Wydłuż czas działania baterii w systemie Windows Phone 8.1

Wiele osób po aktualizacji systemu Windows Phone do wersji 8.1 Preview for Developers narzeka na wydajność baterii. Problem dotyczy również mojego telefonu Nokia Lumia. Przed aktualizacją bateria w telefonie Nokia Lumia 1520 była w stanie wytrzymać nawet 5 dni! Teraz pomimo tego, że staram się oszczędzać baterię to starcza ona jedynie na 3 dni. Postanowiłem podzielić się z Wami jedną, według mnie bardzo ważną, wskazówką odnośnie wydłużenia czasu pracy baterii.

Oszczędzanie baterii Windows Phone 8.1

Ktoś kiedyś napisał, że aktualizacje typu OTA (Over the Air) to nic dobrego. Częściowo podpisuję się pod tym zdaniem jednak należy pamiętać, że są to bardzo wygodne dla użytkownika aktualizacje. Jedyne co musi zrobić posiadacz telefonu to połączyć z siecią Wi-Fi i pobrać aktualizację, która zostanie automatycznie zainstalowana. Na tym jednak kończą się plusy aktualizacji OTA.

Przy każdej aktualizacji systemu zostają pliki konfiguracyjne oraz pliki tymczasowe z poprzedniej wersji, które mogą powodować problemy na nowszej wersji systemu. Podejrzane zachowanie telefonu takie jak spowolnienia czy szybsze zużycie baterii może być spowodowane właśnie przez te pliki.

Aby mieć pewność, że system jest „czysty” od wyżej wymienionych plików musimy wykonać przywracanie ustawień fabrycznych. Po tej operacji z telefonu zostaną usunięte wszystkie nasze dane oraz będzie się on zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia. W związku z tym pamiętajcie aby wykonać kopię zapasową ważnych elementów.

[notice]Na telefonach Nokia Lumia po wykonaniu przywracania ustawień fabrycznych należy pobrać ze sklepu następujące aplikacje: HERE Maps, HERE Drive+, prześlij opinię do Nokii, dotknij, sieć+, podgląd, wyświetl, Filtr połączeń+SMS, audio oraz akcesoria.[/notice]

Ostatnia aktualizacja systemu Windows Phone 8.1 Preview for Developers miała poprawić problemy z baterią. Jeżeli mimo wszystko nie jesteście zadowoleni z czasu pracy baterii w Waszych telefonach to możecie rozważyć wykonanie przywracania ustawień fabrycznych za pomocą poniższych wskazówek.

[toggle header=”Instrukcja przywracania ustawień fabrycznych telefonu” open=”false”]

Ważne: Spowoduje to usunięcie całej zawartości osobistej z telefonu oraz przywrócenie jego ustawień fabrycznych.

 1. Upewnij się, że bateria telefonu jest naładowana w ponad 50%. Aby sprawdzić pozostały czas pracy baterii, wybierz kolejno Ustawienia > oszczędzanie baterii. Jeśli nie możesz sprawdzić poziomu naładowania baterii lub jest on za niski, ładuj telefon przez co najmniej 20 minut.
 2. Wyłącz telefon i odłącz ładowarkę.
 3. Naciśnij i przytrzymaj klawisz zmniejszania głośności i podłącz ładowarkę. Na ekranie pojawi się wykrzyknik (!), zwolnij klawisz zmniejszania głośności.
  Hard reset Nokia Lumia
 4. Następnie naciśnij klawisze regulacji głośności i zasilania w następującej kolejności: zwiększania głośności, zmniejszania głośności, zasilania i zmniejszania głośności.
  Hard reset Nokia Lumia
 5. Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.
 6. Wykonaj procedurę początkowej konfiguracji telefonu. Upewnij się, że ustawienie daty i godziny w Twoim telefonie jest prawidłowe (Ustawienia > data+godzina).

Źródło: Pomoc techniczna Nokia

[/toggle]

Zachęcam również do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi oszczędzania baterii w telefonach Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8: 17 pomocnych wskazówek wydłużających pracę baterii w telefonach Windows Phone 8.

Czy baterie w Waszych telefonach również rozładowują się szybciej niż przed aktualizacją? Czy ostatnie poprawki polepszyły czas pracy baterii? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej jak się sprawuje Wasza bateria w systemie Windows Phone 8.1 Preview for Developers.

 • Kristof

  U mnie w 520 po ostatniej aktualizacji widzę poprawę, może nie jest tak jak przed instalacją W8.1 ale już niewiele gorzej.

 • kalnikow

  U mnie po aktualizacji do 8.1 nic sie nie zmieniło w stosunku do ósemki. Natomiast ta ostatnia poprawka wydłużyła długość pracy na jednym ładowaniu 🙂

 • bjork-boy

  Czy ta kombinacja przycisków, którą podałeś daje taki sam efekt jak USTAWINIA–>ZRESETUJ TELEFON?

  • Wydaje mi się, że tak. Nokia zaleca jednak wykonywanie przywracania ustawień fabrycznych za pomocą wskazówek opisanych w artykule. Jest to bardziej uniwersalny sposób ponieważ obejmuje również osoby, które mają problemy z włączeniem telefonu.

 • Andrzej

  Nigdy nie przywracałem systemu na WP. Obecnie posiadam 8.1 i tak z ciekawości może bym się skusił.
  Pytanie do bardziej doświadczonych w tej sprawie.
  Jak wygląda przywrócenie zawartości jeśli robię full backup?
  Czy aplikacje trzeba instalować od nowa?
  Czy ustawienia aplikacji są faktycznie zachowywane?
  Jak z przywracanie kontaktów (głównie chodzi mi o integrację z Facebookiem)?
  Nie chce mi się znów łączyć kontaktów hotmail z profilami FB.
  Albo inaczej zadane pytanie: czego nie przywraca backup? 🙂

  • Tym razem nie pomogę bo nie robię nigdy kopii zapasowej. Kontakty, zdjęcia oraz filmy automatycznie się zapisują więc nimi się nie martwię. Po przywróceniu ustawień fabrycznych na nowo instaluję aplikacje i dostosowuję ekran startowy.

  • Tomy Radek Nowak

   jak wykonasz kopię zapasową to przy przywracaniu fabrycznyc ustawień zapyta Cię system czy chcesz przywrócić kopię z zapisanej w chmurze czy nową wersje…ja przywrociłem sobie i nawet miałem kafelki ułożone jak przedtem.

 • Marian Szutiak

  Przy moim stylu używania telefonu ładuję baterię w Lumii 1520 co dwa dni. Po zainstalowaniu ostatniej aktualizacji sytuacja wygląda lepiej niż wcześniej, ale rewelacji nie ma.

  • Zauważyłem znaczącą poprawę po przywróceniu ustawień fabrycznych. Obecnie telefon zużywa ok. 1% na godzinę ale miałem przez cały czas włączone Wi-Fi. Co prawda mało korzystałem z telefonu ale właśnie w ten sposób testuję baterię. Dam znać po zakończeniu testu.

   • Marian Szutiak

    Robiłem to jak tylko dostałem 1520-kę, czyli niecałe dwa tygodnie temu i na razie mi się nie chce. Ale chętnie się dowiem, jak Ci wypadły testy 🙂

    • Już widzę, że jest dużo lepiej. Przez blisko 9 godzin w nocy bateria zeszła mi jedynie o 4% (wyłączone Wi-Fi, zasięg 2G, ekran podglądu – podejrzyj).

     • Marian Szutiak

      W chwili obecnej wskaźnik naładowania baterii pokazuje mi 52%, a odłączyłem Lumię od ładowarki 37 godzin temu. Ostatniej nocy miałem zużycie na poziomie 0,3% na godzinę. I to wszystko bez przywracania ustawień fabrycznych. Zatem jest zdecydowanie lepiej, szczególnie, że przez ponad godzinę rozmawiałem przez telefon, zrobiłem kilkanaście zdjęć, wysłałem i odebrałem trochę SMSów i e-maili, a nawet grałem przez jakieś pół godziny. WiFi było cały czas włączone.

     • W takim razie nie zalecam przywracania ustawień fabrycznych 🙂 Wygląda na to, że u Ciebie wszystko jest tak jak powinno być.

     • Marian Szutiak

      Chyba tak, skoro teraz (3 godziny później) mam 51 % 🙂

     • Po przywróceniu ustawień fabrycznych zarządzanie baterią znacząco się poprawiło:
      Stan naładowania: 55%
      Czas od ostatniego ładowania: 2 dni 9 godzin
      Szacowany pozostały czas pracy: 2 dni 8 godzin

     • Marian Szutiak

      Ja mam teraz 17% – po 2 dniach i 22 godzinach normalnego używania, czyli czasem rozmowa, SMS, mail, cały czas synchronizacja przez WiFi lub sieć komórkową, do tego włączona lokalizacja. Więc jest zdecydowanie lepiej. Ale kto wie – może po przywróceniu ustawień fabrycznych byłoby jeszcze lepiej 🙂

 • nylu

  Moja L620 wp8.1 po aktualizacji zrobiłem ustawienia fabryczne 15 godzin zużycie bateri 19% zdecydowanie teraz lepiej w tym noc i 6 godzin w pracy, dwie krótkie rozmowy kilka sms i oglądanie zdjęć z pierwszej komunii wnuczki to dla mnie dobry wynik

 • Tomy Radek Nowak

  Przywróciłem ustawienia fabryczne, ale dalej mam problem z dostępem do MAP. Raz je widzi raz nie i wyłącza mi here Drive u here maps. Mapy kiedys zapisane na karcie.

  • Spróbuj usunąć mapy i pobrać ponownie.

   • Tomy Radek Nowak

    zroblem tak ale kiedys dwa razy przerwało mi pobieranie i zaczynałem od nowa- być może zostały jakieś pozostałości starej mapy nie do końca pobranej. Przeszukam SD czy nie ma tam nic zbednego, lecz nie wiem gdzie szukać.

    • Najpewniejszy sposób to sformatowanie karty i pobranie map na nowo. Oczywiście przekopiuj z karty to co potrzebujesz przed formatowaniem.

     • Tomy Radek Nowak

      A jescze bardziej mnie wkurza zanikanie dźwieku w prawej słuchawce!! Częstos łucham muzyki czy rozmawiam przez zestaw i co jakiś czas (po 2-3 dniach) znow przestaje działać prawa słuchawka- wyłacze i włacze to znow działa i taka zabawa kotka i myszkę. Nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych!

 • Waldek

  Jest jeszcze gorzej. Na początku miałem jeden dzień i 2 godziny. Po zresetowaniu telefonu miałem 1 dzień 15 godzin. Po pierwszym ładowaniu 19 godz. Powtórzyłem jeszcze raz, to samo.Tragedia

  • U mnie przywrócenie ustawień fabrycznych znacząco wydłużyło czas działania baterii. Po resetowaniu przywracałeś aplikacje lub ustawienia? Może one są winne?

   • Waldek

    Przywracałem całość z kopii. Spróbuję jeszcze raz. Aplikacje zainstaluję później.

    • Przywróć ustawienia i zobacz na czystym telefonie jak się zachowuje bateria. Koniecznie daj znać czy czas czuwania uległ poprawie.

     • Waldek

      Ze standardowymi aplikacjami 1 dzień 2 godz. Wracam do 8.0 i czekam na oficjalną aktualizację. Jeśli się nic nie zmieni przesiądę się z powrotem na swoją N9.

     • Microsoft doskonale wie o problemach z baterią w systemie Windows Phone 8.1 Preview for Developers. Miejmy nadzieję, że w finalnej wersji zapomnimy o problemach z baterią.

     • Waldek

      Wróciłem do 8.0, uaktualniłem ponownie do 8.1, przywróciłem do stanu fabrycznego. Od 3:00 do 16:45 (średnio użytkowany) pozostało 1dzień i 4 godz. 13 godz od ostatniego ładowania. Co jeszcze zauważyłem, to to że oprogramowanie pokazujące zużycie baterii czasami „skacze” pokazując raz 19 a raz 40 godz. (nie podałem wcześniej lumia 925)

     • Czyli podsumowując jest lepiej czy gorzej po uaktualnieniu i przywróceniu ustawień fabrycznych?

     • Waldek

      Jest zdecydowanie lepiej pod warunkiem, że nie katujemy telefonu grami przez cały dzień i mamy ograniczone działanie w tle. Musimy pamiętać o przywróceniu ustawień fabrycznych zaraz po aktualizacji do 8.1

     • Jurek

      jak zrobić downgrade z cyana na black ?

     • Waldek

      W tej chwili, to chyba już niemożliwe. Wcześniej można było za pomocą Nokia Software Recovery Tool.

 • Po aktualizacji moja Lumia 1320 reagowała dziwnie. W związku z tym już parę godzin po aktualizacji do 8.1 wykonałem RESET. Po tej akcji system pracuje bez zastrzeżeń (ponad dwa tygodnie) i zauważyłem wydłużenie pracy na jednym ładowaniu i to znaczące. Dużo używam telefonu – rozmowy, gry, streaming, czytanie książek, wiadomości, fejs, twitter…..dużo tego. Mimo to bateria pod 8.0 wytrzymywała 1 dzień i wieczorem miałem 12 do 14% jeszcze mocy. Po aktualizacji do 8.1 przy takim samym użytkowaniu na koniec dnia mam 35 do 50%. Kiedy to stwierdziłem, przestałem wogóle zwracać uwagę na baterię, częściej zamiast odpalać lapcia, korzystam z Lumii. Tak więc częściej zostaje mi 35%. Parę razy jednak będąc bardziej zajętym w ciągu dnia zostawało mi na koniec ok 54% i nie ładowałem przez noc baterii. Następnego dnia ok południa telefon musiał zostać podłączony.

 • Andrzej

  po pełnym naładowaniu ile pokazuje wam przybliżony czas trwania baterii ?(lumia 520)

  mi pokazywało 2 dni 19 godz

  a teraz 1dzien 23 godz

  w wp 8,0 to chyba bylo kolo kol 4dni 🙂

  • Wszystko zależy od tego jak korzystałeś z telefonu przed ładowaniem. Telefon na podstawie średniego zużycia baterii szacuje pozostały czas pracy baterii. Polecam aplikację Bateria Pro+, która pokazuje średnie zużycie procentowe baterii na podstawie którego wyliczany jest ten czas.

 • Ewa Mazurkiewicz

  Szkoda że tego wszystkiego dowiaduję się po czasie. Lumia 1320

 • karolina

  Po aktualizacji Nokia Lumia 520 szybko sie rozladowuje nie wytrzymuje nawet 1 dnia. Przez 4 godz lezal nic na nim nie robiłam rozładował sie aż 22%. To jest ogromny problem bo Tel jest nowy nawet roku nie ma. I bez przerwy musze go ładować

  • Witaj Karolina. Próbowałaś przywrócić ustawienia fabryczne telefonu? Możesz również skorzystać z aplikacji komputerowej Lumia Software Recovery Tool. Daj znać czy to pomogło.

 • arek

  Jestem zawiedziony tą aktualizacją… Przed przejściem do Lumia Denim moja Lumia 925 przy włączonym internecie działała od 6 do ok. 9 godzin przy czym nie nagrzewała się… Teraz telefon przy włączonym internecie wytrzymuje ledwie 3 godz to na dodatek mocno się grzeje.