Wydłuż czas działania baterii w systemie Windows Phone 8.1

Wiele osób po aktualizacji systemu Windows Phone do wersji 8.1 Preview for Developers narzeka na wydajność baterii. Problem dotyczy również mojego telefonu Nokia Lumia. Przed aktualizacją bateria w telefonie Nokia Lumia 1520 była w stanie wytrzymać nawet 5 dni! Teraz pomimo tego, że staram się oszczędzać baterię to starcza ona jedynie na 3 dni. Postanowiłem podzielić się z Wami jedną, według mnie bardzo ważną, wskazówką odnośnie wydłużenia czasu pracy baterii.

Oszczędzanie baterii Windows Phone 8.1

Ktoś kiedyś napisał, że aktualizacje typu OTA (Over the Air) to nic dobrego. Częściowo podpisuję się pod tym zdaniem jednak należy pamiętać, że są to bardzo wygodne dla użytkownika aktualizacje. Jedyne co musi zrobić posiadacz telefonu to połączyć z siecią Wi-Fi i pobrać aktualizację, która zostanie automatycznie zainstalowana. Na tym jednak kończą się plusy aktualizacji OTA.

Przy każdej aktualizacji systemu zostają pliki konfiguracyjne oraz pliki tymczasowe z poprzedniej wersji, które mogą powodować problemy na nowszej wersji systemu. Podejrzane zachowanie telefonu takie jak spowolnienia czy szybsze zużycie baterii może być spowodowane właśnie przez te pliki.

Aby mieć pewność, że system jest „czysty” od wyżej wymienionych plików musimy wykonać przywracanie ustawień fabrycznych. Po tej operacji z telefonu zostaną usunięte wszystkie nasze dane oraz będzie się on zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia. W związku z tym pamiętajcie aby wykonać kopię zapasową ważnych elementów.

[notice]Na telefonach Nokia Lumia po wykonaniu przywracania ustawień fabrycznych należy pobrać ze sklepu następujące aplikacje: HERE Maps, HERE Drive+, prześlij opinię do Nokii, dotknij, sieć+, podgląd, wyświetl, Filtr połączeń+SMS, audio oraz akcesoria.[/notice]

Ostatnia aktualizacja systemu Windows Phone 8.1 Preview for Developers miała poprawić problemy z baterią. Jeżeli mimo wszystko nie jesteście zadowoleni z czasu pracy baterii w Waszych telefonach to możecie rozważyć wykonanie przywracania ustawień fabrycznych za pomocą poniższych wskazówek.

[toggle header=”Instrukcja przywracania ustawień fabrycznych telefonu” open=”false”]

Ważne: Spowoduje to usunięcie całej zawartości osobistej z telefonu oraz przywrócenie jego ustawień fabrycznych.

  1. Upewnij się, że bateria telefonu jest naładowana w ponad 50%. Aby sprawdzić pozostały czas pracy baterii, wybierz kolejno Ustawienia > oszczędzanie baterii. Jeśli nie możesz sprawdzić poziomu naładowania baterii lub jest on za niski, ładuj telefon przez co najmniej 20 minut.
  2. Wyłącz telefon i odłącz ładowarkę.
  3. Naciśnij i przytrzymaj klawisz zmniejszania głośności i podłącz ładowarkę. Na ekranie pojawi się wykrzyknik (!), zwolnij klawisz zmniejszania głośności.
    Hard reset Nokia Lumia
  4. Następnie naciśnij klawisze regulacji głośności i zasilania w następującej kolejności: zwiększania głośności, zmniejszania głośności, zasilania i zmniejszania głośności.
    Hard reset Nokia Lumia
  5. Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.
  6. Wykonaj procedurę początkowej konfiguracji telefonu. Upewnij się, że ustawienie daty i godziny w Twoim telefonie jest prawidłowe (Ustawienia > data+godzina).

Źródło: Pomoc techniczna Nokia

[/toggle]

Zachęcam również do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi oszczędzania baterii w telefonach Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8: 17 pomocnych wskazówek wydłużających pracę baterii w telefonach Windows Phone 8.

Czy baterie w Waszych telefonach również rozładowują się szybciej niż przed aktualizacją? Czy ostatnie poprawki polepszyły czas pracy baterii? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej jak się sprawuje Wasza bateria w systemie Windows Phone 8.1 Preview for Developers.