Co dalej z systemem Windows 10 Mobile?

Od dłuższego czasu większość informacji dotyczących systemu Windows 10 Mobile ma charakter jednoznacznie negatywny. System traci kolejne usługi, aplikacje i developerów. Jeżeli ktoś jeszcze miał nadzieję, że wraz z nową gałęzią RS3 i Jesienną Aktualizacją dla Twórców cokolwiek ulegnie zmianie, może z tą nadzieją się pożegnać. Microsoft w ciągu najbliższego roku wygasi całkowicie swój system mobilny.

Pierwsze oznaki powolnego wygaszania systemu pojawiły się w kwietniu tego roku, kiedy to odcięto dalszy rozwój Windows 10 Mobile od głównej gałęzi rozwojowej RS3. System został zepchnięty na boczne tory nazwane „feature 2”, które nadal nie są niczym więcej jak tylko wsparciem serwisowym dla HP ELite X3 i Idola 4s. Każda kolejna aktualizacja nie wnosiła nic więcej poza dwoma czy trzema naprawionymi bugami, dopiero w ostatnim buildzie wprowadzono nowość skierowaną zapewne dla biznesu: wsparcie dla trybu portretowego w continuum.

Od początku wiele osób podejrzewało, że feature 2 to oznaka końca systemu. Inni wzięli za dobrą monetę słowa Brandona LeBlanca, SPM programu Windows Insider, który oficjalnie twierdził, że to tylko chwilowa zmiana w celu dopracowania wspólnego jądra i niebawem feature 2 wróci na tory aktualnej wersji testowej systemu Redstone 3. Brandon Le Blanc minął się z prawdą. Windows 10 Mobile nie wejdzie w buty RS3. System ten nie jest już do niczego Microsoftowi potrzebny a jego wsparcie w ramach feature2 ma charakter jedynie techniczny.

Zac Bowden z portalu Windows Central dotarł dzisiaj do nowych informacji, określających przyszłość systemu Windows 10 Mobile. A więc po kolei:

 • feature 2 to ostatnia gałąź na jaką mogą liczyć telefony z Windows 10 Mobile. Nie będzie dalszego rozwoju, być może pojawią się jakieś drobne udogodnienia dla biznesu, ale będą one miały charakter marginalny. Celem feature2 jest wyłącznie wsparcie techniczne.
 • Jądro systemu feature2 zostało zamrożone na poziomie RS2.
 • Windows 10 Mobile nie otrzyma kolejnych buildów RS3 czy Rs4. To dlatego dla mobile usunięto funkcję wczesnego dostępu do Redstone 4, która pojawiła się kilka dni temu na pc. System ten otrzyma jednak portowane wstecz aplikacje z nowych wersji Windows 10. Nie będą to wersje UWP, tylko specjalne porty, zapewniające kompatybilność z nowymi API.
 • Takie sztuczne podtrzymywanie życia W10M zostanie zapewnione przez najbliższy rok, do czasu premiery RS5, która będzie miała miejsce zapewne w październiku 2018 roku. Windows 10 Mobile zostanie całkowicie odcięty od nowych API RS5 i w zasadzie oficjalnie uśmiercony. Być może zobaczymy co najwyżej jakiś zdawkowy komunikat na Twitterze, nic więcej. MS nie komunikuje porażek, tylko sukcesy i nowe wizje.
 • Windows 10 Mobile nie otrzyma cshell, powłoka ta zarezerwowana jest dla nowej wersji pełnego systemu Windows. Wyciek buildu IOT, który można było uruchomić na HP Elite X3 był wypadkiem przy pracy
 • Microsoft testuje nowy system ze skalowalną powłoką o roboczej nazwie „Andromeda”. Co ciekawe identyczną nazwę miał nowy system Google czy nowa odsłona Mass Effect. W 2018 roku miną trzy lata od premiery Windows 10 TH1/Th2 (ktoś jeszcze pamięta te gałęzie?), a patrząc na historię ostatnich wydać systemu co trzy lata Microsoft wydaje nową, dużą wersję Windowsa (2006 – Vista, 2009 – 7, 2012 – 8, 2015 – 10, 2018 – ?) jak również nową wersję MS Office’a (Office 2007, 2010, 2013, 2016..). Mogę tylko przypuszczać, że na jesieni przyszłego roku pojawi się nowy Windows, dalej z 10-tką w nazwie, ale stanowiący znaczny krok do przodu w rozwoju systemu.

System Windows Phone 8.1 został już oficjalnie pożegnany. Czas żegnać się z Windows 10 Mobile. Microsoftowi nie udało się z wielu powodów, o których już tutaj pisaliśmy. Wydawanie wersji beta systemu na niedopracowane urządzenia z kulejącym firmware, odcinanie kolejnych urządzeń, notoryczne mijanie się z prawdą, gaszenie entuzjazmu fanów systemu, sprzedaż fabryk i zaprzestanie sprzedaży.

Miejmy nadzieję, że kolejne nowe mobilne otwarcie wyjdzie Microsoftowi lepiej. I będę też z Wami szczery: w obecnej sytuacji kupno jakiegokolwiek używanego czy nowego telefonu z systemem Windows to moim zdaniem strata pieniędzy. W zasadzie nie ma czego żałować, bo wszystkie usługi MS czy prawie wszystkie rozwijane są nadal na Androidzie i iOS-ie. Kafle Microsoftu stanęły w miejscu nie oferując praktycznie niczego nowego od 2012 roku. „Podążalne kafelki” podążyły donikąd. Tak jak i cały system.

 • WM 6.5.3 Bulid 29315

  Lumia 920 wystarczy mi do pojawienia sie nowego, interesujacego produktu.

  • ten telefon jeszcze działa? mi 925 padła równo 2 lata po zakupie…

   • V3

    A to dlatego że próbowałeś nią sterować wszechświatem ???

   • WM 6.5.3 Bulid 29315

    Jak kazda lumia czy iphone androidowcowi. Nic nowego, ziewłę…

    • Daniel Orzanowski

     oj tonka nie ładnie 😀

 • Marek Leszczyński

  Historia się powtarza, w przeszłości komputery PC i systemy do nich toczyły ostrą walkę o dominacje, ruch genialny IBM spowodował światowe opanowanie systemu DOS bo został udostepniony za darmo wraz z technologią hardware. Mimo że występowały konstrukcje i systemy lepsze i wydajniejsze wygrał PC z dos-em bo cały świat mógł sobie produkować i składać PC-ty. Podobnie jest teraz, mimo że Windows na urzadzenia przenośnre już był z końcem lat 90-tych (sam miałem takie urządzenie HP z łącznościa bezprzewodową i internetem) nie rozwinął tego systemu oraz nie udostępnił dla innych producentów choćby za grosze – jak zwykle firma MS musi się nachapać milionów, Powstał inny system z początku może niedoskonały ale ciągle rozwijany i co najważniejsze udostępniony wszystkim producentom sprzętu. Jak analogicznie do systemu DOS opanował większość rynku smartfonów i jest pozamiatane. Pozostanie jeszcze dla twardych zwolenników kilkanaście procent system iOS oraz niszowe inne razem z WINDOWSEM na mobilene urządzenia. Z trendem się nie wygra tak jak na giełdzie. Jeśli już o historii wspominam – pierwszy aparat foto cyfrowy stworzył KODAK ale nie wierzył w komercyjny sens tego wynalazku oraz z obawy przed ograniczeniem produkcji materiałów światłoczułych których był liderem zaprzestał rozwoju tych urządzeń dziśc już KODAK jest wspomieniem. Z wielkim żalem też muszę się pożegnać z WIN 10 bo nie lubie jak ktoś mnie traktuje niepowążnie. A szkoda bo liczyłem na świetną współprace mojej LUMI z moim PC.

  • reflexone

   Ależ takie przykłady można mnożyć… Format VHS, wszystkim nam dobrze znany, wygrał, ponieważ Sony, które stworzyło konkurencyjny system Betamax (znacznie, ale to znacznie lepszy od ww.) zażyczyło sobie opłaty licencyjne od każdego wyprodukowanego w tym standardzie urządzenia. JVC zaś, twórca VHS, zostawił wszystkim wolną rękę. Zaczęły więc powstawać jego klony, a dzieła dokończył przemysł pornograficzny, który również postawił na ten format, bo był zwyczajnie tańszy (urządzenia + nośniki). 🙂

  • przypomina mi się Amiga, która przegrała z PC, mimo że oferowała znacznie więcej… gry na Amidze 1200 wymiatały

   • Marek Leszczyński

    Miałem i Atari i Amige, Amiga nie do porównania lepsza do PC w tamtym czasie, stworzyli równiej box jako pierwsi z odwarzaczem CD. Ale za wcześnie , nie było dużo gier i filmów na ten nośnik, a PC goniło i przegoniło.

    • V3

     W tamtym czasie, bardzo duza pieta Achillesowa Amigi byla nieumiejetnosc optymalizacji pod gry 3D. To wlasnie na nich PC bardzo wyplynelo przed Amige.
     2 produkcje kultowe jak WOLFENSTEIN 3D czy DOOM , pociachaly rynek wsrod graczy.
     Pozniej wychodzily kolejne min. DOOM 2 i caly szereg gier 3D FPP (jak Dark Forces, czy Rise of the Triad). No i bylo po sprawie. A jeszcze pozniej QUAKE i pochodne i juz calkiem bylo po temacie. Wtedy byl na to szal wsrod Gamerów.
     W swoim czasie na AMIGE odpowiedziano kilkoma produkcjami:
     1. Imitujacym 3d – BLACK MASK
     2. polskim – Za Zelazna Brama
     3. polskim – Operation Battlefield
     Ale to bylo za pozno i za slabo. Pozniejsze produkcje typu 3D pod AGA jak GLOOM, czy w swiecie ALIENS – niestety zbyt wiele nie zwojowaly. Szkoda.

     • Chyba Death Mask.

     • V3

      Oczywiście. Masz rację. Napisałem Death Mask Ale słownik w telefonie zmienił na Black a ja nie zauważyłem. Dzięki.
      Ps. Ciekawostka. Byłem jedną z pierwszych osób w PL która miała ten tytuł z nieoficjalnego źródła i ukończyłem ta grę również jako jedna z pierwszych osób wg tzw rankingu dawnej demo sceny ??

     • zgadza się, Doom zabił Amigę…

    • V3

     CD32 🙂 Podobnie los podzielila super konsola JAGUAR, na ktora byl nawet DOOM.

   • V3

    Nie tylko na 1200 AGA. Ale takze na 500, 500Plus i 600 ECS 🙂 Ehh HIRED GUNS i jazda we 4 na podzielonym ekranie. Lezka sie kreci w oku. Kiedys sobie Amige jeszcze kupie.

    • Direct

     Ja żałuję, że sprzedałem praktycznie za bezcen w 2001 r. swoją Amigę 500 z pamięcią rozbudowaną do bodajże 2 MB RAM. Zostawiłem sobie tylko pudełko na dyskietki i dwie dyskietki nie wiadomo po co.

     • V3

      Postapiles logicznie. Dzis 500tka ma wartosc sentymentalna i nie tylko – bo materialnie to calkiem drogie sprzety. W 2001r miala juz wartosc jedynie sentymentalna – bo finansowo byla na poziomie zlomu. Zrobiles madrze w stosunku do czasu, kiedy ja sprzedawales.
      Zawsze mozesz sobie odkupic gdzies. 🙂

     • Direct

      W tej chwili siedzę przy tym samym biurku, na którym A500 z trudem mieściła się w wysuwanej „szufladzie” na klawiaturę, tyle mi zostało ;).

     • sprzedałem Amigę – kupiłem pierwsze Playstation po tym jak zobaczyłem Tekkena…

     • V3

      Fakt. Tekken wymiatal . Ale na Amige też wyszła bajka Rise of The Robots pod koniec jej kariery. ?

     • pamiętam i jakiś genialny pinball od Team17 z grafiką niczym właśnie na PSX… ogólnie gry od Team17 wyprzedzały epokę

     • V3

      Od Team17 to byly Pinball Dreams i Pinball Fantasies 🙂
      Sporo mieli dobry gier na koncie, min. Alien Breed (1,2) 🙂
      Fajne gierki robilo CRYO, Psygnosis….ehh mnostwo tego 🙂

     • Direct

      Pinball Dreams i Fantasies nie były od Team17 :).

     • V3

      Ajjjj fakt. 21st Century ? no wybaczcie. Lata swoje mam to i pamięć nie ta ?

     • Direct

      Już bliżej. 21st Century było wydawcą, a same gry stworzyło istniejące do dziś Digital Illusions :).

     • V3

      Kojarze bo 21st century bylo chyba wymawiane syntezatorowo 🙂

     • Direct
     • V3

      Hmm no to coś pomyliłem ? swoją drogą ta muzyka wejściowa z Fantasies bardziej się nadaje do cyberpunkowego role playa w stylu B.A.T niż do Pinballa ?

     • Daniel Orzanowski

      team17 to przede wszystkim wormsy 😀

     • V3

      Ja mialem 600teczke ? Ale pamiętam ten brak FPP. Cała reszta była na medal.

 • krzysiwonka

  To już koniec….. Niestety…..

  • Direct

   MS z pewnością ma coś w zanadrzu, być może rewolucyjnego. To jest za duża firma, żeby olać mobile. Oby tylko celem dopracowania produktu nie zwlekali dłużej, niż będzie to koniczne.

   • Marek Leszczyński

    Musiała by to być rewolucja połączona z tanim dostępem do urządzeń i niezawodnościa. Jeśli postawią na wielki biznes to wyjdzie jak zwykle. Dla szpanerów jest Apple dla innych już miejsca nie ma. Pozostali chcą system dobry, tani i niezawodny.

    • lluukk

     mądrze prawisz

   • wystarczyło nie zepsuć tego co było w RS1…

    • RS2_15237

     chyba zbytnio nie zepsuli oprócz map, ale znów stali w miejscu, system powinien przyśpieszyć i zdobyć więcej aplikacji, szkoda, że nie poszło więcej programistów i nie stworzyło dużo więcej takich jak mytube, monument. Aplikacje pisane pod 10 są naprawdę szybkie i fajne. Tylko jest ich o kilkaset za mało.

     • ViktusYT

      Na RS1 strony losowo się nie odświeżały, ekran nie migał na filmach, co chwilę nie crashowały się aplikacje i nie było frezów uniemożliwiających normalną pracę. Nie wspominając już o znikających zdjęciach czy o ogólnych błędach animacji.

     • RS2_15237

      Na oficjalnym RS2 też takie rzeczy się działy czy tylko w fast?

     • ViktusYT

      Na oficjalnym RS2, a mam lumię 640, więc wszystko powinno być ok. Teraz jestem w fascie i przynajmniej zdjęcia już nie znikają, ale pozostałe błędy dalej są. Z tego co widziałem to w .502 naprawili miganie ekranu podczas oglądania filmów, więc chociaż tyle.

     • RS2_15237

      właśnie pewnie dlatego mnie omijały te problemy bo zawsze na fast 🙂

     • zepsuli mapy, stabilność pracy, punkt dostępu, starsze telefony działają gorzej niż lepiej, błędy z fast zawitały w wersji produkcyjnej

     • RS2_15237

      punkt dostępu nadal ma problem, ale zauważyłem, że to jest zależne od karty (sieci) którą mam włożoną

     • RS2_15237

      Czy możesz zobaczyć czy masz możliwość zaszyfrowania karty SD, nie mogę znaleźć tej funkcji….

  • raczej ciąg dalszy końca

 • Paweł Napiórkowski

  10,0,14393,1593 na oficjalnym jedzie

 • Adam Fatyga

  Podejzdwam, ze MS wypusci w 2018r urzadzenie mobilne z mozliwosciami komputera. Do tej pory mielismy doczynienie z wersją „demo” to samo na PC i telefonie, bo przejsciach wypusci „pelna wersje”

  • ludzie nie potrzebują mobilnych komputerów tylko… telefonów.

   • Adam Fatyga

    Podaj mi funkcje, ktorej nie moze telefon a moze komputer

 • spoczko

  lol to samo co z BB – czyli zostało wielkie nic i kierunek w iOS, chodź nie z własnej woli tylko z przymusu…

  • Damian Centkiewicz

   Jeszcze jest Sailfish OS, rozwinięty MeeGo od Nokii. Sony i jakieś chińskie firmy są nim zainteresowane, nie mówiąc o społeczności. Tizena raczej nie będzie znowu w telefonach. Innych systemów nie, a FireFox OS był niszowy. Osobiście zmienię na Sailfisha jak będę musiał.

   • spoczko

    Cokolwiek byle nie androbaaak od google. Gdyby nie słabe zainteresowanie samych producentów to MeeGo miało by dziś udział w rynku a tak to zabili coś co tak naprane nie miało gdzie pokazać potencjału.

 • Solar

  Aktualizacja systemu na oficjalnym, tak jak kolega niżej pisze.

 • NewEimer

  Dajmy MS do myślenia. Głosujcie https://aka.ms/Tyvtyd

  • przedłużanie agonii, wolę reset dzięki któremu zobaczymy w końcu coś ciekawego

   • NewEimer

    A skąd pewność, że będzie coś ciekawego. Może będzie tylko drogo. A jeśli nawet Microsoftowi wyjdzie, to warto mieć w zanadrzu urządzenia, na które zwykły Kowalski nie będzie musiał oszczędzać przez cały rok.

 • Paweł

  Tragedii póki co nie ma . Moja lumia dzwoni,wysyła smsy,mmsy. Messenger działa ale licho. WhatsApp póki co również. Z czasem ktoś wpadnie na rozwiązanie aby przerobić lumie z windowsem na lumie ma androidzie i tyle.

  • RS2_15237

   Przy takich parametrach android 7 byłby spoko, przynajmniej aplikacji masa. Teraz mam porównanie różnic w aplikacjach, na WM10 tylko pisane pod 10 są dobre, te zgodne (jeszcze z 8.1) są bardzo okrojone. Pierwszy plan z dodaniem sklepu google chyba byłby najlepszym wyjściem. Choć do codziennej eksploatacji telefon spokojnie się będzie jeszcze długo nadawał to jednak ubywanie aplikacji spowoduje jego wyginięcie. Choć mam jeszcze nadzieję, że przynajmniej MS zachowa się w porządku i zrobi tą aktualizację jesienią.

  • Mobilny

   Pasjonaci już wgrywali Androida w Lumii 520 🙂 W każdym razie zakup nowego telefonu z Androidem i dobrymi podzespołami byłby lepszym rozwiązaniem. W tym roku ukazały się odświeżone wersje znanych serii, a Samsung oferuje bodajże dwuletnie wsparcie, zatem telefony te otrzymają kolejną odsłonę Androida.

   • wgrywali martwy system z niedziałającym lte, wifi bez aplikacji google itd, inaczej mówiąc: nie wgrywali androida tylko nie wiadomo co

 • Krzysiek

  Czy warto kupić Nokię 930? Potrzebuje ja tylko do dzwonienia, skypa i whatsupa. Pytanie czy te aplikacje nie zostaną wygaszone za kilka miesięcy?

  • RS2_15237

   Ale musi być na 10, na 8.1 Skype chyba zakończył wsparcie

   • Krzysiek

    Wiem ze tylko win 10 a Nokia 930 jest swietnie wykonana i teraz w niskich cenach za kilka stówek niemniej boje sie ze skype i whatsup przestaną działać za niedługo.

    • RS2_15237

     Kiedyś pewnie przestaną, ale długo wcześniej nie zostaną najpierw rozwijane a miały jeszcze ostatnio aktualizacje. Problemem może być 930 bo wyszła na 8.1, może poczekać i kupić 950, będą na pewno coraz tańsze, mają już po dwa lata i ludzie sprzedają. 950 za swoją aktualną cenę robi świetne zdjęcia i ma sporo plusów ogólnych gdzie ciężko znaleźć podobny telefon.

     • Krzysiek

      Mialem 950tke i sprzedałem ja tak szybko jak sie okazało ze win jest wygaszany. Udało mi sie ja sprzedać drożej niż kupiłem nówkę ze sklepu. Kupiłbym używana 950tke ale cena 700- 800 zł to za dużo za tel który za niedługo będzie służył tylko do dzwonienia i fotek. Za to 930 mozna już dostać za 300 zł, jeden z najlepiej wykonanych tel na win.
      Niestety coraz poważnie myśle o androidzie i to z przymusu niż wyboru. Myśle o Sony xperia xz albo lenovo moto z.

     • RS2_15237

      no aplikacji już nie przybędzie, to pewne, ale z tego co czytałem to 930 jest dość problematyczna, sypią się, ale Nokia ostatnie lata już puszczała awaryjne telefony, miałem ich kilka, i każdy lądował na gwarancji

     • Krzysiek

      Tak masz racje, w 930 padają mikrofony ale jeśli kupisz 2 lub 3 letnia 930 z dobrymi mikrofonami to znaczy ze to dobry egzemplarz i jak sie miały one zepsuć to już to nastąpiło. Dzisiejszy artykuł o końcu win 10 raczej skłaniana mnie do kupna wyżej podanych tel.

     • RS2_15237

      droga wolna, w sumie można kupić, teraz już dużo nie spada wartość, najwięcej się płaci od nowości 🙂

     • V3

      Jeśli do dzwonienia whatsapp i aparatu to jak najbardziej. To wciąż bdb biznesowka a ceny śmieszne. Do 300zl kupisz fajna sztukę. Technicznie będzie naprawdę nieźle. Gorzej z systemem. Ja obecnie wciąż mam 930tke Ale jako dodatkowy. I szczerze mówiąc wszystkie funkcje przejął Galaxy s6. I czasem jak się przesiadam to widzę ta różnicę. Jeśli masz ograniczony budżet to 930tka będzie super wyborem. Ale jeśli możesz wyłożyć min. 750-800 zł to bierz S6. Będziesz miał fon na lata.

    • skype nie przestanie działać co do whatsup to nei wiadomo

  • wojciechkrs

   Nie warto, szczególnie przez słabo działający bluetooth ze słuchawkami. Często mimo, że słuchawka jest połączona to nie przekazuje dźwięku, trzeba bawić się w wyłączanie i włączanie bluetooth, wyłączanie i wyłączanie telefonu. Przestały też działać aplikacje sportowe, Run The Map, Runtastic, Endomondo wywala się na mapach.

   • V3

    A u mnie paruje się z audio na pokładzie samochodu bez problemu. Nic nie przerywa.

   • Radek Rutkowski

    U mnie Endomondo na L735 działa bez problemu.

    • wojciechkrs

     Problem zaczął się po aktualizacji do 15063.502, na 540 jest to samo. Przy wejściu w mapę wywala z aplikacji.

     • Radek Rutkowski

      Tylko, że 930-tka będzie działać na AU :).

     • wojciechkrs

      Bluetooth i tak często wariuje. Dlatego mam już dość.

  • Zbigniew Mazur

   Lepiej kupić lumie 950. Możesz wyrwać za dobrą kasę

  • Nie. Możesz trafić na wadliwy egzemplarz.

 • Co znów koniec ?

 • Kappa

  Z tą Andromedą to jakieś potwierdzone info? , czy po prostu coś w stylu Microsoft czyli łagodzenie oburzenia bzdurą
  Jeśli nie to mam nadzieję że Microsoft zachowa się w porządku i da jakiś update na ten nowy system choćby nawet program do instalacji zewnętrznej oczywiście teoretycznie póki co mówię.

  • Mobilny

   Wiadomo na razie, że Microsoft testuje nowy system. Mogli od razu wydawać swoje telefony, z możliwościami Lumii 950 XL, z Androidem i nakładką Arrow Launcher, wtedy na pewno zyskaliby udziały w rynku, zamiast znowu inwestować w nowy system.

   Samsung zrezygnował z Bady i wydaje telefony z Androidem, z nakładką TouchWiz, i dziś jest najpopularniejszą marką na rynku mobilnym, a samo Google wprowadziło tryb podzielonego ekranu w czystym Androidzie, podczas gdy funkcja ta w Samsungach jest obecna już od dłuższego czasu.

   • HONZA

    Biznesem dla M$ jest oprogramowanie. Telefony mieli tylko dlatego, aby rozwijać i testować system Windows dla ARM. Aplikacje na Androida i na iOS mają na czym testować 🙂

    M$ musi czymś zastąpić podstarzały Windows CE, padło na to, że rozwój poszedł w kierunku W10M …. po drodze przetestowany na telefonach.

   • V3

    Masz 200% racji. Gdyby opracowali też nowy design to myślę że mieliby spory kawałek tortu.

   • daj spokój z tą nakładką arrow launcher, jest ohydna 🙂

    • Mobilny

     Oczywiście w ostateczności. Osobiście preferowałbym kafelkowy launcher, jak np. SquareHome 2. A poprzez Arrow Launchera Microsoft eksponuje swój zachwyt iOS-em.

     • te boczne listwy są całkowicie nie przydatne, wolę google now

     • RS2_15237

      „boczne listwy” chodzi Tobie o te „widgety” ? Jeśli tak, też mi nie pasują, a co to znaczy wolę „google now” w jakim sensie ?

     • w sensie karta z informacjami google, pogoda, parking, wiadomości etc

     • RS2_15237

      jak to włączyć i jak to wygląda, mam nadzieję, że nie tak jak wszystkie widgety na androidzie…

 • Damian

  Coś mi się pobiera w kręgu RP ale nie wiem co to za wersja 2017-08

 • DzieX

  Zamykacie portal?

  • Mobilny

   Nie ma potrzeby 🙂 Nie będzie już najwyżej artykułów dotyczących mobilnego Windowsa, a tejże będą traktowały o działalności Microsoftu na konkurencyjnych platformach i „Andromedzie”.

   • DzieX

    Ok, kumam. Bo utrzymanie na pewno swoje kosztuje.

    • Daniel Orzanowski

     MIliony 😀 hosting rocznie 100 zł

     • DzieX

      Daj mi namiar na ten hosting 😉

     • Daniel Orzanowski

      linuxpl na przykład 😀

  • marcin4511

   Już było o tym mówione. nie, nie zamykają. Jest jeszcze wiele innych rzeczy do opisywania.

 • Piotr K.

  Mogliby chociaż system zostawić poprawnie dzialajacym… A takto mapy zepsute i mapy i aplikacja. BT non-stop szaleje… Dramat….

 • Jan

  Dziś rano jest już dostępna aktualizacja Windows mobile wersja 1703 kompilacja systemu 10.0.15063.540 oficjalna wersja także w Insider Preview.
  Wszystko działa bardzo poprawnie nie zauważyłem żadnych błędów na telefonie Nokia Lumia 930 a także Lumia 650
  Dopiero teraz Lumia 930 działa tak płynnie jak w Windows 8.1.

  https://uploads.disquscdn.com/images/176eb216a3e8cd524487b632956594f8764055d704580a4df363c507a3e53a42.png

  • Przemysław Czarnota

   Tobie działa lepiej, a u mnie na Lumia 640 LTE działa katastrofalnie po aktualizacji. Nawet głupie animacje otwierania aplikacji czy zmiany z ekranu kafelków na listę i na odwrót klatkują. Wszystko działa ociężale. Przeglądarka nie dość, że nie przestała mieć błędu z wczytywaniem stron z malutką czcionką i nie reagujących na dotyk, to znacznie zwolniła. Otworzyć stronę Onet’u to kilka sekund czekania co najmniej. Wcześniej odbywało się to w góra 2 sekundy. Teraz z 7.

   • Jan

    Moim zdaniem aktualizacja Windows CU nie powinna mieć miejsca dla telefonów z pamięcią RAM poniżej 2GB .
    Moja Lumia 930 z każdą kompilacją systemu Windows mobile 10 daje sobie radę.
    Nawet Lumia 650 nie powinna otrzymać aktualizacji do CU używam go od początku lipca i dopiero teraz jako tako działa w miarę sprawnie nawet aplikacja Zdjęcia nie wyłącza się po włączeniu prawie natychmiast dostępne są zdjęcia.

    • ja już nie wiem od czego to zależy mam lumie 650 i nigdy nie miałem problemu z żadną aktualizacją , no może raz gdy pod koniec aktualizacji bateria mi padła ale to z mojej winy

  • Solar

   Wczoraj po 19stej już była

  • Solar

   Na L650 Edge nadal masakra. Przy otworzeniu kilku zakładek (od 3) Edge się zawiesza, pomaga przycisk power. Od kilku kompilacji nic z tym nie zrobili. Na AU z Edge nie było problemu. Mogłem otworzyć z 10 zakładek i było ok

  • Solar

   Aktualizacja ta naprawiła błąd sklepu. Nareszcie aplikacje firm trzecich się aktualizują

   • Jan

    Które to aplikacje bo u mnie aktualizacja nastąpiła aplikacji Poczta programu Outlook?

    • Solar

     Wcześniej wyskakiwał błąd aktualizacji aplikacji np Automapy. Teraz po aktualizacji systemu, można spokojnie aktualizować aplikacje. Wcześniej trzeba było kombinować i przenosić apki z karty sd do pamięci tel i nie zawsze to pomagało

   • Jan

    Pytanie czy w Twoim telefonie Lumia 650 w Ustawieniach Dodatki znajduje się Filtr połączeń
    W załączeniu zrzutu ekranu.
    https://uploads.disquscdn.com/images/44803e10a34993ef82f8a2262780b80ff255f2a3ed3dfe3d8c5eadc9cf9f067f.png SMS

    • Solar

     Nie ma.

     • Jan

      Jak chcesz go używać to jest w ustawieniach Aplikacji Telefon

  • pożyczam 🙂

   • Jan

    Krzysztof Ty żartujesz sobie ze mnie że jestem zadowolony z działania tej aktualizacji Lumii 930 ale z tych funkcji – aplikacji co używam to tak .
    Będę miał problem jak Windows przestanie wspierać telefony Lumia np. Przestanie działać WhatsApp .
    Ja siebie nie widzę w androidzie bo tam trzeba najpierw znać dobrze narzędzia komputerowe a ja troszkę mam więcej lat i nigdy tak na dłużej komputera nie obsługiwałem w tej chwili myślę że nie było by problemu z jego obsługą.
    Ale nie podjął bym się nauki swego kolegi po sześć dziesiątce nauki obsługi telefonu z androidem.
    Obsługi na podstawowym poziomie Lumię 520 bez żadnych problemów nauczyłem , wszystkie czynności z założeniem konta musiałem zrobić sam i dalej muszę co jakiś czas coś wykonać w tym telefonie.
    Następny mój znajomy młodszy o kilkanaście lat znający język angielski po jakichś studiach który obsługuje laptopa a konto bez karty sim na telefonie LG musiała mu założyć inna osoba a teraz po włożeniu karty sim nie potrafi zadzwonić i odebrać połączenia z sieci komórkowej a także z WhatsApp . Myślę że Lumią z Windows 8.1 nie miał by problemów.
    Tu nie chodzi tylko o kafelki też są ważne a na początku Windows 8 a później 8.1 był i jeszcze jest naprawdę bardzo intuicyjny.

 • Krzysztof Kowalski

  Grunt że system działa bardzo dobrze więc decyzję o zmianie można na jakiś czas odłożyć. Oby jeszcze poprawili mapy które są te same również na PC i będzie gites na jakiś czas.

  • Ziemniaczek

   Wątpię, że to zrobią.

 • Pazuzu

  Dopóki wszystko działa nie ma sensu się miotać i wyskakiwać za burtę, tym bardziej, że nie ma telefonu robiącego lepsze zdjęcia niż 950XL. Właśnie teraz jest dobry moment na zakup tego telefonu, bo jest śmiesznie tani i będzie dobrze działać jeszcze długo, więc po co się napinać.

  • Andrzej Gładysz

   Racja ja mojej 950xl nie zamienię na żaden inny telefon bo jest świetny.

  • jest, Lumia 1020, Nokia 808… poza tym moją starą Moto już z kilka razy zrobiłem lepsze ujęcia od 950 XL

   • Pazuzu

    Chodziło mi o porównanie z aktualnymi flagowcami.

    • Lumia 950 XL z 2015 r. jest na poziomie telefonów z 2017 r. …

     • Pazuzu

      Krzysztofie nie jest, przewyższa każdy aktualny flagowiec, co prawda różnice się zmniejszają, ale cały czas są. Jeśli ja potrafię zrobić z ręki w trybie auto takie zdjęcie, to co zrobi fachowiec w trybie manualnym. Koniecznie powiększcie. Polecam serię Anathomy of Lumia Photo na AAWP i porównanie z flagowcami tamże. https://uploads.disquscdn.com/images/f41ef1f4af6e1d20c0e1d4a52194c21223ac3065688abce3a172c4e1000457a8.jpg

     • VRVMIS

      No nie bardzo. Lumia 950 była na poziomie felefonów z 2015 roku (aparat porównywalny z tym w LG G4), a w flagowce z 2016 roku (Galaxy S7, LG G5) zjadły tą lumię na śniadanie.

     • porownywalem ze znajomym zdjecia s7 i bynajmniej nie zjadaly, poziom podobny, zaklinasz rzeczywistość

     • VRVMIS

      Nie, wcale nie zjadały lumii… Tylko że ta lumia robi porównywalnej jakości zdjęcia co LG G4. Czyli co, LG G4 to najlepszy smartfon fotograficzny (razem z lumią 950) tak? Masz ty w ogóle pojęcie o fotografii? A może to ja jako zawodowy fotograf nie mam na ten temat wiedzy, co?

     • V3

      No i co z tego że z ciebie fotograf ? To tak jakbyś sugerował że Kubica poprowadzi najszzybciej wóz z koniem a nie sprawny woźnica. Takie to ma przełożenie na smartfonowe i profesjonalne foty.

     • VRVMIS

      Ano to z tego, że znam się na fotografii. L959 robi średniej jakości zdjęcia, z nienaturalnymi barwami i ma poważny problem z AF w gorszych warunkach oświetleniowych. Posiadam własną lumię 950, a jako bloger piszący o fotografii smartfonowej dostaję do testów również inne smartfony. Dzisiaj średniopółkowce zjadają aparat z 950, a co dopiero flagowce. Powiedz jeszcze że lumia 950 jest najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie i ma najlepszy na świecie system z największą liczbą aplikacji, wtedy będzie już komplet twoich bzdur (łącznie z tym że jej aparat może się równać z S7.

     • V3

      Jak słyszę słowo bloger to mi się niedobrze robi. Tak się składa że jestem bardzo świadomym userem sprzętów. I jak powiedziałem zrobiłem porównanie na zbiorze kilkuset własnoręcznie wykonanych zdjęć w automacie, najczęściej wakacyjnych. Posiadam te sprzęty a raczej posiadała bo 950 już sprzedałem że względu na system. Więc mi nie wciskaj ciemnoty.
      I skończ z tym glupkowatym sarkazmem rodem z gimnazjum bo silenie się na dowcip Ci nie wychodzi. Dorosnij. To że z ciebie bloger to żaden wyznacznik Twojego doświadczenia. Równie dobrze mógłbyś być YouTuberem dla mnie.

     • VRVMIS

      A mi się niedobrze robi, jak czytam takich trolli jak ty. Idź dalej rób sobie wakacyjne zdjęcia drzew, w automacie. Nie wiesz nawet co określa dobry aparat w telefonie i nie są to wcale bajkowe kolorki. Dla twojej wiadomości – dzisiaj aparaty smartfonowe w pełnym słońcu robią identyczne zdjęcia (oprócz odstającej od reszty 950, która nie potrafi odwzorować barw), a różnice widać głównie przy gorszym oświetleniu i co najważniejsze przy dodatkowych funkcjach. Dzisiejsze aparaty to uruchamianie aparatu z wygaszonego ekranu w czasie 0,6 sekundy, łapanie ostrości w 0,03 sekundy, automatyczne śledzenie focusowanego obiektu, zoom soczewkowy, oraz wszystkie funkcje oferowane przez podwójne aparaty. Lumia 950 wyróżniała się od reszty razem LG G4 w 2015 roku (chociaż nawet wtedy nie mogły się równać z takimi smartfonami jak Nokia 808, albo Lumia 1020), a w 2016 roku została zjedzona przez Samsunga S7 i LG G5. Dzisiaj średniopółkowce zjadają tą lumię, bo mają więcej Mpix, lepiej odwzorowują barwy (z tym jest tragedia w lumii), dużo szybciej uruchamiają aparat, dużo szybciej łapią AF, działanie AF jest dużo lepsze (lumia nie ostrzy w złych warunkach oświetleniowych), lepiej radzą sobie z balansem bieli, mają dużo przydatnych funkcji (jak chociażby wspomniany już śledzący AF).

     • V3

      Jebnij sie w ten pusty łeb. Twoim torem myslenia to Lumia powinna zostac zjedzona przez S7, bo ten ma wiecej mpx. A tak sie sklada ze ma mniej.
      Pokaz mi ktore sredniopolkowce posiadaja wiecej MPX od Lumii950 ?
      Pokaz mi zdjecia robione pod slonce przez S6 i Lumie 950, co wiecej pokaz mi zdjecia robione w ostrym sloncu przez oba smartfony.

      Opierasz sie na informacjach z internetu, blogerowy znawco. Nikomu sie nie chce czytac twoich pierdół. Powiedzialem ci wprost, ze posiadalem wszystkie z w/w smartfonow przeze mnie, ze zrobilem nimi setki zdjec, a gdyby dodac jeszcze modele 925 i 820 to mozna powiedziec spokojnie ze tysiace. A ty bedziesz ze mna dyskutowal bo sobie cos tam upierdoliles w glowce makowce.

      Dla twojej wiadomosci mam potezna lustrzanke sprzezona z teleskopem, celem robienia zdjec powierzchni ksiezyca, ale to jest hobby, ostatnimi czasy coraz rzadsze, bo ilez mozna. Wiec nie ucz mnie na temat fotografii gowniarzu.

     • VRVMIS

      Sony X – 23 Mpix, Sony XA1 – 23 Mpix, Sony X compact – 23 Mpix. Nie masz trollu żadnej wiedzy na ten temat.

     • V3

      Oj pętaku . W smartfonach ilość mpx gowno znaczy. Ty domorosly fotografie. Galaxy s7/s7 Edge i Galaxy s8 mają po 12mpx matryce i kosza konkurencje jak chcą. A Ty wyjeżdżasz dodatkowo z produktami Sony. Które zawsze w gorszy sposób adaptowaly własne matryce w smartfonach niż w firmach do których te matryce sprzedawały. Najlepszy przykład w serii S7 gdzie poszły 2 typy – jedna od Sony a druga Isocell Samsunga. I Isocell robil lepsze zdjęcia.
      W swoich produktach Sony często miał problemy z jakością zdjęć niby przy wielce zaawansowanej optyce.
      Jeszcze nie widziałem Xperii która zdjęciowa by się zbliżyła do Samsunga albo Lumii. No chyba że najnowsza XZ Ale tej nie znam.
      A miałem do czynienia z samymi flagowcami z Sony.
      Na koniec synku pamiętaj że Lumia 950 ma optykę Carl Zeiss uznawana od dawna za jedną z najlepszych o ile nie najlepsza optykę do smartfonów, dodatkowo z PureView.
      Ale jak do Twojego łba to trafi skoro wg ciebie wyznacznikiem jakości robionych zdjęć jest ilość mpx matrycy aparatu. Szkoda słów. Idź dalej kleić bzdury na blogu.

     • VRVMIS

      Trollu, zmasakrowałeś się i teraz robisz z siebie coraz większego pajaca. Bierz swoją lumię 950 z najlepszym aparatem na świecie i idź cykać wakacyjne fotografie drzewom, na automacie. Nie masz najmniejszej nawet wiedzy o fotografii mobilnej, nie znasz się w ogóle na aparatach, trolliku. Twoja lumia 950 ze spieprzonymi barwami i zepsutym AF najlepsza. Recenzenci konfrontując 950 z G5 i S7, umieszczają 950 na końcu stawki, bo widać jest od razu, że aparat w niej jest kaleki (spieprzone kolory, zepsuty AF i problemy z balansem bieli). Nie dość że system w tej lumii to gówno, to jeszcze aparat jest do niczego.

     • V3

      Pajac to cię synku zrobił. Za takie słowa zebralbys w paszcze.
      Jak ja miałem do czynienia z pierwszymi smartfonami na rynku to jeszcze srales w pieluchy.
      Ty się znasz na fotografii bo bloga piszesz ? Nie ośmieszaj się. Z takimi treściami to mozesz pisać dla gimbazy jedynie. Juz samo wskazanie ze ilosc mpx w matrycy smartfona, ze wiecej znaczy lepiej stawia cie na na rowni z debilami w jednym szeregu. A teraz zabieraj swoją chuda dupe w rurkach i spierdalaj do kolegów, dalej pisać farmazony dla mądrych inaczej.

     • VRVMIS

      No ślicznie cię rodzice wychowali plebsie. Już widzę z kim mam do czynienia, więc nie ma innej opcji jak cię zablokować, pajacu.

     • V3

      Wychowali odpowiednio. Tobie też by się przydało jak widzę. Oho arystokrata się znalazł. Dobrze że taki plebs jak ja często może sobie poodrzucac takich arystokratow na rozmowach. Mają wtedy więcej czasu na pisanie blogów ?a że świeca goła dupa później….no cóż. Zawsze im zostaje Wyższa Szkoła Nic Nie robienia.

     • V3

      Idź sobie na allaboutwindowsphome.com i znajdź test aparatu Lumia 950 vs Xperia X. Jeśli te zamazance z Xperii są lepsze to zamiast do aparatu zasuwaj do okulisty. Tylko najpierw kasę od rodziców weź na wizytę.

     • bajki to możesz dzieciom na dobranoc opowiadać, tak jakbym nie widział zdjęć z tych aparatów, masz w ogóle pojęcie czym różni się G6 od G5? wątpię

     • VRVMIS

      Masz porównania w necie. Wszędzie G5 i S7 rządziły, a gówniana 950 na samym końcu sobie gniła.
      http://komorkomania.pl/33314,galaxy-s7-lg-g5-htc-10-huawei-p9-i-lumia-950-fotoporownanie-flagowcow,all

     • V3

      O czym ty opowiadasz. Na co mi netowe porównania skoro miałem jednocześnie 930 950 S7Edge i S6 ???? I wiem który jakie zdjęcia robi ??
      S7Edge i 950 na tym samym poziomie. Z delikatnym wskazaniem na L950 jeśli chodzi o jakość i z dużym wskazaniem na S7 jeśli chodzi o szybkość.
      930 i S6 na zbliżonym Ale S6 nie radzi sobie w mocnym słońcu.

  • VRVMIS

   „nie ma telefonu robiącego lepsze zdjęcia niż 950XL”
   Hahaha, dobre. Lumia 950XL nie robiła najlepszych zdjęć nawet w 2015 roku, a dzisiaj to niektóre średniopółkowce robią lepsze foty. I po co komu kupować teraz taką lumię, gdy błąd na błędzie i aplikacji brak.

   • Pazuzu

    Ślepemu nie dogodzisz

    • VRVMIS

     Pogódź się z tym, że ta twoja lumia 950XL to średniopółkowy hardware, przeciętny aparat i niedopracowany system pozbawiony aplikacji. Dno totalne.

 • Juzerowy
  • Marcin

   ja dostałem Build 15063.540 na PC i Mobile

 • Zbigniew Mazur

  nie ma co panikować. telefon (lumia 950) działa coraz lepiej do tego ma świetny aparat.nawigacji korzystam sporadycznie ale jak trzeba to jest ok. aplikacje które używam póki co działają bez problemu. dodam też żona ma telefon z androidem moto g4 plus i po aktualizacji do 7 zaczyna mulić. mogłem wymienić moją lumie 950 na moto z play ale stwierdziłem że przejście na androida nastąpi wtedy jak już lumia całkiem padnie 🙂 co mam nadzieje nie nastąpi szybko.

  • V3

   Lumia może nie ale system i jego funkcjonalności padną szybciej.

 • Piotrek Jaworski

  2006 pierwszy iOS
  2008 pierwszy Android
  2010 pierwszy Widnows Phone
  Już w dniu premiery głośno mówiło się, że MS przegrał bitwę o rynek telefonów. Ktoś wie może, kto taki namówił jednak zarząd MS aby spróbować i wprowadził firmę na siedmioletnią drogę męki, upokorzeń i chybionych inwestycji? Ciekawe gdzie teraz pracuje? 😉

  • Przemysław Czarnota

   Ale Microsoft był na rynku mobilnym już w 2004 roku około. Windows Mobile: mówi ci to coś? Na długo przed pierwszym iPhone’em był telefony z mobilnym Windowsem, które funkcjami nie ustępowały komputerowi. I były bardzo otwarte, można było wrzucić dowolnego „luźnego” exe’ka i go odpalić (pod warunkiem, że był skompilowany kompilatorem pod Windows Mobile).

   Tak samo z tabletami. W 2005 roku wyszedł Windows XP Tablet PC Edition. I to był normalny XP wzbogacony o obsługę dotyku (ale interfejs miał taki sam). I nikt się nie interesował tymi tabletami, a jak dużo później Apple zrobił przerośniętego iPhone’a (bo z komputerem to to za dużo wspólnego nie miało), to wszyscy krzyczeli o wielkiej innowacji.

   • Mobilny

    Tak, był Windows Mobile, ale nie był dostatecznie promowany, co otworzyło Apple drogę do sukcesu na rynku mobilnym. Tym samym to iPhone stał się urządzeniem przełomowym. Google również inwestowało w promocję Androida, co przełożyło się na popularność, rosnące udziały w rynku i bogate zasoby Google Music i Android Market, a po ich połączeniu – jednolitego Google Play. Microsoft zaniedbał promocję.

   • V3

    Mądra wypowiedź. Ale idac tym torem to Symbian był już na rynku od co najmniej 2001 roku ? I nawet smartfony były tj. 9210i Communicator z fizyczną klawiatura Ale też dotykowe p800 i p900 ?

    • Mobilny

     To tylko pokazuje, że Microsoft nie wykorzystał potencjału, a już od dawna dużo oferował. Pocket PC posiadał Microsoft Reader, Microsoft Money, Pocket Internet Explorer i Windows Media Player.

     • V3

      200% racji.

  • zapomniałeś o Windows Mobile

   • Piotrek Jaworski

    nie zapomniałem tylko nie wiedziałem.
    to zmienia mój obrachunek. Umoczyli zatem na tym samym nie 2 a 3 razy.
    Szacunek za wytrwałość. Przypomina mi się taki skoczek narciarski Eddie Edwards „Eagel”

    • cztery razy:

     6.5 nie dostał aktualizacji do 7
     7.5 nie dostał aktualizacji do 8
     8 dostał tylko częściową aktualizację do 10
     10 nie dostanie aktualizacji do RS3

     po dwóch – trzech latach następuje wymiana systemu wraz z całym środowiskiem

     • gregor

      A czy w ogóle będzie , po poczynaniach Microsoftu ?

    • Solar

     Orzeł przynajmniej miał marketing?

    • Mobilny

     A dzisiaj w Wielkiej Brytanii wypuścili Alcatela IDOL 4 Pro z Windowsem, kiedy deweloper za deweloperem rezygnują ze wspierania tej platformy.

 • Marcin

  dostałem aktualizacje telefonu i PC Build 15063.540 czemu portal nic nie informuje

 • Marcin

  Windows 10 Mobile ‚production’ advances to build 15063.540 non insiders

 • Nylu

  Przeciez to bylo do przewidzenia byłem zachwycony Lumia 800 później L735 i wp8.1 działało pięknie i chciale kupić L930 ale wtedy wpadł mi w ręce Galaxy S5 z snapdragon 805 i wiedziałem że to przepaść dzieli te dwa systemy do dzisiaj mam swoje S5 z androidem 6.0.1 i działa pięknie bez problemów już będzie 2 lata w listopadzie ,może zmienię na S7 bo już można tanio kupić na adverts.ie mam w domu L620 żony leży sobie i czasem się pobawie i nie powiem że sam system mi się podoba ale co z tego jak ms ma w dupie użytkowników. Teraz zastanawiam się czy nie kupić chromebook bo w rodzinie jest i śmiga szybko bez problemów a w10 potrafi wkurzyc

 • marcin4511

  Niestety to było do przewidzenia. Szkoda, ale trudno. Niestety telefony odcięte od RS3 (np. Moja Lumia 535 DS) już są niepotrzebnymi cegiełkami. Szkoda, że nie ma żadnych romów , które możnaby wgrać i używać. Flashowanie androida też nie ma sensu z uwagi na sterowniki, a raczej ich brak. Słyszałem, że Lumia 535 ma ten sam sprzęt co Motorola Moto E, Ale jakoś wątpię w to,aby flashowanie linii tym androidem powiodło się i działałoby to w miarę sprawnie. (Ten bzdurny pomysł widziałem gdzieś na forum xda). Zresztą, problemem jest też odblokowanie bootloadera.
  To informacje ktore posiadam – mogę sie mylić co do nich i jeżeli ktoś ma inne zdanie albo jest w tym bardziej doświadczony, proszę o poprawienie mnie i wypowiedzenie się w tym temacie, tylko bez hejtów.

  • Ziemniaczek

   Ja miałem Samsunga I9506 i na customach działało to lepiej niż na stocku. 🙂

   • marcin4511

    Tyle że ty mówisz o telefonie który miał androida. A ja mówiłem o telefonie z windowsem, który już praktycznie jest nie do użytku.
    Zdarza się, że gdy instalujemy custom rom to działa on lepiej niż ten co mamy domyślnie.

 • Mobilny
  • Joker

   to ładnie sie dzieje to wogole zadnej fify juz nie bedzie????

   • Mobilny

    Za duże koszty realizacji jak na platformę o znikomych udziałach w rynku. Na dziesiątce może jeszcze na chwilę zostawią, ale regularnych aktualizacji, które będą na Androidzie i iOS-ie, nie ma co oczekiwać. Deweloperom już się to nie opłaca.

    • Joker

     moze beda aktualizacje ale mniej niz na androidzie

     • Mobilny

      Wygląda na to, że 7 listopada kończą całkowite wsparcie dla telefonów z Windowsem, bo w wymaganiach systemowych w Windows Store jest już tylko Windows 10 i Windows 10 Mobile, czyli dla Windowsa Phone wsparcie zakończyli już wcześniej.

     • Joker

      to czyli od 7 listopada nie bd tej fify w sklepie czy tylko nie bd aktualizowana??

     • nie będzie w ogóle

     • Joker

      ale lipa ten windows to sie robi dziadostwo jeszcze troche i trzeba przejsc na androida takiej slawnej gry nie bd oja

     • Joker

      a evernote jest bez wsparcia a jakos w sklepie jest do pobrania ta apka

     • napisali że nie będzie

     • Joker

      aha ok spoko

     • gregor

      Hejterzy napisali , czy można im ufać, auto mapa też jest w sklepie a miało nie być

     • Joker

      no jest

     • gregor

      No pewnie

  • dla windows phone, wersja uwp powinna byc dostepna, czy tez kończą z uwp?

   • Mobilny

    Sprawdziłem inne artykuły i chodziło raczej o Windows phones, czyli telefony z Windowsem, niż system Windows Phone. Wnioskuję to też z tego, że według wymagań systemowych w Windows Store FIFA Mobile obsługuje już tylko Windowsa 10 i Windowsa 10 Mobile, więc najwyraźniej wspierają W10M do 7 listopada.

    • tez tak mi sie wydawało ze w sklepie jest tylko wersja dla W10M

 • greg

  Gowno gowno i jeszcze raz gowno, kupiłem Iphona i tam wszystko dziala, zastanawiam się teraz nad mackiem, a posiadam Jeszce lumie 735, ale na szczęście ekran po raz drugi się wypala więc mam szanse po wiekszym lub mniejszym boju odzyskać pieniądze za ten chłam,pzdr

 • Simon Pater

  Piekny artykul!! 5*****

 • Tomek Wolniewicz

  I oczywiście kolejnym telefonem będzie Iphone… Całkowicie zniszczono potencjał nokii i marki Lumia… Czyżby celowo?

  • gdyby Ballmer był dalej szefem MS sytuacja wyglądałaby pewnie inaczej

  • Mobilny

   Potencjał Nokii jest aktualnie wykorzystywany na Androidzie, tym razem na korzyść Google 🙂 Czy celowo? Weźmy pod uwagę choćby zachwyt Nadelli działaniem iPhone-a i iOS-a oraz fakt, że Arrow Launcher garściami czerpie z systemu Apple.

  • gregor

   Chyba tak

 • Robert
  • gregor

   Może wróci pod inną nieco nazwą jak client for youtube

   • Joker

    a client for youtube pod jaka nazwa jest???

    • gregor

     Explorer for youtube+

     • Joker

      jak zadnej opinii tam nie ma a aktualizacje wyskakuja

     • gregor

      Jakie aktualizacje, nie kapuje,

     • Joker

      zenada ostro sie tnie

     • gregor

      Trudno, ja polubiłem tubeget

     • Joker

      ze nikt sie nie wypowiedzial jak chodzi ta apka

     • gregor

      Bo nie używam

    • V3

     Ja używam MyTube i wszystko działa bez problemów. Nawet odtwarzanie w tle na zgaszonym ekranie.

 • Tomek Wolniewicz

  Samoistnie nasuwają mi się słowa znanej piosenki Elektrycznych Gitar: „To już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść…”

 • Xurc

  To jeszcze ja dodam, że kolejna aplikacja Pango (parkowanie) także mówi KONIEC dla Windows 10 Mobile. Dziś chciałem skorzystać i się zawiodłem. Widocznie trzeba się do tego przyzwyczaić. https://uploads.disquscdn.com/images/bdb06561c06bf8fb68c82257196c591d0d134e0866e0635683e8b597d60f3887.png

  • V3

   A nie ma jakiegoś zamiennika ?

 • Look. A

  JESTEM Z JOWISZA chyba , bo ja lubię win.mobile (8.1) na swojej nokii 735 , naprawdę przesiadłem się z androida ze dwa lata temu i byłem bardzo miło zaskoczony , czytelnie , przejrzyście , bez miliarda mini opcji itd. Telefonu używam głownie do dzwonienia i smsów , zdjęć i filmików , czasami Candy Crush i muzyki , która leci cały dzień w robocie przez 8h na „głośnomówiącym” , czasami nawigacja i sporadycznie do neta.

  Cholera szkoda mi będzie ponownie się przesiadać na androida , no ale jak mus to mus , chyba że pojawi się jakaś inna alternatywa (iOS odpada) , pzdr.

  PS.a jestem właśnie w trakcie szukania nowego tel.,myślalem o nokii 920/930 , potem 1320/1520 (ale to za wielkie kloce) , nie wiem , pewnie jednak coś na „andku”

  • V3

   Niestety. Brak aplikacji w pewnym momencie niestety da sie odczuc. 930tka to swietny smartfon. Uzytkuje go do dzis, jednak juz w bardzo ograniczonym zakresie. Android przejal wszystkie podstawowe zadania codzienne. Natomiast jesli chodzi o dzwonienie, sms, Whatsapp, Candy Crush, muzyke, robienie zdjec – to jak najbardziej moge polecic. Jesli chodzi o Nawigacje – to niestety nie bardzo. Ja do niej zaufania niestety nie mam.

 • Hubert123454

  Ruszyli by dupe, z ulepszaniem mobilnej 10tki i produkcją nowych Lumii, to by coś ruszyło, jeżeli chodzi o nowe aplikacje i rozwój mobilnej 10tki.

  Nowy twór Microsoftu polegnie, jeżeli podejdą do niego jak do mobilnej 10tki..

 • Robert

  Dzisiaj aktualizowało się kilka apek. Wśród nich taki dziwoląg „Nazwa niedostępna”. Po zaktualizowaniu, to coś, nie pojawiło się na liście zaktualizowanych. Mieliście może podobny przypadek? https://uploads.disquscdn.com/images/475ebbd6a41dbbddc88f00981bbc14fef5734524c52861fe9169d9b0df21453b.png

  • Joker

   mi wlasnie sie nie chce zaktualizowac ta nazwa niedostepna hehe jestem na oficjalnym AU

   • Robert

    Ja też jestem na AU. U mnie poszło bez problemu. Choć nie wiem, czy to dobrze, czy źle? Jak na razie wszystkie apki działają bez zarzutu.

    • Joker

     kurde nie wiem jak to naprawic

 • kurczak

  Witam wszystkich, natknąłem się na taką stronkę i jestem ciekaw co o tym myślicie. Kiedyś była jakaś informacja, że można będzie wgrywać androida na lumie, ale temat ucichł, czyżby pojawiła się jakaś rewolucja? Pozdrawiam, wstawiam link do artykułu poniżej.

  http://deluxeapps.xyz/jak-zaktualizowac-microsoft-lumia-640-lte-dual-sim-do-android-7-0/

  • Nie ma takiej możliwości. Ta strona to jakiś SPAM.

 • Modest Moog

  szkoda trochę bo ja postanowiłem przejść na windows 10 mobile z ciekawości i naprawdę mi się spodobało szczelnie ze dorwałem lumie 930 za 80 zl i działa super .Przerobilem rożne flagowce jak np.samsung s8 i już mi to się znudziło.Mam nadzieje że jednak Microsoft z czymś wejdzie nowym i świeżym.