Co nowego w Windows 10 Technical Preview Build 10051?

Microsoft rozpoczął dzisiaj udostępnianie systemu Windows 10 Technical Preview w wersji Build 10051. Na tę chwilę nie ma możliwości pobrania nowej wersji systemu ze względu na wewnętrzne problemy Microsoftu z udostępnianiem aktualizacji. W oczekiwaniu na system zapraszam do przejrzenia listy zmian i nowości.

Project Spartan. To nic innego jak wczesna wersja przeglądarki internetowej Spartan, która wykorzystuje nowy silnik renderujący strony. Przeglądarka posiada wczesne wersje funkcji Reading View oraz Reading List.

Nowe aplikacje kalendarza i poczty e-mail. Kalendarz oraz klient poczty e-mail to nowe wbudowane, uniwersalne aplikacje dla systemu Windows 10. Obie aplikacje posiadają odświeżony interfejs użytkownika.

Nowa aplikacja telefonu i wiadomości. Telefon oraz wiadomości również otrzymały nową wersję i wygląd.

Nowa aplikacja People. Uniwersalna aplikacja People otrzymała nowy wygląd oraz dostarcza pełnej informacji o naszych kontaktach z takich usług jak Exchange, Outlook.com, Gmail, Facebook itd.

Nowa aplikacja Maps. Pierwsza wersja uniwersalnej aplikacji mapy oferuje funkcje i narzędzia, których potrzebujesz aby zwiedzać świat. Aplikacja posiada mapy, zdjęcia, bogate lokalne wyszukiwanie danych oraz głosową nawigację opartą na mapach Bing oraz mapach Here.

Nowy menedżer aplikacji. Zaktualizowany menedżer aplikacji jest dostępny po dłuższym przytrzymaniu klawisza wstecz. Dodano obsługę trybu poziomego. Dla telefonów z dużymi ekranami jak np. Lumia 1520 przygotowano nową siatkę, dzięki której będzie można jeszcze efektywniej skorzystać z przełączania pomiędzy aplikacjami. Dodatkowo wydłużono listę ostatnich aplikacji do 15.

Zachęcam również do przeczytania wszystkich poprawek jakie zostały wprowadzone do najnowszej wersji Windows 10 Technical Preview. Koniecznie zapoznajcie się także ze znanymi błędami, które występują w systemie. Wszystkie informacje znajdziecie w źródle.

Źródło: Windows Blogs

 • No to instalujemy 🙂 Dotarłem już do zębatek 😉

  • U mnie już były zębatki ale wygląda na to, że zainstaluje się system GDR2.

   • Hmmm… Pisało w szczegółach aktualizacji, że W10…

    • U mnie na tę chwilę jest Windows Phone 8.1 Update 2. Pewnie kolejna aktualizacja będzie do W10. Muszę zrobić tylko kilka zrzutów ekranu…

     • Ciekawe, co u mnie będzie… Na razie mam krok 12 z 21 🙂

     • Windows 10 Technical Preview for phones (10.0.12534.56) is installed. A w Informacjach mam „Software: Windows 10 Mobile Technical Preview” 🙂

     • U mnie jest GDR2. Sprawdzam aktualizacje ale mam informację, że oprogramowanie jest aktualne.

     • A to dziwne…

     • Być może to zależy od telefonu. Obecnie próbuję wgrać W10 do telefonu Lumia 435 DS.

     • na twoim miejscu zostałbym zdecydowanie przy GDR2 🙂

     • Zainstalowałem W10 na drugim telefonie i testuję. Muszę być na bieżąco 🙂

 • Piotr

  u mnie już instaluje się 10. Lumia 1020

  • Piotr

   „zębatkowanie” zajęło 26 min a już myślałem że padł

   • Piotr

    po 43 min zainstalował 10tkę

    • Piotr

     Na Lumii 1020 nie działa aparat, aplikacja Live Lock Screen powodowała, że po zablokowaniu ekranu jedyna możliwość aby go odblokować to reset fizyczny.

     • Krzysiek

      W takim razie odpuszczę sobie instalację na swojej 1020.
      Przynajmniej na razie.

     • Piotr

      z Live Lock można sobie poradzić poprostu go wywalić ale bez aparatu to ja dziękuję

     • RPP

      U mnie na L1020 aparat działa. Ale wielkie problemy występują z Live Lockscreen (blokuje telefon), hub Kontakty (przy próbie edycji niektórych kontaktów wywala na główny ekran), Sklep (nie chce zaktualizować choćby sklepowy panel „Pobieranie”, huby Muzyka i Video, oraz jeszcze kilka programów). Nie działa też kilka rzeczy w Ustawieniach.

 • NarQu

  Aktualizacja trwała jakieś 1.5 godziny. Już po włączeniu pierwszy error. Po wpisaniu pinu telefon zawieszał się na dobre, pomagał tylko reset. No cóż, włączę telefon bez karty sim. Działa, ale mocno laguje. System ma nowe ikonki, ale graficznie jest wg mnie niedopracowany. Mniejsza o to. Zobaczmy Spartana. Cały po angielsku, pasek na górze ekranu, bez możliwości ustawienia go na dół (albo takiej opcji po prostu nie znalazłem). System dalej nie do końca spolszczony, zdarza się że w ustawieniach niektóre kwestie są dalej po angielsku. Czy tak trudno poświęcić 10 minut na przetłumaczenie tego ? Jeśli nie ma im kto tego zrobić, mogę to zrobić ja. Żenada. Póki co robię hard reset, może to wszystko będzie działało jakoś lepiej. Jak nie to wracam do 8.1, bo 10 jeszcze dużo brakuje…

 • Piotr

  Stanowczo odradzam instalacje Windows 10 na L520. System zawiesza się po wpisaniu PiN-u i nawet reset nie pomaga. Być może na telefonach z pamięcią RAM powyżej 512 MB system działa sprawniej. Nie wiem kto w Microsofcie testował ten system, ale chyba testy nie były zbyt pogłębione, skoro uznano, że system jest kompatybilny z telefonem L520, na którym system praktycznie nie chce się uruchomić.

  • Mariusz

   To samo mam na 625.

  • venipig

   Mam ten sam problem na L735, więc to chyba nie problem małej ilości pamięci RAM. Coś jest posrane. Właśnie leci hard reset. Zobaczę co dalej. Jest jeszcze gorzej. Teraz nawet nie ma ekranu PINu. Przywracam Denim i zaczekam na jakąś stabilną wersję. Miłego weekendu.

  • Szymon

   LUMIA 625 działa W10 choć może i ma czasami spowolnione ruchy to da się na nim przacować. Pin z karty sim musiałem zdjąć na innym tel bo rownież wieszał mi się tel.

  • NarQu

   Kurde, nie poczytacie nic na ten temat a się wypowiadacie. Już któryś post na temat tego że po wpisaniu pinu telefon się zawiesza i ogólnie wolno działa, a wystarczy zrobić głupi hard reset, żeby wszystko działało.

   • Piotr

    Nie obrażaj ludzi, sugerując im, że nie wiedzą co to jest hard reset. Ja akurat wielokrotnie robiłem reset, i za każdym razem system zawieszał mi się na ekranie z PIN-em. Nie zawsze więc hard reset przynosi pożądany skutek. Jeżeli w Twoim telefonie to poskutkowało, to gratuluję. Jeżeli jesteś takim wybitnym specjalistą od smartfonów i systemów operacyjnych w wersjach mobilnych, to powinieneś wiedzieć, że na każdym telefonie system może inaczej działać i mogą występować różnice nawet w obrębie tego samego modelu telefonu. Wszystko zależy od tego, jak masz skonfigurowany telefon, co masz w nim zainstalowane, a także jakie karty, w tym SIM, są włożone.

 • Grzegorz Kwaśnik

  Zainstalowałem ….wrażenia – rewelacyjny krok naprzód,tyle tylko że to naprawdę bardzo wczesna wersja ( osobiście odradzam instalację na dzień dzisiejszy) Lepiej poczekać do oficjalnego wydania dziesiątki.

 • zakius

  kafel people dalej tańczy bez pytania?

 • Jest już jakas aktualizacja, przynajmniej na L920, może będzie można wpisać pin 😛

  • Ogólnie problem z pinem jak był tak nadal jest. Rozwiązanie jakie udało mi się znaleźć, to wejść w ustawienia i wyłączyć pin, wtedy telefon normalnie loguje się do sieci

 • Pomocy!
  Po zainstalowaniu Windowsa 10 na Lumii 920, telefon wszedł w tryb samolotowy, którego nie da się wyłączyć (próbowałam wyjąć kartę sim i zrobić twardy reset – ten drugi w ogóle nie działa). Najgorsze jest to, że próbowałam też wrócić do Windowsa 8.1, ale Recovery Tool mówi, że wersja systemu jest aktualna i niczego nie da się zrobić (a może ja coś źle robię?).
  Proszę o pomoc!

  • Pan Lukasz

   Właśnie przed chwilą wgrałem na L920 przez Windows Phone Recovery Tool soft w wersji 8.1. W10 jest dramatem, telefon działa znacznie wolniej, aplikacja pocztowa jest do bani (mam 4 skrzynki i każdą muszę sprawdzać z osobna, bo nie są połączone jak w 8.1, czujnik danych i oszczędzanie baterii nie działa, podobnie jak część sekcji w ustawieniach).

 • Vaalandil Númen

  A więc tak, wrzuciłem toto na Lumię 535 DS. Pierwsza sprawa – zwiecha przy karcie SIM z aktywnym PINem, ale to jeszcze idzie obejść. 😛 Praca jest względnie płynna, czasami się przytnie.Oto co mnie uderzyło:
  1. Nie działa mi transfer danych. Za cholerę nie mogę przełączyć opcji. 😛
  2. Raporty SMS błędnie twierdzą, że wiadomość nie została dostarczona
  3. Kafelek Telefonu został połączony bez możliwości rozdzielenia
  4. Wiadomości w menu apek figurują osobno, ale wejście do tych od drugiej karty SIM skutkuje wywaleniem do ekranu głównego
  5. Nowe Kontakty są póki co prawie że wyłącznie na pokaz, wiele opcji nie działa,m.in. wyświetlenie listy liter
  6. Nie działa centrum niejawnego oprogramowania
  7. Poczta się synchronizuje, ale brak jest jakichkolwiek powiadomień o nowej
  8. Zdjęcia kontaktów z FB są rozpikselowane, a nie jak w 8.1 ładne i gładkie(zakładam, że to po prostu kiepska synchronizacja z portalem)
  9. Zdjęcie kontaktu w momencie wybierania numeru jest dziwnie ucinane, a nie jak wcześniej na większości ekranu
  10. WiFi czasem się zacina i nie da się wyłaczyć
  11. Nie działa tryb samolotowy
  12. Przycisk „Wstecz” nie działa w momencie, gdy chcę np. wrócić z listy apek do ekranu startowego, lub gdy chcę zminimalizować otwarty folder
  13. Nadal brakuje „Quiet Hours” :(, o Cortanie nie wspominając
  14. Niektóre opcje są w ogóle nie spolszczone
  15. W Czujniku danych nie można ustawić limitu

  A teraz może coś z plusów. 😀

  1. Tapeta na cały ekran, jako tło apek i przeźroczyste kafelki prezentują się naprawdę ładnie.
  2. Nowe apki Kalendarza i Poczty cieszą oko, w dodatku są ładnie zorganizowane
  3. Aplikacja alarmy i zegar – w końcu mamy wbudowany stoper i minutnik!
  4. Apka Telefon też wygląda zdecydowanie lepiej
  5. Project Spartan – fajna nowość, choć jeszcze dogłębniej nie testowałem, miła odmiana od standardowego IE na WP
  6. Eksplorator plików – również przyjemna i przydatna apka, daje niemal te same możliwości co obecne „Pliki”
  7. Nowy układ klawiatury

  Póki co więcej punktów nie stwierdzam, potestuję jeszcze wieczorem i zobaczymy, czy coś więcej wycisnę. 🙂 Ogółem build jest znośny, tylko ten transfer danych… :/

  • Tomek Brodnicki

   Wszystko dzieje się dokładnie tak jak mówisz ale tylko po wszystkich aktualizacjach. Przemęczyłem się z wolnym wybieraniem i nawet musiałem wyjąć kartę SIM z Pinem i zrestartowałem telefon (przywróć ustawienia fabryczne) włożyłem SIMke, kartę SD, przywróciłem dane s OneDrive i słuchaj… telefon śmiga jak nowy! Bez problemów łączy się z danymi pakietowymi, Wi-Fi nie traci jakości i sygnału oraz chodzi zdecydowanie płynniej niżeli przed przywróceniem ustawień fabrycznych. Polecam również i Tobie zrobienie tego i liczę na to, że podzielisz się swoimi efektami 🙂

   • Vaalandil Númen

    A powiedz mi jeszcze, czy działa Ci normalnie czujnik światła? Bo u mnie zaczął strasznie wariować :/

    • Właściwie to działa tak neutralnie, nie wariuje i nie rozjaśnia i nie przyciemnia ekranu za każdym ruchem. Powiem więcej, jego praca i działalność nie jest zauważalna. Widać natomiast, że problem jest z ustawieniem tła pod kafelki. Wybrałem zdjęcie i kafelki zostały tylko pokolorowane na kolor motywu. Jest jeszcze zauważalny problem ze zwijaniem paska powiadomień. Na dół schodzi gładko i bez problemów, no do góry już trzeba blokować telefon i odblokowywać albo wchodzić w powiadomienia.

     • Vaalandil Númen

      Powiem krótko – na jakiś „boczny” telefon system do testowania jest fajny, ale jednak nie ma większego sensu wrzucać go na główną słuchawkę. Wróciłem przez WP Recovery Tool do 8.1, poczekam sobie spokojnie na kolejne buildy, lub wersję ostateczną. 🙂

   • To u mnie po przywróceniu do ustawień fabrycznych, pojawiła się taka niespodzianka, że telefon przestał się uruchamiać, tzn pokazuje się logo Nokii, które po chwili znika i nic dalej nie ma. Na szczęście RT wykryło telefon, więc wracam do 8.1

    • U mnie po przywróceniu danych fabrycznych (Lumia 1520) przestały się uruchamiać ustawienia.

     • Ja robię drugie podejście do W10, cały proces (przywrócenie do 8.1 i ponowna instalacja 10) trwa już ponad 4 godziny, a jeszcze przynajmniej z godzina została

 • RPP

  U mnie na L1020 aparat działa. Ale wielkie problemy występują z Live Lockscreen (blokuje telefon), hub Kontakty (przy próbie edycji niektórych kontaktów wywala na główny ekran), Sklep (nie chce zaktualizować choćby sklepowy panel „Pobieranie”, huby Muzyka i Video, oraz jeszcze kilka programów). Nie działa też kilka rzeczy w Ustawieniach (ekran podglądu, koncentrator urządzeń)

 • plusrch

  Po aktualizacji przy próbie uruchomienia „Windows Insider” wywala mnie do ekranu startowego. Też tak macie?

  • John Kowalski

   Nie, jaki masz telefon ?

   • plusrch

    Nokia Lumia 635