Czy Microsoft powinien udostępnić Windows 10 Mobile dla wszystkich?

System Windows 10 Mobile oficjalnie został udostępniony wraz z telefonami Lumia 950 oraz Lumia 950 XL w listopadzie 2015 roku. Nie jest tajemnicą, że system nie był wtedy gotowy na premierę. Posiadał liczne błędy, które w wielu aspektach dyskwalifikowały go jako system do codziennej pracy. Od tamtego momentu minęło już sporo czasu i Windows 10 Mobile dojrzał a już wkrótce otrzyma kolejną dużą aktualizację.

Wielu użytkowników telefonów z systemem Windows Phone 8.1 z niecierpliwością czekało na dostępność aktualizacji Windows 10 Mobile. Sporo osób uczestniczyło w programie Windows Insider, dzięki czemu mogli znacznie wcześniej sprawdzić jak wygląda oraz jak funkcjonuje najnowsze dziecko Microsoft. Po wielu miesiącach testów nadeszła chwila udostępnienia oficjalnej aktualizacji, która okazała się dramatem w trzech aktach:

  • Odcięto połowę telefonów Lumia od oficjalnej aktualizacji oraz od programu Windows Insider.
  • Windows 10 Mobile został udostępniony jako aktualizacja opcjonalna, do której wymagana była dodatkowa aplikacja Doradca uaktualnienia.
  • System w momencie premiery nie działał poprawnie i sprawiał sporo problemów.

Patrząc z perspektywy czasu uważam, że udostępnienie systemu Windows 10 Mobile jako aktualizacji opcjonalnej okazało się dobrym posunięciem. W tamtym momencie system nie nadawał się codziennej pracy. Większość użytkowników systemu Windows Phone 8.1 nie dowiedziała się nawet o dostępności aktualizacji ponieważ Microsoft nie poinformował o niej w żaden sposób. Jedynie osoby, które śledziły losy systemu dowiedziały się o aplikacji Doradca uaktualnienia, dzięki której mogły zainstalować najnowszą wersję systemu.

Dopiero w drugiej połowie zeszłego roku Microsoft udostępnił dużą aktualizację dla systemu Windows 10 Mobile o nazwie Anniversary Update, która znacząco usprawniła działanie systemu oraz ogólnie pojętą przyjemność z jego użytkowania. Pewien niesmak pozostał po początkowych problemach jednak teraz musimy spojrzeć w przyszłość. Za kilka tygodni posiadacze telefonów otrzymają kolejną dużą aktualizację Windows 10 Mobile o nazwie Creators Update, która wprowadzi kolejne usprawnienia i poprawki błędów.

Moim zdaniem system Windows 10 Mobile już w obecnej wersji Anniversary Update doskonale radzi sobie z codziennymi wyzwaniami a kolejna aktualizacja Creators Update tylko usprawni jego działanie jeszcze bardziej. To dobry moment, aby zaktualizować telefon do Windows 10 Mobile tym bardziej, że już w lipcu Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows Phone 8.1. Kolejnym argumentem może okazać się koniec wsparcia dla takich aplikacji jak Skype, Facebook czy Messenger w telefonach z tym systemem.

Czy Waszym zdaniem Microsoft powinien udostępnić aktualizację Windows 10 Mobile Creators Update dla wszystkich kompatybilnych telefonów z systemem Windows Phone 8.1 z pominięciem aplikacji Doradca uaktualnienia?