Co wiemy o Surface Phone?

Ostatnie informacje, dotyczące rzekomo planowanego do końca roku wygaszenia sprzedaży Lumii, wzbudziły uzasadniony niepokój. Niektóre z portali sugerowały nawet całkowitą rezygnację przez Microsoft z produkcji własnych telefonów i oparcie się na producentach zewnętrznych. Czy oznacza to rezygnację z ambitnego projektu Surface Phone?

Równie zaniepokojonym wczorajszymi plotkami dziennikarzom nokiapoweruser udało się pozyskać ze swoich źródeł w Microsofcie aktualne informacje o planach korporacji, a te są na chwilę obecną pozytywne. Microsoft nie planuje porzucenia rynku mobile. Korporacja nie tylko nie porzuciła projektu nowego telefonu, ale aktywnie nad nim pracuje. W chwili obecnej Surface Phone jest w fazie nie mitów i rozważań, lecz „aktywnego developingu”. Zaprzestanie produkcji aktualnych modeli Lumia miało by mieć związek z planowanym przestawieniem mocy przerobowych na produkcję nowych urządzeń.

Co możemy powiedzieć w tej chwili o Surface Phone? Urządzenia te należeć będą do linii premium, podobnie jak Surface Book czy Surface Pro i mają oferować najwyższą możliwą jakość dla użytkownika końcowego. Jak można się domyślać, głównym konkurentem dla SP nie będą tanie smartfony z androidem, ale rynek nabywców iphone’ów + flagowców pokroju S7 Edge. SP w jednym z tweetów został nawet nazwany „Surface iPhonem”. Niestety, oznacza to ceny z najwyższej możliwej półki a więc odcięcie się od rynku „zwykłych” użytkowników, poszukujących kompromisu cena : jakość i modeli średniej klasy cenowej.

Microsoft planował premierę na wiosnę 2017 r. wraz z systemem W10 w wersji Redstone 2. W tej chwili dyskutuje się przesunięcie debiutu nowych telefonów na sierpień/wrzesień 2017 wraz z Redstone 3, który ma być bardziej zaawansowany i oferować większe możliwości dla samych urządzeń. W ramach Redstone 3 wsparcie dla segmentu mobile ma mieć charakter priorytetowy. Poza tym, procesory Snapdragon 830 znajdują się nadal w fazie testów i mogą nie być gotowe do masowej produkcji, tak by zdążyć z premierą na wiosnę.

Podobnie jak to miało miejsce z Surface Bookiem, wszelkie innowacje w nowym smartfonie jak i szczegółowe informacje na jego temat są trzymane w ścisłej tajemnicy. Mimo to, korporacja nie ustrzegła się kilku możliwych wycieków informacji. Na chińskim Weibo dyskutowano następujące warianty Surface Phone:

  • Microsoft zaprezentuje trzy modele klasy premium: z 3, 6 i 8 GB RAM i odpowiednio 32, 128 i aż 500 GB pamięci wewnętrznej co świadczy też o braku wsparcia dla kart microSD.
  • SP będzie pracował najprawdopodobniej na Snapdragonie 830 (który to przy okazji oferuje wsparcie dla 6 i 8 GB modułów pamięci)
  • System operacyjny ma bazować na Redstone 2 / Redstone 3.
  • Premiera: wiosna / lato 2017.

Powyższe informacje są mieszanką pozytywnych i negatywnych wieści. Z jednej strony możemy być pewni, że MS nie odpuści rynku mobile i pracuje nad urządzeniami klasy premium. Z drugiej strony, nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi ich premiera i jeśli będzie miała miejsce dopiero za rok, co MS zaoferuje klientom? Poza tym MS już wiele razy zarzucał produkty niemal gotowe i zmieniał zdanie co do kierunków rozwoju… Wreszcie, ceny w dniu premiery mogą być faktycznie zaporowe. Osobiście nie pogniewałbym się, gdyby w tym czasie nadal w sprzedaży były (wyłącznie) modele 950 i 950 XL w cenie poniżej tysiąca złotych. Być może wraz z premierą SP zaczniemy doceniać 950XL i jakość oferowaną w aktualnej cenie. Dobrym wyjściem byłby też lifting tych urządzeń i wprowadzenie drobnych poprawek (955 / 955 XL), inaczej czekają nas pustki w sklepie i wątła oferta firm trzecich. Chyba że MS po raz kolejny nas czymś zaskoczy.

Tak przy okazji, w styczniu tego roku Microsoft kupił domenę surfacephone.com. To chyba mówi samo za siebie.

Źródła: NPU, Vinereport, Yahoo i in.