Na początek ASUS, HP i Lenovo stworzą urządzenia ARM z Windows 10

Podczas dzisiejszych targów Computex 2017 odbyła się konferencja firm Microsoft oraz Qualcomm dotycząca przyszłości mobilnych komputerów pracujących pod kontrolą procesora ARM oraz systemu Windows 10. Już wiadomo, że pierwsze tego typu urządzenia zostaną stworzone przez firmy ASUS, HP oraz Lenovo. Rozpoczyna się nowa era mobilnych urządzeń, które będą lekkie, energooszczędne oraz będą posiadać obsługę sieci LTE.

Nowe urządzenia zostaną wyposażone w najmocniejszy procesor Snapdragon 835. Połączenie procesora ARM oraz systemu Windows 10 pozwoli na osiągnięcie znacznie lepszej energooszczędności, dłuższego czasu pracy na baterii w stanie czuwania oraz szybkiego łącza LTE. Rozbudowany stan czuwania o nazwie Connected Standby pozwoli urządzeniu nie tylko na obniżenie zużycia baterii, ale również natychmiastowe włączenie, aktywację za pomocą Cortany czy stałą synchronizację danych.

Korzyści płynące z zastosowania układu ARM oraz systemu Windows 10:

  • Czterokrotnie dłuższy czas pracy w trybie czuwania (standby).
  • 50% dłuższy czas pracy na baterii.
  • Gigabit LTE.

W pierwszej kolejności powstaną ultra cienkie laptopy oraz urządzenia z kategorii 2-w-1. Jest to możliwe, dzięki zmniejszeniu SOC o blisko połowę w porównaniu do obecnych układów firmy Intel. To wszystko pozwoli producentom na stworzenie niewielkich, lekkich a jednocześnie wydajnych i energooszczędnych urządzeń z obsługą LTE. Poniżej Cristiano Amon, executive vice president of Qualcomm Technologies, przekazuje wszystkie korzyści płynące z zastosowania układów ARM w mobilnych urządzeniach.

Na tę chwilę nie wiadomo kiedy dokładnie urządzenia trafią do sprzedaży oraz jaka będzie ich cena. Firma Qualcomm informowała już wcześniej, że mobilne komputery pojawią się najwcześniej w czwartym kwartale tego roku. W dalszym ciągu nie mamy oficjalnego potwierdzenia, że Microsoft pracuje nad nowymi telefonami, ale ostatnie przecieki dotyczące wewnętrznych prac nad nowymi urządzeniami mogą sugerować, że nowe mobilne komputery pojawią się również w rozmiarze obecnych smartfonów.

Źródło: WindowsCentral