Amazon Alexa zmierza w kierunku komputerów Windows 10

Asystentka głosowa Amazon Alexa w niedługim czasie będzie dostępna dla komputerów z systemem Windows 10. Microsoft z zintegrowaną asystentką Cortana zyska groźnego rywala. Firmy takie jak HP, Lenovo, Asus czy Acer planują zintegrować Alexę w nowych laptopach i stacjonarnych komputerach, które zostaną zaprezentowane w tym roku. Alexa zyska sporą szansę na zdominowanie asystentki firmy Microsoft.

Integracja będzie się odbywać za pomocą aplikacji Alexa, która zostanie udostępniona wiosną. Już teraz producenci komputerów PC wprowadzają asystentkę do swoich urządzeń. HP wprowadzi Alexę do urządzeń Pavilion Wave, które bardziej przypominają duży głośnik niż komputer. Lenovo także wprowadzi asystentkę do laptopów. Wkrótce z pewnością pojawią się kolejni producenci, którzy zechcą zintegrować Alexę w swoich rozwiązaniach.

W zeszłym roku Amazon i Microsoft ogłosiły współpracę, której owocem miała być integracja Alexy i Cortany w produktach obu firm do końca 2017 roku. Obie firmy nie zdążyły na czas. Amazon postanowił przyspieszyć prace czego efektem będzie osobna aplikacja, która będzie posiadała podstawowe możliwości dotyczące dostępu do informacji, które użytkownicy mogą znaleźć w Alexa web czy w mobilnych aplikacjach. Aplikacja będzie również w stanie rozpocząć nasłuchiwanie po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy lub też będzie można ją ręcznie aktywować za pomocą odpowiedniego skrótu klawiaturowego.

Współpraca firmy Amazon oraz jej partnerów produkujących sprzęt PC została ogłoszona w tym tygodniu podczas targów CES. Wprowadzenie nowej asystentki do komputerów z systemem Windows 10 może stanowić problem dla Cortany, która z biegiem czasu, jeżeli przegra z produktem firmy Amazon, może zostać wyłączona podobnie jak inne usługi Microsoft takie jak Windows 10 Mobile, Band, Kinect, Groove czy Zune.

editAktualizacja 01.09.2018

Pojawiło się pierwsze wideo, na którym widać działanie asystentki głosowej Alexa w systemie Windows 10. W akcji komputer HP Pavilion Wave.

Źródło: The Verge, WindowsBlogItalia