Czy Microsoft faktycznie zamyka dział mobilny?

Zarówno w polskich, jak i w zagranicznych serwisach przetoczyła się w ciągu kilku ostatnich dni fala spekulacji na temat zamknięcia działu telefonów komórkowych i wstrzymania inwestycji w mobile. Wszystko przez sprawozdanie kwartalne Microsoftu, w którym zapowiedziano zakończenie restrukturyzacji działu mobile. Czy Microsoft faktycznie zamyka dział mobilny?

Dwa dni temu Microsoft udostępnił sprawozdanie kwartalne Q10 na dzień 31 marca 2017 czyli za I kwartał kalendarzowy 2017 r. a jednocześnie trzeci kwartał fiskalny 2017 – rok fiskalny 2017 zakończy się więc 30 czerwca 2017 (a nie 31 grudnia 2017). Co ciekawego możemy znaleźć w tym sprawozdaniu? Przede wszystkim szczegółowe informacje na temat restrukturyzacji działu telefonów komórkowych (Phones).

W czerwcu 2015 r. zarząd korporacji przyjął plan naprawczy dla działu mobile (tzw. Phone Hardware Restructuring Plan), w ramach którego do czerwca 2016 r. zlikwidowano 7400 stanowisk. Koszty wdrożenia tego planu wyniosły 780 mln dolarów. Działania zaplanowane w tym planie zostały zasadniczo zakończone w czerwcu 2016 r., a całkowicie zostaną zakończone w czerwcu 2017 (str. 25 i 26 Q10). W II kwartale 2016 przyjęto kolejne plany restrukturyzacyjne w obszarze produkcji telefonów oraz ich sprzedaży. Zmiana ta pociągnęła za sobą zwolnienie 1850 osób a następnie 2850 osób do końca czerwca 2017. Działania te mają zostać zakończone do czerwca 2017 r. Wbrew temu co piszą takie serwisy jak mspoweruser, MS nie planuje likwidacji Windows 10 Mobile do końca czerwca 2017, ale planuje zwolnienie blisko 3 tys. osób w obszarze produkcji i sprzedaży telefonów i zmianę alokacji zasobów. Opisywane działania restrukturyzacyjne dotyczą wyłącznie likwidacji stanowisk pracy i cięć kosztowych i nic nie mówią o systemach operacyjnych. Jakie są więc plany MS? Spójrzmy najpierw jak jest podzielona korporacja. Obejmuje ona trzy główne segmenty:

 • Productivity and Business Processes – Office, Office 365, MS Dynamics, LinkedIn
 • Intelligent Cloud – produkty serwerowe i korporacyjne
 • More Personal Computing – Windows w tym licencjonowanie systemu dla telefonów, Devices (w tym MS Surface, telefony oraz akcesoria pc), Xbox (sprzęt i usługi), reklamy Bing.

Na stronie 35. znajdujemy ciąg dalszy podsumowania działań restrukturyzacyjnych.

W lipcu 2015 (a więc jeszcze przed premierą Windows 10 Mobile) zapowiedziano plan restrukturyzacji działu mobile i skupieniu się na lepszym wykorzystaniu zasobów. W maju 2016 zapowiedziano dalsze usprawnienie działu sprzętowego mobile (smartphone hardware business). Zmiany te mają na celu „stworzenie żywego ekosystemu Windows z jednym zestawem doświadczeń w ramach urządzeń first-party oraz ofert producentów OEM”. Część tej strategii oznacza skupienie się działu mobile na węższej grupie odbiorców. Strategia ta oznacza też redukcję ilości sprzedawanych telefonów w roku fiskalnym 2016 i to samo nastąpi w roku 2017. W prezentowanym kwartale przychody z działu mobilnego spadły o 730 mln $ co oznacza, że praktycznie spadły do zera. Głównym celem korporacji jest konkurowanie poprzez tworzenie najlepszych platform i usług dla świata opartego o wizję mobile-first, cloud-first, przy czym mobilność rozumiana jest w szerokim sensie. „Jeden zestaw doświadczeń” może oznaczać ujednolicenie doświadczeń w oparciu o jeden system – tylko i wyłącznie Windows 10, bez żadnych dodatkowych wariantów mobilnych.

Jakie wnioski można wyciągnąć ze sprawozdania kwartalnego Microsoft?

 • program restrukturyzacji działu mobile został przyjęty w czerwcu 2015 na dwa kolejne lata – do czerwca 2017 i zakładał maksymalną redukcję kosztów tego działu
 • finalnym celem tego programu ma być ujednolicenie oferty korporacyjnej
 • restrukturyzacja nie oznacza całkowitego porzucenia działu mobile.

W czerwcu 2017 możemy spodziewać się więc kolejnego rozdziału w historii mobilnej MS. Rozdział ten może opierać się na przykładowo:

 • nowych urządzeniach mobilnych działających z pełnym systemem Windows 10 i skalowanym interfejsem
 • nowych rodzajach urządzeń takich jak składane notesy mobile / mobilne pecety (foldable units)
 • porzuceniu produkcji na rzecz wyłącznie dostarczania usług.

Zgodnie z tym co pisał Nawzil, MS testuje od dłuższego czasu nową generację sprzętu mobilnego działającą na pełnym systemie Windows 10. Wyprodukowano również urządzenia prototypowe dla testów w ograniczonych kręgach odbiorców. Jest to normalne w świecie it, gdzie w trakcie życia danego produktu pracuje się już nad następnym np. nową generacją konsol. To czy urządzenia te trafią do masowej produkcji zależy wyłącznie od MS. A nawet jeśli trafią w tym roku to bez silnego oparcia w usługach lokalnych MS może mieć spore problemy w konkurowaniu z np. androidem, który posiada perfekcyjnie dopracowane usługi map czy głosowe dla rynków porzuconych przez MS takich jak Polska. Nadal czekamy np. na asystentkę głosową Cortana, która mogłaby stanowić konkurencję dla Ok Google i spinać cały ekosystem urządzenia. Nadal czekamy na tak podstawowe usługi jak Filmy, Książki czy Muzyka. Microsoft jeśli chce utrzymać się na rynku nie tylko mobilnym ale też pecetowym MUSI zainwestować w usługi lokalne, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Inaczej za 5 lat Windows przestanie być atrakcyjny nie tylko dla posiadaczy telefonów, ale też pecetowców, którzy otrzymają konkurencyjne, lepiej dopracowane rozwiązania. W obecnym świecie coraz bardziej liczą się USŁUGI a nie SPRZĘT. Sprzęt bez usług jest martwy, a usługi bez dobrego sprzętu niewykorzystane w swoim potencjale.

Co nas czeka w najbliższym czasie? Więcej dowiemy się zapewne w kolejnych sprawozdaniach kwartalnych a być może również na najbliższych imprezach korporacji. Przypomnijmy, że już 2 maja w Nowym Jorku odbędzie się wiosenny event sprzętowy MS, skierowany głównie dla edukacji, a w dniach 10 – 12 maja konferencja Build 2017, na której na pewno zobaczymy nowości zmierzające do systemu w wersji Redstone 3.  Moim osobistym zdaniem na obydwu imprezach nie należy się spodziewać żadnych wodotrysków i niespodzianek. Nowe urządzenia – o ile się pojawią – zadebiutują dopiero na evencie jesiennym, w październiku 2017.

Jedno jest pewne – czekają nas duże zmiany, a świat mobile w 2018 roku będzie całkowicie inny niż obecnie: albo z nowymi urządzeniami MS, albo zdominowany przez duopol Google – Apple i MS jako zwykłym dostawcą usług.

Źródło: MS FORM 10-Q

 • Marek Kozłowski

  Podczas próby wykonania zrzutu pokazuj sie komunikat „Nie udało się zrobić zrzutu ekranu”. Ponowne uruchomienie nie przynosi rozwiązania. Czy wykonać HR ?

  • najpierw zresetuj telefon przyciskami głośności i zasilania

   • Marek Kozłowski

    Niestety nie pomogło

    • no to zostaje HR

     • Marek Kozłowski

      Zrobiłem HR i parę dni było ok i od wczoraj ponownie występuję ten problem. Może któreś z ustawień blokuje zrobienie zrzutu czy to wina systemu ? Może po CU problem zniknie ? Nie chcę znowu robić HR

 • WM 6.5.3 Bulid 29315

  czeka nas okres posuchy tak długi jak miniumum słoneczne. dobrze ze system windows phone jest w pełni używalny i szkoda że zrezygnowano z niego na rzecz windows 10 mobile, z którego docelowo najpewniej już niewiele będzie. wieka szkoda. same założenia przy projektowaniu windows 8 były bardzo dobre. oprócz interfejsu dającego się łatwo obsługiwać na tablecie, w pełni uruchomiony system zajmował tylko 200-300MB RAM. jest to niestety przeciwnością kolejnych wersji systemu windows. niestety najnowszy creators update na urządzeniach z 1GB RAM nie działa dobrze, głównie z powodu zasobożernego skanowania w tle. wielka szkoda że nie ma sterowników do intel baytrail-t dla windows 8. z wielką przyjemnością zostałbym pod tym względem w 2012 roku.

 • Krystian Sędłak

  Prawda jest taka że spadki w sprzedaży będą się pogłębiać, a czemu? Android i iOS oferują użytkownikom stabilność, bogaty sklep i więcej akcesoriów, smartwatche, pulsometry itp. Postawcie się w roli kupującego, pooglądajcie co oferują telefony na androidzie a co Windows. Wniosek jest miażdżący na korzyść zielonego robocika. Może się mylę ale takie jest moje zdanie, wystarczy porównać zwykła apkę jaka jest Messenger. Weźcie słabszy telefon na androidzie i swoją Lumie. Ciekawe gdzie Messenger działa szybciej i stabilniej.

  • WM 6.5.3 Bulid 29315

   to czemu większość kupi tablet z androidem zamiast tabletu z windowsem? przecież pod windowsem masz dużo więcej gier i aplikacji niż na andku. w dodatku Messenger działa lepiej na windows niż na telefonie. mysle ze tu nie chodzi wcale o ilość aplikacji. po ludziach w pracy widzę, że mają problem z zainstalowaniem czegoś z gogle play. bo nie wiedza jak i czy da się.

   • Krystian Sędłak

    Dużo więcej gier i aplikacji na windowsie?! Ty chyba z konia spadłeś. Głupi przykład przeglądarki, nie ma normalnej alternatywy dla Edge na mobilne systemy. I gdzie niby messenger działa lepiej na windowsie? Otwiera się dwa jak nie trzy razy dłużej, przy probie wysłania zdjęcia wyrzuca apke, i nie próbuj mi wmówić ze to wina telefonu bo mam Lumie 640 XL. Jak ją kupowałem to na win 8.1 śmigała wyśmienicie. Ahh to były czasy 😀 Niestety brak wsparcia chociażby dla takiej apki jak Messenger sprawił ze musiałem ja zaktualizować do Win10.

    • squall0

     Tablety z Windowsem są oparte o jego wersję dla komputerów stacjonarnych

     • Krystian Sędłak

      No tak, ale ja tu mowie tylko o telefonach na mobilnym windowsie

     • squall0

      A on pisał o tabletach. Tak, to się zgadzam, z tym co napisałeś.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      jest przecież boom na tablety, czemu konsument wybiera sobie muląca kule u nogi na której nie zrobi nawet 1/20 czynności , które moglby wykonać na tablecie z windowsem. w dodatku tablety z windowsem gwarantują jakąś płynność działania, przynajmniej te 200zł droższe od najtańszych.

     • No i co z tego, że są oparte na normalnym Windowsie? Mam rozumieć, że dzięki temu pograsz sobie w CSa, albo WOWa bo jest taka możliwość? Gdzie Messenger działa lepiej na Windowsie? Jako aplikacja jest beznadziejny i nie ma nawet startu do wersji z Androida, a w przeglądarce to i na Androidzie mogę sobie otworzyć. Tak pod Windowsem jest więcej aplikacji czy gier, ale nie są one dostosowane do ekranów dotykowych, a jak kupuję tablet, to po to abym mógł komfortowo z niego korzystać, a korzystanie z aplikacji bez interfejsu dotykowego, jest udręką. Tablet dla ludzi to tak naprawdę urządzenie służące do rozrywki, obejrzeć film, przejrzeć internet, pograć w coś prostego i do takich zadań spisuje się świetnie. Jak ktoś chce robić coś bardziej skomplikowanego to kupuje sobie laptopa, który jest zdecydowanie bardziej wydajny i wygodny w obsłudze

     • squall0

      Ech, że wszystkim się zgadzam. Ja tylko piłem do tego, że tablety nie mają aplikacji, w tym alternatywy dla Edge. Odniosłem wrażenie tylko, że rozmawiamy tutaj o starym Windows RT, który był tam targetowany. Aplikacji na tablety z Windows jest więcej co nie oznacza, że nadają się do obsługi dotykiem.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      A widziales chociaz jak sie z tego korzysta? Bo tak sie sklada ze ja mam taki tablet. Przy 10 calach obsluga windows palcem jest juz wygodna. Przy 8 calach nie ma wiekszych problemow.

     • squall0

      Mam do dyspozycji trzy tablety z Windowsem (Asus, 2xLenovo). Wygoda jest znośna, ale aplikacje Win32 w większości nie skalują swojego interfejsu pod obsługę dotykiem, zaś UWP jest takie jak każdy je widzi…

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      Ja bez problemu obsluguje palcem menu kontekstowe, te male guziczki w ie, pewnie nawet fl studio daloby rade.

     • squall0

      Szanuje Twoje preferencje 😀 Ja niestety nie lubie celować palcem w menu kontekstowe i tyle :/

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      i dzieki temu nie masz nawet 1/20 takich mozliwosci, o ktorych tak ochoczo piszecie w porownaniu z systemami na telefony. niestety wygoda to nie tylko odpowiednio duze menu. wygoda to takze funkcje i mozliwosci, ktorych nigdy na androidzie nie bedzie.

     • squall0

      Jestem ciekawy, których dokładnie funkcji brakuje Ci na tablecie, których nie dostarcza ani iOS, ani Android. Microsoft mimo, że kiedyś miał coś do powiedzenia w sprawie UX, to od jakiegoś czasu tylko się ośmiesza.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      nie uruchomie fl studio, nie posłucham radia w dab+, nie obejrzę telewizji z funkcją timeshift, nie ma jakiegoś fajnego klienta e-mail, nie każda strona internetowa działa, serio? mam dalej wymieniać? w przypadku kiedy komputer mi padnie to to wszystko zrobie na tablecie z windowsem za 800zł. przy czym ipad kosztuje kilka razy więcej i nie potrafi uruchomić programów które znam.

     • squall0

      No i super. To co wymieniłeś to programy, a nie funkcje systemu operacyjnego.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      Mam wymienic czym sie rozni windows od androida? Na androidzie nigdy nie zadziala windowsowy DISM chocby nawet.

     • squall0

      Napisałeś, że Windows dostarcza Ci funkcji, których Android Ci nie dostarcza(i że to właśnie dzięki tym funkcjom Android jest mniej wygodny od Windowsa na tablecie). Później wymieniłeś aplikacje, których używasz na Windowsie i teraz znowu je wymieniasz(bo dism też jest programem).

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      windows na tablecie obsluguje tak samo ogromna pule urzadzen usb co desktopowy windows bo to ten sam system. teraz lepiej?

     • squall0

      Zdecydowanie 🙂

     • squall0

      Z tym, że zastanawiam się po co mi była możliwość podłączenia wszystkich dostępnych typów urządzeń do tableta z Androidem. Dyski twarde i pamięci przenośne obsługuje, kamery obsługuje. Drukarki i skanery to nie sprzęt, który się powinno podłączać przez USB do tabletu – tylko przez sieć(i to mam zrobione na swoich tabletach z Windowsem). Czy jest jakiś egzotyczny sprzęt, którego potrzebowałbym podłączyć do tabletu po USB?

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      a dlaczego nie podlaczac drukarki pod usb? bo ty nie mozesz? a ja moge. ogladac tv na tablecie tez moge.

     • squall0

      Ja nawet nie chce – pisałem, mam je podłączone sieciowo (zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie). Podłączenie czegoś bardzo niemobilnego do urządzenia mobilnego to uziemienie tego pierwszego. Ponadto, kto napisał, że nie mogę tego zrobić? Napisałem, że nie powinno się ich podłączać do tabletu przez USB. Ciesze się, że możesz oglądać tv na tablecie, jaki jest związek z tym o czym teraz piszemy? (zwłaszcza, że do urządzeń z Androidem są budowane dedykowane tunery do oglądania tv + większość mediaboksów stoi właśnie na Androidzie)

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      o w tym rzecz ze ten tablet zastepuje mi komputer. dziala pelnoprawny skype, gg, facebook, inne programy ktorych nie ma na androida albo sa juz tak dlugo niewspierane ze nie dzialaja. gry tez sa lepsze na windows. wlasciwie to nie ma pola do dyskusji bo windows jest zawsze priorytetowo traktowany jak pojawia sie cos nowego a i te najstarsze rzeczy nadal dzialaja i nie zarzuca sie wsparcia.

     • squall0

      To powinieneś zainteresować się jakimś 2w1 ze stacją dokującą 😛 I znowu uciekasz od funkcji systemu operacyjnego, do aplikacji 😉 Co do nich – to zależy z czego korzystasz i czego oczekujesz od systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz używać aplikacji produkcyjnych, to fakt Windows > Android (i mam tutaj na myśli Photoshopy, IDE i inne tego kalibru aplikacje). Jednak sam tablet został stworzony jako urządzenie do konsumpcji treści IMHO, więc ich brak jest jakoś tam uzasadniony. Jeżeli jednak chodzi o aplikacje do konsumpcji treści, to tu sprawa jest trochę inna i to na Androidzie tych aplikacji jest z tego co wiem więcej. Kwestia wsparcia jest też dosyć delikatna. Wszystkie aplikacje na Androida są odpalane z maszyny wirtualnej, która interpretuje kod aplikacji. W związku z tym, wszystkie zmiany dotyczące obsługi sprzętu są niewidoczne dla tych aplikacji. W Androidzie mamy wersjonowane API, które jest kompatybilne wstecznie. Jeżeli deweloper napisał aplikację na API Androida 2, to zadziała na Androidzie 7. Aplikacje Win32 nie działają w maszynie wirtualnej, a są uruchamiane za pomocą systemu operacyjnego i muszą się przystosować do API i ABI, które jest aktualnie dostępne. Przy każdej nowej odsłonie Windowsa(a teraz, przy każdej dużej aktualizacji rangii AU, CU, FCU) dostajesz trochę inne API i obsługę urządzeń. To sprawia, że aplikacje, jeśli są słabo napisane, mogą mieć problem z uruchamianiem na różnych wersjach Windowsa. MS nie zachowuje w normalny sposób kompatybilności wstecznej – ma za to ogromny mechanizm dla tej kompatybilności(który powiększa dwukrotnie każdą instalacje Windowsa…). Ten mechanizm niweluje większość problemów, ale jest trudny dla korporacji do utrzymania. Na obejście problemów z kompatybilnością MS ma odpowiedź – UWP. Mają one działać podobnie jak działają aplikacje na Androidzie. Pozdrawiam 🙂 !

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      zmieniasz dpi w ustawieniach i masz wszystko kilka procent wieksze. przeciez to windows i wszystko sie da.

     • squall0

      Akurat fakt tego, że to Windows w cale nie oznacza, że wszystko się da 😉 Zapominasz tylko o tym, że nie wszystkie aplikacje się dobrze skalują + że zeskalowane aplikacje często wyglądają okropnie + sztucznie adaptujesz interfejs zaprojektowany do obsługi myszką i klawiaturą do potrzeb dotyku. To są dwa różne światy z różnymi potrzebami. Gdyby było inaczej, MS nigdy nie stworzyłby Modern i UWP, bo same WinFormsy by mu wystarczały.

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      akurat na 10 calowym ekranie mozna juz obslugiwac z powodzeniem win32.

     • squall0

      W tym prawoklik i przeciąganie elementów ;P?

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      prawoklik to przytrzymanie palca na elemencie. przeciaganie dziala naturalniej niz ci sie wydaje:)

     • squall0

      Ktoś/coś zjadło mój komentarz. Ogólnie zgadzam się że stwierdzeniem, że Windows na tylko tablet się, moim zdaniem, nie nadaje. Chciałem tylko dać znać, że na tabletach z aplikacjami jest trochę lepiej(m.in. dlatego, że jest więcej przeglądarek www niż tylko Edge)

    • マーゴ

     Akurat alternatywa na W10M jest i zwie się Monument Browser, a to, że jest oparta na tym samym silniku to już taki mały szczegół 🙂

     • Krystian Sędłak

      Używałem przez tydzień, okazała się gorsza od Edge 😛

     • squall0

      To w sumie wyczyn 😉

  • Krzysztof Kowalski

   Android oferuje użytkownikom wiele atrakcji, których możemy tylko pozazdrościć 😉
   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/latarka-na-androida-podejrzy-co-robisz-i-wykradnie-ci-hasla.html

   • WM 6.5.3 Bulid 29315

    i znowu piszą o wirusach w androidzie a prawda jest taka że żeby mieć wirusa to użytkownik sam musi sobie go zainstalować i to z niewiadomego źru… ;D

    • Krzysztof Kowalski

     Przeczytaj jeszcze raz ten artykuł. Wirus był w aplikacji z oficjalnego sklepu Google Play 🙂

     • WM 6.5.3 Bulid 29315

      przepraszam, zapomniałem dopisać [/troll-mode];) w sumie to mogłeś się domyślić;]

     • Krzysztof Kowalski

      Mój błąd 😀

   • マーゴ

    Skończ już z tymi linkami. Nikogo raczej nie powinien dziwić fakt, że na najpopularniejszym systemie na rynku są wirusy czy też inne niespodzianki. Poza tym wystarczy spojrzeć na ocenę aplikacji by uzmysłowić sobie, że coś jest nie tak…

    Rozumiem, że z Windowsa PC również nie korzystasz bo jako najpopularniejszy system też ma różnego rodzaju wirusy, syfy i jest ich o wiele, wiele, wiele, wiele więcej niż na takim Linuxie.

    • Krzysztof Kowalski

     Nikogo nie powinno dziwić, że wirus był w aplikacji z OFICJALNEGO sklepu Google Play ?
     Hmmm …

     • w oficjalnym sklepie MS też mogę ci wskazać co najmniej dwie dziwne aplikacje w tym jedną udającą mapy Sygic a drugą dotycząca baterii, która chce wszystkich możliwych uprawnień… po prostu trzeba instalować aplikacje z głową…

     • Krzysztof Kowalski

      I czym grozi zainstalowanie tych aplikacji ?

     • RS2_15208

      Niczym. W Windows nie da się wprowadzić takich zmian jak w nakładce android. Kiedyś był link to niby wirusów, zainstalowałem, zobaczyłem i odinstalowałem. Tyle.

     • Daniel Orzanowski

      Jak będzie wsólne jądro to zobaczysz jaki wysyp będzie 😀

     • RS2_15208

      Być może. Teraz to chyba nie realne ale złapać cokolwiek na W10M. Jak ktoś ma takiego wirusika to z chęcią przetestuje, dla mnie nie ma problemu aby potem strzelić szybki HR.

     • RS2_15208

      Ale na nasze komóreczki już tego nie będzie. Więc W10M zostanie najbezpieczniejszym systemem na telefon 😉 nie będzie wirusów i … aplikacji 😉

     • Daniel Orzanowski

      Gdyby w10m miał pozycje ios pewnie znalazły by sie wirus 🙂 więc jakiś tam plus takiej sytuacji

     • RS2_15208

      Ile ma ios światowego udziału ogólnie ? Z 15% ? Dlatego też tam mało wirusów.

     • Daniel Orzanowski

      Myśle że z 20 ma 😛 ogolnie były jakieś 😉 „podobno” ja ich nie złapałem w sumie na robota też złapać nie mogę

     • マーゴ

      I z tego OFICJALNEGO sklepu wyleciała, z resztą nie tylko aplikacja bo i całe konto developera. Poza tym powtórzę raz jeszcze – masz ocenę aplikacji? Masz.

     • Krzysztof Kowalski

      A ile wcześniej zdążyła narobić szkód ? Użytkownik pobierając aplikację z OFICJALNEGO sklepu powinien mieć PEWNOŚĆ, że co najwyżej jest słaba ale w ŻADNYM wypadku nie może być WIRUSEM ! To tak jak byś kupił w aptece lek, a następnie nim się zatruł i aptekarz by tłumaczył, że powinieneś wcześniej poczytać recenzje tego lekarstwa.

     • マーゴ

      PEWNOŚCI jak widać nie masz nawet na Windowsie. 3 sekundy – tyle zajęło mi znalezienie aplikacji z oceną powyżej 4 pobraną przez miliony osób, a przede wszystkim sprawdzoną. Za głupotę się płaci jak to mówią – kto normalny pobierze prawdopodobnie ruską aplikację, bez ocen lub też z ocenami negatywnymi podczas gdy w sklepie ma co najmniej 2-3 sprawdzone. Tak jak pisał Krzysztof aplikacje trzeba instalować Z GŁOWĄ.

     • Finrod

      W sklepie MS, również pojawiały się aplikacje które podszywały się pod oryginalne, a nie miały z nimi nic wspólnego.
      Już nie wspominając o tym, że w sklepie MS były pirackie romy z grami z np. Gameboya. 😉

      Także na każdą platformę znajdę Ci niedociągnięcia (Tutaj nawet mega zamknięty iOS idealny nie jest). O pełnym Windowsie z grzeczności nawet nie ma co wspominać ilością wirusów i niebezpiecznego oprogramowania obdarował by wszystkie możliwe systemy, na kilka pokoleń. 😉
      I jakoś nie przeszkadza mu to w byciu najpopularniejszą platformą na PC.

   • ciekawy

    Trzeba mieć IQ taboretu, żeby:
    1. Instalować aplikację, której funkcję mam na belce.
    2. Instalować aplikację z negatywnymi ocenami.
    3. Instalować aplikację, która chce dostępu do jakichkolwiek rzeczy, a jest jedynie latarką.
    Można by mnożyć, w skrócie na taki pomysł mógłbyś wpaść ty i twój koleżka Grzesiu 🙂

    • Krzysztof Kowalski

     Trzeba mieć IQ taboretu żeby wpuścić do sklepu zawirusowaną aplikację. Ale czego wymagać po twórcach Szpiegoida, dla nich to normalka 😉

 • marcello

  tytuł powinien brzmieć: Czy Microsoft ma nas wszystkich głęboko w d..e?

  • マーゴ

   Zły pomysł, bo wtedy odpowiedź byłaby zbyt oczywista 🙂

   • marcello

    Zatem bez „czy” i znaku zapytania na końcu ; )

 • D3F

  Po pierwsze brawo za artykuł z konkretami, a nie pseudo news oparty na jednym zdaniu.

  Polityka MS jest bardzo dziwna. Na początku wypuszczają produkt, który z góry wiadomo, że jest niedokończony i inwestują w marketing by go promować.
  Ludzie którzy kupili telefon z początków życia 10M szybko się zrażają. Po niespełna roku, gdy produkt zaczyna być używalny, rezygnują z niego bo słaba sprzedaż (no trudno żeby było inaczej). Nie trzeba mówić ile takich produktów już ubili w ten sam sposób.

  Wg mnie MS trapią problemy dużej korporacji, gdzie 3 działy zupełnie nie potrafią ze sobą współpracować. R&D ma obsuwę bo pewnie zasoby są za małe, finansowy ciśnie, że słaba sprzedaż, ale nie zwiększa zasobów by przyspieszyć prace, a marketing działa na oślep.

  Tak naprawdę Windows 10 ARM, nie będzie prawdziwym pełnym windows 10 tylko ewolucją mobile, a nazwa zostanie zmieniona ze względów marketingowych. Mobile przez głupie działania jest spalone, a jak wiadomo ciężej jest odzyskać dobre imię marki niż zbudować nową.

 • Pazuzu

  Już mnie to wścieka, i tak mam kupić nowy tel bo potrzebuje dual sim. Rozważam zakup Lenovo P2 lub Motki Z Play. ZA 950XL wciąż trzeba zapłacić 1700 pln.

  • Dawid

   To kup na eBay nową, najlepiej niemieckim za około 270EUR, a nie z polskiego marketu.

   • Pazuzu

    Nie kupuję telefonów używanych, bez gwarancji i spoza dystrybucji PL. Zaoszczędziłem dzięki temu sporo kasy i nerwów.

    • Dawid

     Napisałem, NOWĄ. Już nie ma tej aukcji, którą miałem na myśli, ale była, bo bacznie obserwuję aukcje. Możliwe, że niedługo wróci bo codziennie są okazje. Na te urządzenia udzielano 24 msc gwarancji i co za różnica, że nie z polskiej półki? Chyba, że uwielbiasz przepłacać to w porządku.

  • z tych dwojga p2 ma lepszą baterię a z play glance screen i więcej gestów, 950XL kupisz znacznie taniej

   • Pazuzu

    Taniej? Poproszę o linki tanich nowej z polskiej dystrybucji.

    • marcello

     taniej czy drożej, co za różnica? Aplikacji jak nie było, tak nie będzie.

     • Grzegorz

      Przez google

    • nie wiem jak z dostępnością ale w takim euro agd Lumia 950 XL dual sim staniała do 1349 zł a była niedawno po 1799 zł
     http://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/microsoft-lumia-950-xl-ds-lte-czarny.bhtml

     • Pazuzu

      To są telefony z ekspozycji w sklepie zmacane i wytyrane przez setki osób. Sami wiecie w jakim stanie potrafią byc tele tego typu.

     • NBB

      Tak, tylko są to powystawowe resztki, których i tak już nie ma.

  • Paolo

   No nie, co Microsoft musi zrobić, aby się ludziom oczy otwarły. To ktoś jeszcze rozważa kupić lumie?

 • Piotrek Jaworski

  Przypomnę tylko, że plany Microsoft w zakresie telefonii weryfikuje rynek i konsumenci. Mogą przestawiać sobie biurka od świtu do zmierzchu ale póki co na temat oferty swojej oferty Microsoft po raz trzeci z rzędu słyszy od sprzedawców i użytkowników wyraźne i głośne NIE.

  • WM 6.5.3 Bulid 29315

   Glownie od uzytkownikow androida ktorzy i tak nie chca nic innego

   • Piotrek Jaworski

    Od użytkowników androida i ios biorąc pod uwagę niskie udziału w rynku systemu WP 7, 8 i 8.1 oraz od użytkowników samego Windows biorąc pod uwagę jeszcze mniejsze, mikroskopijne wręcz udziały systemy W10M

 • Łukasz

  Nawet jeżeli wyjdą nowe urządzenia i to z pełną 10, to raczej to nie przejdzie i nie przyniesie wielkich zysków. Rozsądnym wyborem byłoby telefon na androidzie + pełny windows 10 po podłączeniu do zewnętrznego ekranu. Nawet jeśli wyjdą nowe urządzenia z windowsem czy to mobile czy pełnym to niewiele to zmieni, bo i tak ludzie tego nie kupią, ponieważ większość z nich i tak wybierze androida, który im oferuje więcej (aplikacje). A do tego MS celuje w klasę biznesową, więc urządzenia na pewno tanie nie będą. Musimy sobie jasno powiedzieć mobilny windows jest tym dla MS czym były konsole dla Apple. Po prostu nie wyszło. Niech MS robi to co mu wychodzi bardzo dobrze. Chyba, że MS jest na tyle „przebiegłą” firmą, iż będzie potrafił obrócić „kota ogonem…” 😀

  • Paweł Zieliński

   Telefony z androidem? Kto to kupi? Chyba tylko fani bezsensownych apek i głupich gierek. Oferta mobilna ms jest skierowana do użytkowników którzy nie traktują telefonu jak zabawki tylko jak narzędzie do pracy.

   • Szymon

    Powiedział co wiedział….

   • Ja kupię. Nie przeszkadza mi bycie fanem bezsensownych apek i głupich gierek. Przeszkadza mi zaś W10M i jego aplikacje.

    • Paweł Zieliński

     To w takim razie do widzenia. Nie musisz go używać.

   • Łukasz

    Uważasz, że jestem fanem głupich aplikacji? Zobacz jak działa Mój T-Mobile na andrucie i W10M, jak działa IKO, które do tej pory nie ma płatności zbliżeniowych. Jak otwiera się FB i MESS, których używam, bo jestem studentem i tego potrzebuje. Jak pracuje przeglądarka EDGE, która do tej pory nie potrafi odtworzyć poprawnie mojego harmonogramu studiów w pdf-ie tylko wywala błędy. Traktuje telefon jako narzędzie do pracy, a nie mogę wykonać przelewu przez NFC, czy sprawdzić faktury za ostatni miesiąc, bo apliakcję działają jak działają. Nie używam żadnych snapów i durych aplikacji, oraz nie gram w gry, bo od tego mam konsole, ale takie aplikacje i to jeszcze aplikacje dużych korporacji, żeby były tak okrojone z funkcji i działały strasznie topornie to już jest kpina. 4 lata z mobilnym windowsem i co nie dość, że sklep jest jaki jest to jeszcze system całkowicie zepsuli, tak wiem mam lumie 535 za 500 zetów, ale na 8.1 jakoś potrafiłą działać bezproblemowo, a tutaj nawet na oficjalu czujnik jaśności nie działa do dzisiaj. I wcale się nie dziewię, że prawie 90 % społeczeństwa nosi w kieszeniach andruta.

    • can006

     ,,Traktuje telefon jako narzędzie do pracy, a nie mogę wykonać przelewu przez NFC, czy sprawdzić faktury za ostatni miesiąc, bo apliakcję działają jak działają”… Ale jak chcesz płacić nfc lumia 535 skoro ten model nie posiada takiej technologii jak NFC i się dziwisz ze nie działa…

     • Łukasz

      Mam 535, ktora nie ma nfc bo po co mi lumia z nfc jak i tak mi nie bedzie działać. Chcialem kupic 650, po co? Mialem okazje kupic 950 xl i jej nie kupilem, bo po co? Tylko po to by mieć lepszy aparat? Teraz na windows mobile to juz nie ma czego szukać. Niestety i żałuję, bo lubiłem ten system.

   • D3F

    Tak pod jednym warunkiem, że uda im się w końcu doprowadzić to do stanu użytkowego. Bo na razie mają setki rozgrzebanych koncepcji, z których żadna nie jest w fazie skończonej.

   • V3

    Jaja sobie robisz ? Uzywam bardzo duzo aplikacji powiazanych z biznesem pod W10m. Nie gram w gry, nie sciagam aplikacji bez sensu. Kolego pod W10m nie mam nawet obecnie porzadnej nawigacji. No sorry. To jest kpina troche. A teraz w CU ponoc jeszcze bardziej te mapy spierdola. To juz strach sie bac. Bede jechal do Brna, a wyladuje w Wenecji.
    W ogole ostatnimi czasy predkosc dzialania w stosunku do Androida, zostaje w tyle.

    Biore w reke LG G6, blyskawica. Biore S7 Edge – blysk. Biore S8 – blysk. Biore 950tke – wrzucam Whastapp – czekam qrva nie wiem na co. O jest – pojawil sie.
    Jestem duzym zwollennikiem W10m. Mam 930 jak i 950tke. Flagowce.
    Ale obecnie naprawde predkosc dzialania w mojej ocenie – zostaje niestety za Androidem.

    No i co tu robic ?

    JAk tak dalej pojdzie to zaczna kroic aplikacje ze sklepu. Oficjalnie wiemy ze Update bedzie na conajmniej rok czasu. I w sumie tyle. A rok minie bardzo szybko. Ani sie obejrzymy. Mysle, ze nalezy powoli myslec co robic z tym fantem – i to nie w odniesieniu do pisania petycji, tylko ewentualnej zmiany sprzetu.

    • Aba

     Wenecja… też ładne miasto 😉

     • V3

      No baa 🙂 ale odwiedzona celowo a nie przypadkowo 🙂

 • Hussek777

  Telefon z Windows 10 byłby niezły.
  – Jako telefon powloką Mobile
  – po podłączeniu do monitora zewnętrznego 2 tryby:
  Windows 10 Cloud lub Windows 10 pelny

 • „Jedno jest pewne – czekają nas duże zmiany, a świat mobile w 2018 roku będzie całkowicie inny niż obecnie: albo z nowymi urządzeniami MS, albo zdominowany przez duopol Google – Apple i MS jako zwykłym dostawcą usług” – duże zmiany? Nie dla przeciętnego, niebiznesowego konsumenta. Zobaczycie, że ewentualny pełny Windows w smartfonie będzie dla nas ciekawostką jak Surface Studio, sprzęt nie dla nas i tyle. Duopol trwać będzie w najlepsze, a świat mobile w 2018 roku będzie taki sam, jak teraz, dojdą nowe smartfony, nowe wersje oprogramowań, lepsze podzespoły, więcej RAM-u i może wymyślą jakiś nowy czujnik. Continuum, DeX – to nie przyszłość, to tylko nowe, rewolucyjne, ale rzadko używane funkcje.

 • Odnoszę wrażenie że wielki Microsoft strasznie się ostatnio miota i nie może złapać równowagi. Wzbudza to wielki niepokój i brak stabilności u klientów. Samego systemu jest mi szkoda bo lubię jego prosty ascetyczny wygląd. Gdyby sytuacja się ustabilizowała i pojawiły się aplikacje zoptymalizowane pod system z takimi samymi opcjami jak na innych systemach byłoby bardzo dobrze. Teraz już nic na pewno nie wiadomo. Czy będzie, czy nie będzie, a jak będzie to jak będzie – nic. Natomiast dziś w mojej Lumii 640 XL aplikacja Aparat zmieniła nazwę na Camera 🙂

 • Od początku Microsoft chciał stworzyć jeden system Windows i opisany raport finansowy jest dowodem na to, że korporacja jest co raz bliżej celu. Jeżeli nawet system umiera to tylko symbolicznie bo powłoka mobile będzie w dalszym ciągu używana jako widok małego wyświetlacza w nowych urządzeniach napędzanych procesorami ARM. Od dłuższego czasu wiadomo również, że nowe urządzenia będą przede wszystkim skierowane na rynek biznesowy a to oznacza, że grupa odbiorców będzie dużo węższa niż u konkurencji. Z drugiej jednak strony będą to bardziej dopracowane i bezpieczne urządzenia ponieważ takich potrzebuje klient biznesowy. Jeżeli Microsoft zdobędzie zaufanie w sektorze biznesowym to być może kolejnym krokiem będzie ponowna ofensywa na rynku konsumenckim.

  • Obdarzyłem MS zaufaniem w postaci najnowszego systemu Windows na laptopie, tablecie telefonie i konsoli jak również w usługach ponieważ chciałem aby wszystko się pięknie uzupełniało i współpracowało. Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie idealne ale mam nadzieję że MS to dopracuje, a nie rozpieprzy. Mogli by się tylko powstrzymać z tymi swoimi wizjonerskimi obietnicami lub mówić głośno o nich gdy do końca projektu zostały dni nie lata.

  • NBB

   No i co z tego że AMR, skoro nie będą to smartfony. Win10 AMR, będzie na laptopach i tabletach.

   • Microsoft nie rezygnuje z telefonów więc Windows 10 on ARM to nie będą tylko laptopy i tablety.

    • NBB

     Tak, MS nie rezygnuje z telefonów, bo Android i iOS jego oczkiem w głowie.

  • Piotr

   Michale, mam prośbę. Jak sprawdzić ile ramu ma faktycznie 950XL? Większość programów pokazuje 2048, a nie 3 GB jak jest w opisach. Masz jakiś pomysł?

   • Lumia 950 XL posiada 3GB pamięci RAM co możesz sprawdzić w ustawieniach telefonu: Ustawienia > System > Informacje. Jeżeli aplikacje pokazują inaczej to znaczy, że posiadają błąd.

    • Piotr

     Tak też myślałem. Dziękuję.

   • wywal te programy…

    • Piotr

     Tak zrobię:)

   • NBB

    Jaki system takie programy 😉

 • krzysiek

  Samym klientem biznesowym nie utrzymają tego projektu. Zawsze plebs dostawał okrojone wersje ale z ilości są pieniądze. Dla sportu i prestiżu w sumie tez można. To jak bycie w f1 dla samego bycia w elicie. Jeżeli faktycznie tak zrobią to tylko dla rozbudowy Surphace a i to jako urzadzenie za 4-5k w kategorii laptopów to rozwiązanie dla snobów

 • Hubert123454

  Do 2018 zdążę smartfona zmienić

 • Konrad Uroda-Darłak

  Wreszcie dobry artykuł na ten temat. Konkretne argumenty, cytaty i te sprawy 😀

 • Unia Leszno Unia Ziom

  Proszę pomuśnie żeby windows 10 mobile był dalej rozwijany i ulepszany i dodawane były nowości zrubcie bloga na fecbooku

  • Hussek777

   Po
   1. Polecam słownik
   2. Po drugie jakbyśmy sie zebrali wszyscy tutaj obecni, zrobili petycje to co?
   Skąd sie urwałeś… Wszystkie telefony nowo kupione z W10M pewnie nie sięgają 100tys egzemplarzy nawet
   Dla porównania Iphone 7 w dniu premiery był wyprzedany w liczbie kilku milionów, JEDEN, nie mówiąc o innych jak 6, 5, 7+ ?
   Patrz realnie

 • zynio

  Dla mnie to niech MS sobie kończy wsparcie dla Mobile – ja nadal bedę korzystać ze swojej 950 i oczywiście i polecę innym , tel i tak super śmiga – nie ma rzadnych narzekań.

  • Sławomir G

   Skoro nie ma rzadnych to spoko

 • Unia Leszno Unia Ziom

  Nie kończcie sparca proszę wasz bardzo

  • NBB

   Dobrze. Nie skończymy.

 • Przemek Komenda

  Mi szczerze znudził sie juz windows mobile jeszcze do tego lumia 735 nie dostała aktualizacji mam ochotę w końcu przenieść sie na androida

  • Michał Jasiński

   Mi się nie znudził, ale odcięcie lumi od CU (tylko insider) to strzał w kolano.
   Ale przejscie na androida… Czemu nie… Tylko nie ma telefonów za odpowiednią cenę, z fajnym designem, dobrymi parametrami i interfejsem.

   • Sławomir G

    Jak najbardziej są, na przykład marki Huawei.

    • DzieX

     Nie zdziwcie się kupując huawei, że będzie mniej aktualizacji niż od ms.

     • Daniel Orzanowski

      na 820 miałem 2 😀 które wniosły mniej niz jedna na robocie

     • DzieX

      Update z andka 5 na 6 wniósł jego wielkie nic. Do tego rudzik się w biegu. O czymś takim jak ota w huawei możesz pomarzyć. Nie wierzysz mi, to poczytaj w sieci.

     • Sławomir G

      taaa huaweie z 2015 niedawno dostały kolejne aktualizacje zarówno nakładki systemowej emui jak systemu android 6. także kupując ich sprzęt masz conajmniej 2 lata realnego wsparcia. do tego dochodzą na bieżąco aktualizowane aplikacje, całe bogactwo aplikacji ze sklepu google. a co aktualnie dostaniesz od ms? martwy system, martwe aplikacje, nic nie dzieje się od roku czasu, nic nowego od czasu dodania ikonki aparatu na lock screenie w związku z anniversary update co było rok temu!!1 zero nowego sprzętu, zero nowych aplikacji, zero aktualizacji… gówno po prostu. smutek nędza i bieda, to aktualny obraz windows 10 mobile.

     • JaneQPL

      Niewspierane Lumie dostają więcej wsparcia niż flagowce z Androidem. Na starusieńkiej L520 ciągle można zainstalować Creators Update przez Insider release preview i to za błogosławieństwem Microsoftu 😉

     • Sławomir G

      poważnie zainstalowałaś sobie w10m na l520?? i pytanie po co, żeby stary jak świat telefon działał totalnie beznadziejnie na nowym systemie którego wymagania sprzętowe przekraczają stukrotnie bebechy l520? nie no chyba trollujesz 😀

     • DzieX

      Mógłbym Ci wkleić wymianę maili z ich pseudosupportem, ale szkoda mi klawiatury na jakiegoś idiotę z sieci. Powiem jedno. Dwa razy kupiłem dotrzeć huawei. Pierwszy i ostatni.

     • Sławomir G

      Idiotą i gówniarzem jesteś ty skoro zamiast argumentów ad meritum piszesz bełkot i obrażasz. Poziom walikonia z drugiej klasy gimnazjum 😀

     • DzieX

      Łoo, mocne słowa, które dowodzą tego co napisałem wcześniej 😉

   • Simon Pater

    Xiaomi

    • Bramborys

     MI6 zwłaszcza…..Petarda sprzętowa do kupienia za cenę poniżej 2k.

 • RS2_15208

  To jak w końcu, będzie się coś działo na aktualne telefony ? Czy tylko dociągnięcie paru błędów do końca roku i całkowite zamknięcie? Aplikacje będą jakieś zgodne z pełnym Windows i będzie ich przybywać? Ubywać?

  • Donald

   „To jak w końcu, będzie się coś działo na aktualne telefony ? Czy tylko dociągnięcie paru błędów do końca roku i całkowite zamknięcie?” Tak, naprawianie błędów i dodawanie nowych.

   „Aplikacje będą jakieś zgodne z pełnym Windows i będzie ich przybywać? Ubywać?” Jakieś tak, ale raczej będzie na obecną chwilę ubywać.

   ps.
   A tak całkiem na poważnie to na obecną chwilę w odniesieniu do Microsoftu nic nie jest pewne to wróżenie z fusów. Mam wrażenie że tam jest jeden wielki chaos a mówiąc w przenośni, każdy sobie rzepkę skrobie.

  • D3F

   No właśnie największy problem w tym, że nikt tego nie wie.

 • Michał Jasiński

  Jeśli mam umowę to czy mogę zmienić rejest w l930 na 950 by mieć aktualizacje czy to się opłaca? Jedni mówią, ze tak drudzy, ze nie.

  • To teraz sam sobie odpowiedz na pytanie, czy jeśli zrobisz coś co nie jest oficjalnym działaniem rekomendowanym przez producenta, a co potencjalnie może uszkodzić produkt czy gwarancja nadal będzie obowiązywać? Jeśli to zrobisz, to w razie jakichś problemów będziesz musiał udowodnić, że to nie miało wpływu na powstałe uszkodzenia, co takie łatwe raczej nie będzie. Chyba, że nie zależy ci na gwarancji, tylko martwisz się jakimiś konsekwencjami od operatora, to nie musisz się martwić i możesz wgrywać co chcesz

   • Michał Jasiński

    Rozumiem. Dzięki za wyczerpująca odpowiedź i pozdrawiam?

 • Unia Leszno Unia Ziom

  Nie koncie sparcia i nowości windowsa 10 mobile i będą nowe aplikacje i aktualizacje aplikacji tych co już są

 • Łukasz Makarewicz

  Proszę wam nie skończyć aktualizacje windows 10 mobile bo jak nie bedzie to za jakiś pare dni znieniam telefon na inny

 • Unia Leszno Unia Ziom

  Proszę cały casz udoskonalajcie windowsa 10 mobile i dawajcie nowości i ulepszenia w aplikacjach i nowe aplikacje fajne dajcie ok

 • Piotrek Jaworski

  Korporacje nie są wieczne. Większość ludzie ok. pięćdziesiątki nosi już w sobie przyczynę swojej przyszłej śmierci. Analitycy makro biznesu mówili już dawno że dla Microsoftu może to być przeoczenie 10 lat temu całego segmentu smartfonów. Dziś jak jasno widać przeuczenie w żaden sposób nie do nadrobienia.

  • Proponuję inne spojrzenie zamiast twojego „wtopienia grubych milionów”. Wielomiliardowa korporacja międzynarodowa X wydaje na dział mobilny 1% swojego budżetu. Zatrudnia w tym dziale mniej programistów, niż dałoby się zebrać z trzech McDonaldów. Finał: „O Boże, jak to się stało?!”.

   • Piotrek Jaworski

    Ile Twoim zdaniem powinni wydać i ile tysięcy programistów zatrudnić aby cofnąć czas? 😉

    • Nie musieliby cofać czasu, gdyby z potencjałem deweloperskim nie mierzyli w studio tworzące platformowke „indie”. Do tego ich traktowanie użytkowników. To przejdzie do kanonów historii IT!

     • Piotrek Jaworski

      Klęska W10M leży po stronie organizacji, a nie techniki
      Przegrali z powodu słabego marketingu i zarzadzania a nie z powodu braku programistów

     • No przecież wiadomo, że przy utalentowanym, pełnym dedykacji i innowacyjnych pomysłów zespole marketingowców dział programistyczny to tylko kula u nogi.

     • [535 CU] Maciej

      Well, brak programistów to także powód; telefony celowane w „gimbusów” (iOS, Android) mają wszystkie „potrzebne do przeżycia” aplikacje, takie jak Snapchat, Messenger czy WhatsApp.

 • Widziałem u autora przebłyski poprawy, ale widzę, że nadciągnął nawrót i to mocny. Skoro rzeczywistość ma dla ciebie za małą siłę przebicia, to może posłużę się cytatem z twojej sekcji z wnioskami:
  „program restrukturyzacji działu mobile został przyjęty w czerwcu 2015 na
  dwa kolejne lata – do czerwca 2017 i zakładał maksymalną redukcję
  kosztów tego działu”
  W połączeniu z >osiągnięciami< (a nie deklaracjami) MS – wiemy, że MS od 2016 roku praktycznie sparaliżował dział mobilny. Koniec analizy. Tyle. Czy to takie trudne? Proponuję przez tydzień pisać pamiętnik i wpleść w tekst ten wniosek. Może zaskoczą trybiki. Jest też taka metoda, że informację wymawia się w rozumianym przez siebie języku obcym. Dysonans poznawczy to suka, ale jak nie jesteś kobietą na studiach humanistycznych, to nie jesteś w największej grupie ryzyka. Poradzisz sobie z tym, tylko trzeba poszukać pomocy.

  PS. Zdolność do generowania instalatorów z nowymi numerkami i coraz to różnymi kombinacjami naprawionych/nowych błędów nie wystarczy, żeby powiedzieć, że dział funkcjonuje.

  • V3

   Wyklad niczym w Umbrelli 🙂 tylko po co ten sarkazm. Przeciez wiadomo jak wyglada sytuacja. W mojej opinii najwazniejsza kwestia, ile po ostatnim update W10m pozostanie aktywne – podobnie jak kiedys WP8.1.
   Bo sadze e CU to bedzie ostatni duzy update. Kolejny dostalyby tylko HP i Alcatel….a wiadomo ze prawie nikt nie ma tych sprzetow.

  • proponuję przeczytać mój tekst tak z dwa razy, tylko tym razem ze zrozumieniem, bo chyba dyskutujemy o czymś innym

 • MacGary

  No cóż, moim zdaniem win10 mobile skończy sie za pół roku z finalnym rozgałęzieniami redstone 2 feature update (czyli tylko podrasowanym CU) na tych 13 pozostałych (lub mniej ostatecznie) modelach telefonów i to bedzie ich ostatni update. Redstone 3 to juz bedzie tylko pełny win10 on arm ewentualnie i wyłącznie dla zupełnie nowych urządzeń mobilnych. Rozdział numeracji buildow po CU ewidentne na to wskazuje.

  • Mariusz Ś

   Zgodze sie z toba, taka firma jak MS nie moze cofac sie tylko isc do przodu z biegiem technologii. Odciecie starszych smartfonow bylo celowe i sensowne. Historia sie powtarza WM10 bedzie tak stabilny jak WP8.1 ale po Feature Update dla lumii, ktore otrzymaly CU. Nowy rozdzial rozpocznie Redstone 3 z WM10 ARM to tego nowe smartfony

 • DVB-S2X
  • Zbigniew Materna

   Też tak mam i to na dwóch telef.pewnie znów coś schrzanili

  • Piotr

   To działa ze „starym” facebookiem od Microsoftu. Z nowym już nie. Sam nie wiem dlaczego…

   • DVB-S2X

    Tak a który to stary ? ?

    • Mobilny

     Ten z WP 8.1 🙂

     • Daniel Orzanowski

      Ten który już nie działa 😀

     • JaneQPL

      Na mojej L550 działa, nawet był preinstalowany i nie zniknął po Creators Update 🙂

   • Zbigniew Materna

    Masz rację też mam połączony z nowym FB i nie działa

  • Piotr K.

   Jak połączysz FB z telefonem to wtedy będzie działać. Będziesz mieć tablice FB na tej zakładce.

 • Adam Ski

  Było mix radio – ubili, były here maps – sprzedali, obiecywali aktualizacje – zrezygnowali. Co zostało z tego dawnego super zapowiadającego się systemu… Ciągłe obietnice że w końcu będzie dobrze..
  A teraz dziwią się że ludzie mają dość…

  • [535 CU] Maciej

   Dokładnie. Here Maps i MixRadio były ‚killer appsami’ dla w8/w10m.

 • [535 CU] Maciej

  A było już tak dobrze w pewnym momencie…