Andromeda, Aruba, Oasis, Polaris to nowe powłoki systemu Windows 10

Microsoft od dawna pracuje nad stworzeniem jednego systemu Windows 10 dla wszystkich urządzeń. Stanie się to możliwe między innymi dzięki podzieleniu systemu na moduły oraz wprowadzeniu elastycznej powłoki, która będzie automatycznie dopasowywać interfejs użytkownika do wielkości wyświetlacza. W ostatnim czasie opisałem powłokę Andromeda dla mobilnych urządzeń, ale pozostałe urządzenia również otrzymają swoje osobne powłoki o nazwach Aruba, Oasis oraz Polaris.

Do tej pory Microsoft posiadał kilka wersji systemu w zależności od urządzenia. Inna wersja systemu Windows 10 znajduje się w telefonach, inna na komputerach a jeszcze inna w konsolach czy w okularach HoloLens. Każda wersja systemu wymaga oddzielnego zespołu w Microsoft, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. Wszystkie wersje korzystały z tego samego jądra OneCore oraz warstwy aplikacji UWP.

Wraz z Windows Core OS system znacząco się upraszcza. Jądro, powłoka aplikacji oraz komponenty systemu są takie same. Jedyną różnicą będzie powłoka lub też interfejs użytkownika. W modelu Windows Core OS jest on nazywany jako system zarządzania (composer). Dla przykładu może być system zarządzania przeznaczony osobno dla tabletów, komputerów stacjonarnych oraz dla urządzeń mobilnych. Poniżej zamieszczam wyjaśnienie rozwiązań Microsoft:

  • Windows OneCore – Wspólne jądro systemu Windows 10 na wszystkich urządzeniach. Microsoft wprowadził pomyślnie OneCore w 2015 roku.
  • Windows UWP – Zunifikowana platforma z uniwersalnymi aplikacjami UWP (Universal Windows Platform). Microsoft zunifikował platformę z aplikacjami, która działa na systemach Win32 (x86, x64), ARM oraz Xbox.
  • Windows Core OS – System Windows 10 oparty na modułach. Ukończony będzie wyglądał zawsze tak samo, ale jego komponenty takie jak obsługa aplikacji Win32 czy obsługa funkcji telefonicznych może być dowolnie dodawana lub usuwana przez twórców sprzętu OEM. Więcej informacji opisaliśmy w tym artykule.
  • Windows CShell – Elastyczna powłoka systemu Windows 10, która dopasowuje interfejs użytkownika do rozmiaru wyświetlacza. To ostatnia element układanki, który wraz z ujednoliconym jądrem systemu, zunifikowanym systemem aplikacji oraz modułowym systemem Windows 10 daje możliwość automatycznego dopasowywania się interfejsu użytkownika do rozmiaru wyświetlacza.

System zarządzania jest częścią elastycznej powłoki w systemie Windows Core OS. Istnieje mobilna powłoka (Andromeda), desktopowa powłoka (Polaris), powłoka Surface Hub (Aruba) oraz powłoka do mieszanej rzeczywistości (Oasis). Nowe urządzenia teoretycznie mogą korzystać z kilku powłok. Na przykład urządzenie może korzystać z powłoki mobilnej (Andromeda), ale również może się zmieniać w tryb desktopowy (Polaris). Do tej pory okrojoną możliwość zamiany jednego urządzenia w drugie oferowała funkcja Continuum. Teraz wraz z Windows Core OS funkcjonalność zyska nowe możliwości i pozwoli na płynną zmianę np. z mobilnej w pełną wersję systemu.

Windows Core OS to jedynie wewnętrzna nazwa używana w Microsoft i użytkownik, który będzie korzystał z nowego komputera zobaczy dobrze znany system Windows 10. Największe zmiany są niewidoczne dla klientów. System ma być przede wszystkim lżejszy, szybszy oraz będzie w nim brakować natywnej obsługi dla aplikacji Win32. Dotychczasowe ustawienia, eksplorator plików oraz inne „stare” elementy systemu zostaną zastąpione nowymi, uniwersalnymi elementami.

Microsoft rozważa kilka opcji jeżeli chodzi o możliwość uruchamiania starszych aplikacji Win32 w nowym systemie. Pierwszy to przeniesienie jak największej liczby aplikacji za pomocą mostu Centennial do sklepu Microsoft Store. Drugą opcją jest wirtualizacja czyli uruchamianie aplikacji za pomocą chmury. Należy jednak pamiętać, że głównym celem jest dostarczenie nowej wersji systemu Windows Core OS do użytkowników, którzy będą korzystać z aplikacji UWP. W ten sposób Microsoft chce, aby klienci korzystali ze sklepu Microsoft Store oraz z aplikacji UWP.

Windows Core OS z powłokami to przyszłość systemu Windows 10. Będzie to idealne rozwiązanie dla studentów, pracowników oraz dla rozwiązań biznesowych. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla wszystkich dlatego najprawdopodobniej podstawowe wersje Windows 10 również pozostaną w ofercie korporacji z Redmond.

Źródło: WindowsCentral