Android Oreo (Go edition) to nowa wersja dla budżetowych telefonów

Google rozpoczął udostępnianie systemu Android Oreo w wersji 8.1. Wraz z nią pojawiła się wersja Go edition, która dedykowana jest dla budżetowych telefonów. Edycja Go ma działać szybko, zapewniać odchudzone aplikacje oraz inne usprawnienia, które wpłyną pozytywnie na wydajność telefonów ze słabymi parametrami technicznymi.

Urządzenia z systemem Android Oreo z pamięcią 512MB do 1GB pamięci RAM będą otrzymywać optymalizacje znajdujące się w edycji Go, na które składają się trzy kluczowe komponenty:

  • System operacyjny. Ulepszenia wydajności i pamięci dostępnej dla użytkownika oraz wbudowane funkcje zarządzania i bezpieczeństwa.
  • Aplikacje Google. Nowy zestaw aplikacji Google zaprojektowanych tak, aby zajmowały mniej miejsca i działały szybciej.
  • Sklep Google Play. Specjalnie przygotowana wersja sklepu pozwoli na pobieranie wszystkich aplikacji i zaproponuje aplikacje dedykowane wersji Go.

Android Oreo (Go Edition) zwiększy szybkość oraz niezawodność w budżetowych telefonach, dzięki czemu aplikacje będą działać nawet do 15% szybciej. Kolejną zmianą jest mniejsza ilość potrzebnego miejsca na system jak i fabrycznie zainstalowane aplikacje. Google zmniejszył oba elementy oddając w ręce użytkowników aż 50% więcej miejsca czyli innymi słowy podwoił ilość dostępnego miejsca dla użytkowników.

Dodatkowo funkcja oszczędzania danych będzie fabrycznie włączona w takich aplikacjach jak np. przeglądarka Chrome. Użytkownicy mogą wybierać, które aplikacje mogą w tle korzystać z przesyłu danych dzięki wbudowanej funkcji co oznacza jeszcze większą kontrolę nad przepływem danych. Wśród zoptymalizowanych aplikacji pod system Go edition znalazły się takie pozycje jak Google Go, Google Assistant Go, YouTube Go, Google Maps Go, Gmail Go, Gboard, Google Play, Chrome oraz najnowsza aplikacja do zarządzania i usuwania zbędnej zawartości o nazwie Files Go.

W sklepie Google Play została stworzona nowa sekcja, która rekomenduje użytkownikowi aplikacje zoptymalizowane do działania z systemem w edycji Go. Na tę chwilę baza aplikacji jest dosyć skromna, ale z pewnością nie będziemy musieli czekać na nowe pozycje.

Wszystkie opisane zmiany mają na celu zwiększenie szybkości, zmniejszenie przesyłu danych oraz oszczędność miejsca na dane użytkownika. Pierwsze budżetowe telefony z systemem Android Oreo (Go edition) zapewne pojawią się na początku przyszłego roku.

Źródło: Google