Android 6.0 uruchomiony na Lumii 525

Na początku sierpnia namierzono w sieci wyciek kluczy, umożliwiających odblokowanie urządzeń chronionych mechanizmem Secure Boot. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Secure Boot stanowi (a raczej stanowił….) standard bezpieczeństwa, mający zapewnić, że żadna nieupoważniona osoba ani oprogramowanie nie będzie miało dostępu do procesu rozruchowego urządzenia. Na początku sierpnia z Microsoftu wyciekły jednak klucze do backdoorów, tylnych furtek w systemie, pozwalające ominąć procesy zabezpieczające system.

Skandalem był nie tylko sam wyciek, ale też sam fakt istnienia takich „tylnych furtek”, na „specjalne okoliczności”, zapewne wynikających ze współpracy z FBI czy innymi służbami w USA.

Mleko się rozlało, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Węgierski haker Triszka Balázs opublikował nagranie, w którym prezentuje Lumię 525 ze złamanym systemem zabezpieczeń i uruchomionym Androidem 6.0 Marshmallow. Do złamania wykorzystano exploit działający wyłącznie z procesorami S4:

W przyszłym tygodniu ma zostać zademonstrowane „developer preview” systemu. Na razie nie działa bowiem część sterowników.

A czy Wy chcielibyście mieć wybór i zobaczyć na swoich urządzeniach androida?

Źródło: mspoweruser.com