Czy Microsoft powinien udostępnić Windows 10 Mobile dla wszystkich?

System Windows 10 Mobile oficjalnie został udostępniony wraz z telefonami Lumia 950 oraz Lumia 950 XL w listopadzie 2015 roku. Nie jest tajemnicą, że system nie był wtedy gotowy na premierę. Posiadał liczne błędy, które w wielu aspektach dyskwalifikowały go jako system do codziennej pracy. Od tamtego momentu minęło już sporo czasu i Windows 10 Mobile dojrzał a już wkrótce otrzyma kolejną dużą aktualizację.

Wielu użytkowników telefonów z systemem Windows Phone 8.1 z niecierpliwością czekało na dostępność aktualizacji Windows 10 Mobile. Sporo osób uczestniczyło w programie Windows Insider, dzięki czemu mogli znacznie wcześniej sprawdzić jak wygląda oraz jak funkcjonuje najnowsze dziecko Microsoft. Po wielu miesiącach testów nadeszła chwila udostępnienia oficjalnej aktualizacji, która okazała się dramatem w trzech aktach:

 • Odcięto połowę telefonów Lumia od oficjalnej aktualizacji oraz od programu Windows Insider.
 • Windows 10 Mobile został udostępniony jako aktualizacja opcjonalna, do której wymagana była dodatkowa aplikacja Doradca uaktualnienia.
 • System w momencie premiery nie działał poprawnie i sprawiał sporo problemów.

Patrząc z perspektywy czasu uważam, że udostępnienie systemu Windows 10 Mobile jako aktualizacji opcjonalnej okazało się dobrym posunięciem. W tamtym momencie system nie nadawał się codziennej pracy. Większość użytkowników systemu Windows Phone 8.1 nie dowiedziała się nawet o dostępności aktualizacji ponieważ Microsoft nie poinformował o niej w żaden sposób. Jedynie osoby, które śledziły losy systemu dowiedziały się o aplikacji Doradca uaktualnienia, dzięki której mogły zainstalować najnowszą wersję systemu.

Dopiero w drugiej połowie zeszłego roku Microsoft udostępnił dużą aktualizację dla systemu Windows 10 Mobile o nazwie Anniversary Update, która znacząco usprawniła działanie systemu oraz ogólnie pojętą przyjemność z jego użytkowania. Pewien niesmak pozostał po początkowych problemach jednak teraz musimy spojrzeć w przyszłość. Za kilka tygodni posiadacze telefonów otrzymają kolejną dużą aktualizację Windows 10 Mobile o nazwie Creators Update, która wprowadzi kolejne usprawnienia i poprawki błędów.

Moim zdaniem system Windows 10 Mobile już w obecnej wersji Anniversary Update doskonale radzi sobie z codziennymi wyzwaniami a kolejna aktualizacja Creators Update tylko usprawni jego działanie jeszcze bardziej. To dobry moment, aby zaktualizować telefon do Windows 10 Mobile tym bardziej, że już w lipcu Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows Phone 8.1. Kolejnym argumentem może okazać się koniec wsparcia dla takich aplikacji jak Skype, Facebook czy Messenger w telefonach z tym systemem.

Czy Waszym zdaniem Microsoft powinien udostępnić aktualizację Windows 10 Mobile Creators Update dla wszystkich kompatybilnych telefonów z systemem Windows Phone 8.1 z pominięciem aplikacji Doradca uaktualnienia?


 • Tak, najwyższa pora

 • chrupiacysmoczek

  Może i powinien to zrobić, nie w 2015 roku ale teraz na pewno. Tak duża fragmentacja systemu Windows jest wielkim problemem, bo i tak nieliczna baza użytkowników korzysta z różnego softu.

 • Grzegorz

  Nie

 • Mateusz Opaliński

  wg.mnie microsoft powinien udostępnić system dla telefonów z mim.1 gb ramy.

 • Piotr

  To się i tak nie zmieni, cóż.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Według mnie nie powinien. Nie czarujmy się, każdy wie jak Win10 Mobile radzi sobie na słabszych smartphonach, więc jeśli ktoś sam nie chce / nie chciał go wgrać, to MS nie powinien tego zmieniać 😛

  • Piotr

   Myślę, że można wyjść od zasady nic na siłę i niech sobie go zainstaluje kto chce.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Sęk w tym, że kto chciał to go sobie zainstalował przez Insidera / Doradcę.

 • マーゴ

  Microsoft to powinien przede wszystkim zareklamować możliwość aktualizacji. Pisałem już to wcześniej, że w dniu premiery i przez kolejne miesiące zamiast przypominać o aktualizacji na Facebooku i wszędzie, gdzie się da to bawili się w wpisy „Shot my Lumia”, a co do samego udostępnienia jak obiecali to powinni. W końcu pamięć RAM to nie wszystko. Równie ważny jest sam procesor, a takie modele jak np. 630, 635 posiadały dobry procek, nie wspominając już o modelach 1020,1320…

 • sweetBe4r

  „Moim zdaniem system Windows 10 Mobile już w obecnej wersji Anniversary Update doskonale radzi sobie z codziennymi wyzwaniami” to albo ja mam jakąś wadliwą sztukę albo inni mają telefon po to by go tylko trzymać w kieszeni. Największe bolączki na tą chwilę :
  – totalnie skopany SŁOWNIK, brak co drugiego słowa, w porównaniu do słownika z 8.1 to przepaść
  – problem z odbiorem oraz wysyłaniem MMS
  – brak dźwięku przychodzącej wiadomości E-MAIL
  – astronomiczny pobór energii GLANCE SCREEN
  – skopana automatyczna OBRÓBKA ZDJĘĆ, której nie można w żaden sposób wyłączyć
  – Lumia 950, mocne podzespoły, a wiele aplikacji DZIAŁA GORZEJ niż na moim poprzednim 925
  Już pomijam wszelkie inne bolączki. Mi najbardziej doskwiera słownik, do którego z reszta nie można dodać wielu słów, totalna porażka. Człowiek kupuje drogi telefon, od którego się oczekuje co najmniej prawidłowego działania, a on nie potrafi dobrze ogarnąć podstawowych funkcji. Tak na prawdę nie wiadomo do czego ten smartfon ma się przydać bo ani nie nadaje się jako służbowy ani prywatny do zabawy też nie. Niestety to już koniec dobrego Windows Phone. Trzeba się będzie wkrótce przesiąść na Androida i wybrać Galaxy S, no chyba że Nokia jeszcze czymś pozytywnym zaskoczy.

  • Krzysztof Osuch

   Ja nigdy nie miałem problemu z odbieraniem i wysyłaniem mms’ów… może masz coś w ustawieniach poprzestawiane?
   I słownik: ostatnio wróciłem do 8.1 i tam wydawało mi się, że działa on gorzej, niż na 10.
   Jedynie z brakiem dźwięku przy mailach mogę się zgodzić.

   • wombat

    Dźwięki nie działają maili? Nie wiedzialem

   • Dźwięki w poczcie trzeba dodatkowo ustawić w aplikacji pocztowej.

   • sweetBe4r

    powiedzmy, że chce wysłać mms, wyskakuje info że nie można wysłać, rozwiązania są 2 : albo zrestartować telefon albo zmienić sieć z 3g na 2g lub na odwrót, w zależności jaka jest ustawiona. Wtedy wysyła się i odbiera od razu, działa to przez chwile potem znowu jest „zepsute”. Próbowałem zmienić APN MMS w ustawieniach, tylko nie wiem czemu u mnie nie ma takiej funkcji, jest tylko do Internetu.

  • michalR

   Galaxy S to kicha za sprawa topornej nakladki szajsunga ktora uwala dobra wydajnosc samego sprzetu. ja bym bral cos od konkurencji, lepiej sobie radza z nakladkami albo ich w ogole nie daja.

  • „Niestety to już koniec dobrego Windows Phone” – ciekawe zdanie. Był czas, kiedy trzeba było korzystać, bo było warto. Niczym jak promocja z gazetki w sklepie. Ja z kolei myślę o Xiaomi Redmi 4S bądź Mi 5, wcześniej kusił mnie IP, ale stwierdziłem, że jednak mimo zalet jak sprawne działanie ma też wady, jak aparat czy brak szybkiego ładowania oraz ograniczenia, chyba za dużo marketingu w IP.
   W przypadku Glance Screena czasem pomaga wyłączenie tej funkcji i ponowne włączenie.

  • dodać od siebie: Messenger otwierający się 20 sekund na topowej Lumii 950 XL…

  • Dawid

   Powiadomienia poczty włącza się w ustawieniach aplikacji 😉

 • Wszystkie Lumie, które mogą mieć AU, powinny dostać CU. Czy przez Doradcę? Tak, system W10M jest na takim poziomie, że aktualizacja powinna być świadoma i nieprzypadkowa, więc bezpiecznej przez Doradcę.
  Odniosę się jeszcze do debiutu W10M. Nie ukrywacie faktu, że był to system nie do użytku. A ile wtedy kosztowała L950(XL)? Apple nigdy nie dopuściłoby do sytuacji, że najnowszy IP jest nieużywalny, a skoro MS chce być drugim Apple z drogim sprzętem… W przypadku W10M dochodzi znacznie późniejszy debiut jeszcze droższego HP Elite X3, który udany nie był. MS wpakował się w ten sam błąd z tym samym systemem, to nieprofesjonalne. MS, bo to on dostarczył oprogramowanie HP i to w starszej wersji. Niby HP jest odpowiedzialne za oprogramowanie układowe, ale czy MS nie powinien zablokować wydania prawa do W10M, wiedząc, jak działać będzie Elite? Przecież ucierpiał na tym wizerunek MS i W10M, jak również samego HP. Skoro o profesjonalizmie mowa, czy profesjonalne jest doprowadzenie do sytuacji, w której brakuje Lumii, brakuje OEM, obecni użytkownicy są odcinani od aktualizacji do W10M, którą mieli dostać (jak napisał autor, połowa Lumii), zabierając im Skype, a w lipcu odciąć całkowicie wsparcie? Czy profesjonalne jest sprawienie, że obecni użytkownicy w oczach deweloperów są gorszym sortem, nie zasługującym na nowości? Dobra, nie ważne jak zaczynasz, ważne, jak kończysz. Ale ja, kupując Lumię, myślałem, że 8.1 to dobry początek, nie byłem świadomy faktu, że w dalszym kroku MS okaże się świnią, przez co obecni użytkownicy znajdą się w ciemnym tunelu, z którego ewentualne wyjście będzie za kilka lat.
  Najbliższe dwa lata pokażą, ilu z nas zostanie z W10M.

  • マーゴ

   „Czy przez Doradcę? Tak, system W10M jest na takim poziomie, że aktualizacja powinna być świadoma i nieprzypadkowa, więc bezpiecznej przez Doradcę.”

   Dokładnie, powinni jedynie tą aktualizację wypromować – tak jak to było w przypadku PC tak aby każdy o niej wiedział (oczywiście mowa tutaj o telefonach dopuszczonych do aktualizacji) ale to Ty masz zadecydować czy chcesz tej aktualizacji czy też nie.

   • Zaraz ktoś powie, że nie, bo na ich L950 W10M działa dobrze. Ale Lumie z 1 GB są szybsze na 8.1

    • マーゴ

     Zdania są generalnie podzielone. Ja osobiście jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Fakt, że tak jak pisałem powinno być to dobrze wypromowane ale prawda jest taka, że nawet laik, który tyci, tyci się interesuje tematem wpisze sobie „aktualizacja Lumia xxx” i wyskoczy mu np msmobile i na msmobile czy też na stronie Microsoftu (trzecia strona w wyszukiwarce) się dowie – tam masz jasno zaznaczone, że musisz pobrać aplikację ze sklepu. Problemem jest natomiast samo działanie systemu. Masz rację, że Lumie z 1GB są szybsze na 8.1. Mało tego jak widać są różne opinie na temat działania 10 na tym samym modelu, a za przykład wezmę tutaj Lumie 640.

     • Każdy zainteresowany aktualizacją zaktualizuje smartfon, czy to przez Ustawienia, czy przez aplikacje. Każdy, komu Skype czy FB przestanie działać, też się dowie, że trzeba zaktualizować smartfon i znajdzie, jak to zrobić. A w ustawieniach każdy może z ciekawości nacisnąć, aby poszukało aktualizacji, i wyszuka do 10, której może ktoś nie chciał. Trochę niedobrze, że FB przestanie działać jeszcze przed wydaniem RS2.

 • michalR

  ja bym jednak podawal zrodla inspiracji do tego typu rozprawek, bo nie kazda zzynka (albo blizniacze podejscie do tematu, jak to kto sobie nazwie) przejdzie niezauwazona 😉

  http://www.windowscentral.com/after-year-microsoft-still-isnt-pushing-windows-10-mobile-81-devices

  • kiena

   zabłysnął, zaraz wywali twój post

   • Piotrek Zombiak Dmoch

    Nie wszyscy znają j.angielski. Bardzo dobrze, że powstał taki artykuł.

    • michalR

     moze i dobrze, mialbym jednak kilka ale:
     – nie moze byc tak ze do tekstow ‚inspirowanych’ nie podaje sie zrodla
     – nie moze byc tak, ze teksty ‚inspirowane’ pisze sie jak swoje, przyjmujac formule ze wczesniej przeczytane gdzie indziej przemyslenia i refleksje przedstawia sie jak swoje wlasne, to po prostu jest kpina z inteligencji czytajacych pozniej takie ‚przedruki’

     • chcesz powiedzieć ze tylko jedna osoba na całym świecie wpadła na to że MS powinien mocniej wypchnąć system?

      jak chcesz wiedzieć, pierwszy napisał o tym AAWW, a nie WC:

      http://allaboutwindowsphone.com/features/item/21793_Why_isnt_Microsoft_pushing_Win.php

     • michalR

      pewnie nie jedna, ale pisanie o tym w kilku roznych miejscach w odstepach kilkunasto badz kilkudziesieciogodzinnych nie wyglada na zbieg okolicznosci. troche to komiczne patrzec jak w tym samym czasie w ‚najpowazniejszych miejscach w sieci o Windows’ paru gosci pisze o tym samym, i wszedzie wyglada to jakby to byly ich wlasne przemyslenia. na kilometr smierdzi to zzynka – i nie jest wazne kto od kogo zzyna.

    • kiena

     ..powstał taki artykuł…ARTYKUŁ?!

  • Sporo portali pisało na ten temat i ja również postanowiłem podejść do tego tematu. Nie opierałem się na żadnym tekście i wszystkie opisane zdania zostały napisane przeze mnie. Nie były tłumaczone. Mam nadzieję, że odpowiedź jest satysfakcjonująca. Jeżeli nie to zapraszam do dalszej dyskusji za pomocą zakładki Kontakt. Dalsze wiadomości niezwiązane z tematem będą kasowane.

   • przy okazji rezerwujemy temat „Czy MS powinien uśmiercić system Windows 10 Mobile i wydawać wyłącznie aplikacje na androida i iosa?”

   • michalR

    Nie no, w ogole:

    „Większość użytkowników systemu Windows Phone 8.1 nie dowiedziała się nawet o dostępności aktualizacji ponieważ Microsoft nie poinformował o niej w żaden sposób. Jedynie osoby, które śledziły losy systemu dowiedziały się o aplikacji Doradca uaktualnienia, dzięki której mogły zainstalować najnowszą wersję systemu.”

    i Windows Central:

    „Microsoft did no advertising to inform users that they could opt-in to download Windows 10 Mobile, and the Windows Phone 8.1 Store itself didn’t even promote the app to the front page. The only way you would have even known about the availability of the update was is if you were a fan who was paying attention.”

    To jest praktycznie dokladnie to samo i dla badaczy problematyki plagiatu cos takiego jak najbardziej sie kwalifikuje.

   • Solar

    Oj nieładnie Michał takie straszenie. Dużo jest tutaj wiadomości niezwiązanych z tematem i nie ma straszenia. Nie zamykaj opozycji ust bo to już pachnie totalitaryzmem.

    • Nie straszę tylko informuję a to duża różnica. Poza tym napisałem w jaki sposób otrzymać dalsze informacje w razie potrzeby.

     • Solar

      Michał proszę Cię. Krzyska też instrujesz jak np. pisze o dostępnych aktualizacjach aplikacji nie pod artykułem o aktualizacjach tylko pod innym. A wracając do sedna sam nieraz pisałem do Ciebie czy Wy współpracujecie z innymi portalami albo oni z Wami. Artykuły są nieraz bliźniaczo podobne, aby nie napisać że są plagiatami. Kolega dobrze napisał aby przynajmniej podawać źródło. Taka dziennikarska rzetelność.

     • Ja też Cię proszę. Jeżeli ktoś insynuuje, że kopiujesz od innych i nie ma racji to jakbyś zareagował? W takim wypadku nie ma sensu dalsza dyskusja.

 • Krzysztof Osuch

  Moim zdaniem zmiana powinna być dobrowolna. Wszak 8.1 i 10, to podobne, ale nie jednakowe systemy. Może komuś bardziej odpowiada menu ustawień, gdzie wszystko jest ze sobą pomieszane? A może inne rzeczy wydają się lepsze? Oba systemy mają swoje plusy i minusy i zauważyłem to już nie raz, a skaczę pomiędzy nimi dosyć często. Faktem jest jednak to, że informacja o możliwości aktualizacji powinna się pojawić każdemu, komu telefon spełnia wymogi. I właśnie! Nie na każdym telefonie 10 będzie dobrze działała. Na Lumii 640 jest różnica pomiędzy 8.1 i 10 na korzyść tego pierwszego. Może to też zależy od kompilacji, ale czasami widzę drobne spowolnienia przy nowszym systemie. A wracając do informowania: przecież na komputerach cały czas siedziała w trayu ikonka, która mówiła o tym, że jest możliwość aktualizacji, więc czemu na telefonach tego nie ma? Może się nie da? Informatykiem nie jestem, ale wydaje mi się, że nie jest to nic trudnego, żeby zrobić powiadomienie, które pojawiałoby się raz na tydzień, a instalowane by było podczas zwykłej aktualizacji przez OTA. Ale to tylko moje opinie 🙂

  • zakius

   dać chociaż aktualizację, która automatycznie informuje o dostępności nowej wersji, niekoniecznie bez ostrzeżenia wykonać upgrade

  • zynio

   to fakt chociaż w 8.0 są te aktualizacje Amber – Black – Denim ( ta dopiero daje 8.1) ale np. Lumia 640 to już posiada update 2.Bo same Denim nie posiada korektora, druga sprawa to przykład: słuchasz składanek na 8.1 i musisz osobno przełączać utworki nie ma tego w przypadku Albumy, tutaj spoko można słuchać.Dobrze że coś z tym MS zrobił przy 10 , tutaj już nie ma problema z słuchaniem dowolnej składanki , chociaż duży plus że na ekranie blokady można przełączać utworki.

 • kiena

  hehe przeczekał 2 dni i sam napisał, żenada. Podaj źródło pomysłu

 • zynio

  ja uważam że tak , przykład Lumia 640 powinna być bez doradcy.

 • Jarek

  Nawet gdy teraz udostępnią WM10 wszystkim to już im nie pomoże. Przez ostatnie 2 lata padło tyle złych decyzji, że pogrążyli się totalnie. Jeszcze w kwietniu 2015 roku zasysałem pierwszy build WM10 z wypiekami na twarzy i w myślach cieszyłem się jak dziecko, że niedługo to będzie piękny, dopracowany system. Dziś już nie mam smartfona z Windowsem. WP8.1 za wcześnie został pogrzebany. Tyle ludzi ma smartfony z Windows 8.1, mają niewspierane aplikacje i niedługo odetną im FB i Messengera a niektórzy nawet nie wiedzą, że mogą uaktualnić system i mieć nowe aplikacje (niekoniecznie lepsze, ale to też kwestia sprzętu) Toż to śmiech na sali.

 • Daniel Orzanowski

  Polecam poczytac forum ms 😀

  „Pretty sad, my 3 year old iPhone can get the newest iOS and is smooth as butter but my 1020 is forever stuck on 8.1”

  „A 2011 Android 4.0 phone can use Skype, while a 2014 Windows 8.1 phone cannot, when Skype is owned by Microsoft. Greatest joke ever!”

  i najlepsze 😀

  „Here is what I know…. I have been an avid and loyal W10 supporter and insider. Today, for the first time in over 3 years I was looking at Android phones. You want to know why? Because currently there is no middle ground with Microsoft. If you had a great phone prior to W10 Preview or bought one because of the hope wrapped into W10, you were fooling yourselves into thinking that Microsoft has any real investment in the mobile market. That is fine Microsoft, you bail on us, one by one, we can, and will, choose to bail on you. If you continue to underperform in app development, OS updates, and dropping devices (when your selection is slim to begin with), people will begin to move away from your mobile market attempt.
  I don’t want or need a $700 phone”

  • To wszystko piszą ludzie także w komentarzach na polskich portalach. Nic nowego. Najgorsze jest to, że Microsoft ma to wszystko w dupie…

  • Dawid

   Nawet na MeeGo działa Skype a mieli go zamknąć 🙂 . Microsoft chyba ma lenia, nie chce im się walczyć o rynek telefonow i koniec, kropka. Wszystko się ustabilizowało, Google i Apple mają duopol, nikt nie ma ochoty lub siły przebicia na podjęcie z nimi walki. Nawet najmniejsze firemki, usługi czy serwisy mają swoje aplikacje, a Windows nie potrafi doczekać się nawet tych największych. Skoro tak trudno dostarczyć dobrze działającego Messengera czy inny program, z którego korzysta niemal każdy człek to nie ma się za co zabierać.

 • SaS

  Witam, z innej beczki – gdzie zapisuje tel rozmowe ngrywaną? Nie mogę za chol..y znaleźć, w chmurze nie mam.

  • zynio

   ej no co ty ? przeciez masz Rejestrator głosu – wchodzisz w aplikacje i tam odtwarzasz.

   • SaS

    Dzięki

 • jools

  Juhuuu…. na pewno ta jak i 129 podobnych ankiet coś zmieni 😉
  Zarówno ja jak i wiele innych osób kupujących telefon tuż przed W10 było przekonanych, że dostaną ten system niedługo.
  Tym bardziej, że moja 925 była jednak topowym telefonem chwilę przed 930 i nie raz MS potwierdzał aktualizację dla tej serii.
  Szczerze… nieznoszę Androida ale … zbyt często mam wrażenie, że ktoś ma w … swoich użytkowników i jednak długoletnich fanów.

  • Lenrok87

   Nawet L800 była kiedyś topowa a jakoś nikt się nie czepia, że nie dostała upgrade’u do Win 10 😛

 • Krzysztof Łoziński

  Przede wszystkim ten system wcale tak dobrze nie chodzi na wszystkich telefonach

  • Lenrok87

   Powiem tak: chodzi całkiem dobrze (stabilnie i płynnie), ale ma mnóstwo niedoróbek, nielogiczności, braków w UI oraz przede wszystkim nie posiada odgórnej wizji interfejsu i rozwoju funkcjonalności. Dodatkowo natywne apki systemowe są niejako protezami zawierającymi od dnia publikacji te same błędy.

   • LordCreator

    korzystałeś z L650? No mój pierwszy budżetowiec i jest tragicznie.

    • lukasz536

     Żona korzysta i bardzo niewiele odstaje od L640. Wgrane na czysto WDRT i zaktualizowane. Całkiem nieźle jest, oprócz oczywiście tych kobył od Fejsbuka.

   • LordCreator

    Kupiłem rodzicom model niżej i też działa dobrze, problem jest gdy robi się coś więcej.
    Może 950 byłaby lepsza ale bałem się zainwestować w wp

 • RPP

  Testowałem Windows 10 Mobile z rozgałęzienia Redstone2 na telefonie Lumia 1020 i mogę powiedzieć, że chodzi bez najmniejszych problemów. Uważam, że Microsoft za szybko uśmiercił ten model i odciął od oficjalnej aktualizacji do W10M. W obecnej chwili niestety nie można już pobrać jakiekolwiek wersji W10M na Lumię 1020, nawet w programie Windows Insider.

  • Można wgrać za pomocą nieoficjalnych poradników, które można znaleźć np. na stronie XDA. Na polskich stronach pewnie też gdzieś znajdą się przedruki z zagranicznych serwisów.

   • RPP

    Znam te porady. Niestety jest jedna wada. Zapewne chodzi Ci Michał o zmianę wpisów w rejestrze. Wadą jest brak pełnego wsparcia dla aparatu Lumii 1020 (przede wszystkim brak zapisu RAW).

    • Tak. O to mi chodziło. Skoro jednak aplikacja Aparat w Windows 10 Mobile nie wspiera w pełni możliwości 1020 to mija się to z celem.

     • RPP

      Swego czasu Microsoft dopuścił Lumię 1020 do W10M Threshold2 poprzez program Windows Insider, pomimo wielu bugów w tej wersji. Co odbijało się na średniej pracy telefonu. Ale po zaktualizowaniu do Redstone2 (już niestety nieoficjalnie) telefon działał płynie i stabilnie. Jedyną wadą był brak wsparcia dla aparatu fotograficznego. Microsoft mógłby śmiało dopuścić ten model telefonu dopuścić do dalszych testów w Windows Insider.

     • Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że gdzieś widziałem jak zainstalować aplikację Lumia Camera na W10M co pozwoliłoby w dalszym ciągu korzystać z możliwości aparatu.

     • RPP

      Próbowałem to, ale aplikacja „nie widzi” możliwości aparatu i ustawia wyłącznie *.jpg. Nawet nie można zmienić rozdzielczości zdjęć, ponieważ opcja ta jest zablokowana, a rozdzielczość ustawiona na sztywno. Podejrzewam, że raczej tu chodzi o brak sterowników systemowych.

     • Czyli albo WP8.1 z pełnymi możliwościami aparatu albo W10M z okrojonymi…

     • grzeniu13

      Niekoniecznie aplikacja Lumia Camera działa na Win 10M z pełnymi możliwościami, aplikacja Aparat posiada ograniczenie z zablokowaną możliwością zmiany rozmiaru zdjęcia i zapisu do RAWu.( ale aplikacja Aparat posiada opcję „Poklatkowe” czego nie ma LC, Cyfrowa stabilizacja obrazu oraz po małej modyfikacji w rejestrze ma większego zooma( ale wiadomo to tylko do zabawy)). Podsumowując na W10M z aplikacją LC aparat działa o pełnych możliwościach takich jak na 8.1.

     • Nie wiedziałem. Dziękuję za informację. Na pewno będzie przydatna dla osób, które w dalszym ciągu posiadają telefon Lumia 1020.

     • grzeniu13

      Mam Lumie 1020 z RS 2 i aplikacją Lumia Camera. Bez problemu mogę wybrać rozmiar zdjęcia oraz ustawić zapis do pliku RAW. Mnie brakuje HDRu, ale wolnej chwili będę kombinował może coś się da zmienić/podmienić 😛

     • RPP

      Wgrywałeś jako Lumia 735?

     • grzeniu13

      Tak

     • RPP

      A możesz mi podesłać swoją wersję Lumia Camera? Może będzie lepiej niż to co ja mam.

     • grzeniu13

      Posiadam wersję 4.10.0.6 pobrałem ją ze sklepu.

   • Stefan Ziut

    To może ktoś wskaże poradnik jak zainstalować W10 na L630 512MB? Chętnie bym sobie potestował, bo jak odetną Here od aktualizacji map to zostanę z nieaktualna nawigacją samochodową 🙂

    • Nie posiadam odnośnika. Może ktoś inny podrzuci.

 • lynx79

  Wszystko fajnie. Tylko co to właściwie teraz zmieni. Z Lumiami z Windows Phone 8/8.1 została garstka ludzi, którzy raczej nie szukają 10, bo telefon raczej służy im tylko do rozmów, a dostali go za złotówkę od operatora. Ci co bardziej świadomi dawno mają telefon z Windows 10 mobile. Teraz to musztarda po obiedzie. Mam Lumię 950 XL i zastanawia mnie co za rok, dwa kupię zamiast niej. Na razie nie ma nic na horyzoncie i nie zanosi się by cokolwiek się pojawiło. Surface Phone? Pewnie pozostanie mitem, a jeśli się cokolwiek ukaże to zabije ceną i szybko zniknie z rynku. MS uśmiercił nawet świetne opaski MS band. Od pół roku żadnej aktualizacji oprogramowania/nowości, brak nowego modelu, a dwójki się sypią. Szkoda. Zmarnowali cały ekosystem mobilny.

 • Łukasz

  Może i powinien był udostępnić, ale skoro tego nie zrobił, tylko dał możliwość wyboru tzn. ze nie wiedział jak się system będzie sprawował na starszych urządzeniach. Dał insidera i każdym mógł sobie potestować i sprawdzić jak działa na jego telefonie.

  • Krzysiek Myszka

   Niestety nie dla wszystkich na 635 z 512MB nie da rady

 • Ankieta potrwa do końca tygodnia, ale już teraz widać, że zdecydowana większość głosujących jest za udostępnieniem aktualizacji Windows 10 Mobile bez Doradcy uaktualnienia.