Andromeda, Aruba, Oasis, Polaris to nowe powłoki systemu Windows 10

Microsoft od dawna pracuje nad stworzeniem jednego systemu Windows 10 dla wszystkich urządzeń. Stanie się to możliwe między innymi dzięki podzieleniu systemu na moduły oraz wprowadzeniu elastycznej powłoki, która będzie automatycznie dopasowywać interfejs użytkownika do wielkości wyświetlacza. W ostatnim czasie opisałem powłokę Andromeda dla mobilnych urządzeń, ale pozostałe urządzenia również otrzymają swoje osobne powłoki o nazwach Aruba, Oasis oraz Polaris.

Do tej pory Microsoft posiadał kilka wersji systemu w zależności od urządzenia. Inna wersja systemu Windows 10 znajduje się w telefonach, inna na komputerach a jeszcze inna w konsolach czy w okularach HoloLens. Każda wersja systemu wymaga oddzielnego zespołu w Microsoft, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. Wszystkie wersje korzystały z tego samego jądra OneCore oraz warstwy aplikacji UWP.

Wraz z Windows Core OS system znacząco się upraszcza. Jądro, powłoka aplikacji oraz komponenty systemu są takie same. Jedyną różnicą będzie powłoka lub też interfejs użytkownika. W modelu Windows Core OS jest on nazywany jako system zarządzania (composer). Dla przykładu może być system zarządzania przeznaczony osobno dla tabletów, komputerów stacjonarnych oraz dla urządzeń mobilnych. Poniżej zamieszczam wyjaśnienie rozwiązań Microsoft:

 • Windows OneCore – Wspólne jądro systemu Windows 10 na wszystkich urządzeniach. Microsoft wprowadził pomyślnie OneCore w 2015 roku.
 • Windows UWP – Zunifikowana platforma z uniwersalnymi aplikacjami UWP (Universal Windows Platform). Microsoft zunifikował platformę z aplikacjami, która działa na systemach Win32 (x86, x64), ARM oraz Xbox.
 • Windows Core OS – System Windows 10 oparty na modułach. Ukończony będzie wyglądał zawsze tak samo, ale jego komponenty takie jak obsługa aplikacji Win32 czy obsługa funkcji telefonicznych może być dowolnie dodawana lub usuwana przez twórców sprzętu OEM. Więcej informacji opisaliśmy w tym artykule.
 • Windows CShell – Elastyczna powłoka systemu Windows 10, która dopasowuje interfejs użytkownika do rozmiaru wyświetlacza. To ostatnia element układanki, który wraz z ujednoliconym jądrem systemu, zunifikowanym systemem aplikacji oraz modułowym systemem Windows 10 daje możliwość automatycznego dopasowywania się interfejsu użytkownika do rozmiaru wyświetlacza.

System zarządzania jest częścią elastycznej powłoki w systemie Windows Core OS. Istnieje mobilna powłoka (Andromeda), desktopowa powłoka (Polaris), powłoka Surface Hub (Aruba) oraz powłoka do mieszanej rzeczywistości (Oasis). Nowe urządzenia teoretycznie mogą korzystać z kilku powłok. Na przykład urządzenie może korzystać z powłoki mobilnej (Andromeda), ale również może się zmieniać w tryb desktopowy (Polaris). Do tej pory okrojoną możliwość zamiany jednego urządzenia w drugie oferowała funkcja Continuum. Teraz wraz z Windows Core OS funkcjonalność zyska nowe możliwości i pozwoli na płynną zmianę np. z mobilnej w pełną wersję systemu.

Windows Core OS to jedynie wewnętrzna nazwa używana w Microsoft i użytkownik, który będzie korzystał z nowego komputera zobaczy dobrze znany system Windows 10. Największe zmiany są niewidoczne dla klientów. System ma być przede wszystkim lżejszy, szybszy oraz będzie w nim brakować natywnej obsługi dla aplikacji Win32. Dotychczasowe ustawienia, eksplorator plików oraz inne „stare” elementy systemu zostaną zastąpione nowymi, uniwersalnymi elementami.

Microsoft rozważa kilka opcji jeżeli chodzi o możliwość uruchamiania starszych aplikacji Win32 w nowym systemie. Pierwszy to przeniesienie jak największej liczby aplikacji za pomocą mostu Centennial do sklepu Microsoft Store. Drugą opcją jest wirtualizacja czyli uruchamianie aplikacji za pomocą chmury. Należy jednak pamiętać, że głównym celem jest dostarczenie nowej wersji systemu Windows Core OS do użytkowników, którzy będą korzystać z aplikacji UWP. W ten sposób Microsoft chce, aby klienci korzystali ze sklepu Microsoft Store oraz z aplikacji UWP.

Windows Core OS z powłokami to przyszłość systemu Windows 10. Będzie to idealne rozwiązanie dla studentów, pracowników oraz dla rozwiązań biznesowych. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla wszystkich dlatego najprawdopodobniej podstawowe wersje Windows 10 również pozostaną w ofercie korporacji z Redmond.

Źródło: WindowsCentral

 • Patryk PowerUser

  Znając życie to będzie kolejny raz, gdy MS zrobi burdel w UI Windowsa i znów będzie to wyglądało tragicznie…

  • Właśnie chodzi o to, że UI będzie spójne na wszystkich urządzeniach i dzięki elastycznej powłoce oraz modułowemu systemowi będzie to w pełni jednolity system dla wszystkich urządzeń. Jedno urządzenie będzie mogło posiadać kilka powłok co pozwoli na szybkie przełączanie pomiędzy różnymi interfejsami. Takie oczywiście są założenia a jak to będzie wyglądać i funkcjonować w rzeczywistości to okaże się już niedługo.

   • Patryk PowerUser

    Od początku tak miało być na W10. W zamian dostaliśmy bardzo kiepski UI…

    • Podejrzewam, że wygląd obecnego systemu niewiele się zmieni. Na pewno pojawi się więcej Fluent Design, ale generalnie to w dalszym ciągu będzie Windows 10, który znamy i z którego korzystamy. Zmiany zachodzą przede wszystkim wewnątrz systemu i mają skutkować tym, że każdy producent niezależnie od tego jakie będzie chciał stworzyć urządzenie to sięgnie po prostu po system Windows 10. Będzie to bowiem system dopasowany do każdego urządzenia. A wygląd prędzej czy później może się zmienić.

     • Direct

      Obawiam się, że zanim wdrożą to na ostatnim urządzeniu, to na pierwsze już zmieni się koncepcja ;).

     • Dążą do ujednolicenia systemu i podejrzewam, że to się nie zmieni. Być może delikatnej modyfikacji zostanie poddany plan wdrażania 🙂

    • Direct

     Kiepski czy nie kiepski, ale najzabawniejsze jest to, że po niemal 3 latach od premiery, po kilku potężnych aktualizacjach, wciąż mnóstwo opcji znajduje się tylko w panelu sterowania wyciągniętym rodem z połowy lat 90. Ile lat oni będą to przenosić? Dziesięć?

     • Patryk PowerUser

      To jest dramat, masa aplikacji nie jest przeniesiona do UWP. Co lepsze, nadal jest rejestr, który jest największą wadą Windowsa. 🙂

     • ViktusYT

      Szkodliwość Windowsowego rejestru jest zdecydowanie wyolbrzymiona

     • Patryk PowerUser

      Sprawdź sobie co tydzień ile masz błędów w rejestrze nawet bez instalowania czegokolwiek. 🙂

     • ViktusYT

      Jak to sprawdzić?

     • Patryk PowerUser

      Podstawowe błędy pokaże CCleaner.

     • ViktusYT

      Używanie tych różnych programów do usuwania śmieci z systemu jest już trochę pozbawione sensu moim zdaniem. Tak naprawdę nigdy nie uświadczyłem żadnych problemów związanych z rejestrem. Obecnie rejestr systemu waży coś koło 100 MB, jak nie mniej. To mogło być problemem na bieda laptopach z Windowsem XP gdzie przy 256 MB Ramie rejestr zajmował nam 60. Dodatkowo od Visty MS wprowadził selektywne ładowanie rejestru, więc ładowana jest tylko ta część, która jest potrzebna. Sam rejestr raczej nie tworzy błędów sam z siebie ewentualnie inne programy mieszają. A nawet jeżeli coś tam się zapchało i są jakieś niepotrzebne wartości to jest to maksymalnie 1 czy 2 MB, czy zysk z naprawienia tego byłyby praktycznie zerowy. Rejestr to taka wielka baza danych, gdzie zapisane są wszystkie informacje o systemie, więc nawet jak MS by zaorał rejestr to i tak w zamian musiał by stworzyć coś prawie identycznego, więc nie ma to zupełnie sensu.

     • Patryk PowerUser

      Jeżeli rejestropodobny twór byłby izolowany tylko dla systemu to OK. Niestety instalując jakąś aplikację czy sterownik stwarzasz możliwość zmiany w rejestrze. Raz nie działał mi prawy ALT i kombinacja CTRL+C/V, bo soft touchpada po aktualizacji przywłaszczył sobie przyciski. System systemem, ale aplikacje powinny mieć własne kontenery na trzymanie ustawień.

     • ViktusYT

      Aplikacje UWP mają osobne instancje rejestru, więc problem tyczy się tylko program Win32. W artykule czytamy właśnie o tym, że w nowym systemie nie będzie aplikacji Win32 dostępnych w „normalny” sposób, więc problem chyba automatycznie zniknie. Zresztą i rejestr i tak musi być delikatnie zmieniony, bo przynajmniej jego interfejs nie klasyfikuje się do systemu UWP-only.

     • LordCreator

      To nie dramat, to agonia.

 • AdikX91

  Kolejne rzeczy, które MS ubije 🙁

 • LordCreator

  Coś czuję że nawet klasycznego windowsa ubiją jak tak dalej pójdzie i jedyne co im pozostanie to dostarczanie usług w chmurze na takiego linuxa i osx.

 • V3
  • Napiszę dzisiaj na ten temat. Z tego co widzę to dodali wsparcie dla języka arabskiego.