Continuum dzięki powłoce CShell otrzyma nowe możliwości

Microsoft pracuje nad kolejną wersją funkcji Continuum, która zostanie wprowadzona wraz z nową powłoką systemu Windows 10 o nazwie CShell. Dzięki tej powłoce system może być dopasowywany do każdego rozmiaru wyświetlacza a przy okazji wprowadza również inne nowości. Jedną z nich jest właśnie rozbudowana funkcja Continuum, która przybliża użytkowników mobilnych urządzeń jeszcze bardziej do komputerowych możliwości.

Funkcja Continuum zadebiutowała pod koniec 2015 roku wraz z telefonami Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. Wizja przedstawiona przez Microsoft dotycząca jednego urządzenia, które zastąpi wszystkie była w tamtym czasie rewolucyjna. Dzięki stacji dokującej oraz dodatkowym akcesoriom takim jak bezprzewodowa klawiatura oraz myszka możemy zamienić nasz telefon w przenośny komputer. Przez blisko dwa lata Continuum nie otrzymało żadnej nowej funkcji co spowodowało, że ograniczenia takie jak możliwość uruchomienia wyłącznie jednej aplikacji w trybie pełnoekranowym nie zmieniły się od premiery tej funkcji.

Teraz dzięki powłoce CShell wszystko ma się zmienić. Nowa generacja funkcji Continuum nie będzie posiadać ograniczeń związanych z ilością otwieranych aplikacji. Użytkownicy będą mogli otwierać kilka aplikacji i dowolnie zmieniać rozmiary ich okien. Dzięki temu użytkownicy zbliżą się do możliwości jakie oferują komputery. Zac Bowden z portalu WindowsCentral wgrał do telefonu HP Elite x3 kompilację Build 16212.1001, która została udostępniona przypadkowo przez Microsoft. Dzięki temu mamy możliwość obejrzeć jakie nowości pojawiły się w Continuum.

Po uruchomieniu nowej wersji Continuum naszym oczom ukazuje się komputerowe środowisko, które doskonale znamy. Status telefonu został przeniesiony do dolnego paska start, na którym znajduje się centrum akcji, ikona baterii, łączność komórkowa, WiFi, Bluetooth oraz pozostałe informacje widoczne na naszym telefonie. Na pasku widoczne jest również menu start, Cortana oraz widok zadań. W głównym menu dostępne są nowe rozmiary kafelków jak również możliwość wyłączenia dynamicznych informacji dla każdej aplikacji z osobna za pomocą menu kontekstowego.

Aplikacje w trybie Continuum z CShell są uruchamiane w oknie, które może być przesuwane, maksymalizowane, minimalizowane oraz przyklejane do bocznych krawędzi ekranu. Podwójne kliknięcie powoduje zmianę rozmiaru okna. Działają również wszystkie skróty klawiaturowe do zarządzania oknami.

 • testowy79

  Żeby nie było tak że Cshell będzie tylko na ARM

  • Konrad Uroda-Darłak

   Niby jak, skoro jej elementy są już w Win10? 😛

   • testowy79

    w win 10 tak, ale win mobile ?

    • Konrad Uroda-Darłak

     Tutaj to niewiele nowości jest ;P

 • Kamil

  To kiedy ten artykuł z aktualizacjami będzie?? MSMobile.pl

 • RS2_15222

  To w końcu ten build wypuszczony przypadkowo to jest ta nowość Windows ARM czy Windows Mobile?
  Może da radę pod koniec roku zmienić rejestr i używać nowy tryb.

  • Wygląda na to, że to w dalszym ciągu jest Windows 10 Mobile. Tak przynajmniej wynika z załączonego zrzutu ekranowego w artykule.

   • RS2_15222

    Czyli jest nieźle. Jest szansa pościć później to może w insider na fast. Byłbym zadowolony. Choć i tak w tym miesiącu chyba już kupię coś takiego na androidzie, zobaczę czy da rade na co dzień to używać jako główny telefon.

    • Nie wiadomo czy obecne flagowce otrzymają opisywane nowości.

     • RS2_15222

      Jeśli można we wczesnym stadium uruchomić to pod koniec roku będzie tylko lepiej, być może nie zablokują tego, może pozwolą zmienić rejestr dla osób wtajemniczonych. Nie ukrywam, że trochę na to liczę, chyba że w przyszłym roku kupię już coś, co będzie miał to oficjalnie wbudowane 🙂

     • Również liczę na to, że dopuszczą kilka modeli do testów a być może Alcatela i HP do oficjalnej aktualizacji. Zobaczymy.

     • RS2_15222

      oby