Chłodzenie Liquid Cooling występuje wyłącznie w telefonie Lumia 950 XL

Telefony Microsoft Lumia 950 oraz Microsoft Lumia 950 XL zostały wyposażone w wydajne procesory Snapdragon. W mniejszym modelu zastosowano sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808. Większy z kolei otrzymał ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 810, który nie cieszy się zbyt pochlebnymi opiniami. Największą wadą tego procesora ma być jego tendencja do przegrzewania się. Microsoft postanowił ostudzić procesor stosując technologię Liquid Cooling.

Do tej pory w Internecie krążyły sprzeczne informacje odnośnie technologii Liquid Cooling, która rzekomo miała się znaleźć w obu nowych flagowcach. Teraz mamy potwierdzenie z forum, że dodatkowe chłodzenie znajduje się wyłącznie w przypadku procesora Snapdragon 810 czyli w modelu Lumia 950 XL.

Lumia 950 XL - Liquid Cooling (heat pipe)

W jaki sposób funkcjonuje chłodzenie pod chwytliwą nazwą Liquid Cooling? To nic innego jak specjalna ciecz, która znajduje się w miedzianej rurce (na powyższej ilustracji oznaczona jako Heat pipe). Rozgrzana ciecz zmienia swój stan skupienia na gazowy i „wędruje” na koniec rurki oddając tam ciepło. W ten sposób do procesora wraca schłodzona ciecz gotowa na odebranie kolejnej dawki ciepła.

Lumia 950 - heat spreader

Powyższy schemat dotyczy modelu Lumia 950 i wynika z niego, że w tym modelu znajdują się wyłącznie dwie taśmy rozpraszające ciepło (Heat spreader), które z powodzeniem stosowane są również w pozostałych telefonach Lumia.

Poniżej porównanie procesorów Snapdragon w telefonach Lumia 950:

KategoriaLumia 950Lumia 950 XL
Nazwa procesoraQualcomm Snapdragon 808Qualcomm Snapdragon 810
Liczba rdzeni68
Częstotliwość taktowania1800 MHz2000 MHz
Liquid Coolingnietak

Na pytanie czy Liquid Cooling w telefonie Lumia 950 XL poradzi sobie z odbieraniem nadmiernej ilości ciepła musimy jeszcze trochę poczekać. Miejmy nadzieję, że rozwiązanie zastosowane we flagowcu Microsoft będzie wystarczające i w pełni dopracowane ponieważ nic tak nie zniechęca do zakupu nowego flagowego telefonu jak opinie osób, które kupiły grzejnik za przeszło 3000zł.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Jakoś mnie to nie dziwi – SD 810 to gorąca bestia.

  • SharpFranc

   Konrad, a może Ty wiesz jak w 10581 przywrócic „Data Sense”??? THX!

   • Konrad Uroda-Darłak

    Nie bardzo rozumiem – przecież cały czas jest ta opcja 😛

    • SharpFranc

     Była na ekranie start ale po aktualizacji paszła won. Zniknęła z listy aplikacji. Nie ma ani czujnika danych ani pamięci. Na dodatek super Microsoft wywalił „vision” z opcji wyszukiwania więc skanowanie kodów QR tylko przez 3rd party. Masakra ten ich system.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Dokładnie 😛 Zgadza się tylko brak skanera QR kodów :s

 • Nic odkrywczego. Snapdragon 808 nie wymaga zastosowania takiej „technologii” w praktyce. Zresztą, ptaszki ćwierkają, że SD820 również ma problemy z temperaturą pracy, także być może za rok będzie niemalże identycznie.

 • Tomasz Sot

  mam nadzieje że plotki o tej gorącej bestyjce są przesadzone bo lumia 1520 ( przynajmniej w moim przypadku ) lubi sobie czasami wywalić komunikat o tym że telefon jest przegrzany