśleć, że WP8 mieli już ok. 10% rynku. I tak koncertowo to Nutella spier….lił :(.

     • z perspektywy czasu W10M był porażką, wydany za późno, w złym stanie, bez wsparcia aplikacji, nie jako system tylko niedokończona beta… w zasadzie do dzisiaj w systemie pełno jest niepoprawionych baboli jak niedziałający z polskimi literami dialer telefonu, ileż można czekać na naprawę takiego bzdetu?

     • Krzysztof, ja to doskonale wiem. Nie rozumiem, dlaczego nie rozwijali i ulepszali WP8.1. Ten system – pomimo swoich ograniczeń – działał bardzo dobrze i przyjął się na rynku.
      Tak jak napisałeś w którymś z komentarzy – zamiast wydawać kupę kasy na rozpieprzenie Nokii trzeba było inwestować te pieniądze w rozwój systemu i aplikacji.

     • „Nie rozumiem, dlaczego nie rozwijali i ulepszali WP8.1”

      bo chcieli stworzyć nowy wspólny ekosystem W10, co okazało się kompletną klapą z uwagi na brak aktualizacji dla starszych urządzeń i samą jakość systemu, który przygotowano chyba na kolanie – i nikt za to nie poniósł odpowiedzialności

     • Co tylko potwierdza moją tezę, że W10M pisali hinduscy studenci w ramach praktyk.

      A na poważnie, to właśnie za tą klapę i wypuszczenie systemu przygotowanego na kolanie Nadella powinien wylecieć „na zbity pysk”.

     • pytanie dlaczego wyleciał Ballmer?

     • Jednym słowem, brakuje tam ręki Bila 🙂

     • Sławomir G

      Jeśli coś jest już porzucone to można czekać bez końca 😀

    • Patrollej33

     Twoim zdaniem Nadella nie myśli przyszłościowo? To polecam ci ten artykuł: http://www.spidersweb.pl/2017/05/microsoft-build-2017.html
     Gajewski czasami ma skłonność do walenia głupot, ale tym razem trafnie opisał kierunek, w jakim podąża Microsoft.

 • NBB

  Microsoft nie będzie robił już telefonów, bo raz już na tym srogo popłynął. A nawet gdyby chciał to nie ma jak, bo brak odpowiedniego działu. Lumia 650 to ostatnia słuchawka od MS i już nic więcej z logo MS nie będzie. Jeżeli będzie ktoś w przyszłości chciał stworzyć telefon z pełnym windowsem 10, to pierwsi będą to raczej Chińczycy. Ja do niedawna używałem jeszcze Lumii 650, ale przez te ciągłe błędy i HR co tydzień, przesiadłem na inny system (też spod stajni MS). Lumia 650 powędrowała do szuflady, a jej miejsce zajęła Zebra MC45, z Windowsem Embedded Handheld 6.5 Professional. Koniec z błędami, koniec z HR, system działa tak jak powinien. Lumia 650 wpada jeszcze do kieszeni jako garniturowiec, bo Zebra waży prawie 248 gramów i zrywa koszulę 😉 Do tego Windows Embedded Handheld 6.5 Professional, będzie miał wsparcie jeszcze co najmniej przez 2 lata.

  • LeBomB

   MS ma dalej dział mobilny, a nie zapowiedzieli końca telefonów z logo MS a jedynie koniec marki Lumia, a to zupełnie coś innego.

   • nie, nie ma, w grudniu sprzedał ostatnie zakłady w Wietnamie, w USA już nawet nie naprawiają Lumii tylko oferują zwrot pieniędzy lub wymianę na inny telefon

    • D3F

     Zgadzam się, to wyjaśnia dlaczego trudno jest zakupić części do telefonów (np. baterie), a ‚support’ sprawuje zewnętrzna firma b2x, która ma za zadanie spławiać klientów.

  • Konrad Uroda-Darłak

   „A nawet gdyby chciał to nie ma jak, bo brak odpowiedniego działu” Rozwiń myśl 🙂

   • NBB

    Microsoft nie ma już ani ludzi ani sprzętu, do produkcji telefonów. Pozbył się wszystkiego.

    • LeBomB

     Jakiś dowód na ten domysł?
     MS sprzedał spółkom Foxconnu dział Featurephone, czyli tych małych gówienek z klawiszami a nie mobilny dział zajmujący się smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi.

     • Sławomir G

      Tak jak pisze NBB. MS produkował smartfony w jednej fabryce w Wietnamie, którą sprzedał i aktualnie produkowane są tam nowe Nokie z systemem Android. Po drugie, MS miał załogę ludzi zaciągniętych z Nokii którą odsprzedał spowrotem Finom którzy aktualnie robią nowe Nokie z systemem Android. Chcesz nową Lumię? Będziesz ją miał jako Nokia 3,5 lub 6 z systemem Android 7 i usługami od MS. Tymczasem nadal żyjesz przeszłością w trybie smutku i nostalgii, zaprzeczając wszelkim newsom i faktom.

     • LeBomB

      In April 2016, it was revealed that 2.3 million Lumia devices were sold in the previous quarter, a major drop compared to 2015.[132] The rapidly falling sales, coupled with Windows Phone market share dropping below 1%,[133] led to Microsoft announcing on May 23 the „streamlining” of the business. It would lay off „up to 1,850 jobs worldwide”,[134] with up to 1,350 of those in Finland. The company also wrote off USD$900 million from the Nokia acquisition.[135] Microsoft planned to complete most of these job cuts by the end of 2016, with the rest being completed by July 2017. The announcement has been called the „final nail in the coffin” of Nokia’s former Devices group, following the featurephone and brand license sale earlier and the departure of virtually all legacy Nokia staff from Microsoft Mobile.
      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Mobile

      Tak, MS pozbył się pozostałości po zespole jeszcze z czasów Nokii, ale tylko z jednej siedziby. Ludzie bezpośrednio pracujący w Espoo są tam nadal i tam zwolnień nie było. Nie wypisujcie zatem bzdur, że MS sprzedał i zlikwidował dział mobilny bo tak nie jest i sami kie potraficie przedstawić żadnych konkretów na ten temat. To że w tym dziale nic widocznego od strony klienta się nie dzieje to inna sprawa, ale dział jest i funkcjonuje, a wy zaraz że jak nie ma nowych urządzeń to i nie ma działu, a tak nie jest. I tylko o to mi chodzi. Nie interesuje mnie czy tam pracują nad smartfonami czy robią babki z piasku, tylko prostuję informację jakoby dział mobilny został sprzedany…

     • Sławomir G

      Rozmawiamy o SMARTFONACH. Jedyną fabrykę w Wietnamie gdzie produkowali smartfony odsprzedali FINOM. Jak również jedyną załogę z Nokii która projektowała smartfony odsprzedali również FINOM. Projektanci i fabryka przechodząc w zeszłym roku do rąk FIŃSKICH zaczęła projektować i produkować telefony NOKIA z ANDROIDEM. Tymczasem MS pozostał BEZ LUDZI I BEZ FABRYKI DO PROJEKTOWANIA I PRODUKOWANIA SMARTFONÓW ponieważ odsprzedali wszystko FINOM bo mają W DUPIE projektowanie i produkowanie smartfonów. Team Surface nie zajmuje się telefonami tylko urządzeniami typu LAPTOP/ULTRABOOK. Czego jeszcze nie rozumiesz?? Czy trollujesz bo Ci się nudzi??!1 CO ZA KOLEŚ!!1 jeden dwa osiem 9 z mojej strony EOT

     • LeBomB

      Nie troll tylko proszę po prostu o jakieś konkretne potwierdzenie tych informacji.
      Co do fabryki, to MS produkował również smartfony w Chinach i z tą fabryką cały czas współpracują, produkują tam obecnie swoje myszy, klawiatury i xboxy, ale fabryka ma możliwości produkcji smartfonów.
      Ale czego ja wymagam od ludzi którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem nawet jak im się daje czarno na białym…
      Ile jeszcze razy mam linkować informację, że dział mobilny jeszcze istnieje i MS ma ludzi do tego…

     • Sławomir G

      Dział mobilny aktualnie oznacza dla MS takie urządzenia jak laptopy, tablety, 2 w 1 to także urządzenia mobilne. Jednakże w jednej sprawie masz rację, MS faktycznie produkował smartfony również w Chinach. Kupiłem właśnie L830 i pod klapką widać napis Made in China, podobnie zresztą jak w modelu 735 który również oglądałem w sklepie. Tak czy inaczej czekam na model 5 od Nokii, bo jestem przekonany, że nowych telefonów od MS po prostu się nie doczekamy.

     • LeBomB

      Czas pokaże czy się doczekamy czy nie. Tak jak mówisz, urządzenia mobilne to również tablety, 2 w 1 itp. Z tego co można zaobserwować po tym co robi i mówi MS to smartfony jako urządzenia komunikacyjne z możliwością instalowania dedykowanych aplikacji to w pewnym sensie dla nich już za mało. Czy pokażą to swoje ultimate mobile device zobaczymy, ale nie jest tak, że nie mają do tego kompletnie ludzi i możliwości, a cześć roboty choćby od strony systemowej, jak widać spadła obecnie też na Qualcomm, które dostosowuje win10 do ARM.

     • sprzedał to i to, przestań zaśmiecać ten wątek

     • LeBomB

      Rasa, to ciekawe gdzie są jakiekolwiek informacje na ten temat. Słucham, czekam na dowód na to że taka transakcja miała miejsce.

    • LeBomB

     Jedynie tylko zwalnia lub przenosi pracowników do innych działów, bo MS już nie potrzebuje tak rozbudowanego działu mobilnego choćby z racji tego że nad kolejną wersją systemu już pracować nie muszą, a nad urządzeniami pieczę dostał szef Surface.

     • NBB

      Pozbył się wszystkiego, ludzi i fabryk. Nie ma już nic. Dział FP oddał FIH Mobile (Foxconn), a dział smartfonów trafił do HMD Global. Co ty, spałeś gdy MS sprzedawał wszystko co związane z produkcją smartfonów?
      http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2016/21/microsoft-sprzedaje-dzial-telefonow-foxconnowi-i-hmd-global-oy-za-350-mln-dolarow.aspx

     • Produkują urządzenia typu Surface więc nie widzę problemu żeby również wyprodukowali referencyjne urządzenia Ultimate Mobile Device 🙂

     • NBB

      To tak nie działa. Muszą mieć odpowiednich ludzi i odpowiednie fabryki, a tych pozbyli się nie chcąc mieć już nic wspólnego z produkcją smartfonów. Informacja od MS była jasna – Sprzedaliśmy działy mobilne, nie będziemy już produkować smartfonów, od teraz za ich produkcje będą odpowiedzialne OEMy. Wyszło jak wyszło i nawet OEMy nie chcą robić słuchawek z systemem od MS, więc nie ma co tworzyć wyimaginowanych światów Michale. A Ultimate Mobile Device to nie będą smartfony, więc nie ma to nic rzeczy.

     • Czytałeś artykuł? Przez cały czas piszemy o nowej kategorii urządzeń czyli o przenośnych komputerach z możliwościami telefonu i to one będą produkowane a nie telefony. Nikt nigdzie nie napisał, że MS będzie produkował smartfony.

     • LeBomB

      To już w ogóle zupełnie inna sprawa, że MS chce wyprodukować coś co odbiega koncepcją od obecnych smartfonów, ale ludziom siedzącym w ograniczeniu narzuconym przez iOS i Androida trudno to pojąć (nic osobistego @disqus_F9FbWAv8N6:disqus, mówię ogólnie), bo koncepcja mobilności nie kończy się na smartfonach, smartwatchach czy opaskach fitness 🙂

     • NBB

      Ale to nie jest istotne co MS chce wyprodukować, bo nie będą to smartfony. Posiadacze lumii będą zmuszeni przejść na inne systemy, bo nie będzie dla nich żadnej alternatywy ze strony MS. To tak jakby posiadacze Forda mówili – „Ford przestał produkować samochody, ale to nieistotne bo będzie produkował coś więcej niż samochody – będzie produkował samoloty”.

     • NBB

      Źle się odniosłem do twojego komentarza, bo myślałem że do „Ultimate Mobile Device” zaliczasz też smartfony. A artykuł czytałem, dlatego odniosłem się do niego, pisząc że nie będzie MS produkował już smartfonów i dlaczego.

     • LeBomB

      To Ty masz informacje ze źródeł, które lubią tworzyć teorie wyjęte za przeproszeniem z dupy tylko po to by zgarniać kasę reklamy.
      https://news.microsoft.com/2016/05/18/microsoft-selling-feature-phone-business-to-fih-mobile-ltd-and-hmd-global-oy/#sm.00001eypt8v21rcsvrq82suq0yr4x#bBM4gCHEP8C5ofTr.97

      „Microsoft Corp. on Wednesday announced it reached an agreement to sell the company’s entry-level feature phone assets to FIH Mobile Ltd., a subsidiary of Hon Hai/Foxconn Technology Group, and HMD Global, Oy for $350 million. ”
      To wszystko dotyczyło tylko FeaturePhone. Dział mobilny zajmujący się smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi istnieje, ma się dobrze, a MS ma umowy z wieloma innymi fabrykami, które też są w stanie takie urządzenia produkować.
      Zatem tak, sprzedali dział TELEFONÓW, czyli nie będą więcej produkowali TELEFONÓW lub jak kto woli featureohoneów.
      W przypadku smartfonów ludzi dalej mają i fabryki również. Ograniczyli jedynie zespół bo już im nie potrzeba tyle osób ile było ze względu na to, co napisałem wcześniej, czyli choćby powierzenia działu ludziom z Surface.

     • NBB

      Dział zwykłych telefonów (Feature Phone) trafił do FIH Mobile, czyli do firmy należącej do Foxconnu, a dział smartfonów trafił do HMD Global. MS posprzedawał też swoje fabryki i nie ma już nic, ani ludzi ani fabryk. Jasno też wyraził się w tej sprawie Microsoft, mówiąc że nie będą już więcej produkować smartfonów, a za ich produkcje będą odpowiedzialne OEMy. Wie o tym każdy kto jest w temacie mobilnego windowsa, ale ty jak widać przespałeś wszystko i pewnie nadal wierzysz że Surface Phone zbliża się wielkimi krokami.

     • Optymista1

      Podaj źródło o tym że dział smartfonów trafił HMD Global, bo ta dyskusja będzie trwała w nieskończoność

     • NBB

      Podawałem już linka, mówiącego o tym. Jak chcesz więcej to sobie wygooglaj.

     • LeBomB

      To ja Ci podałem linka prosto z MS o całym przedsięwzięciu, ale widocznie niewiele z niego zrozumiałeś.
      Dalej pytam o źródła Twoich domysłów, bo jak na razie to jedyne źródła dotyczą Feature Phone, które to zostały zakupione przez Fih Mobile i HMD Global. FIH Moblie ponadto kupiło fabrykę w Vietnamie oraz na koniec 4500 pracowników będzie mogło zostać przetransferowanych do tych firm, lub na innych zasadach będą mogli tam podjąć pracę. Tyle. Jest jedynie informacja, że Ms dalej będzie rozwijał win10 mobile oraz wspierał modele z win10 mobile, czy te wyprodukowane przez nich, czy przez innych producentów, ale nie ma słowa o dziale smartfonów.
      Reszta działu mobilnego przechodzi obecnie restrukturyzację, która ma zostać zakończona w czerwcu tego roku. Jak chcesz więcej to sobie wygooglaj.

     • NBB

      Przecież w linkach które podaje jest wyraźne rozgraniczenie na dział FP (który MS sprzedał Foxconnowi) i na dział mobilny, który został sprzedany HMD. Zapytaj może redaktorów tego portalu, to ci wytłumaczą, bo było to już w artykułach.

     • LeBomB

      Sam podałeś link z wikipedii, z którego bezpośrednio wynika, że HMD kupił feature phone i prawa do marki Nokia, nie ma nic o smartfonach 😀 masakra…

     • NBB

      Podałem link do wiki z którego wynika, że microsoft sprzedał FP wraz ze swoimi fabrykami – Nie mają fabryk, nie mają ludzi. Do tego połowa ludzi od smartfonów przeszła do HMD, a połowa do działu Surface. No i sam microsoft powiedział, że nie będą już produkować smartfonów, tylko ich produkcją zajmą się OEMy. Nie chce mi się już z tobą dyskutować o tym. Wygrałeś, niech ci będzie, microsoft ma fabryki smartfonów i ludzi, którzy pełną parą produkują Surface Phony. Pozdro.

     • LeBomB

      Nie mówię że produkują, ale pisałeś jedynie linki do informacji o sprzedaży tylko FP, nawet nie było informacji o fabrykach i ludziach.
      O sprzedaży jednej fabryki w Wietnamie było w jednym z linków które ja zamieściłem. Także przestań pisać bzdury i nadinterpretować.
      A co do samego MS to powiedzieli jedynie że kończą z marką Lumia, a dążą ku stworzeniu czegoś co nazwali Ultimate Mobile Device, ale co z tego wyjdzie to dopiero czas pokaże, co i tak dalej nie świadczy o likwidacji czy sprzedaży działu mobilnego. Zatem nie dałeś nawet żadnych podstaw do tego co wypisujesz i siejesz tylko niepotrzebny zamęt.

     • NBB

      Produkują, produkują. Surface Phony schodzą z taśmy jak szalone. Dział smartfonów microsoftu pracuje pełną parą.

     • Optymista1

      http://m.pclab.pl/news69724.html Tak jak pisał LeBomb Microsoft sprzedał dział feature phonów, nie smartfonów, nie nadinterpretuj 🙂

     • NBB

      Sprzedał WSZYSTKO. Dział zwykłych telefonów sprzedał FIH Mobile (Foxconn), a dział smartfonów sprzedał HMD Gobal (Nokia). Sprzedał też fabryki (podobno zostawił jedną jakąś, ale nie wiem po co i czy ją jeszcze ma).
      https://en.wikipedia.org/wiki/HMD_Global

     • Optymista1

      It was formed in May 2016 by buying Microsoft Mobile’s feature phone business and the rights to the brand until 2024 through a licensing agreement with Nokia. The sale was completed in December 2016. Czytaj z zrozumieniem własnego linka XD

     • LeBomB

      Czego nie rozumiesz?
      „It was formed in May 2016 by buying Microsoft Mobile’s feature phone business and the rights to the brand until 2024 through a licensing agreement with Nokia”
      To co podałeś znów dotyczy feature phone i pewnych patentów opatrzonych marką Nokia. Marka i dział Microsoft Lumia nie zostały sprzedane…

      „On 18 May 2016, Microsoft Mobile announced the sale of its feature phone business, described as an ‚unwanted extra’, to a new Finland-based company called HMD Global. The sale included design rights, and its rights to use to „Nokia” brand on all types of mobile phones and tablets worldwide until 2024.[9] HMD also signed a licensing agreement with Nokia Corporation which included giving it use of cellular standard essential patent licenses. Nokia has said this move is „uniting one of the world’s iconic mobile brands with the leading mobile operating system”.[10] Microsoft Mobile’s factories have been acquired by FIH Mobile, a subsidiary of Taiwan-based Foxconn, who will manufacture all „Nokia” branded mobile devices including products developed by HMD.[11] The total sale to both HMD and FIH Mobile amounted to US$350 million.[12] HMD have insisted to spend US$500 million in supporting the marketing of the new products over the next three years.”

      Dalej tylko o transakcji Feature Phone…
      Gdzie informacja o sprzedaży WSZYSTKIEGO co związane z działem mobilnym?

     • LeBomB

      O dziale smartfonów masz tu
      https://news.microsoft.com/2016/05/25/microsoft-announces-streamlining-of-smartphone-hardware-business/#sm.001i0jlj318s8fjuzd321z8qjdgpd#AdfLY1ICg6fE64pU.97
      Do czerwca tego roku dział smartfonów zostanie zredukowany o 1350 stanowisk w Microsoft Mobile Oy w Finlandii i 500 na całym świecie, ale to nie oznacza jego zamknięcia ani sprzedaży.

     • NBB

      Widziałeś datę? 😉

     • LeBomB

      A Ty widziałeś datę do kiedy ma trwać restrukturyzacja?
      „The actions associated with today’s announcement are expected to be substantially complete by the end of the calendar year and fully completed by July 2017”
      Natomiast w linkach, które podawałeś jest mowa tylko o dziale telefonów, czyli FeaturePhone i marce Nokia.

      Masz chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem.

     • NBB

      Chodzi mi o to, że jakiekolwiek założenia microsoftu sprzed takiego czasu, są bardzo mało wiarygodne. W10M dla wszystkich urządzeń z 8.1, projekt Astoria i inne tego typu rzeczy. MS może powiedzieć cokolwiek i będzie to tak samo wiarygodne, jak zapewnienia MS, że do końca 2017 roku wskrzeszą trzecią rzeszę 😉

     • LeBomB

      Teraz to się nie wywijaj i nie obracaj kota ogonem. Podałeś informacje zawierające domysły redaktorzyny, który je pisał i się przy nich upierałeś jak fakty są zupełnie inne. Restrukturyzacja działu mobilnego trwa. Część przeszła pod władanie Surface (stąd między innymi powstały nadzieje o smartfonie marki surface), fabryki obecnie nie produkują nowych modeli, ale choćby muszą dostarczać części zamienne dla urządzeń będących na gwarancji, więc siłą rzeczy MS nie mógł się pozbyć wszystkiego. To że MS zmieniało swoje plany co jakiś czas nie oznacza, że Twoje domysły są słuszne, bo w tym przypadku nie są, więc nie rozsiewaj informacji bez pokrycia.

     • NBB

      Tak, są to wymysły redaktorzyny. Prawda jest taka, że smartfonowe fabryki MS pracują pełną parą, produkując Surface Phony (które już wkrótce).

     • Optymista1

      Właściwie nie pamiętam gdzie, ale gdzieś przeczytałem że dział smartfonów Microsoftu został włączony do działu zajmującego się linią Surface

     • NBB

      Tak, część ludzi przeszła do działu Surface, część do HMD, a część jeszcze gdzieś indziej.

     • Optymista1

      Ale dział smartfonów NIE ZOSTAŁ sprzedany, HMD kupił tylko licencję na markę Nokia, a Foxconn kupił dział feature phonów ( wiesz że jest różnica między telefonem a smartfonem ? ) mam nadzieję że wreszcie to do ciebie dotarło

     • NBB

      Tak wiem że jako taki dział nie został sprzedany, ale nie istnieje bo – część ludzi została „sprzedana” do HMD, część gdzieś indziej poszła, a część przeszła do działu Surface. Fabryki też zostały sprzedane. Sam dział jako taki może nie został sprzedany, ale jeżeli sprzedali fabryki i ludzi, to jak inaczej to nazwać?

     • Optymista1

      Fabryki też NIE ZOSTAŁY sprzedane, tak samo z ludźmi, których część sama przeszła do HMD, więc przestań upierać się przy swoim, przeczytaj dokładnie swojego linka, jak dalej nie rozumiesz to mojego, ponieważ jest po polsku, jak jeszcze nie rozumiesz to poszukaj na wpworld czy msmobile. Aha i jak dalej będziesz drążyć temat w którym się najwyraźniej pogubiłeś to uznam cię za zwyczajnego trolla

     • NBB

      Fabrykę w Wietnamie (czyli tam gzie MS produkował swoje smartfony) została sprzedana. Ludzie przeszli do HMD i do działu Surface. No ale według ciebie dział mobilny ma się nieźle. Czekaj cierpliwie, Surface Phone już tuż tuż.

     • Optymista1

      Nie posłuchałeś mnie, przeczytaj artykuł z mojego linka i wpis na Wikipedii z twojego ( najlepiej z słownikiem języka angielskiego ), Microsoft sprzedał TYLKO dział feature phonów ( tradycyjnych telefonów z klawiaturą ) wraz z fabrykami które je produkowały i tak też tamtą jedną w Wietnamie, ale nie sądzę żeby produkował tylko tam. Congratulations, you are troll. I won’t reply on your next comment because i am tired of you

     • NBB

      No tak tak, już ponad rok czasu siedzi tysiące osób w fabrykach microsoftu, przy wyłączonych maszynach i czekają. Czekają na tajny znak od microsoftu. A gdy dostaną znak, to włączą przycisk i maszyny zaczną produkować Surface Phona. Hahahaha.

     • sorry ale jesteś opóźniony co do informacji

      1. W maju 2016 MS sprzedał dział tanich telefonów, ale zgodnie z zawartą umową do końca roku FIH Mobile miał kupić także fabryki Microsft Mobile Vietnam, gdzie produkowano Lumie
      2. W grudniu 2016 r. ogłoszono zakończenie transakcji. Fabryki w Vietnamie zostały sprzedane.

     • LeBomB

      Fabryka w wietnamie, nie fabryki i to nie jest jedyna w której MS produkował smartfony.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Zabawne – wiem co oznacza napisane przez Ciebie zdanie. Bardziej mi chodziło o konkrety, bo pierwsze słyszę 😛

 • czarnamalpa

  Najlepiej zapytać wróżbity Macieja.

 • Optymista1

  Wygląda na to że tak będzie działać Surface Phone XD. Przy okazji, sądzę że przy jego premierze w10m, przestanie jako taki istnieć, ale jego wygląd i działanie będzie można zobaczyć kiedy CShell na tego typu urządzeniach ( na pewno system będzie dostępny dla partnerów ) przełączy się w tryb mobilny

  • LeBomB

   Win10m przestanie istnieć, to jest bardziej niż pewne, a pełny win10 będzie dostosowywał swój interfejs do urządzenia. Tak jak mamy np. tryb tabletu, tak może powstać tryb smartfona.

   • Optymista1

    O to mi chodziło

 • LeBomB

  W sumie to nie zdziwiłbym się jakby win10 na ARM pozwolił na zainstalowanie go na urządzeniach opartych na Androidzie 🙂 Wystarczyłoby jedynie by MS umieścił w win10ARM wszystkie niezbędne sterowniki do podzespołów znajdujących się w urządzeniach z procesorem spełniającym minimalne wymagania tego systemu (snap 835?). W ten sposób każdy smartfon czy ogólnie urządzenie z tym procesorem będzie mogło mieć zainstalowany ten system, nawet przez użytkownika 🙂

  • Optymista1

   Musiałyby powstać specjalne ROMy, smartfony to nie pecety, których podzespoły muszą spełniać określone standardy

   • LeBomB

    win10 ARM jeżeli miałby odpowiedni pakiet instalacyjny mógłby teoretycznie smartfon do takiej roli sprowadzić 🙂

    • Optymista1

     Wyobrażasz sobie ile by musiał ważyć ? Takie kwestie będą jasne w przyszłości, ale teraz o win10ARM wiemy mało, poczekamy zobaczymy 🙂

     • LeBomB

      Wyobrażam sobie 🙂 Liczba konfiguracji sprzętowych na tym snapie byłaby ograniczona, więc i ograniczona byłaby ilość urządzeń, ponadto można by zrobić opcję wykrywania urządzenia i instalator sam by kopiował tylko niezbędne sterowniki i pliki z całego instalatora. Zatem sam instalator nie zajmowałby wcale tak dużo 🙂

     • Optymista1

      Dobra, możesz mieć rację, może Microsoft przedstawi to jako kolejna cecha łącząca jego nowe urządzenia do PC 🙂

     • LeBomB

      Ja wiem że to tylko teoria, ale wcale nie jest niemożliwa do zrealizowania. Takie rozwiązanie jest uważam bardzo realne, tylko rynek niekoniecznie byłby na nie gotowy 🙂

 • Piotrek Jaworski

  Nie ma znaczenia co może stworzyć Microsoft. Znaczenie ma czego na prawdę potrzebują użytkownicy, ile mogą za to zapłacić i jak zarobek dla siebie zobaczy w tym rynek. Przykład W10M pokazał, że Microsoft nie odgadł potrzeb konsumenta i rynku i im nie podołał. Skąd przypuszczenie zatem, że podoła dzięki W10 dla ARM?

  • Producenci, którzy zawiedli się na systemie Windows 10 Mobile będą mieli zupełnie inne podejście do pełnej wersji systemu Windows 10. W końcu to system, który znajduje się już na setkach milionów komputerów więc przekonanie użytkowników do zakupu nie powinno być trudne. W ślad za firmą Microsoft pozostali producenci również stworzą swoje przenośne komputery a deweloperzy w końcu nie będą narzekać, że tworzą aplikacje dla niewielkiej grupy urządzeń. Do tego dochodzi możliwość uruchamiania aplikacji x86 Win32 i mamy gotową receptę na sukces.

   • Hubert123454

    jaki sukces ? skoro telefony z pełnym windowsem będą w przystępnej cenie dla bogaczy…

    • Podejrzewam, że ich cena będzie zbliżona do najnowszych telefonów z systemem iOS.

     • Daniel Orzanowski

      Czyli lipa 🙂

     • Z drugiej strony ciężko porównywać ceny urządzeń z innych kategorii sprzętowych. iPhone to tylko telefon a w tym wypadku otrzymujemy przenośny komputer 🙂

     • Daniel Orzanowski

      Ms nie potrafi zrobić systemu dla tylko telefonu a zrobi system dla mega telefonu ;D

     • dużo łatwiej zrobić system pod swój sprzęt niż pod kilkanaście starych modeli i dwa nowe

     • tylko czy przenośny komputer zastąpi nam telefon jak nie znajdziemy na nim np. działającej wersji aplikacji iKO czy porządnych nawigacji?

     • Skoro ma powstać sporo urządzeń z Windows 10 on ARM (laptopy, 2-w-1, „telefony”) to i deweloperzy zauważą swoją szansę na pozyskanie nowych klientów.

     • Donald

      Michał, proszę podaj mi ile banków wydało swoje aplikacje na Windowsa (w najnowszej oficjalnej wersji AU I CU) który jest na tabletach? Zaznaczam że to pytanie jest bez jakichkolwiek podtekstów, drugiego dna.

     • Pytanie powinno brzmieć ile powstanie takich aplikacji i niestety nie jestem w stanie w tym momencie na nie odpowiedzieć.

     • jeśli MS im nie zapłaci, to nie zauważą… Facebook do tej pory nie wydał porządnej aplikacji na Windows 10 PC chociaż i tak jest ona lepsza od wersji mobilnej

     • Hubert123454

      tylko jak microsoft znajdzie chętnych na zakup takich telefonów, skoro ubija własną mobilną platformę

    • Donald

     Wiem że się powtarzam bo już to pisałem, ale stawiam na 90 kilka procent że będzie to sprzęt droższy od SG S8+ z stacją dokującą w dniu premiery.

     • Hubert123454

      Którego nikt nie kupi ?

   • LordCreator

    Oleją go i tyle, nikt nie będzie szedł w syfiasty system aby stracić pieniądze. Pokaż mi laptop za 4 tyś co nie udźwignie corela? Czemu producenci nie sprzedają tak słabych sprzętów? Bo nikt nie kupi, po co brać sprzęt na który nie ma i nie będzie aplikacji? Te co są na windowsa też zaczną znikać jak win32 zaczną blokować, oni o tym wiedzą dlatego asekuracyjnie montują linuxa.

    • w tej chwili nie ma, ale skąd wiesz, że nie będzie miał skoro np. MS już załatwił iTunes a za niedługo W10 otrzyma najnowszą wersję Spotify?

     • LordCreator

      iTunes UWP czy win32? To samo pytanie co do Spotify.
      Spotify jest na 10M i nie pomaga.

     • „W10”

     • LordCreator

      UWP czy win32? Będzie trzeba przepisać, nadpisać program? 32/64 bit vs 64 emulujacy 32 jak są tu różnice?

     • Patrollej33

      Zakład, że to będzie win32? 😉

    • Jak pokazuje doświadczenie deweloperzy wybierają najpopularniejsze systemy. Na Windows 10 już jest pokaźna baza aplikacji a jak pojawią się nowe urządzenia Windows 10 on ARM to moim zdaniem baza ta ulegnie powiększeniu.

     • LordCreator

      Dokładnie tak, dlatego nie wybiorą w10 tylko konkurencje tak jak to jest z 10M. Nie ta moc i brak klientów.

  • „To tak jak by przypuszczać, że firma która odniosła sukces w samochodach
   i kompletnie poległa na skuterach odniesie triumf dzięki
   samochodo-skuterom.”

   mogą odnieść albo wielki sukces, albo wielką porażkę

 • Hubert123454

  już pod koniec roku fona zmieniam….

  szkoda, że microsoft odpuszcza… zamiast zrobić konkurencyjny mobilny os… to rezygnuje z niego… tym na pewno zachęci producentów aplikacji do tworzenia ich na mobilną dziesiątkę….

  • Daniel Orzanowski

   Mobilnej 10 niema i nie będzie

 • Robertdg

  Użytkownicy wcale nie oczekują żeby telefony stały się komputerami, telefon to telefon a PC to PC, Windows mobile powoli odchodzi do historii i musimy się z tym pogodzić, bardzo żałuje że tak się dzieje ale cóż MS popełnił jakiś błąd i przegrał na rynku mobile.

  • Uważam, że sporo osób będzie zainteresowanych takim produktem. To będzie urządzenie z nowej kategorii i nie będzie rywalizować z telefonami. Windows 10 Mobile odchodzi pomału do historii, ale jego cząstkę znajdziemy w przenośnych komputerach z możliwościami telefonu z systemem Windows 10 on ARM.

   • LordCreator

    Trzeba być idiotą aby im po raz kolejny zaufać, 0 aplikacji bo nikt nie będzie robił a te z PC nowy sprzęt nie udźwignie. Po raz kolejny próbują w kulki lecieć.
    Do internetu wystarczy przestawka pod TV lub zwykły smartphone, a lepszy lepszy program potrzebuje mocy.

   • V3

    Michale, a jak obstawiasz losy W10m i obecnych flagowcow 950/950 XL za rok do 1.5 roku czasu ?
    System bedzie mial update conamniej rok. OK. Ale co pozniej ? Rozumiem ze aplikacji w sklepie nie przybedzie a raczej sie beda pozbywac starych – tak jak kiedys na Symbianie ?
    Pytam o taka czysta spekulacje.

    • Nowych telefonów MS brak a obecnym kończy się w tym roku wsparcie więc nie należy spodziewać się rewolucji. Podejrzewam, że pojawi się jeszcze jedna duża aktualizacja a potem jedynie zbiorcze aktualizacje. Nie wiadomo również jak potoczą się losy telefonów Alcatel IDOL 4S (PRO) oraz HP Elite x3, ale podejrzewam, że podzielą losy pozostałych słuchawek z mobilną dziesiątką.

  • system systemem ale najbardziej mi żal rozwiązań technologicznych, optyka Pure View z 950 XL w 2015 r. była genialna i nawet teraz bije na głowę większość telefonów, szczególnie w słabych warunkach, z drugiej strony przednia kamerka do selfie była / jest nadal porażkowa ale nowej wersji nie zobaczymy bo nie będzie już Lumii 960…

   • V3

    Zgadzam sie. Mozliwosci Foto optyki nawet dzis inne fllagowce wprawiaja w oslupienie.

    • właśnie robiłem zdjęcia dmuchawców kilkoma telefonami – optyka Lumii 950 XL wgniata w fotel

     • V3

      Ehh nawet mi nie przypominaj 🙂 Ja swoja bylem zmuszony sprzedac w dniu wczorajszym. Niestety optyka mi nie zastapi nawigacji i szeregu innych rzeczy 🙁

     • z ciekawości, ile za nią dostałeś?

     • Sławomir G

      strzelam że jakieś 700pln…..

     • za 700 zł to lepiej zostawic w szufladzie na zapasowy i do robienia zdjęć 🙂 poza tym czasami dwa telefony się przydają 🙂 chociaz zależy za ile kupiles…

     • V3

      I tak i nie. Zakupilem Galaxy S6. Wyszedl mnie rowno 1k. Idealka, pelne akcesoria, smartfon jak nowy – naprawde, ani jednej rysy na ramce czy cokolwiek.
      Wiec po odliczeniu powiedzmy Lumii – tak jakbym 300zl wydal.

      Wg mnie lepszy interes niz mimo wszystko te kilka stowek wsadzic do szuflady.

     • to w sumie też racja

     • V3

      Wiem co to za bol, patrzec jak Flagowce nota bene technicznie mega wyposazone, osiagaja ceny mozna powiedziec dna, i jakiegos budzetowca na Andronie. Ale niestety rynek jest rynek,
      Bez aplikacji lub sprawnie dzialajacych aplikacji smartfon bedzie malo uzyteczny.
      W mojej ocenie – warto rozwazyc sprzedaz, bo pozniej to naprawde nie bedzie to mialo sensu – skoro ceny spadna jeszcze nizej. A to pewnik. I to chyba szybciej niz myslalem.

     • Sławomir G

      bardzo dobrze to rozkminiłeś. tyle że ja mam taki fetysz że kiedy zmieniam telefon na nowy, chciałbym żeby był przynajmniej jeden rocznik nowszą konstrukcją od poprzednika. jednakże faktem jest że najbardziej opłacalne jest kupowanie flagi sprzed dwóch sezonów to najlepszy deal.

      edit: w sensie, że flaga sprzed trzech lat będzie już mocno stara, natomiast flaga sprzed roku będzie nadal dość droga.

     • przypomina mi się wyprzedaż bambusowej Moto X Style za 999 zł, a telefon z tego samego okresu co Lumia 950

     • V3

      A to na pewno. Ale ja jestem z natury rzeczy oszczedny. Padlo na S6 poniewaz jak uzywam jako Navi to wciskam smarta poziomo w taki jakby schowek w aucie na konsoli glownej,. S6 Edge balbym sie o te zawijane rogi.
      S7 wygladem niczym sie praktycznie od S6 nie rozni, technicznie jest wiadomo lepszy – ale nie na tyle, zebym przy tym do czego uzywam – odczuwal znaczaca roznice. No i cena. Za S7 trzeba minimum wylozyc te 1700zl (za ladna sztuke), czyli 70% drozej.

     • Aba

      ?????????

     • V3

      Co sie chichrasz ? :):):):):)

     • Aba

      Z tego, że jesteś oszczędny i wciskasz w schowek ???

     • lubisz wciskanie w schowek? 😛 ps słaby żart

     • Aba

      Nie rozumiem tej poufałości.
      Sam redaktor chciał per Pan, Pani acteraz żarciki tego kalibru?

     • przepraszam za tak słabe żarciki

     • Aba

      Nie chcę tego przepraszam. Niech redaktor schowa je sobie w kieszeń.

     • V3

      Ej 🙂 jest roznica miedzy skapstwem a oszczednoscia. Skapstwo byloby wtedy – gdybym chcial wydac jak najmniej, i to tylko ze wzgledu na cene.
      Oszczednosc jest wtedy, kiedy jasno ustalisz czego potrzebujesz i co ci tak naprawde wystarczy i czy warto wydac przykladowo 1000 czy 2000. Jesli bym uznal ze przypasuje mi tylko ta opcja za 2000 – to bym ja zakupil. Na szczescie nie mam takich dylematow, poniewaz mnie akurat zupelnie nie przeszkadzaja np uzywane smartfony 🙂
      Ps. Hahah rozumiem twoja interpretacje 🙂 Zapomnialem tylko dodac ze jest to schowek w S-Klasie. 🙂

     • Aba

      Pisząc o skąpstwie miałam na myśli uchwyt za 40zł lub wciskanie w schowek. Nie myślałam o telefonie.
      Nie oceniam Cię, nie oceniam wartości ludzi po zasobności portfela lub życiu na kredyt, ponad stan. Nie mój cyrk, nie moje małpy. No nie chciałam tego pisać, zmuszona zostałam. Ubawiłam się setnie pisząc to dlatego tyle buziek dałam. Tez mam swoje fikoły i skąpstwa w wydawaniu kasy. A jeździj sobie i matizem. Fajna fura.
      Aaaaa no i się zaraz obrazimy i tyle tego kurwa!

     • V3

      Ej co z wami 🙂 przeciez ja sie nie spinam w ogole 🙂 chodzilo mi o to, ze mam na konsolecie centralnej miejsce gdzie moge dac smartfon poziomo co mi duzo ulatwia. Uchwytow nie stosuje bo nie lubie tego ciagle przytwierdzac, odtwierdzac itd. Wiec to dla mnie jedyna mozliwosc 🙂
      Nie pomyslalem ze mnie oceniasz, bo przeciez nic takiego nie pisalas. Nie rozumiem 🙂
      Kurcze nie wiedzialem ze smartfon moze wzbudzic tyle emocji :):):)

     • skąpstwo jest wtedy jak zarabiasz 10 tys. i kupujesz telefon za 300 zł, oszczędności, gdy masz cel i odkładasz na niego i wtedy kierujesz się zdrowym rozsądkiem co warto kupić i w jakiej cenie

     • V3

      Otoz to 🙂 Lepie tego sie ujac nie da 🙂

     • Aba

      Miałam na myśli uchwyt za 40 złotych ?

     • V3

      wiem wiem 🙂 disqs dziwnie mi formatuje i mi posty sie przeplataja. Dopiero po chwili zajarzylem tez 🙂

     • V3

      Abcia gdzies polazla wariatkooooo :):):):):)

     • Aba

      Siedzę jak siedziałam.

     • V3

      No to czemu sie spięłaś ? 🙂 cos napisalem nie tak ?

     • Aba

      Na redaktora się wściekłam.

     • V3

      Ale za co ? Przeciez nikt sie tu nie klocil 🙂 chyba ze masz na mysli ten „schowek” :):):) zabrzmialo dwuznacznie ale bez zlosliwosci 🙂

     • Aba

      Nie śmieję się, w starym samochodzie kładłam na deskę koło zegarów i było ok. Teraz telefon wybił by mi zęby złośliwie przy pierwszej okazji.

     • Aba

      Przepraszam Ciebie. Ta interpretacja moich słów nie przyszła mi do głowy 🙁
      Myślałam o tym, że jak byłam piękna i młoda to się skąpstwem nazywało. Jednak darowałam sobie pisanie tego. Nie skojarzyłam w skasowany sposób 🙁

     • sprzed dwóch lat może być idealna

     • V3

      a dziekuje 🙂 no tak na logike 🙂

     • Aba

      Tak, ale redaktor Sykta myślał, że 950XL za 700 🙂

     • V3

      Niestety ale takie osiagaja wyceny. Ja bym zapomnial o podziale na 950 i 950XL. Mowie w kontekscie pieniazkow ze sprzedazy oczywiscie, bo widzialem takich agentow co wystawili 950XL z pelnym zestawem – powyzej ceny Galaxy S7 Edge (L950XL za 2100) 🙂

     • Aba

      Nic nie móóóówię, czytam sobie tylko.

     • i są łosie, którzy to kupują za 1799 zł

     • V3

      Idealnie trafiles – mniej wiecej 🙂

     • V3

      Najpierw wystawilem za 750 z karta 32GB i etui Nillkin. (smartfon mial ok 6 miesiecy – stan naprawde idealny). Nastepnie pojawil sie klient, oferowal mniej – niz moje minimum czyli 700zl.
      Koniec koncow poszla za 700 po Allegro, ale po odliczeniu prowizji aukcji oraz przesylki paczkomatem (wliczona w cene wg ustalen) – wyszlo realnie 675zl (ale bez karty 32GB).
      Wiec jak opchne ta karte (bo mam oba teraz bez slotu) to na gotowo 700zl. Trafiliscie IDEALNIE.

      Ps. Mial karte gwarancyjna, ale nie mialem paragonu.

     • za 950 XL?

     • V3

      950

     • Sławomir G

      haha, jestem miszczem!!1

     • V3

      Bez dwoch zdan 🙂

     • skoro wartość rynkowa 950 spadła do 700 zł to na ile wyceniasz 950 XL? 😀

     • V3

      Powiem tak. Rozpietosc cen ogromna. Od 600zl za serwisowke L950 do nawet 2100 za 950XL z dockiem i pelnymi akcesoriami i gwarancja.
      Natomiast FAKT jest taki ze smartfony po 800-850 zl (zarowno 950 jak i 950XL) juz sie „zawieszaja” w ogloszeniach. Czyli nie chca sie sprzedac. Ceny juz szoruja w dol niestety.
      A i ludzie – coraz bardziej roszczeniowi, zadaja paragonow – gwarancji itd.

     • Sławomir G

      800-900 max

     • V3

      Juz teraz te po 800-850 sie zawieszaja. A ceny pikuja z kazdym tygodniem – bo juz ludzie uslyszeli ze system sie zwija. Takze sadze ze te 700-750 poki co to realne za 950 czy 950xl czy 950DS.

     • MoDo

      Dokładnie tak! Podpisuję się obiema rękoma. Chyba tylko 808 Pure View może się równać z 950 XL. Nawet genialna Lumia 1020, przegrywa w makro. Chcąc, nie chcąc, doszedłem do wniosku, że im nowsze, wcale nie oznacza lepsze.

   • Sławomir G

    Huawei P10. Google Pixel. Samsung S8. LG G6. Każdy ma stabilizację obrazu, jasną optykę i matrycę z górnej półki i robi zdjęcia na poziomie L950. Także proszę nie żyjmy przeszłością tak bardzo.

    • czytaj ze zrozumieniem:

     i nawet teraz bije na głowę WIĘKSZOŚĆ telefonów, szczególnie w słabych warunkach

     wymieniłeś kilka telefonów z androidem na kilkaset modeli, kupując za tysiąc złotych średniaka z androidem możesz pomarzyć o jakości zdjęć z Lumii 950, jedynie aktualne flagowce (2016 – 2017) robią zdjęcia na poziomie Lumii z 2015 roku, a i tak jak porównywałem S7 to z 950 Xl wychodziły lepsze

     • V3

      I tak i nie 🙂 Jesli chodzi o smartfony nowe – masz zupelna 200% racje. Natomiast w tej kwocie – da sie zakupic Flagowce uzywane
      pokroju Galaxy S6 – ktore nie beda az tak odstawac, a w pewnych warunkach nawet byc moze uda sie zrobic zdjecia porownywalne 🙂

     • Sławomir G

      Dokładnie, nawet S6 z 2015 był już bardzo bliski poziomu L950/XL. Argument PureView był aktualny ostatnio trzy lata temu.

     • Sławomir G

      ale o czym Ty mówisz do mnie. przecież L950 to nie jest jeden z kilkuset modeli czy średniak, to flagowiec 😀 Dlatego porównuję flagowca z flagowcami na Androidzie których jest kilka i każdy z nich aktualnie robi zdjęcia na poziomie L950. Taki LG G6 nawet dwoma obiektywami, gdzie masz do wyboru szeroki kąt, także oferuje de facto więcej i tak samo dobrej jakości jak L950. Argument PureView był aktualny ostatnio jakieś trzy lata temu!!1

     • przecież dobrze wiem o tym, sprawdź tylko ceny ile kosztuje G6

     • Sławomir G

      no to nie wiem dlaczego wspominasz o średniakach z andrutem, co to ma do rzeczy 🙂

     • bo nawet obecnie średniak z andrutem kosztuje więcej niż dwuletni flagowiec z nadrutem

     • V3

      A to racja. I ja nie rozumiem tego trendu. Przeciez chyba lepiej kupic 2 letnia Flage niz nowego sredniaka. 🙂

     • zdecydowanie tak, poza tym często okazuje się że stary flagowiec jest lepszy od nowego vide tania kamera w G6, równie tanie i zafałszowane pamięci w P10 czy problemy z S8… im nowszy smartfon tym gorzej! do tego dochodzi brak progresu

     • V3

      Podpisuje sie obiema rekami 🙂

     • czarnamalpa

      A ile lumia kosztowała po wejściu?

     • za dużo

     • V3

      Akurat G6 to kiepski przyklad, poniewaz LG pokpilo sprawe i wsadzilo aparat Soniacza z polki budzetowej (dostepny min. w Xperia XA za 700 zl). Wszyscy sie o tym rozpisuja obecnie, bo to raczej pograzy ten model w zakresie sprzedazy. Zreszta juz widac galop cen – nowe w przedluzenia umowy na OLX po 2k spokojnie sie kupi.

     • MoDo

      Mylisz się. Porzuć „obiektywne” recenzje. Niestety, ale żaden obecny flagowiec nie ma szans na płaszczyźnie aparatu z Lumią 950 XL. Jak masz możliwość, to sprawdź. O jest jeden telefon, który zbliża się nieco do poziomu 950 XL – to Galaxy Note 4. Zaskoczony?:)) ….też nie mogłem w to uwierzyć.

 • Prawdopodobnie na nowych urządzeniach zobaczymy system Windows 10 S, przez co i tak będziemy ograniczeni wyłącznie do aplikacji skonwertowanych do sklepu i dopuszczonych przez MS czyli o Steamie i Google Chrome możemy zapomnieć 🙁

  • NDIE

   to jest manipulacja bo już wiadomo, że można zaktualizować do wersji Pro i mieć wszystko

   • Daniel Orzanowski

    Juz widze jak w tablecie dadzą możliwość aktualizacji do pro lub w telefonie 😀

   • to może ci wyjaśnię co miałem na myśli:

    „Prawdopodobnie na nowych urządzeniach zobaczymy system Windows 10 S”… bez możliwości upgradeu do W10 Pro

   • Donald

    Dodam do odpowiedzi @Krzysztof Sykta że system W10S będzie można zaktualizować do wersji Pro tylko do końca tego roku.

 • LordCreator

  M$ robi was w chu***, jeżeli mówi że kończą z mobile tylko po to aby usprawiedliwić olanie użytkowników.
  full windows na telefonie dalej będzie mobile, mogą tego nie nazywać smartphonem czy telefonem ale dalej nim będzie.

  Olewają użytkowników w tym tych premium, następnie będą zachęcać do gówna które i tak porzucą ponieważ będzie za mała moc i się nie opłaca etc…

 • „Microsoft od wielu miesięcy powtarza, że nie zamierza opuszczać rynku
  telefonów. Za każdym razem Satya Nadella powtarza, że rynek ten jest
  bardzo istotny i korporacja wiąże z nim spore nadzieje.”

  tak, tyle że Nadella mówił to w kontekście rynku androida i iosa, z którym to MS wiąże w tej chwili największe nadzieje

  • Hubert123454

   Szkoda że własną mobilną platformę ma gdzieś…

   • Sławomir G

    bo Nadella jest najbardziej krótkowzrocznym prezesem w historii MS. Jego geniusz wygląda następująco: innowacje, innowacje, innowacje, będą z tego straty? mam to w dupie, bo i tak będę za to chwalony. drugi element jego geniuszu: coś przynosi straty i nie jest innowacją? mam to w dupie, udupić ten dział, będę za to chwalony że mam lepszy zysk finansowy. No i to tak po krótce 😀

    • dla mnie fascynujące jest to ile miliardów wtopili we wrogie przejęcie Nokii czy w zakup LinkedIna, podczas gdy za taką kasę mogliby wyprodukować milion aplikacji mobilnych i rozdawać telefony za darmo

    • Donald

     W stu procentach masz rację co do tego faceta. Dopóki go nie wywalą to MS może i będzie przynosił zyski udziałowcom, ale co naj ważniejsze to to że będzie się MS cofał na rynku konsumenckim względem konkurencji a gdy odpłyną konsumenci to straconego czasu się zazwyczaj jest ciężko nadrobić lub wręcz jest to nie możliwe.

     • V3

      Normalnie Deja Vu. Niczym kiedys ELOP w Nokii.

     • tyle że Elop poprowadził Nokię ku przepaści a Nadella pozbywa się nierentownych wg niego biznesów bo przyszłość leży w usługach i chmurze a nie w sprzęcie

     • V3

      Za Gatesa bylo w sofcie i nowych rozwiazaniach dla firm i prywatnego klienta, za Ballmera w sprzedazy wszystkiego co tylko dalo, a za Hindusa w uslugach i chmurze 🙂
      Nie wiem czy to Progres czy Regres.

     • szczerze, też nie wiem, ale firma notuje zyski

      z drugiej strony xboksa sprzedawali po kosztach (albo i sporo poniżej) by wgryźć się w rynek Sony

     • czarnamalpa

      Bo zarabia się na grach i licencjach,a nie na samej konsoli.

     • co jest oczywiste

      dlatego powinny sprzedawać telefony po kosztach za 1500 zł w dniu premiery a nie za 2799 zł… po to by zdobyć rynek

     • Donald

      Raczej to Rreeggrreesssss.

  • Sławomir G

   Każdy kto ma więcej niż 12 lat i wie cokolwiek podstawowego o świecie nie traktuje tego co mówią politycy i prezesi wielkich korporacji poważnie. Jasne jest, że to tylko pieprzenie trzy po trzy, dyplomatyczne, okrągłe, wygodne, a „jak jest” trzeba samemu czytać, obserwować i wyciągać wnioski. Osobiście przewiduję, że nawet ostatni wierny partner HP nie wypuści już tego refresha Elite x3 bo w ostatniej chwili przed targami skumali że MS zrobił ich w…… wpuścił ich w malinę. Nie chcę być wulgarny.

  • V3

   Sadze, ze nawet jesil pojda w tym kierunku, to odbudowac zaufanie userow bedzie niezmiernie ciezko. Zwlaszcza po takim macoszemu potraktowaniu rynku W10m.
   Szczerze mowiac nie wyobrazam sobie, ze beda w stanie nawiazac walke z Androidem (w koncu wchodza na ten sam rynek tyle ze z troche inna koncepcja urzadzen smartfon/komputer).
   Juz iOS powoli jesli chodzi o udzialy rynkowe staje sie typowym systemem dla uzytkownika raczej Premium (brak tanich urzadzen).

  • Kris07

   Nadalla powinien wylecieć dyscyplinarnie, za rozwalanie autorskiego systemu. Jego miejsce powinien zastąpić ktoś komu zależy na własnym systemie.

   • wg mnie Nadella nie wie co się wokół niego dzieje, w ostatnim wywiadzie twierdził że MS nadal produkuje telefony z windowsem mobile… a rozwalanie systemów mobilnych to tradycja MS od czasów wersji 6 przez 7, 8 …. az do 10, nic nowego, nowy system nowe urzadzenia i odcięcie starych

    • Kris07

     Samo odcinanie to pikuś, mi bardziej chodzi o to aby były modele przystępne cenowo o przyzwoitych parametrach. Windows daje mi kilka rzeczy za co go cenię. np. prosty sposób obierania uprawień aplikacją, przejrzystość ustawieniach i możliwość wyłączenia dźwięku migawki czego nie ma w większości telefonów z Androidem.

     Porównałem sobie też moją Lumię 735 z LG K10 (podobne parametry) i doszedłem do wniosku że Nokia sprawuje się lepiej, mimo iż to starszy model. Jednynie w czym przegrała to w ilości pamięci wewnętrznej, jednak nadrobiła możliwością bezpośredniej instalacji na SD.

 • Jako fan systemu kompletnie bym się nie obraził gdyby MS wyprodukował super wypasioną Lumię 960 z androidem 7 i natywnie wgranymi wszystkimi usługami MS, w tym launcherem arrow, skoro ludzie nie chcą telefonów z windowsem, to czemu nie?

  • Donald

   Jestem na tak i za.

  • V3

   Wystarczyloby gdyby sportowali Androida na biezace flagowce 🙂

  • Hubert123454

   niech zaktualizują lumie, które dostały RS2 do Androida 7.0 i będzie git…

   • załóż wątek w Centrum Opinii 😀

    • Hubert123454

     Będzie trzeba 😀

  • Donald

   @Krzysztof styka pisałem już o tym i popieram ten Twój komentarz. Pozwolę sobie tylko przytoczyć mój wpis odnośnie tej kwestii:
   Lepiej gdy by magicy z XDA znaleźli sposób na wsadzenie, instalacje najnowszej wersji Androida lub iOS na obecne flagowce, średnią półkę które otrzymały oficjalnie W10M i te na których już był wgrany fabrycznie W10M a mam na myśli chociaż by NL1520, L930, L950/XL/DS , L830, L735, L640/XL/DS i L650, L550. Telefony dostały by drugą młodość, nawet zaryzykuję stwierdzenie że na przykład flagowce były by na rynku wtórnym hitem gdy by jeden z systemów lub obydwa spisywały się świetnie/dobrze na tych telefonach. To by była adekwatna odpowiedź klientów względem MS za wykorzystanie, wydy…nie swoich klientów, użytkowników telefonów z W10M.

  • czarnamalpa

   Nawróciłeś się, jak to możliwe?

  • D3F

   trochę nie ma to sensu. Androida nie da się naprawić, jest po prostu od początku źle zaprojektowany koncepcyjnie (dla użytkownika, nie producenta). Nawet samo Google rozwija alternatywny projekt.

   MS z kolei miał dobrą koncepcję, ale słabe wykonanie. Dlaczego ludzie nie chceli telefonów z Windowsem? Bo soft był niedorobiony, brak okresów przejściowych pomiędzy wersjami, mało telefonów itd. można wymieniać godzinami.
   Gdyby docisnęli śrubkę do projektu W10 mobile to dziś baza użytkowników mogłaby się utrzymać na poziomie 10-15%, co jest jakąś motywacją dla developerów aplikacji, których baza powoli ale sukcesywnie się zwiększała.
   Teraz wracamy do punktu wyjścia, bo nawet jeżeli wyjdzie telefon z W10 ARM, to będzie brakować aplikacji ‚telefonowych’, których bazę można było utrzymać dzięki mobilnej 10.
   Umówmy się, w W10 ARM chodzi głównie o kompatybilność z istniejącymi aplikacjami win32 (i dzięki temu wzbogaceniu trybu Continuum dla telefonów), bo często są to tak duże projekty, że mało kto chciałby inwestować w ich przepisanie. Jeżeli ktoś obecnie pracuje nad nową aplikacją, z góry zakłada jej kompatybilność z różnymi środowiskami/architekturami.

   • androida możesz nieco poprawić dobrym launcherem

    • D3F

     No właśnie launcher to nie wszystko. A Arrow launcher mi jakoś średnio podchodzi, zdecydowanie bardziej wole korzystać z Lumii niz z Samsunga, pomimo teoretycznie większych możliwości tego drugiego.

     • nie wiem jaki masz telefon ale spróbuj pełnej wersji bodajże Nova Prime, grupowanie aplikacji, touch 3d, ciemny schemat, szybkość, etc

     • D3F

      A5 2016
      Używam codziennie, wiec to nie kwestia przyzwyczajenia. Przede wszystkim brakuje mu ergonomii, niby sporo mozna zmienić ale jak przychodzi co do czego to okazuje się, że trzeba roota.
      Przyklad, jeżdżę dużo autem i czasami musze gdzieś zadzwonić itp. w windowsie to jest klik klik, a w androidzie czesto sie zdarza, że paluch mi zjedzie nie tu gdzie trzeba. Do tego konstrukcja telefonów z waska ramka, powoduje, ze bokiem ręki czesto sobie cos wyklikam, poprzesuwam i finalnie rozwale cały interfejs itp.
      Zmierzając do sedna ‚toporny’ interfejs windowsa jest dla mnie duża zaleta w zastosowaniach telefonicznych. Nie potrzebuje superkomputera w kieszeni, bo zazwyczaj mam laptopa w plecaku, na ktorym bardziej skomplikowane rzeczy zrobię 3 razy szybciej.

   • RS2_15213

    A dlaczego android nie ma sensu? Kwestia przyzwyczajania.

 • Podczas konferencji Build 2017 zostało zaprezentowane urządzenie ChecOut M wielkości telefonu z systemem Windows 10 IoT. Czy tak będą wyglądać przenośne komputery z możliwościami telefonów w niedalekiej przyszłości?

  https://www.youtube.com/watch?v=7oYehR3yIgQ

  • wyglada super, trochę jak Lumia

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Do kamizelek kuloodpornych, jak najbardziej. Do kieszeni spodni i koszuli już nie bardzo.
   Edit: Optymalna wielkość to 5 cali. O wodoodporności, czyli jakiejś tam normie, nie wspomnę.

   • DzieX

    Bez przesady. Wielkość do kieszeni może i tak, ale nie dla oczu.

   • LeBomB

    Dla mnie np. optymalna wielkość jest do 6 cali. Kwestia tylko taka, że tutaj to prezentowane urządzenie jest dość grube.

 • mondrala

  Nie wiem czemu, ale nie wyobrażam sobie ani jednej aplikacji Win32, której chciałbym uruchomić na telefonie. Moim zdaniem „receptą na sukces” było sukcesywne rozwijanie, dobrego, niezawodnego systemu wp8 oraz inwestowanie w deweloperów. Nie wiem jak można było zmarnować taki potencjał…

  • ja sobie wyobrażam: Evernote, które wydano tylko w wersji x86 w sklepie bez pełnego UWP

   • No to z jedną aplikacją Win32, którą będą uruchamiać userzy to nie zaszaleją :).

    A tak na poważnie, to ja też nie za bardzo wyobrażam sobie korzystanie z aplikacji Win32 na smartfonie.

    • te aplikacje musiałyby się skalowac do ekranu 5.5 cala

     • Jeśli to będzie jakaś bardzo prosta aplikacyjka bez rozbudowanego menu, to jeszcze jakoś pewnie da radę to obsłużyć, ale przecież nikt normalny nie odpali Corela czy też Photoshopa na smartfonie.

     • Foldex

      Ale jaki jest w tym sens?
      Aplikacje mobilne potrzebują specjalnego, „większego” interfejsu. Próbowałem korzystać z myszki na tablecie 8 calowym z W10 i to jest katorga, dlatego nie wiem jakby wyglądała obsługa takich aplikacji na ekranie 5,5 cala.

     • Na to pytanie odpowie Ci tylko @erura:disqus . On jest już chyba tylko jedynym fanem „nowych pomysłów” Microsoft 🙂

     • Foldex

      Trochę przykre patrzeć na jego odpowiedzi, ale jest chociaż z czego się pośmiać!

     • Aba

      Jest pozytywnie zakręcony, oddany bezgranicznie swojej pasji, broni zawzięcie swoich teorii, ma ogrom argumentów, wierny swoim ideałom.

     • i gdyby tacy ludzie tworzyli system W10M bylibyśmy w innym miejscu

     • RS2_15213

      Wiesz może jak znaleźć w sklepie najwięcej aplikacji UWP?

     • 馬戈

      Ostatnio miał taki „ogrom” argumentów że pousuwał całą naszą konwersację kompromitując się podwójnie, a prócz tego usunął konwersację z innym użytkownikiem.

     • Aba

      Tak, to prawda. Wiem nawet z którym innym użytkownikiem. Pamiętać będę całe życie taki szok przeżyłam 😉
      Z drugiej strony dzięki zapaleńcom jak Michał nie siedzimy na drzewie.
      Niegroźny jest. Nikt nie jest idealny.

     • kizdub

      Czyżbyś piła do mnie? Czym spowodowany ten szok?

     • Aba

      Znikaniem niewinnych komentarzy w rzeczowej, niewygodnej dyskusji.
      Rozumiem moje, ale Wasze?
      Już mu wybaczyłam. Nie gniewam się długo.
      Chyba, że mi ktoś zalezie za paznokcie.

     • kizdub

      To był ten, jak to bardzo ładnie określiłaś, „ogrom argumentów”. 🙂

     • Kowalczyk Damian

      A co ma chłop napisać obwieszczanie typu: „Drodzy Państwo, w związku z tym, że nawet ja już nie wierzę w to co wymyśla Microsoft pod wodzą Pana Nutelli, strona zostaje zamknięta do odwołania, dziękujemy”
      No tak nie wolno ?

     • spokojnie, mamy już zamówioną całą partię iphonów i samsungów S8 🙂

     • Foldex

      Ale po co wymyślać czasami wręcz żałosne wymówki? 😉
      Można przecież pisać normalne informacje, bez wymyślania ideologi.

     • RS2_15213

      Myszką na 8 calach katorga? Przecież myszką to nie ma żadnego problemu. Ale nawet nie o to chodzi. Moim zdaniem robią to po to aby sklep był wspólny. Teraz jest tak, że aplikacje w sklepie W10 i W10M nie są w obu przypadkach. Jest trochę tabletów i laptopów z małymi ekranami 10-13 cali. Nikt nie chce obsługiwać pełnego Windows na telefonie, powinno to działać dopiero po podłączeniu do zewnętrznego ekranu. Przynajmniej tak to widzę, u chciałbym aby to tak działało. Używam continuum dla zabawy, oczywiście postęp jest, ale nadal nie wszystkie aplikacje to wspierają, dobrą drogą byłaby możliwość korzystania właśnie z pełnego sklepu Windows, tego jest miliony na rynku i z tego widzę, że dużo ludzi korzysta.

     • Foldex

      No wygodne to niestety nie było, malutkie ikonki, cieżko było trafić w cokolwiek.

      Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale ja obstawiam, że będzie powtórka z WinRT.

     • RS2_15213

      Nie wiem co za problem miałeś trawieniem kursorem myszki na 8 calach. Palcem, faktycznie wiele razy to jest problematyczne. Tak samo jak korzystam z PC 20-parę cali a potem przechodzę na laptopa 13, jest gorzej ale da radę się przyzwyczaić.

     • chyba nie sądzisz że windows 10 na 5.5 cala odpali się jako normalny system? od tego będzie cshell do skalowania interfejsu a pełny system tylko po podłączeniu dodatkowego monitora

     • Mobilny

      Rzeczywiście ciekawe jak W10 będzie pracował na smartfonie, ale powstają telefony z ponad 6 calami, np. Lenovo Phab z 6,98″. Z czasem doczekamy się 8-calowych słuchawek. Przy zmniejszonej rozdzielczości system być może będzie używalny.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      przy 8 calach jest w miare używalny palcem i to przy standardowym dpi. lepszy jest jednak tablet 10 cali. mam i z zadowoleniem korzystam.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      co wy z tym skalowaniem? skad macie takie głupie pomysły? continuum nie dało w ogole do myslenia?

    • D3F

     Wg mnie Win32 na smartfonie jest tylko do Continuum.

  • Robertdg

   Ja też zastanawiam się po co MS z telefonu chce zrobić komputer, jaki to ma sens, kto to ma kupować, chyba tylko maniacy elektroniki. Moim zdaniem MS pójdzie w kierunku usług dla Androida i iOS a swojego mobilnego Windows porzuci prędzej czy później

   • Mirosław Łapot

    Ja sobie to wyobrażam. Nawet dobre by to było. Mieć zawsze ze sobą służbowego lapka w kieszeni
    Wchodzisz do biura, tel na stojaczek odpala ci sow na monitorze normalny Windows, pracujesz, musisz gdzieś lecieć, zabierasz ” kompa” ze sobą w kieszeń , nawet w tramwaju możesz dokończyć wcześniejszą pracę.
    Idziesz do szefa, podlaczasz fon pod jego komputer, logujesz sie na swoim profilu i masz swoją pełną wersje komputera, pokazujesz co trzeba, kompa w kieszeń i wracasz do siebie.
    To samo w domu. Trzeba cos zrobić albo pod komp żony się podłączasz, albo pod TV nawet i sobie pracujesz na dużym ekranie wygodnie.
    Że nie wspomnę o lataniu i braku konieczności taszczenia ze sobą laptopa.
    Już widzę nawet na lotniskach takie wydzielone strefy z monitorem, klawiaturą i myszką i logiem MS, gdzie każdy może się podpiąć i pracować czekając na lot na swoim, pełnym w końcu PC kieszonkowym.
    Jakby MS tego nie spieprzy, może być ciekawie.
    Nie wiem tylko jak sprzętowo to sie da załatwić, ale marketingowo można by to łatwo sprzedać.

    • LeBomB

     Albo nawet małe urządzenia dokujące z klawiaturą i kranem zamieniające taki telefon w laptopa itp. coś co kiedyś chciał przepchnąć Asus w postaci Asus Transformer Book V, tylko wszystko by było teraz na windowsie.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      no i bardzo dobrze. aplikacje androidowe na ekranach powyżej 5 cali nie maja sensu.

    • Robertdg

     Ja pracuje w marketingu i nie wyobrażam sobie pracować na telefonie 5 calowym, żadnego projektu bym nie skończył na czas. Jednym paluszkiem to sobie można ale coś innego robić a nie pracować profesjonalnie.

     • Mirosław Łapot

      Nikt nie mówi o pracy na 5 calach, tylko o tym, że w pięciu calach masz zamknięty pełny komp. Podpinasz nawet do tv w hotelu plus klawiaturka plus mysz i hotelowy ekran wita cię twoim pulpitem, tapetą i wszystkimi programami których potrzebujesz, a które normalnie masz na lapku. Po prostu masz swojego lapka w kieszeni zawsze i wszędzie. Pracujesz wygodnie na zewnętrznych urządzeniach korzystając z mózgu, którym jest twój telefon. Podpięty do czegokolwiek automatycznie wyświetla twój profil z całym dobrodziejstwem stacjonarnego komputera.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      przecież już w pierwszym poscie ci powiedziano ze to tak nie działa jak ty sobie wyobrazasz. dopiero po podlaczeniu docka używasz telefonu jako stacji roboczej podlaczonej już do komputerowego monitora. taki windows sideshow, tylko na odwrot i z szerszymi możliwościami.

  • HONZA

   Tylko że niestety wp8 było tylko przejściową wersją,której w sumie nie można rozwijać. M$ musiał opracować nowy system i zdecydował się na wspólne jądro. Do tego musiał pozyskać platformy testowe z procesorami ARM. I stąd te wszystkie historie.

   • WM 6.5.3 Bulid 29315

    wp8 już chyba miał wspólne jadro. nawet windows boot manager był taki sam. niestety fani androida, którzy przystąpili do insidera, zaszkodzili swoja działalnością.

    • HONZA

     wp8 to właśnie moment przejścia ze starej na nową platformę. … wtedy rodziły się koncepcje i palny, co dalej – poskładano to, co było dostępne i przystąpiono do prac związanych z ułożeniem tego porządnie. To normalny cykl produkcji oprogramowania systemowego. Insidera pominę milczeniem ….

 • Daniel

  Ale nasunęła mi się taka myśl, że jeśli miał by to być pełny system windows 10 bez żadnych zmian to już prawdopodobnie można takie coś zrobić: intel atom/ intel core m + jakaś grafika typu intel hd graphics i gotowe. Jeśli natomiast miało by to służyć tylko do podłączania do zewnętrznych monitorów to już jest! – a jest to intel compute stick. Co prawda to rozwiązanie nie ma jeszcze baterii ale może jakoś i to by dało się zrobić.
  System ten więc musiał by być odpowiednio przeskalowany czy zmieniony.
  Ale z drugiej strony to rozumiem bo wtedy, przynajmniej na razie musieli by uzależnić się od intela a poza tym w samej tej idei chodzi właśnie o to by odpalał się on na procesorach arm a nie zwykłych tylko zmniejszonych.

 • Z innej beczki: w Polskę ruszyły samochody Google w celu aktualizacji Street View.

  • DzieX

   A mapy od MS dostały downgrade – widać które korpo bardziej się z nami liczy 😉 Dodam, że jako jeden z niewielu krajów w Europie mamy Android Pay – baardzo wygodne. Z drugiej strony dalej nie da się kupić Nexusa oficjalnie.

   • jak to się nie da skoro kilka lat temu Nexusy były w Saturnie? Chyba Pixela.

    • DzieX

     Chodzi o oficjalny sklep googla.

  • V3

   Krzyśku – Goraca prosba.
   Mam zdjecie na ekranie blokady ustawione w 930tce. Niestety nie mam tego zdjecia ani w chmurze, ani w obrazach. A jest ustawione juz od dawna. Pytanie – gdzie 930tka moze je przechowywac ? Chce sobie to zdjecie skopiowac, a nie mam go nigdzie indziej – tylko na tym ekranie blokady. Bede wdzieczny za pomoc.

   • sprawdź w ustawieniach ekranu blokady jaką usługę masz podpiętą czy obraz lokalny, jeśli lokalny to w Obrazach

    • V3

     Tło – Mój obraz. Takie jest ustwienie.

    • V3

     Tło – Mój obraz. Tyle widze. Jakies pomysly ?

 • olg

  Luka w edge pozwala wykrasc dane z haslami

  • RS2_15213

   Daj link.

   • olg

    Onet.pl chyba

   • olg

    Jednak to onet

 • Jarek

  Sklep na PC też jakoś nie grzeszy aplikacjami. Nie ma nawet TIDALA, którego używam na Andku. . . To o czym my tu rozmawiamy, że na telefony wszyscy deweloperzy się rzucą. Niech oni sie skupią na PC i działają na tym polu. Tutaj też jest jeszcze dużo do zrobienia jeśli chodzi o topowe aplikacje.

 • L930_15210

  A ja czekam na telefon z pełnym Windows 10.

  • Raoul Duke

   I po co ci to?

   • L930_15215

    Sporo pracuje poza domem i brakuje możliwości komputera. A nosić tablet, laptop czy komputer stacjonarny to porażka.

    • Raoul Duke

     Ale raczej sobie na tym za wiele nie popracujesz 🙂

     • L930_15215

      To zależy jakie potrzeby.

 • Roger

  Obojętnie co Microsoft teraz wyprodukuje, ja już tego nie kupię. Nie chcę być beta testerem przez kolejne kilka lat. Moja cierpliwość się skończyła.

  • V3

   Popieram

 • Paulus

  Ja niedawno jestem z Windows kupiłem dwa telefony w 2016 roku i muszę je używać bo na zmianę telefonu co rok mnie nie stać będę do puki nie ogłoszą oficjalnie zamknięcia tego projektu.