Windows Core OS to system Windows 10 oparty na modułach

Microsoft od kilku lat rozwija system Windows 10, ale w dalszym ciągu wizja jednego systemu dla wszystkich urządzeń jest dosyć odległa. Co prawda różne warianty systemu posiadają wspólne elementy takie jak OneCore czy Universal Windows Platform jednak to nie wystarcza, aby w szybki i łatwy sposób zaadoptować system do wszystkich urządzeń. Microsoft jest tego świadomy i wizja jednego systemu dla wszystkich zbliża się wielkimi krokami pod nazwą Windows Core OS.

editAktualizacja 30.09.2017. Jak podaje źródło nazwa Andromeda OS została wewnętrznie zmieniona na Windows Core OS. Zaktualizowałem artykuł uwzględniając nową nazwę modułowego systemu Windows 10.

Windows Core OS to nic innego jak system Windows 10 oparty na modułach. Obecnie system zajmuje za dużo miejsca oraz w niektórych przypadkach może być zbyt wymagający ze względu na ilość funkcji i rozwiązań jakie się w nim znajdują. Dzięki modułom każdy producent będzie mógł dopasować system do swojego urządzenia, dzięki czemu będzie można znacząco zmniejszyć rozmiar systemu jak i jego wymagania względem danego urządzenia. Każde urządzenie otrzyma jedynie te funkcje, które potrzebuje z pominięciem pozostałych, zbędnych funkcji, które mogłyby niepotrzebnie zwiększać rozmiar systemu jak i jego wymagania.

Obecnie istnieją różne warianty systemu takie jak Windows 10, Windows 10 Mobile czy Windows 10 dla konsoli Xbox. Windows Core OS spowoduje, że nie będzie konieczności rozwijania każdej z tych wersji systemu z osobna. Pozostanie jeden, modułowy Windows 10, który będzie dostarczany do producentów sprzętu, którzy sami zdecydują, które moduły są potrzebne w ich urządzeniach. Windows Core OS w połączeniu z powłoką CShell to przyszłość systemu Windows.

Według informacji podanych przez portal Windows Central w pierwszej kolejności modułowy system Windows 10 zadebiutuje w mobilnych urządzeniach takich jak telefony, tablety oraz akcesoria noszone takie jak np. inteligentne zegarki. Nie wiadomo czy powstaną nowe telefony z systemem Windows jednak tym razem producenci będą mieli do dyspozycji jeden, modułowy system i to od nich będzie zależeć jakie stworzyć urządzenie na bazie nowego systemu dobierając odpowiednie moduły. Warto również pamiętać, że Windows Core OS to wewnętrzna nazwa systemu stosowana przez Microsoft, która nie będzie używana na rynku konsumenckim. Klienci w dalszym ciągu będą kupować urządzenia z systemem Windows 10.

Źródło: Windows Central