Update: Cortana w języku polskim pojawi się wraz z aktualizacją Windows Phone 8.1 Update 2

2014-09-15 – na portalu WPWorld.pl pojawiło się sprostowanie dotyczące informacji o polskiej Cortanie. Niestety zostaliśmy wszyscy wprowadzeni w błąd przez użytkownika @Salczak. Informacje okazały się nieprawdziwe.

Dzisiaj na Twitterze pojawiła się wspaniała wiadomość dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Windows Phone 8. Wraz z aktualizacją Windows Phone 8.1 Update 2 (GDR2) pojawi się asystent głosowy Cortana. Niestety na aktualizację w programie Preview for Developers przyjdzie nam jeszcze zaczekać do przyszłego miesiąca. Zapraszam do obejrzenia zrzutów ekranu!

Cortana po polsku

Według użytkownika @Salczak aktualizacja pojawi się 8 października i będzie dostępna dla wszystkich osób biorących udział w programie Preview for Developers. Będzie to druga aktualizacja systemu Windows Phone 8.1, która będzie nosić nazwę Windows Phone 8.1 Update 2 lub też Windows Phone 8.1 GDR2. Na tę chwilę użytkownicy mogą testować system Preview for Developers w wersji Update 1 (GDR1).

Dla osób, które nie śledzą na bieżąco wszystkich aktualizacji poniżej postaram się usystematyzować ostatnie nowości dotyczące najnowszych wersji systemu oraz oprogramowania. W poniższej tabeli podałem informacje odnośnie dostępności poszczególnych wersji systemu Windows Phone 8.1 w oficjalnej dystrybucji oraz w programie Preview for Developers.

Dostępność oficjalnej wersjiDostępność Preview for Developers
Windows Phone 8.1tak (Lumia Cyan)tak
Windows Phone 8.1 Update 1nie (Lumia Denim)tak
Windows Phone 8.1 Update 2nie (Lumia ???)nie, premiera 08.10.2014

Jak widać w powyższej tabeli na oficjalną premierę aktualizacji Windows Phone 8.1 Update 2 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać ponieważ w kolejce czeka jeszcze poprzednia wersja Windows Phone 8.1 z oprogramowaniem Lumia Denim, która pojawi się w czwartym kwartale tego roku. Telefony Lumia 730 Dual SIM, Lumia 735 oraz Lumia 830 będą posiadały fabrycznie wgrany system WP8.1 Update 1 z oprogramowaniem Lumia Denim.

Na szczęście każdy z nas będzie mógł przetestować działanie Cortany po zapisaniu się do programu Preview for Developers, która umożliwi nam aktualizację naszego telefonu do wersji Windows Phone 8.1 Update 2 wraz z asystentem głosowym w wersji alpha. Jeżeli spotykacie się z programem Preview for Developers po raz pierwszy to gorąco zapraszam do tego artykułu, w którym znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Według wcześniejszych doniesień najnowsza wersja systemu WP8.1 Update 2 wprowadzi przełącznik w centrum akcji pozwalający na szybkie włączanie danych pakietowych, posortowane ustawienia systemu, wsparcie dla nowych procesorów oraz Cortanę w wersji alpha dla nowych krajów.

Źródło: własne, @Salczak