Co dalej z Microsoft na rynku mobile?

Zakończona kilka dni temu konferencja Ignite przyniosła więcej pytań niż odpowiedzi. W trakcie jednej z prezentacji Microsoft starał się zapewnić, że nie zrezygnuje z segmentu mobile, i że jest w pełni zaangażowany w rozwój systemu Windows 10 Mobile. Podniosło to od razu pytania: co ze sprzętem? Kto będzie produkował telefony dla systemu Windows? Znany leaker Nawzil ujawnia plany Microsoftu.

W ostatnim artykule Michała mogliście poznać oficjalne stanowisko korporacji. Microsoft jest i będzie zaangażowany w rozwój systemu Windows w jego wersji mobilnej i ukierunkowuje swoje działania na sektor biznesowy, który stanie się dla niego priorytetem. Miało to rozwiać wątpliwości co do samego faktu wsparcia dla systemu Mobile czy też jego porzucenia. Nie odpowiedziało jednak na kluczowe pytanie: co z urządzeniami? Jak słusznie zauważyli w komentarzach nasi czytelnicy, produkcja samego systemu nie ma sensu bo zewnętrzni producenci nie są pewnym źródłem urządzeń. Mogą wycofać się z planów produkcyjnych, mogą dostarczyć na rynek urządzenia słabej jakości, ich marka nie ma przebicia a same urządzenia znikną gdzieś na stronach internetowych i nie pojawią się nawet w sklepach. Sporo niepewności dodały też plotki o tym, że ostatnie mega obniżki cen to czyszczenie rynku i wycofanie się z produkcji Lumii.

Czy Microsoft próbuje wycofać się z rynku mobile tylko nie wie jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania udzielił znany leaker Nawzil Najeeb, mający spore kontakty w Microsofcie, zresztą, pracownik tej korporacji (oddział w Kuwejcie), a wcześniej betatester Nokii. Nawzil znał plany MS od maja tego roku, ale nie mógł o nich wypowiadać się publicznie. W tej chwili postanowił podzielić się swoją wiedzą i rozwiać szereg wątpliwości, które pojawiły się w ostatnim miesiącu, właśnie z uwagi na sytuację w której znalazła się korporacja i brak oficjalnych, jasnych komunikatów, przesłanianych przez plotki i gdybania.

Microsoft faktycznie wycofuje się z produkcji marki Lumia. Korporacja do końca roku chce zakończyć produkcję i sprzedaż urządzeń spod marki Lumia. W zasadzie produkcja stanęła już w sierpniu – teraz trwa gorączka wyprzedaży, Na kolejnych rynkach obniżki cen przynoszą zamierzone efekty – pierwsze Lumie 950 XL wyprzedano np. już w polskim sklepie MS. Co z fabrykami w Wietnamie? Te trafią w ręce Foxconnu. Czy oznacza to koniec obecności Microsoftu na rynku Mobile i oparcie się na podwykonawcach pokroju HP czy Lenovo? NIE.

Microsoft w przyszłym roku zaprezentuje nowe telefony. To najważniejsza informacja. Nawzil potwierdza to jako pierwszy. MS nie zamierza wycofać się w całości z produkcji smartfonów i zlecić ją wyłącznie partnerom – wycofa się wyłącznie z produkcji tanich telefonów, czego pokłosiem jest sprzedaż działu feature phones z logo Nokia.

W połowie 2017 roku Microsoft zaprezentuje urządzenia z najwyższej półki – high end flagship Windows phones, które przebiją wszystko co do tej pory widzieliśmy pod logiem Lumia i nie tylko. MS zamierza produkować wyłącznie flagowce, partnerzy OEM dostaną wolną rękę w produkcji telefonów z niższej lub średniej półki.

Flagowcem na rok 2016 ma być HP Elite X3. W tym roku nie zobaczymy żadnych nowych telefonów z rąk Microsoftu. To było wiadome od dawna.

Premiera nowych urządzeń Microsoft na wiosnę 2017 roku jest wątpliwa. Nawzil potwierdza, że dużo bardziej prawdopodobna jest prezentacja nowych telefonów w połowie roku i rozpoczęcie ich sprzedaży w II półroczu 2017 – wraz z systemem Redstone 3.

Podstawą działania MS będzie rynek biznesowy – ale nie tylko. Warto tu po raz kolejny przypomnieć słowa Terry’ego Myersona, wiceprezesa Microsoftu:

I want to assure you that your investment in Windows phones is not at risk. The mobility of the Windows 10 experience remains core to our More Personal Computing ambition. We will continue to support and update the Lumia devices that are currently in the market, and the development of Windows 10 phones by OEMs, such as HP, Acer, Alcatel, VAIO, and Trinity; as well as develop great new devices. We’ll continue to adapt Windows 10 for small screens. We’ll continue to invest in key areas – security, management, and Continuum capabilities – that we know are important to commercial accounts and to consumers who want greater productivity. And we’ll help drive demand for Windows phone devices.

MS będzie kontynuować wsparcie dla telefonów Lumia obecnych na rynku, produkcji telefonów z W10 przez swoich partnerów typu HP, jak również stworzy świetne, nowe urządzenia dla rynku mobile. Kluczowe obszary rozwoju systemu mobile to: bezpieczeństwo, zarządzanie i funkcje continuum, stanowiące istotne przesłanki dla klientów biznesowych oraz zwykłych użytkowników, ceniących sobie większą produktywność. Można się domyślić, że MS rezygnuje z produkcji tanich telefonów, bo te nie byłyby w stanie sprostać nowym, funkcjom continuum i planowanym funkcjonalnościom systemu, który ma zapewnić odowiedni poziom jakości.

W kolejnych mailach do pracowników Microsoft Myerson potwierdza powyższą strategię: powodzenie na rynku mobile korporacja może osiągnąć dzięki firmom, ale też zwykłym konsumentom, ceniącym sobie bezpieczeństwo, zarządzanie i funkcje continuum, co wymaga zwiększenia wysiłków w produkcji jak najlepszego sprzętu dla rynku mobile. Myerson wspomina również o przygotowanej ścieżce innowacji w rozwoju systemu i sprzętu, co potwierdzają słowa nowego prezesa francuskiego oddziału MS. Korporacja wyznacza sobie nowe cele i nowe ścieżki ich osiągnięcia. Obecne nie przyniosły rezultatów.

Kolejne informacje, które ujawnia Nawzil:

 • Microsoft przygotuje szereg telefonów, nie tylko jeden flagowiec.
 • Nowe telefony będą produkowane w fabrykach Surface. Jakość produkcji będzie znacznie przewyższać tą znaną z Lumii. Co w sumie nie jest zaskoczeniem, bo z tą ostatnią bywało różnie.
 • Nowe telefony będą nadal korzystać z technologii PureView.
 • Nazwa nowej marki nie jest jednak wybrana. Nie jest przesądzone, że nowe telefony będą się nazywać Surface Phone, ale raczej wszystko na to wskazuje.
 • To, że obecne telefony OEM niczym nie zachwycają (poza HP Elite) nie oznacza, że taka sama sytuacja będzie w 2017 roku. MS będzie wspierać OEM-y w produkcji urządzeń z niskiej i średniej półki.
 • Nokia nie będzie już produkować żadnych telefonów dla Microsoftu, na co liczyło sporo osób. Nokia w zasadzie w ogóle nie będzie produkować telefonów – będzie udzielać jedynie licencji na korzystanie z nazwy Nokia (podobnie jak z „Leicą” w ostatnim Huawei P9…)
 • Obecne telefony Lumia będą nadal objęte pełnym wsparciem serwisowym. Nic się tutaj nie zmienia.

Zadałem również Nawzilowi pytanie czy możliwe jest pojawienie się Cortany i usługi Groove w Polsce (na co wskazują prace nad tłumaczeniem nowych funkcji w tych aplikacjach). Nawzil nie zna odpowiedzi w tym zakresie. Zapewnił mnie tylko, że z każdą dużą aktualizacją systemu Windows (Redstone 2, 3 itd) MS będzie poszerzał wsparcie dla Cortany o kolejne rynki i kraje.

Koniec marki Lumia nie oznacza więc końca telefonów Microsoft, nie oznacza końca systemu Windows 10 Mobile, ani tym bardziej końca wsparcia dla obecnych telefonów Lumia. Rok 2017 ma stanowić ofensywę Microsoftu na rynku mobile – w segmencie telefonów z najwyższej półki i nie tylko dla biznesu, ale dla wszystkich użytkowników ceniących sobie produktywność i bezpieczeństwo danych.

Zdaję sobie sprawę, że ostatnie, nawet nie informacje a plotki o zakończeniu produkcji Lumii, były dla wielu zaskoczeniem. Wiele osób na forum pisało o śmierci systemu wraz z końcem Lumii. Nic takiego nie będzie mieć miejsca. Koniec Lumii to tylko i wyłącznie koniec marki i celowy krok marketingowy. Przyszły rok przyniesie nowe urządzenia Microsoft i mają być one lepsze niż cokolwiek widzieliśmy do tej pory. MS praktycznie będzie startował od zera, ale podobno najłatwiej jest się odbić od samego dna, a na tym dnie wylądowały udziały rynkowe Lumii.

Czy nowa strategia Microsoftu przyniesie rezultaty? Zobaczymy. Ważne jest jedno: przyszły rok będzie obfitował w wiele nowych wydarzeń w świecie Windows Mobile.

Źródło: Nawzil

 • To są tylko palny, palny i ustalenia, które zweryfikuje nie Microsoft tylko rynek i konsumenci. Warto pamiętać, że jeszcze 2-3 lata temu plany Microsoftu były zupełnie inne. Były ale się zmyły 😉

 • Dawid

  Plus również taki że stare lumie nadal będą dostawać aktualizacje bo na czymś ten system muszą testować 😉

 • Adrian Stypiński

  A więc. L640 to zapewne mój ostatni telefon z Windowsem. Nie mam zamiaru wydawać 3k na surface phone bo w tej cenie również otrzymam iphone’a. System ten posiadam z uwagi, że jest stabilny, szybki i tani. Jeśli będzie szynki stabilny i drogi to Apple zaoferuje to nawet lepiej w tej samej cenie. Do urządzeń od innych producentów mam niechęć. Jak już Windows to tylko Microsoft.

  • To jest kwestia przestawienia się. Nokia nas do tego przyzwyczaiła, że telefony z Symbianem czy później z Windowsem zawsze pochodziły w zdecydowanej większości od jednego producenta. Telefony z Androidem z kolei w większości są produkowane przez partnerów a Google jedynie dostarcza system. Microsoft chce podążać tą samą ścieżką.

   • Tyran1918

    Microsoft od dawna coś chce ale mu to nie wychodzi.

   • Kowalczyk Damian

    Oby nie posunął się zbyt daleko..

 • Simon Pater

  Kazdy tutaj zna moje przekonania co do dalszych losow systemu w10 mobile. Sam system mi sie bardzo podoba. Niestety ten caly „biznesowy” profil do mnie nie trafia. Lumie w pewnym momencie przed Nuttela zaczynaly sie lepiej sprzedawac. Teraz bez tanich Lumii, zwykli klienci odplyna do Androida i iOS. Powiedzmy sobie szczerze, majac do wyboru iP czy topowe Androidy i Surfacea za grube pieniadze ludzie wybiora dwa pierwsze systemy. Dodatkowo zaden profil firmy sie nie uda, jak nie bedzie aplikacji. Blackberry tez od zawsze celowalo w biznes. Wiemy jaki jest tego efekt.
  Reasumujac MS jesli wyda SPhone bedzie nisza nisz.
  Taki sobie dosc egzotyczny system.
  Kibicuje ale ten caly ich zwrot na Continuum i biznes to FAIL.

 • Tyran1918

  No dobra ale kto i kiedy zacznie produkować modele ze średniej i niższej półki z W10M, bo ich nie widać? Jeśli model HP jest flagowcem reprezentującym ten system w 2016 roku, to nie nie chcę nawet myśleć jak żenująco będzie wyglądało wprowadzanie nowych modeli MS na rynek.
  Właściwie to o takim scenariuszu mówi się od początku roku, a do tej pory nic się nie dzieje i sprzętu z W10M nie widać na horyzoncie.

  • Z bardziej znanych partnerów MS można wymienić następujące firmy: Acer, Alcatel, HP, Lenovo oraz Vaio. Na tę chwilę jedynie Vaio zaprezentował model ze średniej półki, ale wyłącznie na rynek japoński. Pozostali przygotowali flagowe modele. Być może dołączą również nowi producenci. Na tę chwilę nie znalazłem informacji o planowanych budżetowych słuchawkach z Windows 10 Mobile. Zapewne będziemy musieli na nie zaczekać do przyszłego roku.

   • Tyran1918

    Jestem mocno sceptyczny jeśli chodzi o te doniesienia. Liczą się czyny, a nie słowa.

 • Pogłoska o śmierci Windows 10 Mobile była mocno przesadzona. Microsoft posiada przemyślaną i precyzyjną strategię, która ukierunkowana jest przede wszystkim dla sektora biznesowego. Jak wspomniał Krzysztof w powyższym artykule indywidualni klienci, którzy wymagają najwyższej produktywności oraz bezpieczeństwa, również będą mogli korzystać z nowych telefonów i to nie tylko z najwyższej półki. Niestety wiele osób odczytało zakończenie marki Lumia jako wycofanie się firmy Microsoft z rynku mobilnego. Nic bardziej mylnego co doskonale zostało opisane w powyższym artkule.

  • Slevin

   To tylko obietnice i to nie od MS tylko z przecieków, mówiące że coś ruszy się ZA ROK!!! Za rok pokażą super telefon z super systemem RS3. Ale racja poczekajmy jeszcze „chwilkę”.

   • Proces tworzenia nowego produktu jakim jest telefon to z pewnością skomplikowany i długotrwały proces. Gdyby możliwe było stworzenie telefonu w kwartał to mielibyśmy co trzy miesiące wysyp nowych telefonów. Samsung pracował rok nad nowym modelem Note 7 i niestety marka Note jest spalona. Apple pracował rok nad nowym telefonem iPhone i jest rozczarowanie – pseudo wodoszczelność, niby lepsza optyka i wygląd iPhone 6. Jak sam widzisz lepiej dopracować telefon i wszystkich zaskoczyć pozytywnie a nie jak w przytoczonych przykładach negatywnie.

    • Kuba S

     Mówisz oczywiście o tych pieczołowicie projektowanych L950/XL? Fajnie piszesz i da się z Tobą rozmawiać, ale czasami zabardzo „syktujesz”.

     • Pewnie Cię nie zaskoczę, ale używam 950 XL od kilku miesięcy i według mnie jest to dopracowany model. System działa płynnie, aparat robi świetne zdjęcia, wyświetlacz rewelacja i wygląd stonowany czyli taki jaki lubię.

     • Kuba S

      Nie zaskoczyłeś mnie niczym. Ale L950/XL wyglądają jak odpustowe zabawki za 5zł. L650 wygląda atrakcyjnie. Nazywanie tego tworu systemem to jednak nadużycie. W końcu cały czas jest to wersja test, alpha, beta, rsy, thy itp itd. Do robienia świetnych zdjęć to są aparaty nie telefony 😉

     • Tak jak napisałem powyżej. Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem 950 XL i polecam ten telefon wszystkim z czystym sumieniem.

     • RS2_14936

      Nagadali tyle na te źle wykonane 950 a naprawdę nie mam do czego się przyczepić, jest nieźle wykonana, wygodna, materiały spoko, wyświetlacz świetny. Być może taki S7 wygląda dużo bardziej elegancko, ale bez przesady.

    • Slevin

     Rozumiem że wiesz ile trwa taki proces bo jesteś blisko tematu? Skąd wiesz że taki telefon to rok pracy? Może to 3 miesiące, ale nie można tak robić w konia klientów i wystawiać co 3 miesiące nowego telefonu bo go po prostu nikt nie kupi. A może inaczej właśnie, trwa to np 2 lata? Ja nie wiem ile to trwa, ale widzę że Ty wiesz wszystko 🙂

     • Może być rok a może dwa. To nie ma znaczenia. Podmień sobie tylko odpowiednio długość czasu w mojej poprzedniej wypowiedzi. Reszta pozostaje bez zmian.

   • Daniel Orzanowski

    Rs3 za rok to w fast będzie dopiero

  • Wilkeł Wolfi

   Jako smartfon do biznesu i tak firmy wezmą coś z androidem albo iphony. Microsoft nie ma co na to liczyć

   • Wyobraź sobie, że biznes nie wybierze smartfonów na podstawie tego ile aplikacji znajduje się w sklepie (Snapchat, Pokemon GO) ani ile ma w sobie wspaniałych (amazing) funkcji. Liczy się produktywność oraz bezpieczeństwo a to będzie na najwyższym poziomie w nowych urządzeniach Microsoft i partnerów OEM.

    • Wilkeł Wolfi

     „wspaniałe funkcje” czyli ich brak? Firmy biorą samsungi,apple itd. Microsoftu nie bierze prawie nikt. Pseudofani Windowsa powinni zdać sobie sprawę że ich system jest pod kroplówką i NIE MA SZANS PRZEGONIĆ ANDROIDA. Android też jest bezpieczny jeśli używasz antywirusa a jak ktoś ma problem żeby go pobrać bo zajmie mu to kilka sekund no to trudno. A bez aplikacji nie ma produktywności bo do dzwonienia miałbym telefon klawiszowy a nie SMARTFONA. Smartfon powinien mieć aplikacje bez tego jest bez sensu 🙂

     • Dalej nie rozumiesz, że są to telefony dedykowane dla biznesu. Bezpieczeństwo oraz produktywność włączając w to Continuum to najważniejsze rozwiązania jakie są w kręgu zainteresowań biznesowych klientów.

     • Wilkeł Wolfi

      Continuum mogłoby być fajne (w sumie nie wiem bo nie korzystałem) 😀

     • Dragonji

      Biznes potrzebuje najczęściej specjalistycznych aplikacji, a tych multum zarówno dla iOS jak i Androida. Sklep Microsoftu jest za to pusty jak półki sklepowe za komuny.

      Co do bezpieczeństwa – konkurencja radzi sobie z tym niewiele gorzej od MS, poza tym nikt nie wybierze bezpiecznego telefonu, na którym brak będzie funkcjonalności wymaganej przez firmę, to przecież oczywiste.

  • Dragonji

   Zaskakuje mnie Michale, że wciąż ślepo łykasz każdą papkę od MS. Korporacja uśmierca w praktyce segmenty, które stanowiły o sile systemu i stanowiły zdecydowaną większość telefonów z mobilnym Windowsem. Ta „przemyślana i precyzyjna strategia” doprowadzi do spadku udziałów systemu poniżej 1%, co przełoży się na jeszcze mniej nowych aplikacji oraz porzucenie przez duże firmy aplikacji już wydanych z powodu nieopłacalności utrzymania kodu dla kilkuset użytkowników. Czy biznes odwróci się od Androida i iOS na rzecz systemu bez aplikacji? Cóż, czas pokaże, ale o ile MS nie wpompuje w całe przedsięwzięcie (promocja i lobbing) grubych milionów $ to w przeciągu 3-4 lat całkiem porzucą mobilne Okienka z tego samego powodu co BlackBerry swój system.

   • Microsoft zaczyna od nowa i nie przejmuje się obecnymi statystykami. Nowa strategia, nowe telefony i nowe pomysły. Czy to odniesie sukces? Nie wiem, ale mam powodu ku temu żeby tak właśnie myśleć.

    • Dragonji

     Oczywiście, że przejmują się statystykami, bo gdyby było inaczej to nie oraliby swojego kolejnego planu zawojowania świata mobilnego.

     • Wcześniej spojrzeli na statystyki i postanowili zmienić strategię. Teraz już nie patrzą na statystyki tylko pracują a efekty ich pracy będziemy mogli obejrzeć nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

 • kasia manna

  Tak. Chyba nie wiemy jak będzie. Tak jak w życiu. Spekulacje niekoniecznie odwzorowują możliwości na przyszłość, ale też pokazują, że może być i tak, i tak. Scenariuszy jest mnóstwo; dobrze, że tendencja progresywna po stronie MS jest zachowana. To jakoś rokuje. Czy jednak ten obecnie przedstawiany scenariusz weźmie górę, to już jest splot tylu różnych pochodnych, że zbytnie zagłębianie się nie ma większego sensu. Przypomnieć sobie w tym miejscu trzeba perypetie koncernów samochodowych. Albo przyczyny zniknięcia Nokii. To najlepsze obrazy zwrotów na rynku, jakie się mogą dokonać. I nie mam w tym momencie na myśli odczuć na temat polityki, jaką prowadzi mobilny dział MS. Mogą to być czynniki zewnętrzne, obce, na tyle znaczące, że niechcący mogą mu pomóc.
  Co do ubiznesowienia kierunku rozwoju oraz cen nowych urządzeń nie chcę się zbytnio ustawiać. Prawdopodobnie ilość komputerów w skali globalnej jest wystarczającym papierkiem lakmusowym, by zaryzykować [tych windowsowych komputerów, ale nie tylko]. Z drugiej strony jest cena. Na razie, bazując na powszechnej opinii, ta sama cena urządzenia z iOS lub WM będzie przechylać szalę na korzyść tego pierwszego. Ale cena też swoje potrafi zdziałać. Dla jednych cuda, dla innych czary-mary.
  Zobaczymy.

 • RobRSI

  Boje się jednego . Gdy przyjdzie mi zmienić L830 , a nie będę chciał / mógł wydać 3-4 k na telefon nie będzie na co zmienić .
  Czas pokaże ….

  • być może w przyszłym roku kupisz 950 za 500 zł

   • Dawid

    zniszczoną, używana bez gwarancji ;d

  • artur

   Dlatego trzeba kupić teraz 950

 • Tomek Wolniewicz

  Niestety obawiam się jednego. Windows Phone stanie się produktem całkowicie niszowym. Zawężanie produkcji tylko i wyłącznie do urządzeń flagowych (czyt. cena powyżej 3 tys zł.) spowoduje pozostanie przy marce garstki zagorzałych fanów oraz grupki snobów. Osobiście nigdy nie wydałbym na telefon więcej jak 1000 zł netto a chcę zaznaczyć że nie należę do biednych osób i zakup telefonu za 3 tys nie nastręczał by mi problemu. Niemniej jednak uważam iż przy dzisiejszej nadpodaży elektroniki w szczególności telefonów i marginalnym różnicom pomiędzy urządzeniami z różnych półek klasowych, cena za urządzenie rzędu 3 tys i więcej jest całkowicie oderwana od aktualnej rzeczywistości. Chcę przy okazji zauważyć że nie spodziewam się po windows phone przeskoku generacyjnego, będzie to kolejny smartphone z podrasowanymi podzespołami typu, wyświetlacz, pamięć czy procesor (tylko po co?).

 • RDF3

  Pan Nawzil nie raz, nie dwa publikował bzdury na twitterze. A to zdanie świadczy o tym, że nie ma pojęcia o czym mówi:
  „Nokia w zasadzie w ogóle nie będzie produkować telefonów – będzie udzielać jedynie licencji na korzystanie z nazwy Nokia (podobnie jak z „Leicą” w ostatnim Huawei P9…)”.

  Nokia stworzyła spółkę celową do produkcji smartfonów, ale wciąż jest to tak naprawdę Nokia i jej ludzie, którzy odeszli m. in. z Microsoftu po likwidacji Lumii. Pisanie więc o „nazwie i logo”, jest bzdurą. To inna forma organizacyjna i tyle, a nie proste przekazanie nazwy jakiemuś generycznemu „chińczykowi”.

  • mylisz się, Nawzil napisał, że Nokia jako Nokia nie będzie już produkować żadnych telefonów tylko będzie udzielać licencji HMD. Napisałem to samo używając słowa „w zasadzie”. To co ty napisałeś nie kłoci się niczym z tym co ja napisałem. A może wikipedia też kłamie?

   HMD signed a licensing agreement with Nokia Corporation giving HMD sole use of the „Nokia” brand on mobile phones and tablets worldwide for the next decade, and cellular standard essential patent licenses, as well as design rights it acquired from Microsoft. Together, these agreements will make HMD the sole global licensee for all types of Nokia-branded mobile phones and tablets.

   HMD nie jest własnością Nokii tylko funduszu Smart Connect LP. W funduszu tym ani Nokia, ani Microsoft, ani Foxconn nie mają swoich udziałów.

   W HMD i SC pracują byli ludzie Nokii. Ale to nie jest to spółka celowa. Powiązania osobowe nie mają przełożenia na powiązania kapitałowe.

   • RDF3

    z tego co napisałeś wynikało, że Nokia daje logo – jeszcze raz powtórzę – to nieprawda.

    • to proponuję doczytać aktualne informacje

     HMD signed a licensing agreement with Nokia Corporation giving HMD sole
     use of the „Nokia” brand on mobile phones and tablets worldwide for the
     next decade

     • RDF3

      no właśnie doczytać, ale też zrozumieć. jak niby spółka miałaby używać loga bez umowy? 😉

 • Aqua

  Ja wyciągam inne wnioski z tego przekazu. Koncentrowanie się przez MS na sprzęcie wspierającym Continuum oznacza przecież tylko jedno – odcięcie wszystkich Lumii za wyjątkiem serii 950. Jak szybki to będzie proces, tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, że możemy spokojnie używać Lumii do czasu wprowadzenia na rynek mitycznego Surface Phone i RS3. Potem może być bardzo niemiło dla wszystkich za wyjątkiem posiadaczy 950, a i na nich przyjdzie też koniec, tyle że trochę później. To w zasadzie nie jest niczym nadzwyczajnym, bo właściciele budżetowych Androidów też nie mają co liczyć na wsparcie, a na pewno dłuższe jak kilka miesięcy, natomiast flagowce z antkiem też rzadko mają wsparcie dłuższe niż 2 lata. No więc niby wszystko w porządku, zgodnie z ogólną koncepcją korporacji producentów, którzy chcą z nas wydoić jak najwięcej na ciągle nowo produkowany sprzęt, odcinając starsze niż 2 lata modele.

 • MS jak zawsze podchodzi od d… strony. Po L930 też trzeba było czekać bardzo długo aż zaprezentują kolejne flagowce, w tym czasie udziały Lumii w rynku systematycznie spadały. Mówiło się, że to będą super telefony, a co się okazało, że niczym się nie wyróżniają, a pod względem wykonania nie mogą nawet startować do konkurencji. Teraz robią to samo, czekają aż W10 stanie się tak marginalny, że poza kilkoma napaleńcami nikt na niego nie spojrzy i nawet jak wypuszczą najlepszy telefon na rynku, to nikt nie będzie chciał go kupić ze względu na system. Zresztą dlaczego zamierzają czekać aż do połowy przyszłego roku. Dlaczego nie wypuszczą nowego flagowca na początku roku, kiedy będą już w sprzedaży najnowsze procesory? Boją się konkurencji? Przecież jak ktoś ma kupić Samsunga, to nawet nie spojrzy na produkt MS i nieważne czy to będzie marzec czy lipiec. Dla MS każdy dzień bez nowego flagowca to dzień w którym uciekają im bezpowrotnie klienci, ale widać, że przez te kilka lat dostawania batów na rynku, niczego się nie nauczyli. A gdyby nie ich początkowa współpraca z marką Nokia, to zapewne o ich systemie pamiętaliby teraz tylko najwięksi miłośnicy. Sam przyznam szczerze, że gdyby nie Nokia, to nie kupiłbym telefonu wtedy jeszcze z WP. Co prawda system mi się spodobał i uważam go za najlepszy system na rynku, ale ciągłe braki aplikacji, niesłowność MS, ciągłe opóźnienia w ich obietnicach czy brak odpowiednich telefonów powodują moją niechęć do ich produktu. Już teraz jakbym miał kupować coś z W10M to musiałby to być jakiś super flagowiec, żeby mnie przekonać do kupna, a tu nic nie ma. Za kilka dni kupuję nowy telefon i jestem zmuszony do kupna czegoś na Androidzie, bo nawet nie mam co czekać, że np za miesiąc będzie do kupienia coś super z W10. A po zmianie ekosystemu nie będzie mi już tak łatwo przejść z powrotem na Windowsa, a już na pewno dopóki nie odzyskam zaufania do MS i nie zobaczę, że zmieniło się coś w dobrym kierunku

  • Aqua

   Odkąd stery MS przejęli Hindusi, Arabowie i inni, to logika działania firmy stała się hinduska i żaden europejczyk nie zrozumie tej logiki. Nawet nie ma po co próbować wysilać się i tłumaczyć ich decyzji, bo to jest poza nasza percepcją.

 • RDF3

  MS może nawet stosować technologię obcych, a ich hardware może wyprzedzać innych o 100 lat – i tak nikt tego nie kupi ze względu na beznadziejny system.
  Bezpieczeństwo i Windows = niezły oksymoron.
  Poza tym nawet gdyby to była prawda, to o tym jakie ma to znaczenie dla klientów, najlepiej wie BB.

  • jhevi

   1. Windows na telefonie jest o wiele bezpieczniejszy od Androida, bo na mniej pozwala aplikacjom.
   2. Na czym polega beznadziejność systemu?
   3. Bezpieczeństwo dla wielu użytkowników jest bardzo ważne, choćby z powodu realizacji mobilnych płatności, no chyba, że telefonu używa się głównie do grania

   • MarGo

    Bezpieczeństwo dla wielu użytkowników jest bardzo ważne, choćby z powodu
    realizacji mobilnych płatności, no chyba, że telefonu używa się głównie do grania

    Kiedyś płatności mobilnych nie było i ludzie żyli, a tak poza tym wystarczy zdrowy rozsądek i zwykłe darmowe oprogramowanie antywirusowe i już Android jest bezpieczniejszy.

    • jhevi

     1. Czyli rozwiązaniem jest nie korzystać? 🙂
     2. Na jakiej podstawie „zdrowy rozsądek” ma określać które aplikacje i gry można pobierać ze sklepu, a które nie?
     3. Jeśli zainstalujesz sobie sam złośliwe oprogramowanie to obawiam się, że i antywirus nie pomoże. Przykładów z PC jest mnóstwo

     • MarGo

      1.Rozwiązaniem jest zastosowanie się do tego co napisałem.
      2. Na podstawie chociażby opinii, których jest w pip.
      3. Darmowe typu „Avast” free mogą mieć problem, ale w przypadku lepszych typu Kaspersky zapewniam, że pomoże. Poza tym nikt Ci nie każe pobierać i instalować plików z niewiadomego źródła.

     • Wilkeł Wolfi

      Pc z windowsem nie androidem 🙂

   • Kuba S

    Jeden przykład z życia przyjacielu tego niebezpiecznego androida. Podaj prosze.

   • Wilkeł Wolfi

    Niezła bzdura psychofana Windowsa 😉

   • rocknrollwhitey

    Podaj przykład antywirusa na Windows 10 Mobile

  • ElMar

   No akurat system, w swoich korzeniach to genialne rozwiązanie i wlasnie dlatego sporo osób Lumie kupowała. To że MS zepsuł go w wersji 10 to już inna sprawa.

 • Ludzie rzucili się na nowe Lumie jak spadły ceny. Wniosek z tego jest taki, że nie ważny jest system czy wygląd, tylko cena.

  MS powinien produkować superflagowce i jednocześnie tanie telefony. W przyszłym roku miejsce L650 za 999 zł zajęłaby L950XL w cenie 999 zł a to byłby hit. Zresztą, podobnie w tym roku mieli produkować telefon o osiągach L930 za 999 zł a nie 650, która faktycznie jest warta 500 zł a nie tysiąc… Niestety MS ma swoje plany… i fatalny dział marketingu.

  • Simon Pater

   Tu masz racje! Gdyby L950 kosztowala 1500pln za początku, system był już chociaż na AU i byłby marketing i reklama, musieliby doprodukowac Lumii a nie się wycofywac

   • jhevi

    Wszystko fajnie, tylko to musi się bilansować, a jak wiadomo większość producentów sprzętu ma niską marżę (poza Apple). Nie mam danych jaki jest koszt produktu, żeby się jednoznacznie wypowiadać. Mogę podejrzewać tylko, że jak ich pili to sprzedają teraz po kosztach.

   • Chomiq

    Tylko kto z głową na miejscu sprzeda ci teraz nowy flagowiec za 1500zł.

  • RDF3

   „Wniosek z tego jest taki, że nie ważny jest system czy wygląd, tylko cena.”
   Wniosek z tego jest taki, że jak mamy słaby produkt, to jedyną szansą są wyprzedaże. Totalny flop HP – tablet TouchPad wyprzedał sie w godzinę po obniżeniu ceny do 99$, choć wcześniej nie kupił go dosłownie nikt.

   • jak ktoś chce zdobyć rynek to sprzedaje nawet poniżej kosztów

    • RDF3

     MS sprzedawał wszystkie lumie ze stratą .Zdobywał rynek przez 6 lat. Ale widocznie stać ich na wieczne dotowanie produktów. są na to zresztą dowody.
     na surface i xbox również nie zarobili jeszcze ani jednego dolara. te produkty to wyłącznie miliardowe straty/

     • chcesz powiedzieć że sprzedaż Lumii po 2999 zł to była sprzedaż ze stratą? albo 650 za 999 zł?

     • Slevin

      A ktoś je kupował skoro udział spadł tan nisko?

     • RDF3

      oczywiście. jeżeli weźmiesz pod uwagę całościowe koszty i zyski (nawet dla tych dwóch modeli), to wszystkie sprzedano ze stratą.

     • Daniel Orzanowski

      Jaka strata bez jaj oferowali stare procesory i gb ramy kiedy konkurencja za ta sama cenę czasem 2gb i snaps 410 lub lepiej

     • RDF3

      oczywiście, że ze stratą. sprawdź wyniki finansowe Nokii. gdyby Lumie zarabiały, to nie sprzedaliby ich produkcji Microsoftowi, tylko spokojnie trzepali kasę.

  • RDF3

   „W przyszłym roku miejsce L650 za 999 zł zajęłaby L950XL w cenie 999 zł a to byłby hit.”

   MS spala w piecu miliardy, a ty im jeszcze proponujesz powiększenie paleniska. 999zł za 950XL oznaczałoby kolejne gigantyczne straty.

  • arko

   „Ludzie rzucili się na nowe Lumie jak spadły ceny. Wniosek z tego jest taki, że nie ważny jest system czy wygląd, tylko cena.”

   Troche niezbyt przemyślany ten wniosek. Chyba nie wziąłeś pod uwage, ze Microsoft wyprzedaje je poldarmo i nic na tym nie zarabia to po pierwsze. Po drugie system ma znaczenie, bo gdyby byl obfity w aplikacje microsoft nie musialby robic wyprzedaży. Dziękuje do widzenia.

  • No ja się skusiłem na L640 ze względu na stosunek cena/parametry. Był korzystny. Teraz wyprzedażowe Lumie opłacają się jeszcze bardziej. Niestety mam przeczucie, że tanie Lumie wpadną w ręce Androidziarzy i zacznie się lament o Snapchata, YT, Pokemony. Przy budżecie Polaków cena odgrywa znaczącą rolę w wyborze czegokolwiek.
   Tanie telefony jak najbardziej, MS jednak myśli inaczej. Nie rozumiem strategii rozwoju W10M. Albo jest tak głupia, że jej nie pojmuję, albo jest tak genialna, że nikt nie jest w stanie odkryć jej sekretu.

 • Wilkeł Wolfi

  Microsoft jak już pisałem jakiś czas temu popełnia samobójstwo w dziale mobile i jeśli nada nazwę surface phone uśmierci jeszcze całą markę surface. Brawo Microsoft gratuluję głupoty ^_^

  • arko

   Dlaczego ma usmiercic z tego powodu marke?

 • Michał Jasiński
  • MarGo

   A po wejściu w ceneo najniższa 1130,13zł…

   • Aqua

    wersja szwedzka, bestcena sprowadza spoza polski różne dziwolągi, dlatego taka cena

  • Z tym zerem to przesadziłeś, ale jak dobrze poszukasz na portalu aukcyjnym to na pewno znajdziesz dobrą ofertę.

   • Michał Jasiński

    Przepraszam. Ale w T-mobile czekam. Na razie mam L930 i jestem zadowolony. Żaden mikrofon czy słuchawka się nie odkleja. Telefon świetnie wykonany. Choć nie najlepsze pod zespoły ale system lepszy pod względem działania. Z L 930 jestem zadowolony jestem i z samego systemu i aparatu. Mało który android ma takie parametry i takie działanie i taki aparat I ŚWIETNE WYKONANIE ! ! ! ?

    • RDF3

     również mam 930. moje wrażenia? – przegrzewa się, skopany ekran, którego nie chcą wymienić, trzy wymienione mikrofony i bardzo słabe zdjęcia.

     • ile trzyma ci bateria?

     • RDF3

      jak tylko leży, to wytrzyma nawet 36 godzin, ale jeżeli zaczniesz jej używać, to bateria dosłownie znika w oczach (kilka godzin), a obudowa bardzo się nagrzewa (parzy)

 • marcin

  Ja poczekam aż będą rozdawać za darmo. Może wtedy się skuszę i zamienię moją 930?

 • rocknrollwhitey

  Microsoft powoli umiera. Ich priorytetem były , są i będą desktopy poza tym nie mają nic tablety z windowsem nie mają sensu bo ile jest aplikacji dotykowych w sklepie ? Telefony umierają bo mają system, który jest ciągłą betą oraz słabo się sprzedaje. Niedługo Google zaprezentuje swój nowy system Andromeda OS, który odniesie sukces na tabletach oraz urządzeniach 2-w-1 bo posiadają oni ogromną bazę aplikacji, a może i na desktopach kto wie ?

  • Ktosiek

   Posiadam tableta z W10 i nawet mi się nie śniło kupować z syfiastym androidem. Co mi po „dotykowych” aplikacjach androida, skoro na windowsie mogę zainstalować co tylko zechcę, dosłownie co tylko zechcę.
   Uważasz, że google odniesie sukces na urządzeniach 2w1? Wątpliwe, ale niech Ci będzie. Ale normalnie uśmiałem się z tym sukcesem na desktopach xD Gdybyś napisał to o apple, może bym przyznał rację gdyby iOS można było zainstalować na każdym urządzeniu, ale android na desktopach? Co najwyżej gimbaza która na komputerze instaluje tylko i wyłącznie przeglądarkę co by FB działał. I to nie, bo by CS’y i inne fify nie działały 😡

   • rocknrollwhitey

    A wygodnie jest obsługiwać aplikacje win32 dotykiem? Po drugie Microsoft nawet w finalnej wersji systemu Windows posiada wiele błędów i to nie nowych ale takich nie naprawionych od lat. To również jest nie do pomyślenia żeby użytkownik musiał wyłączać usługi bo jego system nie działa dobrze po aktualizacji.

    • Ktosiek

     Piszesz o błędach i wyłączaniu usług, ale słowa rzucone na wiatr? Jakie błędy? Ja jedyny błąd jaki spotkałem w W10 od czasu premiery to kilka dni temu po aktualizacji frozen screen. Jednak szybko naprawili, bo problem minął =]

  • Wilkeł Wolfi

   Jaki Andromeda OS ich nowy system ma sie zwać fuchsia OS….

  • arko

   Nie umiera. Teraz bedzie oferowal telefony tylko z najwyższej polki, cos w stylu apple, ale wydaje mi sie, ze telefony Microsoftu będą lepsze jakościowo, a nawet jestem tego pewnien. Do tego funkcje typu continuum i powinni zachęcić biznesmenow, ktorym nie potrzeba zadnych snapchatow

 • Simon Pater

  Kolejna przykra „niespodzianka” po uzywanym przeze mnie Myfitnesspal EBAY wlasnie pulluje aplikacje ze sklepu://///

  • Kuba S

   Surface = biznes. Poważni biznesmeni i elita nie kupują na aukcjach.

   • Simon Pater

    tak tylko dzwonia. 3310 powinni wydac

 • Simon Pater
 • Tak jak myślałem, MS stworzy droooogie smartfony i pod nie wymagający system, a dla „Kowalskich” zostaną budżetowe urządzenia od jakichś Lenovo, które nawet glance screena nie będą pewnie mieć. Szkoda, trzeba powoli uśmiechnąć się do jabłuszka.

  • W jabłuszku z pewnością znajdziesz ekran podglądu…

   • Nie znajdę, wiem, z tym że na iPhone po prostu tego nie ma i już. Strasznie by mnie wkurzało posiadanie takiego Elite X3 ze świadomością, że stara Lumia zbierająca kurz w szafie to ma.

    • HP wprowadził aplikację, której uruchomienie spowoduje włączenie ekranu podsumowania. Niestety nie jest to zintegrowane z systemem więc każdorazowo trzeba uruchamiać aplikację. Być może w przyszłości zintegrują to z systemem.

     • Takie apki to i na Androidzie są, tak więc nie ma czym się zachwycać.

   • Simon Pater

    Nie ale znajdziesz cos lepszego : lift to wake.

    • Nie znam tej funkcji. Czy to jest to samo co raise to wake w telefonie HP Elite x3?

     • Simon Pater

      Chyba tak:) podosisz telefon i masz wszystkie notyfikacje. Kolega ma iP6s dziala to nawet to fajnie.

     • W HP działa to w ten sposób, że telefon po podniesieniu pokazuje ekran blokady. Jak odkładasz to się wygasza.

     • Simon Pater

      Ciekawa funkcja i w HP i w iP choc troche rozna:)

     • Mimo wszystko łatwiej machnąć ręką nad telefonem aby ekran podsumowania wyświetlił wszystkie powiadomienia tak jak w Lumii 950 XL 🙂

     • albo po prostu otworzyć klapkę

     • I to właśnie lubię w Lumii. Wyciągam telefon, otwieram etui i mam zegarek i widzę powiadomienia. To duże udogodnienie. Ale wątpię, aby urządzenia od partnerów OEM to miały w standardzie, raczej nieliczne przypadki.

   • arko

    Ekran podglądu jest dla ciebie taki ważny?

    • Ważny nie ważny, lubię tę funkcję. Używam jej i mi się podoba.

    • Przyzwyczaiłem się do tej funkcji.

  • arko

   Za to jabloszko zaplacisz 3500, juz wole usmiechnąć sie do jakiegos samsunga, czy LG

   • Za rok za Jabłuszko 6 dam około 2000.

    • arko

     Wtedy to jabluszko bedzie juz stare. To tak jakbys dzisiaj chcial kupic 5

     • Koleżanka z pracy ma 5, a kolega 4. Mimo to mówią, że mimo wieku urządzenia działają dobrze.

     • arko

      Chyba tylko fanboje decydują sie na taki zakup. W zyciu nie kupilbym telefonu za 1400 z 4calowym ekranem tft, 1gb ram, czy aparatem 8mpx… Trzeba byc glupim, zeby cos takiego kupić. Wiem, ze ios działa płynnie na 1gb ram, ale jakby ta osoba włączyła jakieś wymagajace aplikacje, to by ja wywalało do pulpitu i jeszcze ta cena… Za tą cene bez problemu mozna kupic dobrze działajacego androida z nieporownywalnie lepszymi parametrami.

     • Miałeś iPhone’a?

     • arko

      Nie, bo nie zamierzam płacić 1000+ za samo logo

     • No to nie możesz wiedzieć, czy 1000+ jest za samo logo.

     • arko

      Moge wiedzieć, bo widze jakie ma parametry.

     • Opierasz się tylko na parametrach, to trochę za mało.

     • arko

      WIem tez, ze ios działa płynnie i nie napisałem, ze jest inaczej. Ale po parametrach moge stwierdzić, ze nie warto.

     • Windroid

      Trzeba być głupim żeby kupować telefon i płacić 1000+ za same parametry na papierku

     • arko

      A jeszcze głupszym, zeby kupować taki telefon + jeszcze jeden dla samego instalowania aktualizacji

     • Windroid

      Biedaku. Ty lepiej zajmij się swoją nokią 2600 i tu nie zaśmiecaj swoimi drogocennymi „opiniami”. To, ze ciebie nie stać na zakupy elektroniki i testowanie nie znaczy, że każdy jest w takiej du*ie jak ty. To mój chyba 20ty telefon który po prostu testuje.. Jakoś od tego nie zbiedniałem. No ale zazdrość kole w oczka i trzeba popisać bo tylko na to cię STAĆ 😀

     • arko

      No coz . Pewnie tego nie, ale niektorzy posiadają rozum i zamiast marnować pieniądze na zupełnie zbyteczne pierdoły wolą inwestować w coś praktycznego.

      No i nie wiem czego mialbym zazdrościc. Na prawde tak cie jakra aktualizowanie telefonu? 😀

     • Windroid

      Z twoim rozumkiem jest ciężko, bo nie potrafisz zrozumieć założenia programu insider. Mam główny telefon a L650 jest do testów. Widzę ze cie to mocno boli. Zamiast narzekać to byś się wziął do roboty i jakas działalność gospodarcza zarejestrowal. Tylko ciekawe jakie PKD by tobie przypasowalo ? https://uploads.disquscdn.com/images/9cacf5196ecdee5a2d3665bc472e5f3873f9ce5ff8fbf94595a16f9a0e4991d5.png

     • Ghost

      za logo ugryzionego jabłka wole normalne jabłko nie ugryzione zjeść 🙂

     • Mateusz

      Nie masz zielonego pojęcia o iOS i jego optymalizacji… ten 1gb ram wali na łeb większości androidów…

     • arko

      Nie masz zielonego pojecia o czym pisze. Po co kupowac do komputera wiecej niz 4gb ram? To wystarczy aby system działał płynnie

 • biblo

  Ten łindołs robi się coraz bardziej goowniany! Właśnie zauważyłem, że z kontaktów poznikały zdjęcia i przypisane dzwonki… Wy też tak macie?!?

  Wersję mam aktualną, a uprzedzając ewentualne rady – nie zamierzam przywracać systemu do ustawień fabrycznych, nie mam ochoty na ponowne konfigurowanie wszystkich ustawień.

  • Też tak mamy. Niestety to jakiś błąd spowodowany migracją systemu po stronie Microsoft. U mnie też zniknęły zdjęcia jakiś czas temu. Nie da się ich odzyskać. Najszybciej będzie jak przypniesz zdjęcia ponownie.

  • Mirosław Łapot

   Ja mam jeszcze jedną też ciekawą przypadłość, a mianowicie nie wyświetla mi kontaktu który dzwoni, tylko numer telefonu.
   Ot nie przypisuje numeru do kontaktu.
   Też nie mam ochoty robić factory reset, ciekawe czy i kiedy MS to poprawi.

 • Ghost

  Spotkałem osobę następną, że nie kupi telefon z androidem. MS nie powinien rezygnować z lumii lub wprowadzić inne telefony z marką Microsoft jakoś do innych mark jestem bardzo nie przekonany do kupienia :). Od razu mówię, że jak mi się rozwali czy coś innego to kupie tej samej marki MS 🙂

 • Domin

  Czy ktoś wie dlaczego nie można zainstalować Regionalnego Systemu Ostrzegania na RS1?

 • tridlle

  Za kilka dni zobaczymy ile aplikacji zostanie: http://antyweb.pl/sklep-windows-aplikacje-usuwanie/
  Za kilka dni google coś pokaże i wtedy wrócimy do tematu jaka przyszłość czeka Windowsa.