Aplikacja Status Baterii udostępniona w nowej wersji dla Windows 10 Mobile

Aplikacja Status Baterii dla systemu Windows Phone ukazała się wiele lat temu, ale nie do końca poprawnie działała na Windows 10 Mobile. Na szczęście pod koniec stycznia polskie studio Amell Software wydało nową wersję – Battery Status 10, poprawiającą zarówno błędy, jak i interfejs dla nowego systemu.

Przepisanie aplikacji na nowo zabrało developerowi kilka miesięcy, zdecydowanie więcej niż się spodziewał. Stąd też premierę ogłoszono dopiero 30 stycznia br. W każdym razie udało się wyeliminować wszystkie błędy, a sam program działa wyjątkowo płynnie.

Aplikacja została opublikowana jedynie w wersji na Windows 10 Mobile. Twórca nie widzi aktualnie potrzeby wydawania wersji UWP dla tabletów czy laptopów, ale to się może zmienić, zwłaszcza gdy dostanie pozytywny feedback w tej sprawie. Mnie osobiście brakuje takiej aplikacji do monitorowania zasilania np. na Surface Pro 4 czy na laptopie, gdzie przydałyby się bardziej zaawansowane informacje o zużyciu energii i ostrzeżeniach dotyczących niskiego stanu baterii.

status baterii

Na pierwszy rzut oka, aplikacja nie zawiera żadnych większych nowości w stosunku do wersji z Windows Phone. Zmiany jednak zostały wprowadzone, głównie „pod maską”. Przepisano od nowa kod aplikacji specjalnie pod potrzeby systemu. Zmodyfikowano odrobinę interfejs. Poza tym, kafelek i ekran blokady w wersji dla Windows 10 Mobile odświeżają się znacznie częściej: co 15 minut (a nie 30, jak na WP 8), w tym również podczas podłączania lub odłączania do zasilania. Program zawiera również eksperymentalną funkcję odświeżania danych co 1 %., nie występującą w starszej wersji.

Jest to wydanie premierowe dlatego mogą wystąpić błędy. Zauważyłem jeden – w przypadku gdy przypniemy aplikację do ekranu start z poziomu listy aplikacji, a nie specjalnym przyciskiem, to wtedy taki kafelek nie pokazuje wszystkich informacji, nie posiada też przeźroczystości w średnim rozmiarze.

Program możecie pobrać z poniższego linku. Zachęcam przy okazji do zakupu pełnej wersji.

Wersja dla systemu Windows 10 Mobile

 • l.k.

  Ciekawa aplikacja, tylko czemu wymaga dostępu do lokalizacji, kamery, mikrofonu i biblioteki zdjęć?

  • w którym miejscu ma dostęp do biblioteki zdjęć?

   • l.k.
    • Tomasz Wiśniewski

     Cześć, tu autor aplikacji. Lokalizacja jest używana do reklam i do ikonki lokalizacji na stronie głównej (żeby stwierdzić, czy lokalizacja jest włączona, czy wyłączona). Reszta rzeczy jest również wymagana przez bibliotekę do reklam i częściowo przez aplikację. Nie znaczy to oczywiście, że coś jest nagrywane. Czasami te nazwy mogą być trochę mylące, ponieważ zazwyczaj obejmują też inne, poboczne rzeczy, np. w aplikacji mam wybór zdjęcia na tło ekranu blokady i jest to powiązane z biblioteką zdjęć, ale jest to inicjowane przez użytkownika.

     • l.k.

      Ok, dzięki za wyjaśnienie, bo kojarzy się to inaczej 🙂

     • xnxx

      Czyli lipa za używanie apki musimy podzielić się danymi z agencjami reklamowymi.
      Rozumiem reklamy ale wysyłanie prywatnych danych w świat to według mnie przesada.

     • niestety tak działają WSZYSTKIE komercyjne aplikacje… warto więc sprawdzać do czego mają dostęp i ograniczać uprawnienia

     • xnxx

      Nie wszystkie, nie każdego autora interesuje gdzie przebywa użytkownik jego aplikacji.
      Tu widać że łączy się przy każdym użyciu z virtualearth.net czyli bing maps oraz ze stroną autora w sumie nie tyle ze stroną bo strony nie ma po prostu przesyła lokalizacje i inne dane pod adres mobile.tomaszwisniewski.net no i do tego adduplex

     • wyłącz dostęp do lokalizacji, mikrofonu i aparatu i sprawdź czy dalej wysyła dane

     • rozumiem że po zapłaceniu za pełną wersję nie są pobierane żadne dane do reklam?

     • Tomasz Wiśniewski

      Nie, wtedy kontrolka od reklam jest wyłączona i nic nie pobiera.

    • pytałem się bo w opcjach prywatności nie ma chyba takiej kategorii odmowy dostępu do zdjęć

    • To jeszcze nie jest tak źle a kamerę, mikrofon i lokalizację wyłączysz w opcjach, dla przykładu Insider Pro korzysta z:… https://uploads.disquscdn.com/images/82c4aeb5f991b968c49da29389c044b931dbe1123cf787f3d0e2dbda63910e87.png i takiego szpiega trzymałem w systemie…

 • Piotrek

  Fajna aplikacja tylko że na androidzie nie musze czegoś takiego pobierać–> mam to wbudowane w system 🙂

 • Jacek Jaworski

  U mnie jest błąd, po ustawieniu ikony baterii na ekranie blokady po zmianie procentu naładowania baterii ikonka znika całkowicie z ekranu blokady.

  • Tomasz Wiśniewski

   Czy w opcjach systemowych Status baterii 10 dalej jest ustawiony do wyświetlania powiadomień, czy tam też zniknął? Podobne pytanie do kafelka przypiętego z listy aplikacji (a nie z wewnątrz aplikacji) – czy wyświetla się na nim procent w małym kółeczku w prawym dolnym rogu?

   • Jacek Jaworski

    W opcjach systemowych jest ok dostaję powiadomienia , na kafelku przypiętego z listy aplikacji wyświetla się procent w kółku ale używam kafelka przypiętego z samej aplikacji.

 • Marcin 35

  Bardzo dobra apka …dzięki Tomek

 • tyran6

  Co za syf! Kupiłem poprzednią wersję na Windows Phone 8.1 a teraz nie mogę jej zaktualizować do wersji na Windows 10 Mobile tylko po raz kolejny trzeba kupić tę aplikację.

  • Tomasz Wiśniewski

   Nie trzeba 🙂 Proszę do mnie napisać na maila batterystatus@tomaszwisniewski.net

   • tyran6

    To dlaczego nie ma nigdzie takiej informacji?

    • Tomasz Wiśniewski

     Taka informacja pojawi się niedługo w starej aplikacji (gdy aktualizacja się opublikuje, już jest wrzucona do sklepu). Zakładałem, że głównie stamtąd ludzie będą się dowiadywać o nowej wersji.

     • tyran6

      To poczekam aż to ogarniesz. Nie spieszy mi się. Po prostu byłem przekonany, że będzie konieczność ponownej zapłaty za pełną wersję.

   • proste rozwiązanie: zakup BS odblokowuje dostęp do pełnej wersji zarówno BS jak i BS10

 • FigoiFago
 • Stywen

  jeszcze jeden program drylującybaterię

  • Johnny69

   No właśnie – też tak do tego podchodzę. Ale jak jest faktycznie? Rzeczywiście lepiej sobie go odpuścić, czy jest dobrze zoptymalizowany i baterii wcale nie pożera?

 • kris

  Build RS2 15025 dostępny w szybkich aktualizacjach insider.lumia 930

 • kris

  Oczywiście na mobile.Właśnie pobiera…

 • Tosiekbu(LUMIA 640LTE)
 • Simon Pater

  Nic nowego w tym buildzie. A ponoć tak pra naprzód z tym continuum:)
  Będziecie mieli jednego narzekacza mniej.
  Zamówiłem sobie dziś nowy telefon a Lumia idzie na sprzedaż. Nie chce ostatni gasić światła:)
  Pozdrawiam i życzę by w końcu MS uwolnił nas/was od wiary w lepsze jutro.
  Im szybciej wyłącza ten fail tym lepiej.

  • Wojciech Zając

   Można wiedzieć co zamówiłeś?

   • Simon Pater

    Zastanawiałem sie nad Xiaomi mi5s, ale w końcu padło na Huawei P9. Nie zmienialbym systemu ale brak paru aplikacji juz mnie naprawde meczyl a rokowania sa raczej słabe.

    • nie ma to jak kupować P9 tuż przed premierą P10… z drugiej strony ceny lumii też mogą spaść i wyjdzie na to samo

     • Johnny69

      Ceny Lumii już nie spadną bo od kilku tygodni idą już tylko w górę (L950) – wręcz już ciężko ją dostać w renomowanych sklepach.
      Natomiast mnie aplikacji żadnych na szczęście nie potrzeba – SMS, telefon, przeglądarka i aparat. Jedynie przydałaby się jakaś alternatywa dla Edge’a, który ponoć jest bardzo prądożerny, co boli. Aparatu takiego natomiast próżno szukać gdziekolwiek indziej – S7 dostaje w tyłek (sprawdzałem dogłębnie), a Pixel chyba też się nie umywa.

     • MarGo

      Aparatu takiego natomiast próżno szukać gdziekolwiek indziej – S7 dostaje w tyłek

      Dostaje w tyłek? hahahaha. W ogóle nie rozumiem tego argumentu z aparatem. Prawda jest taka, że aparat w telefonie za >1000 jest wystarczający dla większości użytkowników, a co dopiero w telefonie za ok. 2000-3000zł. Z Pixela też widziałem zdjęcia i jak na telefon są bajeczne, a jak ktoś chce robić „super” zdjęcia to kupuje dobry aparat cyfrowy lub lepiej – lustrzankę czyli sprzęt do tego przeznaczony.

     • „aparat w telefonie za >1000 jest wystarczający dla większości użytkowników”

      tego argumentu to już kompletnie nie rozumiem, telefonem za 1000 zł nie zrobisz dobrego zdjęcia w gorszych warunkach a normalne wyglądają super tylko na facebooku, po prostu niektórzy chcą mieć jak najwyższą jakość zdjęć i jedyny android w podobnej cenie co Lumia 950/XL który taką jakość zapewnia to obecnie jedynie LG G4 z zaawansowanym trybem manualnym

     • MarGo

      Kompletnie to Ja nie rozumiem jak można na pierwszym miejscu przy wyborze smartfona stawiać…aparat i powtórzę po raz drugi, że jak ktoś chce mieć „super” zdjęcia to kupuje sprzęt do tego przeznaczony czyli dobrą cyfrówkę lub lustrzankę. Co mi po aparacie w takiej 950/XL jak system jest niedopracowany z niepewną przyszłością z bieda sklepem.

     • Johnny69

      Masz okrojone pole myślenia widać – to, że Tobie brakuje aplikacji, to nie oznacza, że komuś również musi brakować. Jeśli ktoś ceni sobie jedynie podstawowe funkcje telefonu + internet + płynność działania systemu i miłym dodatkiem jest jak najlepszy aparat, to zamiast „hahahaha” napisz który telefon się tutaj ponad L950 wybije? Skoro S7-ka nie nadąża za aparatem, a kosztuje blisko dwa razy tyle, to myślę, że możemy skończyć tę bezsensowną dyskusję.

     • MarGo

      Ty w ogóle nie myślisz jak widać i to nie chodzi tylko o braki w aplikacjach lecz też o porzucenie wsparcia dla aplikacji, które są dostępne np. Endomondo lub ostatnio porzucony Runstatic (Dwie najlepsze aplikacje tak swoją drogą). Co do płynności systemu – o ile chodzi on płynnie na takiej 950/XL to już na słabszych urządzeniach typu L550,L532 już płynnie nie chodzi, a nie zapominaj o tym, że to był największy atut mobilnego Windowsa. Skoro o płynności mowa to dodajmy do tego stabilność szczególnie po aktualizacjach. Bajeczki o aparacie w S7, który to dostaje „po tyłku” możesz sobie wsadzić tam gdzie słońce nie dochodzi.

      „Jeśli ktoś ceni sobie jedynie podstawowe funkcje telefonu + internet +
      płynność działania systemu i miłym dodatkiem jest jak najlepszy aparat”

      Równie dobrze mogę sobie z szafy wyjąć Samsunga S5610 – podstawowe funkcji telefonu – dzwoni,sms-uje, internet działa i nawet płynnie chodzi, a aparat niby 5mpx ale jakie zdjęcia robi…

     • Johnny69

      Ty dalej swoje wypowiedzi opierasz o wulgarne skojarzenia i brak konkretnych argumentów – powiesz w końcu coś więcej o S7 vs L950 poza odzywkami w stylu „g. wiesz”, czy „hahaha”? Mam oba telefony w domu i poświęciłem temu porównaniu dużo czasu. Samsung zbyt bardzo podbija kontrast, a do tego w gorszych warunkach oświetleniowych też wypada gorzej – Lumia robi zdjęcia jaśniejsze i o lepszej ogólnej charakterystyce. Jedyne, w czym S7 wygrywa bezdyskusyjnie to autofocus.
      Pozostawiając temat aparatów na boku zgadzam się z tym, że W10 działa beznadziejnie na niższych modelach. Ale tu od początku odnoszę się do L950.

     • MarGo

      S7 – nagrywanie GIF, wspomniany autofocus, bardziej realistyczny obraz (w kontekście nasycenia kolorów – wada lub zaleta zależy dla kogo), lepiej sobie radzi ze slow motion. Do tego ma lepszy aparat przedni – szczególnie lepsze zdjęcia w słabszym oświetleniu.

      Zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że oba aparaty stoją na wysokim poziomie, że nie można jednoznacznie wyłonić lepszego aparatu bo jeden miażdży tym drugi tamtym ale nie zgodzę się, że aparat w S7 dostaje „po tyłku” co w mojej ocenie jest śmieszne.

      Co do systemu – Są osoby, które nie są do końca zadowolone z tego jak chodzi „flagowiec”. System na tym telefonie powinien chodzić jak burza, a jednak nie chodzi co wcale nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że jest po prostu niedopracowany.

     • obydwa telefony zapewniają podobną jakość, obydwa przekłamują czasami barwy przy czym S7 bardziej, 950 XL wygrywa większą matrycą zrób sobie dwa zdjęcia w 16:9 i porównaj szczegóły pomiędzy 16 a 8 MPx, fotki z samsunga wyglądają dobrze dopóki ich nie powiększymy

      „bardziej realistyczny obraz”
      serio? nie zauważyłem

     • tak, bo jak jedziesz do lasu na rowerze czy idziesz pobiegać to taszczysz z sobą lustrzankę i 10 kitów

      dla mnie jakość zdjęć z telefonu ma priorytetowe znaczenie bo robię ich dużo i w różnych sytuacjach

     • MarGo

      Jeżeli jechałbym do lasu – czemu nie? Co do biegania – Czy to nie Ty czasem wspominałeś, że idąc biegać nie bierzesz w ogóle telefonu? Jeżeli o mnie chodzi to zamiast tego „znakomitego” aparatu, którego na 99% nie użyję wolałbym zdecydowanie aktualne Endomondo z nowymi funkcjami.

      PS. A pomyśleć, że kiedyś w telefonie nie było w ogóle aparatu i jakoś ludzie żyli…

     • Johnny69

      1. A co w sytuacji, kiedy masz wyjęty telefon, korzystasz z niego i nagle przed Tobą ma miejsce sytuacja, której warto by zrobić zdjęcie? A za 3-5 sekund już jej nie będzie? (zależy nam na jak najlepszej jakości zdjęcia)
      2. Gdzie mam schować Soniacza RX1, czy nawet 100-tkę, skoro przednie kieszenie w dżinsach mam zajęte przez telefon i portfel, a na tylnych się siada i nie będę co chwila wyjmować z nich przedmiotów i zawalać sobie nimi dłoni podczas siedzenia? (warunki: wiosna/lato, brak kurtki)

      Naprawdę pokaż mi telefon dorównujący jakością zdjęć L950. Z tego co wiem żaden nie ma tak dużej matrycy, która w połączeniu z (zapewne) świetnym szkłem daje najlepsze dotychczas efekty. I to bez patrzenia na cenę – bo jeśli ją weźmiemy jeszcze pod uwagę, to… Nawet nie wiem jak to określić. Ceny konkurentów są masakryczne, albo nawet ich dostępność w Polsce jest zerowa.

     • MarGo

      1. Włączam aparat i robię zdjęcie (szybki powrót do pulpitu i wciśnięcie ikony aparatu)
      2. Chowasz sobie do bluzy/kurtki/plecaka.

      Masz podany jeden przez Krzysztofa. Ponadto jeden z najlepszych aparatów na rynku ma również G5 do którego możesz dokupić moduł Cam Plus (zyskujesz m.in spust migawki) cały komplet kosztuje na Allegro ok. 2100zł (oficjalny sklep LG), a zapewne idzie kupić taniej). Ponadto masz dostęp do aplikacji i gier, które są i będą wspierane.

     • Johnny69

      1. punktu nie zrozumiałeś.
      2. plecak jest znacznie mniej wygodny od chowania i wyjmowania tel. z kieszeni w spodniach (brak kurtki/bluzy, plecak to porażka)

      Nie porównywałem jeszcze G4 do L950, ale z tego co wiem, S7 wypada lepiej od G4, więc LG tym bardziej będzie kwiczał przy L950-tce. G5-ka jak sam zauważyłeś kosztuje znacznie więcej.
      Naprawdę chciałbym inny telefon niż L950 – obawa przed porzuceniem systemu, wymuszone aktualizacje (zawsze mogą coś skopać), słaba bateria, mniej wygodny system niż Android, zdarzają się bugi. Ale w cenie L950 nie dostanę nic lepszego na Androidzie, niestety.

     • MarGo

      1. Nie było dopisku „zależy nam na najlepszej jakości zdjęcia” więc zrozumiałem.
      2. Nie mówimy tutaj o wygodzie lecz o możliwości „transportu” takiego aparatu.

      Znacznie więcej kosztuje od 950, ale nie od 950XL poza tym nikt nie każe Ci dokupować X-Cam-a, a wtedy cena robi się niższa. Przeglądam regularnie testy, zdjęcia i uważam, że aparaty w smartfonach za >1000 są naprawdę dobre i wystarczające dla większości osób dla których i tak bardziej od aparatu liczy się system i aplikacje na niego.

     • sprawdź Monument Browser

     • Johnny69

      O, czyli jednak są jakieś alternatywy? Dzięki, przyjrzę się. Ty korzystasz na co dzień z tego Monumenta?

     • nie, używam Edge’a z uwagi na synchronizację haseł i zakładek, działa przyzwoicie

     • Johnny69

      1:42
      https://www.youtube.com/watch?v=GUkWrd6je00

      Skoro jest na bazie Edge’a, to nie oznacza, że zarządzanie energią jest identyczne?

     • Bartosz Burzyński

      Dokładnie, obczaj Monument Browser – jak dla mnie genialna. Na tyle, że szukam podobnej na Androidzie :-)))

    • co cię męczyło dokładnie?

     • Simon Pater

      Brak np myfitnesspal to jest zgroza. Ja mam fitoreksje, nie daje rady bez tego bo mnie nosi na kebaba. Pozatym pare innych must ktorych nie uswiadczysz na w10m.

  • MarGo

   Nie pierwszy i nie ostatni, ale cóż się dziwić… Nawet najwytrwalszym kiedyś ta cierpliwość się kończy.