Co wiemy o Surface Phone?

Ostatnie informacje, dotyczące rzekomo planowanego do końca roku wygaszenia sprzedaży Lumii, wzbudziły uzasadniony niepokój. Niektóre z portali sugerowały nawet całkowitą rezygnację przez Microsoft z produkcji własnych telefonów i oparcie się na producentach zewnętrznych. Czy oznacza to rezygnację z ambitnego projektu Surface Phone?

Równie zaniepokojonym wczorajszymi plotkami dziennikarzom nokiapoweruser udało się pozyskać ze swoich źródeł w Microsofcie aktualne informacje o planach korporacji, a te są na chwilę obecną pozytywne. Microsoft nie planuje porzucenia rynku mobile. Korporacja nie tylko nie porzuciła projektu nowego telefonu, ale aktywnie nad nim pracuje. W chwili obecnej Surface Phone jest w fazie nie mitów i rozważań, lecz „aktywnego developingu”. Zaprzestanie produkcji aktualnych modeli Lumia miało by mieć związek z planowanym przestawieniem mocy przerobowych na produkcję nowych urządzeń.

Co możemy powiedzieć w tej chwili o Surface Phone? Urządzenia te należeć będą do linii premium, podobnie jak Surface Book czy Surface Pro i mają oferować najwyższą możliwą jakość dla użytkownika końcowego. Jak można się domyślać, głównym konkurentem dla SP nie będą tanie smartfony z androidem, ale rynek nabywców iphone’ów + flagowców pokroju S7 Edge. SP w jednym z tweetów został nawet nazwany „Surface iPhonem”. Niestety, oznacza to ceny z najwyższej możliwej półki a więc odcięcie się od rynku „zwykłych” użytkowników, poszukujących kompromisu cena : jakość i modeli średniej klasy cenowej.

Microsoft planował premierę na wiosnę 2017 r. wraz z systemem W10 w wersji Redstone 2. W tej chwili dyskutuje się przesunięcie debiutu nowych telefonów na sierpień/wrzesień 2017 wraz z Redstone 3, który ma być bardziej zaawansowany i oferować większe możliwości dla samych urządzeń. W ramach Redstone 3 wsparcie dla segmentu mobile ma mieć charakter priorytetowy. Poza tym, procesory Snapdragon 830 znajdują się nadal w fazie testów i mogą nie być gotowe do masowej produkcji, tak by zdążyć z premierą na wiosnę.

Podobnie jak to miało miejsce z Surface Bookiem, wszelkie innowacje w nowym smartfonie jak i szczegółowe informacje na jego temat są trzymane w ścisłej tajemnicy. Mimo to, korporacja nie ustrzegła się kilku możliwych wycieków informacji. Na chińskim Weibo dyskutowano następujące warianty Surface Phone:

 • Microsoft zaprezentuje trzy modele klasy premium: z 3, 6 i 8 GB RAM i odpowiednio 32, 128 i aż 500 GB pamięci wewnętrznej co świadczy też o braku wsparcia dla kart microSD.
 • SP będzie pracował najprawdopodobniej na Snapdragonie 830 (który to przy okazji oferuje wsparcie dla 6 i 8 GB modułów pamięci)
 • System operacyjny ma bazować na Redstone 2 / Redstone 3.
 • Premiera: wiosna / lato 2017.

Powyższe informacje są mieszanką pozytywnych i negatywnych wieści. Z jednej strony możemy być pewni, że MS nie odpuści rynku mobile i pracuje nad urządzeniami klasy premium. Z drugiej strony, nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi ich premiera i jeśli będzie miała miejsce dopiero za rok, co MS zaoferuje klientom? Poza tym MS już wiele razy zarzucał produkty niemal gotowe i zmieniał zdanie co do kierunków rozwoju… Wreszcie, ceny w dniu premiery mogą być faktycznie zaporowe. Osobiście nie pogniewałbym się, gdyby w tym czasie nadal w sprzedaży były (wyłącznie) modele 950 i 950 XL w cenie poniżej tysiąca złotych. Być może wraz z premierą SP zaczniemy doceniać 950XL i jakość oferowaną w aktualnej cenie. Dobrym wyjściem byłby też lifting tych urządzeń i wprowadzenie drobnych poprawek (955 / 955 XL), inaczej czekają nas pustki w sklepie i wątła oferta firm trzecich. Chyba że MS po raz kolejny nas czymś zaskoczy.

Tak przy okazji, w styczniu tego roku Microsoft kupił domenę surfacephone.com. To chyba mówi samo za siebie.

Źródła: NPU, Vinereport, Yahoo i in.

 • Tyran1918

  Czyli specyfikacja taka jak u konkurencji i pewnie ceny również takie same. Tak, więc bez sensu będzie czekanie do jesieni 2017, bo niby co takiego nagle zaoferują w swoim systemie jeśli w Redstone 2 tego nie zrobią… Do tego przez tak długi czas liczba użytkowników systemu spadnie do rozmiarów bliskich zeru i co nagle deweloperzy zaczną od jesieni 2017 robić apliakcje? Jakoś tego nie widzę. Tym bardziej, że drogie smartfony z pustym sklepem nie sprzedadzą się w milionach sztuk. Do tego konkurencja nie śpi.

  • To samo napisałem w ostatnim akapicie – MS powinien zapewnić ofertę do czasu premiery SP, nawet gdyby to miały być tylko obecne lumie w niskich cenach a najlepiej nowa linie… na co się jednak nie zanosi

   • Damian Pizoń

    ja to proponuję żeby wszyscy użytkownicy przenieśli się do andka i będzie spokój z narzekaniem ?

    • jhevi

     …i nie będziemy narzekać na wp tylko na androida:)

     • Damian Pizoń

      no jasne ?

    • tak, jasne, myślisz, że android nie ma swoich problemów…

     • Damian Pizoń

      no jasne ? że ma ale już zbyt długo narzekałem na wp to teraz czas na inny system ponarzekać a jeszcze zostaje iOS ?

  • Kuba S

   Kto będzie wykładał kasę i inwestował w PRAKTYCZNIE martwy produkt?

   • Tyran1918

    Coś wersje 10 nie są łaskawe dla producentów. BlackBerry OS w wersji 10 to już historia, mobilny Windows w wersji 10 to wielka lipa z nieciekawą przyszłością. Ostatnio wyszedł iOS w wersji 10, cieakwe jaki jego los czeka.

    • Kuba S

     Windows 10 mobilny co wyraźnie pokazują wskaźniki i co najważniejsze rynek to taki sam trup jak BB. Zaklinanie rzeczywistości było okej w przypadku WP 8.1 bo miało to jakąś przyszłość, ale MS zrobił swoje.

 • Jarek

  Właśnie przetestowałem przeglądarkę Monument Browser… Jestem zszokowany. Jakiś deweloper stworzył produkt, który na starcie deklasuje Edga, czyli program giganta zajmującego sie programowaniem od lat 80. Edge podczas przeglądania cięższych stron potrafil sie wywalić albo tak zaplątać, że resetował się telefon. Monument… Po prostu działa… Majkrosofcie – wstydź sie… Masakra

  • DzieX

   Nie jest tak różowo jak piszesz, ale ma potencjał.

   • Damian Pizoń

    dokładnie tak jest ma swoje wady

    • Michał Chacuś

     Chciałem się do niej przekonać ale wszystkie linki i tak otwierają mi się w Edge. Jest jakiś sposób na zmianę domyślnej przeglądarki?

  • Fun fact. Monument używa silnika Edge’a :v

   • Jarek

    No ale na 512MB RAM jednak Monument u mnie wygrywa 🙂 Niestety chodzi to zauważalnie lepiej 🙂

  • Piotr Jaworski

   Tyle że MB chodzi na Edge’u 🙂
   Jeśli autorzy MB poprawią „ulubione” i dodadzą synchronizację zakładek, (logowanie do konta) dla wersji na PC a do wersji ns PC dadzą rozszerzenia i wtyczki będzie mowa o zbliżeniu się do Edge. Inne i odizolowane przeglądarki osobne na mobilne osobne na stacjonarne to koncepcja sprzed 10 lat.

   • Jarek

    Tak czy siak u mnie na 512MB RAM Monument działa zdecydowanie stabilniej i szybciej niż Edge. Może na L950XL nie widać różnicy 🙂 Na mojej 630 ją widać. I to bardzo ☺

    • Piotr Jaworski

     Jak z samochodu zostawisz tylko silnik. podłogę i koła zawsze pojedzie szybciej 😉

 • Dyrektor_Wykonawczy

  Mam pytanie, troche niezwiązane z tematem, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.
  Mianowicie, czy robiąc dzisiaj resetowanie telefonu do ustawień fabrycznych w Lumii 640, wgrywa się z automatu już ekran podglądu czy trzeba się z nim bawić? Mam wersje Insider Release Preview (10.0.14393.105).
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  • 1. powinien być dostępny od razu
   2. jaki jest sens robienia dzisiaj resetu skoro we wtorek pojawi się build 14393.187 i może być konieczny kolejny reset?

   • Powinien być dostępny ale zdarzało się, że funkcja ta nie była dostępna po przywróceniu ustawień fabrycznych. Niestety nie wiem czy błąd ten został usunięty w kompilacji z końcówką 105.

 • Najgorsze jest to, że w dalszym ciągu nie mamy oficjalnego potwierdzenia z MS odnośnie prac nad telefonami Surface Phone. Mogę poczekać kolejny rok jednak wolałbym wiedzieć niż ciągle się domyślać i opierać wiedzę na przeciekach niewiadomego pochodzenia. Na pewno MS pracuje nad nowymi urządzeniami oby się jednak nie rozmyślił w międzyczasie. Mam nadzieję, że na najbliższej konferencji potwierdzą prace nad SP.

  • Chomiq

   Przeca z surface bookiem było podobnie, kompletna cisza.

  • Piotr

   Oficjalna wiadomość to tylko pogrążenie się w fali hejtów z tego powodu. „Bo za długo”, „bo nie taka specyfikacja jaką chcieliśmy”, bo to, bo tamto. Każdy by swoje paplał i tylko demotywował i nakręcał innych, a tak to mogą na spokojnym gruncie coś przygotować i wypuścić. Wtedy dopiero użytkownik by poznawał dany już produkt bez wcześniejszych nastawień i westchnień oraz wymagań. Dla mnie na plus, że nie ma żadnych informacji. Nie ma zbędnych nerwów co do przesunięć terminów.

   • Narzekania i tak będą z powodu zbyt długiego czasu oczekiwania na nowy produkt. Odnośnie specyfikacji to jeżeli będzie zbyt słaba to również użytkownicy będą niezadowoleni tylko napiszą o tym dopiero po premierze telefonu. Jeżeli jednak Microsoft chce nas zaskoczyć i zrobi to doskonałą specyfikacją oraz dopracowanym systemem Windows 10 Mobile to jestem gotów aby zaczekać i żyć w nieświadomości do momentu premiery.

    • Hubert123454

     na dopracowany system nie ma co liczyć, skoro dla Lumii nie potrafią go dopracować.

     • System się stale rozwija więc jest duża szansa, że na premierę nowych telefonów będzie dopracowany.

     • Hubert123454

      tak jak był dopracowany dla np.L950. xD

     • 950 na starcie miała wersję Build 10586 z rozgałęzienia TH2. Surface ma posiadać Redsone 2 albo nawet Redstone 3. To spora różnica.

     • Hubert123454

      różnica taka ze RS2 lub RS3 będzie posiadał więcej błędów.

 • pixell

  Oby…

 • IMHO Microsoft powinien wyskoczyć z całą gamą urządzeń – jak Surface Phone się sprzeda, to mogliby wypuścić jakieś mid-endowe i low-endowe telefony, tylko tym razem z rozsądnymi parametrami (a nie jak 650)

  • lynx79

   Powinni raczej zacząć od mid’a. Ile osób kupi flagowca? Kilka?
   Mid w rozsądnej cenie ma szansę przyciągnąć klientów.
   Kiedyś tak zrobiła Nokia – najpierw była Lumia 800, a potem 900. Był sukces.

   • No w sumie. Albo obie wypuścić jednego dnia.
    Choć początkowo Lumia 800 była liczona jako highend :v

   • wania

    No i Lumia 520 która „pociągła” wtedy ten system.

 • Warto dodać, że ŻADNA firma nie ujawnia specyfikacji swoich urządzeń aż do dnia oficjalnej zapowiedzi – patrz Samsung, Apple, LG, itd…

  • To ma sens. Konkurencja by wiedziała co wypuścić żeby ich ubić zanim jeszcze wypuszczą produkt :v

  • Simon Pater

   Fakt trzymania w tajemnicy specyfikacji produktu a TWARDE potwierdzenie jego wydanie to dwie rozne rzeczy. Za rok kiedy ten Surface bedzie sie mial pojawic MS bedzie mial 0,02% rynku. Wiec beda zaczynac od zera. Jesli w ogole to sie pojawi

   • Microsoft nie chce już produkować telefonów. Wypuści kilka referencyjnych urządzeń i na tym koniec. Nie ma nic do stracenia bo system Windows 10 Mobile jest tak czy inaczej rozwijany wraz z systemem Windows 10. Inni producenci będą produkować telefony a Microsoft będzie dostarczał system. Plan jest dobry ale czy się sprawdzi? Zweryfikuje to rynek w przyszłym roku.

    • lynx79

     Tyle, że może nie mieć dla kogo produkować tego systemu. Z końcem roku z rynku zniknie marka Lumia, a jakoś poza jednym modelem HP, nie widać za bardzo innych telefonów z W10M. Zostanie sztuka dla sztuki.

     • Oprócz HP Elite x3 są jeszcze modele Acer Liquid Jade Primo, Funker oraz MADOSMA. Niebawem zapewne zostanie zaprezentowany model Alcatel Idol 4 Pro. Jest też japoński telefon NuAns Neo. Podejrzewam, że w tym roku pokażą się również inne modele z systemem Windows 10 Mobile.

     • lynx79

      A ile z tych modeli jest dostępnych w Polsce np u operatorów. Czy przeciętny kowalski kupi telefon, o nic nikomu niemówiącej nazwie Funker, Madosma albo NuAns? W życiu. To co przyciągało do WP/M10M to była przede wszystkim marka Nokia, MS już mniej, ale też ludzie kojarzyli firmę. Wystarczy popatrzeć na wykresy ile jest Nokii, ile MS i ile pozostałych. Ułamek procenta?

    • Simon Pater

     Chcialbym by sie sprawdzil ale w to nie wierze.
     Nawet gdyby byl ten Surface za 800ojro jak szanujacy sie producenci to nikt tego nie kupi. Za ta cene tez bym kupil iPhone’a. Tylko nisza korzystac z tego bedzie. Inni producenci, to i tak margines. Szkoda

     • toomekb90

      ja Surface Phone w cenie iphone bym kupił 🙂

     • Simon Pater

      A widzisz! MS ma juz JEDNEGO nabywce:P ja raczej na pewno w tej cenie wybarbym iP

    • A co jeśli nie będą? Poza tym telefon jakiegoś tam oema to jednak nie to samo co Lumia

     • RDF3

      tutaj nie ma „jeśli”. zapraszam do Saturna w Tychach, albo Berlinie i znalezienie czegoś z windows mobile, co nie jest lumią.

     • Jak ktoś słusznie zauważył Google nie produkuje swoich telefonów a posiada system, który zdominował świat. Jeżeli nowi producenci nie dołączą do obecnych (Acer, Alcatel, HP, Funker, MADOSMA) to raczej kiepsko to widzę.

   • Tyran1918

    W10M już chyba ma tyle rynku. Za rok będzie 0%.

  • Tyran1918

   Premiera modelu z HP wyglądała właśnie na coś takiego, że producent ujawnił specyfikację na równi z płotką, a dopiero po kilku miesiącach zaprezentował produkt i wprowadził go na rynek. Inaczej nie można tego ująć jeśli pokazali produkt na wiosnę, a do sklepów trafia jesienią.

   • RDF3

    pokazali go pożną zimą i do tej pory nie ma jednego z elementów X3 – czyli tego laptopa bez wnętrzności – to jest dopiero kpina.

 • Simon Pater

  Oni po prostu maja wy%^#*ne na klientow:)
  Jesli w ogole to zaczna od zera. A szkoda… Generalne klienci nie bardzo lubia byc niedoinformowani.

 • Piotr Jaworski

  Jeśli sprzęt i cenę zrównają z iPhone nastąpi pojedynek na systemy, ich stabilność, szybkość i udogodnienia. Microsoft będzie musiał uciekać z tego pola w integrację z PC, koncept jednego jądra i continuum. Znowu.

 • wiosna/lato 2017 czyli jesień/zima 2018.

  • RDF3

   wiosna 2019 – ale to już na 100% (no ok – 99%) 😉

 • Simon Pater

  A w ogole to ten caly Nandella czy jak on tam ma to debil jakich malo!
  Nie bylo by tego zamieszania jakby MS umial sprzedac produkt! Apple potrawi wmowic ludziom, ze iP to przedluzenie meskosci lub powiekszenie biustu! NIE MA TAM nikogo kto zna sie na reklamie!?
  Ostawienie Lumii jako taniej alternatywy i pojscie w segment highend to PORAZKA na starcie! Zero nowosci do lata nastepnego roku, tuzin osob zostanie z w10m. A sam Surface jak bedzie to do tego czasu aplikacji bedzie jeszcze mniej, a konkurencja nie spi… Nastepny iPhone zje to cos czego nikt nawet nie jest pewien, CEO MS juz czeka na iP7 a Dona na Plusa:)

  I zeby byla jasnosc! Lubie w10m. Ale to sie nie uda

  • jhevi

   Z tym IP to raczej wygląda na odcinanie kuponów po Jobsie. Nougat też nie wnosi nic z świeżości. MS musi wymyślić coś rzeczywiście przełomowego żeby się przebić. Firma postawiła na stworzenie z telefonu namiastki komputera, a do tego są potrzebne póki co topowe komponenty i dlatego musi być drogo. Bazą oprogramowania z kolei mają być aplikacje z PC, a nie z Mobile, oczywiście te uniwersalne i ta baza powoli powstaje. Kluczem tutaj jest spopularyzowanie W10 na PC tak by każdy developer wolał pisać aplikacje na tą platformę, a nie tkwił dalej w WinFormsach. Dopiero to ostatecznie może pociągnąć innych producentów sprzętu. Sprawa oczywiście nie jest taka prosta bo do tego potrzeba rozbudowy API W10.
   I żeby była jasność, gustuję w budżetowych telefonach, dlatego zacieram ręce jak telefony z W10 tanieją 🙂

   • Tomasz (prv)

    Aplikacje tworzy się dla mamony. Jak zarobisz na użytkownikach Wn7 aplikacjami UWP ze sklepu MS?

 • RDF3

  „ambitnego projektu Surface Phone?”
  co jest w nim ambitnego? chęć dorównania do konkurencji? 😉

  „Niestety, oznacza to ceny z najwyższej możliwej półki a więc odcięcie się od rynku „zwykłych” użytkowników”

  czyli DOA (w wolny tłumaczeniu – śmierć przy porodzie).
  windows phony były popularne jedynie w segmencie popularnym. za niewielkie pieniądze otrzymywało się urządzenia działające lepiej niż androidy. często były to zamienniki ficzerfonów (kosze w Walamarcie i Lumie za $29) i tak zwane „telefony dla seniora”/

  praktycznie nikt nie wyda $1000+ za „smartfona z windowsem” (oksymoron).

  • nie, chęć zrobienia czegoś lepszego od konkurencji

   • RDF3

    To niemożliwe z jednego powodu – pusty sklep/

    • no cóż, po drugiej strony mamy pełniutki sklep i szpiegujące aplikacje, np. Gems of War na androida chce mieć dostęp do wszystkiego, najlepsze są też wymagania dotyczące możliwości „wysyłania płatnych smsów w twoim imieniu” a guzik!

     • pixell

      Tak. Jako, że obok L650 mam też Moto E LTE na androidzie to wiem o czym mowa. Co prawda od andka 6.0 do którego model ten dostał aktualizację, jest już w andku jakaś kontrola uprawnień, ale większość użytkowników w ogóle nie czyta czego żądają apki pobierane z Google Play…

  • toomekb90

   DOA to chyba raczej – śmierć albo przeżyj

 • Gabriel Gryczko

  Słabo widzę ten surface phone

 • Wiedziałem, że tak będzie. Microsoft nie będzie sprzedawał żadnego telefonu, ani Lumii ani Surface bo to nie ma sensu, lepiej skupić się na produkcji aplikacji na Androida, przegrali i tyle, tak jak Nokia przegrała czas smartfonów tak Microsoft przegrał system mobilny.

 • pixell

  Mam takie wrażenie, że mobilnej platformie MS najbardziej zaszkodziły słowa Nadelli o „konieczności ciężkich wyborów” co zabrzmiało wtedy niezręcznie i wiele osób uznało to za zapowiedź chęci wycofania się z tego rynku. Nadella tego nie miał na myśli (podobno…) ale informacja „poszła w lud” i sprzedaż lumi poleciała na łeb…

 • DarkKnight

  Wszyscy mówią o nic z tego nie wyszło. Ja myślę odwrotnie, że im wyszło i to dobrze wystarczy zobaczyć na statystyki. Sami na początku mówili, że nie skupią się na 100% na rynku mobilnym tylko będą się skupiać na Windows 10 pc. Ale i tak ludzie korzystali z mobilnego w10m choć wiedzieli, że jeszcze nie jest w 100% gotowy. RS1 jest dobry. Rs2 będzie jeszcze lepszy to znaleźli sposób żeby montować w nowe smartfony tego rs2 i ulepszać do tego stopnia, że ludzie będą kupować w 2017 roku w10m :).

 • być może Microsoft myśli na pięć lat do przodu… 😉

  • Hubert123454

   a jest 5 lat wstecz ze swoim systemem i sklepem (aplikacji i gier) który jest ubogi.

   • Piotr Fokt

    Wat z systemem? Tym który miał pół roku wcześniej część ficzerów z Androida 7? Ze sklepem owszem syf i malaria, ale system jest w jednych zastosowaniach lepszy w innych gorszy.

    • Hubert123454

     niby w czym jest lepszy od androida i Ios lepszy W10M?

     • Piotr Fokt

      Opcja sortowania i usuwania elementów z menu wysuwanego. Share „pulpitu” out of the box jednym kliknięciem. Odpowiadanie z powiadomień. Część wprowadzili w 7.0 ale na razie nikt tej wersji nie ma.

     • Adrian Widerski

      Posiadacze Nexusów mają. Czyli m.in. ja.

     • Piotr Fokt

      To zazdroszczę bo ja na tegorocznym P9 Lite nie mam. Na kilkudziesięciu telefonach, którymi się opiekuje też nie.

    • Ktosiek

     Syf w sklepie? Wręcz przeciwnie, jest mało apek, ale syfu nie ma 😛 Tak jak np. na androidzie milion aplikacji latarki ale każda kolejna gorsza od poprzedniej 😛

 • Tomasz (prv)

  Na moje skromne oko MS poczeka na wyniki sprzedaży HP. Zobaczy, czy mocny telefon z Win10Mobile będzie sprzedawalny w segmencie biznesowym.
  Stąd te „przesunięcia” czasowe w plotkach.

  Cały czas jest inne pytanie, czy jakiś producent wypuści telefony dla mas. Jak nie, to projekt Win10M pozostanie malutką niszą.

  • HP Elite wyprzedany w ciągu 2 dni w USA i Kanadzie (tylko nie piszcie, że w sklepie były 2 sztuki ;))

   • Tomasz (prv)

    Lumia 950 też się wyprzedała (kiedyś – zaraz po premierze).

 • Alek

  Moim zdaniem, Microsoft właśnie teraz miałby duże szanse, czyli koniec tego roku początek nowego w postaci telefonu-notatnika, bo jak dobrze wiemy Samsung zabił świetnego Note’a 7, a Apple i jego IPhone 7 Plus, to tylko duży ekran, który nie daje żadnych ciekawych funkcji więc kiedy jak nie w najbliższych miesiącach MS ma szansę na wypełnienie takiej luki.

 • buladag

  Jest jedno co wiemy na pewno. Że nie istnieje.