Amazon Alexa zmierza w kierunku komputerów Windows 10

Asystentka głosowa Amazon Alexa w niedługim czasie będzie dostępna dla komputerów z systemem Windows 10. Microsoft z zintegrowaną asystentką Cortana zyska groźnego rywala. Firmy takie jak HP, Lenovo, Asus czy Acer planują zintegrować Alexę w nowych laptopach i stacjonarnych komputerach, które zostaną zaprezentowane w tym roku. Alexa zyska sporą szansę na zdominowanie asystentki firmy Microsoft.

Integracja będzie się odbywać za pomocą aplikacji Alexa, która zostanie udostępniona wiosną. Już teraz producenci komputerów PC wprowadzają asystentkę do swoich urządzeń. HP wprowadzi Alexę do urządzeń Pavilion Wave, które bardziej przypominają duży głośnik niż komputer. Lenovo także wprowadzi asystentkę do laptopów. Wkrótce z pewnością pojawią się kolejni producenci, którzy zechcą zintegrować Alexę w swoich rozwiązaniach.

W zeszłym roku Amazon i Microsoft ogłosiły współpracę, której owocem miała być integracja Alexy i Cortany w produktach obu firm do końca 2017 roku. Obie firmy nie zdążyły na czas. Amazon postanowił przyspieszyć prace czego efektem będzie osobna aplikacja, która będzie posiadała podstawowe możliwości dotyczące dostępu do informacji, które użytkownicy mogą znaleźć w Alexa web czy w mobilnych aplikacjach. Aplikacja będzie również w stanie rozpocząć nasłuchiwanie po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy lub też będzie można ją ręcznie aktywować za pomocą odpowiedniego skrótu klawiaturowego.

Współpraca firmy Amazon oraz jej partnerów produkujących sprzęt PC została ogłoszona w tym tygodniu podczas targów CES. Wprowadzenie nowej asystentki do komputerów z systemem Windows 10 może stanowić problem dla Cortany, która z biegiem czasu, jeżeli przegra z produktem firmy Amazon, może zostać wyłączona podobnie jak inne usługi Microsoft takie jak Windows 10 Mobile, Band, Kinect, Groove czy Zune.

editAktualizacja 01.09.2018

Pojawiło się pierwsze wideo, na którym widać działanie asystentki głosowej Alexa w systemie Windows 10. W akcji komputer HP Pavilion Wave.

Źródło: The Verge, WindowsBlogItalia

 • Cortana – kolejna usługa do wygaszenia?

  • Krzysztof Miłota

   A Alexa rozumie po Polsku?

 • Piotr Boroń

  A bd po polsku ?

  • Jest duża szansa, że będzie też po polsku. Do Amazona należy polska firma, która wyprodukowała polski syntezer mowy Ivona.

   • animaty

    W usłudze typu Alexa chodzi o to co dany asystent potrafi zrobić, a nie o poprawną wymowę (choć to również ważne i Ivona zostałą kupiona, bo była najlepsza).
    Dlatego nie liczyłbym na polską wersję.

    • Ale ludzie od Ivony od dawna pracują nad rozpoznawaniem mowy.

     • animaty

      Pracują dla Amazona, który ich kupił.
      Amazon nie wprowadzi Alexy na rynek, na którym nie prowadzi biznesu.

     • squall0

      Z tym, że Amazon od jakiegoś czasu do nas na rynek chce wejść

     • animaty

      Gdyby chciał, to by wszedł. Ich ceny wcale nie są dla naszym rynku konkurencyjne. Opłacają im się za to magazyny i tych stawiają u nas na potęgę.

     • jak to nie prowadzi biznesu? planuje mocne wejście
      „Ekspresowe tempo rozwoju Amazona w Polsce. Dwa nowe centra w 2017 roku”

     • animaty

      Amazon nie ma nawet polskiej strony internetowej, nie ma sklepu, nie ma usług. Ich biznes magazynowo-spedycyjny nie obchodzi naszego klienta. Może poza tym, że po zamówieniu towaru w Amazon.de, tak naprawdę paczkę wysyła mu rodak spod Poznania, albo Wrocławia.

 • animaty

  To już raczej pewne, że Cortana zostanie zabita. Microsoft nie potrafi budować usług i produktów konsumenckich. To co przechodzi w biznesie, bo pracownicy nie mają wyjścia i muszą używać tego co kupi im szef, nie udaje się w sytuacji, kiedy konsument ma wybór. Google i Amazon wygrały tę kategorię sprzętu i usług.

 • udostępnienie protokołów dla innych SI nie oznacza śmierci Cortany tak jak udostępnienie np. Firefoksa w sklepie Windows nie oznacza śmierci Edge

  • Oczywiście. Zauważ jednak, że wprowadzenie Alexy może spowodować zmniejszenie bazy użytkowników Cortany a jak historia niejednokrotnie pokazywała usługi, z których korzysta niewielu użytkowników są często wygaszane. Jeżeli Alexa szybciej wprowadzi obsługę nowych języków od Cortany to moim zdaniem będzie to powolny koniec asystentki MS albo jej całkowite zmarginalizowanie.

   • jeśli Google wprowadzi swojego asystenta do systemu Windows to jestem na tak

    • wombat

     Też jestem za, ale wątpię aby google wprowadził swojego asystenta na windows.
     Dużo się słyszy o nowym systemie na pc i raczej będą chcieli GA użyć do zachęcenia nowych użytkowników. Po za tym przez tyle lat nie dodało możliwości uruchomienia Google now w chrome, właściwie sami pozbawili się możliwości, zabierając możliwość uruchamiania aplikacji na chromie.

 • Marek

  Będzie tak jak kiedyś z IBM. Z rynku konsumenckiego zaszył się głęboko w biznesie. Microsoft wielkimi krokami do tego zmierza. Zamiast zdobywać klientów przez cały czas ich tracą. Jedyna nadzieja w tym, że w końcu zrzucą ze stołka Nutellę i posadzą tam kogoś z wizją tak jak kiedyś…