• Porady
  • Komentarze: 104

Co zrobić jeżeli po aktualizacji Windows 10 Mobile telefon nie działa prawidłowo?

Microsoft udostępnił wczoraj oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Nowy system to odświeżony wygląd, nowe aplikacje oraz nowe funkcje. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i to ono może zaważyć na naszej opinii dotyczącej mobilnej dziesiątki. Co zrobić jeżeli po aktualizacji telefon nie działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami?

Upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję systemu

Pamiętajcie, że w ramach aktualizacji Windows 10 Mobile możecie otrzymać nawet dwie aktualizacje. Pierwsza podniesie system do wersji 10.0.10586.420 a druga do najnowszej dostępnej wersji..

Zaktualizuj wszystkie aplikacje w Sklepie Windows

Niektóre aplikacje lub ich funkcje mogą nie działać prawidłowo jeżeli posiadasz stare wersje w telefonie. Uruchom Sklep i sprawdź dostępność aktualizacji aplikacji. Zaktualizuj wszystkie dostępne aktualizacje i sprawdź czy poprawiło się działanie aplikacji.

Korzystasz z karty pamięci?

Nie od dzisiaj wiadomo, że telefony Lumia średnio radzą sobie z kartami pamięci. Najlepiej wybrać rekomendowaną kartę – więcej informacji w tym artykule. Jeżeli posiadasz taką kartę i w dalszym ciągu masz problemy to wyciągnij ją i sprawdź działanie telefonu. Jeżeli problemy nie ustąpią to zerknij do kolejnych punktów.

Czyścimy telefon z pozostałości po aktualizacji

Drastyczna ale w niektórych przypadkach jedyna możliwość to przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. Aby to zrobić należy przejść kolejno w telefonie do: Menu > Ustawienia > System > Informacje > Zresetuj telefon. Po tym zabiegu Wasz telefon będzie się zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia i wszystkie dane użytkownika zostaną usunięte z telefonu.

Ważne! W tym kroku nie zalecam przywracania kopii zapasowej ponieważ zdarza się, że wraz z kopią przywracane są błędy.

Jak w takim razie przywrócić dane?

Po przywróceniu ustawień fabrycznych zaloguj się na to samo konto Microsoft, z którego korzystałeś przed wykonaniem tego zabiegu. Po synchronizacji telefonu z kontem Microsoft w Waszym telefonie pojawią się kontakty. Pozostałe informacje:

  • Jeżeli kontakty są widoczne w chmurze people.live.com to po ponownym zalogowaniu na konto pojawią się na telefonie.
  • Zdjęcia i filmy możecie zgrać na komputer lub wysłać do chmury onedrive.live.com.
  • Jeżeli zdarzenia są widoczne w kalendarzu w chmurze calendar.live.com to po ponownym zalogowaniu na konto pojawią się na telefonie.
  • Wiadomości SMS i MMS. Przed przywróceniem należy włączyć synchronizację wiadomości w opcjach aplikacji Wiadomości. Przejdź kolejno do: Menu > Wiadomości > Opcje (trzy kropki) > Ustawienia > Włącz opcję Synchronizowanie wiadomości między urządzeniami. Po włączeniu zsynchronizuj konto.

W dalszym ciągu system nie funkcjonuje prawidłowo?

Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteście zadowoleni z funkcjonowania nowej wersji systemu to możecie wrócić do systemu Windows Phone 8.1. Aby to zrobić będziecie potrzebować aplikację komputerową Windows Device Recovery Tool. Pamiętajcie, że w trakcie tego zabiegu z telefonu zostaną usunięte wszystkie dane.

Źródło: Opracowanie własne