Aplikacja Zdjęcia zyskuje Oś czasu w Szybkim Kręgu Insider

Miesiąc temu Microsoft zapowiedział kolejne, duże zmiany w systemowej aplikacji Zdjęcia, obejmujące m.in. nowe opcje edycji oraz szybką nawigację w ramach Osi czasu. Nowa wersja aplikacji pojawiła się na jednym z moich komputerów w minionym tygodniu.

Szybki Krąg programu Insider, z uwagi na zbliżającą się premierę nowej wersji systemu, w ostatnich tygodniach nie obfitował w zbyt wiele nowych wersji aplikacji. Większość nowych wersji pojawiała się wyłącznie w bezpieczniejszym kręgu wczesnych aktualizacji (Release Preview). Jednym z wyjątków okazała się aplikacja Zdjęcia, która na jednym z moich komputerów została zaktualizowana do testowej wersji 2018.18031.13110.0. Wersja ta zapowiedziana została już 9 marca br. dla kręgów Fast oraz Skip Ahead, jednak udostępniana jest falowo i tylko dla wybranych uczestników programu Insider, podobnie jak kiedyś Zakładki w ramach RS4. Oficjalna wersja Zdjęć dla wersji Spring Creators Update ma numer 2018.18022.15810.0 i jak można się domyśleć z numeracji pochodzi z lutego 2018 r. a nie z marca.

Najważniejszą nowość jaką możemy zobaczyć w nowej wersji Zdjęć jest Oś czasu (Timeline Bar), podobna do tej z Widoku zadań w systemie RS4. Funkcjonalność ta jest tak oczywista, że aż można się dziwić, dlaczego dopiero teraz jest wprowadzana. Nawigacja w Zdjęciach jest po prostu teraz znacznie bardziej intuicyjna. Na pasku po prawej widzimy odnośniki do ostatnich lat i miesięcy, te ostatnie są w wersji dłuższej, kolejne bardziej skondensowanej, dzięki czemu łatwiej nam poruszać się w ostatnio wykonywanych i zapisanych zdjęciach. Obsługa plików jest w tej chwili równie płynna i nawet przyjemniejsza niż aplikacji Zdjęcia od Google w systemie Android, gdzie oś czasu jest również dodana, ale pojawia się dopiero przy przewijaniu plików.

Inne nowości jakie zauważyłem w nowej wersji aplikacji od Microsoftu to, poza Osią czasu:

– wsparcie dla plików HEIF – po wejściu w Ustawienia aplikacja poprosi nas o pobranie dodatkowej wtyczki z MS Store, obsługującej nowy format plików,

– więcej opcji edycji (poza Utwórz film z muzyką również: Dodaj efekty 3d, Dodaj tekst animowany),

– możliwość dołączenia do programu testów aplikacji Zdjęcia w wersji Preview.

Wszystkie wersje aplikacji zawierają odnośniki do Zawartości Premium dla posiadaczy konta Office 365, obejmujące dodatkowe efekty specjalne w Filmach. Pozostaje mieć nadzieję, że nowe funkcje trafią do oficjalnego wydania aplikacji szybciej niż później i nie będą zarezerwowane dla kolejnej wersji systemu.