Co dalej z systemem Windows 10 Mobile?

Od dłuższego czasu większość informacji dotyczących systemu Windows 10 Mobile ma charakter jednoznacznie negatywny. System traci kolejne usługi, aplikacje i developerów. Jeżeli ktoś jeszcze miał nadzieję, że wraz z nową gałęzią RS3 i Jesienną Aktualizacją dla Twórców cokolwiek ulegnie zmianie, może z tą nadzieją się pożegnać. Microsoft w ciągu najbliższego roku wygasi całkowicie swój system mobilny.

Pierwsze oznaki powolnego wygaszania systemu pojawiły się w kwietniu tego roku, kiedy to odcięto dalszy rozwój Windows 10 Mobile od głównej gałęzi rozwojowej RS3. System został zepchnięty na boczne tory nazwane „feature 2”, które nadal nie są niczym więcej jak tylko wsparciem serwisowym dla HP ELite X3 i Idola 4s. Każda kolejna aktualizacja nie wnosiła nic więcej poza dwoma czy trzema naprawionymi bugami, dopiero w ostatnim buildzie wprowadzono nowość skierowaną zapewne dla biznesu: wsparcie dla trybu portretowego w continuum.

Od początku wiele osób podejrzewało, że feature 2 to oznaka końca systemu. Inni wzięli za dobrą monetę słowa Brandona LeBlanca, SPM programu Windows Insider, który oficjalnie twierdził, że to tylko chwilowa zmiana w celu dopracowania wspólnego jądra i niebawem feature 2 wróci na tory aktualnej wersji testowej systemu Redstone 3. Brandon Le Blanc minął się z prawdą. Windows 10 Mobile nie wejdzie w buty RS3. System ten nie jest już do niczego Microsoftowi potrzebny a jego wsparcie w ramach feature2 ma charakter jedynie techniczny.

Zac Bowden z portalu Windows Central dotarł dzisiaj do nowych informacji, określających przyszłość systemu Windows 10 Mobile. A więc po kolei:

  • feature 2 to ostatnia gałąź na jaką mogą liczyć telefony z Windows 10 Mobile. Nie będzie dalszego rozwoju, być może pojawią się jakieś drobne udogodnienia dla biznesu, ale będą one miały charakter marginalny. Celem feature2 jest wyłącznie wsparcie techniczne.
  • Jądro systemu feature2 zostało zamrożone na poziomie RS2.
  • Windows 10 Mobile nie otrzyma kolejnych buildów RS3 czy Rs4. To dlatego dla mobile usunięto funkcję wczesnego dostępu do Redstone 4, która pojawiła się kilka dni temu na pc. System ten otrzyma jednak portowane wstecz aplikacje z nowych wersji Windows 10. Nie będą to wersje UWP, tylko specjalne porty, zapewniające kompatybilność z nowymi API.
  • Takie sztuczne podtrzymywanie życia W10M zostanie zapewnione przez najbliższy rok, do czasu premiery RS5, która będzie miała miejsce zapewne w październiku 2018 roku. Windows 10 Mobile zostanie całkowicie odcięty od nowych API RS5 i w zasadzie oficjalnie uśmiercony. Być może zobaczymy co najwyżej jakiś zdawkowy komunikat na Twitterze, nic więcej. MS nie komunikuje porażek, tylko sukcesy i nowe wizje.
  • Windows 10 Mobile nie otrzyma cshell, powłoka ta zarezerwowana jest dla nowej wersji pełnego systemu Windows. Wyciek buildu IOT, który można było uruchomić na HP Elite X3 był wypadkiem przy pracy
  • Microsoft testuje nowy system ze skalowalną powłoką o roboczej nazwie „Andromeda”. Co ciekawe identyczną nazwę miał nowy system Google czy nowa odsłona Mass Effect. W 2018 roku miną trzy lata od premiery Windows 10 TH1/Th2 (ktoś jeszcze pamięta te gałęzie?), a patrząc na historię ostatnich wydać systemu co trzy lata Microsoft wydaje nową, dużą wersję Windowsa (2006 – Vista, 2009 – 7, 2012 – 8, 2015 – 10, 2018 – ?) jak również nową wersję MS Office’a (Office 2007, 2010, 2013, 2016..). Mogę tylko przypuszczać, że na jesieni przyszłego roku pojawi się nowy Windows, dalej z 10-tką w nazwie, ale stanowiący znaczny krok do przodu w rozwoju systemu.

System Windows Phone 8.1 został już oficjalnie pożegnany. Czas żegnać się z Windows 10 Mobile. Microsoftowi nie udało się z wielu powodów, o których już tutaj pisaliśmy. Wydawanie wersji beta systemu na niedopracowane urządzenia z kulejącym firmware, odcinanie kolejnych urządzeń, notoryczne mijanie się z prawdą, gaszenie entuzjazmu fanów systemu, sprzedaż fabryk i zaprzestanie sprzedaży.

Miejmy nadzieję, że kolejne nowe mobilne otwarcie wyjdzie Microsoftowi lepiej. I będę też z Wami szczery: w obecnej sytuacji kupno jakiegokolwiek używanego czy nowego telefonu z systemem Windows to moim zdaniem strata pieniędzy. W zasadzie nie ma czego żałować, bo wszystkie usługi MS czy prawie wszystkie rozwijane są nadal na Androidzie i iOS-ie. Kafle Microsoftu stanęły w miejscu nie oferując praktycznie niczego nowego od 2012 roku. „Podążalne kafelki” podążyły donikąd. Tak jak i cały system.