Aplikacja Status Baterii udostępniona w nowej wersji dla Windows 10 Mobile

Aplikacja Status Baterii dla systemu Windows Phone ukazała się wiele lat temu, ale nie do końca poprawnie działała na Windows 10 Mobile. Na szczęście pod koniec stycznia polskie studio Amell Software wydało nową wersję – Battery Status 10, poprawiającą zarówno błędy, jak i interfejs dla nowego systemu.

Przepisanie aplikacji na nowo zabrało developerowi kilka miesięcy, zdecydowanie więcej niż się spodziewał. Stąd też premierę ogłoszono dopiero 30 stycznia br. W każdym razie udało się wyeliminować wszystkie błędy, a sam program działa wyjątkowo płynnie.

Aplikacja została opublikowana jedynie w wersji na Windows 10 Mobile. Twórca nie widzi aktualnie potrzeby wydawania wersji UWP dla tabletów czy laptopów, ale to się może zmienić, zwłaszcza gdy dostanie pozytywny feedback w tej sprawie. Mnie osobiście brakuje takiej aplikacji do monitorowania zasilania np. na Surface Pro 4 czy na laptopie, gdzie przydałyby się bardziej zaawansowane informacje o zużyciu energii i ostrzeżeniach dotyczących niskiego stanu baterii.

status baterii

Na pierwszy rzut oka, aplikacja nie zawiera żadnych większych nowości w stosunku do wersji z Windows Phone. Zmiany jednak zostały wprowadzone, głównie „pod maską”. Przepisano od nowa kod aplikacji specjalnie pod potrzeby systemu. Zmodyfikowano odrobinę interfejs. Poza tym, kafelek i ekran blokady w wersji dla Windows 10 Mobile odświeżają się znacznie częściej: co 15 minut (a nie 30, jak na WP 8), w tym również podczas podłączania lub odłączania do zasilania. Program zawiera również eksperymentalną funkcję odświeżania danych co 1 %., nie występującą w starszej wersji.

Jest to wydanie premierowe dlatego mogą wystąpić błędy. Zauważyłem jeden – w przypadku gdy przypniemy aplikację do ekranu start z poziomu listy aplikacji, a nie specjalnym przyciskiem, to wtedy taki kafelek nie pokazuje wszystkich informacji, nie posiada też przeźroczystości w średnim rozmiarze.

Program możecie pobrać z poniższego linku. Zachęcam przy okazji do zakupu pełnej wersji.

Wersja dla systemu Windows 10 Mobile