Czekać na oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile czy skorzystać z Windows Insider?

Postanowiłem napisać ten artykuł ponieważ tytułowe pytanie pojawia się w komentarzach pod niemal każdym nowym artykułem. Doskonale rozumiem, że znudziło się Wam oczekiwanie na oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile, która początkowo miała być już dostępna w grudniu. Postaram się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w ostatnich dniach.

Biorąc pod uwagę, że:

  • Obecnie w programie Windows Insider udostępniany jest system w rozgałęzieniu TH2 (Threshold 2) czyli ten sam, który pojawi się w oficjalnej aktualizacji. Jedyna różnica może wynikać z innej wersji kompilacji (10586.29 lub 10586.63).
  • Microsoft umożliwił aktualizowanie oprogramowania układowego również w telefonach z systemem Windows Insider gdyby zaszła taka konieczność (przeczytaj artykuł na ten temat). Wygląda jednak na to, że otrzymamy wyłącznie aktualizację samego systemu operacyjnego.
  • W każdym momencie możecie wrócić do oficjalnej wersji systemu Windows Phone 8.1 za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool.
  • Microsoft w dalszym ciągu nie podał daty udostępnienia oficjalnej aktualizacji. Nawet po rozpoczęciu aktualizacji starsze telefony Lumia mogą ją otrzymać dopiero za kilka tygodni.
  • Zapoznaj się również z kolorowymi ramkami w dolnej części artykułu.

Moim zdaniem warto zaktualizować telefon do wersji Windows 10 Mobile w programie Windows Insider. Aby wykluczyć potencjalne problemy z systemem po aktualizacji zalecam wykonanie przywracania ustawień fabrycznych bez przywracania kopii zapasowej ponieważ zdarza się, że wraz z kopią przywracane są błędy.

Zapraszam również do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy o systemie Windows 10 Mobile. Status aktualizacji możecie monitorować na tej stronie.

[info]Pamiętajcie, że pobierając system Windows 10 Mobile za pomocą aplikacji Windows Insider jednocześnie akceptujecie warunki korzystania z tego programu. Warunki możecie przeczytać w aplikacji Windows Insider w momencie przystępowania do programu. Jeżeli nie zgadzacie się na warunki programu możecie zrezygnować.[/info]

[error]Artykuł straci ważność w momencie kiedy Microsoft udostępni w aplikacji Windows Insider system w rozgałęzieniu Redstone 1. Będą to wczesne wersje tej wersji systemu co może wpłynąć na stabilność systemu oraz ilość błędów.[/error]