Cortana powstaje w Gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Intel

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Intel powstało w 1999 roku. Jest ono jednym z 23 największych laboratoriów Intela w Europie. W ośrodku pracuje obecnie ponad 850 najwyższej klasy specjalistów i liczba ta nieprzerwanie rośnie. Jak się okazuje asystentka głosowa Cortana powstaje właśnie w tym centrum.

Cortana czyli wirtualna asystentka, która jest dostępna dla systemów Windows 10, Windows Phone, Windows 10 Mobile oraz Android jest rozwijana w Gdańsku. W laboratorium dźwiękowym Intel uczy się rozumieć nasze polecenia.

Polacy opracowali kilka kluczowych dla działania asystentki systemów. Jednym z nich jest tryb Ready Mode, dzięki któremu Cortana może usłyszeć wypowiadane przez nas komendy nawet jeśli urządzenie jest uśpione. Co istotne dzięki algorytmom Polaków udaje się to nie zużywając zbyt wiele energii. W Gdańsku Cortana uczy się też rozróżniać nasz głos w ciężkich warunkach polowych. Podczas prezentacji mieliśmy okazję usłyszeć, że asystentka Microsoftu rozumie polecenia, kiedy z głośników dobiega szum jadącego samochodu czy gwar rozmawiających dzieci.

Gdańscy specjaliści Intela do nauczania Cortany wykorzystują „gadającą głowę” – manekina o imieniu Ricardo, który wypowiada testowe kwestie. Robot nie męczy się i może ćwiczyć z Cortaną dniami i nocami. Specjaliści Intela mogą dzięki temu analizować dane znacznie szybciej i wydajniej.

Niestety nie wiadomo w dalszym ciągu na jakim etapie zaawansowania znajduje się polska Cortana ale podobno już w niedługim czasie przemówi do nas w ojczystym języku…

Źródło: Gazeta.pl