Chłodzenie Liquid Cooling występuje wyłącznie w telefonie Lumia 950 XL

Telefony Microsoft Lumia 950 oraz Microsoft Lumia 950 XL zostały wyposażone w wydajne procesory Snapdragon. W mniejszym modelu zastosowano sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808. Większy z kolei otrzymał ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 810, który nie cieszy się zbyt pochlebnymi opiniami. Największą wadą tego procesora ma być jego tendencja do przegrzewania się. Microsoft postanowił ostudzić procesor stosując technologię Liquid Cooling.

Do tej pory w Internecie krążyły sprzeczne informacje odnośnie technologii Liquid Cooling, która rzekomo miała się znaleźć w obu nowych flagowcach. Teraz mamy potwierdzenie z forum, że dodatkowe chłodzenie znajduje się wyłącznie w przypadku procesora Snapdragon 810 czyli w modelu Lumia 950 XL.

Lumia 950 XL - Liquid Cooling (heat pipe)

W jaki sposób funkcjonuje chłodzenie pod chwytliwą nazwą Liquid Cooling? To nic innego jak specjalna ciecz, która znajduje się w miedzianej rurce (na powyższej ilustracji oznaczona jako Heat pipe). Rozgrzana ciecz zmienia swój stan skupienia na gazowy i „wędruje” na koniec rurki oddając tam ciepło. W ten sposób do procesora wraca schłodzona ciecz gotowa na odebranie kolejnej dawki ciepła.

Lumia 950 - heat spreader

Powyższy schemat dotyczy modelu Lumia 950 i wynika z niego, że w tym modelu znajdują się wyłącznie dwie taśmy rozpraszające ciepło (Heat spreader), które z powodzeniem stosowane są również w pozostałych telefonach Lumia.

Poniżej porównanie procesorów Snapdragon w telefonach Lumia 950:

KategoriaLumia 950Lumia 950 XL
Nazwa procesoraQualcomm Snapdragon 808Qualcomm Snapdragon 810
Liczba rdzeni68
Częstotliwość taktowania1800 MHz2000 MHz
Liquid Coolingnietak

Na pytanie czy Liquid Cooling w telefonie Lumia 950 XL poradzi sobie z odbieraniem nadmiernej ilości ciepła musimy jeszcze trochę poczekać. Miejmy nadzieję, że rozwiązanie zastosowane we flagowcu Microsoft będzie wystarczające i w pełni dopracowane ponieważ nic tak nie zniechęca do zakupu nowego flagowego telefonu jak opinie osób, które kupiły grzejnik za przeszło 3000zł.