Co dalej z Windows Mobile? Wywiad z Nawzilem Najeebem

Nawzil Najeeb to były pracownik Nokii i Microsoftu z szerokimi kontaktami w Redmond. Miesiąc temu został nagrodzony przez Donę Sarkar tytułem Microsoft Most Valuable Professional 2017. Obecnie pracuje nad organizacją spotkań Windows Insiderów w Kuwejcie. Jest to więc człowiek, który dokładnie wie, co w Microsofcie się dzieje i jakie są plany tej korporacji. Wczoraj, w trakcie godzinnej sesji live, udało się od niego uzyskać kilka odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości działu mobilnego Microsoft. Zapraszamy do wywiadu.

Czy Microsoft porzucił system Windows 10 dla segmentu mobile?

Nie. To co napisałem w tym miejscu jest nadal aktualne.

Kiedy możemy się spodziewać premiery aktualizacji Creators Update dla W10 Mobile?

Przewidywany termin publikacji to kwiecień tego roku.

A kolejna, „zwykła” aktualizacja dla Windows 10?

Zgodnie z harmonogramem, czyli 14 marca.

Windows 10 Mobile jest nadal mocno zabugowany. Co developerzy sądzą na ten temat?

Kompletnie się z tobą nie zgadzam. Posiadam Lumie 950 oraz 950 XL. Windows 10 Mobile działa na nich, w moim odczuciu, perfekcyjnie i płynnie. Bynajmniej nie odczuwam żadnego, jak to określiłeś, zabugowania. Gdybyś to samo napisał w grudniu 2015, przyznałbym Ci rację. Było sporym błędem wypuszczenie na rynek telefonów z niedopracowanym systemem.

Co zobaczymy na Build 2017?

Dużo ciekawych rzeczy 🙂

Jakich?

Nie mogę o tym mówić…

Pod koniec roku ma nastąpić premiera urządzeń z procesorem Snapdragon 835 i Windowsem 10. Czy to samo dotyczy również urządzeń bardziej kompaktowych, tj. smartfonów?

Tak, zobaczymy telefony ze Snapdragonem 835 oraz Windows 10 Mobile. Zobaczymy również urządzenia mobilne ze S835 i pełnym Windows 10 na pokładzie w dalszej przyszłości.

Kiedy planujesz przetestować nową Nokię?

Jestem wielkim fanem Nokii, ale… nie cierpię androida.

Czy planowane są nowe gesty dla Lumii 950 / XL?

Pewnie masz na myśli ostatnie wycieki dotyczące planowanych gestów dla tych telefonów. Faktycznie, widziałem te gesty w działaniu na prototypach Lumii 950 i 950 XL w październiku 2015 r. Niestety, nie zostały dodane do finalnej wersji systemu i byłem tym mocno zawiedziony. Nie wiem czy planowana jest jakakolwiek aktualizacja w tym temacie. Być może gesty te pojawiają na kolejnych urządzeniach mobilnych Microsoftu tj. z serii Surface.

Czy Microsoft w ogóle planuje premierę Surface Phone?

Planuje, ale sprzęt ten nie będzie się nazywał „Surface Phone”. To coś więcej niż telefon.

Posiadasz więcej informacji na temat tego urządzenia?

Tak, ale nie mogę ich ujawnić.

Na kiedy zaplanowano premierę?

Pod koniec 2017 roku lub na początku 2018.

Trochę późno…

Zdecydowanie jest na co czekać.

Dziękujemy za odpowiedzi!

Grafiki koncepcyjne: PhoneDesigner

 • Mariola

  Fajnie się nazywa ten Najeeb…

  • Sławomir Gieremek

   Całe szczęście nie Pojee..

   • Ferrin Elwicz

    Naje.. Lepiej brzmi.

  • Noo gdy facet się przedstawia to brzmi to prawie jak po pijaku aaeewśelnajebaleeem 🙂

  • w Polsce bardziej przechlapane ma chyba tylko Rudy Huyn

   • Sławomir Gieremek

    Największą furorę robi okulista, znakomity fachowiec, Dr. Badrudin Kurwa z kliniki Kurwa Eye Center. http://www.kurwaeye.com

    • Aba

     Ż a r t u j e s z ! ! ! !
     Jego żona to mam nadzieję zostawiła sobie swoje nazwisko 😉

 • lluukk

  czyli jak zawsze… „Soon” 😀

 • Michał Wiland

  Może na Lumii 950 lub 950XL to rzeczywiście działa dobrze. Mi na mojej Lumii 930 też działa dobrze, więc do nie do końca wierzyłem w gadanie mojej dziewczyny, która strasznie zaczęła narzekać na swoją Lumię 735… póki sam nie wziąłem jej w ręce. I rzeczywiście – aplikacje się ciągle wyłączają „same” i często ekran „wznawiania”, muzyka na słuchawkach przestaje grać podczas przełączania na aplikację Facebooka i kilka takich upierdliwych rzeczy. Może ktoś z obecnych tu magików wie jak temu zaradzić? Pamięci dostępnej jest ponad 1GB, więc to raczej nie tu jest problem…

  • Próbowałeś przywracać ustawienia fabryczne bez przywracania kopii? Jeżeli w telefonie jest karta pamięci to warto ją wyciągnąć i sprawdzić jak się będzie sprawował system bez niej.

  • Adrian Kapusta

   hard reset wdrt i akktualizacja do 043 bez kopi zapasowej ,bedzie smigac ja na mojej lumia 640

  • mondrala

   Prawdopodobnie cudów nie zdziałasz. Lumia 735 nie otrzymała ani jednej aktualizacji firmware od czasów wp8.1. Sam posiadam ten model i nie jestem w stanie powiedzieć nic pozytywnego na temat działania mobilnej dziesiątki na nim. Oprócz crashujących aplikacji system często łapie chwilowe jakby spadki wydajności, podczas których zwykłe przewijanie kafelków klatkuje jak za czasów pierwszej kompilacji. Mimo wszystko spróbuj zrobić hr. Jedyne lekarstwo na win10 😛 Kopia zapasowa nie sądzę, żeby była problemem, bo to tylko przywrócenie smsów i ponowne zainstalowanie aplikacji ze sklepu.

 • tridlle

  Jak na byłego pracownika wie zaskakująco dużo. Może nawet więcej niż sam MS? No jestem pod wrażeniem.

  • w końcu jest Hindusem to wie więcej od innych 😉

  • Aba

   To z wiedzą nie ma nic wspólnego. To dyplomacja jest. A może dostał kasę żeby poszło o MS po nagłówkach w gazetach. Trzeba zrobić wejście.

 • Sławomir Gieremek

  Szkoda, że nie zapytał o telefony ze średniej półki, bo sprzęt ze Snapem 835 to będzie zabawka za 1000$ dla garstki entuzjastów i nikogo więcej.

  • MS nie będzie się zajmował telefonami ze średniej półki

   • lluukk

    Chyba nikt się nimi nie będzie zajmował.

   • Sławomir Gieremek

    ale mieli je wypuszczać poprzez partnerów OEM. Najeeb napisał o tym w podlinkowanym artykule na Facebooku, o którym teraz powiedział, że jest nadal aktualny 😀 Partnerzy OEM: Acer, Alcatel, HP, Trinity oraz VAIO. Każdy z nich totalnie olał partnerstwo z MS jeśli chodzi o produkcję telefonów z półki średniej i niskiej. Wychodzi na to, że zaprzestanie produkcji Lumii i sprzedaż fabryki w Wietnamie spowrotem do rąk Nokii, było kolejną głupią decyzją ze strony MS. Ludzie masowo przerzucą się na nowe Lumie od Nokii, aktualnie nazywające się 3, 5 i 6. Co za tym idzie, nastąpi jeszcze szerszy transfer użytkowników z W10M na platformę Android. Decyzje MS są zwyczajnie głupie, a w najlepszym razie totalnie niezrozumiałe dla ich użytkowników. Od dłuższego czasu robią wszystko żeby stracić użytkowników.

    • Daniel Orzanowski

     Jedynie hp pokazał ale mało kto to kupi 😉

    • PN27

     Moja Lumia 640 działa dobrze. Ale za dwa, trzy lata trzeba będzie wymienić na coś nowszego. Raczej nie kupię telefonu za 3k zł. Jeśli nie będzie aparatów za <1000 zł, to będę musiał zmienić system. MS chyba wie że nie wszyscy są bogaci? A może nie wie?

     • wydaje mi się że lepiej kupic w tej cenie używaną L950XL niż brać nowego średniaka

     • Lumia 640 działa dobrze… jak na telefon za 250 zł.

    • Być może zobaczymy coś nowego po premierze RS2, w końcu MS miał podzlecić HP zrobienie średniaka z technologiami Lumii

     Sprzedaż fabryk w Wietnamie nastąpiła o rok za wcześnie.

     „Ludzie masowo przerzucą się na nowe Lumie od Nokii”

     Nowe telefony nie mają nic wspólnego z Lumiami i ich technologiami, o Pure View i Glance Screen zapomnij, to zwykłe telefony na androidzie nie wyróżniające się niczym poza wypożyczoną nazwą, to już Huawei ma więcej nowości i ciekawostek technologicznych

     • マーゴ ✌

      to zwykłe telefony na androidzie nie wyróżniające się niczym poza wypożyczoną nazwą

      Wyróżniają się praktycznie czystym Androidem. Co do nazwy – robiła swoje za czasów Windows Phone i jestem przekonany, że za czasów Androida też zrobi swoje, z resztą już zrobiła – w niecałą minutę wyprzedała się 6. Modele 3 i 5 to telefony z półki nisko-średniej, a więc nie można oczekiwać cudów po nich, a glance – fajny ale da się bez niego żyć tak samo jak da się żyć na WP/Windows 10 Mobile bez niektórych gier czy aplikacji.

     • RS2_15047

      Ostatnio gdzieś czytałem, że mają gołego androida bo zrobienie dobrej, firmowej nakładki też kosztuje i pewnie na razie się boją tego podjąć 😉

     • マーゴ ✌

      Może tak jest, a może nie. Jak dla mnie to plus i jestem ciekawy jaka będzie cena w Polsce bo nie wykluczam, że to właśnie na jeden z tych modeli zamienię Lumiofona.

     • RS2_15047

      Szwagier na niego czeka bo mu się umowa kończy (735), a że bierze telefon zawsze co dwa lata więc w tym roku zmieni Windows na androida. Po prostu nic nie ma do wyboru. Lubi ten system ale nie na tyle aby kupować telefon z rynku… Takie ma przyzwyczajenie. Cóż zrobić.

     • マーゴ ✌

      I zapewne będzie zadowolony z tej zmiany, a gdyby było jednak inaczej to zawsze może powrócić do L735 i używać jej dalej.

     • RS2_15047

      „zapewne” słowo klucz….

     • マーゴ ✌

      Tak z ciekawości na jakim systemie pracuje ta L735?

     • RS2_15047

      Pytanie chyba retoryczne, znając moje podejście ;). Windows 10 Mobile RP.

     • マーゴ ✌

      Tak też myślałem lecz musiałem się upewnić, a więc z tego co widzę chociażby po komentarzach w tym temacie 10 na L735 szałowo nie chodzi. Jak już ustaliliśmy w/w Nokie pracują na czystym Androidzie więc o samo działanie bym się nie martwił, a do tego dostęp do aplikacji, których nie ma na Windowsie lub też są po prostu porzucone dlatego myślę, że będzie zadowolony.

     • RS2_15047

      Jego chodzi dobrze, nie przypominam sobie aby kiedyś prosił o pomoc i marudził. Wszystko ma ładnie skonfigurowane, używa aplikacji które potrzebuje. Jedyne jego narzekanie jest na standardową aplikację messenger, Facebook ma starą wersję więc jest ok. Teraz używa również mojego L65, wiem to słabszy telefon i stwarza również jakieś tam problemy, ale ogólnie jest w sumie zadowolony z obu. Z tym, że musi mieć jedną aplikację której nie ma na Windows i dlatego to może przeważyć na to, że następny telefon będzie właśnie z androidem, chyba, że przedłużając umowę wziąłby Windows a tego LG sobie zostawił. Tylko to trochę w sumie czasem kłopotliwe mieć specjalnie dwa telefony przez jedną aplikację;)

     • マーゴ ✌

      To chyba jego Lumia jest jakaś „wyjątkowa” bo opinie tych dwóch użytkowników niżej pokrywają się z innymi opiniami dostępnymi w internecie na temat działania 10 na tym modelu. Osobiście wczoraj przemieniłem sobie karty i używam 10 – jeden dzień i w sumie mam już trochę dość – kalendarz zatrybił jedynie po włożeniu kart, a po północy jednak trup. Na obydwóch kartach przyszły mi 3 sms-y z sieci, gdzie po wejściu okazało się, że jest jednak 1 – błąd? Do tego sprawdziłem sobie to co było na filmiku u konkurencji (bateria ->użycie baterii przez aplikacje) i jednak laguje tak, że to szok, jeszcze pozostaje kwestia Glance – działa sobie jak chce i nie bardzo wiem czy to wina telefonu czy systemu bo mam ustawionego go na 30 sekund – raz się załączy, raz nie, raz pokazuje pogodę raz nie.

     • RS2_15047

      Przecież już ustaliliśmy, że latać to nie będzie na telefonach budżetowych. Natomiast żadnego problemu z podstawowymi aplikacjami kalendarz, poczta, sms, mms i wiele innych on nie zgłasza a komunikuje się z nim również prawie co dziennie. Z glance jest o tyle dziwna sprawa, że i ja zauważyłem, że nie zawsze się włączy przy machnięciu ręką, natomiast jak się ruszy telefon i zmienia się oświetlenie to działa, bo przecież tak to chyba ma wyglądać. Cóż, telefon stary, system nowy, używa na co dzień i mu wystarcza. Przynajmniej nie ma czasami informacji jak na L65 „aplikacja została zatrzymana” 😉 a serio to przecież wiesz, że wszędzie zdarzają się problemy.

     • マーゴ ✌

      A co ma wspólnego to, że to jest telefon budżetowy? Nie wspomniałem tutaj o prędkości działania lecz o działaniu samego telefonu na tym systemie.Nie raz już wspomniałem, że jest to system oficjalny, po dużej aktualizacji, a nadal laguje, są bugi, rzeczy, które nie działają. 735 z tego co widzę ma te same parametry co 640 więc wierząc tobie, że na niej 10 chodzi dobrze im też powinna chodzić dobrze, a jednak nie chodzi.

     • RS2_15047

      Jak byłem mały, też nie mogłem zrozumieć dlaczego syrenka nie pojedzie 150 km/h, przecież wystarczy wcisnąć gaz do oporu i poczekać …… Dalej, bugi to bugi, są i występują, każdy to widzi. 640 chodzi sprawnie ale też nie jest to demon prędkości a kupkując go za 300 z hakiem nawet nie oczekiwałem szybkości z iPhone 7, ba nawet z iPhone 4 bo też był droższy wtedy. Dobra, nie chce mi się pisać ciągle tego są samego i w kółko, znasz moje ogólne zdanie o systemie, i jego wadach, bugach itp. bo nie raz o nich piszę, ale Twoim zdaniem telefon nie nadaje się do użytkowania na co dzień, z tym po prostu się nie zgodzę i mam kilku znajomych którzy mają podobne zdanie jak ja. Podsumowując, tą monotonną wymianę poglądów twierdzę, że system powinien nadal być poprawiamy, bo jeszcze jest co robić. Choć nie zamierzam zmiany na inny, każdy zrobi jak uważa.

     • マーゴ ✌

      640 chodzi sprawnie ale też nie jest to demon prędkości a kupkując go za 300 z hakiem nawet nie oczekiwałem szybkości z iPhone 7, ba nawet z iPhone 4 bo też był droższy wtedy.

      Na 10 na pewno nie jest demonem prędkości natomiast mogę sobie wyobrazić jak chodzi ona na WP8.1 skoro na takiej L532 czy nawet 435 chodzi on naprawdę płynnie i stabilnie.

      Ja też mam kilku znajomych, którzy mają podobne zdanie do mojego, jest też dużo opinii jak i też komentarzy potwierdzających moje słowa. Nie wspomnę już o osobach, które wręcz wielbiły ten system, a dzisiaj siedzą na Androidach i przesiadki wcale nie żałują i patrzą z politowaniem szczególnie na osoby, które w dalszym ciągu ślepo wierzą w „rozwój” i to, że na rynku pojawią się nowe telefony z każdej półki cenowej, a sam Windows ponownie zyska udziały na rynku tak jak to było za czasów Nokii i udanego WP8.1. Mi też się nie chce pisać ciągle tego samego w kółko dlatego w tym miejscu zakończmy tą dyskusję.

     • Aba

      Wziąłeś pod uwagę taki czynnik jak użytkownik?

     • マーゴ ✌

      Co masz na myśli bo nie rozumiem? Czy użytkownik odpowiada za to, że system laguje, że są bugi, że coś nie działa?

     • Aba

      Mam wbite w głowę, że system można zaśmiecić. Czasem trzeba zrobić duże porządki. Wyczyścić pamięć, poblokować pracę w tle, postawić system od zera i takie tam. Nie każdy próbuje sobie radzić.
      Siedzę u psiapsióły na kawie.
      – Ja nawet nie mam Internetu w telewizorze
      – Sprawdzałaś?
      – Nieee
      I był, tylko trzeba było kilka guzików wcisnąć.
      Informatykiem nie jestem, ale myślę, że złapiesz o co mi chodzi.
      Samochód też się sypie (za szybko wysłałam) jak o niego nie dbasz. A innemu jak w zegarku.

     • マーゴ ✌

      Mam wbite w głowę, że system można zaśmiecić. Czasem trzeba zrobić duże porządki. Wyczyścić pamięć, poblokować pracę w tle, postawić system od zera i takie tam. Nie każdy próbuje sobie radzić.

      Ciekawe, może jeszcze antywirusem go przeskanuje? Jaki polecasz? Jeszcze program do czyszczenia pamięci by się przydał. W tle to co mogłem to poblokowałem, z resztą i bez aplikacji zaraz po instalacji chodził podobnie jak nie tak samo. System od zera stawiam praktycznie co miesiąc.

     • Aba

      Nie. Nie tak.
      Chodziło mi o przeciętnego użytkownika. Taka np. typowa baba. Co mądrzejsza wie jaki ma system ale którą wersje? A gdzie to odczytać?
      Moja siostra nie wie gdzie ma sklep w telefonie. Instalowałam jej dziennik elektroniczny i to była jedyna aplikacja jaką miała. Nie wie gdzie włączyć wifi. O takich przypadkach pisałam.

     • Aba

      Ja na swoją złego słowa nie powiem. Daje radę moim potrzebom.

     • マーゴ ✌

      Ja na 532 jako telefon też złego słowa nie powiem, na WP8.1 jako system na którym pracowała wcześniej też złego słowa nie powiem natomiast na 10 jako system na którym pracuje obecnie – wypowiedziałem się wyżej.

     • Aba

      Na system u siebie też nie narzekam. Dla mnie większość opinii jest jak z kosmosu. Tylko, że ja na oficjalnym siedzę.

     • マーゴ ✌

      Czyli sugerujesz, że większość osób, które wyrażają swoją opinię, a które są według Ciebie jak z kosmosu używa bulidów testowych czyt. Insider, a narzekają dla zasady? LOL.

     • Aba

      Nie. Napisałam, że na MOJE potrzeby jest ok. O potrzebach innych, w tym Twoich nie wypowiadam się. Na pewno nie wyciskam z telefonu 100% możliwości.
      Nigdy nie kwestionowałam opinii innych osób. To moje zdanie o moim telefonie w moich rękach.
      MI działa, a problemu innych u mnie mnie występują. I tyle. Nie twierdzę, że kłamią albo przesadzają.

     • マーゴ ✌

      Dobrze, z tym, że tematem dyskusji nie są potrzeby moje czy Twoje tylko działanie systemu. Piszesz, że nie twierdzisz, że kłamią albo przesadzają ale wcześniej piszesz, że większość opinii jest jak z kosmosu. Tak samo niżej przytaczasz mi czynności związane z głównie Androidem – bo ten system faktycznie można zaśmiecić i tam można się bawić w czyszczenie pamięci i generalnie w duże porządki.

     • Aba

      Napisałeś, że L735+WM10 jest do dupy. Nie zgodzę sie z tym i tyle. Może jestem wyjątkiem.
      Działa mi wszystko. To na co mam narzekać? Dla zasady? U każdego działa inaczej. A czy aplikacja odpali w sekundę czy dwie to co za różnica.
      Problemy, które występują u mnie nie są stałe ani dokuczliwe.
      Aaaaaa… zamieniam „z kosmosu” na ” u mnie mnie występują”. Nie chciałam Ci dokuczyć.

     • マーゴ ✌

      Wiesz czego najbardziej nie lubię? Jak ktoś mi wmawia coś czego nie napisałem. Przejrzałem swoje wypowiedzi raz jeszcze i nie widzę stwierdzenia, że „L735+W10M jest do dupy.”

     • Aba

      Ale to jest luźna dyskusja, a nie oficjalne spotkanie z prawnikami w tle, gdzie każde słowo jest 3x obracane czy można je zinterpretować na swoją korzyść.
      Ja z kolei nie napisałam, że sie nie znasz i nie umiesz, a tak odczytałeś moje słowa i ciśnienie poszło. I nie będę Ci niczego udowadniać, szukać, porównywać. Nie będę sie kłócić o przecinek, czy 3znaki zapytania.
      A Twoje zdanie i wiedzę szanuję i jak chcesz to mogę Ci to za godzinę znowu napisać. Nie problem.
      Co do wmawiania- zapamiętam.
      Mam wrażenie, że czasem nawet „dzień dobry” może wywołać awanturę.
      I powiem Ci jak Ty mi kiedyś- I tyle w temacie.

     • Aba

      Może mam szczęście. Albo male wymagania 🙂

     • RS2_15047

      Jeszcze jedno, 735 wychodząc była już średnią półką, a teraz minęły już dwa lata i całkowita zmiana systemu, i to właśnie to drugie bardziej docisnęło wymagania, niestety.

     • „w niecałą minutę wyprzedała się 6”

      to nie jest argument, ile sztuk wystawiono? sto, tysiąc, milion?

      wiesz, Lumia 950 XL też się wyprzedała w polskim sklepie MS w minutę na koniec roku, tylko nikt nie wie czy to były dwie sztuki czy czterdzieści

     • マーゴ ✌

      Wyobraź sobie, że milion czyli wcale nie mało, a co do Lumii 950XL – wyprzedała się. OK ale z tego co pamiętam to cena była jednak obniżona.

    • Lenrok87

     Skoro Microsoft wydaje głupie decyzje to, proszę Cię, złóż do nich CV i przelej tam swoją przewspaniałą, niekończącą się wiedzę 🙂 Może dzięki Twej mądrości ta korporacja zarobi dodatkowego dolara w skali zarabianych co rok setek milionów zielonych, co pozwoli im przetrwać na rynku ? Może awansujesz dzięki temu na zmywacza kibelka samego CEO Satya Nadelli ?

     • Ten sam MS wydał pieniądze na bota na Twitterze, który wielbił Hitlera. Mają głupie pomysły. Wiele razy wchodzili w rynek mobile i to bez skutku. Teraz rozwijają system, którego ciężko kupić, bo brak smartfonów. To tak, jakby sklep zamówił pieczywo, wędliny itp., jednocześnie zamykając sklep na jakiś czas. Apple nigdy by to tego nie dopuściło.
      MS przez lata tworzy doskonałe oprogramowanie na PC, a przynajmniej najbardziej popularne. Ma w swoim pakiecie Office, które nie zna słowa „konkurencja”. Tworzy dobre konsole, a wydaje się, że Scorpio i nowy abonament z grami zniszczy Sony. Ale w rynku mobile są po prostu debilami. Mylę się? Okej, spojrzymy na statystyki. Mój przedmówca ma rację.

     • Sławomir Gieremek

      Rozumiem, że Nadella jest Twoim kochankiem? Bo widzę, że wchodzisz między jego pośladki mocno i nawet bez lubrykantu 😀

   • Ale skoro MS wypatruje szansy w drogimi sprzęcie i w pełnym W10 na smartfonach, to oczywistym się staje, że średniaki nie będą oferowały nic więcej niż to, co teraz mają Lumie, a nawet będzie mniej, bo nie będzie np. glance screen. To oznacza, że W10M jest już projektem wbrew pozorom skończonym, nadchodzi nowe, a RS2 to rozgrzewka.

    • średniakiem ma być model z 4 GB…

     • A za jakie pieniądze? Za takie, co teraz smartfon z 1,5, 2 GB? Wg mnie za wyższe, ale ekonomistą nie jestem.

 • Daniel Orzanowski

  Hmmm wiem ale nie powiem 😀 ciekawa rozmowa oj ciekawa 🙂 bez średniej i tej niskiej półki mogą i co miesiąc wypuszczac surface phona, nic to nie da 🙂

  • na szczęście coś powiedział

   • Aba

    W sensie wydobywanie dźwięków- tak,
    w sensie przekazanie informacji- jakby nie za bardzo

 • pawel3410

  Czyli dobrze zrobiłem, ze kupiłem xiaomi, teraz tylko szybko pozbyć się lumii 550, mam nadzieje, ze znajda się jeszcze chetni na kupno.

  • pytanie za ile chcesz sprzedać

   • pawel3410

    coś proponujesz?

    • Daniel Orzanowski

     Za więcej niż 150 znie sprzedasz 🙂

     • マーゴ ✌

      Za 150 to z uwalonym dotykiem widziałem. Jak ma gwarancję, pełny zestaw to 200zł dostanie spokojnie – nowe masz po 400zł.

     • pawel3410

      jest w pełni sił sprzętowych, pudełko itp, gwarancja minęła chyba w zeszłym miesiącu, szkło na wyświetlaczu od nowości.

     • マーゴ ✌

      L550 miała premierę w Grudniu 2015 jak się nie mylę. Gwarancję masz na 2 lata więc na 99% jeszcze obowiązuje. Tak jak pisałem wyżej 200zł spokojnie dostaniesz.

     • pawel3410

      była brana na firmę więc chyba 12 miesięcy…

     • マーゴ ✌

      Zgadza się – myślałem, że kupiłeś ją jako konsument…

     • 12 miesięcy z tytułu rękojmi sprzedawcy, natomiast z tego co pamiętam MS daje 2 lata gwarancji na telefony, musiałbym o to zapytać ponownie

     • TheDoktor

      Na allegro używane masz od 189 zł. Do tego cena L550 spada z tygodnia na tydzień, więc jeżeli ktoś chce sprzedać szybko, to 150 zł jest realną ceną.

     • マーゴ ✌

      Na Allegro Lumie 435 można kupić już za 90-100zł – Ja swoją sprzedałem za 145zł dość niedawno.

     • TheDoktor

      Ja dość niedawno sprzedałem używaną L950XL za 1400 zł. Ceny telefonów z mobilnym windowsem spadają tak szybko, że to „dość niedawno” to już zapomniane czasy.

     • マーゴ ✌

      Pierwszą swoją 435 sprzedałem jakoś w Grudniu/Styczniu 2016r – dostałem 200zł mimo, iż nowa kosztowała wtedy min. 299zł. Tą o której wspomniałem wyżej sprzedałem jakoś w Styczniu 2017r za 145zł. Różnica ok. rok, cena mniejsza o 55zł bo były generalnie w podobnym stanie. Widzisz jak ktoś ma zadbany egzemplarz, z dokumentami i najlepiej jeszcze z gwarancją, zrobi dobre zdjęcia i zamieści odpowiedni opis – to sprzeda za dobre pieniądze nawet Lumie. Jak sam widzisz nie każdy potrzebuje Snapchata i innych aplikacji, a mając do wyboru za podobne pieniądze np. Szajsunga Core czy jakiegoś Lite… Wybór jest naprawdę prosty. Powiem więcej – sam bym się na nią skusił gdyby nie fakt, że nie posiada Dual Sim bo nawet za 220zł nie kupię niczego sensowego na Androidzie.

     • TheDoktor

      Teraz nowe L550 chodzą od 299 zł i szybko tanieją, więc za jakiś czas to będą jeszcze tańsze. A do tego dochodzą opłaty allegro (wystawienie przedmiotu i procent od sprzedaży), więc musiałby mieć kolega @@pawel3410:disqus olbrzymie szczęście żeby dostać za swoją L550 200 zł na rękę. Nie wiadomo też w jakim stanie jest jego lumia.

     • マーゴ ✌

      Tutaj się nie zgodzę – W elektromarkecie typu: Euro RTV, Media-Markt w dalszym ciągu kosztuje 399zł. Nawet uwzględniając promocję od czasu do czasu nie zeszła poniżej 350zł. Wiadomo, że na Allegro jest nieco taniej ale do tego też dochodzi przesyłka. Co do wystawienia – nie musi wystawiać na Allegro – osobiście nie pamiętam już kiedy sprzedałem coś przez Allegro odkąd pojawiła się tablica, a dzisiejszy OLX na którym wystawiasz za free.

     • TheDoktor

      „Tutaj się nie zgodzę – W elektromarkecie typu: Euro RTV, Media-Markt w dalszym ciągu kosztuje 399zł”
      – Aha… I co? On też sprzeda swoją w elektromarkecie?

      „Co do wystawienia – nie musi wystawiać na Allegro – osobiście nie pamiętam już kiedy sprzedałem coś przez Allegro odkąd pojawiła się tablica, a dzisiejszy OLX na którym wystawiasz za free”
      – Tak, można i na OLX… Tylko na OLX mało kto kupi wysyłkowo, a lokalnie będzie stało ogłoszenie miesiącami (chyba że wystawi za 150 zł).

     • マーゴ ✌

      – Aha… I co? On też sprzeda swoją w elektromarkecie?

      A no to, że dla sprzedającego to jest argument, którego może użyć w przypadku rozmowy z typowym, pier**lonym Januszem czy Sebusiem, który najchętniej by za 100zł wziął pomimo, że w sklepie kosztuje ona ok. 400zł.

      Tak, można i na OLX… Tylko na OLX mało kto kupi wysyłkowo, a lokalnie będzie stało ogłoszenie miesiącami.

      Bzdura – powiedziałem już, że jak masz egzemplarz w dobrym stanie, z dokumentami i najlepiej choć niekoniecznie na gwarancji, zrobisz dobre zdjęcia i dasz odpowiedni opis to sprzedasz – nie ważne czy na wysyłkę czy na odbiór osobisty i wcale nie będziesz czekał miesiącami.

     • TheDoktor

      „A no to, że dla sprzedającego to jest argument, którego może użyć w przypadku rozmowy z typowym, pier**lonym Januszem czy Sebusiem, który najchętniej by za 100zł wziął pomimo, że w sklepie kosztuje ona ok. 400zł”
      – No, jak się cofnie w czasie do lat w których nie było jeszcze internetu, to może taki argument przejdzie. Fakt.

      „Bzdura – powiedziałem już, że jak masz egzemplarz w dobrym stanie, z dokumentami i najlepiej choć niekoniecznie na gwarancji, zrobisz dobre zdjęcia i dasz odpowiedni opis to sprzedasz – nie ważne czy na wysyłkę czy na odbiór osobisty i wcale nie będziesz czekał miesiącami”
      – Tak, już się ludzie rzucają na jego L550 i pragną tego smartfona, który kosztuje używany 189 zł, a nowy 299 zł na allegro.

      To nic że nie ma już gwarancji i nawet nie wiadomo w jakim stanie wizualnym jest ten telefon. Ty wiesz swoje i jesteś przekonany że ludzie rzucą się na jego lumie i dadzą mu 220 zł.

     • マーゴ ✌

      – Tak, już się ludzie rzucają na jego L550 i pragną tego smartfona, który kosztuje używany 189 zł, a nowy 299 zł na allegro.

      Znalazłem ten Twój egzemplarz za 299zł – fajnie tylko wysyłka kosztuje jedyne 30zł… Pisałem wyżej i powtórzę raz jeszcze bo widzę, że nie dotarło, że Lumie 435 można kupić za 90-100zł, swoją sprzedałem w 3-4 dni za 145zł w tym roku. Można? Można!

      To nic że nie ma już gwarancji i nawet nie wiadomo w jakim stanie wizualnym jest ten telefon. Ty wiesz swoje i jesteś przekonany że ludzie rzucą się na jego lumie i dadzą mu 220 zł.

      Trzeba czytać ze zrozumieniem: ” Jak ma gwarancję, pełny zestaw to 200zł dostanie spokojnie – nowe masz po 400zł.” Gwarancji nie ma. Wizualnie napisał, że ma szkło na ekranie od nowości więc to co najważniejsze czyli ekran jest w idealnym stanie i nigdzie nie napisałem, że dostanie 220zł ale już bez przesady z tą kwotą 150zł…

     • TheDoktor

      „Znalazłem ten Twój egzemplarz za 299zł – fajnie tylko wysyłka kosztuje jedyne 30zł”
      – A on za darmo będzie swoją wysyłał, tak?

      „Jak ma gwarancję, pełny zestaw to 200zł dostanie spokojnie”
      Napisał że nie ma gwarancji i nie wiadomo też w jakim stanie jest ten telefon poza ekranem. Napisałeś że dostanie 200 zł i tak też napisałem, tylko zrobiłem literówkę (cyferówkę) w tekście i poprawiłem to od razu na 200 zł.

      Nie ma się co kłócić, niech wystawi, zobaczymy za ile sprzeda i kto miał rację 😉

     • マーゴ ✌

      – A on za darmo będzie swoją wysyłał, tak?

      Oczywiście, że nie ale zazwyczaj jak jest niższa cena produktu to cena wysyłki jest wyższa. Na innych aukcjach masz cenę powyżej 300zł, a wysyłka kurierem to koszt ok. 16-18zł.

      Nie ma się co kłócić, niech wystawie, zobaczymy za ile sprzeda i kto miał rację 😉

      Zgadzam się 🙂

     • TheDoktor

      Z tymi kosztami za wysyłkę to jest różnie. Jeżeli sprzedawca ma podpisaną umowę z firmą kurierską, to płaci mniej za wysyłkę. Ja wysyłałem kurierem telefon, z opcją ostrożności, z opakowaniem i z minimalnym jakimś ubezpieczeniem, to wyszło mnie właśnie coś około 30 zł (może nawet ponad). Są też oczywiście tacy, którzy przycinają kilka złociszy na wysyłce, ale kij im w oko (on się fortuny nie dorobi na tych kilku złotych, a ja od tego nie zbiednieję).

  • Simon Pater

   Ja kupilem Huawei P9 i Xiaomi redmi 4pro;) i…
   No wlasnie, dziala video messenger, live facebook, snapchat, jest myfitnesspal i ebay! Wszystko plynnie. Jak ja dlugo dalem rade z Lumia, nie wiem:)

 • Osobiście, na ten moment, jako posiadacz Lumii 640, bardziej patrzę na Androida i iOS niż W10M w kolejnym zakupie smartfona. Moje zdanie jest takie, że oprócz wyglądu i interfejsu ten system nie oferuje już nic więcej, mało tego, jego ogólne działanie jest gorsze niż u innych, a do tego nie wykorzystuje swoich atutów (kafelki) w żaden większy sposób, nawet prostych personalizacji jak zmiana koloru, przezroczystość nie istnieje. Jednakże po MS widać, że brną w to dalej i są pewni swego, pewnie planują coś naprawdę zajeb… tylko że cena wywoła podobny efekt i nie wystarczy być już fanbojem, trzeba będzie być naprawdę bogatym fanbojem. Z drugiej strony MS miał głupie pomysły w ostatnim czasie, strona do wyznaczania wieku osób na zdjęciach, która działała po prostu śmiesznie, czy interaktywny bot na Twitterze, który popierał Hitlera. W10M, choć o wiele, wiele, wiele bardziej kosztowny, może być podobnie do kitu. Taka jest prawda. MS idzie w innym kierunku niż konkurencja. To może z podobnym prawdopodobieństwem oznaczać rewolucję, jak również katastrofę.

  • Ferrin Elwicz

   Przeźroczystość o ile wiem można zmieniac

   • Tylko ogólną. A jak kafelek jest kolorowy, jak wszystkie z pakietu Office, to nie możesz zmienić ich koloru czy ustawić, aby były przezroczyste.

 • マーゴ ✌

  Posiadam Lumie 950 oraz 950 XL. Windows 10 Mobile działa na nich, w moim odczuciu, perfekcyjnie i płynnie.

  Płynnie – OK, ale perfekcyjnie? Windows 10 Mobile działa perfekcyjnie buhahahaha. Niech sobie kupi jakiegoś budżetowca typu – 435/532/535/550 ew. 650 choć to jest w sumie średniak – zobaczy jak „perfekcyjnie i płynnie” działa 🙂

  • Nie doskwierają mu problemy z kafelkami, Bluetooth, Wi-Fi i wieloma innymi, o których ludzie piszą w komentarzach? To jak z polityką, nie wystarczy ślepo zachwalać swojego, trzeba obrzucić g… konkurenta. Naprawdę śmieszą mnie takie optymistyczne opinie.
   Pozostała część wywiadu wnosi ciekawą treść, aczkolwiek wcześniej o tym się plotkowało.

   • マーゴ ✌

    Powinien jeszcze mu zadać pytanie na jakiej wersji siedzi – w końcu ma dwie Lumie więc nie chce mi się wierzyć, że na obydwóch używa oficjalnej wersji. Poza tym już samo stwierdzenie, że działa „perfekcyjnie”… W końcu to były pracownik Nokii/MS z „szerokimi” kontaktami w Redmond więc mówić źle nie wypada.

    • Ferrin Elwicz

     Ja tam z Lumią 950 XL nie mam żadnych problemów i w moim odczuciu też pracuje perfekcyjnie ,więc nie wiem z czym macie problem.

     • マーゴ ✌

      Problem jest taki, że Windows 10 Mobile nie działa perfekcyjnie i nie ma też tak, że nie ma z nim żadnych problemów bo są – podkreślam słowo żadnych.

     • Ferrin Elwicz

      To jakie są problemy?

     • マーゴ ✌

      Przeczytaj sobie wypowiedzi Mateusza Ch + od siebie: lagowanie i już sam fakt, że na tym samym modelu potrafi chodzić inaczej.

     • w większości przypadkiem system sypie się po aktualizacji lub wtorkowej aktualizacji…

     • oczywiście że nie, z tym że on pisze o swoim telefonie a nie ogólnie

     • マーゴ ✌

      Wiem, że pisze o swoich telefonach i naprawdę wierzę w to, że na takiej 950/950XL system ten działa płynnie – w końcu wystarczy popatrzeć na parametry ale to, że działa „perfekcyjnie” mógł sobie darować. Takie modele jak 550 czy 650 również otrzymują aktualizacje firmware o której wspomniałeś wyżej, a mimo to na nich też są problemy.

     • Na ten moment: niedziałający kafelek budzika, po wyłączeniu alarmu kafel pokazuje, że budzik jest włączony. WiFi u mnie nie łączy się automatycznie z sieciami. Kiedy jest już jakaś sieć WiFi i włączę WiFi w Lumii, to Lumia się automatycznie połączy. Ale jak najpierw włączę WiFi w smartfonie, a potem wejdę w strefę sieci WiFi, to Lumia automatycznie mi się nie połączy, muszę ręcznie.

     • zgłosiłeś ten błąd?

     • Kiedy byłem w insiderze, plusowałem i pisałem opinie, które zawsze uzyskiwały dużo plusów, ale bez skutecznie. Teraz nie dodaję opinii, bo nie mogę zainstalować Centrum Opinii wszystkie aplikacje się instalują, a ta nie może. Na dowód zaraz podeślę zrzut. Z kolei w zgłaszaniu opinii nie podoba mi się to, że trzeba w ustawieniach prywatności ustawić wysyłanie danych do MS na pełne lub rozszerzone, aby było to możliwe.

     • Aba

      Dostałeś bana 🙂

     • Po prostu nie chcą moich rzetelnych opinii 🙂

     • Udało mi się zainstalować Centrum. Dodam opinie i okresowo będę sprawdzał, czy mają poparcie, aby nie było, że rzucam słowa na wiatr.
      I możesz mi wierzyć, że dowalanie MS i W10M nie sprawia mi radości, piszę, jak jest. A chciałbym, aby moja Lumia działała poprawnie. To fajny system, pomijając aplikacje i Edge, lepszy niż Android, ale pod warunkiem, że wszystko albo przynajmniej widoczne podstawy jak kafelki działają bez problemu.

     • Ferrin Elwicz

      Wiesz.. Zawsze się znajdzie osoba której „coś” nie działa. Ja na przykład nie mam ani jednego błędu który opisujesz.

     • Zgadzam się. Zawsze jest tak, że inni mają problemy, a inni nie. Nie tylko na Windowsie, ale też na Androidzie i iOS-ie – wystarczy poczytać tematy na forach.
      Jednakże ja korzystam z Lumii jak przeciętny użytkownik i niestety te problemy mam. I nie tylko ja. Wejdź w Centrum Opinii i wpisz „kafelek alarmu”, zobaczysz, że ktoś taki temat z tym błędem już założył. Odnośnie drenaży baterii, szybkiego zużycia baterii też jest wiele opinii. A odnośnie Wi-Fi jest ogromnie dużo opinii, mających wielkie poparcie. Wprawdzie dokładnie takiego, jak ja, to nie znalazłem (sam go przed chwilą dodałem), ale ludzie mają inne, powtarzające się problemy. Albo po prostu wejdź w Centrum w opinie innych i poczytaj. Ludzie mają problemy, dużo tego.

     • w starych telefonach porzuconych przez MS… zmiana firmware np. w HP Elite i L950XL potrafi czynić cuda, a skoro flagowce wymagały nowego firmware to tym bardziej stare fony

    • Nawet jeśli używa obydwu na oficjalnym, to niemożliwe, aby nie miał z nimi problemu. Wystarczy poczytać komentarze, wejść w Centrum opinii. Ostatnio znikały zdjęcia z kontaktów. A jemu nic?
     To na pewno.

     • Aba

      A skąd wiesz, że on ma zdjęcia w kontaktach? To poważny człowiek 😉
      Chłop mój ma np. dwa zdjęcia. Jedno moje, bo mu ustawiłam dla jaj to z lewej żeby go przestraszyć. Drugie mojej znajomej, bo mu wysłałam kontakt. Nie każdy lubi fioletowe wodotryski.

     • od tej pory pracuje do 22…

     • Aba

      Nieprawda. Lubi mnie. ?
      7 lat siedzieliśmy biurko w biurko.
      Wiesz jakie tam dowcipy leciały?
      10-ciu chlopa w sile wieku zamkniętych na malej powierzchni na 10 godzin.

     • No racja.
      Ja obecnie mam jedno, miałem kilka, nic nie znaczących, ale jak zniknęły, to je olałem. Ale ostatnio miałem sytuację, że dodałem nowy kontakt ze zdjęciem i po kilku dniach (chyba po dwóch dniach) zdjęcie zniknęło, tak po prostu. Ustawiłem na nowo i póki co jest.

     • znikające zdjęcia to wina serwerów outlooka, zmień pocztę na gmail i nie będziesz miał problemów

     • Wina serwerów, okej, usuńmy to z listy.

   • RS2_15047

    Nie doskwierają mu te problemy bo pewnie ma build z 2018 roku, no może najgorzej oficjalny RS2 po czterech szlifach 😉

    • nie zdziwiłbym się, gdyby korzystał z wewnętrznych buildów, Nawzil to jeden z insiderów w ścisłym znaczeniu tego słowa

     • RS2_15047

      Może tak 🙂 a może trochę koloryzuje 😉

   • „Nie doskwierają mu problemy z kafelkami, Bluetooth, Wi-Fi i wieloma innymi, o których ludzie piszą w komentarzach?”

    tak, bo ma 950 i nie ma błędów wynikających z aktualizacji do W10 i starego firmware… wyobraź sobie, że na mojej lumii 950 xl też nie ma problemów z kafelkami, bluetooth i wifi, co świadczy jedynie o tym, że MS olał stare telefony

    • Aha, rozumiem, czyli muszę mieć Lumię 950, aby mój smartfon z W10M po prostu działał poprawnie? Więc jestem za biedny na W10M, bo stać mnie było w momencie zakupu smartfona tylko na Lumię 640? Ja rozumiem, że lepszy, droższy smartfon jest szybszy, działa płynniej, stabilniej, animacje są lepsze, aplikacje działają sprawniej i rzadziej wywalają do pulpitu, a samo przełączanie pomiędzy aplikacjami jest znacznie szybsze. Ale nie rozumiem, że kafelki nie działają, bo telefon jest za stary, pierwotnie miał 8.1. Poza tym ja poluję w smartfony do 5 cali, choćbym chciał kolejną Lumię, to musiałbym kupić 650, 950 jest za duża.

    • Aba

     To nie nazywa się „brak błędów wynikających z…” tylko konfabulacja 🙂

  • RS2_15047

   Perfekcyjnie na pewno nie. Ale… Jest teraz duża różnica w działaniu tych dwóch modeli, z tym się wreszcie zgadzam.

   • マーゴ ✌

    Różnica może i jest ale tak jak sam zauważyłeś – perfekcyjnie nie działa.

    • RS2_15047

     Ale gorzej było z pól domku temu, jak nawet tej różnicy nie było…. Tym bardziej byłem zdziwiony. Teraz to przynajmniej zaczynam wierzyć, że moja 950 faktycznie ma lepszy procesor i 3GB ramu. Przez długi czas myślałem, że ktoś w fabryce się pomylił i zamontował graty z 640……

  • Aba

   „Posiadam Lumie 950 oraz 950 XL.”.
   On powiedział „posiadam” czy „używam na codzień”, bo to subtelna, acz znaczącą różnica.

   • マーゴ ✌

    Posiadam… W sumie Dona czy Joe też posiadają Lumie, a to, że korzystają na codzień z iPhone… 🙂

 • Ferrin Elwicz

  Surface Phone ,ale pod inną nazwą? Czyżby MS nie chcąc niszczyć reputacji surface nie będzie ryzykował podpisywania nim nowego telefonu?

 • Mirosław Walczak

  W następnym roku pokażą urządzenie ze starym procesorem, a urządzenia konkurencji będą posiadały już nowszy procesor.

 • Greg

  Ten koleś to nie wie co mówi, tak ten system jest pełen bugow wystarczy przytoczyć to ze moj stary Samsung Nexus sprawniej systemowo działa niż Lumia 735.

  • Ferrin Elwicz

   Czy on powiedział ,że ma Lumię 735 czy 950 i 950 XL?
   Na lumii 950 xl wszystko ładnie śmiga.

   • Greg

    ja mam lumię 735, dobry system poznaje się po tym jak działa na słabych sprzętowo urządzeniach.

    • RS2_15047

     Czyli android jest jeszcze gorszy? A ios nawet nie można sprawdzić ?

 • Hussek777

  Powinni ze tak dalej nazwę „Surface Phona” oprócz wersji flagowej wydać, cos w stylu wersji M (Mini).
  Cechowałby sie mniejszym ekranem, podobnym aparatem, mniejsza rozdzielczością (FullHD), no i przede wszystkim procesorem 6xx (obsługujący continuum, bo SP bez tego nie ma sensu ?) i 2gb ram. Mamy średnia półke, świetnie działająca ale eh ?

  • Ferrin Elwicz

   Bez sensu. Jeżeli faktycznie wersja mini miała by procek 6xx i 2gb ram to byłaby gorsza od 950 xl, a kosztowała by pewnie więcej.

 • „Kompletnie się z tobą nie zgadzam. Posiadam Lumie 950 oraz 950 XL. Windows 10 Mobile działa na nich, w moim odczuciu, perfekcyjnie i płynnie. Bynajmniej nie odczuwam żadnego, jak to określiłeś, zabugowania. Gdybyś to samo napisał w grudniu 2015, przyznałbym Ci rację. Było sporym błędem wypuszczenie na rynek telefonów z niedopracowanym systemem.”
  haha ha haha ha haha ha, posiadam bezbłędnego flagowca, więc system jest wporządku, a ja co jakiś czas przekładam kartę sim na kilka dni do xiaomi bo mnie lumia 730 irytuje…

 • zakius

  „Tak, zobaczymy telefony ze Snapdragonem 835 oraz Windows 10 Mobile.
  Zobaczymy również urządzenia mobilne ze S835 i pełnym Windows 10 na
  pokładzie w dalszej przyszłości.”
  a ja jednak poproszę porządną półkę średnią
  „To coś więcej niż telefon.”
  oby mimo tego ten telefon był, a nie monstrualny phab/tab z funkcją dzwonienia

 • Chciałoby się pokazać rozmówcy, jak Onedrive nie może nawet przyjąć pliku w tle… i &€@ąć mu tym żółtym”error” w gębę. Od dawna twierdzę, że gorsze od samego W10M jest zaćmienie i negacja ludzi używających tego systemu.
  – Dobrze działa.
  – pokaż. … A to Resuming… przez 2 sekundy przy powrocie z aplikacji do ekranu głównego? O, chciałem przekleić do komentarza Disqus coś z innej strony, ale nie utrzymał msmobile.pl i dwóch innych stron w tle i przeładowuje… O patrz, włączyłem Evernote i już żadnej strony nie ma w tle.
  I tak dalej. Szkoda gadać. Jak czytanie o tym, jak to Szwecja wcale nie ma problemu z imigrantami.