Błędy w systemie Windows 10 Mobile Build 10586.122

Zapewne większość osób w tej chwili czeka na oficjalną aktualizację systemu Windows Phone. Najnowsze przecieki wskazują nawet na przyszły tydzień, chociaż osobiście szczerze w to wątpię. Możemy więc zadać sobie pytanie czy aktualna kompilacja nadaje się do publicznej dystrybucji?

Najnowszy build systemu Windows 10 Mobile pojawił się na serwerach Microsoftu zaledwie trzy dni temu, kolejny jest już w drodze i być może pojawi się w przyszłym tygodniu. Jak sprawuje się kompilacja 10586.122?

Powiem szczerze, że nie jestem do końca zadowolony. O ile przy buildzie .107 po raz pierwszy odniosłem wrażenie, że system działa tak jak powinien, szybko, sprawnie, bez zawieszek, czarnych ekranów, bez wyrzucania z aplikacji, o tyle w moim przypadku kompilacja .122 przyniosła więcej problemów niż korzyści.

Jeżeli wrócimy do naszej listy błędów gałęzi TH2 10586.x to w zasadzie niewiele zostało poprawione i nie będziemy przepisywać po raz kolejny listy znanych błędów. W aktualnej kompilacji „poprawiono błąd w przeglądarce Microsoft Edge, który uniemożliwiał korzystanie z klawiatury Word Flow na niektórych stronach internetowych”, inaczej mówiąc, w końcu możemy wpisywać adres strony przy pomocy pociągnięć palcem po klawiaturze… ale tylko adres strony, bo pisanie word flowem dalej nie działa na samych stronach np. na facebooku czy w komentarzach pod artykułami.

„Zaktualizowano działanie w tle aby wydłużyć czas pracy baterii”. Dużo osób pisze, że w ich przypadku bateria działa lepiej. Niestety, pierwszy błąd, który zauważyłem po aktualizacji ze 107 do 122 to jeszcze bardziej wzmożony drenaż baterii. W zasadzie na Lumii 930 schodzi mi 10% na 1-1,5 godziny co zmusza mnie do kilkukrotnego podładowywania baterii w ciągu dnia. Bateria jest też mocno używana w ciągu nocy i o poranku zamiast kilku brakuje już kilkadziesiąt %. Hard reset i factory reset nie pomogły. Bateria dalej jest mocno drenowana, a największym „szkodnikiem” jest tutaj nadal Edge i Sklep.

Od buildu .71 Microsoft wdrożył nowy sposób aktualizacji, dzięki czemu otrzymujemy same poprawki a nie cały ROM, ważący kilka GB. Poprawiło to znacznie proces instalacji, ale za każdym razem pojawia się u mnie ten sam błąd po instalacji: nie działa opcja bluetooth. O ile można wejść do ustawień b/t to po wyłączeniu nie da się go z powrotem włączyć i konieczny jest restart telefonu. Pomaga jedynie przywrócenie ustawień fabrycznych. Tak więc o ile na PC instalacja nowej kompilacja jest za każdym razem bezproblemowa wersja mobilna zmusza mnie czy też większość użytkowników do resetowania ustawień. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca!

Żeby było zabawniej, zresetowanie telefonu powoduje kolejne błędy. Na dobry początek powróciły znane ze starych kompilacji czarne ekranu, długie ładowanie, zawieszanie się aplilkacji, spowodowane prawdopodobnie faktem „zassania” wszystkich aplikacji w starych wersjach i konieczności pobrania i instalacji ponad 40 aplikacji! Jak to możliwe, że mamy marzec 2016 a każdy build zawiera nadal aplikacje w wersjach bodajże z listopada i po resecie jesteśmy zmuszani do drogi przez mękę i pobierania praktycznie wszystkich apek na nowo? Pierwsza porada: wstrzymujemy wszystko i w pierwszej kolejności aktualizujemy sklep, dopiero wtedy rozpoczynamy proces aktualizacji. Inaczej system może aktualizować się przez kilka godzin! Kolejna niedopuszczalna na tym etapie sytuacja.

Dodatki i aktualizacje w sklepie

Microsoft prosił insiderów o instalację z poziomu Windows Phone 8.1 w celu weryfikacji błędów w procesie aktualizacji. Od razu napiszę jaki to ma sens, skoro po instalacji z 8-ki otrzymujemy najpierw build 107 zamiast 122 i pełno błędów na liście aplikacji? Po kolejnej aktualizacji do 122 nie działa bluetooth a po factory resecie brakuje połowy opcji w dodatkach? Śmiech na sali. Czy tak ma przebiegać oficjalny proces aktualizacji? Dlaczego po aktualizacji nie możemy od razu wybrać ilości kafelków (tj. 3 czy 4 kolumn)? Połowa zwykłych użytkowników nawet nie wie, że może zmienić skalowanie obrazu. Takie telefony jak Lumia 640 XL, 930, 1520, 950 czy 950 XL powinno z automatu startować z mniejszym skalowaniem bo dopiero wtedy system wygląda tak jak go zaplanowano by wyglądał.

Wracając do ostatniej sytuacji tj. braku opcji. Od kilku buildów po factory resecie Microsoft funduje nam kolejną niespodziankę. Przy zeszłorocznych buildach automatycznie wyłączane było wybudzanie ekranu, to norma, ale już przy buildzie 107 usunięto całkowicie opcję dotyku co było dla mnie małym skandalem. Przy buildzie 122 MS poszedł jeszcze dalej i po resecie znika nam połowa opcji. Nie tylko Dotyk, ale też Oceń swoje urządzenie, Usługi sieciowe, Dane o ruchu, wyświetl i aktywacja głosowa. Za to na liście dodatków dalej wisi nikomu niepotrzebne Konto Nokia! Z tego co piszecie dużo osób informuje o znikającym Dotyku i nie jest to przypadłość tylko mojego telefonu. Poniżej znajdziecie linki do szybkiego wgrania brakujących opcji. Są one też dostępne na liście aplikacji („Moja biblioteka”) w Sklepie, ale w wersji anglojęzycznej (Gestures & Touch etc), przez co sporo osób ma problemy z ich odnalezieniem. Szczególnie irytujący jest tutaj brak opcji Dotyku, odpowiedzialnej za wybudzanie ekranu podwójnym dotknięciem (double tap to wake).

Kod QR
Kod QR
Kod QR

Aplikacje aktywacja głosowa (Hey Cortana!), Oceń swoje urządzenie (Rate your device) oraz Usługi sieciowe (Network services) możecie pobrać wyłącznie z poziomu „Mojej biblioteki” w opcjach Sklepu Windows. Filtr połączeń i SMS (callSMSfilter) zastąpiono opcją Blokowanie i Filtrowanie. Brakiem tej zakładki się nie martwcie.

A jakie są Wasze odczucia z korzystania z buildu 122? Czy Waszym zdaniem MS powinien już startować z aktualizacją czy lepiej poczekać na kolejny build? Jak ta kompilacja sprawuje się na słabszych Lumiach, a nie na flagowcach?

Przy okazji, zauważyliście, że build 122 oferuje nową tapetę startową? 🙂

 • Coś mi się wydaje, że Lumia 930 otrzyma aktualizację oprogramowania układowego przed udostępnieniem oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile ponieważ ja jestem zadowolony z działania najnowszej kompilacji na telefonie Lumia 435. Być może nowsze sterowniki usuną błędy związane z większym użyciem baterii czy błąd z Bluetooth. Jestem ciekaw czy pozostali użytkownicy również borykają się z problemami opisanymi przez Krzyśka.

  • A L830 dostanie układowe ?

   • To jest jedynie moje przypuszczenie. Nie wiem, które telefony otrzymają aktualizację oprogramowania. Być może model 830 również otrzyma ale na tę chwilę nie mam żadnego potwierdzenia.

  • pkonrad

   A jak wygląda temat baterii w Twoim przypadku. Bo u mnie na WP8.1 bateria trzymała 4-5 dni, a na W10M 107 u 122 – 2 dni w porywach do 3 🙁 W10M wgrywałem beż zadnych hard resetów, po graniu też nic nie robiłem.

   • Na tę chwilę wyraźnie widać, że Windows 10 Mobile ma większy apetyt na baterię. Lumia 950 XL z niewiele mniej pojemną baterią niż Lumia 1520 wytrzymuje znacznie krócej. Mniej więcej tak jak to opisałeś.

    • pkonrad

     To trochę kiepsko. Miałem instalować W10M na świeżo kupionej, nowiutkiej Lumii 820, ale chyba pozostanę przy (fake) Denim. Na córki Lumii 435 DS też raczej skłaniam się ku powrotowi do WP8.1

 • Warto też dodać, że każda kompilacja „uspokaja” się po ok. tygodniu i chodzi znacznie lepiej po kilku ładowaniach baterii. Mimo to bateria spada zbyt mocno. Problemy z bluetoothem pojawiają się u mnie zawsze, po każdej aktualizacji. Wcześniej nie można w ogóle było wejść w opcje BT, teraz mamy mały postęp, wejść można, ale nie da się ponownie włączyć.

 • Konrad Uroda-Darłak

  „Od buildu .107 Microsoft wdrożył nowy sposób aktualizacji, dzięki czemu otrzymujemy same poprawki a nie cały ROM, ważący kilka GB.” Bez przesady, nigdy nie było pobierane aż kilka GB 😛

  • ktoś to wymyślił a reszta łyknęła.

   • Ulepszenia w aktualizacjach wprowadzili od wersji 10586.71 za pomocą nowej wersji Insider Fast Configuration Update. Microsoft nie podał szczegółów więc możliwe, że masz racje. Na pewno wprowadzili ulepszenia i stabilność ale czy również sposób dostarczania aktualizacji to tego do końca nie jestem pewny: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/02/01/announcing-windows-10-mobile-insider-preview-build-10586-71/

    • przecież nawet sami o tym pisaliśmy, że pobiera się tylko to co zmieniono tak jak na PC a nie cały system, a wielkość systemu pamiętam bo pobierałem kilka romów w tamtym roku z różnych krajów i dostawców (CV UK etc), ale faktycznie nie było to KILKA GB tylko 1,5 – 1,8 GB, czyli niecałe dwa

     • Tak. Pisaliśmy o tym. Jednak nie znalazłem teraz dokładnego potwierdzenia ze strony Microsoft.

     • najlepszym potwierdzeniem jest kilkukrotne skrócenie czasu aktualizacji 🙂 pisał o tym Gabe:

      Windows Insiders (…) will experience improvements in the performance and
      reliability of receiving this Cumulative Update.

     • Czytałem to zdanie oraz podawałem odnośnik do tej informacji. Jednak nie wynika z niej wprost, że skrócili czas aktualizacji. Masz rację, że rzeczywiście ten czas się skrócił więc to jest najlepsze potwierdzenie.

     • Insiders in the Fast Ring may have noticed today’s update to Build 10586.71 was fairly rapid to download and install.

      MicrosoftInsider.es reports that this due to the new Cumulative Update process enabled by the Configuration Update from the weekend, which only downloads and installs the packages needed, vs a whole new ROM.

      This is of course the same model as the PC use, and is another sign of how the two operating systems are converging.

      http://mspoweruser.com/10586-71-is-the-first-cumulative-update-for-windows-10-mobile-enables-faster-download-and-install/

     • coyot78

      Racja, czas aktualizacji od momentu pobierania do zakończenia to obecnie ok. 15 min.
      Jeszcze .29 i 36 to około 1 godziny na L930. Wiec czas aktualizacji na plus

     • Konrad Uroda-Darłak

      Akurat na PC pobiera cały obraz systemu ^^

     • bynajmniej, aktualnie pobiera tylko łatkę

     • Konrad Uroda-Darłak

      Jeszcze tak dla uściślenia – piszemy o programie Insider, tak?

    • poprawione na .71

    • xvistak

     Hmm…ale co to ma do „Ogółu”,zamiast „postawić,złożyć system do kupy i puścić”….to piszą o takich pierdołkach…? Co nic nie wnoszą,poza „zastępczym tematem”….do kwestii problemów.Jak tak”ogólnie”czytam o nowych problemach,lub tych nie poprawionych to dochodzę do wniosku,że jednak dobrze zrobiłem darując sobie tą fatygę.Nie wiem coś musieli pozmieniać kiedyś było inaczej,a teraz Feadback apka nie działa,czy kamerka od Skype…i podobne żeczy dziwne…

  • u mnie ROM ważył niecałe 2 GB z tego co pamiętam – L930, chyba że mnie pamięć zawiodła

   • Konrad Uroda-Darłak

    U mnie znów nigdy ^^

 • marcin640LTE

  Też wg. prośby zrobiłem instalacje z 8.1 ale to bezsens, wszystko trwało z 5 godzin a i tak właśnie najpierw otrzymałem 107 a potem znów 122 Potem zrobiłem HR i pierwszy raz od wielu kompilacji nie przywróciłem kopii zapasowej. Nie widzę żadnej dobrej oznaki aby wykonywać tyle pracy. Kiedyś robiłem tylko aktualizacje i z przywracaniem kopii nie miałem problemów. Fakt, teraz w dodatkach nie miałem dotyku ale dwuklik działał. 122 działa szybko i nie mam z nim problemów, choć już od paru kompilacji tak mam.

 • Krystian

  Nie wiem na jakim telefonie był test ale na L735 z bulidu 107 bez powrotu do 8.1 i bez resetu do febrycznych wszystko chodzi płynnie bez zwiech lagów , bt bez problemu łączy się ze słuchawką, tak jak z innym telefonem po parowaniu wszystko działa,bateria przez noc 2% jak używam to też lepiej, na poprzednim przy przeglądarce mocno leciała teraz ok☺ powiem tak ..jak dla mnie na tym telefonie może być jako oficjalny ☺a jak będzie jeszcze nowszy to się nie pogniewam …co poprawić?niewiele ☺

  • Adam Jóźwik

   U mnie przez noc na 107 ok. 20% zjada.. Oczywiście telefon po HR bez kopii. Po dwóch dniach muszę wyłączać i włączać telefon dlatego że wszystko się wiesza. Aparat wywalony, edge, ustawienia wsio się sypie. Dlatego chwilowo nie wgrywam 122 bo boję się o baterie

   • Krystian

    Więc polecam aktualizację do 122 jest naprawdę lepiej ☺

 • Michał

  Witam,
  A ja testuje chyba od .64 i na każdym L830 nie łapie fixa gps bez sieci komórkowej oczywiście. Na 8.1 jakoś to działało.
  Czy ktoś ma podobny problem?
  Odnośnie 122 to działa całkiem dobrze, może poza tym że na kafelku kontaktów brak zdjęć.

 • Lidia

  U mnie Dane o ruchu i Ekran podglądu niezgodne z urządzeniem (L640Lte). Dziwne, skoro wcześniej, po przejściu zarówno z 8.1 na .107, jak i ze .107 na .122 te opcje w dodatkach były widoczne. Zresetowałam telefon i teraz mam problem – bateria się poprawiła, ale co z tego, skoro „zjadło” mi połowę opcji…
  Zauważyłam też, że wyrzuca czasami z aplikacji i muszę ją wybrać drugi raz. Ciekawe, co poszło nie tak. Powinnam spróbować nie przywracać kopii zapasowej?

  • próbowałaś pobrać z biblioteki?

   • Lidia

    Dane o ruchu widnieją w kategorii „Nie działa na tym urządzeniu”, a ekranu podglądu w ogóle tu nie widzę…

    • a sprawdzałeś nazwę angielską bodajże glance screen? opcje w bibliotece są w większości po angielsku

     • Lidia

      Dodatki wróciły na swoje miejsce po drugim resecie 😉
      Swoją drogą ciekawe od czego to zależy.

 • MariuszL930

  W mojej L535 nie ma czegoś takiego jak ustawianie jasności w skali procentowej. Ostatnio bawiłem się w sklepie L550 i jak z paska skrótów zmieniałem jasność ekranu to było 25%, 50%, 100%, automat., a po przejściu do opcji podświetlania miałem 3 suwaczki do ustawienia jasności dla każdego poziomu (niski, średni, wysoki). Nie wiem, czy w L535 tak już jest i tak będzie, że tych suwaków nie ma?? trochę mnie drażni to że na poziomi niskim wraz za mocno świeci, a ogólnie te poziomy jasności mało się od siebie różnią. Gdybym mógł to ręcznie poprzestawiać jak w L550 … :/

 • zbigniew M

  Mam też 640LTE po przejściu na 107 było w miarę dobrze na122 też jest nie żle ale też zrobiłem reset i zjadło mi wiele opcji bateria ok

 • na 586.164 który używam trzeci dzień nic nowego znaczy poprawionego nie widzę

  • widocznie większość błędów zostawili do poprawy na 2017 r. i RS2

  • largi

   Jest jakaś nadzieja że zacznie to działać tak jak należy ?

 • MariuszL930

  Co do samego sklepu to brakuje mi tu takiej opcji jak „Historia aktualizacji” gdzie znajdowałaby się lista wszystkich pobranych aktualizacji posortowanych wg dat, wraz z informacją o numerze kompilacji/wersji. Drugą sprawą jest brak możliwości otworzenia aplikacji bezpośrednio z okienka „pliki do pobrania i aktualizacje”. Nieraz pojawi się kilka aktualizacji, a po pobraniu i zamknięciu sklepu zdarza mi się zapomnieć co to się konkretnie aktualizowało. Kolejną rzeczą jest brak bezpośredniej opcji typu menedżer aplikacji i gier… Aby przejść do widoku gier i aplikacji, mało kto wie, że należy grzebać w opcji „Pamięć” a następnie przejść do opcji „Użycie przestrzenie dyskowej”. To mogliby bez ceregieli uprościć.

 • Wojciech Kołłątaj

  A z innej beczki: jak sprawdzić wersję aplikacji jaką mam na telefonie np. Groove?

  • Uruchom aplikację i odnajdź wersję w ustawieniach 🙂

   • Wojciech Kołłątaj

    Ok, mam. Dzięki 🙂

 • Darek Cullen

  Wow. Ktoś przejrzał na oczy. Ale gdy zjechałem na dół to zobaczyłem że to Krzysztof napisał. Czyli brak zdziwienia z mojej strony. Gdyby to napisał Michał to bym był w szoku. ;).

  • jak dla mnie nawet nie musi być, wystarczy Insider dla wszystkich, od wersji 107 W10 działa tak jak normalny system, błędy niestety nadal się zdarzają ale nie są już tak „upierdliwe” jak kiedyś

   • Adam Jóźwik

    U mnie na 640 kompilacja 107 pożera baterie jak szalona dlatego nawet nie próbuję wgrywać 122

    • może akurat 122 poprawi w twoim przypadku sytuację?

     • Darek Cullen

      Byle by nie pogorszyła ;/.

   • largi

    u mnie 122 chodzi beznadziejnie , 107 działał zdecydowanie lepiej dzisiaj zrobiłem HR, bo mi apki nie chciały startować, ;( zamiast coraz lepiej to jest naprawdę coraz gorzej, tracę nadzieje …. L640LTE

 • u mnie faktycznie system przyśpieszył – ale tak to za wiele nie poprawili, ogólnie bieda. a do tego Yanosik przestał mi działać.

 • Na 122 – nic mi nie zniknęło (z tego co podane wyżej), jak nie jest używany to baterii nie ciągnie.

 • Maciej

  A Ja wciąż czekam na nagrywanie filmów z dźwiękiem na L930,w windows 8.1 filmy z dźwiękiem nagrywane,na win10 dźwięku brak(ledwo słyszalny z szumem).Telefon do ustawien fabrycznych,bez przywracania kopii.

  • krzysiek

   Moja nagrywa z dźwiękiem. Jestem chyba szczęściarzem bo nie mam większości problemów tu opisanych. System ładnie chodzi

   • Maciej

    no to faktycznie szczesciarz,ciekawe od czego to zależne.Jak po oficjalnym win10 beda jakies problemy to wysyłam na gwarancje i niech kombinuja.I pomyślec ze kusiło mnie kupic L950

    • krzysiek

     Chętnie wymienię na 930 ?

 • zbigniew M

  Nie mogę znalezć w mojej biblotece aktywacji głosowej ani blokowanie filtrowanie.może miktoś pomóc jak to znależć.

  • aktywacja głosowa i tak jest niedostępna dla polskiego regionu, w bibliotece nazywa się „Hey Cortana!”

   blokowanie zostało usunięte i zastąpienie inną opcją, możesz je spokojnie pobrać („call sms filter”) ale i tak będzie kierować do nowej opcji

   • zbigniew M

    Dzięki za informację poszukam.Pozdrawiam

 • Miszkurka2000

  Czy jest możliwość nagrywania rozmów telefonicznych bezpośrednio przez system?

  • Tak ale tylko w telefonach z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile.

   • Miszkurka2000

    To już pewna informacja, że gdy zaktualizuję system do Dziesiątki to opcji nagrywania rozmów nie będzie? No i czemu takie rozróżnienie?

    • Nie pisałem o aktualizacji tylko o telefonach z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile czyli np. Lumia 550, 650, 950 czy 950 XL.

     • Miszkurka2000

      Wszystko się zgadza. Ja pytałem czy to już pewne, że modele po aktualizacji z 8.1 do 10 tej opcji nie otrzymają. Pytałem też czemu nagrywanie jest w fabrycznej 10, a w aktualizacji jej brak – jakie są tego powody? Chodzi o inny hardware?

     • System Windows 10 Mobile jest już od dłuższego czasu dostępny w programie Windows Insider dla telefonów Lumia i na żadnym z nich nie ma tej funkcji. Gdyby taka funkcja miała się pojawić to już pewnie moglibyśmy testować tę funkcję w testowych kompilacjach. Niestety nie wiem czy to zasługa hardware czy software.

     • Albo chodzi o hardware albo o brak faktycznego udostępnienia systemu. Sprawa wyjaśni się dopiero po premierze.

  • tak, jeśli masz Ziobro na facebooku w znajomych

 • RobRSI

  Co user to inne wrażenia . U mnie L830 jest dobrze . Bateria bardzo dobrze , nic nie znika , zadne resety , system szybszy niż na 107 . Jestem zadowolny , bledy oczywiscie są ale te co zawsze . Tło , słownik itp …
  Edit . Nowej tapety nie znalazlem , może wrzucicie ?

  • Paweł

   U mnie tak samo. L635 512ram

   • RobRSI

    No to u mnie inaczej . L630 512ram , chodzi zauważalnie gorzej , system rwie i nie jest plynny , ale tez tragedi nie ma , nic nie znika , wywala itp …

    • Darek Cullen

     U mnie to samo. ;/. L520

 • Leszek Mączewski

  u mnie na 640 XL jest bardzo dobrze (odpukać w niemalowane) – bateria o wiele wolniej jest zżerana niż w 107, wszystkie funkcje działają bez zarzutu. Wszystko co jest w artykule powyżej u mnie nie występuje jako błędy

 • Adam Fierek

  Ja spod 8.1 dostałem od razu build 122, jednak z opisywanymi wcześniej błędami.

 • Darek Cullen

  Ja nie rozumiem Microsoftu. I chyba nigdy nie zrozumiem. ;/. Skoro wydali smartfony z WM 10.. To dlaczego nie zrobili oficjalnej aktualizacji z tym systemem który był np w lumii 550. Build 29 chyba tam jest ;). Tylko pchają się w jakieś buildy. Które nic nie dodają nowego. U mnie nie widzę żadnej różnicy między buildem 63 co był a 122 co jest teraz.

  • xvistak

   Bo to chyba bardziej chodzi o „Efekt Placebo”, piszę o Mobile i PC(tutaj to bardziej klarownie ale jednak….)MS „Wychodowa Sobie”Testerów Darmowych co będą inwestować w drogi sprzęt,żeby kolejne buildy wgrywać i żeby to dobrze działało…To jest jak „Narkotyk”,po wgraniu…zegar niewidoczny zaczyna tykać….w oczekiwaniu na nowy build lub chociaż news e temacie jakiś.Z automatu Geabe i MS mają Gigantyczne ilość wejść na swoje Twiterry….Reating rośnie.Nie mogą sprzedać flagowców to chociaż zbadają co userom się podoba i co do Surface i podobnych w przyszłości wprowadzić.Chociaż na tym się nie zakończy będzie Surface…i „szopka”od nowa….Tym szybciej to „urwiesz”tym lepiej psychika na tym zyska.
   pozdro

   • Darek Cullen

    To się nie powinno nazywać Windows 10 mobile. Tylko Windows 10 mobile beta ;). To samo w sklepach gdzie sprzedają Lumie z fabrycznym WM 10 ;). Żeby każdy wiedział co kupuje ;).

  • Nowe kompilacje zawierają sporo poprawek i udoskonaleń. Lumia 950/XL startowała z systemem Build 10586.0 a teraz posiada Build 10586.107 i jest znacząca różnica. Dobrze, że Microsoft nie udostępnił starszej wersji oficjalnie bo byłoby samo narzekanie a tak może się okazać, że system się spodoba – zresztą w tym wątku też jest kilku zadowolonych użytkowników.

   • Piotr Cała

    Ja jestem tym zadowolonym użytkownikiem. Wiele błędów, które tu zostały opisane, po prostu mnie nie dotyczą bo ich nie posiadam, nie ujawniły się.

   • Darek Cullen

    Bo posiadasz telefon lumia 950. Które mają 3 GB ramu. To u ciebie chodzi płynnie. U mnie przy 512 mb ramu chodzi miej płynnie już ;/. Zauważ że Microsoft je aktualizuje do WM 10 czyli powinno to chodzić tak samo jak 8.1 lub 8.0 ;). btw bawiłem się dzisiaj Lumią 950 dla mnie magia wszystko płynne ;). Więc nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby dać ją jako oficjalną aktualizację dla starszych lumii. Ale poprawiając tutaj płynność działania dla 512mb ramu ;). A potem robić aktualizację do nowszych wersji ;). Oczywiście w miarę sensownie. Np 1 co 2 miesiące 😉 Zresztą ponad rok na wydanie stabilnej wersji systemu to jest porażka. ;/. Kto tam robi softy ?. Chyba praktykanci ;

    • Kolejne aktualizacje iOS też spowalniają telefony iPhone. Weźmy taki model iPhone 4s. Mam kilku znajomych, którzy wgrali najnowszą wersję i telefon znacznie zwolnił. Nie pomogły żadne restarty ani przywracanie ustawień fabrycznych. Jak widać u wszystkich producentów działa to w ten sam sposób – im starszy telefon tym gorzej radzi sobie z nowszymi wersjami systemu. Moim zdaniem Windows nie odbiega w tej materii od konkurentów.

     • Darek Cullen

      Dobrze rozumiem to. To dlaczego aktualizują telefony z 512 mb ramu ?. Trzeba było od razu powiedzieć że telefony z 512 mb ramu nie dostaną WM 10 mobile ;).

     • A dlaczego Apple aktualizuje stare telefony? To jest pytanie do nich.

     • Darek Cullen

      Nie tylko. Dla Microsoftu też ;). Skoro nie potrafią poprawić płynność WM 10 dla 512mb ramu. To po co się w to pchają ?

     • Już ustaliliśmy, że starsze telefony zawsze będą wolniej chodzić z nowszymi systemami. Wszyscy tak robią to dlaczego Microsoft ma być gorszy 🙂

     • Darek Cullen

      Czyli powód żeby kupić nowy smartfon ;). Czyli aktualizację robią specjalnie żeby ludzie z 512mb ramy kupili lumie z 1gb ramu lub więcej ;). Biznes się kręci ;p. Dlatego wolę Androida. Może i nie jest tak aktualizowany jak lumie. Ale chociaż w miarę płynniej chodzi od lumii. Każdy ma inne zdanie na ten temat. ;). Gdy przewijam kafelki z góry na dół szybko to mam kafelki same lub mi nikną i pojawia się tapeta tylko. Gdy wejdę z Facebook beta to pojawia mi się tapeta ekranu głównego i nic więcej. ;/. Gdy wszedłem w Time Me i z niego wyszedłem to pojawił mi się biały ekran. Pomogło tylko wyjęcie baterii. HR zbytnio nie pomagają ;/.

     • Na pewno telefon z Androidem w cenie Lumii 520 działa płynniej. Prawie uwierzyłem.

     • Darek Cullen

      I tu się mylisz. Bo chodzi ;). Miałem gorszy telefon od lumii 520 z Androidem. I chodził mega. Wszystkie gry FIFA 15, GTA SA, Asphalt 8 bez żadnych lagów. To samo poruszanie się po menu ;). Android 4.4.2 miał ;). Bez żadnych rootów ;). Też byłem zdziwiony tym. Albo trafiłem na lepszą partie tego telefonu.

     • Mobilny

      Microsoft mógł zoptymalizować system Windows 10 Mobile z myślą o smartfonach o 512 MB RAM. Zrezygnowałby z niektórych funkcji, które wymagają dobrej specyfikacji.
      Aktualizacja dla starszych Lumii to właściwe rozwiązanie. Posiadacze smartfonów z 512 MB RAM w każdej chwili mogą zdecydować się na zakup tańszego telefonu z Androidem, zamiast płacić więcej za smartfona z Windows 10 Mobile. Microsoft by na tym stracił. Tak przynajmniej wzrośnie liczba użytkowników Windows 10 Mobile o kolejne procenty w statystykach. Zysk z tego podobny, jak z prowizji od każdego sprzedanego smartfona z mobilnym Windowsem.

     • krzysiek

      Nie wiem co jest lepsze w androidzie. To że te telefony wcale nie dostają aktualizacji? Miałem flagowca przez rok i 0 aktualizacji. Przecież nie ma przymusu aktualizacji w WM do 10

 • Bartusek

  Niewiem czy to tylko u mnie jest błąd z za bardzo przezroczystym paskiem

  • Darek Cullen

   Pasek powiadomień. Nic u mnie nie ma. Tylko że ja mam biały. Nie wiem jak z czarnym 😉

 • Dominik Sobala

  Ja byłem na buildzie 122 2 dni i klapa. Strasznie zwolnił .W mojej pracy nie mogę sobie pozwolić na ledwo działający telefon. Wróciłem do sprawdzonego 8.1 Denim.

 • Siekierus

  Czy jeśli na tym buildzie czas pracy mojej 830 wynosi 13 godzin to jest to dobry wynik czy slaby?

  • Darek Cullen

   Zależy od tego jak go używasz. ;).

  • RobRSI

   Moja srednia to 17 godz . Oczywiście na 830

  • Michał

   U mnie dobe i 2-4 godziny, dwa razy przywracany. Za pierwszym razem brakowało kilku ustawień jak dotyk i podgląd np.

   • Lidia

    Mówisz, że po drugim resecie pojawiły się brakujące opcje w dodatkach?

    • Michał

     Tak, najpierw robiłem z 8.1 zlapal 107 potem 122. Byly braki wiec reset do fabrycznych – znowu cos brakowalo, wiec jeszcze raz reset i zostawiłem na noc nic nie grzebałem sam sobie wszystko pobrał i zainstalował. Dopiero na gotowe zacząłem sobie wszystko ustawiać. A jak u Was zz gps w trybie samolotu? Łapie pozycje ,czy też problem ma?

     • Kowalczyk Damian

      Uwaga petarda, l640ds z 107 na 122, po HR release prev. w tle (alarm, zdjęcia, pogoda, wiadomości i telefon) szacowany czas 2dni20godzin. Coś jeszcze, aktualizacji nowych brak, a na drugiej identycznej, wszystkie łącznie z officem mam 1dzien 14godzin (oszczędzanie baterri uruchumiane automatycznie przy 40%baterii – wieże w teorie profesora dobrskiego dotyczącą przedłużanie żywotności ogniwa zasilającego sprzęty elektroniczne przy „doładowywaniu” w zakresie pomiędzy 99% a wlasnie 40% sadze ze sprawność takich baterii wzrasta, mało znacząco (z calym szacuneczkiem dla profesora dobrskiego) ale zawsze dluzej bedziecie sie sie cieszyć sprawnością akumulatora drodzy Państwo.
      Oczywiście sie zgrywam, bladego pojęcia nie mam, ale kompilacja o numerku 122 na moich l640ds sprawuje sie nadzwyczajnie, jak by byla dedykowana.

     • Kowalczyk Damian

      przepraszam za błąd ort. w wyrazie „wieże”
      Wyjątek potwierdza tylko regułę, w przyszlosci niech no popracują nad slownikiem

  • słaby – nawet bardzo

  • Tomasz Smolarek

   Moja 830 chodzi ponad 30 godzin bez ładowania. Wlaczone dane komorkowe, gps, bluetooth, wifi. 2 skrzynki pocztowe, whatsapp, fb..
   Oszczedzanie wlaczane przy 20%

   • Tomasz Smolarek

    Dowód

   • Siekierus

    Też tak mialem na 8.1…. Czekam na poprawę w 10

  • Siekierus

   Po kilku dniach czas pracy dochodzi do 18 godzin. Czyli idzie ku lepszemu 🙂

 • marcin

  Hm…ten biuld nic nie wnosi jak dla mnie. Bateria- szału nie ma, nic sie nie zmieniło w działaniu (raz krócej raz dłużej, jak chce), błąd logowania na koncie Microsoft nadal nie usunięty, brak potwierdzenia dostarczenia mms ( wcześniej było), system zwolnił. Rozwaliła mnie prośba MS aby nowy build instalować z poziomu 8.1- pytam po co skoro i tak instaluje się najpierw 107 a potem 122. Czyli i tak instalujemy na 122. Bzdura, co to miało na celu to nie wiem.

  • Perry (S łódzkiego)

   W tym przypdku to akurat właśnie bez sensu, ale wcześniej instalowałem 107 na początku z poprzedniego buildu, to system był strasznie wolny, jak wróciłem do Denim i jeszcze raz wgrałem 107, system mocno przyspieszył. A skoro się nie da 122 od razu, to też tego nie rozumiem.

   • marcin

    Nie rozumiem prośby Microsoftu, choć drugiej strony kto by ich zrozumiał. Najgorsze jest to,że na początku każdy build zap…ala a potem zwalnia i lipa

 • Arkadiusz Pikulski

  witam lumia 930 ładnie chodzi na bulid 122 pisanie word flowem na facebooku działa bateria też jak by lepiej trzymała nic się nie zawiesza, jeden problem to brak głosu przy nagrywaniu filmu

  • coyot78

   U mnie głos jest tylko bardzo cichy.

   • Arkadiusz Pikulski

    tez głos cichy jedyna wada 930. wszystko śmiga ładnie ,

  • Michał

   Co to jest ten word flow?

   • Jarek

    Pisanie na klawiaturze bez odrywania palca 🙂

    • Michał

     O muszę spróbować

     • Jarek

      Już na 8.1 to było 🙂

     • Michał

      Właśnie sprawdzam na 8.1 (bo jak już wcześniej wróciłem do 8.1 z powodu drenażu baterii). W sumie fajna funkcja, ale zazwyczaj pisze dwoma palcami przy odwróconej horyzontalnie klawiaturze. Ale funkcja przyda się podczas pisania na fb i messengerze, gdzie brak jest możliwości odwrócenia ekranu. (wkurza mnie to. Ciebie nie ?).

     • Jarek

      Tak, Facebook i Messenger nie dzialaja w poziomie, co jest niewygodne. O ile Facebooka jeszcze aktualizują i moze doczekamy sie niedlugo tej funkcji, o tyle Messenger ponad pol roku leży i kwiczy. Nawet jednej aktualizacji od września nie bylo.

 • A nie przyszło nikomu na myśl, że sztucznie przedłużają prace nad W10 i terminy aktualizacji po to by zwiększyć sprzedaż nowych telefonów? 😉

  • Ci którzy najbardziej czekają na oficjalną aktualizację już pewnie dawno temu wgrali nowy system za pomocą Windows Insider. Według mnie chcą dopracować system aby uniknąć fali krytyki.

  • Mobilny

   Albo po prostu mają kolejne koncepcje nowych rozwiązań, takich jak doceniony pasek z polem tekstowym SMS.

 • Po resecie w ciągu 5h schodzi mi 25 % czyli jedno ładowanie starcza potencjalnie na 20 h :/

  A w tle za bardzo nic nie mam. Jedna skrzynka pocztowa.

  • Kilka wskazówek jak zaoszczędzić baterię w telefonach Lumia z Windows 10 Mobile:

   • Jeżeli nie korzystasz z LTE to przestaw szybkość na 3G.
   • Ustaw wysyłanie danych urządzenia do Microsoft na Podstawowe (menu > ustawienia > prywatność > opinie i diagnostyka).
   • Wyłącz NFC jeżeli nie korzystasz.
   • Nie synchronizuj SMS (menu > wiadomości > opcje (trzy kropki) > ustawienia > wyłącz synchronizację).
   • Pamiętaj aby zamykać wszystkie zakładki w przeglądarce Microsoft Edge.
   • Sprawdź ustawienia aplikacji w tle (menu > ustawienia > prywatność > aplikacje w tle)

   • dane mam podstawowe, nfc wyłączone, reszta ustawień taka sama jak zawsze, nie bawmy się w androida… 🙂

    • OK. Zawsze coś można przeoczyć 🙂

 • Dodałem angielskie nazwy pod jakimi figuruje część ustawień w Bibliotece.

 • michał

  Czy ktoś ma problem z nawigacją here. U mnie na żadnym buildzie nie łączy sie z satelitami. Lumia 535

  • a po co Ci here? mapy są dużo lepsze

   • michał

    Ogólnie to nie używam nawigacji here a map nie sprawdzałem. Chodzi mi tylko o to czy ktoś też ma taki problem bo ja na każdej wersji wp10

    • Michał

     U mnie jest problem z gps na 10 ce. W trybie samolotowym nie łapie fixa. Na 8.1 było w miarę ok. Na here i mapach tak samo. L830

     • michał

      Dzięki za info. U mnie wcale nie łapie. Nie jest to dla mnie jakieś mega ważne ale ten gps w telefonie się czasem przydaje i mógłby działać

     • Michał

      Zgadzam się, sprawdzałem na aplikacji hardware test i tylko komórkowe łapał. I serwisie też już był i na 8.1 było ok. Jak masz cierpliwość to wróc do 8.1 i wtedy sprawdź

     • michał

      Na 8.1 działa i łapie zaskakująco szybko a na 10 na żadnym buildzie nie łapie. Dlatego też o to pytam bo nie zauważyłem żeby ktoś pisał o tym błędzie

    • Michał

     U mnie też nie łapie fixa w trybie samolotu na 10-ce ani na here ani na mapach. Na 8.1 było w miarę ok. L830

  • Kowalczyk Damian

   Here moze juz skoczyć w odstawkę, Mapsy po zaktualizowaniu wygrywają z tomtomem (moja subiektywna opinia, gościa który, ceni prostotę, niezawodność, funkcjonalność i cenę)

   • michał

    Map nie sprawdzałem i teraz nie sprawdzę, mieszkam w bloku z wielkiej płyty więc napewno nie załapie ale dzięki za sugestie ?

   • slipdog

    ta, szkoda ze nawet czesci ulic które sa na here nadal nie ma na maps

   • coyot78

    Mapy windows są o tyle lepsze od here, bo wyszukują 3 alternatywne trasy

  • ChillSnail

   U mnie normalnie działa i na maps i na drive.

 • Korowiov

  Jest pytanie 😉 Ten kalendarz outlook to ma się tak idiotycznie zachowywać? Tzn. datę pokazuje na kafelku tylko wtedy gdy doda się jakieś wydarzenie zaplanowane w ciągu najbliższych 3 dni od obecnej daty, potem data znika i jest tylko kafelek z ikoną.

  • u mnie działa normalnie mimo braku wydarzeń, pobierz najnowszą wersję

   • Korowiov

    No właśnie rzecz w tym, że od aktualizacji się zaczęło.

    • zrestartuj telefon

     • Korowiov

      No to akurat było moje pierwsze działanie 😀 No ale dzięki za pomoc 🙂 Jak dalej będzie głupiał to najwyżej mu ostatecznie przywalę HR i zacznę „od zera”.

     • czasami pomaga zwykłe wyłączenie i włączenie telefonu

    • coyot78

     Po aktualizacji z .71 na .107 działał prawidłowo. Po aktualizacji do .122 live kafel zniknął. Jest to loteria, wspominane było to na WindowsBani.pl
     Obecnie zainstalowałem alternatywę z sklepu który działa

 • arbitralny

  Też nie mogę pojąć sensu prośby MS o instalowanie z 8.1. System wydaje się działać dobrze, ale to nie jest system gotowy do wypuszczenia na produkcję – na litość Boską! Niech się MS opamięta i weźmie ostro pracy! to cały czas jest BETA i nie nazwałbym tego RP! Smutne się robi to powoli…

  • oni chyba wypili za dużo syropu na kaszel na bazie etanolu i kodeiny… ewentualnie system robią stażyści

   • pixell

    Co się z tym Windowsem dzieje… Windows mobilny przynajmniej do niedawna miał opinię systemu może i ograniczonego pod wieloma względami (aplikacji niedobór) za to stabilnego i działającego w miarę sprawnie nawet na słabych podzespołach. Choć wiele osób i tak na sam dźwięk słowa „Windows” reagowało alergiczne bojąc się, że będzie on równie kapryśny co wersja desktop (wirusy! blue screeny! reinstalacje systemu!) To co dzieje się z W10 mobile to niestety nawiązanie do złej tradycji i droga do potwierdzania stereotypów. Jak Windows jest postrzegany przez wiele osób napisała ostatnio Ewa Lalik ze Spidersweba
    http://www.spidersweb.pl/2016/02/nienawidze-windowsa.html
    http://www.spidersweb.pl/2016/03/obsluga-komputera.html

  • krzysiek

   Każą instalować z 8.1 dlatego że chcą zobaczyć jakie numery wyjdą jak ogół dostanie i właśnie z takiego poziomu będą startować. Ja się nie cofałem żeby przejść na 122 i może dlatego mam pełne menu, bateria 60%/dobę. Bt mi chodzi. W sumie nie narzekam

 • michał

  Zauważyłem ze telefon działa dużo szybciej jak jest podłączony do ładowarki. Lumia 535 build .122 ma ktoś też tak?

 • Dzisiaj Lumia 920 postanowiła z sabotować wyjazd na IEM. W pociągu przy intensywnej zmianie stacji bazowych w dwie godziny poszło 60% baterii. Pobór był większy niż 500mA, bo nawet ładowanie z laptopa nie mogło całkowicie zatrzymać spadku. Restart też nie pomagał, dopiero tryb samolotowy ostudził telefon.

 • Perry (S łódzkiego)

  Widzę że 122 narazie nie lepszy od 107. System bardziej zwolnił. I jeszcze małe zastrzeżenie do edge, przeglądarka szybka, ale dlaczego za każdym razem jak zmieniam kartę dane włączają się od nowa na tej karcie. Nie wiem jak wam, ale dla mnie to jest mocno uciążliwe.

 • Robert Kula

  Wszystko pięknie ładnie, ale gdy przyjdzie nam pobrać dane o ruchu, ekran podglądu czy wyświetl, okaże się że nie da się ich zainstalować bo nie są obsługiwane przez telefon!

  • WITOLD

   Ja mam

  • prawdopodobnie pomoże kolejny factory reset

  • Lidia

   U mmie pomógł drugi reset, aczkolwiek znajduję nowe, inne błędy, więc…

   • Robert Kula

    U mnie też tak było. A zrobiłem HR bo od czasu aktualizacji .107 do .122 zgubił mi mapy i wyświetlał błąd że nie mogłem pobrać map.

 • KAMIL AMOKOWSKI

  Drenaż baterii irytuje, przez noc spadek 30%. Do tego powielające się błędy, nie rozumiem po co wprowadzili raportowanie skoro ich nie naprawiają. Zastanawiam się czy pracują tam programiści czy przypadkowe osoby…

 • Lidia

  A czy ktoś spotkał się z takim błędem, że odsłuch dzwonka zrobionego w aplikacji „Zrób dzwonek” przerywa niemiłosiernie i robi okrutną dla uszu „sieczkę”?

 • Przemysław Suski

  Czy ktoś miał was problemy na Lumii 535 podczas korzystania danych komórkowych,podczas oglądania filmu na TubeCast i wyświetlił błąd karty sim

 • NadirridaN

  Mam L550 i od buildu .107 (aktualnie.122) problem z połączeniem komórkowym: Mogę wszędzie dzwonić, nie mogę natomiast wysyłać smsów ani nie mam dostępu do internetu, gdy chcę sprawdzić ustawienia sieci, mam jak na zrzucie. Czy ktoś ma podobny problem ?

  • Norbert Grabek

   Ja mam podobnie, ale gdy włączam dane komórkowe z drugiej karty SIM to telefon się restartuje na pierwszej karcie SIM nie mam takiego problemu

   • NadirridaN

    Od buildu .168 ten problem zniknął 😉 A na aktualnym .218 wszystko w końcu działa 😉

 • Jarek

  To co zauważyłem w buildzie .122, czego w .107 już nie było w takim stopniu a powróciło (Na L630)
  1. Zamrażanie ekranu podczas korzystania z Fejsa, Messengera i innych losowych apek
  2. Ponowne denerwujące czarne ekrany z kropeczkami i napisem ŁADOWANIE podczas włączania apek/powrotu do ekranu startowego
  3. Lagowanie podczas pisania smsów
  4. Nadal codziennie musze zrestartować telefon raz dziennie, bo niestety po dobie używania zaczyna mnie wywalać z apek zaraz po ich uruchomieniu.
  Gdybym dostał taki system z 8.1 i nie brak udzialu w Insiderze to bym dostal wścieklizny, bo to bylby szok. Teraz juz sie przyzwyczailem…

  • Michał

   U mnie na L535 DS system działał dość płynnie, ale drenaż baterii zmusił mnie do powrotu do WP 8.1

   • Jarek

    Hmm. U mnie jak odłączam ładowarkę ok 1 w nocy to o 8.00 rano mam 90-98% zwykle. Jednak to na wi-fi. Na HSPA+ drenaż jest o wiele większy, dlatego poza domem wylaczam dane komórkowe gdy nie korzystam z neta 🙂

    • Michał

     Sam tryb gotowości nie był aż taki zły, choć ustępował 8.1. Ale FB, Messenger czy Opera zżerały mega baterię

  • Lidia

   U mnie na 640 laguje podczas pisania w Messengerze i dodatkowo, czego wcześniej nie zauważyłam, także podczas wyszukiwania w sklepie. O idiotycznych podpowiedziach słownika wspominać nie muszę, czasem ręce już opadają. Po dwóch resetach jak dla mnie .122 jest gorszy od .107. Bateria nieco lepiej, ale mam ten sam problem, głównie ze sklepem, wyrzuca zaraz po dotknięciu. Zdarzyło mi się teź z innymi aplikacjami… bez fajerwerków.

 • Lidia

  Jeszcze jedna, śmieszna kwestia z mojej strony – co poradzić na samoczynnie włączające się wi-fi? 🙂