Co nowego w systemie Windows 10 Mobile?

System Windows 10 Mobile jest już dostępny na niektórych telefonach takich jak Lumia 550, Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. Uczestnicy programu Windows Insider również mogą sprawdzić jak funkcjonuje najnowszy system. Pozostałe telefony Lumia z systemem Windows Phone 8.1 dopiero otrzymają aktualizację do systemu Windows 10 Mobile. Zapraszam do zapoznania się z listą najważniejszych nowości.

Centrum akcji

Centrum akcji działa jeszcze sprawniej dzięki nowym ustawieniom powiadomień, ulepszonej funkcji odrzucania komunikatów i bardziej rozbudowanym ustawieniom szybkich akcji. Teraz możesz także odpowiadać na wiadomości bez potrzeby opuszczania ekranu, na którym jesteś.

Centrum akcji Windows 10 Mobile

 

Microsoft Edge

Poznaj nową przeglądarkę Microsoft Edge, która umożliwi Ci szybsze wyszukiwanie informacji i przeglądanie stron bez rozpraszania Twojej uwagi.

 

Windows Hello

Windows Hello zmienia sposób logowania — dzięki wykorzystaniu skanera tęczówki Windows rozpoznaje Twoje oczy, więc nie musisz wpisywać hasła. Funkcja wymaga zaawansowanego sprzętu. Obecnie wymagania spełniają telefony Lumia 950/950 XL.

Windows Hello w Windows 10 Mobile

 

Continuum

Continuum to przełomowa funkcja, dzięki której zmienisz swój telefon w niezwykle produktywne narzędzie. Za pomocą stacji dokującej lub adaptera możesz podłączyć telefon do telewizora lub monitora, aby używać aplikacji i przeglądać zawartość telefonu na większym ekranie. Do telefonu możesz podłączyć także myszkę i klawiaturę, aby używać telefonu tak jak komputera, co pozwoli oszczędzić miejsce na ekranie telefonu. Funkcja wymaga zaawansowanego sprzętu. Obecnie wymagania spełniają telefony Lumia 950/950 XL.

Continuum

 

Office i Outlook

Uzyskaj dostęp do najnowszych aplikacji Office i Outlook. Aplikacje Word, Powerpoint i Excel pozwalają na zwiększenie produktywności, a dzięki usłudze OneDrive można zsynchronizować pliki na wielu urządzeniach. Praca w podróży jeszcze nigdy nie była tak prosta – od pisania wiadomości e-mail po dopracowywanie prezentacji w programie PowerPoint.

Poczta programu Outlook

 

Sklep

Nowa, wygodna aplikacja Sklep – pozwala łatwo znaleźć najlepsze aplikacje, gry, filmy i pliki z muzyką w jednym miejscu. Znajdź to, czego szukasz, pobierz plik na swój telefon Lumia i korzystaj z niego także na innych urządzeniach z systemem Windows 10. Od laptopa po telefon Lumia, uniwersalne aplikacje systemu Windows dopasowują swój rozmiar, tak, aby wykorzystać możliwości ekranu urządzenia, na którym pracujesz.

 

Cortana

Cortana, Twój osobisty asystent cyfrowy, jest teraz dostępny na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10. Aplikacja Cortana pomoże Ci w codziennych zadaniach, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail, planowanie spotkań, czy wyszukiwanie informacji na Twoich urządzeniach, w chmurze lub sieci. Aplikacja będzie dostępna na wybranych rynkach od dnia premiery, a doświadczenie związane z jej używaniem może różnić się w zależności od regionu i urządzenia.

Cortana

Niestety Cortana nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Microsoft nie podał planowanej daty wprowadzenia Cortany w naszym regionie.

 

Aparat

Aparat jest szybszy i łatwiejszy w obsłudze niż kiedykolwiek przedtem. Dzięki łatwym do dostosowania ustawieniom będziesz robić świetne zdjęcia, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym fotografem.

 

Eksplorator plików

Nowy Eksplorator plików pozwala łatwo uzyskać dostęp do plików w telefonie.

Eksplorator plików

 

 

Aplikacja Zdjęcia

Nowa aplikacja Zdjęcia pozwala na przechowywanie w jednym miejscu zdjęć i filmów ze wszystkich Twoich urządzeń. Wystarczy upewnić się, czy automatycznie tworzone są ich kopie zapasowe na dysku OneDrive.

Zdjęcia

 

Aplikacja Mapy

Aplikacja Mapy właśnie została odświeżona. Nawigacja głosowa pokieruje Cię we właściwe miejsce, gdy jedziesz samochodem lub idziesz pieszo. Możesz też pobrać potrzebne mapy, aby zawsze mieć je przy sobie.

 

 

Nowy wygląd ustawień

Menu Ustawienia zyskało nowy wygląd. Aby ułatwić korzystanie z menu Ustawień, pogrupowaliśmy jego zawartość, a jeśli nie możesz czegoś znaleźć, wybierz opcję Szukaj i wpisz szukaną frazę w okno wyszukiwania.

Ustawienia Windows 10 Mobile

 

Personalizacja

Personalizacja telefonu jest jeszcze łatwiejsza. Wszystkie ustawienia dotyczące tła, dźwięków, czy ekranu blokady można teraz znaleźć w jednym miejscu, w opcjach Ustawienia > Personalizacja.

 

Tryb obsługi telefonu jedną ręką

Naciśnij i przytrzymaj przycisk Start systemu Windows, a ekran przesunie się w dół, umożliwiając dosięgnięcie jedną ręką elementów znajdujących się w jego górnej części. Aby przesunąć zawartość ekranu ponownie do góry, wybierz czarny obszar u góry ekranu.

Źródło: Microsoft