Czy Lumia 950 jest nadal najlepszym smartfonem do fotografii mobilnej?

Telefony z serii Lumia 950 / XL mają już ponad dwa lata, jednak dla wielu osób nadal pozostają niedoścignione w obszarze fotografii mobilnej. Czy faktycznie nadal warto kupić flagową Lumię z myślą o wykonywaniu zdjęć?

Nokia w czasach swojej świetności bez dwóch zdań wyznaczała trendy w fotografii mobilnej. Ksenonowe lampy błyskowe, wysokiej klasy matryce z technologią PureView, optyka Carla Zeissa mówiły same za siebie. Zresztą, Nokia 808 czy Lumia 1020 po dziś dzień mają swoich oddanych fanów, niepatrzących na wiek tych urządzeń i martwe systemy operacyjne.

Lumia 950 oraz 950 XL zostały przedstawione w październiku 2015 roku jako kolejna generacja w rozwoju możliwości fotografii mobilnej. Pomimo paru wad stanowiły one szczytowe osiągnięcie inżynierów Nokii / Microsoftu w dziedzinie optyki mobilnej i pod koniec 2015 roku (oraz w 2016 r.) bez wątpienia oferowały jedną z najwyższych jakości zdjęć jakie można było uzyskać na smartfonie. Pytanie tylko czy tak jest nadal?

Czytając różne komentarze czy testy fotograficzne portalu AAWP można dojść do wniosku, że, pomimo upływu lat, flagowe Lumie nadal wiodą prym w fotografii mobilnej i nawet najnowsze urządzenia nie są w stanie zaoferować wyższej jakości, zostając daleko w tyle.

Na początek może parę słów na temat testów, jakie wykonuje Steve Litchfield z portalu AAWP. W każdym z nich Lumia 950 XL wygrywa. Wygrywa nawet jeśli przegrywa. Dlaczego porównania te są dla mnie w znacznej mierze niemiarodajne? Przede wszystkim dlatego, że zdjęcia nie są wykonywane w natywnych rozdzielczościach tylko w 8 megapikselach, w których to telefony Lumia korzystają z oversamplingu, a inne telefony oczywiście nie. Lumie 950 uruchamiają oversampling tylko przy 8 megapikselach, dzięki czemu jest oczywiste, że mogą posiadać przewagę nad każdym innym modelem telefonu, jeśli będziemy bazować na testach w tak niskich rozdzielczościach. Druga wada to metodologia. Nawet jeśli gołym okiem widać, że zdjęcie wykonane Lumią jest nieco gorsze to i tak otrzymuje ono więcej punktów z uwagi na jakieś drobne detale. Ocena jest więc czysto subiektywna, w sensie, bazuje na niejednoznacznych kryteriach oceny. Po trzecie, ocena zdjęć nie jest ważona, a ilość scen w danych warunkach determinuje ocenę końcową. Dla przykładu, jeśli dany telefon robi nieco gorsze zdjęcia nocne to wystarczy wrzucić do porównania więcej takich ujęć by zaburzyć punktację. Wreszcie, ocena dotyczy samych zdjęć i nie obejmuje możliwości oprogramowania, brakuje np. porównania tych samych ujęć, ale wykonanych w trybie manualnym czy np. szybkości pracy migawki etc.

Wracając do postawionego pytania. Czy Lumie 950 / 950 XL nadal mogą pochwalić się najwyższą jakością zdjęć na rynku? I tak, i nie. TAK – jeśli weźmiemy pod uwagę przedział cenowy. Żaden inny telefon w cenie aktualnie ok. 500 zł nie da nam takiej jakości zdjęć. Częściowo porównywalne mogą być jedynie flagowce z Androidem z 2015 r. (G4, S6), tyle że ich zakup jest praktycznie nieopłacalny i obarczony ryzykiem wad sprzętowych, co dotyczy przede wszystkim Lg G4. NIE – jeśli porównamy te modele z obecnymi flagowcami. Pixel 2, Samsung S8, LG G6, Huawei Mate 10 Pro, wszystkie te smartfony, śmiem twierdzić, wykonują zdjęcia na wyższym poziomie, oferując przy tym znacznie więcej, więcej ustawień, dodatkowych funkcji, nie mówiąc już o pracy aparatu i samego systemu. Niestety, ale Lumie się już mocno postarzały. To, co dwa lata temu prezentowało się niesamowicie, obecnie nie robi już takiego wrażenia. Wystarczy spojrzeć chłodnym okiem na zdjęcia wykonane kilka lat temu. Dzienne prezentują się nadal bardzo dobrze. Największy problem można dostrzec przy ujęciach wykonywanych w słabszych warunkach oświetleniowych, gdzie spora ich część nie grzeszy ostrością i szczegółowością.

Lumia 950 nie jest, i nigdy nie była, idealnym foto-smartfonem. Dla równowagi dodam: współczesne flagowce też nie są. Każdy kolejny rok podnosi wyżej poprzeczkę i to co aktualnie wydaje nam się satysfakcjonujące za rok będzie już przestarzałe. Podstawowe problemy, z jakimi borykały się Lumie, dotyczyły m.in.:

złego balansu bieli i niewłaściwej temperatury barwowej (przesunięcie w stronę czerwieni) – zdjęcia wykonywane z automatu były (są) zbyt ciepłe a biel beżowa lub nawet wręcz różowa; na poniższym przykładzie (crop 1:1) widać białą donicę, która w lewym ujęciu z automatu balansuje na granicach beżu / różu, widać też mocne szumy, typowe dla scen przy sztucznym świetle. Po prawej mamy skorygowany balans bieli w trybie manualnym, donica wygląda tak jak powinna, niestety całe otoczenie jest zbyt zimne i nabiera odcieni lekko niebieskawych, widać też jeszcze większe szumy i lekkie poruszenie całej sceny tak jakby nie działała stabilizacja optyczna

Kolejny przykład, tym razem w pełnym świetle – widoczne wyraźne przesunięcie w stronę czerwieni. Piasek, który ma kolor betonu, jest żółty, a biała tablica lekko kremowa. Dopiero zmiana temperatury barwowej w trybie ręcznym pozwala na uzyskanie właściwych rezultatów:

problemów z ostrzeniem w słabych warunkach oświetleniowych. Jako przykład zdjęcie kota w sztucznym oświetleniu. Znaczna zdjęć jakie przeglądam i wykonanych w takich warunkach wygląda słabo, są rozmyte, nieostre, jakby trzęsły mi się ręce, dla porównania LG G6 nie ma problemów z ostrością czy szczegółowością, zdjęcia wyglądają na wykonane w wyższym ISO, mają więcej światła, w trybie ręcznym rezultaty są jeszcze lepsze. Po lewej Lumia, gdyby ktoś miał wątpliwości.

Problemy z ostrością dotyczą prawdopodobnie jedynie modelu 950 z końcówką XL i nie wiadomo czy jest to wada hardware’u czy software’u (firmware). Matryce w obu modelach są identyczne, być może wada ta dotyczy błędów w oprogramowaniu. Co ciekawe, Steve Litchfield do testów używa modelu 950 XL, pytanie więc czy jest to wada powszechna czy tylko występująca w niektórych egzemplarzach (możliwa wada fabryczna mechanizmu stabilizacji optycznej).

Kolejne problemy dotyczą nie tyle samej jakości zdjęć co oprogramowania. Lumia 950/XL ostatnią aktualizację firmware, poprawiającą m.in. właściwości kamery, otrzymała 7 lipca 2016 roku. Miesiąc później sprzęt został przez MS (nieoficjalnie) spisany na straty. Zamknięto fabryki i część usług. Podobnie sama aplikacja Aparatu zatrzymała się w rozwoju, nie oferując już nic więcej i utrwala stare błędy typu zawieszanie się przy serii zdjęć z włączonym HDR. Tryb manualny nie oferuje też takiej dokładności nastawy jak ten w G6 czy S8 np. w zakresie zmiany temperatury.

Powyższe zdjęcia to tylko przykłady. Bardziej szczegółowe testy już niebawem. Zmieniając Lumię 950 / XL na najnowsze flagowce nie musimy się obawiać utraty jakości. To co zyskujemy to szybkość i stabilność działania, bardziej rozbudowany tryb manualny, dodatkowe funkcje (np. filtry nakładane na żywo, większa ilość formatów zapisu, w przypadku LG dodatkowo: tryb szerokokątny oraz tryb manualny wideo) i płynnie i bezproblemowo działający system mobilny. Większość nowych flagowców oferuje podwójne aparaty, z funkcjami teleobiektywu / zdjęć monochromatycznych lub zdjęć szerokokątnych w zależności od modelu.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy jakość zdjęć jest dla Was kluczowym elementem przy wyborze nowego telefonu? Czy po zmianie telefonu odczuwacie wyższą lub niższą jakość zdjęć? A może nadal używacie Lumii 950?

Na koniec warto dodać jeszcze jedną rzecz: to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek.

 • Art

  Ale za to w 950 sa live photos, nie wiem jak w pozostałych, ale chyba tylko w s8 cos takiego jeszcze można ustawić

  • Tak można, w S7 też, ale nie przypadła mi ta funkcja do gustu. W Lumiach działa to chyba lepiej bo samo się włącza jak przewijasz zdjęcia mam racje? W Samsungach trzeba włączyć animację ręcznie do każdego zdjęcia.

   • Art

    Tak, dokładnie. Choć żeby włączyć ponownie trzeba przesunąć znowu zdjęcie. Działa to również w apce zdjęcia na win 10

  • Lumia: żywe obrazy, rich capture, Samsung, Sony: możliwość dodawania na żywo uszu królika osobie w kadrze 😉

   A teraz na poważnie: ile razy w ciągu dwóch lat robiliśmy żywe obrazy? i czy da się je (obecnie) normalnie opublikować, udostępnić, przesłać komuś mailem?

   • Solar

    Nie ważne ile. Chyba lepiej coś mieć niż nie mieć 😉

   • Z tego co pamiętam to można wysyłać żywe obrazy jako filmy w W10M.

    • pamiętam że można je oglądać w aplikacji Zdjęcia w W10, ale czy da się wysłać taki plik komuś na telefon z androidem albo na gmaila? raczej nie bo to inny format zapisu

     • Art

      Można mieć do nich dostęp otwierając plik jpg programem do kompresji plików, wtedy żywe obrazy sa plikiem mp4. No ale to troche kombinacji, w każdym razie nawet w gifa je można zamienić wtedy programem 🙂

     • V3

      Da sie. Nie wiem jak pod W10m ale pod Wp8.1 udalo mi sie przeslac live photos z L930 z pobytu w gorach 🙂 do kuzyna 🙂 Co wiecej kuzyn odczytal, posiadajac iPhone-a 6s.
      A czemu wspominam ? Akurat kuzyn byl na swiezo po kupnie 6s, i sie fascynowal tymi zywymi zdjeciami sugerujac ze nic poza iPhonem tego nie ma.
      Byl w lekkim szoku, zreszta ja podobnie, ze L930 juz troche po premierze – rowniez posiada ten gadzet.

     • wombat

      Funkcja ta była już w lumii 520

     • V3

      No 520teczka dobry sprzecik. Miałem kiedyś 620teczke. Piękne czasy 😊

     • wombat

      U ciotki 520 dalej działa. Przegląda internet, korzysta z vibera, robi zdjęcia.
      Teraz telefon robią by wytrzymał 3-4 lata, a najlepiej aby padł od razu po gwarancji.

  • Wojtek

   W moim Huaweiu jest ‚ruchome zdjecie’ czyli w sumie to samo co ‚live photos’, choć działa odrobinę słabiej niż na Lumii.

 • A mój S7 edge ma 4k z HDR hihi 😀

  • z hydro dermo radiatorem?

   • No i teraz robię test. jest już 5 minut telefon ledwo co ciepły, podświetlenie ekranu 50%, temp pokojowa.

   • A jednak ekran był na 100%, zapomniałem że po włączeniu aparatu rozjaśnia się na maksa. po 25min. bateria 37stopni, procek w granicach 55-60 stopni, ogólnie telefon ciepły, jakbym grał w wymagające gry 🙂 A no i dodam że mam też zwiększony bitrate video

 • The Hooded Man

  Dziękuję Krzysztofie za ten artykuł, czekałem na niego (wiedziałem że się prędzej czy później pojawi) 😉 Co do ostrzenia w wersji XL, to nie we wszystkich występuje ten problem, myślę że co drugi ma tą wadę, co kieruje mnie bardziej w stronę hardwaru 😉 Co do jakości zdjęć w lumii 950, to powiem tak – nie był to najlepszy fotosmartfon w 2015 roku i tym bardziej nie jest nim teraz (gdy pojawił się na rynku, to robił zdjęcia porównywalne do LG G4, który pojawił się na rynku pół roku wcześniej). Lumia 950 robi dobre zdjęcia, a w manualu nawet bardzo dobre, ale to że jest najlepszym fotosmartfonem, to tylko mity. Fotografia mobilna to moja pasja, a główne moje fotosmartfony to LG G6 i Lumia 950. Porównywałem osobiście 950 z wieloma smartfonami i lumia powadzi ale w średniej stawce, chociaż są i średniaki z lepszymi aparatami (LG G5se). Podpisuję się pod tym artykułem w 100% i jest tak jak mówisz (piszesz) – lumia 950 to najlepszy fotosmartfon w swojej cenie (około 500 zł).

  Przyszło mi jeszcze coś do głowy – Dział matryc Toshiby przejęło Sony, gdy lumia 950 zaczęła wchodzić na rynek. Pewnym jest więc, że Toshiba rozpoczęła ich produkcje, a potem kontynuowało to Sony. Jestem prawie pewny, że Sony po przejęciu działu Toshiby, spaprało coś w tych aparatach.

 • Piotrek Jaworski

  Kupowanie 950XL do robienia zdjęć? W sumie czemu nie ale czy nie lepszy był by do tego celu i w tej cenie kompaktowy, mały aparat fotograficzny?

  • Solar

   A co brakuje L950 poza zdolnościami foto????Czy z apkami jest aż tak źle??

   • Roger

    Piotrek Jaworski po prostu odpowiedział na pytanie ze wstępu. Jeżeli ktoś chce kupić L950(XL) aby robić zdjęcia to faktycznie lepiej nabyć jakiś aparat.

    • Solar

     Nie. Kontekst był inny. Przynajmniej ja tak to odebrałem. Pewnie lepiej aparat jest o wiele lepszy od każdego telefonu, ale aparatu foto nie nosi się ciągle przy sobie jak telefon. Śmiem twierdzić, że aparat foto za 500zl robi o wiele lepsze foty od dowolnego telefonu za kilka tyś

     • V3

      Rozczaruje cie. Mocny kompakt Panasonica za 800zl nie byl w stanie zrobic ani zdjec ani lepszych filmow niz Nokia N8, a co dopiero mowic o poziomie L930 czy juz w ogole L950.
      Jak dzis przegladam te zdjecia, to mi sie wydaje ze je robilem kalkulatorem.

     • Wojtek

      Lumia 950 ma tak słabą baterię, że to bardziej telefon stacjonarny. Aby przetrwać od rana do wieczora musiałem telefon oszczędzać, chuchać i dmuchać na niego. To jest kolejna wada, którą bym doliczył do reszty (wolny i niecelny autofocus, katastrofalny balans bieli i te czerwone mordy, zbyt agresywne odszumianie, bardzoooo małą ilość szczegółów po ciemku, zdjęcia robią się wieki, wiele razy zdjęcia po prostu nie zapisują się z powodu bugów a aplikacja często crashowała, no i jeszcze ta wspomniana bateria). Moim zdaniem te wady dyskwalifikują to jako telefon i aparat.

      Obecnie posiadam Huaweia P9 , kolory bardzo naturalne i fajnie wygląda ludzka skóra (dla mnie ważne, bo głównie fotografuję siebie i znajomych telefonem :)), nie posiada wad Lumii i praktycznie w każdych warunkach lepiej sobie od 950 radzi. Oprócz sporych ciemności – tutaj Lumia wypada lepiej, Huawei ma jednak za ciemny obiektyw. Nie podoba mi się tylko zastosowanie drugiego aparatu (monochromatyczny), malo przydatne. WOlałbym, aby ta kamerka była zastosowana do zoomu, miała szeroki kąt albo cokolwiek inneo z ciekawych rozwiążań 🙂

      Nie zrozumcie mnie źle, Lumia ma fajny aparat i za 500zł rzeczywiście lepszego nie znajdziemy, ale moim zdaniem lepiej dołożyć ze 300zł do takiego P9 chociażby i mieć telefon z normalną baterią, szybki (Lumia to muuuuł), z normalnym system, aplikacjami, fajnym wykonaniem i moim zdaniem lepszym aparatem (wady Lumii ją dyskwalifikują dla mnie).

      Co do tego typa z allaboutwindowsphone – w ogóle wspominanie o jego testach to trochę żenada, ta strona to żart. Nigdy nie widziałem takiego fanbojstwa. U tego kolesia 950 będzie wygrywała z innymi telefonami do usranej śmierci 😀

      Co do artykułu, chciałbym zobaczyć porównanie ‚head to head’ drogi autorze, jak znajdziesz chwilę to możesz zrobić 🙂 Pewnie LG będzie lepszy, ale dla wielu takie porównania są interesujące, bo czasem nie warto dopłacać tak ogromnej kwoty. Ja sam zastanawiałem się nad wybraniem Moto g5 plus bo aparat podobno tylko odrobinkę gorszy od flagowców, a aparat jest jedyną ‚flagową’ fumcją jakiej potrzebuję, do reszty wystarczy mi średniak. Ostatecznie jednak wybrałem P9 no dostałem nowy w super cenie.

     • wspomniałem o AAWP bo ten argument był często przywoływany w komentarzach
      dwa – masz padniętą baterię, u mnie trzymała dwa dni bez problemu na CU, te baterie niestety padają jak muchy a nowych nie ma tylko podróbki z Chin
      trzy – testy head to head będą jak dorwę jakąś Lumię 950 w niskiej cenie 😉

     • Wojtek

      Myślę, że dasz radę, ze dwa tygodnie temu widziałem L950 na allegro za 250zł, z padniętym mikrofonem od rozmów. Ktoś z mojego miasta na olx sprzedaje L950, cena to chyba 520zł o ile mnie pamięć nie myli i wisi już tak 2-3 miesiące to ogłoszenie i za bardzo nie ma chętnych.

     • widzę jedną za 390 ale na olxie to jak kupowanie kota w worku…

     • artur

      Niska czyli ile? ☺ mam 950 z gwarancja do grudnia 2018 w idealnym stanie, przesiadlem sie na v30😈
      Btw, serio nigdzie nie ma oryginalnych baterii?

     • niska czyli nie więcej niż 500 zł za dobry egzemplarz, są po 600, są i po 400 ale bez gwarancji i zdezelowane…

     • kupiłem kiedyś BenQ za 450 zł i zdjęcia robił fatalne… a opinie w sklepie cud miód orzeszki

   • V3

    Niestety. Brak rozsadnej nawigacji. Przyznam ze coraz wiecej appek brakuje. Ostatnio chociazby Play sie wycofal z aplikacji mobilnej. Aplikacji z sieci FOLX rowniez nie uswiadczysz. Przyklady mozna mnozyc. Viber w calosci po angielsku (mnie nie przeszkadza, ale fakt jest faktem).

    • Solar

     Dla mnie Edge wariuje. Bardzo duży minus. Apek mi nie brakuje, a może nie jestem świadomy. Nawigację miałem AutoMape ale fakt już nie wspierana. Korzystam w lato codziennie z Endomondo. Jest ok ale też już nietozwijane.

     • V3

      Wariuje bo masz przez wszytkich przeklinany model 650, ktory sam ze soba mial problemy a co dopiero z softem. Na L950 nigdy nie uswiadczylem problemow z Edge, ani pod AU ani pod CU. Obecnie mam juz jedynie L930 pod AU, i rowniez zadnych problemow.

     • Solar

      L650 na AU nie miała żadnych problemów. Mogłem otworzyć 20 kart i było ok. W momencie CU lipa. Więc to nie wina telefonu. Coś skopali. Podobnie czasami przy odpaleniu Edge otwiera sie jakby strona komputerowa, mała czcionka i brak reakcji na dotyk. Wiem że występuje to też na 950. Ale co najdziwniejsze są tutaj osoby co nie mają problemu z Edge na 650 jak Ci co mają problemy na 950

   • wszystko brakuje poza zdolnościami foto, dopóki nei zmienisz telefonu na lepszy nie będziesz wiedział co tracisz…

    • Solar

     Pewnie tak jest. Narazie się bronię rękami i nogami. W lato kończy się umowa i chyba czas na Andka. Ale kusi tez mnie ten Idol4Pro, jakby cena jeszcze spadła kto wie…Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka 😉😉

  • V3

   Nie bylby. Z takim zamiarem kupilem mocnego kompakta z serii Lumix. i co ? I Juz poziom Nokii N8 roznosil go na lopatki. Wiecej na urlop go nie zabralem.

   • Marcin

    Sony RX100 i żaden telefon nie ma szans. Rozmiar matrycy w telefonach jak i w tzw. normalnych kompaktach jest śmiesznie mały.

    • V3

     Tylko że to model kompakta za 1.5 tyś 😊 i w dodatku nowszy model.
     A tak poza tym pełną zgoda ☺

     • Marcin

      Najnowsza wersja RX100 (bodajże IV) to wydatek ponad 4 tys. RX100 wersja I to właśnie okolice 1.5, ale zdecydowanie warto. Ten aparacie pokazuje jak dużo brakuje telefonom do jakości przez duże J.

     • V3

      No to bez wątpienia. Ale z drugiej strony jak mam wydać 4k na dodatkowy sprzęt który będę nosił to w moim przypadku w ogóle to nie ma sensu ☺ podobnie jak noszenie lustrzanki kobylki na plaże a itd.

 • Roger

  Przedwczoraj odpaliłem na TV 50cali swoje zdjęcia z Onedrive. W pewnym momencie żona powiedziała mi, że chyba coś mi się stało z telefonem, bo te ostatnie jakoś kiepsko wyglądają. Dopiero po pewnym czasie uzmysłowiłem sobie, że te „ostatnie” zostały zrobione LG G6…

  Możecie więc sobie pisać, ale i tak mnie nie przekonacie 🙂
  L950XL przynajmniej jeszcze przez kilka miesięcy pozostanie dla mnie smartfonem robiącym najlepsze zdjęcia.

  • Solar

   Zgadzam się. Powiedz to Krzyśkowi to Cię zje😉😉😉

   • Roger

    Nie zje, udzielam się tu od dłuższego czasu i jeszcze mnie nie zjadł, gdy mieliśmy odmienne zdanie 🙂

    • Solar

     Ja się właśnie zastanawiam nad kupnem L950/XL😏

     • Roger

      Szczerze? Jako główny smartfon odradzam.

     • Solar

      Mam L650 i jestem zadowolony. Jedynie a może aż 😉 Edge mnie dobija. Ponoć na L950 jest lepiej.

     • Jarek

      Mam Lumię 950 i denerwuje mnie w niej Edge. Gdy oglądam film na cda nagle strona się przeładowuje. Macie tak?

     • Solar

      Gdybym ja miał tylko takie problemy z Edge to bym się cieszył 😉😉. Ja na L650 na onecie nie mogę otworzyć 3 kart bo telefon się wiesza. O przeładowujących sie bez powodu stronach nie wspomnę. Na AU Edge był ideałem. Coś skopali od CU. Wyczyść historie czasami pomaga + pliki tymczasowe.

  • The Hooded Man

   Oddaj więc uszkodzonego LG na gwarancję.

   • Roger

    Nie uważam, że jest uszkodzony. Wystarczy poczytać opinie na forach.

    • V3

     Nie wchodź na drogę oporu przeciwko fotografowi z G6 za pazucha bo wyśle święta inkwizycje przeciwko tobie ☺

     • Roger

      Uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania i je szanuję. Po to są komentarze, aby je wyrażać.
      Dla innych aparat w G6 jest lepszy, moim zdaniem ten telefon robi przyzwoite zdjęcia, lecz do czołówki mu brakuje. Gdyby użyto lepszej matrycy zapewne byłoby perfect.

     • matryca nie ma absolutnie nic do rzeczy, jakbyś nie wiedział to Lumia 950 też ma matrycę, która wylądowała w średniakach z androidem

     • V3

      W końcu głos rozsądku ☺pozdrawiam

     • The Hooded Man

      Wiesz, w lumii 950 siedzi Toshiba T4KA7, czyli przeciętna matryca, znana chociażby ze średniopółkowego HTC One E9Plus. Teraz matryca nie jest tak ważna, bo ważniejsze jest oprogramowanie.

    • The Hooded Man

     Skoro nie możesz złapać ostrości, to oddaj go na gwarancję, bo sprawne egzemplarze nie mają z tym najmniejszego problemu. Lumie 950XL również mają wadliwe egzemplarze, które nie potrafią łapać ostrości.

     • Roger

      Może po Nowym Roku coś z tym zrobię.

     • The Hooded Man

      Właśnie zrobiłem około 10 zdjęć dokumentów i każde było ostre. Może masz coś włączone/przestawione w ustawieniach, albo jakiś błąd (przywróć ustawienia fabryczne aparatu).

     • może szkło porysował?

     • The Hooded Man

      No rzeczywiście, samorysujące się szkło często jest tego przyczyną (zapomniałem o tym). Moje z każdym dniem wygląda gorzej, jakbym jeździł tym szkłem po kamieniu (zdjęcia na szczęście wychodzą dobrze) i muszę wymienić szkło za jakiś czas.

  • V3

   Zgadzam sie w zupelnosci, co wiecej – podpisuje sie obiema rekami. Mam sporo zdjec z L950 i co wiecej, z L930. Mam rownie duzo z S6 i S7 Edge.
   W mojej ocenie zdjecia z S6 sa gorsze niz poziom L950 czy L930. I widac to rowniez na duzym 48 calowym ekranie.
   S7 Edge jest juz duzo lepiej – ale usadowilbym go mniej wiecej na poziomie L950. Na pewno nie jest lepszy. A w wielu sytuacjach robil zdjecia gorszej jakosci.
   Dla porownania chetnie popstrykam ujecia nocne przy pomocy L930 i wkrotce tutaj zamieszcze.

   Co wiecej. Przecietny uzytkownik nie bedzie sie bawil z trybem recznym – i ustawial balanse bieli i inne pierdoły, dlaczego ? Bo to sa wlasnie pierdoły. Bedac na urlopie – zalezy mi na wykonaniu jak najwiekszej ilosci zdjec w jak najkrotszym czasie. Po to by z tego urlopu korzystac, a nie uprawiac slowny samogwalt ze jedna scene bede klikal 20 razy dla uzyskania najlepszego efektu.
   Mozecie wierzyc lub nie, ale moje zdjecia w automacie z takich miejsc jak Elafonissi, Falasarna, czy wszelkiej masci hiszpanskie Costy – w niczym nie ustepuja tym, ktore mozna podziwiac w katalogach.
   A mimo to, nie babram sie w uzywanie recznego trybu zdjec.

   Owszem, jesli ktos potrzebuje do fotografii artystycznej – to smialo. Tryb reczny. Kto komu zabroni trzaskac 10 minut jedno ujecie. No wlasnie 🙂 Nikt nikomu.

   • Solar

    Zaraz usłyszysz że Lg G6 rozkłada wszystkich na łopatki i na poparcie dostaniesz foto dwóch kotów😉😉

    • V3

     Hehe ☺ G6 to nieglupi wybór bo sporo tańszy od S8. G6 można już od 1000zl kupić a widziałem już sztuki po 900 na OLX. I pod tym względem jest ok.
     Ale żeby był wybitny ? Hehe. Wybitna to będzie Nokia 10 która wyjdzie w sierpniu.

    • mogę przesłać zdjęcie trzech kotów

     • Solar

      Żart uśmiechnij się 😀😀😀.Trzecie foto rozumiem, ze z najlepszego tel świata do niedawna MotoXS😉😉

     • Moto XS robiło genialne fotki, ale tylko za dnia. Mam z tego telefonu naprawdę kilka świetnych ujęć.

     • Solar

      Wierzę. Zachwalałeś bardzo ten telefon. Tylko teraz się okazało że sms nie dochodziły 😉😉.

     • no niestety po kilku miesiącach pojawiły się po raz kolejny problemy z smsami… gdyby nie to dalej bym używał mxs

     • V3

      Koniecznie ☺☺☺

  • 1. Masz TV 50 cali w 4K HDR czy jakiś stary 1080p?
   2. Porównujesz zdjęcia w jakiej rozdzielczości 16 mpx czy może 12 mpx w trybie 16:9 ?
   3. Osobiście zaskoczyło mnie jak dużo lepiej wyglądają zdjęcia z g6 na telefonie niż na monitorze komputera – widać zdecydowanie więcej szczegółów w sierści przy pozostać przy kociej stylistyce
   4. G6 potrafi robić bardzo słabe zdjęcia jak lekko zarysujesz szkiełko obiektywu, sprawdź czy nie ma tak u Ciebie

   • Lenrok87

    Jejciu, co Ty tak zajadle bronisz tego LG G6? 😵

    • w żadnym z pkt nie bronię tylko pytam się jakie ma ustawienia, porównywanie zdjęć w formacie 16:9 na pewno wyjdzie na korzyść Lumii z uwagi na wyższą rozdzielczość, tyle że później Roger pisze o problemach z ostrzeniem nawet zwykłych notatek co każe sądzić że ma uszkodzony aparat albo oprogramowanie i stąd ma kiepskie zdjęcia.

     • Roger

      Wczoraj wieczorem, nawet miałem kolejną okazję – zrobiłem zdjęcie L4 żony. Wyszło ostre w każdym miejscu za trzecim razem. Na ekranie widać, że łapie ostrość tak jak trzeba, ale po wykonaniu zdjęcia wychodzi różnie. Może ręka mi lata 😀

      Ostatnie zdjęcia dziecka przy świecącej choince w dość słabym oświetleniu otoczenia wyszły nie najlepiej. Z kolei zdjęcia iluminacji, gdy było już ciemno na dworze są bardzo dobre.

     • V3

      Niemożliwe 😊 przeca tam jest cyfrowa stabilizacja. Musiałbyś mieć chyba Parkinsona żeby rozmazać. Czyli cos jednak jest z tym aparatem.

    • Solar

     Tak samo jak kiedyś L950 XL, Moto XS, teraz G6, był tez MiBand1s😉😉😉 .Słyszałem kiedyś, że nie ma ludzi obiektywnych(dziennikarzy, redaktorów) ale powinni być rzetelni. W tym konkretnym przypadku z rzetelnością jest różnie 😉😉

     • KIEDYŚ, kiedyś Lumia 950 XL była świetnym telefonem tak jak MB 2 miał niedopracowane oprogramowanie, KIEDYŚ nie polecałem nikomu LG G6 a nawet odradzałem. Opinie się zmieniają. Za dwa miesiące pojawią się LG G7 i S9 i wtedy okaże się że tegoroczne flagowce robią gorsze zdjęcia od nowych. Taka jak kolej rzeczy…

     • zapomniałeś dodać że kiedyś broniłem Lumii 930 i odradzałem zakupu 950 🙂

     • Solar

      To nie pamiętam. Jak miałeś 930 nie było mnie na tym forum😉. Wtedy mialem SonyEricssonaK800. Ten z wystającym aparatem i zasuwaną klapką na aparat. Ten telefon to dopiero robił foty😉😉.
      Nie chodzi , że zmieniają sie opinie. Ty masz tak, że to co aktualnie użytkujesz jest naj i nawet nie dostrzegasz czegoś innego. Bronisz jak oka w głowie i jesteś głuchy na argumenty innych😉

   • Roger

    1. Mam dwumiesięczny TV w 4K HDR, ale nawet gdyby był „jakiś stary” 1080p – telewizor jest taki sam dla obu grup zdjęć, więc nie ma to dla mnie znaczenia.
    2. W związku z obniżeniem jakości zdjęć względem L950XL próbowałem już wielu trybów, z 4:3 włącznie.
    3. Nie mam już L950XL ani kota, aby osobiście zrobić koto-test 😀
    4. O rysce na obiektywie nie może być mowy. Nie wykluczam, że w tamtym czasie mógł być odciśnięty paluch lub jakiś mikroskopijny okruszek, bo musiałem bardzo szybko zrobić zdjęcie tych notatek.

    Bardzo się cieszę, że kupiłem G6, jest pod wieloma względami lepszy od L950XL, lecz akurat aparat na mojej liście plusów się nie znajduje.

    PS Poradziłem sobie z tymi wędrującymi ikonami – faktycznie chodziło o przenoszenie aplikacji na kartę pamięci. Wróciłem wszystko do pamięci telefonu i jest świetnie.

    • jeśli masz TV 4K to co innego niż 1080p 🙂

     • Roger

      Ale jeśli porównam dwa rodzaje zdjęć na tym samym telewizorze, obojętnie jakiej rozdzielczości i o jakich parametrach to wydaje mi się, że jest to w miarę uczciwe porównanie 🙂

     • nie jeśli jedno zdjęcie jest w wyższej rozdzielczości niż drugie to wyrównujesz poziom

     • Chomiq

      Telewizor i tak jest mu w stanie pokazać max 8,3MP więc i tak ma wszystko skalowane do tego.

     • V3

      Tylko jaki jest sens tv 4K HDR skoro format nadawania tv cyfrowej to HD ? A juz bardzo rzadko FHD. Chyba ze so przeglądania filmów i zdjęć ze smartfona jedynie. 😊

     • 1. Xbox One X i np. Wiedźmin 3 w trybie 4K HDR 😉
      2. Filmy Bluray 4K.
      3. Kilka lat temu pytaliśmy po co nam telewizory HD skoro nie mia kanałów w HD. Treści 4K będzie coraz więcej.

     • V3

      Nie zgodzę sie 😊
      1. XBoxa lub inne konsole niewiele osób posiada. A jakbym nawet miał to zona za naparzanie w gre zrobilaby pieklo😊
      2. BluRay to juz przeżytek. Nikt tego nie kupuje bo jaki sens w epoce SmartTV ? Chyba jako demo do tv 4k w marketach 😊
      3. 4K juz od dłuższego czasu jest na rynku a mimo to widziałem może 1 material w tv i to była jakaś szmira na National Geographic.

     • wydaje mi się, że obecnie jedynym sensem wymiany tv na 4K jest gra na konsolach… moje ps3 kurzy się od kilku lat i osobiście nie widzę sensu

     • V3

      Wlasnie dlatego pytałem. Chociaż zal mi sie robi jak widzę np pare emerytów w Media a konsultant wpychajac im 4k opowiada jak to pięknie będzie Klan wyglądał. Jak na wystawie.

      Maciek ? He He He Herbata ci stygnie 😁

     • Solar

      Ale najpierw umyj rączki 😉😉

     • V3

      Hahaha ale łazienka jest zamknieeeeetaaa 😁

 • Pazuzu

  Jeśli G6 ma być pogromcą Lumii to właściwie można od razu zakończyć czytanie tego tekstu, po prostu szkoda czasu. Wielkim acz niedocenianym atutem Lumii w fotografii jest fizyczny spust z autofokusem. Bez tego nie da się zrobić dobrego zdjęcia, nawet w trybie auto. Żaden producent obecnie nie robi smartfona zorientowanego na fotografię, niby nad czymś pracuje Huawei ale to na razie plotki, więc w tym sensie nadal 950XL nie ma właściwie godnych rywali poza 808/1020.

  • V3

   W Samsungach z kolei fotkę można zrobić klawiszem głośności. Ale dedykowany przycisk to wypas. Fakt.

  • W LG masz fizyczny spust w lewym przycisku głośności, tyle że bez autofocusa. Przyciski zostały tak umieszczone by właśnie imitować spust migawki po prawej stronie aparatu. Obecnie w najnowszych smartfonach ostrzenie jest tak szybkie, że nie ma potrzeby używania go w spuście. Działa z automatu, chociaż lepiej gdyby było. Natomiast w trybie ręcznym masz Manual Focus i na ekranie widać dokładnie obszary ostrości zaznaczone zielonymi pikselami, dwa, możesz też płynnie regulować i kontrolować ostrość na pasku Focus Peeking, czyli identycznie jak w Lumii. Fizyczny spust migawki ostał się tylko w smartfonach SONY.

  • „Jeśli G6 ma być pogromcą Lumii to właściwie można od razu zakończyć czytanie tego tekstu”

   Kupiłem Lumię 950 specjalnie po to by zweryfikować takie tezy jak twoja. Niestety, LG G6 robi lepsze zdjęcia.

 • Wychodzi na to, że wybrane telefony Lumia (930, 950, 950 XL, 1020, 1520) oraz Nokia 808 PureView z technologią oversamplingu wyprzedziły konkurencję o lata świetlne. Po to była ta technologia żeby ją wykorzystywać w trakcie robienia zdjęć. Zawsze korzystałem z tego rozwiązania jeżeli tylko dany telefon posiadał taką możliwość. Konkurencja robi coraz to lepsze aparaty, ale nikt nie korzysta z tej technologii. Czyżby był jakiś patent?

  • V3

   Pełna zgoda. Natomiast przy ściąganiu danych mnie osobiście irytują duble zdjęć. Jedno jako jpg i drugie takie samo jako Raw 4-5 razy cięższe.

   • Lenrok87

    To wyłącz zapis zdjęć DNG i będziesz miał spokój 😉

    • V3

     Teraz juz tak mam. Ale kiedyś nie bylo tej opcji zwłaszcza po 8.1 jak pamiętam.

  • The Hooded Man

   Oversampling na patencie Nokii. Inne firmy próbowały robić coś podobnego, ale z marnym skutkiem. Dla mnie najlepszym smartfonem fotograficznym była lumia 920 – co to był za sprzęt… Nie wiem co oni tam zrobili, ale przy świetle f/2, smartfon ten robił zdjęcia wieczorem jak w dzień (nigdy czegoś takiego nie widziałem). Do tego rejestrował taki dźwięk przy nagrywaniu wideo, że coś wspaniałego. Stestowałem ją na koncercie Skrillexa, więc jak się można domyślić lekko nie miała. Nie dało się uwierzyć, że to co nagrałem, było rejestrowane telefonem – mimo apokalipsy świateł obraz żyletka, mimo szaleństwa stabilizacja jak w kościele, no i to audio… Nawet na profesjonalnych kamerach, dźwięk to było jedno wielkie pierdzenie, a ta lumia nagrała to tak czysto, że szczęka na podłodze. Najlepsze moje zdjęcia zrobiłem właśnie tą lumią i mam zamiar ponownie ją sobie kupić.

   • The Hooded Man

    Żeby pokazać jak Lumia 920 radzi sobie w nocy – oto zdjęcie wykonane Xperią P i Lumią 920. Masarnia że japierdziu.
    https://uploads.disquscdn.com/images/abc61b0bb294f9f4dcd0ede561eb7f940c546668100db8aa9b47879050502dcc.jpg

   • w tej chwili będzie problem ją dostać, można nabrać się na chińskie podróbki podobnie jak z L1020.

    • Roger

     A ja jeszcze gdzieś ją mam 😀 To moje ostatnie urządzenie z mobilnym Windowsem w domu.

     • no to już wiesz komu sprzedać jakby co

     • The Hooded Man

      Jeżeli masz czarną w dobrym stanie, to biere 😉

     • Ja mam czerwoną 100% oryginał, jest cały czas na chodzie i ma wymieniony akumulator. Szkiełko aparatu idealne, dbam o takie rzeczy bo uwielbiam robić zdjęcia telefonami.

  • Nie wyprzedziły. W tym samym okresie podobną technologię stosowało HTC pod nazwą „Ultra Pixel”. Niestety, oversampling nei jest stosowany w aparatach Samsunga czy LG.

   https://www.gizbot.com/mobile/features/whats-the-big-deal-about-htc-ultrapixel-here-is-you-need-to-know-news-032951.html

   • The Hooded Man

    Nie Krzysiu, Ultra Pixel to nazwa dla rozmiaru pixeli, a nie na ich łącznie (UltraPixel w HTC miał rozmiar 2 mikrometrów).

   • Lumia postawiła poprzeczkę wysoko w momencie premiery. Tak jak napisałeś – dopiero teraz flagowe telefony z Androidem są w stanie przegonić aparaty Lumii.

 • lolothetrollo

  No właśnie z żalem, ale wystawiłem 950xl na sprzedaż:< Aktualnie używam Samsunga S5 (staroć no ale płatności zbliżeniowe itd), i no przestałem robić zdjęcia telefonem, bo się zwyczajnie nie da tego używać. Może ktoś zna aplikacje do zdjęci, która przypomina tę z windows mobile?

 • Robert Kula

  Moja Lumia przed sprzedażą odwiedziła serwis ponieważ padł główny aparat (miał problemy początkowo z ostrzeniem, potem wyskakiwał błąd 0x….. i czarny ekran). Diagnoza: cały aparat główny i przedni oraz ir do wymiany, dodatkowo spust migawki. Na dodatek stwierdzili że telefon nie kwalifikuje się do naprawy (tak wynikało z papierów które przyszły z serwisu z telefonem i informacji systemowej oraz smsa od rtv euro…wtf??!!) Ale i tak wymienili co trzeba. Doszedłem do wniosku że skoro takie cyrki robią to go sprzedaję. Poszedł w 20 min na allegro za 800 zł z Continuum i oryginalną czerwoną klapką 😉

 • Czytając Wasze komentarze dochodzę do wniosku, że nie tyle mój LG G6 robi dobre zdjęcia (co też jest prawdą), co moja Lumia 950 XL miała skopaną optykę i wykonywała zbyt dużo rozmazanych ujęć, a nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z tego, że te modele tak mogą mieć. Jak zaopatrzę się w sprawnie działający model L950 to wrócę do tematu z bardziej szczegółową i miarodajną analizą zdjęć.

  • V3

   Koniecznie. Mnie sie nigdy nie udalo mieć problemów z ostroscia w 950.

  • V3

   Krzysiu a może wielki test porównawczy w MSMobile ?

   L930 vs L950 vs G6 vs S6 vs S7

   Kilka scenerii. W tym ujęcia nocne, w ruchu, landscape z plaza i palmami 😊

   Rozwiejemy wątpliwości. Bo wiesz ten twój kot fajny ale jakiś mało kolorystyczny hahaha 😊

   • co najwyżej możemy zrobić testy Lumia 950 vs LG G6 vs Samsung S8+.

    • V3

     Na początek mogą byc. Chyba ze podasz miejscowke w Tychach to strzelę kilka fotek innymi modelami incognito jak bede w Tychach 😊

     • a czemu incognito? skoczymy na Paprocany i porobimy fotki 😉

     • V3

      Na PaproCabane ? 🤔😃 no dobra 😃

  • Roger

   Ocena zdjęć jest to dość subiektywne zajęcie. Tak się składa, że mając odmienne zdania możemy mieć wszyscy rację 🙂

   • The Hooded Man

    „Ocena zdjęć jest to dość subiektywne zajęcie. Tak się składa, że mając odmienne zdania możemy mieć wszyscy rację :)”
    Oczywiście że tak. Zdjęcie jest „dobre”, kiedy wyjdzie tak jak chcesz. Dla mnie G6 jest najlepszym fotosmartfonem, ponieważ potrafi robić zdjęcie, takie jakie chcę. Wczoraj robiłem zdjęcie, które w założeniu miało mieć ziarno i flary… Lumia 950 poległa całkowicie, a LG G6 poradził sobie z tym bez problemu. Do tego drugi szerokokątny obiektyw… Jak ktoś zacznie z niego korzystać, to już nie przestanie. Lumia robi ładne kolorowe fotki, które można wrzucić na fejsa, ale dla fotografa mobilnego, jest to bardzo przeciętny aparat.

 • Adam Jóźwik

  Kto podpowie jak przenieść kontakty z lumi na galaxy s7?

  • Damian

   Prze NFC lub Bluetooth tylko każdy osobno. Przerabiałem to.

   • Adam Jóźwik

    Tylko jak? Przecież na linii nie można udostępniać kontaktów chyba

    • Damian

     Można to zrobić na lumii w ten sposób ale koledzy wyżej podali lepszy sposób 😉

   • osobno np. 500 kontaktów?

  • jest pełno aplikacji w sklepie, które w tym pomagają np. (płatna powyżej 75 kontaktów)
   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maineavtech.android.grasshopper&hl=pl

  • DzieX

   Wgrać do google i zalogować się na s7.

  • Jeżeli kontakty masz w chmurze to wejdź na people.live.com i wyeksportuj kontakty. Następnie zaloguj się na konto google i zaimportuj je.

   • Możesz zaciągnąć kontakty z konta Microsoft na konto Google bezpośrednio z konta Google. Wchodzisz na https://contacts.google.com/, po lewej stronie rozwijasz opcję Więcej i masz możliwość importowania.
    https://uploads.disquscdn.com/images/f59d60ce2004731f70e036b8b245b81ed1b1bdffff276f310a83b791011bbdc5.png

    • Nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Przyda się. Dziękuję.

     • Nie ma za co 🙂
      W ten sposób przy wymianach pracownikom telefonów z Windows Phone na androida kopiuję szybko ich prywatne kontakty.

      Ps. Nie zrażajcie się komunikatem, że kontakty zaimportowane będą w ciągu 24 godzin – są natychmiast.

     • Bartłomiej Zieliński

      To mam jeszcze dwa pytania. Czy jest możliwość przeniesienia wiadomości SMS i czy można w Google chrome zmniejszyć czcionkę wyświetlanego tekstu? Bo póki co to czcionkę jest ogromna przez co przewijania jest mnóstwo.

     • SMS najwygodniej przenieść z Lumii za pomocą aplikacji Import SMS from Windows Phone.

     • Bartłomiej Zieliński

      Jestem całkowicie zielony w temacie androidów. A można jakoś przestawić tło na czarne? W sensie np. Menu ustawień jest białe a wolałbym żeby było czarne..

     • Z tego co czytam to najpierw trzeba wyeksportować wiadomości z Lumii za pomocą aplikacji contacts+message backup a następnie zaimportować je w telefonie Android za pomocą aplikacji, o której wspomniałeś?

     • Damian

      No ja 2 lata temu nie miałem tyle szczęścia i 200 kontaktów ręcznie przeniosłem do S7

     • Patryk PowerUser

      @erura:disqus Chętnie przeczytałbym o proponowanym przez redakcję sposobie migracji z W10M na Androida/iOS.

     • Sposób dotyczy wyłącznie przenoszenia kontaktów. O to chodzi?

     • Patryk PowerUser

      O całkowita migrację

     • Na Androida dałbym radę napisać, ale nie posiadam telefonu iPhone więc w tym wypadku miałbym mały problem. Przemyślę ten temat.

     • Solar

      Właśnie. Potrzebny taki artykuł. Proponowałem go kiedyś Krzyśkowi i brak odzewu. Takie pierwsze kroki jak przesiąść sie na Andka z w10m. Dla osób które nigdy nie miały Andka tylko w10mobile jak ja😀. W stylu odpalam nowy tel z andkiem i co………, tworze nowe konto czy loguję sie na to co mam w lumii,?. Jak przenieść kontakty, sms z lumii, jak pobrać pocztę outlook tą którą mam w lumii, jakieś najprzydatniejsze programy typu kalendarz, poczta, pakiet office , nawigacja itp. Fajny by był i pożyteczny art. sporo osób by coś dopisało w komentarzach

     • Rozumiem. Postaramy się przygotować taki artykuł.

    • Solar

     👌👌👌👌👌👌🖖🏻🖖🏻👌🏻👌🏻👍🏻👍🏻👍🏻