Czy aktualizacja oprogramowania Lumia Black znacząco poprawi jakość zdjęć?

Aktualizacja Lumia Black jest dostępna dla amerykańskich telefonów Nokia Lumia 1020 z sieci AT&T oraz Nokia Lumia 925 z T-Mobile. Nie musieliśmy długo czekać aby Steve z portalu AAWP przetestował najnowszą aktualizację pod kątem jakości zdjęć. Wiele osób skarży się na żółte zabarwienie zdjęć w oprogramowaniu Lumia Amber. Czy najnowsza aktualizacja Lumia Black poprawia kolorystykę wykonanych zdjęć?

Oprogramowanie Lumia Black

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że wszystkie zaprezentowane zdjęcia w tym artykule to jedynie wycinki większych zdjęć wykonanych na potrzeby porównania. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione telefonem Nokia Lumia 1020 z sieci AT&T. Każde zdjęcie zostało podzielona na dwa – po lewej stronie zdjęcie wykonane na oprogramowaniu Lumia Amber a po prawej wykonane na oprogramowaniu Lumia Black.

Zdjęcie nr 1 – słoneczny dzień, mnóstwo szczegółów

Jakość zdjęć - oprogramowanie Lumia Black kontra Lumia Amber

Na tym zdjęciu przy tym powiększeniu nie widać znaczących różnic pomiędzy dwoma wersja oprogramowania. Nieznaczne różnice w kolorach są widoczne na cegłach oraz dachówkach.

Przybliżenie - Amber i Black

Po znacznie większym przybliżeniu autor zdjęć zwraca uwagę na znacznie poprawioną redukcję szumów oraz różnice w zabarwieniu.

Zdjęcie nr 2 – świt, słabe światło

Jakość zdjęć - oprogramowanie Lumia Black kontra Lumia Amber

Podobnie jak w przypadku pierwszego zdjęcia tym razem przy obecnym przybliżeniu ciężko wybrać jednoznacznie zwycięzcę. Poniżej jeszcze większe przybliżenie, które pomoże nam w znalezieniu różnic.

Przybliżenie - Amber i Black

Patrząc na przybliżenie najbardziej rzuca się w oczy redukcja szumów, która w aktualizacji Lumia Black jest znacznie wyższa. Szczególnie widać na to na przyciemnionej części zdjęcia. Warto również zauważyć, że Nokia obniżyła wartość ISO dla zdjęć wykonywanych w słabym oświetleniu co pośrednio wpłynęło na efekt widoczny na powyższym zdjęciu.

Zdjęcie nr 3 – wewnątrz, dobre sztuczne światło

Jakość zdjęć - oprogramowanie Lumia Black kontra Lumia Amber

Na tym zdjęciu doskonale widać największą bolączkę oprogramowania Amber – żółtej poświaty. Lewa część twarzy ewidentnie została zabarwiona na żółto. Prawa część twarzy została odwzorowana znacznie lepiej dzięki oprogramowaniu Lumia Black.

Zdjęcie nr 4 – słabe światło wewnątrz z użyciem lampy ksenonowej

Jakość zdjęć - oprogramowanie Lumia Black kontra Lumia Amber

Ostatnie zdjęcie nie ukazuje znaczących różnic pomiędzy wersjami oprogramowania. Zarówno to wykonane na Amber jak i na Black są dobrej jakości. Oczywiście występują drobne różnice w redukcji szumu oraz zabarwieniu ale dla większości będą one niezauważalne i bez wpływu na ogólny odbiór zdjęcia.

Według mnie zdecydowanie warto czekać na aktualizację Black i usprawnione algorytmy wykonywanych zdjęć, które wprowadza. Przede wszystkim powinien zniknąć efekt żółtego zabarwienia, na które narzekało dosyć sporo osób. Ponadto ze względu na zwiększeniu redukcji szumów zdjęcia wykonane aparatem zajmują mniej miejsca o jakieś 10 do 15%. Całe porównanie zostało wykonane na telefonie Nokia Lumia 1020. Nie jest do końca pewne czy Black na pozostałych telefonach Lumia WP8 poprawi aparat w identyczny sposób. Już niebawem powinniśmy się o tym przekonać – premiera oprogramowania Lumia Black została zapowiedziana na początek 2014 roku.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy różnice są aż tak duże pomiędzy oprogramowaniem Amber i Black?

Źródło: AAWP