Blisko 90% telefonów z Windows już wkrótce zostanie odciętych od aplikacji Skype

W lipcu tego roku Microsoft poinformował, że w związku ze zmianami w technologii Skype już wkrótce użytkownicy starszych systemów nie będą mogli korzystać z jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Wśród niewspieranych systemów znalazł się Windows Phone 8.1, który w połączeniu z Windows Phone 7.x, Windows Phone 8.0 oraz Windows 10 Mobile 1511 (Threshold 2) oznacza, że spora część użytkowników telefonów z systemem Windows nie będzie mogła skorzystać z aplikacji Skype.

We wczorajszym artykule dyskutowaliśmy o fragmentacji systemów operacyjnych. Kolejnym ważnym elementem fragmentacji, który nie został uwzględniony we wczorajszych rozważaniach jest dostępność najnowszych wersji aplikacji. Microsoft usuwając wsparcie dla aplikacji Skype dla starszych wersji systemu spowoduje, że blisko 90% telefonów z systemem Windows zostanie odciętych.

Fragmentacja mobilnego systemu Windows

Fragmentacja mobilnego systemu Windows (AdDuplex, 19 październik 2016)

Użytkownicy mogą w dalszym ciągu korzystać z aplikacji Skype, która ostatecznie zostanie wyłączona na początku przyszłego roku. Jak donoszą czytelnicy już teraz aplikacja nie jest widoczna w sklepie jednak można ją pobrać bezpośrednio z odnośnika lub można ją zainstalować ręcznie za pomocą pliku appx. Wyłączenie starszej wersji Skype spowoduje, że od aplikacji zostaną odcięci następujący użytkownicy systemów:

  • Windows Phone 7.x – 2,1%
  • Windows Phone 8.0 – 6,0%
  • Windows Phone 8.1 – 78,2%
  • Windows 10 Mobile 1511 (Threshold 2) – 1,3%

Łącznie aż 87,6% użytkowników telefonów z systemem Windows zostanie pozbawionych możliwości skorzystania z aplikacji Skype. Pozostała część czyli 12,4% użytkowników z systemem Windows 10 Mobile w wersji Anniversary Update (Redstone 1) oraz Redstone 2 mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Skype UWP.

Źródło: MSPoweruser