Co nowego w systemie Windows 10 Mobile?

System Windows 10 Mobile jest już dostępny na niektórych telefonach takich jak Lumia 550, Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. Uczestnicy programu Windows Insider również mogą sprawdzić jak funkcjonuje najnowszy system. Pozostałe telefony Lumia z systemem Windows Phone 8.1 dopiero otrzymają aktualizację do systemu Windows 10 Mobile. Zapraszam do zapoznania się z listą najważniejszych nowości.

Centrum akcji

Centrum akcji działa jeszcze sprawniej dzięki nowym ustawieniom powiadomień, ulepszonej funkcji odrzucania komunikatów i bardziej rozbudowanym ustawieniom szybkich akcji. Teraz możesz także odpowiadać na wiadomości bez potrzeby opuszczania ekranu, na którym jesteś.

Centrum akcji Windows 10 Mobile

 

Microsoft Edge

Poznaj nową przeglądarkę Microsoft Edge, która umożliwi Ci szybsze wyszukiwanie informacji i przeglądanie stron bez rozpraszania Twojej uwagi.

 

Windows Hello

Windows Hello zmienia sposób logowania — dzięki wykorzystaniu skanera tęczówki Windows rozpoznaje Twoje oczy, więc nie musisz wpisywać hasła. Funkcja wymaga zaawansowanego sprzętu. Obecnie wymagania spełniają telefony Lumia 950/950 XL.

Windows Hello w Windows 10 Mobile

 

Continuum

Continuum to przełomowa funkcja, dzięki której zmienisz swój telefon w niezwykle produktywne narzędzie. Za pomocą stacji dokującej lub adaptera możesz podłączyć telefon do telewizora lub monitora, aby używać aplikacji i przeglądać zawartość telefonu na większym ekranie. Do telefonu możesz podłączyć także myszkę i klawiaturę, aby używać telefonu tak jak komputera, co pozwoli oszczędzić miejsce na ekranie telefonu. Funkcja wymaga zaawansowanego sprzętu. Obecnie wymagania spełniają telefony Lumia 950/950 XL.

Continuum

 

Office i Outlook

Uzyskaj dostęp do najnowszych aplikacji Office i Outlook. Aplikacje Word, Powerpoint i Excel pozwalają na zwiększenie produktywności, a dzięki usłudze OneDrive można zsynchronizować pliki na wielu urządzeniach. Praca w podróży jeszcze nigdy nie była tak prosta – od pisania wiadomości e-mail po dopracowywanie prezentacji w programie PowerPoint.

Poczta programu Outlook

 

Sklep

Nowa, wygodna aplikacja Sklep – pozwala łatwo znaleźć najlepsze aplikacje, gry, filmy i pliki z muzyką w jednym miejscu. Znajdź to, czego szukasz, pobierz plik na swój telefon Lumia i korzystaj z niego także na innych urządzeniach z systemem Windows 10. Od laptopa po telefon Lumia, uniwersalne aplikacje systemu Windows dopasowują swój rozmiar, tak, aby wykorzystać możliwości ekranu urządzenia, na którym pracujesz.

 

Cortana

Cortana, Twój osobisty asystent cyfrowy, jest teraz dostępny na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10. Aplikacja Cortana pomoże Ci w codziennych zadaniach, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail, planowanie spotkań, czy wyszukiwanie informacji na Twoich urządzeniach, w chmurze lub sieci. Aplikacja będzie dostępna na wybranych rynkach od dnia premiery, a doświadczenie związane z jej używaniem może różnić się w zależności od regionu i urządzenia.

Cortana

Niestety Cortana nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Microsoft nie podał planowanej daty wprowadzenia Cortany w naszym regionie.

 

Aparat

Aparat jest szybszy i łatwiejszy w obsłudze niż kiedykolwiek przedtem. Dzięki łatwym do dostosowania ustawieniom będziesz robić świetne zdjęcia, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym fotografem.

 

Eksplorator plików

Nowy Eksplorator plików pozwala łatwo uzyskać dostęp do plików w telefonie.

Eksplorator plików

 

 

Aplikacja Zdjęcia

Nowa aplikacja Zdjęcia pozwala na przechowywanie w jednym miejscu zdjęć i filmów ze wszystkich Twoich urządzeń. Wystarczy upewnić się, czy automatycznie tworzone są ich kopie zapasowe na dysku OneDrive.

Zdjęcia

 

Aplikacja Mapy

Aplikacja Mapy właśnie została odświeżona. Nawigacja głosowa pokieruje Cię we właściwe miejsce, gdy jedziesz samochodem lub idziesz pieszo. Możesz też pobrać potrzebne mapy, aby zawsze mieć je przy sobie.

 

 

Nowy wygląd ustawień

Menu Ustawienia zyskało nowy wygląd. Aby ułatwić korzystanie z menu Ustawień, pogrupowaliśmy jego zawartość, a jeśli nie możesz czegoś znaleźć, wybierz opcję Szukaj i wpisz szukaną frazę w okno wyszukiwania.

Ustawienia Windows 10 Mobile

 

Personalizacja

Personalizacja telefonu jest jeszcze łatwiejsza. Wszystkie ustawienia dotyczące tła, dźwięków, czy ekranu blokady można teraz znaleźć w jednym miejscu, w opcjach Ustawienia > Personalizacja.

 

Tryb obsługi telefonu jedną ręką

Naciśnij i przytrzymaj przycisk Start systemu Windows, a ekran przesunie się w dół, umożliwiając dosięgnięcie jedną ręką elementów znajdujących się w jego górnej części. Aby przesunąć zawartość ekranu ponownie do góry, wybierz czarny obszar u góry ekranu.

Źródło: Microsoft

 • Dariusz Szypelt

  żeby używać Continuum nie potrzebna jest stacja dokująca wystarczy telewizor z funkcją Micrast i mamy Continuum pięknie działa a ekran telefonu robi za Pad-a

  • Paweł Dziem

   A co to za funkcja micrast . Czy możesz podać model telewizora który to ma .

   • Krall

    Większość SmartTV, np. LG 47LB5700. Mam do niego pilota magic i obsługuję telefon, jak myszką, ale to nie jest Continuum.

    • Dariusz Szypelt

     właśnie jest to też Continuum poczytaj sobie i sprawdź w telefonie (jeśli masz ? a śmiem twierdzić że nie masz skoro piszesz takie głupoty) Continuum może być połączone przewodowo albo bezprzewodowo z ekranem , po połączeniu mamy pulpit z żywca ściągnięty ze stacjonarnego kompa świetnie to wygląda pulpit na 47 calowym TV

     • Demoll

      Cos zescie namieszali. Miracast to nazwa protokołu WIDI intela i to wszystko tak jak DLNA, miracast ma większe możliwości bo przesyła bezprzewodowa strumień 1080p z dźwiękiem i inne pierdoly. Lumia 950 i 950 xl, obsługuje continuum. Jednym sposobem jest kupienie skrzyneczki nie pamiętam jak się nazywa z wyjściami hdmi i usb do której z jednej strony podłączamy telefon a z drugiej mysz klawiaturę i monitor hdmi, to rozwiązanie jest o tyle lepsze ze nie ma opóźnień w przesyle obrazu ale wymaga kabli, Druga opcja continuum obsługiwana jest bez skrzyneczki, wykorzystując protokol Miracast, który jest wbudowany w większość nowych telewizorów lub można dokupić zewnętrznego donga. w tym rozwiązaniu klawiaturę i mysz musimy podłączyć po bluetooth i już mamy continuum bez kabli z tym ze sa opóźnienia ale nie specjalnie przeszkadzające, da się cos porobić. Pulpit continuum w obu przypadkach jest taki sam, domyślnie zainstalowana jest aplikacja Continuum która przy włączeniu pyta jak chcemy ja uruchomić czy w trybie bezprzewodowym czy z użyciem skrzyneczki. W obu przypadkach mamy pulpit win 10 z desktopa i wsparcie dla aplikacji które umieją używać continuum

     • Alkaline

      Pulpit z desktopa a ten prymitywny po podłączeniu do Continuum to dwie odległe sprawy 😉

     • Demoll

      Ależ oczywiście ale wygląd jest zbliżony. Funkcjonalność continuum jest obniżona do korporacyjnych spraw, czyli poczta office itp vpn, remote desktop itp. W pracy zrobisz na tym wszystko i serwer zreperujesz po rdp i nie zapragniesz normalnego komputera bo i drukowanie na hp genialnie działa. Co do zastosowań domowych to nie widzę zastosowania.

     • Alkaline

      To mamy niestety odmienne zdania. Poza tym, powiedz mi ile osób (bo nie firm) korzysta czy korzystać będzie z Continuum. Za 3 tysiące złoty mam wypasionego (do pracy) laptopa – albo inaczej – telefon do 2000 i tablet. Wystarczy zwykła torba i gotowe. Ekran, klawiatura, mysz, wszystko wbudowane. Nie muszę mieć żadnych docków, czy kabli. Owszem, Lumie potrafią symulować touchpada czy klawiaturę, jednak to nie to samo. Poza tym muszę szukać ekranu, na którym mogę cokolwiek zdziałać. Trochę pod górkę.
      A przechodząc do sedna. Na tym co wymieniłeś możliwości się kończą. Nadal nie ma aplikacji. Brakuje edytora dobrego edytora tekstu. Office jest płatny, choć jeśli ma być na firmę to raczej nie problem. Idąc dalej, Edge wyświetli komfortowo do 3 kart. Potem robią się problemy. A gdzie tu jeszcze miejsce na inne programy. Contiuum może będzie dobry za rok/dwa, ale teraz nie ma takiej opcji. Nawet programów do fakturowania szukać ze święcą. Zresztą firmy korzystają ze sprawdzonych i własnych programów o czym możemy zapomnieć skoro nawet niektórych popularnych aplikacji sklep Windows nie posiada.
      Chciałem napisać artykuł na pewnej stronie przy pomocy Continuum i po prostu się nie dało. Edge nie jest jeszcze na tyle zaawansowany, aby móc wyświetlać niektóre elementy stron. Zazwyczaj są to zaawansowane formularze. Mnóstwo ma z tym problemów, więc sobie nie popracowałem. Nie zrozum mnie źle. Microsoft wydał bardzo ciekawe narzędzie, jednak w obecnej fazie nie nadaje się ono kompletnie do pracy. Bliżej mu do ciekawostki niż profesjonalnego użycia. W kolejnych flagowcach całość może nabrać większego sensu. Lepszy hardware = komfortowa praca. W dalszym ciągu brakuje jednak aplikacji, aplikacji i aplikacji. Odebrać pocztę, czy coś napisać to ja mogę nawet na 5″ telefonie.

     • Demoll

      Ale continuum daje Ci wszystko co potrzebne w firmie, możesz w każdej chwili wstać i pojechać za granice bez laptopa tylko z lumia i to wystarczy. Nie leptopy to pomylka nie wygodne ciężkie trzeba targać a najczęściej jest to potrzebne tylko po to by pocztę sprawdzić worda otworzyć czy kalendarz, a w hotelu z nudow po sieci lub film obejrzeć o ile się nie zostawi laptopa w firmie na wyjezdzie. mowie z punktu widzenia pracy w ogromnych korporacja handlowych, spedycyjnych czy rządowych bo wiem. Do pracy wszystko jest niczego nie brakuje i to najlepsze, office zapewnia najlepsze edytory i arkusze nic lepszego. nie ma, w firmie nie patrzy się czy darmowe czy nie, dodatkowo jeszcze korzystając z office 365 no to full serwis nic więcej nie potrzeba po za lumka do pelnej pracy z dokumentami wspólnie czy oddzielnie czy konferencje prowadzić. No to zmarwie cie bo z continuum ludzie zaczynają korzystać i to ostro u Mnie np gdy jada prezentować produkt nie biorą laptopa podłączają telefon do rzutnika i prezentacja i notatki w onenocie jedziesz jak ta lala a i lekko bo laptopa nie trzeba targać. Patrząc na to jak teraz ludzie zaczynają to używać to za chwile będzie w firmie numer jeden naprawdę,najlepsze jest to ze do pracy korporacyjnej jest wszystko co potrzeba. W domu nie ma żadnego zastosowania no chyba ze się chce internet pooglądać lub film na większym ekranie, jeżeli nie ma się desktopa. Rozwiązanie jest dobre nalewno zostanie rozwinięte a gdy windows przejdzie z armow na procesory intela atom x86, to na telefonach będzie dokładnie ten sam system co na desktopie a wtedy continuum zamiecie wszystko. MS współpracuje z intelem nad procesorem od kilku miesiecy wiec można się spodziewać telefonów Microsoftu opartych o atomy intelowskie już nie długo. Narazie jest to nowość ludzie jeszcze nie wiedza za bardzo jak to co to, ale gdy raz użyją to nie przestana, mowie o firmie.

    • Paweł Dziem

     Ale jak to połączyć po przez wifi

   • Dariusz Szypelt

    mam akurat Philipsa
    PHILIPS 47PFS7509/12

 • Jarosław Wojtas

  A tak na marginesie – czy da się „zużycie danych” (zwłaszcza komórkowych) przypiąć do osobnego kafelka ?

  W WP8.1 była to osobna plikacja, w WM10 M$ schował to do ustawień

  • Konrad Uroda-Darłak

   Przecież można poszczególne karty ustawień przypinać do startu 😛 Przytrzymaj dłużej i et voila 😀

   • Jarosław Wojtas

    Upsss
    Ciemnota ze mnie ?
    Dzięki ☺

 • zapomnieli napisać o skalowaniu interfejsu i 4 kolumnie kafelków

  • Widocznie według Microsoft nie jest to najważniejsza nowość w systemie 🙂

 • „Cortana, Twój osobisty asystent cyfrowy, jest teraz dostępny na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10”. Czyżby? 🙂

  • Zapomnieli dopisać: we wszystkich wspieranych regionach 🙂

 • Bart

  A gdzie powiadomienia diodą? 🙁 …myślałem że nad tym pomyślą:( lipa

   • Leonid

    gdzie?

   • Mariola Chajewska

    Nie ma, mam Lumię 730 i nic…

   • Bart

    Jakoś nie widać tych powiadomień diodą…gdzie to włączyć?

 • Przez święta trwają prace nad serwerami, w przyszłym tygodniu pecetowcy otrzymają kolejny build Redstone…

  • Konrad Uroda-Darłak

   No i fajnie 😛

 • Alkaline

  1. Niestety, Windows 10 Mobile nie oferuje niczego rewolucyjnie-nowego. Takie elementy jak Centrum Akcji już było, a że ubogie to tylko oddaje to, jak bardzo Microsoft zasnął na tle konkurencji. Nadal nie mogę dowolnie rozmieścić tych skrótów czy podpiąć pod nie aplikacji. A przecież się o to prosi…!

  2. Edge to wielka nie wiadoma. Bardzo tęskniłem na porządnym i stabilnym IE. Ma wiele problemów z obsługą formularzy co jest irytujące. Mogli zostawić dwie przeglądarki tak, jak jest to Windows 10. Zabrali dobrą przeglądarkę kosztem żenującego eksperymentu.

  3. Windows BETA Hello to tylko ciekawostka. Sam nie stosuję nawet pinu w telefonie, więc obejdzie się bez dalszego komentarza 😉 .

  4. Continuum kolejna ciekawostka. Za nic w świecie nie zastąpi mi laptopa. Nie ta wydajność, nie te możliwości. Dobra oferta to darmowy dock dołączony do Lumii 950/XL. I tak założę się, że po tygodniu wyląduje w szufladzie. Przy 3 otwartych kartach w Edge praca staje się bardzo powolna, a gdzie tu jeszcze czas na otwarcie Office.

  5. Office – wolę pełnoprawnego, ale jeśli chodzi o Outlook to na plus. Bardzo dobry klient poczty, choć do idealnego brakuje. Po raz kolejny MS oddał w ręce konkurencji lepsze rozwiązania. Na Androidzie mam zintegrowany kalendarz z pocztą i niektóre funkcje OneDrive. W systemie Microsoft mam do tego aż 3 aplikacje, z czego każdą muszę otwierać oddzielnie. Bardzo nieintuicyjnie rozegrane. Po prostu w jednej aplikacji przełączam się między pocztą a kalendarzem, a tego w Windowsie już nie ma (oprócz skrótu do aplikacji).

  6. Sklep na plus to fakt. I nic więcej nie trzeba mówić jako o samej aplikacji.

  7. Cortana w Polsce jest nieosiągalna, a nawet jeśli będzie, to nie wierzę, że odniesie sukces. Bing ma sens wyłącznie w USA gdzie jest bardzo rozbudowany. W Polsce nie zastąpi Google.

  8. Aparat – kopia aplikacji Lumia Camera. Microsoft może i wykupił co chciał, ale bez przesady. Szybkość robienia zdjęć nawet na flagowcach to cały czas żenada.

  9. Eksplorator plików – był już wcześniej. I tak zawiera wyłącznie podstawowe funkcje.

  10. Zdjęcia – nieco lepiej niż wcześniej.

  11. Mapy to kolejna aplikacja z serii odgrzewany kotlet.

  12. Ustawienia – no tutaj wypada to chyba najlepiej spośród całego zestawienia. Prosty i czytelny aplet ustawień z wyszukiwarką. Jedyna rzecz, co została w pełni przemyślana.

  13. „Personalizacja” – wszystko w jednym miejscu, podobnie jak wyżej. Jednak wciąż Microsoft ogranicza użytkowników tylko do konkretnych wyborów. Dlaczego nie dadzą im wolnej ręki? Przecież tu aż się prosi dać tzw. color picker do `komponowania` własnych kolorów, odcieni, etc. a nie to, co przygotował jakiś programista.

  14. Obsługa jednej ręki. Cóż… Na mojej Lumii 1520 wygląda to dość dziwacznie. Interfejs po prostu zapada się w dół, aby dotrzeć do górnych części aplikacji. Widziałem lepsze rozwiązania.

  Jak podajecie źródło to nie mogliście zarzucić linka do strony Windows Help? Widać, że już nawet Wam się źródeł konkretnych podawać nie chcę – niemalże podobny stosunek chęci jaki ma Microsoft do tego systemu.

 • Mac

  Personalizacja hahaha, a może koloryzacja? Oj Ms powinien zakupić swoim inżynierom kilka egzemplarzy chociażby LG g2 mini, by zrozumieli co znaczy personalizacja (o huawei nie wspomnę…). Przykro patrzeć na MS i ich nieudolne próby popularyzacji Windowsa w wersji mobilnej. Nie mam iphona, wiec o IOS nie będę się wypowiadał, ale do Androida brakuje im dużo. Najgorsze jest to że obecna wersja W10M zabija ostatni atut mobilnych okienek, czyli fakt że ten system działał w miarę płynnie na każdym sprzęcie, od budżetówek do niszczycieli budzetu domowego :D. Artykuł fajny, ale czy jest sens chwalić się mapami, ustawieniami, koloryzacją przy okazji premiery ? Do tego cortana która w pl nie działa i działać nie będzie przez długi czas, no bo po co? MS Polskę zawsze miał w dupie, wystarczy spojrzeć na historie Xboxa w naszym kraju…. MS po prostu jest jak nasi politycy: dużo obiecuje, dużo mówi, ale efektów brak….

  • Ktosiek

   Polski język jest uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie – nic dziwnego, że cortana się nie pojawia. Co do personalizacji, kwestia gustu, ale w androidzie nie ma wiele więcej, bo to co na windowsie jest w jednej rzeczy – czyli kafelki to na androidzie jest w dwóch – skróty do aplikacji i wigety. Dodatkowo ekran główny można tak personalizować na miliony sposobów więc 😉
   System jeszcze nie wyszedł, więc nie wiesz jak działał będzie na budżetówkach. Jest sens, bo wszystko inne już system zawiera tak więc 🙂 Czy do Androida im dużo brakuje, tylko i wyłącznie bogatej biblioteki aplikacji i nic po za tym, w pozostałych kwestiach android dostaje po dupie.

   • Foldex

    Przeciez wyszedł na L550 – chodzi tam tragicznie.
    A co do polskiego języka- dlaczego google oraz apple potrafili poskromić polski język? U Apple możemy wydawać podstawowe komendy (nie SIRI), a za to u Google mamy już całkiem pokaźny zestaw funkcji.
    Ogólnie MS też ma przeciez polskie rozpoznawanie mowy, ale tylko i wyłącznie w aplikacji translator. Fuck logic!

    Przetestuj sobie najnowsze wersje androida to zobaczysz jak wiele nadrobili. To nie 2.3 czy 4.0 których się nie dało używać.

    • JAN

     [[[[ To nie 2.3 czy 4.0 których się nie dało używać.[[[
     dopiero teraz się dowiedziałem że android to badziewie a jak wychodziły wersje to było słychać ach och super !!!

   • jakoś na google działa

 • John Kowalski

  Chciałem dziś zmienic sobie zdjecie przypisane do kontaktu, lecz ku mojemu zdziwieniu nie moge. Tzn nie do końca, gdyż mogę zmienić fotkę ale jedynie na taką wykonaną aparatem w telefonie, gdy próbuje wybrać zdjecie przesłane z kompa, telefon czy tez raczej system tego nie przyjmuje, mimo iż wyświetla się informacja o tym, że moje żądanie zostało wykonane. Porażka 🙁

  • John Kowalski

   Okazuje sie, że to nie koniec baboli.
   Usunąłem numer do żony z listy kontaktów. Po czym ponownie go dodałem i wszedłem w wiadomości. Wysłałem do niej sms kontynuując rozpoczętą rozmowę i po chiwli otrzymałem odpowiedz. I tu moje zdziwienie, gdyż wiadomość od niej przyszła nie w (starej) rozpoczętej rozmowie, lecz stworzył się nowy wątek. Tak jak gdybym dostał sms od kogoś innego. Aha, to nie koniec, poniewaz znowu usunąłem jej numer z kontaktów i po chwili go dodałem. Domyslacie sie co mogło się stać gdy napisałem do niej sms’a?
   Tak ! Otrzymana wiadomosc stworzyła nowy, trzeci już wątek… 🙁
   Nie chce mi się, ale podejrzewam ze gdybym po raz kolejny usunął i stworzył ponownie kontakt, to po otrzymaniu sms’a miałbym 4 wątki pod tym samym numerem. I tak pewnie można do znudzenia-porażka 🙁

   • Jaki jest cel usuwania i dodawania tego samego kontaktu?

    • John Kowalski

     Chciałem zmienic fotke w kontakcie, ale nie moglem gdyz system nie pozwala dodac fotki wrzuconej na fona z kompa. Mozna jedynie wybrac taka zrobioną telefonem. Dlatego zanim do tego doszedłem usunąłem i dodałem na nowo numer do kontaktów. I takie cuda się porobiły. W 8.1 można było dodawać jakie sie chce zdjecia, a w 10 nie.
     No chyba, ze u mnie cos nie tak jest.

     • Sprawdziłem i mogę dodawać zdjęcia z galerii. Wchodzę do kontaktu, klikam edytuj i naciskam zdjęcie kontaktu. W ten sposób wchodzę bezpośrednio do galerii.

     • John Kowalski

      Ja robilem dokladnie tak samo. Ale moglem jedynie dodac zdjecie zrobione telefonem, nie chciala sie dodac fotka skopiowana z kompa.

 • Moja Lumia 930 doczekała się w końcu namiastki glance screenu, wygląda znacznie lepiej niż na poniższym zdjęciu 😀

  • marcin

   Co to za apka, dająca takie cudo?

 • Patryk Grzybowski

  Macie blad Microoft Edge

 • Najważniejsze zmiany w W10 to:
  1. Wprowadzenie czterech kolumn i ulepszone opcje personalizacji
  2. Interaktywne centrum powiadomień
  3. Aplikacje uniwersalne i ulepszenia w aplikacjach natywnych (poczta, mapy etc)
  4. Integracja ze skype
  5. Konsola wyboru numeru
  6. Tryb poziomy

  Edge to raczej porażka (nie da się normalnie wczytać strony bo zawsze mi pół ekranu zasłania ekran wyboru wyników binga np. przy onecie), continuum i hello to bajery występujące tylko na dwóch telefonach 950/950XL, cortana – pominę milczeniem, Office – nic nowego pod słońcem…

 • Adam Jóźwik

  orientuje się ktoś czy w10m obsługuje kalawiaturę i mysz bluetooth?

  • Andrzej S

   Tak obsługuje np. zestaw Logitech MX5500

 • Mirosław Walczak

  Mam Lumie 930 z W10M i nie mogę dodać Twittera na Ekran Blokady tak żebym widział czy przyszła jakaś nowa wiadomość albo powiadomienie. Czy można coś z tym zrobić?