[Build 2018] Microsoft zapowiada większą integrację Windows 10 z Androidem i iOS

Pierwszy dzień konferencji Build 2018 upłynął pod znakiem rozwiązań chmurowych. Nie przeszkodziło to jednak Microsoftowi zapowiedzieć kilka ciekawych rozwiązań, które wpłyną na integrację systemu stacjonarnego z telefonem.

Pierwszym z nich jest aplikacja Your Phone (Twój Telefon), która zadebiutuje na jesieni w kolejnej, dużej wersji systemu Windows 10 – Redstone 5. Poglądowa wersja tej aplikacji już jest dostępna w programie Insider, ale nie wnosi na razie żadnych nowych rozwiązań.

Docelowo Twój Telefon umożliwi pełną integrację z systemem Android lub iOS. Aplikacja pozwoli na bezpośredni dostęp do wiadomości tekstowych, zdjęć oraz powiadomień. Grafika poglądowa wskazuje również na możliwość wysyłania wiadomości tekstowych z poziomu PC (opcje: rozpocznij nową konwersację, napisz wiadomość).

Zaprezentowana grafika wskazuje również na kolejne zmiany w powłoce Windows. Dodanie zakładek oraz przeniesienie nazwy aplikacji na pasek. W chwili obecnej w buildach testowych nazwy aktualnych aplikacji UWP dublują się na pasku i w samej aplikacji.

Aplikacja Twój Telefon, poza możliwością prowadzenia konwersacji tekstowych, pozwoli również np. na proste przenoszenie zdjęć z telefonu do komputera czy bezpośrednio do otwartych dokumentów. Dostęp do powiadomień pozwoli np. na szybkie kopiowanie kodów bankowych. Aplikacja trafi do testów już wkrótce („soon”).

Czy czegoś brakuje na zaprezentowanej grafice? Na pewno szybkiego dostępu do Kontaktów czy połączeń telefonicznych. Przydałaby się również szybkiego przenoszenia dowolnych plików a nie tylko zdjęć.

Drugie z zaprezentowanych rozwiązań to Widok zadań (Timeline), zintegrowany, tak, zgadliście, z Androidem i iOS-em. W odróżnieniu od obecnej funkcji „Kontynuuj na PC” Timeline po prostu działa w tle i pozwala z poziomu osi czasu systemu Windows podejrzeć strony przeglądane na telefonie i vice versa. Można się spodziewać, że Timeline będzie kolejną formą promocji przeglądarki Edge na konkurencyjnych systemach jak również nakładki Microsoft Launcher.

Widok zadań pozwoli nie tylko na przenoszenie rozpoczętych działań z telefonu na komputer, ale też z komputera na telefon, w ramach obsługiwanych aplikacji. Najbardziej oczywistym przykładem jest praca na dokumencie Word w chmurze OneDrive na PC, a następnie szybka kontynuacja tej samej edycji na telefonie.

Zaprezentowane rozwiązania wymagają nadal dopracowania, ale mimo wszystko wskazują na chęć jak największej integracji mobilnych i stacjonarnych środowisk pracy. Szkoda tylko, że nic nie wskazuje na to by aplikacja My Phone integrowała się z systemem Windows 10 Mobile.

Źródło: WindowsCentral, Microsoft