Czy takbędą wyglądać nowe urządzenia Microsoft?

Czy Microsoft anulował projekt Andromeda?

Pierwsze plotki o nowym urządzeniu Andromeda usłyszeliśmy w zeszłym roku. Przez cały czas docierały do nas nowe informacje o tym jak urządzenie może wyglądać, jakie będzie posiadać funkcje oraz w jaki system zostanie wyposażony. Według wstępnych przewidywań Andromeda miała zadebiutować pod koniec tego roku, ale ostatnie doniesienia są dużo mniej optymistyczne.

Andromeda to wewnętrzna nazwa projektu w Microsoft, na który składa się zarówno urządzenie jak i system. Andromeda OS to nic innego jak dobrze znany nam system Windows 10 wzbogacony o elastyczną powłokę CShell. Z kolei urządzenie Andromeda to składana hybryda telefonu i tabletu wyposażona w dwa wyświetlacze. Połączenie dwóch ekranów i elastycznej powłoki miało gwarantować doskonałe wrażenia z użytkowania ponieważ system automatycznie dopasowywałby elementy systemu oraz aplikacji do pracy na dwóch wyświetlaczach. Andromeda miała zapoczątkować nową kategorię sprzętu pod szyldem Surface.

Według najnowszych informacji projekt Andromeda jest w trakcie przeglądu i najgorszy scenariusz zakłada, że może zostać całkowicie skasowany. Bardziej optymistyczny wariant to opóźnienie premiery na rok 2019. Najbardziej prawdopodobnym powodem wewnętrznego przeglądu jest brak ekosystemu aplikacji, które mogłyby zasilić Andromedę. Microsoft obecnie analizuje cały projekt i decyzja odnośnie ewentualnego dalszego rozwoju może zostać podjęta w niedługim czasie.

Amerykanie nigdy oficjalnie nie potwierdzili prac nad składanym urządzeniem. Wszystkie dotychczasowe informacje pochodziły z mniej lub bardziej wiarygodnych źródeł. Skasowanie projektu to czarny scenariusz zarówno dla osób, które widziały potencjał w tego typu urządzeniu jak i dla firmy Microsoft, która w dalszym ciągu pozostanie poza rynkiem mobilnych urządzeń.

Źródło: ZDNet, Tom Warren, grafika David Breyer