• Akcesoria
  • Komentarze: 3

Podsumowanie informacji o funkcji Continuum dla telefonów

Continuum dla telefonów to funkcja, która kompatybilna jest z urządzeniami z systemem Windows 10 Mobile. Korzystając z dodatkowych akcesoriów użytkownik otrzymuje możliwość połączenia do zewnętrznego monitora wraz z myszką i klawiaturą, dzięki czemu może przenieść pracę z telefonu do prowizorycznego komputera. W momencie korzystania z aplikacji, oglądania filmów czy grania w dalszym ciągu możesz korzystać z telefonu wykonując połączenia, wysyłając wiadomości i inne czynności.

Continuum dla telefonów korzysta w pełni z uniwersalnych aplikacji, które optymalizują swój wygląd w zależności od wielkości ekranu, na którym są wyświetlane. Aplikacje takie działają poprawnie wyświetlaczach takich jak telefony, monitory, telewizory czy projektory.

Jak to działa?

Po połączeniu przewodowym lub bezprzewodowym Twojego telefonu do zewnętrznego wyświetlacza system Windows 10 Mobile uruchamia funkcję Continuum na zewnętrznym wyświetlaczu. Podczas włączonej funkcji Continuum w dalszym ciągu można korzystać z telefonu. Dodatkowo możliwe jest korzystanie z myszki oraz klawiatury na zewnętrznym wyświetlaczu w podobny sposób jak na komputerze PC.

Typy połączeń Continuum

Continuum dla telefonów wspiera zarówno połączenia przewodowe jak i bezprzewodowe. W dalszej części artykułu znajdują się opisy dla wszystkich możliwych typów połączeń.

Jakie są wymagania sprzętowe dla telefonów?

Poniższa tabela przedstawia minimalne oraz rekomendowane wymagania dla funkcji Continuum dla telefonów. Jak wynika z poniższej tabeli funkcja Continuum będzie dostępna wyłącznie dla procesorów MS8992 (Snapdragon 808), MS8994 (Snapdragon 810) oraz MSM8952 (Snapdragon 617).

Continuum - wymagania sprzętowe

Telefony z obsługą funkcji Continuum:

  • Snapdragon 617 (MSM8952): Funker W6.0 PRO 2, MADOSMA Q601, NuAns Neo
  • Snapdragon 808 (MSM8992): Acer Liquid Jade Primo, Lumia 950 oraz Lumia 950 DS
  • Snapdragon 810 (MSM8994): Lumia 950 XL oraz Lumia 950 XL DS
  • Snapdragon 820 (MSM8996): Alcatel IDOL 4s, HP Elite x3

Rodzaje połączeń Continuum

1. Bezprzewodowy adapter Miracast

Poniższa ilustracja przedstawia połączenie z bezprzewodowym adapterem. Telefon przesyła dane do telewizora za pomocą funkcji Miracast. Klawiatura oraz myszka Bluetooth może być wykorzystana do sterowania aplikacją na zewnętrznym wyświetlaczu. Adaptery, które wspierają rozszerzenia Miracast dostępne w Windows 10 Mobile dostarczą najlepszych wrażeń. Adaptery, które nie wspierają najnowszych rozszerzeń dostarczą gorszych wrażeń ze względu na dłuższe połączenie i problemy z połączeniem.

Bezprzewodowy adapter Miracast dla Continuum

Poniżej tabela z minimalnymi oraz rekomendowanymi wymaganiami sprzętowymi dla adapterów Miracast do obsługi funkcji Continuum.

Wymagania sprzętowe - adapter Miracast dla Continuum

2. Bezprzewodowa stacja dokująca

Poniższa ilustracja przedstawia konfigurację dla bezprzewodowej stacji dokującej. Bezprzewodowa stacja połączona jest z wyświetlaczem oraz klawiaturą i myszką. Bezprzewodowe połączenie pomiędzy telefonem a stacją przenosi dźwięk oraz wideo za pomocą Miracast. Aby uzyskać największą wydajność zalecane są stacje, które obsługują najnowsze rozszerzenia Miracast w systemie Windows 10 Mobile. Klawiatura i myszka mogą być połączone za pomocą Bluetooth lub alternatywnie kablem USB o ile stacja wspiera funkcję Miracast User Input Back Channel (UIBC).

Bezprzewodowa stacja Continuum

Poniżej tabela z minimalnymi oraz rekomendowanymi wymaganiami sprzętowymi dla bezprzewodowych stacji dokujących do obsługi funkcji Continuum.

Wymagania sprzętowe - bezprzewodowa stacja dokująca Miracast dla Continuum

3. Przewodowa stacja dokująca

Poniższa ilustracja przedstawia połączenie przewodowe ze stacją dokującą. Połączenie przewodowe z telefonu do stacji dokującej przenosi dźwięk, wideo, USB oraz zasilanie. Klawiatura i myszka mogą być połączone przewodowo lub bezprzewodowo. Przewodowe połączenie znacząco wpływa na zwiększenie przepustowości, dzięki czemu użytkownik otrzymuje lepszą wydajność. Połączenie typu USB-C jest rekomendowane ale nie wymagane dla korzystania z połączenia przewodowego.

Przewodowa stacja dokująca Continuum

Poniżej tabela z minimalnymi oraz rekomendowanymi wymaganiami sprzętowymi dla przewodowych stacji dokujących do obsługi funkcji Continuum.

Wymagania sprzętowe - przewodowa stacja dokująca dla Continuum

4. Bezprzewodowe połączenie z telewizorem obsługującym funkcję Miracast

Według mnie zabrakło jednego ważnego rodzaju połączenia w dokumentacji Microsoft. Jeżeli posiadacie w miarę nowy telewizor to z pewnością obsługuje on funkcję Miracast, która różnie jest nazywana w telewizorach. Może to być Wi-Fi Direct, Screen mirroring, kopia ekranu czy lustrzane odbicie. Jeżeli Wasz telewizor posiada taką funkcję to możecie skorzystać również z funkcji Continuum.

Telewizor Miracast Continuum

Dodatkowe wymagania

Odbiorniki Miracast, które wspierają rozszerzenia Miracast zawarte w Windows 10 dostarczą najlepszej wydajności. Odbiorniki nie wspierające tych rozszerzeń dostarczą gorszych wrażeń ze względu na dłuższe połączenie i problemy z połączeniem. Producenci muszą zaktualizować obecne odbiorniki Miracast aby mogły wspierać najnowsze rozszerzenia. Listę urządzeń, które wspierają najnowsze rozszerzenia znajdziecie w tym artykule.

Do powyższych rozszerzeń zostało dodane również wsparcie dla funkcji User Input Back Channel (UIBC) w systemie Windows 10. Miracast UIBC jest dodatkową funkcją Wi-Fi Direct do wysyłania komend z odbiornika Micracast do urządzenia wysyłającego do odbiornika. To umożliwia odbiornikom Miracast wyposażonym w porty USB i posiadającym funkcję UIBC używanie ich jak bezprzewodowych stacji dokujących, dzięki którym użytkownik może podłączyć klawiaturę oraz myszkę. UIBC musi być zaimplementowane w odbiorniku Miracast w trybie HID Commands.

Źródło: Microsoft